PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ماده‌ی بین cpu و فن و تاثیر آن روی کارکرد cpu

xerror
18-11-2009, 20:52
سلام
چند روز پیش من سیستمم رو گردگیری کردم و در همین بین هم فن cpu رو جدا کردم و اون رو هم تمیز کردم!
اما بعد از این که سیستم رو دوباره جمع کردم و روشن کردم احساس کردم cpu بیشتر از همیشه داره کار میکنه و داغ میشه و یه مقدار صدا هم به سیستم اضافه شده بود.
حالا با این اوصاف میخواهم ببین اون ماده ای که بین cpu و فن میریزن چی هست؟ و وقتی من فن رو جدا کردم و دوباره گذاشتم آیا باید اون ماده رو هم میریختم و آیا نریختنش میتونه تاثیر منفی هم داشته باشه؟
پیشاپیش ممنون :20:

N O V A L I S
18-11-2009, 20:59
اسمش خمیر سیلیکونه.. رسانائی حرارتی بین سی پی یو و فن رو ایجاد می کنه... اتفاقا من همین امروز درگیرش ام چون دارم سیستم ام رو برای اولین باز اسمبل می کنم و زدم خمیری که خودش داشت رو فنا کردم! دوستان در مورد مقداری که باید مصرف کنم و اطلاعات بیشتر راهنمائیمون کنن لطفا..

i-like-ddd
19-11-2009, 00:09
چه جالب منم دیروز این کارو با سیستمم کردم یه پاک سازیش کردم الته اولین بار نبود ولی واسه اولین بارامرو رفتم یه خمیر سیلیکون جدید خریدم و یه حالی به سی پیو دادم مقدارشم طرف گفت از نصف کمتر بزنی کافیه منم زدم و دیدم که تمام قسمت سیپیو پخش شد و به نظرم درست انجام دادم.

i-like-ddd
19-11-2009, 00:12
سلام
چند روز پیش من سیستمم رو گردگیری کردم و در همین بین هم فن cpu رو جدا کردم و اون رو هم تمیز کردم!
اما بعد از این که سیستم رو دوباره جمع کردم و روشن کردم احساس کردم cpu بیشتر از همیشه داره کار میکنه و داغ میشه و یه مقدار صدا هم به سیستم اضافه شده بود.
حالا با این اوصاف میخواهم ببین اون ماده ای که بین cpu و فن میریزن چی هست؟ و وقتی من فن رو جدا کردم و دوباره گذاشتم آیا باید اون ماده رو هم میریختم و آیا نریختنش میتونه تاثیر منفی هم داشته باشه؟
پیشاپیش ممنون :20:
اره دوست عزیز به سی پیو فشار میاد و همون طور که گفتی دماش میره بالا و داغ میشه توصیه میشه بدون خمیر سیلیکون سیپیو رو نصب و یه خمیر سیلیکون جدید بخر .
موفق باشی.

xerror
19-11-2009, 00:13
... و وقتی من فن رو جدا کردم و دوباره گذاشتم آیا باید اون ماده رو هم میریختم و آیا نریختنش میتونه تاثیر منفی هم داشته باشه؟
بی زحمت اگر کسی در این باره هم اطلاع داره کمک کنه ;)

i-like-ddd
19-11-2009, 00:29
بی زحمت اگر کسی در این باره هم اطلاع داره کمک کنه ;)
دوست عزیز تو پست بالا خدمتتون عض کردم باید یه جدید بخرید . یعنی باید یه خمیر سیلیکونه جدید روش بریزید وگرنه به سی پیو فشار میاد و حتما باید خمیر سیلیکون باشه .

ali_nioton
19-11-2009, 22:14
تاثیرش خیلیه

البته این خمیرا به نظرم بدرد نمیخوره قدیم یادمه خمیرها مثل سس صفت بودن و بوی خاصی میدادن

این جدیدا انگار گچ قاطیش کردن نامردا

xerror
19-11-2009, 22:21
دوست عزیز تو پست بالا خدمتتون عض کردم باید یه جدید بخرید . یعنی باید یه خمیر سیلیکونه جدید روش بریزید وگرنه به سی پیو فشار میاد و حتما باید خمیر سیلیکون باشه .
ممنون از شما
بله دیدم ولی گویا وقتی اون پست رو ارسال کردم دیدم شما هم در همون رابطه پست دادید :دی
فکر کنم با فاصله ۱ دقیقه هر دومون پست دادیم که همین باعث شد که اینطوری بشه :D
در هر صورت ممنون از راهنماییتون
راستی معمولا قیمت این خمیر سیلیکون در چه حدودی هست؟ :D

Xx Hossein xX
19-11-2009, 22:35
ممنون از شما
بله دیدم ولی گویا وقتی اون پست رو ارسال کردم دیدم شما هم در همون رابطه پست دادید :دی
فکر کنم با فاصله ۱ دقیقه هر دومون پست دادیم که همین باعث شد که اینطوری بشه :D
در هر صورت ممنون از راهنماییتون
راستی معمولا قیمت این خمیر سیلیکون در چه حدودی هست؟ :D

بسته ای 500 تومن !! :31:

xerror
19-11-2009, 22:38
یه سوال دیگه؟
آیا برای بالا رفتن کارایی میشه فن cpu و پاور رو روغن بزنیم؟ و اگه میشه چه جوری و به کجاش باید بزنیم و چه روغنی باید بزنیم؟
ممنون :)

Kianoosh
20-11-2009, 06:24
یه سوال دیگه؟
آیا برای بالا رفتن کارایی میشه فن cpu و پاور رو روغن بزنیم؟ و اگه میشه چه جوری و به کجاش باید بزنیم و چه روغنی باید بزنیم؟
ممنون

تا وقتی که چرخش فن دچار مشکل نشده باشه و با نرم افزارهای مانیتورینگ کاهش غیر معمول RPM دیده نشه و صدای فن زیاد نشه و ...اصلا نیاز به چنین کاری نیست روی فنها یک برچسب وجود داره که اگه اونو کنار بزنید زیرش یا یک سوراخ هست یا یک تیکه پلاستیکی که جدا میشه و مشخص میشه انقدر که نیمه پر بشه که باز جا زدن سرپوش ازش خارج نشه هر روغنی!ترجیحا روغن چرخ و ...

البته با هر روشی بالابردن دو فن تاثیری تو عملکرد تهویه نداره وقتی خمیر نامرغوب باشه یا اصلا نباشه...خمیر رو هم یک سری مدلها هست بسته ای 1500 به بالا باز اونا مثلا بهتره!اونقدر بریزید که کاملا روی سی پی یو پخش بشه (یه نقطه نریزید و بعد با فشار هیت سینک پخش کنید چون حباب هوا توی خمیر باعث میشه انتقال حرارت خیلی کاهش پدا کنه!)

mojtabaalemi
20-11-2009, 13:09
البته اگه زیاد باشه و قطرش زیاد بشه . عملکرد منفی داره .

xerror
20-11-2009, 13:44
راستی بچه ها یه سوال دیگه؟
لازمه که مثلا هر چند وقت یه بار در کیس و باز کنیم و بین cpu و فن خمیر سیلیکون بریزیم؟ یا فقط هر موقع که cpu رو باز کردیم این کار رو بکنیم؟
بهتر نیست؟ تاثیر مثبتی داره؟

ali_nioton
20-11-2009, 17:51
راستی بچه ها یه سوال دیگه؟
لازمه که مثلا هر چند وقت یه بار در کیس و باز کنیم و بین cpu و فن خمیر سیلیکون بریزیم؟ یا فقط هر موقع که cpu رو باز کردیم این کار رو بکنیم؟
بهتر نیست؟ تاثیر مثبتی داره؟

من سالی یه بار نهایت دوبار تمیز میکنم

به CPU هم اصلا کاری ندارم فقط باد بگیر خاک سینکش بره

روغن کاری اصلا توصیه نمیشه

با دور بالای این فن ها و سیم های مویی خیلی حساس بیشتر ضرر داره

در این دور بالا روغن میسوزه

مث روغن ماشین تبدیل به ماده گاها خشک و صفت میشه که ایجاد حرارت میکنه

فقط باد بگیر خاکش بره

اگه احساس کردی دور اومده پایین یا مشکلی داره کلا فن رو عوض کن
چون عمرشون متوسط دو ساله

rasool1
20-11-2009, 17:59
سلام دوستان خمیر زدن به خمیر سیلیکون روی سی پی یو برای انتقال دما استفاده میشه اگه به مقدار کافی باشه یا خشک نشده باشه نیاز به عوض کردن نداره