PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : هارد سامسونگ 500 نو و صدای تق تق شدید در لحظه روشن شدن سیستم همراه عدم شناسایی گاهگاه در بوت و نیاز به ری استارت سخت افزاری سیستم بمنظور دتک

رها.ا
06-10-2009, 23:14
حدود 1 ماه پیش این هارد 500 ساتای سامسونگو خریدم با گارانتی سام سرویس.
بعد از نصب و پارتیشن بندی و نصب ویندوز Xp سرویس پک 2 ، عالی و بدون ذره ای سروصدا چه حین کار و
چه در بوت کار میکرد.
فردای اون روز ، چیزی حدود 160GB دیتا رو از روی هارد مکستور از قبل موجود روی سیستمم روی این هارد
نو کپی کردم البته با ذکر این نکته که این کار بطور یکسره انجام شد و حدود نیمی ازین دیتا بصورت RAR و
مابقی بصورت Html بود که تبادل بخش Html به کندی و طولانی پیش رفت اما بعد از اتمام مرحله تبادل ،
وقتیکه کامپیوتر رو ریبوت کردم هارد نوی من هنوز بدون هیچ مشکلی یا صدایی و بسرعت شناسایی میشد و
ویندوز بالا میومد .
ساعاتی بعد که دوباره سیستم رو روشن کردم مشکل شروع شد :
هارد سامسونگ هنگام بوت به کندی شناسایی شد و بلافاصله صدای تق تق شدیدی رو در لحظه روشن شدن سیستم و قبل از شروع تستهای رایج در مرحله بوت تولید کرد .
ازون لحظه به بعد تا امروز هربار که کامپیوتر رو روشن میکنم ، این هارد 500GB ، درست بمحض زدن کلید پاور سیستم با صدای شدید تق تق در یک لحظه (نه مداوم) شروع به کار میکنه . اما مشکل تنها این صدا نیست بلکه لااقل در نیمی از دفعات روشن کردن سیستم و در بوت، هارد کمی دیر شناسایی یا اصلا شناسایی نمیشه و نیازه تا کلید ری استارت رو بزنم تا در بوت جدید دتکت بشه .
من از عدم وجود هر نوع ویروسی روی سیستم مطمئن هستم .
مادربورد من از سری 945P-PRO گیگابایته و تا الان ازش خیلی راضی بودم هرچند چند سالی از عمرش میگذره .
پاور سیستم از نوع پنل فلزی زرد رنگ مارک شایان هست که 400w توانشه و در 12V حدود 14 آمپر جریاندهی نامی داره.کارت گرافیکم هم نو و مدل ATI4350 - 512M هستش که مصرفی حدود 2.8A در ماکز لود 3D داره.
1GB مموری باس 667 در دو اسلات 512 تایی و یه CPU 3GHZ - 1MB Catch هم روی این مادربورد نصبن.
هارد مکستور قدیمی رو بدلایلی که خواهم گفت از همون روز تبادل دیتا با هارد جدید سامسونگ از روی سیستم
برداشتم.
من در این یکماه با برنامه های جانبی و تماما حرفه ای زیادی به جون این هارد نو افتادم اما همه اونها چه در زمینه بدسکتور و چه سایر خطاها این هارد رو سالم میبینن ! و من یقین دارم که اینطور نیست چون خودم کارم الکترونیکه و این فرم دتکت و بوت هارد نو رو با چنین صدایی عادی نمیدونم به خصوص که گاها اصلا دتکت نمیشه و باید حتما در همون شروع کار کامپیوتر روری استارت سخت افزاری کنم تا در بوت جدید بایوس اونو بشناسه.
تنظیمات بایوس مادربورد رو هم بارها مجددا ستاپ کردم و چه روی دیفالت و چه شخصی بازهم این مشکل عذاب
آور باقیه .
البته بایوس مادربورد ارجیناله و تابحال در این 4-5 سال آپدیتش نکردم.
خوب ! ویروس که نیست ! این برنامه های چولمنگ !!! هم که میگن طوریش نیست ! از سلامتی ویندوز و فایل
بوتاپ اون هم که مطمئن هستم . میمونه پاور ، مادربورد ، خود هارد و بایوس که میدونم مشکل تو یکی ازیناست
(عجب عقل کلی!)
.............................. اما دوستان خوبم که قصد کمک دارید من 2 تا نکته خیلی مهم رو هم باید اضافه کنم :
1- هارد Maxtor قبلی من که دیتا رو از روی اون به این هارد نوی سامسونگ منتقل کردم ، در 2 سال اخیر دقیقا به همین مشکل مبتلا شده بود و برنامه های حرفه ای زیادی رو واسه تستش بکار بردم . جالبترین بخش این تراژدی اینه که همه این برنامه ها در طول این مدت کیفیت و سرعت تبادل دیتای اونو عالی نتیجه میکردن اما از خطای عجیبی در قسمت مکانیکی هارد در زمان بوت هم خبر میدادن که دنیا رو زیرو رو کردم در موردش لااقل از سایتهای خودشون چیزی بفهمم که تنها یه Error با 3 کلمه خطای مکانیکی در زمان بوت نصیبم شد !
در این اواخر حدود 10 دقیقه Restart مجدد سیستم برای شناسایی اون هارد لازم بود ولی همینکه بالا میومد
کارش عالی بود!
2 - 4 ماه قبل کارت گرافیم بیخود و واقعا بی جهت دچار OverHot و نیم سوز شد !
کارش عالی بود و من هیچوقت روش فشار کاری نیاوردم ضمن اینکه از بهترین مارکهای موجود نه از نظر
مشخصات نامی فنی بلکه گرید و کیفیت ساخت گیگابایت بود و اینکه به یکی از زیباترین و بهترین رادیاتهای
SilentCool گیگا هم مجهز بود. وقتی نیم سوز شد داشتم از غصه میترکیدم . هیچوقت هم نفهمیدم چرا.
دوستان عزیز لطفا کمکم کنید چون حقیقتا دارم کلافه میشم . برای این هارد نو و اطلاعات روش چکار میتونم
بکنم ؟ چرا یک هارد نو روز اول عالی کار میکنه اما روز دوم اینجوری میشه؟
ازتون میخوام تمام امکانهای محتمل و روشهای ممکن برای حل مشکل من رو زحمت بکشین و اینجا بنویسین
چون یقین دارم این مشکل رو خیلیها دارن. من همه فرومها رو زیر و رو کردم اما مشکل اینه که راه حلها جامع و
با در نظر گرفتن تمام احتمالات بیان نشدن .
با نهایت تشکر و احترام

رها.ا
17-10-2009, 23:18
دوستان من مجددا و بمنظور صرفه جویی در زمان مطالعه و بررسی و نیز برداشت کلی و سریع از مشکل عنوان شده در این تاپیک ، خلاصه آنرا در اینجا ضمیمه میکنم :
یک هارد سامسونگ 500 نو و بدون ایراد اولیه ساعاتی بعد از نصب و تبادل اطلاعات هارد قبلی دچار مشکل شده و دیگر همانند اولین ساعات کارکرد خود عمل نمیکند ؛ از آن پس :
1-تقریبا در نیمی از موارد بوت سیستم ، هارد مزبور دتکت(شناسایی) نشده و یا دیر شناخته میشود و نیاز است تا مجددا و بطور سخت افزاری کامپیوتر را ریبوت/ریست کرد . اما پس از شناسایی ودر حین تبادل دیتا مشکل خاصی نشان نمیدهد.
2-یک صدای ناهنجار و کاملا غیر عادی نسبتا شدید در تمام موارد شروع به کار(بوت) سیستم از هارد مربوطه بگوش میرسد ، چیزی شبیه تق تق مکرر ویا چند ضربه مکرر توپ پینگ پونگ بروی میز آن که البته این حالت کوتاه و آنی است اما از ایتدای کار هارد با آن نبوده و بعدا اضافه شده است. این کلیک عذاب آور گاها در حین کار با سیستم و با فواصل زمانی معینی نیز تکرار میشود که البته توناژ فرکانسی این 2 نوع صدا یکسان نیست.

p_samimi
19-10-2009, 20:15
من باشم با نرم افزار Powermax یک تست کلی ازش میگرفتم
البته Burn in test کل اطلاعات رو پاک میکنه و هارد میشه عین روز عول که خریدی .
اگه درست نشد احتمال خرابی فیزیکی هست که باید بره گارانتی.

رها.ا
20-10-2009, 12:55
P_Samimi عزیز
بخاطر پاسخ و وقتی که برای من گذاشتین متشکرم
در حال بررسی با روش ارائه شده شما هستم و پاسخ رو بزودی همینجا خواهم گذاشت
با احترام