PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فرق بین پردازنده های risk و sisk چیه؟

moz
29-09-2009, 15:26
سلام به همه ی دوستان پی سی ورلد
یکی از استادهای دانشگاه ما یه تحقیق به من داده در مورد تفاوت سی پی یو های ریسک و سیسک
می خوام بدونم این دو سی پی یو چه تفاوتی با هم دارند و چه سیستم عامل هایی بر روی آنها نصب می شود

ممنون می شم کمی توضیح بدین

چون واسه تحقیق می خوام
tanQ :31:

moz
30-09-2009, 02:08
جون من کسی نیست جواب بده؟

milky way
30-09-2009, 04:21
دوست عزیز RISK و SISK نیست، RISC و CISC هست.
تو معماری اگر پاس کرده باشی در موردش کمی توضیح میدن.
RISC به کامپیوتر های کم دستورالعمل میگن، در اصل نوعی طراحی پردازنده یا نوع دستورالعمل ها برای پردازندست؛ و هدف ساده سازی و کم کردن تعداد دستورالعمل هاست اینطوری دسترسی به حافظه خیلی کمتر میشه و پردازنده خیلی سریعتر میشه.
در نقطه مقابل فلسفه طراحی CISC وجود داره که در اصل دستورالعمل های بیشتر و پیچیده تر داره و تأکیدش بر استفاده از زبان های سطح بالا و زبان ماشینه که شما میتونین مستقیماً این دستور العمل ها رو استفاده کنید نمونه پردازنده های CISC همین پردازنده های x86 هستن که همه استفاده مکینیم، پردازنده های Power PC شرکت IBM هم فکر میکنم از نوع RISC باشن.

کلا CISC و RISC هر کدوم مزایا و معایب خودشون رو دارن مثلا کد ها تو CISC به خاطر تعداد دستورالعمل های زیادش خیلی کوتاه تره ولی تو RISC کد ها طولانی هستن چون دستورالعمل ها و ساده و کم هستن و مثلاً برای اجرای یه عملوند ساده باید کلی کد وجود داشته باشه ولی در عوض هر دستور فقط در یک سیکل اجرا میشه و در ضمن تو CISC باید هر دقیقه بری حافظه اطلاعات بیاری بریزی تو ریجستر ها ولی RISC اینطوری نیست و خیلی سریع عمل میکنه و کم طرف حافظه میره.
این خلاصه خلاصه، میشه اندازه یه کتاب در مورد این دو نوع پردازنده مطلب تو نت پیدا کرد بگردی ریخته ولی بحث خیلی جالبیه چون هنوزم جفت این دو فلسفه مورد قبوله و استفاده میشه و هرکسی نظری داره خیلی جالبه کلاً.

moz
30-09-2009, 11:27
جالبه
روی هر کدومشون چه سیستم عامل هایی می شه نصب کرد؟

milky way
30-09-2009, 23:32
کلاً Linux سیستم عاملیه که برای خیلی از سخت افزارها پیاده سازیش میکنن برای پردانزده های RISC هم همینطوره ولی اونم نه هر پردازنده RISC در ضمن چیز دیگه هم بگم اینه که پردازنده های ARM هم از نوع RISC هستن این پردانزده های ARM نمیدونم چقدر آشنایی داری ولی در تجهیزات موبایل و سیستم های embedded استفاده وحشتناکی دارن الان خیلی از گوشی های موبایل و یا PDA ها یا دیوایس های مجمتع مثل چمیدونم هاردها یا MP3 Player ها و... از پردازنده های ARM استفاده میکنن، که آخرین خانوادشم Cortex هست که در Iphone هم استفاده میشه ازش. کلاً همه سیستم عامل هایی هم که برای این قطعات هست دارن یه پردازنده RISC رو اجرا میکنن؛ یه RISC OS هم داریم که فکر میکنم برای همین ARM ها باشه فقط فقط چون تو اسمشم RISC داره گفتم یه اشاره بکنم.

moz
03-10-2009, 01:26
خیلی ممنون
کمکم کردی

الناز67
03-10-2010, 20:43
با سلام
میدونم که این بحث قدیمی هست ولی امیدوارم یک نفر جوابم رو بده.دو تا سوال داشتم یکی اینکه RISC از Cache بهتر استفاده میکند یا CISC ؟
دوم اینکه RISC از DMA بهتر استفاده میکند یا CISC ؟
با تشکر