PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : 4 نكته مهم هنگام بنزين زدن

sasha_h
25-11-2009, 13:46
اطلاع از اين نكته كه چه زماني و به چه صورت اقدام به سوخت گيري كنيد، نقش بسيار مهمي در بهينه سازي سوخت‌گيري و صرفه‌جوئي اقتصادي براي رانندگان خواهد شد.
، در اين راستا نكاتي چند حائز اهميت است.

* صبح زود بنزين بزنيد

نخست آنكه صبح زود كه حرارت زمين هنوز در پايين‌ترين حد خود قرار دارد، بنزين بزنيد. به خاطر داشته باشيد در تمام پمپ‌بنزين‌ها مخزن سوخت در زير زمين قرار دارد؛ بر اين اساس هرچه زمين سردتر باشد، بنزين غليظ‌تر و متراكم‌تر است.
وقتي هوا گرم مي‌شود، بنزين منبسط مي‌شود. بنابراين خريد بنزين در بعد از ظهر و حتي شب كه هنوز هوا كاملاً سرد نشده و بر بنزين اثر نگذاشته، سبب مي‌شود يك ليتر شما واقعاً يك ليتر نباشد. در صنعت نفت، گرانش معين و حرارت بنزين، گازوئيل و سوخت هواپيما، اتانول و ساير محصولات نفتي نقشي مهم ايفا مي‌كند.
هر درجه حرارت كه افزايش يابد منفعت زيادي نصيب اين صنعت مي‌كند اما جايگاه‎هاي سوخت داراي دستگاه جبران حرارت در پمپ‌هايشان نيستند.

* دستگيره نازل را تا انتها فشار ندهيد

دوم آنكه وقتي مشغول بنزين زدن هستيد، دستگيره نازل را تا آخر فشار ندهيد. نازل‌ها داراي سه درجه كند، متوسط و تند براي انتقال سوخت از مخزن به باك خودرو هستند.
در حالت كُند ميزان تبخير كه در اثر پمپ شدن بنزين حاصل مي‌شود به حداقل مي‌رسد. در پمپ بنزين‌هاي پيشرفته همه شيلنگ‌ها داراي محل بازگشت بخار هستند لذا اگر سريع بنزين بزنيد، مايعي كه وارد مخزن بنزين شما شده بخار مي‌شود. اين بخار مكيده شده وارد مخزن زيرزميني مي‌شود به طوري كه وقتي شما بنزين مي‌زنيد، در واقع به آن ميزان كه دستگاه نشان مي‌‎دهد، بنزين نزده‌ايد.

* تا باك خالي نشده، حتما بنزين بزنيد

سومين و يكي از مهم‌ترين نكات براي بنزين زدن اين است كه وقتي باك اتومبيل نصفه است بنزين بزنيد. دليل آن اين است كه، هرچه بنزين بيشتري داخل باك باشد، هواي كمتري فضاي خالي آن را اشغال مي‎كند.
بنزين به مراتب سريع‌تر از آنچه كه تصور مي‎كنيد تبخير مي‌شود. مخازن ذخيره بنزين داراي سقف داخلي شناور هستند. اين سقف به عنوان نقطهء صفر بين بنزين و جو عمل مي‌كند تا تبخير را به حداقل برساند.

* زماني كه تانكر تخليه بنزين در جايگاه است، بنزين نزنيد

نكتهء آخر اين است كه اگر تانكر بنزين در حال تخليه به مخزن بنزين است و شما هم در جايگاه سوخت حضور داريد، در آن موقع بنزين‌ نزنيد.
به احتمال زياد بنزيني كه تخليه مي‌شود سبب مي‌گردد كه بنزين داخل مخزن به هم بخورد و آنچه از آشغال و آلودگي كه معمولاً ته‌نشين مي‌شود، بالا بيايد و قسمتي از آن نصيب اتومبيل شما شود.

فارس

mb2006
25-11-2009, 13:57
اطلاعات خوب ومفیدی بود دستت درد نکنه

PeZooZo
12-12-2009, 18:11
یک نکته من اضافه می کنم:
وقتی که خورطومی نازل درون باک هست و بنزین زدن ما تمام میشود هنوز مقدار کمی بنزین در خرطومی باقی میماند که معمولا با در آوردن نازل از باک یا رو ماشین میریزه یا رو زمین...
بعضی از افراد عادت دارند که خرطومی را با ضربه زدن به دهانه باک تکان می دهند تا آن مقدار بنزین هم به درون باک بریزد کخ این کار بسیار خطر ناک هست و اگر کوچکترین جرقه ای متصاعد شود احتمال انفجار ماشین زیاد هست...
برای این کار کافی هست که بعد از اتمام سوخت گیری چند ثانیه نازل را درون باک ماشین نگه دارید...

MCI
17-12-2009, 19:01
تشکر میشه

مطلب خوب و مفیدی بود

Balrog
17-12-2009, 19:59
یه مورد دیگه: چه کسی تو ماشین باشه یا نباشه، سویچ رو حتما در بیارید. اگه تنها هستید قبل از پیاده شدن درب سمت شاگرد رو قفل کنید از داخل. شیشه‌ها نیز بالا باشه.

mehran_286
17-12-2009, 22:41
یه مورد دیگه: چه کسی تو ماشین باشه یا نباشه، سویچ رو حتما در بیارید. اگه تنها هستید قبل از پیاده شدن درب سمت شاگرد رو قفل کنید از داخل. شیشه‌ها نیز بالا باشه.

میشه دلیلش رو هم بگی؟

در ضمن یه وقت زرنگی نکنید در هنگام بنزین زدن کارت رو بکشید میگن 4 لیتر از سهمیتون کم میکنه :31:

Balrog
18-12-2009, 01:24
امنیتی! ضمنا ممکنه وقتی سویچ رو ماشین هست و شما می‌یای بیرون، دزدگیر فعال بشه و شما بیرون بمونی.

Gesher
21-12-2009, 20:34
* تا باك خالي نشده، حتما بنزين بزنيد
با درود.با این مطلب موافق نیستم.باک خودروهای معمول در کشور ما بیش از 40لیتر ظرفیت دارد.آیا شده تاکنون دو تا 20 لیتری پر را بلند کنید تا وزن غیر قابل تحملشان را متوجه شوید؟بنظر شما حمل یک 20لیتری بوسیله ی ماشین بهتر است یا حمل دائمی و بی دلیل دو تا 20 لیتری؟پس حمل باک پر علاوه بر سنگین کردن بی دلیل عقب خودرو و نیز خطر بالاتر در مواقع تصادف از عقب, موجب مصرف بیشتر سوخت هم میشود چون شما بی دلیل در حال حمل یک بار سنگین در عقب هستید! فقط در زمان سفرهایی که پمپ بنزین تا فاصله ای نامعلوم در دسترس نیست توصیه میکنم باک را کاملاً پر کنید.

mehdipesse
22-12-2009, 08:50
با درود.با این مطلب موافق نیستم.باک خودروهای معمول در کشور ما بیش از 40لیتر ظرفیت دارد.آیا شده تاکنون دو تا 20 لیتری پر را بلند کنید تا وزن غیر قابل تحملشان را متوجه شوید؟بنظر شما حمل یک 20لیتری بوسیله ی ماشین بهتر است یا حمل دائمی و بی دلیل دو تا 20 لیتری؟پس حمل باک پر علاوه بر سنگین کردن بی دلیل عقب خودرو و نیز خطر بالاتر در مواقع تصادف از عقب, موجب مصرف بیشتر سوخت هم میشود چون شما بی دلیل در حال حمل یک بار سنگین در عقب هستید! فقط در زمان سفرهایی که پمپ بنزین تا فاصله ای نامعلوم در دسترس نیست توصیه میکنم باک را کاملاً پر کنید.
خب راستش من فكر ميكنم 20-30 كيلو اضافه تر نسبت به وزن هزار و خرده اي ماشينا شايد خيليم زياد نباشه به هرحال بهتر صاحب نظرها بگن كه كه سرعت تبخير بنزين ( در فشار بخار معمولي جو) بيشتره يا افزايش مصرف سوخت بواسطه حمل 20 ليتر بنزين اضافه:13:

Gesher
22-12-2009, 09:49
خب راستش من فكر ميكنم 20-30 كيلو اضافه تر نسبت به وزن هزار و خرده اي ماشينا شايد خيليم زياد نباشه به هرحال بهتر صاحب نظرها بگن كه كه سرعت تبخير بنزين ( در فشار بخار معمولي جو) بيشتره يا افزايش مصرف سوخت بواسطه حمل 20 ليتر بنزين اضافه:13:
با درود.اینجانب معتقدم صاحبنظر بودن به عنوان داشتن و تعداد پست و... نیست بلکه به میزان مطالعات تخصصی داشتن و نحوه ی تفکر کردن است...بگذریم.
زمانیکه درب باک بطور صحیح بسته شود بنزین هیچگاه نمیتواند از حد اشباع خود بیشتر تبخیر شود.که در دمای عادی مقداری فقط در حد چند گرم است.
فرض میگیریم که حجم باک بنزین یک خودرو 40 لیتر و مصرف متوسط آن نیز 8L/100Km باشد که البته بسیار خوشبینانه است
یک لیتر بنزین با اکتان 87 محتوای انرژی 32MJ/L دارد.با در نظر گرفتن چگالی 719.7 kg/m3 برای بنزین و 0.737Kg/Lو نیز وزن 20 لیتر بنزین که حدود150N است با توجه به روابط فیزیک مکانیک متوجه میشویم حمل این 20 لیتر اضافه بنزین در باک نیاز به انرژی 15MJ/100Km دارد.بعبارت دیگر در هر صد کیلومتر نیم لیتر بنزین باید بیدلیل بسوزد تا این 20 لیتر اضافه بنزینی که تا مرز لبریز شدن در باک جا داده ایم را حمل کند.این باک لبریز از 40 لیتر میتواند تا 500 کیلومتر خودرو را جابجا کند.پس 2.5لیتر بنزین در طی این مسافت به هدر میرود چون صرفاً برای حمل آن 20 لیتر اضافه سوخته است.بعبارتی سهمیه ی 1 روز را که بعبارت دیگر حدود 1500 تومان قیمت وارداتی آن است را بیدلیل سوزاندیم.آلودگی هوای ناشی از آن و وارد کردن 80میلیون ژول انرژی گرمایی که این 2.5لیتر بنزین به اتمسفر وارد میکند را هم در نظر بیاورید.
فکر میکنم جواب سوال را داده باشم. موفق باشید.:40:

mehdipesse
23-12-2009, 11:09
با درود.اینجانب معتقدم صاحبنظر بودن به عنوان داشتن و تعداد پست و... نیست بلکه به میزان مطالعات تخصصی داشتن و نحوه ی تفکر کردن است...بگذریم.
زمانیکه درب باک بطور صحیح بسته شود بنزین هیچگاه نمیتواند از حد اشباع خود بیشتر تبخیر شود.که در دمای عادی مقداری فقط در حد چند گرم است.
فرض میگیریم که حجم باک بنزین یک خودرو 40 لیتر و مصرف متوسط آن نیز 8L/100Km باشد که البته بسیار خوشبینانه است
یک لیتر بنزین با اکتان 87 محتوای انرژی 32MJ/L دارد.با در نظر گرفتن چگالی 719.7 kg/m3 برای بنزین و 0.737Kg/Lو نیز وزن 20 لیتر بنزین که حدود150N است با توجه به روابط فیزیک مکانیک متوجه میشویم حمل این 20 لیتر اضافه بنزین در باک نیاز به انرژی 15MJ/100Km دارد.بعبارت دیگر در هر صد کیلومتر نیم لیتر بنزین باید بیدلیل بسوزد تا این 20 لیتر اضافه بنزینی که تا مرز لبریز شدن در باک جا داده ایم را حمل کند.این باک لبریز از 40 لیتر میتواند تا 500 کیلومتر خودرو را جابجا کند.پس 2.5لیتر بنزین در طی این مسافت به هدر میرود چون صرفاً برای حمل آن 20 لیتر اضافه سوخته است.بعبارتی سهمیه ی 1 روز را که بعبارت دیگر حدود 1500 تومان قیمت وارداتی آن است را بیدلیل سوزاندیم.آلودگی هوای ناشی از آن و وارد کردن 80میلیون ژول انرژی گرمایی که این 2.5لیتر بنزین به اتمسفر وارد میکند را هم در نظر بیاورید.
فکر میکنم جواب سوال را داده باشم. موفق باشید.:40:
درود و دو صد بدرود
1- اولا من منظورم اين نبود كه شما صاحبنظر نيستيد البته از مجموع جوابتون متوجه شدم لااقل از من صاحبنظرتر هستيد
2- البته نحوه ارتباط اين روابط رو هم از نظر رابطه بين مقدار انرژي مصرفي نسبت به چگالي متوجه نشدم كه ارجاع شده به كتابهاي فيزيك مكانيك
3- توي متن اصلي وجود سقف شناور در مخازن مانع ارنباط بين سطح بنزين و جو در نظر گرفته شده و شما در باك رو كافي دونستيد.
موفق باشيد.:40::40::40:

Balrog
23-12-2009, 13:05
کاکو، منظور از «مخزن»، باک خودرو نیست، مخزن زیر جایگاه رو گفته...

mehdipesse
23-12-2009, 13:47
کاکو، منظور از «مخزن»، باک خودرو نیست، مخزن زیر جایگاه رو گفته...

خب بله اينو كه ميدونم:20: در مجموع خودمم معتقدم تو اين مورد صحبتهاي Gesher درسته از نظر 1-وزن حمل و نقل 2- افزايش نسبي خطر هنگام تصادف 3-ملاحظات زيست محيطي