PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مصاحبه عصر ارتباط با صابر فيضي

wichidika
04-09-2009, 11:30
هرکس هرچه بخواهد مي‌فروشيم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اشاره

صابر فيضي يکي از مديران دوست‌داشتني ارتباطات و فناوري اطلاعات در ايران است. هم با حوصله است و هم آشنا به قوانين و از اين نظر نمي‌توان به سادگي او را در منگنه گذاشت. گفت‌وگوي ما با مديرعامل شرکت مخابرات ايران چند روز پيش از بازگشايي نماد اين شرکت در بورس انجام شد و به مناسبت نزديکي زمان فروش سهام اين شرکت، بخش زيادي از آن به موضوع خصوصي‌سازي مخابرات اختصاص يافت.
در ميانه مصاحبه، تلفن‌همراه فيضي زنگ خورد و او پس از آنکه به فرد آن‌طرف خط گفت «اشتباه است» به ما گفت: «شماره خانه‌مان افتاده و يک نفر ديگر حرف مي‌زند.» اين يعني اختلالات براي همه پيش مي‌آيند. فيضي اين اتفاق را محصول بلند بودن ساختمان و نامسطح بودن شهر مي‌داند. شايد اگر فرد آن طرف خط مي‌دانست با مديرعامل شرکت مخابرات ايران تماس گرفته است (هرچند به اشتباه) اين توضيحات را از زبان او مي‌شنيد.

گفته شده است شرکت‌هايي که مي‌خواهند مخابرات ايران را بخرند، بايد اهليت داشته باشد. منظور از اهليت را هم شما و هم ديگران توضيح داده‌ايد. اين اهليت را چه کساني تشخيص مي‌دهند، شما هم در آن گروه حضور داريد؟
در بررسي اهليت، هيئت عامل سازمان خصوصي‌سازي به اضافه نماينده وزارت ارتباطات، عمل مي‌کنند. هيئت عامل سازمان خصوصي‌سازي که مشخص است؛ آقاي کرد زنگنه، آقاي غلامي، آقاي عقدائي، آقاي يونسي و آقاي حاجي قرباني هستند. نماينده وزارتخانه هم آقاي بوربورودي است که الان معاون مديريت منابع انساني وزارتخانه است. نه تنها در اين بحث که در ساير موارد هم، من مشاور مخابراتي آقاي کرد زنگنه هستم و از اين نظر در آن جلسه هم شرکت دارم.
الان فراخوان منتشر شده. کسي تا حالا درخواستي داده است؟
اگر آمده باشد هم، هنوز جلسه‌اش را نگذاشته‌اند. چون اطلاعات را جمع مي‌کنند و در جلسه‌اي با حضور اعضا بررسي مي‌شود.
در اين روزها يکسري اسامي مطرح شده است، به عنوان کسانيکه مي‌خواهند مخابرات را بخرند. اما هيچ کدام سابقه‌اي در مخابرات ندارد.
تا به حال کسي آنجا تائيد يا رد نشده است. متقاضياني بودند که تقاضا کرده بودند. به سازمان خصوصي‌سازي هم نداده بودند. به وزارت ارتباطات و وزارت اقتصاد داده بودند که به تبع آن، گفتند هرکس مي‌خواهد مخابرات را بخرد، بايد اين شرايط را داشته باشد. اگر دقت کنيد، در بندي از آن فراخوان، گفته شده است اطلاعات بايد داده شود. اين اطلاعات اگر درست باشد، بحث اهليت حل است.
اين شرکت‌هايي که قرار است وارد شوند، در واقع قرار است فقط سرمايه را فراهم کنند و لازم نيست دانش فني داشته باشند؟
کسي که مي‌خواهد سهام مخابرات را بخرد، دو بحث اساسي دارد. اولين بحث، پول است. اين پول عدد درشتي است. حتي آن 20 درصد پايه با رقم اوليه، حداقل 2/1 ميليارد دلار است. بنابراين اولين چيزي که بايد باشد، پول است. اگر کسانيکه سهام مخابرات را مي‌خرند، پولش را داشته باشند؛ من شخصا معتقدم مي‌توانند نفراتي که اهل اين کار هستند را به اصطلاح اقتصادي اجير کنند تا اين کار را انجام بدهند. ولي طبيعي است اگر با يک اپراتور خارجي ارتباط داشته باشند، زودتر به بازگشت سرمايه و سوددهي مي‌رسند.
يک نگراني وجود دارد. در اين شرايط اقتصادي دنيا و اين وضعيتي که براي اپراتور سوم پيش آمده، در واقع شرايط سرمايه‌گذاري را نا امن کرده است. چه تضميني وجود دارد که تعداد خريداران به اندازه کافي باشد و يا با قيمت مناسب فروخته شود؟ شما کف را در نظر گرفته‌ايد، اما قاعدتا خيلي بيشتر از اين‌ها انتظار وجود دارد.
اين‌ها همه‌شان در بازار کار کارشناسي دارد. اينکه ناامني باشد، تا جايي به بحث سرمايه‌گذاري نرسيده باشد، هر حرفي مي‌شود زد. ولي وقتي به بحث سرمايه‌گذاري مي‌رسد، سازمان حمايت از سرمايه‌گذاري خارجي، هم اصل سرمايه و هم سود را تضمين مي‌کند. در مورد اپراتور سوم هنوز به آن مرحله نرسيده. اختلاف بين داخلي و خارجي پيش آمد، کنار زدند.
اما احتمالا اگر قرار باشد مزايده اپراتور سوم تجديد شود، شرکت‌کنندگان کمتري حاضر خواهند شد.
نه. آن‌هايي که اهل اين کار هستند، مي‌دانند که آنجا بحث نحوه پروانه و نحوه واگذاري نيست. چيزي که اهميت داشت، بحث خود کنسرسيوم بود که با هم مشکل پيدا کردند والا در بيرون مسئله‌اي نداشتند.
بحث ديگر اين است که چرا خريدار، سالي دو قسط در هشت سال مي‌پردازد؟ ازديد ناظر بيروني اين احساس مي‌شود که اينقدر شرايط را پائين گرفته‌اند که بالاخره کسي بيايد و بخرد.
شما بايد برگرديد به مصوبه شوراي اصل 44 که چنين چيزي را تصويب کرده است. اين شورا گفته است تمامي شرکت‌هايي که سرمايه‌شان بالاي 100 ميليارد تومان است را اقساطي واگذار کنيد که به قيمت بهتري بتوانيد بفروشيد. يک امکان خوبي است براي فروش راحت‌تر و با قيمت بالاتر است.
اعلام کرده‌ايد که افزايش سود داشته‌ايد و براي محاسبه‌اش نماد مخابرات بسته شد. نتيجه اين محاسبات چه شد؟
فردا، پس فردا سازمان حسابرسي نظرش را مي‌دهد و بورس هم با اعلام ميزان افزايش سود، نماد را باز مي‌کند.
پس افزايش را داشته‌ايد.
بله.
ميزانش چقدر بوده است؟
ميزانش را تا سازمان حسابرسي نگويد، نمي‌توانم اعلام کنم. ولي اين را مي‌توان گفت که بالاتر از 10 درصد است که بورس نماد را بسته است.
بالاتر از 10 درصد سودي که در پيش‌بيني‌تان اعلام کرده بوديد؟
بله. 160 ريال براي سال 88 پيش‌بيني کرده بوديم که براساس بودجه پيش‌بيني شده بود. تغييراتي در قوانين پيش آمد که باعث افزايش سود ما شد. ما به بورس اعلام کرديم چنين اتفاقي افتاده. به محضي که به دستشان رسيد، نماد را متوقف کردند تا سازمان حسابرسي اظهار نظر کند. به محض اينکه سازمان حسابرسي حرف ما را تائيد کرد، نماد باز مي‌شود.
اين قوانيني که تغيير کرد، چه بودند؟
يکي اينکه از قانون شرکت‌هاي دولتي که خارج شديم، مجوز گرفتيم براي حساب‌هاي‌مان، حساب پشتيبان ايجاد کنيم. پول‌هاي‌مان که در حساب بانکي مي‌ماند و سود و بهره‌اي نداشت؛ يک درآمدي از آنجا براي‌مان حاصل شد. يکي هم در بحث محاسبه قانون ماليات بر ارزش افزوده بود. روشي که قبلا براي ما تعريف شده بود، تغيير کرد. در نتيجه رقمي را که قبلا در دو جا پرداخت مي‌کرديم، يکي حذف شد. اين باز افزايش سود است.
آن 300 ميلياردي که روز مجمع اعلام کرديد از دولت باز مي‌گردد چه شد؟
در حساب‌هاي شرکت به عنوان سود انباشته مي‌ماند.
مگر قرار نبود به سود اضافه شود؟
مجمع چنين تصميمي نگرفت. مجمع تصميم گرفت سود 14 تومان بماند و آن هم به عنوان ذخيره مي‌ماند.
گفته مي‌شود مخابرات ايران، 300 ميليارد به ايرانسل بابت اينترکانکشن بدهکار است.
از بابت اينترکانکشن هرچه هست، در صورت‌هاي مالي ما درج شده. اگر بدهکاريم در صورت‌هاي مالي قيد شده که بدهکاريم.
يعني عدد را تائيد مي‌کنيد؟
صورت‌هاي مالي‌مان هست. من الان حضور ذهن ندارم که عدد بدهم. در سايت بورس، جزو بدهي‌هاي شرکت در يادداشت‌هاي توضيحي‌اش هست.
چون آقاي خسروي هم گفتند مخابرات بابت اينترکانکشن بدهکار است.
بله. در مذاکراتي که الان دارد انجام مي‌شود، به نتيجه برسيم؛ پرداخت مي‌شود.
اين مذاکرات چرا به نتيجه نمي‌رسد؟
براي اينکه تازه شروع شده. در هيئت مديره مخابرات مشخص شد که روي چه روش‌هايي بحث شود و الان دارد انجام مي‌شود.
گويا تازگي‌ها با ايرانسل جلسه داشته‌ايد.
با ايرانسل در مرداد ماه، شش جلسه داشتيم که سه جلسه را خود من با آقاي دزفولي داشتم.
ولي درباره تعرفه هنوز به توافق نرسيده‌ايد.
درباره همين تعرفه‌ها است که الان هفتمين جلسه دارد برگزار مي‌شود. در اين رابطه دو بحث اساسي وجود دارد. يکي تاکيدي است که ما و آن‌ها داريم که استانداردهاي ITU را رعايت کنيم. براساس استانداردهاي ITU متاسفانه روش‌هايي که انتخاب کرده‌ايم، با هم متفاوت است. روش ما با آن‌ها متفاوت است. منتها هر دو مورد تائيد ITU است. اطلاعات آن‌ها بايد در سيستم ما ريخته شود. اطلاعات ما هم بايد در سيستم آنها ريخته شود و خروجي هرچه باشد، يک عدد مي‌شود. اين عدد الزاما تعرفه اينترکانکشن نيست. نسبت‌ها در مي‌آيد و براساس آن، تعرفه مشخص مي‌شود.
آن چيزي که در پروانه آمده چطور؟ بعد از دو سال گفته 10 درصد.
آن ده درصد را در صورتي گفته که روال، افزايش تعرفه باشد. ما روال افزايش تعرفه را نداشته‌ايم. مي‌خواهيم با مذاکرات به توافق برسيم که الان دارد انجام مي‌شود.
الان ايرانسل توافق کرده که چون افزايش تعرفه نداشته‌ايد، بايد براساس مذاکره به نتيجه برسيد؟ چون تا آن‌جا که من مي‌دانم بر آن 10 درصد اصرار دارند.
بله آنها بر 10 درصد اصرار دارند، اما اين ديگر از اختيارات ما و آن‌ها نيست. سازمان تنظيم مقررات تصميم مي‌گيرد. ولي ما معتقديم آن 10 درصد زماني بوده که آن 10 درصد افزايش تعرفه‌هاي خدمات هم براي ما پيش‌بيني مي‌شد. اما از زمان مجلس هفتم اين موضوع متوقف شد.
اين اينترکانکشن واقعا براي مخابرات زيان‌ده است؟
بحثي که مطرح مي‌شود، دو مقوله است؛ يکي اينکه ما چقدر پول مي‌گيريم و چقدر مي‌پردازيم. اگر اين‌طور نگاه کنيد، نه. ولي در اصول حسابداري، هر سرويس يک قيمت تمام شده دارد. ما الان از يك مشتري ارتباط را بر مي‌داريم تا برسانيم به ايرانسل. آنجا چقدر هزينه مي‌شود؟ براساس فرمول‌هايي كه وجود دارد، عددي كه براي ما وجود دارد بالاي 45تومان است. حول و حوش 50 تومان. در حاليكه پولي كه از ايرانسل براي ما مي‌ماند 229 ريال است. اين يعني 500 ريال هزينه مي‌كنيم و 229 ريال مي‌گيريم. اگر اين‌طور ببينيم، يعني به ازاي هر دقيقه، 2 برابر آنچه مي‌گيريم، هزينه مي‌كنيم و زيان مي‌دهيم.
اما مگر وقتي اتصالي برقرار مي‌شود، شما هزينه آن اتصال متقابل را از مشترك نمي‌گيريد؟
نه. ما الان 625 ريال به ازاي هر دقيقه از مردم مي‌گيريم. 334 ريال به ايرانسل مي‌دهيم. اختلاف اينها 291 ريال مي‌شود. 291 ريال مي‌ماند به ازاي هر دقيقه. در حاليكه محاسبات ما نشان مي‌دهد براي ما انتقال اين ترافيك از مشترك تا ايرانسل دقيقه‌اي نزديك 500 ريال هزينه دارد. حالا 500 را منهاي 291 كنيد ...
اينجا است كه شما زيان‌ده مي‌شويد.
بله.
هزينه انتقال شما چرا اينقدر بالا است؟
بالا نيست. اين نسبت به استانداردهاي جهاني محاسبه مي‌شود. ITU مي‌گويد تو چقدر شبكه داري، چقدر هزينه مي‌كني؟ چقدر Capex و چقدر Opex داري. منتها يك چيز عجيبي است كه اگر به روش ايراني محاسبه كنيد، اين عدد به 100 تومان مي‌رسد. استاندارد ITU مي‌گويد من كاري به اين ندارم كه تو چقدر پرسنل داري. استاندارد مي‌گويد براي اين شبكه، بايد اين تعداد پرسنل داشته باشي. بنابراين اين براساس توصيه‌هاي ITU است و نه براساس آن‌چه واقعا تمام مي‌شود. ارتباطات الان در ايران خيلي گران تمام مي‌شود.
قطع شدن SMSها چقدر در درآمدتان تاثير داشت؟
هيچي.
چرا؟ امكان ندارد.
چرا ندارد؟
حدود 40 روز يا بيشتر، SMSها قطع بود ...
تهران فقط. در شهرستان‌ها يك هفته قطع بود.
در تهران قطع بوده و اختلالات زيادي هم داشتيم. به صورت منطقه‌اي قطع مي‌شد ...
روز يكي دو ساعت قطع مي‌شده.
خب اين‌ها همه درآمد است كه كسر مي‌شود.
ببينيد! اين‌ها هيچ تاثيري در درآمد ما نگذاشتند. دو دليل دارد كه كاملا هم واضح است. منطقه‌اي كه تلفنش قطع بوده، به محض اينکه ارتباط برقرار مي‌شده، همه زنگ مي‌زنند. اطلاع بدهند كه اتفاقي نيفتاده. شايد اگر قطع نبود، اين فرد اصلا آن روز زنگ نمي‌زد. بنابراين قطعي‌هاي مقطعي به هيچ‌عنوان تاثير نداشت.
بر مي‌گرديم به بحث SMS. زمانيكه SMS قطع مي‌شود، مردم به اجبار برخي از كارهايشان را با زنگ زدن انجام مي‌دهند. شما تصور كنيد به ازاي هر 5 SMS يكي زنگ بزند و يك دقيقه صحبت كند. وقتي يک SMS مي‌زد، 9 تومان به ما مي‌داد. يك دقيقه صحبت كند، حداقل 45 تومان مي‌دهد. يعني اگر يك پنجم كساني را كه در آن مقطع SMS مي‌زدند، زنگ بزنند و يك دقيقه صحبت كنند؛ جبران درآمد ما مي‌شود.
اما همه SMSها حاوي اطلاعات كاري نيستند. يك بخش زيادي را جوك و ... تشكيل مي‌دهند.
باشد. جوك‌ها در تلفن انجام مي‌شود.
نه. كسي زنگ نمي‌زند جوك بگويد. معمولا نشسته‌اند و با هم SMS بازي مي‌كنند.
الان اتفاقي که افتاده، ما صورت حساب‌هاي مالي سه ماهه‌مان را داده‌ايم. شش ماهه را هم ماه ديگر مي‌دهيم. صورت‌هاي حساب سه ماهه نشان مي‌دهند كه ما كاهش درآمد نسبت به بودجه نداشته‌ايم. من مطمئن هستم براي شش ماهه هم اين مشكل را نخواهيم داشت.
شايع شده است كه مخابرات هزينه مكالمه را بالا برده تا کاهش درآمدهايش را جبران كند.
مخابرات مجاز نيست اين كار را انجام دهد. مجلس نظارت مي‌كند ...
مجلس چطور نظارت مي‌كند؟
سازمان‌هاي نظارتي هستند. الان يك گزارشي مردم داده‌اند به ديوان محاسبات كه بررسي كند.
نتيجه چه شده؟
نتيجه را نداده‌اند، اما ما مطمئن هستيم هيچ اتفاقي از نظر تعرفه نيفتاده است.
يك موضوع ديگر اينكه وقتي SMSها وصل شد، هر SMS 5 بار مي‌رفت و 5 بار پول محاسبه مي‌شد.
نه 5 بار پول محاسبه نمي‌شد. اتفاقي كه افتاده بود اين بود که SMS سنترها اطلاعاتي را كه مي‌فرستادند همه تقاضاي پاسخ يا delivery مي‌كنند. براي خود من هم مي‌آمد. گوشي‌هايي كه حافظه‌شان كمتر است و پر شده دو تكه مي‌رفت و تكه دوم را چون نمي‌گرفت يعني آن بلوك SMS را چون تكميل نمي‌كرد، هي مي‌فرستاد. اين را بايد SMS سنترها متوجه مي‌شدند و برايشان نمي‌فرستادند. دو تا SMS سنتر جديد كه راه افتاده بود، اين را تعريف نكرده بودند و اين تكرار مي‌شد. اگر دقت كنيد همه جا و براي همه اين‌طور نبود.
ولي آنهايي كه موبايل اعتباري داشتند، مي‌گفتند يك SMS كه مي‌فرستيم، حتي اگر سه تكه هم شود و برود، باز بيشتر پول كم مي‌شود.
اين را مجري راديو به من گفت. گفتم امكان ندارد ولي من مي‌دهم چك كنند. چك كرديم و دوبلي كه از طرف سيستم رفته باشد و از آن‌ها كم شده باشد، نبود. طبيعي هم بود. چون زمانيكه شما SMS مي‌فرستيد و مي‌رسد به SMS سنتر، آن‌جا از شما پول كم مي‌كنند نه زمانيكه مي‌خواهيد بفرستيد. به محضي كه شما مي‌فرستيد، ديگر در اختيارتان نيست كه تكرارش كنيد. در اختيار SMS سنتر است. SMS سنتر صد بار هم بفرستد، مربوط به شما نيست. زماني از شما پول كسر مي‌شود كه ارتباط سيگنالينگ را برقرار كرده و فرستاده‌ايد.
آنهايي كه اشتباه مي‌كنند، مربوط به SMSهاي فارسي بيشتر از 60 كاراكتر است که تعداد بيشتري محاسبه مي‌شود.
حالا که در بحث قيمت هستيم، بيلينگ همراه اول چه شد؟
نمي‌دانم.
چطور؟
چون من پيگيرش نيستم. خود ارتباطات سيار پيگيري مي‌كند و تقسيم وظايف كرده‌ايم و آقاي دكتر غفاريان پيگير اين موضوع هستند.
درباره حق پروانه مخابرات ايران، شما قرار است در يك دوره چهارساله پول را بدهيد؟
حق پرانه اول را.
اين را يك توضيح مي‌دهيد كه چگونه است؟ چون ما هرچه گشتيم نه مصوبه‌اي داشت و نه قانوني.
ما در پروانه‌مان يک عدد ثابت در نظر گرفتيم که 492 ميليارد تومان است. اين عدد را اصولا ما بايد سال اول مي‌پرداختيم، اما دولت يک مصوبه داد که از سال 88 در عرض 4 سال بپردازيم.
چرا؟
نمي‌دانم.
شما در خواست کرديد؟
نه. پيشنهاد آقاي فاطمي‌زاده- مدير خزانه‌داري- بود در آن مقطع. احتمالا دليلش هم اين بود که نمي‌خواست در سالي که شرکت فروخته مي‌شود، يک پولي از شرکت برداشته شود.
اين را در حساب‌هايتان ديده‌ايد؟
در صورت‌حساب‌هاي امسال يک چهارم را در صورت‌حساب سه ماهه اول ديده‌ايم.
اين تفاوتي بين اپراتورها نيست؟ بالاخره بقيه بايد در همان ابتداي کار پول را بپردازند.
ما تضمين داده‌ايم. 70 درصد مجموعه ما در اختيار دولت است. هر وقت حرف گوش نکرديم، مي‌تواند از آنجا برداشت کند.
ولي تا 18 شهريور واگذار مي‌شود.
يک امتياز به خريداران داده است. نه به اپراتور به خريداران.
يعني همه چيز براي خريدار فراهم است که با خيال راحت بيايد، بخرد و برود.
بله. مي‌خواهند راحت بفرشند. مي‌خواهند خريدار با خيال راحت بخرد. چه اشکالي دارد؟ ايکاش همه شرکت‌ها را راحت بتوانند بخرند.
اما يک نگراني وجود دارد که کسي که فقط پول دارد و شايد مديريت هم ندارد، بيايد شرکت را بخرد و بعدا حتي آن را ورشکست کند.
شرکت خيلي بزرگ است. الان 15 درصد بورس، مخابرات است. با همين قيمت که تصويب شده اگر فروخته شود، 30 درصد بورس، مخابرات است.
پس از بازگشايي نماد مخابرات بعد از مجمع ساليانه، ناگهان يک افزايش شاخص در بورس داشتيم که خيلي ناشي از مخابرات بود. اين شايعه به وجود آمد که يک دستکاري صورت گرفته است. و غير عادي است. حتي بورس هم گفت ما بررسي مي‌کنيم.
دليلش اين بود که در جلسه مجمع، آقاي کرد زنگنه اعلام کردند به زودي نحوه فروش بلوک 50 درصد به اضافه يک سهم اعلام خواهد شد. اين بر قيمت سهام تاثير مثبت گذاشت.
18 شهريور فروش اسناد است ديگر؟
از 18 شهريور در تابلوي بورس مي‌رود.
داشته‌ايم شرکت‌هايي که يک هفته هم طول کشيده فروششان.
مخابرات متفاوت است. چون قدرها مي‌آيند رقابت کنند. اين‌ها خيلي ريسک نمي‌کنند. با يک ريال بالا و پائين، 45 ميليارد تفاوت قيمت مي‌شود.
خريداران خارجي چه کساني هستند؟
الان ديگر هيچ‌کس. مشخص نيست. همه رفته‌اند با کنسرسيوم‌هايشان بيايند.
اندونزي که اعلام کرد کنار کشيده است.
نه.
مديرعامل PT telekamunikasi مصاحبه‌اي کرد و گفت که با توجه به شرايط موجود، ترجيح مي‌دهيم کنار بکشيم.
نه. فعلا که مصر هستند. کنسرسيومي که با آن‌ها است، فعلا مصر است.
کدام کنسرسيوم است؟
نامش را اعلام نکرده‌اند. يک تيمي است که دارند ثبت مي‌کنند.
تا آنجا که مي‌دانم يک شرکت دولتي است که با آن‌ها هستند.
دولتي که نمي‌تواند باشد.
خصولتي. مثل صا ايران و تامين تله‌کام و ...
تامين تله‌کام که دولتي نيست. مال کساني است که بازنشستگي دارند.
عمومي هستند.
عمومي هم نيستند. اين‌ها کاملا خصوصي محسوب مي‌شوند.
وقتي مديرش را دولت تعيين مي‌کند ...
اشتباه کار اين‌جا است ديگر. اين تکه کار، جاي بحث دارد که چرا مديرش را دولت تعيين مي‌کند. طبق قانون خودشان هم نبايد دولت تعيين کند، اما حالا دولتي‌ها خيلي خوششان مي‌آيند در اين بحث‌ها هم دخالت کنند تا آن‌ها هم رشد نکنند.
يک جايي شما گفته بوديد اگر اپراتور سوم شروع به ارائه خدمات کرد که ما بعد از دو سال کار مي‌کنيم، اما اگر نه، شروع مي‌کنيم و نمي‌گذاريم بيشتر از اين دير شود.
نگفتم ما. گفتم مردم انتظار دارند که اين اتفاق بيفتد.
ولي يادم است که گفتيد شروع مي‌کنيم به ارائه سرويس.
نگفتم ما سرويس مي‌دهيم. شما الان نمي‌خواهيد 3G داشته باشيد؟ مشترک گناهي ندارد که يکي نيامده اين مزايده را ببرد. پس مردم اين سرويس را مي‌خواهند و ما مي‌گوييم اجازه بدهيد اين سرويس را بدهيم.
از شکايت PAPها چه خبر؟
کدام شکايت؟ [با خنده]
همين که آقاي روح اللهي را خواسته‌اند.
چون شکايت‌هايشان خيلي است. اين موضوع در کميسيون تنظيم مقررات به دستور رئيس کميسيون، قرار است مجددا بحث شود و تا آن‌موقع هم که طرح نشده، بايد براساس نظر آقايان عمل شود. به زودي مجمع اظهار نظر مي‌کند که بايد چه اتفاقي بيفتد.
در مورد چي؟ تعرفه؟
3 هزار تومان به هزار تومان.
اينکه کميسيون درباره‌اش تصميم گرفته بود و مجمع درباره‌اش اظهار نظر کرده که مخالف ماده 90 است.
ماده 90 اصل 44 قانون اساسي. اين دو بحث است. در آن مقطعي که کميسيون تصميم گرفته، دقيقا دو روز بعد که به آقاي غفاريان ابلاغ شده، ايشان جواب دادند براساس چه اصولي؟ قيمتم تمام شده ما بيشتر از اين است. وزير که رئيس کميسيون و رئيس مجمع استان‌‌ها است، دستور داده اين مجددا طرح شود. ديگر رفته‌اند و طرح نشد. تا اينکه PAPها پيگير شدند. من هم هي پيگيري کردم که آقاي خسروي، وزير يک چنين دستوري داده، چي شد؟ نهايتا در يکي از اين نامه‌ها، رونوشت را به وزير دادم. تا اينکه وزير دستور داد سريعا در يک جلسه فوق العاده بررسي شود که در اين جلسه مطرح شد و اعضا نظرشان اين بود که اين موضوع کار کارشناسي‌اش درست نبوده و بايد حذف شود که طبق دستور وزير، بايد دوباره بحث شود.
PAPها که دارند اين مبلغ را از مشترکين مي‌گيرند. مشترکين هم که تا حالا هيچ اعتراضي نکرده‌اند.
يکي از PAPها که شکايت کرده، از مشترکين هزار تومان گرفته است. مي‌گويد نمي‌توانم به شما 3 هزار تومان بدهم و حق هم با آن است.
شما براي ارائه اينترنت پر سرعت مجوز سه ميليون پورت داريد.
ما گفته‌ايم هرکس هرچقدر مي‌تواند نصب کند، دستش باز است مشروط بر اينکه تضمين کند تجهزاتي که مي‌خرد، در کمتر از شش ماه مشتري دارد و جاهايي هم که PAPها رفته‌اند شما نرويد. چون اگر بود، آن‌ها مي‌فروختند.
مگر اين سه ميليون مصوبه هيئت دولت نيست؟
مصوبه هيئت دولت است که ما را مکلف کرده اين کار را بکنيم، اما نگفته برويد پولتان را هزينه کنيد و نتوانيد بفروشيد. ما در مقابل سهامدار پاسخگو هستيم. ما تجهيزاتي را نصب مي‌کنيم که مشتري دارد.
اينکه شما مي‌فرمائيد ما جاهايي مي‌رويم که PAPها نباشند، در تهران که PAPها هستند.
در همه جا نيستند؛ در اسلامشهر نيستند، در ورامين نيستند. ما اگر خيلي زرنگ باشيم، امسال که سال آخر برنامه چهارم است، 275 هزارتاي‌مان را واگذار مي‌کنيم.
ولي ظاهرا طرح تجاري مخابرات استان تهران اين است که شهر تهران را هم سرويس بدهد.
حالا بگذاريد نصب کند، ببينيم کجاها نصب مي‌کند. مصوبه مجمع اين نيست.
چرا مخابرات رومينگ ملي با ديگر اپراتورها را برقرار نمي‌کند؟
رومينگ ملي بحث اساسي دارد و يک متقاضي است. يک نفر بايد بگويد که من مي‌خواهم با تو رومينگ داشته باشم.
اسپادان.
بعد متقاضي بايد بگويد با چه شرايطي. من مي‌خواهم رومينگ داشته باشم با تو يکسان. تو که در اصفهان هستي و کوچک هستي و نصفت هم مال ما است، مي‌خواهي براي کل کشور رومينگ داشته باشي؟ اين يک استانداردهاي جهاني دارد. توصيه‌هاي ITU‌ را بنويسند، بگويند رومينگ با اين شرايط. شرايطشان را بگويند، امکاناتي بايد من اضافه کنم. مي‌گويند من مي‌خواهم رومينگ داشته باشم. خيلي خب يک هزينه‌اي من بايد بکنم تا بتواني رومينگ داشته باشي.
ايرانسل چطور؟
ايرانسل هم همين‌طور است. خيلي ساده در پروانه ما گفته شده هر اينترکانکشني 80 درصد مبداء 20 درصد مقصد. هرکس مي‌خواهد، بيايد.
شما براي نامبرپرتابيليتي آماده هستيد؟
مشکلي نداريم.
فکر نمي‌کنيد برايتان ضرر داشته باشد و باعث مهاجرت مشترکانتان شود؟
نه. همه شماره‌هاي رند به سمت ما مي‌آيند. چون شبکه ما پوشش‌اش بيشتر از بقيه است.
تکليف‌تان را با اسپادان چه زماني مشخص مي‌کنيد؟ چون طبق پروانه دو سال بعد از واگذاري سهام بايد مشخص شود.
فعلا سال اول هستيم. بعد از خصوصي شدن مخابرات مشخص مي‌شود.
سهام را مي‌خريد يا مي‌فروشيد؟
هرطور که اسپادان راضي باشد. عددي نيست که بخواهيم رويش بحث کنيم. 30 هزار مشترک دارد.
رگولاتوري مصوبه‌اي داد که ISPها از مخابرات اينترنت نگيرند و از ISDPها بگيرند. البته از دو سال بعد. اما مخابرات استان اصفهان از همان روز کار را زمين گذاشت و ISPها شاکي شدند. اين کار غير قانوني نيست؟
نه. چون ISDPها بيشتر از دو سال بود که در اصفهان فعال شده بودند.
ولي يک روزه مخابرات اعلام کرد نمي‌فروشيم، يک جوري انگار لج کرده است.
قبلا تذکر داده شده بود که بايد برويد از ISDPها بگيريد.
قبل از کي؟ قبل از مصوبه رگولاتوري؟
نه. قبل از اينکه قطع کنند. رگولاتوري حداقل شش ماه قبل‌تر اعلام کرده بود مخابرات اصفهان حق ندارد به اين‌ها سرويس بدهد. ISPها از مخابرات مي‌گرفتند و رگولاتوري هم فشار مي‌آورد و ما هم گفتيم قطعش کنيد.
در استان تهران چطور؟
در استان تهران ما به هيچ ISPاي اينترنت نفروختيم.
اما حتي با اين مصوبه هم هنوز مي‌فروشند. يعني مي‌گويند اعلام نمي‌کنيم، اما مجمع چيزي به ما ابلاغ نکرده که نخواهيم بفروشيم.
ما هيچ چيز نمي‌فروشيم چون نمي‌آيند از ما بخرند. همه رفته‌اند از زيرساخت گرفته‌اند.
ولي آقاي روح اللهي در مصاحبه با ما گفتند مي‌فروشي و هنوز ...
اگر کسي بيايد بخرد، مي‌فروشيم. چون ما گرانتر مي‌فروشيم.
مگر ممنوع نيست؟
وقتي يک نفر نمي‌تواند بخرد، آن‌هايي هستند که پهناي باند کمتري مي‌خواهند. چون ISDPها پهناي باند کم نمي‌فروشند. آن‌هايي که خرده‌ريز هستند از ما مي‌خرند. نه زيرساخت علاقه دارد به اين‌‌ها بفروشد نه ISDPها و نه خودشان علاقه دارند بروند از آنجا بگيرند.
اگر کسي بيايد و بخواهد 5MG از شما بخرد، مي‌فروشيد؟
ما هرکسي، هر چه بخواهد مي‌فروشيم.
اين غير قانوني نيست؟
طبق پروانه‌مان نه.
طبق مصوبه کميسيون چي؟
طبق مصوبه کميسيون هم پروانه بعد از مصوبه کميسيون است. هميشه قانون موخر بر قانون مقدم، تقدم دارد.