PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Catia

hadi beiki
07-11-2009, 08:00
سلام
می خواستم در مورد نرم افزار catia یه سوالیهایی بپرسم...
این نرم افزار آیا با 3d max خیلی فرق داره ؟ یا اصلا کارایی متفاوتی داره؟
کار باهاش سخته یا متوسطه؟به سیستم های ما میخوره یا نه؟
چه مدت می شه کل نرم افزار رو یاد گرفت؟:mellow:

hadi665
07-11-2009, 09:10
سلام

نرم افزار کتیا یه نرم افزار تخصصی رشته ی مکنایک هست
برای طراحی سه بعدی و دو بعدی قطعات و ساختو کنترل مراحل ساخت اون

اصلا برای انیمیشن و خلق تصاویر سه بعدی < منظورم ساخت مدل های معمولی هست نه قطعه های مکانیکی > مناسب نیست
و رسما با مکسو مایا متفاوته
اگه رشتت مکانیک نیست اصلا بهت پیشنهاد نمیکنم این نرم افزارو یاد بگیری
و اما مدت زمان یادگیری

کتیا بیش از 20 تا محیط جدا گونه داره که گمون نکنم کسی بتونه تمامی این محیطا رو یاد بگیره
معمولا یه شرکت از چندین مهندس استفاده میکنه تا فقط چند قسمتی از کتیا که بدرد اون شرکت میخوره رو بلد باشن

به هر حال انتخاب با شماست ;)

hadi beiki
07-11-2009, 11:57
اون وقت تو این نرم افزار از فرمول های فیزیک استفاده می شه یا نه؟

Warden
07-11-2009, 13:05
اره تا جایی که من دیدم داشت

حتما داره چون با ابزار هایی مث CNC کار میکنن باید دقیق باشه

hadi665
07-11-2009, 15:27
بعله اصلا یه بخشه عظیمی به نام فرمول نویسی داره
برای فیزیک که گفتی هم بخشای خودشو داره
مثلا اگه مکانیزمی که درست میکنی از نظر مکانیکی درست باشه خودش درجات آزادیشو میگه
و توی اون درجات حرکتش میده

sara2323
14-11-2009, 01:02
ولی تا جایی که من میدونم خیلی از معمارا هستند که از نرم افزار کاتیا استفاده میکنند برای طراحی پوسته های بیرونی نما که خیلی پیچیده هستند و برای ساختشون نیاز به اندازه های دقیق هست مثل فرانک گهری و همچنین برای ساخت ماکت.
من خودمم واسه یادگیریش سوال داشتم که محیطی که مربوط به پوسته های خیلی پیچیده هست آیا یادگیریش خیلی دشواره؟

Aminzikzak
14-11-2009, 18:27
ولی تا جایی که من میدونم خیلی از معمارا هستند که از نرم افزار کاتیا استفاده میکنند برای طراحی پوسته های بیرونی نما که خیلی پیچیده هستند و برای ساختشون نیاز به اندازه های دقیق هست مثل فرانک گهری و همچنین برای ساخت ماکت.
من خودمم واسه یادگیریش سوال داشتم که محیطی که مربوط به پوسته های خیلی پیچیده هست آیا یادگیریش خیلی دشواره؟

یکی از بچه های قدیمی انجمن خودمون که کتیا کار میکرد با کتیا یه آئودی مدل زده بود ، خیلی هم خوب شده بود ...
برای رشته های خاصی استفاده میشه که معمولا طراحی صنعتی دارن ... اما خب استفاده های دیگه هم میشه کرد ...

هرکس به اندازه ی توانش و افکارش از نرم افزار استفاده های متفاوت میکنه
مثلا مکس :
برای ساخت بازی های ویدئویی استفاده میشه
آرشیتکتها ازش استفاده میکنن
انیماتورا هم استفاده ی خودشونو میکنن

hadi665
14-11-2009, 18:31
خوب راستش نمیدونم چرا از این نرم افزار استفاده کنند معمارا
اما به هر حال قسمت سطوح پیشرفتش یکمی به نسبت سخت تره

اما میشه یادش گرفت
تمرین میخواد

N O V A L I S
14-11-2009, 18:56

منظور ایشون کارهای این آقاهه بوده! معماری عجیب و غریب و ماجراجویانه فرانک گهری (یا به قول دوستی تو دوران دانشجوئی: فرانک (به فتح فاف و نون) گوهری!) یا اراجیفی با نام دیکانستراکشن و فولدینگ و ... که تو دانشگاهها معمولا طرافدارای خودش رو داره.. بیرون دانشگاه هم معمولا سیاست مدارها برای جذب توریست و سرمایه ازش استفاده می کنند!! (نمونه اش همین موزه ی گوگنهایم بیلبائو -عکس اول-)

به هر حال دونستنش برای کسی که به این معماری ها علاقه داره بد نیست..

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

al_info
26-11-2009, 12:08
كاربرد Catia در زمينه محاسبات و اندازه گيري هست و بيشتر با واقعيت سروكار داره و در مواردي ازش استفاده ميشه كه قصد توليد مدل باشه.
3DMax بيشتر در زمينه مدل هاي ظاهري و جاهايي كه دقت بالا نياز نباشه استفاده ميشه.

Catia از اين لحاظ در صنعت استفاده ميشه كه دقت بسيار بالا نياز هست. دقت هايي در حد ميلي متر و كمتر و حتي بعضاً بدون تلرانس توسط CNC ها استفاده ميشه.
ولي 3DMax از اين رو بيشتر در كارهاي عمراني به كار كه دقت ها تا اين حد نيست. در داخل هم كه ماشالا دقت كارگرها در حد چندين متر هست.

در كل Catia نرم افزار هست كه براي كارهايي در دنياي واقعي استفاده ميشه لذا محدوديت هايي موقع مدل كردن مدل هاي كذايي غيرمعقول براي كاربر ايجاد ميكنه ولي در 3DMax اين محدوديت ها نيست.
در ضمن ظاهر كارهاي انجام شده در 3DMax به خاطر رندرهاي قدرتمندش زيباتر و عام پسند تر هست.

پس اگر نياز به توليد نيست خودتون رو اصلاً درگير Catia نكنيد و اگر به توليد عموماً صنعتي و حرفه اي با دقت بالا نياز داريد به 3DMax فكر نكنيد.

Ali.safir
27-06-2013, 12:24
سلام من catia v5-6R2013 رو نصب کردم وقتی خواستم سیو کنم با خطای زیر واحجه شدم لطفا کمک کنید خیلی مهم هست[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Lord-Voldemort
28-06-2013, 17:03
من با این نرم افزار کار نکردم ولی اینجا شاید بتونید ج ب پیدا کنید

-
شما برای اینکه سریع به جواب برسین وقتی پیام میاد روی پیام کلیک کنید و ctrl+c و توی نوت پد crtl+v رو بزنید و توی گوگل یا جای دیگه سرچ کنید :n16:

arash59b
28-06-2013, 17:20
سلام من catia v5-6R2013 رو نصب کردم وقتی خواستم سیو کنم با خطای زیر واحجه شدم لطفا کمک کنید خیلی مهم هست[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دوست مثل اینکه شما بدون اطلاع کافی این ورژن رو نصب کردید. چون نمی تونید فایل تون رو سیو کنید

کتیا از ورژن 6 به بعد که V5-6 هم جرءاش حساب میشه تحت شبکه کار می کنند و اطلاعات رو هم تحت شبکه و در سرور مرکزی سیون می کنه

بهتره ورژن V5-R21 رو نصب و استفاده کنید.

Arash-Farvardin
30-12-2013, 01:58
دوست عزیز اگر میخواهید از نرم افزاری استفاده کنید که بتونین محاسبات فیزیکی رو در محیط سه بعدی اعمال کنین بهترین گزینه 3D Max 2014 هست.در این نرم افزار شما به راحتی میتونین قوانین فیزیک رو از نور گرفته تا ابر و باد و نور خورشید و ... استفاده کنین.البته همونطور که در بالا دوستان گفتند هم تمرین میخواد و هم پشتکار و البته دانش مورد نظر (فیزیک) ... نرم افزار دیگه ای هم همزمان با مکس ریلیز میشه بنام 3Ds Max Design که ورزژن آخرش یعنی 2014 نرم افزاری بسیار قدرتمند برای ساخت آبجکتها و افکتهای صنعتی و غیر صنعتی محسوب میشه.شما میتونین برای دیدن کارهایی از هر کدام از برنامه های تری دی مکس به این سایت سری بزنید و نمونهء کارهای بسیار حرفه ای و زیبایی که هم اساتید و هم کاربران در زمینه های مختلف انجام داده اند رو ببینید...موفق باشید