PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : طراحی و ساخت موتورهای DC

my friend
03-11-2009, 12:14
تمام اطلاعاتی که من از موتورهای DC و کلا موتور الکتریکی دارم، اینه که سیم پیچ های حامل جریان در میدان مغناطیسی برای پیدا کردن وضعیت ثبات، شروع به حرکت میکنه و به دلیل ساختار این نوع موتورها، با نزدیک شدن به حالت ثبات، این سیم پیچ ها تغییر وضعیت میدن و این چرخش تا زمان وجود جریان، ادامه پیدا میکنه.

من دو تا موتور DC رو باز کردم، فرق هایی با هم داشتند.
مثلا موتور کوچکتر فقط از 3 تا سیم نیم متری تشکیل شده بود که حول هسته آهنی پیچیده شده بود، اما موتور بزرگتر از 5 تا سیم دو متری تشکیل شده بود.

سوال1:
آیا تعداد این سیم پیچ ها تاثیری داره توی سرعت و گشتاور موتور یا خیر؟ اصلا چه رابطه و فرمولی بین تعداد سیم پیچ ها، تعداد دور سیم پیچ ها، جنس، قطر و طول سیم های لاکی، جنس هسته و ولتاژ و جریان و طول عمر و مصرف باتری یا برق و نوع آهنریاها و .... در موتورهای DC وجود داره؟

سوال 2:
مثل اینکه میشه جاروبکها و کموتاتور رو برای حذف نویز و افزایش طول عمر حذف کرد. شمای کلی این روش چجوری هست؟
موارد سوال 1 در این مورد تغییر میکنه؟

طی جستجویی که در اینترنت داشتم، متوجه شدم که نوع دیگری از موتورهای DC وجود داره به نام موتورهای خطی.
نحوه کار این موتورها چجوری هست؟
باز هم، موارد سوال 1 در این مورد تغییر میکنه؟

tajrobenik
16-11-2009, 00:42
اینا یی که پرسیدین سوالای تخصصی هستن...

مثلا سوال اولتون...
مخصوصا توی dc مدل های سیم پیچی شده خیلی متفاوت هست.
و فرمول های خاص خودش رو داره.

و همون جور که گفتم مدل های متفاوتی واسه سیم پیچی dc داریم که البته از بعضی هاشون خیلی استفاده می شه.
و به خیلی چیز ها هم بستگی داره از قطر سیم گرفته تا گام و تعدا دور سیم پیچ و زیر بار بودن یا نبودن و ....

hamidghoty
30-11-2009, 16:02
نیروی خروجی از فرمول F=B L I Z cosA قابل محاسبه است
Zتعداد هادی ها
L طول هادی ها
I جریان عبوری از هادی ها
B شار عبوری از هسته که توسط سیم پیچ ها تامین میشود