PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : صفحات دینامیک یعنی چی؟

Hamid..God
04-10-2009, 23:31
امروز با یکی از بچه ها داشتم صحبت می کردم (در مورد مطلبی) این دوست ما هی به ما می گفت صفحات دینامیک و کلا از این لفظ زیاد استفاده می کرد( می خواست خفن حرف بزنه)
حقیقتش منم با این که دقیق نمی دونستم معنیه این لفظ چیه برا اینکه کم نیارم چیزی نگفتم :31: ولی کنجکاو شدم بدونم این لفظ دقیقا یعنی چی ؟(تا دور بعد روشو کم کنم چون مطمئنم خودشم معنیشو نمی دونست
از اساتید ممنون می شم بمن بگن منظور از صفحات دینامیک وب دقیقا چیه ؟

اینم بگم من هیچ اطلاعاتی از طراحی وب به صورت حرفه ای ندارم (در حد 1 یا 2 ماه کار کردن با فرونت پیج)

ممنون

kourosh_sos
04-10-2009, 23:50
تفاوت های صفحات static و dynamic به زبان ساده :
استاتیک همونطور که از اسمش معلومه صفحه ای ایستا و ثابت هست و داخلش فقط از کدهای HTML و کدهای clientside مثله جاوااسکریپت و dhtml و ... استفاده شده و از دیتابیش و ... خبری نیس چون راهی برایه برقراری ارتباط بینه کاربر و سرور وجو نداره

داینامیک استاتیکی (به تعریف و پارامترهای استاتیک در پاراگراف قبل توجه بشه) هست که در کناره ویژگی ها و زبونهای html و client side از زبونهای دیگه ای به اسمه زبونهای serverside که شامله asp و php و .... هستن میشه که ای زبونها این امکان رو به کاربر و طراح میدن که رابطه ی مستقیمی بینه کاربر با سرور (دیتابیس) داشته باشن

اگه قاطی میکنی اینا رو جملات رو تکه تکه بخون

میبینی خیلی سادس

طبقه این تعاریف کلیه وبلاگ ها، فروم ها، cms ها، فروشگاه ها و .... داینامیک هستن

صفحاته استاتیک خیلی کم دیگه پیدا میشن و بیشتر برایه کارهای شرکت های کوچیک و .... و سایت های کوچیک که یا طراحشون به html و ... آشنایی داره یا اینکه خیلی نیاز به update شدن ندارن استفاده میشه

یه مثاله خیلی ساده هم میزنم که قشنگ ملتفت بشی:

همین پست رو که من الان نوشتم برای اینکه تو فروم به نمایش در میاد باید روی "ارسال جواب سریع" کلیک کنم
تا اینجاش که با منه (کاربر)

از اینجا به بعد میره سراغه دیتابیس و سرور
خوب وقتی که رو کلید کلیک کردم اطلاعاته این پستم به صفحه ای مثلا post.php فرستاده میشه (همونطور که تو تعریف گفتم فروم ها داینامیک هستن)
این صفحه ی post.php همونطور که از پسوندش معلومه به زبونه serverside یعنی Php نوشته شده
اون این کدها رو به چند صفحه ی دیگه و از اونجا به دیتا بیس میفرسته
در دیتابیس این نوشته ها سرچ میشه و دوباره عملیاته بالا برعکس بر میگرده به این صفحه و این صفحه نوشته های من رو نمایش میده

یعنی من (کاربر) با سرور به اصلاحا به طوره مستقیم رابطه برقرار کردم

ولی تو استاتیک از این خبرها نیس
یعنی نه چیزی رو میتونید پست کنید نه چیزی رو به جز دسترسی به صفحه اصلی و سرور حذف یا اضافه کنید

Hamid..God
05-10-2009, 11:25
یعنی با این حساب صفحات دینامیک مربوط به صفحات ایستایی هست که کار بر می تونه تغییراتی توش بده منظور از این کاربر صاحب سایت هم هست منظرورم اینه که اپ کردنش باید به طور کلی انجام بشه(یعنی صاحب سایت تغییراتو کلی انجام بده بعد اطلاعات جدید رو با قبلبه به طوره کلی تو هاست جای گزین کنه و نمی تونه جز به جز تغییراتو ایجاد کنه درست فهمیدم ؟

Pejvak61
19-10-2009, 13:03
در واقع با برنامه نويسي ديناميك شما ميتونيد كد HTML رو توليد كنين و كاربر با ديدن سورس اون صفجه وب نميتونه تشخيص بده كه اين صفحه ديناميك هست يا استاتيك بلكه فقط تگ هاي مربوط به HTML رو ميبينه. از اين قابليت ميشه خيلي استفاده ها برد. مثلاً ميتونين يه صفحه وب رو براي هركسي يه جور نمايش بدين. مثلاً چك كنيد اگر تاريخ تولد كاربري كه در سيستم شما ثبت نام كرده با تاريخ امروز برابر بود بهش تبريك بگين در حالي كه كاربر ديگري كه وارد اين صفجه ميشه چيز ديگري ميبينه.

من در يك كلام ميگم كه صفحات ديناميك، صفحات استاتيك سفارشي به ازاي هر شرايط خاص توليد ميكنن كه بستگي به توان برنامه نويس و طراح اون صفحه داره كه بتونه چقدر ازش استفاده كنه.