PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سریال نردبام آسمان

sinath
20-08-2009, 19:02
مهر: مجموعه تلویزیونی "نردبام آسمان" به کارگردانی محمدحسین لطیفی و تهیه‌کنندگی محسن علی‌اکبری ماه رمضان روی آنتن شبکه یک می‌رود.

پیش از این قرار بود مجموعه " شب هزار و یکم" به کارگردانی علی بهادر به مناسبت ماه رمضان هر شب روی آنتن شبکه یک برود، اما در دقیقه 90 "نردبام آسمان" جایگزین این مجموعه شد. "نردبام آسمان" فضایی تاریخی دارد و مناسبت مستقیم با ماه رمضان ندارد، مجموعه "شب هزار و یکم" هم موضوع جنگی دارد و درباره حضور پزشکان در جنگ است.
مسئولان شبکه یک ترجیح داده‌اند از میان دو گزینه‌ موجود، مجموعه‌ای را انتخاب کنند که دست کم جذابیت‌های بیشتری دارد، با گروهی حرفه‌ای ساخته شده و کارگردانی شناخته شده دارد. "نردبام آسمان" از محصولات مهم سیمافیلم در سال‌های اخیر بوده، تبلیغات بسیاری درباره آن شده و رئیس سازمان از پشت صحنه آن دیدار کرده است. این مجموعه قدرت جذب مخاطب بیشتری نسبت به "شب هزار و یکم" دارد.
محمدحسین لطیفی دو مجموعه مناسبتی در کارنامه‌اش دارد که هر دو از مجموعه‌های پربیننده و تاثیرگذار تلویزیون بوده‌اند، "صاحبدلان" که ماه رمضان از شبکه یک پخش شد نمونه موفق یک مجموعه دینی جذاب بود و "وفا" که قرار بود ماه محرم از شبکه سه پخش شود و نوروز روی آنتن رفت، تجربه‌ای متفاوت و جذاب بود. "نردبام آسمان" اولین تحربه لطیفی در ژانر تاریخی است و قضاوت درباره آن سخت است.
اما پخش مجموعه‌ای با ویژگی‌های "نردبام آسمان" که حال و هوایی تاریخی علمی دارد در شبهای ماه رمضان مانع دیده شدن آن می‌شود. چنین مجموعه‌هایی را نباید هر شب روی آنتن فرستاد، بیننده با توجه به فضای جدی چنین مجموعه‌هایی نمی‌تواند با آنها ارتباط برقرار کند. برای ساخت مجموعه "نردبام آسمان" هزینه و زمان بسیار صرف شده و پخش آن به این شکل هدر دادن این قابلیت‌ها است.
به نظر می‌رسد امسال گروههای فیلم و سریال شبکه‌ها مجموعه‌هایی که ارتباط مستقیم با ماه رمضان داشته باشد ندارند و به همین دلیل ناگزیر شده‌اند مجموعه‌هایی را که جذابیت بیشتر برای مخاطب دارند را از میان تولیداتشان انتخاب کنند، اما این انتخابها اگر هوشمندانه اتفاق نیفتد باعث قربانی شدن مجموعه‌هایی می‌شود که در شکل هفتگی می‌توانستند مخاطب بیشتری داشته باشند.
"نردبام آسمان" مجموعه‌ای تاریخی است که زندگی‌ غیاث الدین جمشید کاشانی ریاضیدان برجسته، منجم ،‌کاشف عدد پی و فیلسوف قرن نهم هجری را در دو مرحله کودکی تا نوجوانی و بزرگسالی در زمان زمامداری مغول ها در ایران روایت می‌کند.
وحید جلیلوند، برزو ارجمند، حسن پورشیرازی، وحید جلیلوند، ماهچهره خلیلی، شبنم قلی‌خانی، ویشکا آسایش و فرهاد قائمیان بازیگران این مجموعه هستند.
عوامل مجموعه عبارتند از حامد عنقا نویسنده، حسن نجاریان مدیر تولید و مجری طرح، ابراهیم غفوری تصویربردار، مانفرد اسماعیلی برنامه‌ریز، ایرج رامین‌فر مدیر هنری، محسن بابایی طراح گریم، محسن روزبهانی جلوه‌های میدانی، هدیش شاملو جلوه‌های رایانه‌ای، حسن ناحی عکاس، سیامک نیازی صدابردار و سیامک مهماندوست تدوینگر.
لطیفی مجموعه‌های "کت جادویی"، "سفر سبز"، "همسایه‌ها"، "وفا" و" صاحبدلان" و فیلم‌های سینمایی "سرعت"، "روز سوم" و "دختر ایرونی" و " توفیق اجباری" را کارگردانی کرده است.

*Necromancer
20-08-2009, 19:29
اون تیکه هایی که تو تلوزیون پخش کرد جالب بودن! به نظر میاد فیلم خوبی باشه!

.German.
22-08-2009, 17:30
ساعت 22:40؛
سريال «نردبام آسمان» امشب با حمله مغول آغاز مي‌شود

خبرگزاري فارس: قسمت اول مجموعه تاريخي «نردبام آسمان» به كارگرداني محمدحسين لطيفي امشب ساعت 22:40 از شبكه اول سيما پخش مي‌شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سايت خبري سيما فيلم، آخرين ساخته لطيفي با تصاويري از حمله مغول‌ها به اصفهان و گريختن دو تن از مجروحان اين حادثه آغاز مي‌شود. اين در حالي است كه يكي از آنان مجروح است و نوزادي را به عنوان بازمانده خانواده‌اش از قتل عام روز گذشته به همراه دارد. آنان شبانه به كاشان و منزل مسعود طبيب مي‌گريزند. همسر مسعود در بستر زايمان دچار مشكل شده و دلشوره عجيبي در خانه مسعود برپاست. با اين حال مسعود مهمانان ناخوانده را به حضور مي‌پذيرد. زنش به سلامت زايمان مي‌كند اما بچه بي‌نفس به دنيا مي‌آيد و ...
ببه گزارش فارس، به عبارتي قسمت نخست اين سريال به شرح چگونگي تولد غياث‌الدين جمشيد كاشاني منجم و رياضيدان برجسته قرن نهم هجري مي‌پردازد كه در زمان زمامداري مغول‌ها در ايران مي‌زيسته است.
بينندگان اين قسمت شاهد بازي بازيگراني چون داريوش كاردان (مسعود طبيب)،‌ زهرا سعيدي (مادر غياث‌الدين)،‌ بهار ارجمند (خورشيد، خواهر غياث‌لدين)،‌ مليحه نيكجومند (بي بي)،‌ عليرضا كمالي‌نژاد (سيد‌علي آهنگر)،‌ عليرضا مظفري (كودكي غياث‌الدين)،‌ مهدي عطاران (كودكي محمود) و‌ صدف اختر (كودكي ويس) خواهند بود.
«نردبام آسمان» كه محسن علي‌اكبري آن را در 15 قسمت 45 دقيقه‌اي تهيه كرده است از محصولات الف مركز سيما فيلم است كه در ايام ماه مبارك رمضان هر شب روي آنتن شبكه يك سيما مي‌رود.

.German.
22-08-2009, 17:32

khashi87
22-08-2009, 23:19
سریال ها تاریخی تولید میهن دو حالته:

1- شاهکار
2- بسیار بد
فکر کنم این از این سریالهاست که نمیشه نگاهش کرد
اما زوده راجبش نظر داد.

H a m e e d
23-08-2009, 00:06
توی عکس اولی سمت چپ داود نژاد، وحید جلیلونده؟ چقدر قیافش عوض شده اینجا!
برزو ارجمند هم با پدر و خواهرش هر سه اینجا بازی میکنن.

mahsa1469
23-08-2009, 12:34
دیروز پخش شد؟؟
کی تکرار می ده؟؟؟

RoYaYeEe_NiIiLi
23-08-2009, 14:41
اینم شد داستان سریال یوسف
آخه بگو شما بلد نیستین سریال شمشیر زنی و اینا درست کنین ،چرا زور میزنین درست کنین؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به خدا صد رحمت به شمشیر زنی جومونگ[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
یارو بچه رو گرفته بغلش و جنگ میکنه و بعد که میره واسه درمان بچه رو از بغلش نمیگیرن[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
این چه وضعشه
تو سریالای خارجی بچه به دنیا میاد مگه میذارن یه صحنه هم ازش پخش بشه؟؟؟؟بعد خودشون این جلف بازیو در میارن[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به نظر من این ضعیف ترین سریال ماه رمضون میشه اگه همینجوری ادامه پیدا کنه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

rosenegarin13
23-08-2009, 14:52
اِ
یعنی ارزش دیدن نداره؟
دیشب ندیدم.

sinath
23-08-2009, 14:55
اخه سریالی که داریوش کاردان توش بازی کرده باشه معلومه چیه دیگه
یه سریال تاریخی هم می خوان بسازن اینجوری بدتر ابروریزی می کنن با این لوکیشن و بازیگران
البته من امیدوارم بهتر بشه

RoYaYeEe_NiIiLi
23-08-2009, 14:59
اِ
یعنی ارزش دیدن نداره؟
دیشب ندیدم.

والا من دیشب دیدم
به جز خجالت کشیدن دیگه هیچ حس دیگه ایی بهم دست نداد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ولی جاتون خالی کللی هم خندیدم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ببینین حداقل یکم بخندین[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بچه رو گرفته بغلش انگار لوله هست[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

محمد88
23-08-2009, 15:08
دوستان یکی بگه دیشب چی شد....
داستان این بچه بغل کردنه چیه ؟ مگه فیلمش جنگی نیست ؟؟؟!

RoYaYeEe_NiIiLi
23-08-2009, 15:21
دوستان یکی بگه دیشب چی شد....
داستان این بچه بغل کردنه چیه ؟ مگه فیلمش جنگی نیست ؟؟؟!

داستانش در مورد حمله مغول به ایرانه
یکی از نقش های فکر کنم اصلی با مغولا میجنگه و کلی مغول میکشه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بعد میره یه بچه رو نجات میده و همینجوری که بچه بغلشه(اگر تکرارشو نگاه کنید تابلو هست که بچه نیست و یه لوله ی مغواییه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])میجنگه با مغولا و بعدش یه تیر میزنن به نزدیک قلبش...بعد دوستش میبردش خونه ی یه طبیب که از اون طرف زن طبیب هم داره بارداره و داره بچش به دنیا میاد...دیگه این یارو زخمیه رو میارن و میخوابوننش روی تخت که درمانش کنن(توجه داشته باشید که تو این مدت بچه هنوز بغل طرفه و هیشکی ازش نمیگیره بچه رو[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])که بالاخره دختر طبیب میاد بچه رو میگیری و وقتی طبیب داشت یارو رو معاینه میکرد دخترش میاد داد میزنه که بابا بچه مرد(بچه ی طبیب که تازه به دنیا اومده بود)بعد این مرده هم میاد یا الله یا الله میکنه و یا علی یا علی میکنه و بچهه خوب میشه و بعد میره اون زخمیه رو خوب میکنه
حالا اسم این بچه ی به دنیا اومده رو میذاره جمشید که انگار قراره اون نقش اصلیه داستان باشه
من که تاریخم خوب نیس[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] دیگه نمیدونم چی میشه...بقیشم امشب ببینین[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mahsa1469
23-08-2009, 17:23
اونجا که اون پهلوانه می جنگید حس می کردم داره ادای جومونگ رو در می یاره:31:
ولی خودمونیما این شبنم قلی خانی و برزو ارجمند چطوری هم زمان توی دوتا فیلم بازی می کنن این چه جوریاست؟؟؟

khashi87
23-08-2009, 23:31
ای بابا کمبود بازیگر همینه دیگه البته من از هر دوشون خوشم میآد اما ....
البته بازیگره ارزون منظورم بود.

H a m e e d
24-08-2009, 15:20
اونجا که اون پهلوانه می جنگید حس می کردم داره ادای جومونگ رو در می یاره:31:
ولی خودمونیما این شبنم قلی خانی و برزو ارجمند چطوری هم زمان توی دوتا فیلم بازی می کنن این چه جوریاست؟؟؟

ای بابا کمبود بازیگر همینه دیگه البته من از هر دوشون خوشم میآد اما ....
البته بازیگره ارزون منظورم بود.
منم چند تا صحنه شو دیدم یاد جومونگ افتادم.
انگار اول قرار بود کانال یک سریال "شب هزار و یکم" رو نشون بده که دقیقه 90 تغییر دادن.
برزو ارجمند هم همیشه تو چند تا سریال همزمان هستش.
شبنم قلی خانی خوبه ولی از برزو ارجمند خوشم نمیاد:13:

.German.
24-08-2009, 18:18
امشب و فرداشب؛
آنچه در قسمت‌ سوم و چهارم «نردبام آسمان» مي‌بينيد

خبرگزاري فارس: خلاصه داستان قسمت‌هاي سوم و چهارم سريال تاريخي «نردبام آسمان» منتشر شد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سايت خبري سيما فيلم، قسمت سوم مجموعه تاريخي «نردبام آسمان» به كارگرداني محمد حسين لطيفي امشب (دوم شهريور) ساعت 22:40 از شبكه يك سيما پخش مي‌شود.
در قسمت دوم چنان كه گذشت ياران صفدر مبارز كه نقش آن را حسن پور شيرازي بازي مي‌كند، گاري و هرآنچه را كه سربازان به اسم ماليات از مردم گرفته بودند، پس مي‌گيرد. جمشيد كه از ترس مردم گريخته و سوار گاري خراج شده بود،‌ از مخفيگاه‌اش درگاري بيرون مي‌آيد و فرار مي‌كند. ياران صفدر به دنبال او مي‌روند تا اين كه در رويارويي‌اش با صفدر،‌ وي به فراست و هوش پسر مسعود طبيب پي‌برده و پاي دوستي چندين و چند ساله اين دو، ‌در همان جا بنا مي‌شود. اما بي تابي مسعود طبيب براي يافتن پسر و حمله داروغه به صفدر و يارانش وقايع ديگري را رقم مي‌زند.
اما در قسمت سوم اين مجموعه كه سه شنبه شب بر روي آنتن خواهد رفت،‌ به وساطت خاتون ، حاكم جمشيد را از زندان آزاد مي‌كند.
20 سال مي‌گذرد و حالا غياث‌الدين جمشيد كاشاني شاگرد و مريد صفدر رهبر مبارزان شده و درصدد كسب علم برآمده است. در همين زمان بيماري واگيرداري بر شهر سايه مي‌اندازد. غياث براي درمان مبارزان به اردوگاهي مي‌رود و دستور مي‌دهد لباس‌هاي‌شان را آتش بزنند. از دود آتش، داروغه به اردوگاه مي‌رود و جنگ سختي ميان صفدر و او روي مي‌دهد. در اين ميان جمشيد را دستگير مي‌كنند اما به دليل هوش وي در درمان بيماري‌ها، به وساطت پدرش وي را آزاد مي‌كنند. اما حادثه همچنان در كمين است.
در قسمت چهارم ، معين به صحرا مي رود تا سراغ صفدر رابگيرد اين در حالي است كه غياث نيز در زندان است. كاروان عبدالغفور سجزي كه در علم جفر شهره است به همراه آي بانو دخترش به شهر كاشان مي‌رسد. در اين ميان سيد علي تصميم به آزاد كردن غياث مي‌گيرد وپس از ديدار حاكم با سجزي و تعريف و تمجيد از رساله‌اي كه جمشيد نوشته است ، باعث مي‌شود حاكم دستور دهد جمشيد را از سياهچال بياورند. اما داروغه خواهان اعدام جمشيد است و...
بينندگان قسمت هاي ياد شده شاهد بازي بازيگراني چون وحيد جليلوند ( غياث الدين) ، برزو ارجمند(معين الدين) شبنم قلي‌خاني (ويس)، ويشكا آسايش (آي بانو) ،‌ داريوش كاردان (مسعود طبيب) ،‌ زهرا سعيدي (مادر غياث‌الدين) ،‌ بهار ارجمند (خورشيد – خواهر غياث الدين) ،‌ مليحه نيكجومند(بي بي) ،‌ عليرضا كمالي‌نژاد (سيد علي آهنگر) ،‌ عليرضا مظفري (كودكي غياث الدين) ،‌ مهدي عطاران (كودكي محمود)،‌ صدف اختر (كودكي ويس) و ... خواهند بود.
«نردبام آسمان» كه محسن علي اكبري آن را در 15 قسمت 45 دقيقه اي تهيه كرده است از محصولات ( الف )مركز سيما فيلم است كه در ايام ماه مبارك رمضان هر شب بر روي آنتن شبكه مي‌رود.

.German.
24-08-2009, 18:21

.German.
24-08-2009, 18:22

*Necromancer
25-08-2009, 02:25
تا اینجاش که خوب بود مبارزه هاشم پسندیدم! نکنه دوس داشتید مثل مبارزات تخیلی راهبان معبد شائولین شمشیر بزنن؟؟؟؟؟؟؟ اون قضیه زنده شدن جمشید و هم چیز عجیبی نیست گاهی اتفاق می افته

sinath
25-08-2009, 02:31
تا اینجاش که خوب بود مبارزه هاشم پسندیدم! نکنه دوس داشتید مثل مبارزات تخیلی راهبان معبد شائولین شمشیر بزنن؟؟؟؟؟؟؟ اون قضیه زنده شدن جمشید و هم چیز عجیبی نیست گاهی اتفاق می افته

غیاث الدین جمشید کاشانی
---------------------------------

من قسمت دیشبشو ندیدم یه نفرخلاصشو بگه چی شد؟

mahsa1469
25-08-2009, 08:52
بچه ها من همش فکر می کردم نقش اول سریال همون بچه ی پهلوانه ست که توی قتل عام مردم اصفهان نجات پیدا کرد
راستی بچه ها اون بچه چی شد؟؟؟؟

mohsen_blid
25-08-2009, 13:33
به نظرم خوبه تازه قسمت های اولش شروع شده
اما از بعضی نظارت خوبه
دوستان کمی بی انصافی میکنن در رابطه با فیلم
مگه همین جومونگتون ایراد نداره
در ضمن انقدر تفکر بد نسبت به فیلم ایرانی دارید که کمی در نظراتتون تاثیر گذاشته

m-a-88
25-08-2009, 14:18
بچه ها من همش فکر می کردم نقش اول سریال همون بچه ی پهلوانه ست که توی قتل عام مردم اصفهان نجات پیدا کرد
راستی بچه ها اون بچه چی شد؟؟؟؟

همون دختربچه هست كه ديشب براي جمشيد دعا ميكرد

فكر كنم باباشم داماد مسعود شده

اون يكي پسره كه پسر خواهر جمشيده.

RoYaYeEe_NiIiLi
25-08-2009, 17:15
آقا من فقط قسمت اولشو دیدم
ارزش داره ببینم؟یا هنوز مثه قسمت اولش مسخرس؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Gam3r
25-08-2009, 20:23
ارزش داره ببینم؟یا هنوز مثه قسمت اولش مسخرس؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

منم همون قسمت اولو دیدم بعد بی خیال شدم !!!

mahdistar
25-08-2009, 20:47
دقیقا منم قسمت اولو دیدم دیگه نمیخواستم دنبال کنم،ولی الان بخاطر این شیطونیهای پسره فیلم خیلی جالب شده...من که خوشم اومد...

.German.
25-08-2009, 21:35
صمدي: سريال «شهرآشوب» ادامه منطقي «نردبام آسمان» است

خبرگزاري فارس: «يدالله صمدي» گفت: سريال تلويزيوني «شهرآشوب» ادامه منطقي سريال «نردبام آسمان» است و قرار است در ده قسمت روي آنتن برود.

«يدلله صمدي» در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس اظهار داشت: اين روزها به‌شدت درگير ادامه توليد سريال تلويزيوني «شوق پرواز» درباره شهيد بابايي هستم و به همين دليل سريال «نردبام آسمان» را نديده‌ام اما طبق شنيده‌هايم قصه‌هاي «نردبام آسمان» و «شهرآشوب» ربطي به هم ندارند. البته از ابتدا هم قرار بود كه «شهر آشوب» دنباله «نردبام آسمان» باشد و در حقيقت ما دنباله اين سريال را ساخته‌ايم اما آغاز ماجراها با «نردبام آسمان» كه ظاهرا سه قسمت آن پخش شده و «شهر آشوب» بعد از اتفاقاتي كه در «نردبام آسمان» مي‌افتد، قرار مي‌گيرد.
وي ادامه داد: ظاهرا سريال ده قسمتي «شهر آشوب» كه نسخه سينمايي آن در جشنواره چند سال پيش فيلم فجر اكران شد و سي دي آن هم به بازار آمده، بعد از «نردبام آسمان» بايد به روي آنتن برود اما زمان آن مشخص نيست.
وي درمورد استقبال از آخرين فيلم‌اش «كلانتري غيرانتقاعي» با مضمون كودكان در جشنواره همدان گفت: متأسفانه به خاطر ساخت سريال «شوق پرواز» به همدان نرفتم اما در گزارش كوتاهي خوانده بودم كه فيلم با استقبال مخاطبان روبرو شده است.
كارگردان فيلم‌هايي همچون «اتوبوس»، «ساوالان»، «دمرل»، «ساراي»، «معجزه خنده»، «مردي كه زياد مي‌دانست» و «بانوي من» درمورد ادامه فعاليت در سينما، گفت: همه چيز به اتمام توليد سريال «شوق پرواز» بستگي دارد و فعلا كه درگير ساخت اين سريال هستم.
«شهر آشوب» ساخته يدالله صمدي با بازي حسين ياري، جعفر دهقان، محمود پاك‌نيت ، سام درخشاني، رويا تيموريان، الهام حميدي و سعيد نيك‌پور، حال و هوايي تاريخي، ديني و علمي دارد و روايت زندگي پر فراز و نشيب غياث‌الدين جمشيد كاشاني، رياضيدان و منجم شهير ايراني و معين الدين كاشاني، يار و همكار ديرينه اوست. اين دو به دعوت الغ بيگ حاكم سمرقند راهي سفر مي شوند، تا در آنجا رصدخانه‌اي عظيم بنا كنند، رصدخانه ساخته مي شود، اما سازندگان مغضوب حاسدان و بدخواهان واقع مي‌شوند. كشف و محاسبه عدد پي و سينوس زاويه يك درجه، گنجينه اي گرانبهاست و بسياري مي خواهند آن را به خود نسبت دهند، معين به هرات مي‌گريزد تا با عرضه رساله‌اي از غياث الدين، حقيقت را افشا نمايد، اما در آخرين لحظه رساله ربوده مي‌شود و ...
به گزارش فارس، فروردين سال 86، با انصراف «يدالله صمدي» از كارگرداني بخش ابتدايي «شهرآشوب»، «محمدحسين لطيفي»‌
براي كارگرداني «نردبام آسمان» با «محسن علي‌اكبري» قرارداد بست.
علي‌اكبري در اين زمينه به فارس گفته بود: تغييراتي در فيلمنامه اين مجموعه صورت گرفت كه يدالله صمدي به عنوان كارگردان خيلي با آنها موافق نبود و به همين دليل از ادامه كار انصراف داد و جدا شدن صمدي از گروه كاملا در صلح و صفا و بدون ايجاد هيچ گونه كدورتي صورت گرفت.

MoJtaBa.R
25-08-2009, 21:55
اين نحوه ي حرف زنيشون که مال گذشته و حال هست باحاله : سريال جالبيست ، البته به نظر بنده

*Necromancer
25-08-2009, 22:41
این پسره عجب زلزه ای بوده ها! حالا دیگه بزرگ شده ولی!!

mahdistar
25-08-2009, 23:07
بچه انقدر پروه...ندیده بودم:دی

Felakating
25-08-2009, 23:37
این داریوش کاردان خیلی ردیف بازی میکنه صداشم خیلی باهاله انگار فقط واسه همین نقش ساختنش .
برزو ارجمندم با این موهای مصنوعیش خیلی خوشگل شده بود .
اون بچه هه هم قیافشو میبینم یاد پسر داییم میفتم خیلی باهاله .
تا الآنش که خوب بوده اها این حسن پور شیرازیو یادم رفت اون دیگه واقعا ترکونده .
من فکر میکنم که تو این فیلم از بازیگرای معروف زیاد استفاده کردن و شاید دلیل قشنگیش هم همین باشه نه غلاممممممممممممممم

Maziar_69
26-08-2009, 01:26
سریال بدی نیست.
اگه بخوان کار قشنگ بسازن میتونن 100 تا بهتر از جومونگ بسازن.
اما مسئله اینه که نمیخوان.

مگه تاریخ ما چی کم داره؟
خوب بمیرن یه سریال تاریخی توپ بسازن دیگه.

mahsa1469
26-08-2009, 10:45
حس میکنم این سریال نباید به این زودی پخش می شد انگار یهو تصمیم گرفتن برای رمضون پخش بشه صدا ها خیلی بده تصاویر کیفیت خوبی ندارن ،بی مقدمه و جایی که اصلا انتظارش نیست تموم می شه و...

بی باک بی بال
26-08-2009, 10:58
سریال خوبی هست حداقل از جومونگ بهتر است

armia
26-08-2009, 16:35
بنظرم تو ژانر تاریخی از لحاظ کیفیت و کارگردانی از یوزارسیف خیلی بهتره ولی تدوین جالبی نداره

.German.
26-08-2009, 18:52
جمعه‌ها «درچشم باد» به‌جاي «نردبام آسمان» روي آنتن مي‌رود

خبرگزاري فارس: به دليل پخش هفتگي سريال «در چشم‌باد» به كارگرداني «مسعود جعفري‌جوزاني»، مجموعه تلويزيوني «نردبام آسمان» به كارگرداني «محمد حسين لطيفي» روزهاي جمعه به روي آنتن نمي‌رود.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، مجموعه تلويزيوني «نردبام آسمان» در شب‌هاي ماه مبارك رمضان هرشب ساعت 22:30 از شبكه يك سيما به روي آنتن مي‌رود اما در روزهاي جمعه اين سريال پخش نخواهد شد و سريال «در چشم باد» به روي آنتن خواهد رفت.
مجموعه «نردبام آسمان» محصول سيما فيلم بوده و حسين طاهري ناظر كيفي اين مجموعه است.
بازيگران اين سريال به ترتيب حروف الفبا عبارتند از:
ويشكا آسايش(آي بانو)، برزو ارجمند(معين)، سيامك احصايي(هوشمند)، حسن پورشيرازي(صفدر)، وحيد جليلوند(غياث الدين كاشاني)، جمشيد جهانزاده(حلاج)، سياوش چراغي‌پور(قوش چي)، محمدرضا داوود نژاد(داروغه)، محسن زهتاب(مجيب)، بهرنگ علوي(قاضي)، شبنم قلي خاني(ويس)، مهدي فقيه(خوافي)، حسين سليماني(لطيف)، هديش شاملو(ارداي)، رحيم نوروزي(الغ بيك)، مجيد ياسر(مهربان) و ...

.German.
26-08-2009, 18:54
خلاصه قسمت‌هاي 5، 6 و 7 سريال «نردبام آسمان»

خبرگزاري فارس: قسمت پنجم مجموعه تاريخي «نردبام آسمان» به كارگرداني «محمدحسين لطيفي» امشب (چهارم شهريور) ساعت 22:40 از شبكه يك سيما پخش مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سايت سيمافيلم، در قسمت چهارم كه شب گذشته شاهد آن بوديم، صفدر به زندان مي‌افتد و قرار مي‌شود كه او را به جرم راهزني به دار بياويزند و جمشيد روز بر دار كردن صفدر به روي پشت بامي رفته و مردم را عليه اين كار مي‌شوراند.
در قسمت پنجم سريال، سال‌ها از آن دوران مي‌گذرد و جمشيد رياضيداني جوان و صاحب نام شده است. همزمان مردم شهر به بيماري واگيرداري مبتلا مي‌شوند كه سبب آن خوردن آب آلوده است و مسعود طبيب به مداواي مردم همت مي‌گمارد...
و اما در قسمت ششم كه پنجشنبه (پنج مرداد) به روي آنتن مي‌رود، دانشمندي بزرگ به اسم قازي‌زاده با جمشيد آشنا مي‌شود و خبر استعداد و مهارت چشمگير او را به دربار سمرقند مي‌برد و با بالا گرفتن بيماري مسري در شهر، صفدر و يارانش نيز به اين بيماري دچار مي‌شوند و جمشيد و معين الدين براي ياري آنها مي‌روند.
در قسمت هفتم «نردبام آسمان» نيز كه جمعه شب(شش مرداد) از شبكه يك پخش مي‌شود، داروغه و حاكم متوجه حضور صفدر و يارانش در ميان مردم مي‌شوند و براي به دست آوردن آنان دست به تهاجم مي‌زنند اما در اين ميان غم بسيار بزرگي در انتظار جمشيد و خانواده مسعود طبيب است...
بازيگراني چون وحيد جليلوند(غياث الدين)، برزو ارجمند(معين الدين)، شبنم قلي خاني(ويس)،‌ داريوش كاردان(مسعود طبيب)،‌ زهرا سعيدي( مادر غياث‌الدين)،‌ بهار ارجمند(خورشيد،خواهر غياث الدين)،‌ مليحه نيكجومند(بي بي)،‌ عليرضا كمالي‌نژاد(سيد علي آهنگر)،‌ عليرضا مظفري(كودكي غياث‌الدين)،‌ مهدي عطاران(كودكي محمود)،‌ صدف اختر (كودكي ويس) و ... خواهند بود.
اين سريال از توليدات مركز سيما فيلم است كه محسن علي اكبري آن را تهيه كرده است.

.German.
27-08-2009, 17:14
حكايت بر دار آويختن حسن پورشيرازي و شيرين‌زباني‌هاي«جمشيد»
گزارشي از پشت صحنه‌ي سريال «نردبام آسمان»

ساخت سريال «نردبام آسمان» يك سال به طول انجاميد و ساخته محمدحسين لطيفي كه نخستين سريال تاريخي او محسوب مي‌شود، به هنگام ساخت شامل دو بخش كاشان و سمرقند بود كه صحنه‌هاي به دار آويخته شدن «صفدر» با بازي (حسن پورشيراري)، به بخش كاشان اختصاص داشت و به شيوه‌ي اچ دي (HD) تصويربرداري شده‌است.
گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) از پشت صحنه‌ي اين سريال در قسمت چهارم اين گونه روايت شده است:
«حاكم شهر كاشان به همراه خاتون، نديمه و عده‌اي از سربازان، نيزه به‌دست از نردبان بزرگي كه در پشت قلعه تعبيه شده است بالا مي‌روند؛ آنان قرار است از آن بالا كه شايد كمي به آسمان نزديك‌تر است، شاهد به دار آويخته‌شدن يكي از آزادي‌خواهان دوران غياث‌الدين جمشيد كاشاني به نام «صفدر» باشند كه دم آخر نيز آزادي‌خواهي را فرياد مي‌زند.
خاتون ايراني شهر كاشان، اساسا از به دار آويخته‌شدن صفدر ناراضي است و دوست ندارد اين صحنه را ببيند؛ او از روي مردمي كه در حمايت از صفدر در ميدان شهر كاشان جمع شده‌اند خجالت مي‌كشد.
صفدر را جلادان مي‌آورند، او با لباس‌هايي پاره و صورتي خون‌آلود از پله‌هاي محل اعدام بالا مي‌رود و مردم در حمايت از او فرياد اعتراض سر مي‌دهند. سربازان بعضي سواره و برخي ديگر پياده، سعي در آرام‌ كردن مردم دارند و حاكم شهر از آن بالا كه شايد به آسمان نزديك‌تر است، سعي دارد خوشحالي خود را از مردمش مخفي كند.
«اگر حرفي براي گفتن داري بگو تا مردم فكر نكنند حكومت خلاف شرح مي‌كند ...»
اين جملاتي است كه در آخرين لحظات اعدام توسط داروغه خطاب به يكي از آزادي‌خواهان قرن هشتم هجري و دوره‌اي كه شاهرخ در آن پادشاهي مي‌كند، گفته مي‌شود.
كارگردان: «كات ...»
اين صداي محمدحسين لطيفي است كه با آرامشي خاص با بلندگويي كه برايش در نظر گرفته‌اند، به گوش مي‌رسد.
با فرمان توقف كارگردان، همگي از حركت مي‌ايستند و لطيفي يك‌بار ديگر فضاي صحنه را براي خاتون و حاكم (با بازي ماه‌چهره خليلي و حسين معلومي) شرح مي‌دهد.
قرار است هر بارنماهايي كه از چهره‌ي اين دو بربالاي برج گرفته مي‌شود، نزديك‌تر باشد و لطيفي از خاتون مي‌خواهد كه در يكي از همين نماها نگاهي زيركانه بر شوهر انداخته و شوهرش نيز خوشحالي خود را از اتفاقي كه در حال جريان است، مخفي كند.
بالاي برج هوا به شدت گرم است و بازيگران پس از اين‌كه به سختي از نردبان بالا مي‌روند، از تماشاي دكورهاي شهرك سينمايي غزالي از آن بالا به وجد مي‌آيند؛ اما ديري نمي‌پايد كه گرمي هوا براين اشتياق غلبه كرده و به شدت از عوامل طلب آب مي‌كنند.
دراين ميان ماه‌چهره‌ خليلي با لباس‌هاي سنگيني كه بر تن و تاجي كه برسر دارد شرايط دشواري را تحمل مي‌كند. به گفته‌ي او، تا دو ـ سه روز پس از برسر گذاشتن تاج سر درد داشته است، اما حال به لباس‌هايش عادت كرده‌است.
خليلي ايفاگر نقش زن حاكم است كه دراين صحنه آبستن است و قرار است درصحنه‌هاي بعدي پسري به‌نام «مهربان» را به‌دنيا بياورد كه در آينده همبازي «غياث» مي‌شود.
ماه چهره خليلي كه تحمل اين سختي‌ها را وظيفه‌ي خود مي‌داند، درباره‌ي نقش خود به عنوان شهربانوي شهر كاشان، مي‌گويد: حاكم آدم ظالمي است كه روي قياس‌الدين جمشيد كاشاني حساسيت بسيار دارد. حاكم مي‌ترسد كه مبادا غياث‌الدين، روزي عليه او به پا خيزد و براي همين به‌شدت كارهاي او را تحت نظر مي‌گيرد. از طرفي خاتون كه از بچگي قياس را مي‌شناسد و او را دوست دارد و حكيم (پدر غياث) نيز از دوستان خانوادگي آن‌ها است، در طول قصه از قياس جمشيد كاشاني حمايت‌هاي بسيار مي‌كند.
وي كه علاوه بر «نردبام آسمان» در سريال‌هاي تاريخي درحال ساخت «درچشم باد»،«كلاه پهلوي» و«مختارنامه» هم بازي كرده‌است، هماهنگي و برنامه‌ريزي را عاملي براي پيش نيامدن مشكلات حضور همزمان در چهار سريال تاريخي مي‌داند.
ماه‌چهره خليلي درعين حال اذعان مي‌كند كه اين اتفاق براي حس و حال خود بازيگر بسيار سخت است و ادامه مي‌دهد: سوئيچ‌كردن بين نقش يك زن ايراني كامل در سريال «درچشم باد» و سپس ايفاي نقش خواهر مختار كه شخصيتي كاملا منفي است، به همراه بازي درنقش زني انگليسي در كلاه پهلوي كمي دشوار است؛ اما به هرحال اين كار ما است و بايد درست هم انجام شود.
اين بازيگر درعين حال به خبرنگار ايسنا مي‌گويد كه فرقي برايش ندارد كه در سريالي تاريخي بازي مي‌كند يا در سريالي كه قصه‌اي روز دارد، آن چه مهم است فيلمنامه است و پس از خواند سناريو نقش را انتخاب مي‌كند.
برخلاف ماه‌چهره خليلي كه حاكم شهر كاشان را آدم ظالمي مي‌داند، حسين معلومي ايفاگر اين نقش، حاكم كاشان را داراي شخصيتي متفاوت با حاكم‌هايي كه در اغلب فيلم‌ها و سريال‌ها ديده‌ايم، مي‌بينيد. او به خبرنگار ايسنا مي‌گويد: آقاي لطيفي اصرار داشتند كه نمي‌خواهند اين حاكم همانند بسياري از حاكم‌هايي كه تا به‌حال تصوير شده‌اند، خشن باشد. علتش هم اين است كه اين حاكم زن ايراني دارد و اين زن مسلمان خيلي به هنر و فرهنگ علاقه‌مند است. اين مساله باعث شده است حاكم كه به زنش هم علاقه‌ي بسياري دارد، به چنين مسائلي گرايش پيدا كند و در پايان سريال مي‌بينيم آن شخصيتي كه از حاكم انتظار داشتيم، صحيح نبوده است.
حسين معلومي كه در شش قسمت از اين سريال حضور دارد ادامه مي‌دهد: عليرغم اين‌كه حاكم يك‌بار غياث‌الدين جشميد كاشاني را مي‌گيرد و مي‌خواهد او را اعدام كند، اما او را به‌دلايلي مي‌بخشد؛ همچنين درنهايت اين خود حاكم است كه سرمايه‌گذاري مي‌كند تا غياث‌الدين جشميد كاشاني در سمرقند تحصيل كند.
به گفته‌ي اين بازيگر ساخت سريال‌هاي تاريخي به مراتب دشوارتر از سريال‌هايي است كه قصه روز دارند چرا بايد تاريخ درست ادا شود.
در سريال «نردبام آسمان» كه زماني با عنوان «نردبامي بر آسمان» معرفي مي‌شد، حسين لطيفي علاوه بر كارگرداني، ايفاي نقش هم مي‌كند.
او كه هنوز مقابل دوربين نرفته است، از اعلام اين خبر به عنوان يك كاركرد رسانه‌اي ياد مي‌كند.
لطيفي دراين باره مي‌گويد: از سر بدشانسي يا هر مقوله‌ي ديگري، پس از گريمي كه آقاي بابايي انجام دادند به اين نتيجه رسيديم كه بيش از همه خود من به چهره‌اي كه از تيمور لنگ به ثبت رسيده‌ است شبيه شده‌ام و البته تنها در 3 ـ 4 دقيقه از اين سريال بازي دارم.
لطيفي بيشترين سختي را در بخش لحن و گويش تاريخي سريال «نردبام آسمان» متحمل مي‌شود و به ايسنا مي‌گويد كه تلاش مي‌كند با خطايي چند درصدي به موفقيتي در ارتباط لحن و گويش سريالهاي تاريخي برسد.
اين كارگردان سينما و تلويزيون كه آثار موفقي را در ارتباط مخاطب داشته است، براي نخستين‌بار كارگرداني سريالي تاريخي را تجربه مي‌كند. با اين حال سعي كرده است كه خودش را در «نردبام آسمان» حفظ كند و سبك و سياق متفاوتي را اختيار نكند.
لطيفي سعي كرده است سريالي را بسازد كه بيننده ارتباطش را با اثر قطع نكند و درعين حال از تاريخ هم دور نشود.
او به ايسنا مي‌گويد: رعايت اين دو ويژگي حد ميانه‌ و تعادلي را طلب مي‌كند كه كار سختي است؛ دعا كنيد به زمين نخورم كه اگر به زمين خوردم حتما اجتناب‌ناپذير بوده است.
مدير هنري اين سريال ايرج رامين‌فر است كه علاوه بر خانه غياث‌الدين جمشيد كاشاني، دكورهايي چون دارالحكومه، مكتب‌خانه، مسجد، ميدان شهر كاشان، دروازه‌ و بازار به همراه چندين لوكيشن‌ فرعي را در فاز كاشان درنظر گرفته است.
در لوكيشن‌ ميدان شهر كاشان كه به همين فاز كاشان اختصاص دارد، بخش‌هايي از لوكيشن‌ دارالحكومه هم قابل رويت است و در حقيقت خاتون و حاكم از بالاي همين لوكيشن نظاره‌گر صحنه اعدام صفدر هستند.
طناب‌دار درست در وسط ميدان شهر كاشان بنا شده است و صفدر را با لباسي پاره و چهره‌اي خونين از شكنجه‌هايي كه متحمل شده‌است، پاي چوبه‌ي ‌داري كه بر سكويي بلند برپا شده‌است، مي‌آورند. از ميان چهره‌اي كه به خون‌وخاك آغشته شده است، حسن پورشيرازي، بازيگر نقش صفدر را به سختي مي‌توان شناخت. حضور او در پاي چوبه‌ي‌دار با اين توضيح محمدحسين لطيفي همراه مي‌شود:
«داروغه از اسب پياده مي‌شود و به كنار صفدر مي‌آيد؛ او از صفدر مي‌خواهد كه حرف آخرش را پيش از اعدام بزند؛ درهمين حين صفدر بار ديگر مردم را به تقوا دعوت مي‌كند و برطناب دارد بوسه مي‌زند؛ در سمتي ديگر جمشيد براي مردم شروع به سخنراني مي‌كند كه اي مردم چرا مي‌گذاريد او را به دار بياويزند... »
نقش «داروغه» را محمدرضا داوود‌نژاد بازي مي‌كند كه بيش از دوماه با اين سريال همكاري دارد.
او نقشش را با جمله‌اي كوتاه اين گونه توضيح مي‌دهد: داروغه كاشان شهر را به لحاظ نظامي اداره مي‌كند.
داوودنژاد مشكلات بازي در سريال‌هاي تاريخي را غيرقابل مقايسه با سريال‌هايي كه قصه‌هاي روز دارند، مي‌داند و به خبرنگار ايسنا مي‌گويد: شرايط سريال‌هاي تاريخي بسيار سخت است. گرماي شديد هوا، لباس‌هاي ضخيم و غيره مشكلات بازيگران را دوچندان مي‌كند و دراين بين تنها عشق است كه آدم را نگه مي‌دارد.
در دكورهاي ميدان كاشان كودكاني كه به عنوان هنرور در صحنه حاضر شده‌اند با همان لباس‌هاي قديمي دنبال هم مي‌دوند و پسر نوجواني كه لباس كودكان قرن هفتم هجري را به تن دارد، كنار دكان هندوانه‌فروشي كه با حصير ساخته شده است، ايستاده و باديدن خبرنگاران و عكاسان با خنده مي‌گويد:
ـ «5 كيلو ... هزار»
ـ «سكوت ...»
صداي فرياد بلند حسن لبافي، دستيار اول كارگردان كه با استفاده از بلندگو بلندتر هم مي‌شود، 250 هنروري كه درنقش مردم عادي يا سربازان حاكم دور چوبه‌ي‌ دار شده‌اند را به سكوت فرا مي‌خواند.
او كه محمدحسين لطيفي را با عنوان «حاج حسين» صدا مي‌زند، هربار كه صحنه را توضيح يا تذكري مي‌دهد، هيچ‌كس جرات حرف‌زدن ندارد.
به گزارش ايسنا، از پشت صحنه‌ي سريال «نردبام آسمان»، فريادهاي حسن لبافي در اين روز با ورود عزت‌الله ضرغامي، رييس سازمان صدا‌وسيما، دكتر ولايتي (مشاور تاريخي سريال) و حسين مظفر (رييس شوراي نظارت برسازمان صدا‌وسيما) در پشت صحنه سريال همراه مي‌شود.
با اين حال لبافي بازهم براي رهبري گروه و توضيح صحنه با جديت فريادهايش را ادامه مي‌دهد كه همين مساله ضرغامي را به خنده مي‌اندازد.
صحنه‌ي آوردن حسن پورشيرازي پاي چوبه‌ي‌دار بايد هرچه سريع‌تر مقابل ميهمانان تصويربرداري شود و در نتيجه بر تكاپوي لطيفي و گروهش افزوده مي‌شود.
رييس صدا‌وسيما و ميهمانانش پس از گفت‌وگويي با عوامل سريال «نردبام آسمان» به سرعت بر پله‌هاي دارالحكومه جاي مي‌گيرند و از آن جا نظاره‌گر صحنه هستند. حضور آنان در پشت صحنه با توضيحات محسن علي‌اكبري، تهيه‌كننده نيز توام است كه به آنان مي‌گويد «سكانسي كه شاهد تصويربرداري آن هستند شامل 140 تا 150 پلان است و تصويربرداري آن از روز گذشته شروع شده است.»
او توضيح مي‌دهد كه ريتم اين‌كار بسيار تند است و براي همين تعداد پلان‌هاي هرسكانس زياد است.
سرانجام صحنه به پايان مي‌رسد و ضرغامي و ميهمانانش پس از تماشاي صحنه تصوير‌برداري شده از طريق مونيتور، بازديدي كوتاه از ساير دكورهاي سريال «نردبام آسمان» دارند.
ضرغامي از علي اكبري مي‌پرسد كه آيا اين دكورها به سريال ديگري هم تعلق داشته‌اند و تهيه‌كننده پاسخ مي‌دهد كه خير، تمامي اين دكورها براي اين سريال ساخته شده‌اند.
بازديد ضرغامي از كوچه‌هاي تنگ سمرقند و كاشان با گفت‌وگويي كوتاه با بازيگراني چون حسن پورشيرازي، انوشيروان ارجمند، داريوش كاردان، برزو ارجمند، محمدرضا داوود‌نژاد و حسين معلومي همراه مي‌شود و حتي پورشيرازي به خنده مي‌گويد: كه شخص ديگري را دار بزنيد من براي اين كار وقت ندارم.
بازديد از لوكيشن‌ها براي خبرنگاران نيز فرصت مغتنمي است تا علاوه بر رييس سازمان صدا‌وسيما به سمت دكتر ولايتي، حسين مظفر و حسن اسلامي‌مهر (رييس مركز سيما فيلم) بروند و پرسش‌هاي خود را با آنان در ميان بگذارند.
سرانجام بازديد به پايان مي‌رسد و همگي ساعتي را دكور رصدخانه دور هم جمع مي‌شوند.
خورشيد ظهر تابستان هواي گرم شهرك سينمايي غزالي را گرم‌تر از هميشه كرده است. درگوشه‌اي ديگر 250 تن از هنروران مشغول آماده‌كردن سفره‌هاي خود هستند. آنان طبق معمول در ازاي دريافت مبلغي بسيار ناچيز حاضر به تحمل تمامي اين سختي‌ها شده‌اند.
كبري بختياري، سرپرست گروه هنروران كه نمي‌داند مشكلات اين افراد را بايد به چه كسي بگويد، خاطر نشان مي‌كند كه اين مشكلات تنها به پروژه‌ي «نردبام آسمان» محدود نمي‌شود، بلكه در تمام فيلم‌هاو سريال‌ها به اين هنروران توهين مي‌شود.
او مي‌گويد: به هنروران عنوان سياهي لشگر را مي‌دهند؛ درحالي كه مدتي است اين نام عوض شده است. به غذايشان نمي‌رسند؛ گاه از صبح تا ظهر يك ليوان آب به دستشان نمي‌دهند. هنروران سريال‌ها در ازاي دريافت روزي تنها 3000 تا 3500 تومان بايد اين همه مشكل را متحمل شوند. »

.German.
27-08-2009, 17:16

mahdistar
28-08-2009, 13:05
وحید جلیلوند با آن كه تحصیلکرده سینماست، تاكنون به مجریگری رادیو و تلویزیون پرداخته و مجموعه تلویزیونی «نردبامی بر آسمان» اولین حضور جدی او به عنوان بازیگر است. جلیلوند بازی در این سریال را به خاطر دوستی و ارتباط نزدیکش با حسین لطیفی پذیرفته است. او برای مدتی مجریگری را کنار گذاشته و می‌خواهد یک حضور جدی در کسوت بازیگر را در سریالی تاریخی و در کنار یک تیم حرفه ای تجربه کند. با او درباره این سریال، شخصیت غیاث‌الدین کاشانی و بازی‌اش در نقش غیاث‌الدین گفت وگو کرده ایم که می‌خوانید:

پیش از «نردبامی بر آسمان» بازی جدی دیگری داشته اید؟
در طول این سال‌ها پیشنهاد بازی در چند فیلم تلویزیونی و یک مجموعه را رد کردم. در موقعیت ما پرداختن به یک حرفه جدید ریسک است؛ چون شاید نتیجه خوب نشود. آنچه من را برای بازی در مجموعه «نردبامی بر آسمان» ترغیب کرد، حضور محمدحسین لطیفی به عنوان کارگردان بود. این حس بیشتر از نقش برایم اهمیت داشت.
به هرحال پیش از این هم بازیگری را تجربه کرده ام. سال 73 در سریال «دام اعتیاد» کار آقای فردرو بازی کردم، که تنها بازی تلویزیونی من است. البته کار نمایش و تئاتر زیاد داشته ام، اما به هر ترتیب به سمت رادیو و تلویزیون رفتم و دیگر بازی نداشتم.
علاقه قبلی‌ من پیش از مجریگری، بازیگری تئاتر بود. به خاطر مشغله‌هایم در رادیو و تلویزیون 9-8 سال از فضای تئاتر فاصله گرفتم با این حال بازی کردن برایم یک علاقه جدید نیست.

بعد از این همه مدت، این که دوباره به عنوان بازیگر جلوی دوربین قرار گرفته اید چه حسی برایتان دارد؟
راستش خیلی به راحتی و سختی اش فکر نمی‌کنم. جایی که حالم خوب باشد هستم و با حسین لطیفی حالم خوب است. زمانی که کار به من پیشنهاد شد اصلا نمی‌دانستم کاری تاریخی است، نقش اول است یا چندم. حسین به من گفت می‌توانی چند وقتی اجرا نکنی؟ گفتم برای چه؟ گفت برای من بازی کنی. گفتم بله و تمام شد. در این مدت، نمی‌گویم خیلی اما چندین نوبت پیشنهاد بازی داشته ام؛ ولی چون حس می‌کردم حالم در جایی که قرار دارم بهتر است، نرفتم.

زمانی که پیشنهاد بازی در نقش غیاث الدین به شما داده شده، این شخصیت را چقدر می‌شناختید؟
قبل از سریال اصلا او را نمی‌شناختم و فقط اسمش را شنیده بودم. اما درباره این که چه خصوصیات و ویژگی هایی داشته، چه کرده، آثارش چه بوده و چه تاثیر و تاثری روی ریاضی و نجوم داشته، چیزی نمی‌دانستم. زمانی که این پیشنهاد شد، چند تایی کتاب گرفتم و به سایت ها رجوع کردم که متاسفانه باید بگویم خیلی اطلاعات کمی از او در دسترس است. شما الان اگر در گوگل جست وجو کنید می‌توانید بیشتر از بیست صفحه غیاث الدین پیدا کنید که خیلی هایش به سریال ربط دارد و خیلی هایشان هم مشابه هم هستند. یعنی موضوعی که ده جا تکرار شده است.
اما این غیاث الدین جمشید کاشانی که ما داریم بازی می‌کنیم، حسین لطیفی سریالش را می‌سازد و حامد عنقا آن را نوشته است، حتما با غیاث الدین اصلی توفیرهای زیادی دارد. برای این که ما چیزی از غیاث الدین نمی‌دانیم. اطلاعاتمان در این حد است که تعدادی رساله داشته، کجا رفته و آمده، کی متولد شده و کی وفات کرده است. چیزی که من امروز درباره غیاث الدین می‌دانم اطلاعات کاملا عمومی است که از طریق مطالعات یک سری سایت ها وکتاب ها به آن دست پیدا کرده ام و بیشتر همان چیزی است که حامد عنقا و حسین لطیفی ساخته اند. من این غیاث الدین را می‌شناسم. البته بعد از پیشنهاد حسین لطیفی، فیلمنامه را نخوانده، چشم گفتم و بعد غیاث‌الدین جمشید کاشانی را شناختم.

فکر می‌کنید برای بازی کردن این نقش چطور باید به آن نزدیک شد؟ برایتان اهمیت دارد که خود غیاث الدین که بوده و چقدر باید به خود او نزدیک باشید یا این که مهم این است فقط نقش را خوب بازی کنید، حالا این خود غیاث الدین باشد یا نباشد؟
این که به غیاث الدین نزدیک شویم چیز خوبی است؛ اما تا جایی که برای مخاطب ارزشمند باشد و لذتبخش. شاید این سوال را باید حسین لطیفی پاسخ بدهد نه من. به هرحال هر بازیگر خود، یک متریال است در دست کارگردان و نویسنده. من نمی‌توانم بگویم چطور باید غیاث الدین را نشان داد، این را حسین لطیفی باید بگوید. اما آن اندازه که در دست من است، معتقدم تا جایی که مخاطب آزار نبیند باید به خود شخصیت نزدیک شد.
ممکن است بخش هایی از زندگی یک ریاضیدان، شاعر، منجم، فیلسوف، عارف و ... اصلا برای مردم جذابیتی نداشته باشد. شما فرض کنید می‌خواستیم از یک عارف فیلم بسازیم. عارفی که از ساعت 12 شب تا صبح نماز می‌خواند. این که همه این را سریال کنیم جذابیتی برای مخاطب ندارد. می خواهم بگویم من آن چیزی را بازی می‌کنم که نویسنده نوشته و کارگردان می‌سازد. آن بافت دراماتیک و آن حظ بصری که مخاطب باید ببرد، پرداخت شده و من آن را بازی می‌کنم. یعنی به آن معتقدترم تا این که غیاث الدین در قرن نهم چه می‌کرده. اما با این همه هر قدر بتوانیم به آن کاراکتر و تاریخ وفادار باشیم حتما بهتر است.

با این همه کدام یک از خصوصیات غیاث الدین به نظر تان بارزتر است؟
با این كه غیاث الدین شخصیت عجیب و غریبی بوده و معمولا چنین شخصیت هایی بسیار جذابند؛ اما الان نمی‌توانم بگویم واقعا با او آشنا شده ام. شاید كمی پرطمطراق باشد اگر بگویم الان حس می‌كنم غیاث الدین کاشانی هستم. اما در زندگی این شخصیت موارد بسیاری وجود دارد که ما را به آنجا می رساند كه بگوییم این شخصیت متعلق به امروز است.
غیاث الدین پیش از این كه یك دانشمند باشد، یك آدم دوست داشتنی است. او بسیار مهربان و در عین حال كمی مجنون و بشدت شطحی است. موضوعات جدی را تا آخر پیش می‌برد و موضوعات غیرجدی برایش بی تفاوت است.

درباره غیاث الدین مهم ترین چیزی که گفته می‌شود، منجم بودن اوست. برای شما به عنوان بازیگر نقش غیاث الدین، این وجه از زندگی اش، تا چه اندازه با علاقه مندی هایتان هماهنگ است. همه ما بچگی امان آسمان، ستاره ها و دنیای پر رمز و راز آن بالا را دوست داشتیم. آیا این علاقه مندی در شما بوده و حالا بیشتر شده است؟
مسلما از زمانی که درگیر این سریال شدم، سنسورهایم خیلی قوی تر شده اند. قبلا این طور بود که مثلا من کانال های مختلف را سرچ می‌کردم، زمانی که چیزی درباره نجوم بود ممکن بود یکی دو دقیقه اش را می‌دیدم و کانال را عوض کنم یا اصلا نبینم و رد شوم. الان در هر جا با دیدن هر موضوع مربوط به نجوم، کتاب، رسانه، مطالعه، بحث و غیره گیرنده هایم قوی‌تر شده اند. جز این، چند تایی از دوستانم جزو گروه های کاملا آزادی هستند که کار رصد ستارگان وتحقیقات نجومی می‌کنند و جلسات هفتگی دارند و .. از طریق یکی از دوستانم در رادیو با این گروه ها آشنا شدم و در جلساتشان شرکت می‌کنم. البته اگر فرصت داشته باشم هر از گاهی برای رصد ستاره ها با آنها همراه می‌شوم. اما مجموعا چیزی که برای خودم لذتبخش است این است که ستاره ها ونجوم قبلا برایم یک لذت عام بود و الان خاص‌تر شده است.

با این حساب اگر بعداز این سریال به شما پیشنهاد بازی داده شود، بازی می‌کنید؟
بگذارید همان جواب اولم را بدهم. اگر حالم خوب باشد حتما.

hesam 63
29-08-2009, 08:18
گاهی اوقات فکر می کنم ریتم سریع فیلمبرداری و رسیدن به پخش به کلیت کار لطمه زده ...
دیالوگ ها بعضی مواقع محاوره ای است و بعضی مواقع ادبی و ... ( یعنی ثباتی وجود ندارد و انگار تحقیق کافی در نوع گویش آن موقع صورت نگرفته ) ولی در کل کار زیبای و قابل تاملی است

bleu2u4u
29-08-2009, 23:31
یه خلاصه از اون قسمتی که قرار بود برن نماز بارون بخونن میگین؟

*Necromancer
30-08-2009, 23:22
خیلی با حال بود تا اینجای سریال! این قسمت یه تیکه داشت که اون عبد ال*** (نمی دونم چی بود اسمش:31:) رو زمین قبرستون یه circle of power کشید! خیلی باحال بود! نشون می ده یه تحقیقات مفصل کردن برای این سریال. ولی اینکه به داروغه چشم و ابرو نشون داده معلوم می شه یه داستانایی قراره اتفاق بیوفته که قصه رو پیچیده می کنه! یه چیزی هم تو این قسمت یاد گرفتم که مربوط به مکالمه غیاث الدین و خواهر زاده ش در مورد قدرت همون عبد ال*** هه بود! همونجا که می گفتن این خیلی می دونه : کیمیا ریمیا سیمیا لیمیا...

khashi87
31-08-2009, 00:24
با احترام برای نظر تمام دوستان اما این سریال ارزش دیدن نداره من عاشقه فیلم های تاریخی هستم اما به قوله دوستمون ریتم سریع سریال و انتخاب ضعیفه بازیگران باعثه جذب کمه مخاطب در این سریال شده.

Ramana
31-08-2009, 01:05
فقط قسمت اولش قشنگ بود بقیه اش رو ندیدم . بنظرم بیخوده . فیلمهای تاریخی نیاز به زمان بیشتری دارند

بی باک بی بال
31-08-2009, 15:12
هر ی جلوتر می رود بدتر می شود

Felakating
31-08-2009, 15:16
بچه ها دختره اون جادو گره همون غطام تو فیلمه حضرت علی نیست؟

sinath
31-08-2009, 15:26
بچه ها دختره اون جادو گره همون غطام تو فیلمه حضرت علی نیست؟

درسته ویشگا اسایش بازیگر نقش قطام هست.

RoYaYeEe_NiIiLi
31-08-2009, 17:50
من امروز به طور اتفاقی تکرار دیشبشو دیدم
این جمشید بد بازی نمیکنه
با اینکه قسمت اولش خیلی مسخره بود ولی فکر کنم ارزش داره یه چند قسمت دیگشو ببینم
فقط یه سوال...این جن گیره آدم بدس دیگه؟واسه جمشید نقشه کشیده؟؟؟

Felakating
31-08-2009, 23:30
من امروز به طور اتفاقی تکرار دیشبشو دیدم
این جمشید بد بازی نمیکنه
با اینکه قسمت اولش خیلی مسخره بود ولی فکر کنم ارزش داره یه چند قسمت دیگشو ببینم
فقط یه سوال...این جن گیره آدم بدس دیگه؟واسه جمشید نقشه کشیده؟؟؟
آره دیگه مگه ندیدی اتیشه عشق اون دختره رو انداخت تو دله جمشید خیالشون راحت شد چون میدونست که جمشید دوباره میاد سروقت اون دختره و میاد التماسش میکنه
همه ی دخترا همین جورین

RoYaYeEe_NiIiLi
31-08-2009, 23:32
ای خاک بر سر ویس که به این راحتی جمشید رو قبول کرد....

D.A.V.O.O.D
01-09-2009, 00:36
چرا خاک بر سرش پسر به اون خوشگلی و عاقلی از کجا پیدا کنه ؟

*Necromancer
01-09-2009, 04:20
وای که چقد این قسمتش باحال بود!!!!!!! واقعا" نمی دونم بعضیا با چه رویی میان می گن من فقط یه قسمتشو دیدمو مضخرف بود؟؟؟ وقتی از فیلم و سینما سر در نمیارید لااقل بشینید چند تا قسمتشو ببینید
. این فیلم کیفیت ساختش از سریال شیخ بهایی به مراتب بالاتر بوده... از لوکیشن و ها و دکور خوشمان آمد! تازه انتخاب بازیگر هم خیلی خوب انجام شده حتی اون جلاد که سر عبدالغفور رو قطع کرد با اینکه فقط یخه لحظه نشون داده شد اما حسابی گریمش کرده بودن(شایدم واقعا اون شکلی بود؟)

اینا از بچگی با هم بودن مثلا ها! خیلی وقت بوده همو می خواستن شما مثل اینکه وسط سریال رو ندیدی! درضمن قدیما مثل الان نبوده که جوجه دبیرستانیا هی دوس پسراشونو به هم نشون بدن پز بدن! وقتی یکی به یکی علاقه داشته با همون مزدوج می شده ناز هم نمی کرده!

RoYaYeEe_NiIiLi
01-09-2009, 15:55
وای که چقد این قسمتش باحال بود!!!!!!! واقعا" نمی دونم بعضیا با چه رویی میان می گن من فقط یه قسمتشو دیدمو مضخرف بود؟؟؟ وقتی از فیلم و سینما سر در نمیارید لااقل بشینید چند تا قسمتشو ببینید

من هم خودم یکی از اون شخصیت ها بودم...واسه همینم گفتم مسخره بود چونکه مسخره ترین قسمتش قسمت اولش با اون جنگای مسخرشون بود...دقیقا چون فکر کردم اینم میشه مثه یوسف بیخیالش شدم...پریشبم فقط به خاطر بازیه این پسره جمشید نشستم ببینم ولی در صورتی که هنوز اون مشکلات قبلا رو هم داره یکیش دیالوگ هاشون که آدم نمیفهمه که ماله زمان قدیمه یا الان...پس دلیل بر این نمیشه که از فیلم و سینما سر در نیاریم

اینا از بچگی با هم بودن مثلا ها! خیلی وقت بوده همو می خواستن شما مثل اینکه وسط سریال رو ندیدی! درضمن قدیما مثل الان نبوده که جوجه دبیرستانیا هی دوس پسراشونو به هم نشون بدن پز بدن! وقتی یکی به یکی علاقه داشته با همون مزدوج می شده ناز هم نمی کرده!
آره من وسطای سریال رو ندیدم...ولی انقد خنگ نیستم که تو این دو قسمتی که دیدم بفهمم که ویس جمشید رو دوست داره....ولی خب این وسط جمشید رفت سراغ اون دختره دیگه...حداقل یه معذرت خواهی ایی چیزی باید بکنه...

راستی این ویس همون دختریه که قسمت اول بقل اون مرده دلیر که چند صدتا مغول رو کشت بود؟؟؟؟اگه اینطوری باشه که ویس از جمشید بزرگتره

بی باک بی بال
01-09-2009, 17:07
راستی این ویس همون دختریه که قسمت اول بقل اون مرده دلیر که چند صدتا مغول رو کشت بود؟؟؟؟اگه اینطوری باشه که ویس از جمشید بزرگتره

اره ولی توی زندگی خصوصی مردم دخالت نکن خوب نیست
دیشب خیلی خوب بود مخصوصا اونجا که سر اون جن گیر ر زدن

sinath
01-09-2009, 18:15
خیلی با حال بود تا اینجای سریال! این قسمت یه تیکه داشت که اون عبد ال*** (نمی دونم چی بود اسمش:31:) رو زمین قبرستون یه circle of power کشید! خیلی باحال بود! نشون می ده یه تحقیقات مفصل کردن برای این سریال. ولی اینکه به داروغه چشم و ابرو نشون داده معلوم می شه یه داستانایی قراره اتفاق بیوفته که قصه رو پیچیده می کنه! یه چیزی هم تو این قسمت یاد گرفتم که مربوط به مکالمه غیاث الدین و خواهر زاده ش در مورد قدرت همون عبد ال*** هه بود! همونجا که می گفتن این خیلی می دونه : کیمیا ریمیا سیمیا لیمیا...

حالا معنیه اینا چی میشه؟فهمیدی به ما هم بگو

RoYaYeEe_NiIiLi
02-09-2009, 15:32
این علمای ما هم چه بدبخت بودن ها
ولی تو این قسمتش اون تیکه ی خداحافظیش قشنگ بود...اصن از اول فیلمه این جمشید بیچاره فکر کنم همش گریه میکرده...اون تیره هم عجب قشنگ خورد تو گردن یارو...من لذت بردم :31:
راستی این جمشید بازیگره؟من تا حالا ندیدمش
این یارو که خطبه ی عقد رو واسشون جاری کرد ...همونی که وقتی داشتن هجرت میکردن جمشید رفت خداحافظی کنه ازش اون کیه؟

sinath
02-09-2009, 15:58
این علمای ما هم چه بدبخت بودن ها
ولی تو این قسمتش اون تیکه ی خداحافظیش قشنگ بود...اصن از اول فیلمه این جمشید بیچاره فکر کنم همش گریه میکرده...اون تیره هم عجب قشنگ خورد تو گردن یارو...من لذت بردم :31:
راستی این جمشید بازیگره؟من تا حالا ندیدمش
این یارو که خطبه ی عقد رو واسشون جاری کرد ...همونی که وقتی داشتن هجرت میکردن جمشید رفت خداحافظی کنه ازش اون کیه؟
وحید جلیلوند مجری بوده تو چند تا از این برنامه های مذهبی تو تلویزیون به عنوان مجری دیده بودمش.

mahdistar
02-09-2009, 16:08
اون تیره هم عجب قشنگ خورد تو گردن یارو...من لذت بردم
تیر هلاکت که میگن همینه دیگه.چه زداااااا

ghermezeteh
02-09-2009, 16:26
تو این سریال اتفاقات یهویی میفته و ریتمش تنده.
مثلا تو یه قسمت اولش جمشید از خونه میذاره میره به خاطر خیانت به ویس و اخر همون قسمن میشین پای سفره عقد!

RoYaYeEe_NiIiLi
02-09-2009, 16:30
دقیقا...یکم زیادی ریتمش تند شده
نه به بعضی سریالا که تو 50 قسمت هیچی نمیشه نه به این تو یه قسمت کللی اتفاق میفته

Rude Boy
03-09-2009, 00:24
ریتم تند برای یه سریال یه موهبت هست .... اینکه به قول معروف آب نبندن توی سریال خیلی خوبه .
البته من زیاد پیگیر این سریال نیستم ولی آقای لطیفی باز هم یه کار خیلی خوب را ارائه داده .

sinath
03-09-2009, 10:59
گفت‌وگو با وحید جلیلوند بازیگر نقش غیاث‌الدین در «نردبام آسمان»

قبلا این طور بود که مثلا من کانال های مختلف را سرچ می‌کردم، زمانی که چیزی درباره نجوم بود ممکن بود یکی دو دقیقه‌اش را می‌دیدم و کانال را عوض کنم یا اصلا نبینم و رد شوم. الان در هر جا...

وحید جلیلوند با آن كه تحصیلکرده سینماست، تاكنون به مجریگری رادیو و تلویزیون پرداخته و مجموعه تلویزیونی «نردبامی بر آسمان» اولین حضور جدی او به عنوان بازیگر است. جلیلوند بازی در این سریال را به خاطر دوستی و ارتباط نزدیکش با حسین لطیفی پذیرفته است. او برای مدتی مجریگری را کنار گذاشته و می‌خواهد یک حضور جدی در کسوت بازیگر را در سریالی تاریخی و در کنار یک تیم حرفه ای تجربه کند. با او درباره این سریال، شخصیت غیاث‌الدین کاشانی و بازی‌اش در نقش غیاث‌الدین گفت وگو کرده ایم که می‌خوانید:

پیش از «نردبامی بر آسمان» بازی جدی دیگری داشته اید؟
در طول این سال‌ها پیشنهاد بازی در چند فیلم تلویزیونی و یک مجموعه را رد کردم. در موقعیت ما پرداختن به یک حرفه جدید ریسک است؛ چون شاید نتیجه خوب نشود. آنچه من را برای بازی در مجموعه «نردبامی بر آسمان» ترغیب کرد، حضور محمدحسین لطیفی به عنوان کارگردان بود. این حس بیشتر از نقش برایم اهمیت داشت.
به هرحال پیش از این هم بازیگری را تجربه کرده ام. سال 73 در سریال «دام اعتیاد» کار آقای فردرو بازی کردم، که تنها بازی تلویزیونی من است. البته کار نمایش و تئاتر زیاد داشته ام، اما به هر ترتیب به سمت رادیو و تلویزیون رفتم و دیگر بازی نداشتم.
علاقه قبلی‌ من پیش از مجریگری، بازیگری تئاتر بود. به خاطر مشغله‌هایم در رادیو و تلویزیون 9-8 سال از فضای تئاتر فاصله گرفتم با این حال بازی کردن برایم یک علاقه جدید نیست.

بعد از این همه مدت، این که دوباره به عنوان بازیگر جلوی دوربین قرار گرفته اید چه حسی برایتان دارد؟
راستش خیلی به راحتی و سختی اش فکر نمی‌کنم. جایی که حالم خوب باشد هستم و با حسین لطیفی حالم خوب است. زمانی که کار به من پیشنهاد شد اصلا نمی‌دانستم کاری تاریخی است، نقش اول است یا چندم. حسین به من گفت می‌توانی چند وقتی اجرا نکنی؟ گفتم برای چه؟ گفت برای من بازی کنی. گفتم بله و تمام شد. در این مدت، نمی‌گویم خیلی اما چندین نوبت پیشنهاد بازی داشته ام؛ ولی چون حس می‌کردم حالم در جایی که قرار دارم بهتر است، نرفتم.

زمانی که پیشنهاد بازی در نقش غیاث الدین به شما داده شده، این شخصیت را چقدر می‌شناختید؟
قبل از سریال اصلا او را نمی‌شناختم و فقط اسمش را شنیده بودم. اما درباره این که چه خصوصیات و ویژگی هایی داشته، چه کرده، آثارش چه بوده و چه تاثیر و تاثری روی ریاضی و نجوم داشته، چیزی نمی‌دانستم. زمانی که این پیشنهاد شد، چند تایی کتاب گرفتم و به سایت ها رجوع کردم که متاسفانه باید بگویم خیلی اطلاعات کمی از او در دسترس است. شما الان اگر در گوگل جست وجو کنید می‌توانید بیشتر از بیست صفحه غیاث الدین پیدا کنید که خیلی هایش به سریال ربط دارد و خیلی هایشان هم مشابه هم هستند. یعنی موضوعی که ده جا تکرار شده است.
اما این غیاث الدین جمشید کاشانی که ما داریم بازی می‌کنیم، حسین لطیفی سریالش را می‌سازد و حامد عنقا آن را نوشته است، حتما با غیاث الدین اصلی توفیرهای زیادی دارد. برای این که ما چیزی از غیاث الدین نمی‌دانیم. اطلاعاتمان در این حد است که تعدادی رساله داشته، کجا رفته و آمده، کی متولد شده و کی وفات کرده است. چیزی که من امروز درباره غیاث الدین می‌دانم اطلاعات کاملا عمومی است که از طریق مطالعات یک سری سایت ها وکتاب ها به آن دست پیدا کرده ام و بیشتر همان چیزی است که حامد عنقا و حسین لطیفی ساخته اند. من این غیاث الدین را می‌شناسم. البته بعد از پیشنهاد حسین لطیفی، فیلمنامه را نخوانده، چشم گفتم و بعد غیاث‌الدین جمشید کاشانی را شناختم.

فکر می‌کنید برای بازی کردن این نقش چطور باید به آن نزدیک شد؟ برایتان اهمیت دارد که خود غیاث الدین که بوده و چقدر باید به خود او نزدیک باشید یا این که مهم این است فقط نقش را خوب بازی کنید، حالا این خود غیاث الدین باشد یا نباشد؟
این که به غیاث الدین نزدیک شویم چیز خوبی است؛ اما تا جایی که برای مخاطب ارزشمند باشد و لذتبخش. شاید این سوال را باید حسین لطیفی پاسخ بدهد نه من. به هرحال هر بازیگر خود، یک متریال است در دست کارگردان و نویسنده. من نمی‌توانم بگویم چطور باید غیاث الدین را نشان داد، این را حسین لطیفی باید بگوید. اما آن اندازه که در دست من است، معتقدم تا جایی که مخاطب آزار نبیند باید به خود شخصیت نزدیک شد.
ممکن است بخش هایی از زندگی یک ریاضیدان، شاعر، منجم، فیلسوف، عارف و ... اصلا برای مردم جذابیتی نداشته باشد. شما فرض کنید می‌خواستیم از یک عارف فیلم بسازیم. عارفی که از ساعت 12 شب تا صبح نماز می‌خواند. این که همه این را سریال کنیم جذابیتی برای مخاطب ندارد. می خواهم بگویم من آن چیزی را بازی می‌کنم که نویسنده نوشته و کارگردان می‌سازد. آن بافت دراماتیک و آن حظ بصری که مخاطب باید ببرد، پرداخت شده و من آن را بازی می‌کنم. یعنی به آن معتقدترم تا این که غیاث الدین در قرن نهم چه می‌کرده. اما با این همه هر قدر بتوانیم به آن کاراکتر و تاریخ وفادار باشیم حتما بهتر است.

با این همه کدام یک از خصوصیات غیاث الدین به نظر تان بارزتر است؟
با این كه غیاث الدین شخصیت عجیب و غریبی بوده و معمولا چنین شخصیت هایی بسیار جذابند؛ اما الان نمی‌توانم بگویم واقعا با او آشنا شده ام. شاید كمی پرطمطراق باشد اگر بگویم الان حس می‌كنم غیاث الدین کاشانی هستم. اما در زندگی این شخصیت موارد بسیاری وجود دارد که ما را به آنجا می رساند كه بگوییم این شخصیت متعلق به امروز است.
غیاث الدین پیش از این كه یك دانشمند باشد، یك آدم دوست داشتنی است. او بسیار مهربان و در عین حال كمی مجنون و بشدت شطحی است. موضوعات جدی را تا آخر پیش می‌برد و موضوعات غیرجدی برایش بی تفاوت است.

درباره غیاث الدین مهم ترین چیزی که گفته می‌شود، منجم بودن اوست. برای شما به عنوان بازیگر نقش غیاث الدین، این وجه از زندگی اش، تا چه اندازه با علاقه مندی هایتان هماهنگ است. همه ما بچگی امان آسمان، ستاره ها و دنیای پر رمز و راز آن بالا را دوست داشتیم. آیا این علاقه مندی در شما بوده و حالا بیشتر شده است؟
مسلما از زمانی که درگیر این سریال شدم، سنسورهایم خیلی قوی تر شده اند. قبلا این طور بود که مثلا من کانال های مختلف را سرچ می‌کردم، زمانی که چیزی درباره نجوم بود ممکن بود یکی دو دقیقه اش را می‌دیدم و کانال را عوض کنم یا اصلا نبینم و رد شوم. الان در هر جا با دیدن هر موضوع مربوط به نجوم، کتاب، رسانه، مطالعه، بحث و غیره گیرنده هایم قوی‌تر شده اند. جز این، چند تایی از دوستانم جزو گروه های کاملا آزادی هستند که کار رصد ستارگان وتحقیقات نجومی می‌کنند و جلسات هفتگی دارند و .. از طریق یکی از دوستانم در رادیو با این گروه ها آشنا شدم و در جلساتشان شرکت می‌کنم. البته اگر فرصت داشته باشم هر از گاهی برای رصد ستاره ها با آنها همراه می‌شوم. اما مجموعا چیزی که برای خودم لذتبخش است این است که ستاره ها ونجوم قبلا برایم یک لذت عام بود و الان خاص‌تر شده است.

با این حساب اگر بعداز این سریال به شما پیشنهاد بازی داده شود، بازی می‌کنید؟
بگذارید همان جواب اولم را بدهم. اگر حالم خوب باشد حتما.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
منبع: mojnews.com

RoYaYeEe_NiIiLi
04-09-2009, 12:10
این جشید هم که همش واسه خودش دشمن بتراشه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دوستان من چند تا سوال پرسیدم تا حالا کسی بهش جواب نداده[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ما رو از خماری در بیارید لطفا[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
میخواستم ببینم این درسته که میگم؟.....اولین قسمت یه مردی با یه بچه اومد خونه ی طبیب...اون بچه ویسه؟مرده هم ویس رو به فرزندی قبول میکنه؟...بعدش اون مرد با دختر طبیب ازدواج میکنه و معین میشه بچشون؟اونوخ الان معین و ویس با هم خواهر و برادر نا تنی هستن و معین هم میشه برادر شوهر جمشید و هم میشه خواهر زادش؟؟؟؟؟؟
نمیدونم میشه اینجوری یا نه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ولی فقط بگین داستان اینجوریه یا نه؟
ممنان

sinath
04-09-2009, 16:03
این جشید هم که همش واسه خودش دشمن بتراشه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دوستان من چند تا سوال پرسیدم تا حالا کسی بهش جواب نداده[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ما رو از خماری در بیارید لطفا[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
میخواستم ببینم این درسته که میگم؟.....اولین قسمت یه مردی با یه بچه اومد خونه ی طبیب...اون بچه ویسه؟مرده هم ویس رو به فرزندی قبول میکنه؟...بعدش اون مرد با دختر طبیب ازدواج میکنه و معین میشه بچشون؟اونوخ الان معین و ویس با هم خواهر و برادر نا تنی هستن و معین هم میشه برادر شوهر جمشید و هم میشه خواهر زادش؟؟؟؟؟؟
نمیدونم میشه اینجوری یا نه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ولی فقط بگین داستان اینجوریه یا نه؟
ممنان

آره دقیقا همینجوریه
و ویس هم از جمشید بزرگتره چون جمشید بعد از ویس به دنیا اومد,اونجور که تو قسمت اول نشون داد.

.German.
04-09-2009, 17:57
لطیفی در "نردبام آسمان" کلیشه مجموعه‌های تاریخی را شکست

نویسنده مجموعه تلویزیونی "نردبام آسمان" ویژگی برجسته آن را شجاعت محمدحسین لطیفی در خلق یک مجموعه تاریخی کلیشه‌شکن می‌داند. حامد عنقا درباره دلیل انصراف سعید رحمانی از نویسندگی این پروژه به خبرنگار مهر گفت: از ابتدا هم قرار نبود رحمانی متن مجموعه را بنویسد، چرا که در آن روزها مشغول نگارش چند کار دیگر بود. وقتی می‌خواستیم به یک طرح کلی برسیم، لطیفی از رحمانی خواست در بحث‌های ما شرکت و برای طرح به ما کمک کند.
وی در ادامه افزود: تا اینکه پروژه به دلایلی متوقف شد و بعد از شروع کار، رحمانی به دلیل داشتن قراردادهای دیگر از ما جدا شد. طرح "نردبام آسمان" را خودم با مشورت‌هایی که با لطیفی داشتم ارائه کردم. البته من و رحمانی زمانی قرار بود پروژه‌ای با عنوان "پرچمدار عشق" را با هم برای شبکه سحر بنویسیم که شاید تلقی این دو پروژه چنین برداشتی را به وجود آورده باشد.
عنقا ادامه داد: لطیفی هر لحظه کنارم بود و درباره صحنه‌ها با هم حرف می‌زدیم. اما در نگارش دخالت نکرد و من با نظارت او می‌نوشتم و هفته‌ای دو روز سر تصویربرداری بودم. "نردبام آسمان" در دو فاز کاشان و سمرقند ضبط می‌شد و با آغاز کار در کاشان فیلمنامه کامل بود. این نخستین پروژه تاریخی لطیفی بود و باید با هم درباره دیالوگ‌ها و لحن ادای کلمات حرف می‌زدیم.

نویسنده "نردبام آسمان" گفت: گرچه مجبور شدیم در بخش سمرقند دو تغییر اجرایی بدهیم، اما فیلمنامه این بخش هم قبل از ضبط آماده بود. در مجموع می‌خواستیم کار شسته رفته باشد و وقتی تماشاگر مجموعه را می‌بیند با آن ارتباط برقرار کند. شخصیت‌های آن برایش قابل لمس باشد و مثل دیگر کارهای تاریخی نباشد.
وی درباره مشکلات نگارش مجموعه‌ای علمی همزمان با حفظ جذابیت‌های نمنایشی گفت: به هرحال فیلمنامه‌نویس در ابتدا درام را شکل می‌دهد و سعی می‌کند ضرباهنگ کار مناسب باشد. در "نردبام آسمان" هم قصد داشتم ضمن بیان نکات علمی و مستندات زندگی شصخیت غیاث‌الدین، کار برای مخاطب شیرین باشد و جذابیت‌های دراماتیک را حفظ کند.
عنقا درباره ویژگی‌های زندگی غیاث‌الدین گفت: آنچه برای من از زندگی این دانشمند جذابیت داشت دغدغه‌های الهیات و معرفتی او بود. البته دلیل اصلی‌ام برای نگارش این مجموعه فضای عجیب و جادویی تاریخ ایران در قرن‌های هفتم تا نهم بود. در این دوره ایران به لحاظ فرهنگ، ادبیات، شعر، موسیقی، عرفان، دین، ریاضیات، نجوم و ... در اوج قرار داشت.
وی خاطرنشان ساخت: این قرون در کشور ما به لحاظ مذهب همانند گلوگاه می‌ماند و غیاث‌الدین از شخصیت‌های بلندمرتبه آن دوره محسوب می‌شد. باعث تاسف است که این شخصیت بیرون از مرزهای ایران شهرت دارد و او را به نام الکاشی می‌شناسند، در حالی که در ایران قبل از پخش این مجموعه از هر 100 نفر یک نفر او را می‌شناخت.
این نویسنده درباره اینکه تا چه حد به مستندات زندگی غیاث‌الدین وفادار بوده توضیح داد: گرچه آثار مهم غیاث‌الدین در دسترس بود، اما زندگینامه زیادی از جمشید در اختیار نداشتیم و همه متون جمع‌‌آوری شده درباره زندگی او به 10 صفحه هم نمی‌رسید. البته زمان مرگ او را می‌دانستیم، اما اطلاعات ما درباره زندگی او کم بود.
عنقا ادامه داد: ما از تمام مستندات زندگی غیاث‌الدین که در اختیار داشتیم، استفاده کردیم، ولی بیشتر اتفاقات زاییده تخیل من است. به هر حال قصد داشتیم این شخصیت اسطوره‌ای را به نحو مطلوبی معرفی کنیم. گرچه اتفاقاتی را برای بار دراماتیک کار اضافه کردیم، اما در مستنداتی همچون آداب و رسوم مردم کاشان و سمرقند در آن دوره وفادار بودیم.
وی ارزیابی خود را از مجموعه "نردبام آسمان" اینگونه بیان کرد: با وجود آنکه یک سوم از کار پخش شده، اما احساس می‌کنم مخاطب آن را دوست دارد، چرا که این مجموعه اولین قدم‌ را برای کلیشه‌شکنی در مجموعه‌های تاریخی برداشت. همیشه در کارهای تاریخی تماشاگر شاهد تعدادی شخصیت اتوکشیده بود، اما در "نردبام آسمان" این موارد را نمی‌بینند.
عنقا درباره دیالوگ‌های این مجموعه که نیمی از آنها رسمی و نیمی دیگر عامیانه است، توضیح داد: متاسفانه گوش ما کمتر عادت کرده دیالوگ‌های حقیقی را بشنویم. آیا ما همانطور که با افراد خانواده‌مان صحبت می‌کنیم با همکارمان هم حرف می‌زنیم؟ مسلماً نه. در مجموعه "نردبام آسمان" سعی کردیم دیالوگ‌ها به زندگی حقیقی نزدیک باشد.
وی یادآور شد: همه ما در صحبت کردن با یکدیگر تپق می‌زنیم، پس چرا وقتی یک مجموعه تاریخی می‌بینیم اصرار داریم همه را اتوکشیده به تصویر بکشیم که برای مخاطب آشنا نباشد؟ لطیفی شجاعت داشت تا ریسک کند و اولین قدم را برای کلیشه‌شکنی در مجموعه‌های تاریخی بردارد. در واقع ما سد جعلی مجموعه‌های تاریخی را از بین بردیم.
این نویسنده ادامه داد: البته نگذاشتیم وزن و آهنگ کار در بخش‌هایی از بین برود و گاهی از محاوره بهره بردیم. گروه همه تلاش خود را کرد، اما احتیاج به زمان بیشتر داشتیم تا ضبط بعد از چند بار دورخوانی بازیگران انجام شود. گرچه به خاطر نبود زمان کافی و پتانسیل لازم از سوی برخی بازیگران در برخی بخش‌ها نتوانستیم آنطور که می‌خواهیم دیالوگ‌ها ادا شود.
وی درباره تفاوت‌های غیا‌ث‌الدین با دیگر مردم آن دوره توضیح داد: من و لطیفی می‌خواستیم غیاث الدین با دیگر مردم آن زمان فرق کند. مثل یک تکنواز در ارکستر بزرگ. به همین دلیل شما او را می‌بینید که کفش‌های خود را لنگه به لنگه می‌پوشد یا شب اول عروسی خود به جای ماندن در کنار همسرش بالای پشت بام می‌رود و ستاره‌ها را بررسی می‌کند.
این نویسنده درباره اغراق در کودکی غیاث‌الدین و اینکه چرا بیش از حد دانشمند نشان داده شد، گفت: خیلی از منتقدان این سئوال را از من پرسیدند و من پاسخ دادم او زیادی دانشمند نبود، بلکه ذهنی فعال داشت. او با ذهن کودکانه خود وقتی می‌دید مسائل با یکدیگر همخوانی ندارد آن را مطرح کرد.

*Necromancer
05-09-2009, 13:44
خیلی با حال بود تا اینجای سریال! این قسمت یه تیکه داشت که اون عبد ال*** (نمی دونم چی بود اسمش:دی) رو زمین قبرستون یه circle of power کشید! خیلی باحال بود! نشون می ده یه تحقیقات مفصل کردن برای این سریال. ولی اینکه به داروغه چشم و ابرو نشون داده معلوم می شه یه داستانایی قراره اتفاق بیوفته که قصه رو پیچیده می کنه! یه چیزی هم تو این قسمت یاد گرفتم که مربوط به مکالمه غیاث الدین و خواهر زاده ش در مورد قدرت همون عبد ال*** هه بود! همونجا که می گفتن این خیلی می دونه : کیمیا ریمیا سیمیا لیمیا...

حالا معنیه اینا چی میشه؟فهمیدی به ما هم بگو

یعنی تو نمی دونی؟

کیمیا: علمی که در مورد تبدیل مس، فلزّات، یا حتّی سنگ به طلا بحث می‌کند. تلاش در این زمینه منشاء به وجود آمدن علم شیمی شد.

هیمیا یا علم و فنّ طلسم‌ها: روش ترکیب قوای عالم بالا با موجودات عالم پایین

لیمیا یا علم و فنّ تسخیرات: چگونگی ارتباط با ارواح قدرتمند عالم بالا. (شبیه احضار ارواح)

سیمیا: دربارهٔ چگونگی ترکیب اراده و قوای فیزیکی خاص برای کارهای عجیب

ریمیا یا علم و فنّ «چشم بندی» در فارسی یا «شعبده» در عربی ست

اون نشسته بودن به هم می گفتن این عبد الغفور همه این چیزا ر وبلده. معین گفتش که از نظر شرعی مشکل داره و نباید دنیال این چیزا رفت. جمشید هم گفت که چاقو تو دست پزشک با چاقو تو دست یه خلافکار فرق داره!

مسخره ترین قسمتش قسمت اولش با اون جنگای مسخرشون بود...دقیقا چون فکر کردم اینم میشه مثه یوسف بیخیالش شدم...پریشبم فقط به خاطر بازیه این پسره جمشید نشستم ببینم ولی در صورتی که هنوز اون مشکلات قبلا رو هم داره یکیش دیالوگ هاشون که آدم نمیفهمه که ماله زمان قدیمه یا الان...پس دلیل بر این نمیشه که از فیلم و سینما سر در نیاریم
از زاویه دوربین و میزانسن و قاب بندی و دکور و غیره که سر در نمیاری قطعا"

ولی انقد خنگ نیستم که تو این دو قسمتی که دیدم بفهمم که ویس جمشید رو دوست داره
اینم باز چیزی رو تغییر نمی ده گفتی چرا ناز نکرد و این صحبتا:2:

یه چیز تو مایه های رابین هود بوده

.German.
06-09-2009, 00:12
آنچه در قسمت‌هاي 13 و 14 «نردبام آسمان» مي‌گذرد

خبرگزاري فارس: قسمت سيزدهم مجموعه تاريخي «نردبام آسمان» به كارگرداني محمدحسين لطيفي امشب (چهاردم شهريور) ساعت 22:40 از شبكه يك سيما پخش مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس، در قسمت سيزدهم كه امشب (14 شهريور) پخش مي‌شود، شاهد آن هستيم كه تدبير جمشيد باعث ايجاد مهر و دوستي ميان جمشيد و الغ بيك ميرزا مي‌شود. در حالي كه اين دوستي صاحب منسبان دربار را ناراحت مي‌كند و موجب مي‌شود آنان براي آزار جمشيد در صدد دسيسه‌چيني برآيند.
جمشيد به خواسته الغ بيك ميرزا، ساخت رصد خانه‌اي در سمرقند را آغاز كرده است و همزمان بدخواهان به فكر توطئه براي قتل جمشيد هستند. در اين ميان يكي از گروه مهاجمان داوطلب مي‌شود جمشيد را به قتل برساند. او ادعا مي‌كند انگيزه قوي براي اين كار دارد و انگيزه وي، آي بانو است.
در قسمت چهاردهم كه فردا شب (15 شهريور) از شبكه يك پخش خواهد شد هم‌زمان با بالا گرفتن توطئه‌ها عليه جمشيد، آزار و اذيت آنان سبب مرگ ويس زن جمشيد مي‌شود و اين امر با آغاز ساخت رصدخانه و توطئه آي بانو عليه جمشيد آغاز مي‌شود...
بينندگان قسمت‌هاي ياد شده در طول سريال شاهد بازي بازيگراني چون وحيد جليلوند(غياث الدين)، برزو ارجمند(معين الدين)، شبنم قلي خاني (ويس)،‌ داريوش كاردان(مسعود طبيب)،‌‌ بهار ارجمند(خورشيد – خواهر غياث الدين)،‌ مليحه نيكجومند(بي بي)،‌ عليرضا كمالي‌نژاد (سيد علي آهنگر)، محمدرضا داوودنژاد(داروغه كاشان)، مجيد ياسر( پسر خاتون)، رحيم نوروزي(ميرزا الغ بيگ)،‌ فرهاد قائميان(ترخان)، سارا خوئيني‌ها(الجاي)، ويشكا آسايش(آي بانو)، جمشيد جهانزاده(يوسف حلاج)، محسن زهتاب(مجيب آهنگر) و بسياري ديگر خواهند بود.
اين سريال از توليدات مركز سيمافيلم است كه محسن علي‌اكبري آن را تهيه كرده است.

*Necromancer
06-09-2009, 00:19
در مورد صحبت ها که می گید گاهی امروزی می شه گاهی ادبی من دلیلش رو بهتون می گم:
توی دربار و پیش حاکم یا مثلا بین علما لحن دیالگو ها رسمی و فاخر می شه
اما بین مردم عادی یا تو خونه یا وقتی دو نفر تنها هستن لحن صحبت خودمونی و صمیمی می شه
مثلا اون داروغه شخصیت خیلی لاتی داشت به خاطر همین حرف زدن هاش به امروزی ها بیشتر شبیه بوده
این یه تکنیک نویسندگیه که ارزش کار رو بالاتر می بره نه اینکه یه ایراد باشه
(اینکه میگم سردر نمیارید نظر ندید به خاطر همینه)

RoYaYeEe_NiIiLi
06-09-2009, 00:27
در مورد صحبت ها که می گید گاهی امروزی می شه گاهی ادبی من دلیلش رو بهتون می گم:
توی دربار و پیش حاکم یا مثلا بین علما لحن دیالگو ها رسمی و فاخر می شه
اما بین مردم عادی یا تو خونه یا وقتی دو نفر تنها هستن لحن صحبت خودمونی و صمیمی می شه
مثلا اون داروغه شخصیت خیلی لاتی داشت به خاطر همین حرف زدن هاش به امروزی ها بیشتر شبیه بوده
این یه تکنیک نویسندگیه که ارزش کار رو بالاتر می بره نه اینکه یه ایراد باشه
(اینکه میگم سردر نمیارید نظر ندید به خاطر همینه)

ببین دوست من...نمیخوام بحث تاپیک منحرف بشه
اولا اینکه نظر هرکسی محترم...قرار نیست که همه با شما هم نظر باشن...این از این
در مورد صحبت ها هم بگم همچین تکنیکی هم نیست....همین جمشید و معین وقتی صحبت میکنن نصف فعل ها رو قدیمی و نصف فیلم ها رو جدید....میگن:میتونی...میدونی و...===در کنارشم میگن خواهی رفت و خیلی فعل هایی که کتابی هستند...
حالا اگر شما با نظر من مخالفی میتونی مخالف باشی من جلوی شما رو نگرفتم....این حرفاتونم نمیشه دلیل بر اینکه خیلی سردر میارید....

btheme
06-09-2009, 02:56
کلا سریالی هست که به خوبی با تماشاگر رابطه بر قرار می کنه که این کار سریال مدیون تیم نویسندگی قوی و کارگردانی فوق العاده محمد حسین لطیفی هست ولی ضربه ای که به این فیلم وارد میشه این هست که وقتش الان نبود که پخش بشه باید به صورت هفتگی یا سه روز در هفته پخش می شد تا بیشتر تو ذهن تماشاگر بمونه و اما در مورد دیالوگ ها بسیار کار خوبی انجام شده که به صورت امروزی تبدیل شده تا قابل فهم باشه

.German.
06-09-2009, 18:40
«نردبام آسمان» با محافل مذهبي و دانشگاهي ارتباط برقرار كرد

خبرگزاري فارس: تهيه‌ كننده مجموعه تلويزيوني «نردبام آسمان» گفت: «نردبام آسمان» ارتباط خوبي با محافل مذهبي و دانشگاهي برقرار كرده است و آنها از ساخت رندگي اين دانشمند ايراني ابراز رضايت كرده‌اند.

محسن علي‌اكبري در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس گفت: با فشار بالايي مراحل پس توليد اين سريال را آغاز كرديم كه اين فشار در روزهاي آينده برطرف شده و كار در شرايط عادي پي‌گيري خواهد شد.براي مراحل پس از توليد يك فيلم سينمايي دست كم 3 ماه فرصت لازم است و اين فرصت براي يك مجموعه تلويزيوني چندين ماه بيشتر است.
وي افزود: ما با چند برابر كردن باكس‌هاي صداگذاري و تدوين تلاش كرديم تا ضربه‌اي به كار نخورد و «محمد حسين لطيفي» به هيچ عنوان ذره‌اي از توجه و تمركز خود را از روي سريال برنداشت و با همان دقت روزهاي اول كار را ادامه داد.
علي اكبري درباره استقبال محاطبان از مجموعه تلويزيوني «نردبام آسمان» نيز گفت: تا جايي كه اطلاع دارم استقبال از اين مجموعه فوق العاده خوب بوده است و اين سريال توانسته با محافل دانشگاهي، روحانيت و عامه مردم ارتباط خوبي برقرار كند.
وي درباره دلايل موفقيت اين سريال نيز اظهار داشت: نوع بيان در مجموعه‌هاي تاريخي اهميت بسياري دارد، روايت ساده و روان اين مجموعه منجر به موفقيت آن شده است. ديالوگ‌هاي سنگين و ثقيل معمولا مخاطب را زده مي‌كند چون به خوبي نمي‌تواند با ان ارتباط برقرار كند.
وي گفت: از دلايل موفقيت مجموعه تلويزيوني امام علي(ع) نيز نوع ديالوگ‌هاي ساده و روان آن بود كه منجر شد مخاطبان ارتباط خوبي با آن برقرار كنند.

.German.
06-09-2009, 20:51
از تجربه کاردان برای بازی در "نردبام آسمان" بهره بردم

بازیگر نقش سیدعلی آهنگر در مجموعه تلویزیونی "نردبام آسمان" حضور در کنار داریوش کاردان را تجربه‌ای ارزشمند برای خود دانست. علیرضا کمالی درباره بازی در نقش آهنگر "نردبام آسمان" به خبرنگار مهر گفت: این نقش چهار مقطع سنی داشت و من باید از 25 تا 60 سالگی سیدعلی را بازی کردم. گرچه ایفای نقش دشوار بود، اما خوشحالم محمدحسین لطیفی به من اطمینان کرد و آن را به من سپرد. آنچه من را برای بازی در این مجموعه ترغیب کرد متفاوت بودن نقش با دیگر کارهایم مثل مجموعه "نرگس" بود.
وی در ادامه افزود: از سوی دیگر حامد عنقا به زیبایی فیلمنامه را نوشته بود و دیالوگ‌ها با دیگر مجموعه‌های تاریخی تفاوت داشت. در واقع دیالوگ‌های محاوره‌ای من را با نقش نزدیکتر کرد و لطیفی هم به خوبی ما را راهنمایی می‌کرد. گرچه این اولین همکاری من با لطیفی بود، اما از او تجربه زیادی کسب کردم.
این بازیگر گفت: کارگردان روی جزئی‌ترین مسائل حساس بود. البته بازی در مجموعه‌های تاریخی آسان نیست. در صحنه‌ای از "نردبام آسمان" شمشیر به انگشت من خورد و اگر پیگیری محسن علی‌اکبری تهیه‌کننده و لطیفی نبود تا زیر نظر بهترین متخصصان جراحی شوم، حتماً انگشت خود را از دست می‌دادم. امیدوارم فکری برای شمشیرهای آثار تاریخی شود.

کمالی‌ درباره بازی مقابل داریوش کاردان در بیشتر صحنه‌های "نردبام آسمان" گفت: اخیراً نقدی درباره بازی کاردان در رسانه‌ها خواندم که به نظرم قضاوت خوبی نبود، چون به شدت از بازی او انتقاد کرده بودند، در حالی که کاردان کوله‌باری از تجربه دارد. من از تجربه او برای بازی در "نردبام آسمان" استفاده کردم و در کنار او احساس خستگی نمی‌کردیم.
وی درباره تجربه همکاری با لطیفی گفت: ابتدا لطیفی نقشی دیگر را به من پیشنهاد داد که احساس کردم نقش آنطور که می‌خواهم نیست. به همین دلیل نپذیرفتم، اما هنوز از دفتر دور نشده بودم که دستیارش با من تماس گرفت و پیشنهاد نقش سیدعلی آهنگر را داد. لطیفی انسانی است که به بازیگر مثل ابزار نگاه نمی‌کند. او مخاطب تلویزیون را می‌شناسد و به کار خود اشراف دارد.
این بازیگر در پایان اشاره کرد: از اینکه "نردبام آسمان" ماه رمضان پخش می‌شود، خوشحالم، چون مورد استقبال مردم هم قرار گرفته و حس خوبی به بازیگر منتقل می‌شود. از زحمات لطیفی، علی‌اکبری و امیر زمستانی بازیگر نقش ماهر قدردانی می‌کنم که در زمان عمل دستم در تمام لحظات همراهم بودند.

.German.
06-09-2009, 21:01
ماه رمضان مناسب‌ترین زمان برای پخش "نردبام آسمان" است

تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "نردبام آسمان" مقایسه این پروژه الف ویژه تاریخی را با دو مجموعه دیگر رمضان امسال ناردست دانست و از پخش آن در این ماه اظهار رضایت کرد. محسن علی‌اکبری درباره تولید مجموعه "نردبام آسمان" به کارگردانی محمدحسین لطیفی به خبرنگار مهر گفت: ما موظف به معرفی چهره‌های تاریخی ایران هستیم و احساس کردیم وقت رفتن سراغ شخصیت غیاث‌الدین جمشید کاشانی است. از ابتدا هم قصد نداشتیم مجموعه‌ای بسازیم که مخاطبان آن را دور از خود بدانند و با شخصیت‌های خشک و بی‌روح آن ارتباط برقرار نکنند.
وی خاطرنشان ساخت: لطیفی در آثارش به جذب مخاطب فکر می‌کند و تماشاگران تلویزیون را به خوبی می‌شناسد، به همین دلیل در "نردبام آسمان" تلاش کردیم سنت‌شکنی کنیم و از دیالوگ‌های خشک و رسمی استفاده نکنیم که مخاطب با دیدن مجموعه از آن فاصله بگیرد. در نوشتن دیالوگ‌ها از ادبیات محاوره‌ای بهره بردیم تا موضوع علمی مجموعه برای مخاطب قابل لمس باشد.

داریوش کاردان در نمایی از مجموعه تلویزیونی "نردبام آسمان"
علی‌اکبری درباره اینکه فکر نمی‌کردید این سنت‌شکنی به گریز مخاطب بینجامد گفت: در برخی نمونه‌ها مخاطب از دیدن مجموعه تاریخی فراری بود و ما می‌خواستیم مخاطبان با دیدن یک مجموعه تاریخی از آن لذت ببرند. البته قرار نبود فقط مخاطبان عام را در نظر بگیریم و از منتقدان و کارشناسان تاریخ و ادبیات غافل شویم. "نردبام آسمان" برای همه تماشاگران حرف دارد.
وی افزو: آمار نشان می‌دهد "نردبام آسمان" در رتبه اول مجموعه‌های رمضانی است و مجموعه‌های دیگر نمی‌توانند با آن رقابت کنند. چون مقایسه مجموعه الف ویژه با دیگر مجموعه‌ها اشتباه است. نه اینکه آن دو مجموعه بد باشند. "نردبام آسمان" نخستین مجموعه تاریخی است که مراحل فنی آن کمتر از سه ماه زمان برده است.
تهیه‌کننده "نردبام آسمان" درباره اینکه آیا انجام مراحل فنی همزمان با پخش به کار لطمه نزده گفت: گرچه چهار روز قبل از ماه رمضان به ما اعلام شد مجموعه روی آنتن می‌رود، اما این روی کیفیت تاثیر نگذاشت. گروه شبانه‌روز فعالیت می‌کنند تا کار هر شب به موقع به آنتن برسد. چهار نفر از بهترین‌های سینما مراحل فنی را انجام می‌دهند تا کیفیت افت نداشته باشد.
علی‌اکبری درباره اینکه بهتر نبود "نردبام آسمان" در یک زمان دیگر پخش می‌شد، گفت: نه، اتفاقاً من و لطیفی از زمان پخش این مجموعه راضی هستیم و از تصمیم آقای ضرغامی خوشحالیم که بهترین زمان را به پخش "نردبام آسمان" اختصاص داد. غیاث‌الدین از طریق قرآن به علم نجوم دست پیدا می‌کند و قصه تناسب خوبی برای پخش در این ماه داشت.
وی درباره مشکلات ناشی از کمبود اطلاعات درباره زندگی غیاث‌الدین گفت: به هر حال تولید مجموعه درباره شخصیت‌های برجسته قرون دشوار است و اطلاعات زیادی درباره زندگی این افراد در اختیار نیست، اما این مسئله نباید مانع پرداختن به زندگی مفاخر علمی و فرهنگی شود. می‌توان با انتخاب نویسنده، کارگردان و گروه مناسب کاری فاخر ساخت.
این تهیه‌کننده درباره انتخاب لطیفی برای کارگردانی "نردبام آسمان" بدون داشتن تجربه تولید مجموعه تاریخی گفت: لطیفی شش سال پیش طرح یک مجموعه تاریخی را به دفتر ما ارائه کرد و علاقمند به تولید آن بود. ما طرح را به شبکه ارائه کردیم که به دلایلی تولید نشد. لطیفی اولین گزینه کارگردانی "نردبام آسمان" بود و آقای ضرغامی هم او را تایید کرد.

.German.
07-09-2009, 02:13
آخر این قسمت اونجا که جمشید داشت با الغ بیگ راجع به عشق و اینجور چیزا حرف می زد و الغ بیگ هم اشک تو چشمش جمع شده بود حس کردم دیالوگای جمشید فی البداهست یا بهتر بگم ماله خودشه نه نویسنده.چون یه جورایی مثل حرفای خود وحید جلیلوند بود که تو برنامه هایی که مجری بوده ازش شنیدم.

RoYaYeEe_NiIiLi
07-09-2009, 15:14
سلام دوستان
میگم من دیشب ندیدم...تکرارشم نتونستم ببینم...حیف:31:
میشه یکی خلاصشو بهم بگه؟

آخر این قسمت اونجا که جمشید داشت با الغ بیگ راجع به عشق و اینجور چیزا حرف می زد

این الغ بیگ کیه؟:31:
میگم که این اسمش وحید جلیلوند هست...خب اون نقش رئیس توی گذر از پاییز هم فامیلیش جلیلوند هست فکر کنم...درسته؟احتمال داره فامیل باشن؟:31:

sinath
07-09-2009, 16:28
سلام دوستان
میگم من دیشب ندیدم...تکرارشم نتونستم ببینم...حیف:31:
میشه یکی خلاصشو بهم بگه؟

این الغ بیگ کیه؟:31:
میگم که این اسمش وحید جلیلوند هست...خب اون نقش رئیس توی گذر از پاییز هم فامیلیش جلیلوند هست فکر کنم...درسته؟احتمال داره فامیل باشن؟:31:

الغ بیگ:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدنوشته اخرش به دست پسرش عبدالطیف کشته میشه :41:

جلیلوند هم نمیدونم ممکنه فامیل باشن اخه هردو تاشون صدا قشنگن.:31:

sinath
07-09-2009, 18:14
با پخش تله‌فيلم «ميراث»
«نردبام آسمان» امشب پخش نمي‌شود

خبرگزاري فارس: مجموعه تلويزيوني «نردبام آسمان» ساخته «محمدحسين لطيفي» امشب به روي آنتن نمي‌رود و به جاي آن تله فيلم «ميراث» به كارگرداني «مهدي ودادي» پخش مي‌شود.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، مجموعه «نردبام آسمان» امشب به دليل همزماني با روز 17 شهريور پخش نمي‌شود و به جاي آن فيلم تلويزيوني «ميراث» كه موضوعش پيرامون واقعه 17 شهريور است، به روي آنتن خواهد رفت.
بنابراين گزارش، «ميراث» به وقايع 17 شهريورماه سال 57 مي‌پردازد و تصويربرداري آن در 14 جلسه در لوكيشن‌هاي ده ونك، بيمارستان فجر و سعادت آباد و خيابان‌هاي تهران به‌پايان رسيد.
بنابراين گزارش، تدوين هم‌زمان اين تله‌فيلم فيلم توسط «امير اديپ‌پور» انجام شد و موسيقي آن را «مهرداد جنابي» ساخته است.
در فيلم تلويزيوني «ميراث» بازيگراني نظير مجيد مظفري، حسين سحرخيز، مجيد مشيري، اصغر نقي‌زاده، فريبا جديكار، شيوا خنياگر، مجيد سعيدي، ميترا خواجئيان، آيلين حسينيان، علي نائيني، كريم اميني، پريسا جهانگيري و بنيامين مظفري ايفاي نقش كرده‌اند.
داستان اين تله‌فيلم را «علي دلگشايي» نوشته و تهيه كنندگي آن را «مجيد مظفري» برعهده داشته است.

RoYaYeEe_NiIiLi
07-09-2009, 18:36
الغ بیگ:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدنوشته اخرش به دست پسرش عبدالطیف کشته میشه :41:

جلیلوند هم نمیدونم ممکنه فامیل باشن اخه هردو تاشون صدا قشنگن.:31:
خیلی خیلی ممنون:31:
ولی من منظورم تو فیلم بود که الغ بیگ کیه؟:31:

sinath
08-09-2009, 00:32
خیلی خیلی ممنون:31:
ولی من منظورم تو فیلم بود که الغ بیگ کیه؟:31:

الغ بیگ رحیم نوروزیه دیگه !!

RoYaYeEe_NiIiLi
09-09-2009, 05:21
اواااا:37:
این ویس مرد که:37:
من داشت گریم میگرفت....ولی خدا وکیلی من این فیلمو بیشتر به خاطر بازیه قشنگه این جمشید میبینم...چقدر دیشب قشنگ گریه میکرد:37:
من فقط همین یه تیکشو دیدم...کسی نمیدونه فردا تکرارش ساعت چنده؟؟؟؟

mohsen_blid
09-09-2009, 06:28
فکر میکنم بهترین سریالی هست که ر ماه رمضان پخش شده
بازی بسیار خوب جلیلوند بسیار قابل تامل هست
با توجه به اینکه یک بازیگر تازه کار است اما میتوان اوج درایت و نبوغ رادر این بشر دید
بماند که کارگردان این اثر نیز یکی از برجستگان این عرصه هست

بسیار لذت بردیم از این فیلم

majid_potter7
09-09-2009, 13:09
اواااا:37:
ولی خدا وکیلی من این فیلمو بیشتر به خاطر بازیه قشنگه این جمشید میبینم...چقدر دیشب قشنگ گریه میکرد:37:
من فقط همین یه تیکشو دیدم...کسی نمیدونه فردا تکرارش ساعت چنده؟؟؟؟
دقیقا من منم همینطور..البته قبل از بازی قشنگش من از مجری بودنش خوشم میاد..میدونید که وحید جلیلوند مجریه دیگه..ولی خیلی کم کاره...کارش درسته...

RoYaYeEe_NiIiLi
09-09-2009, 17:12
من یه 2 قسمت قبل رو ندیدم برای همین نمیدونم ویس چرا یهو بیهوش شد؟
ویس بیچاره دوباره باردار بوده نه؟:37:...واسه همین مرد یا مار نیشش زد که مرد؟:37:

Zahra_1376
10-09-2009, 00:30
همون 4 قسمت اول فیلم قشنگ بود و بس

btheme
10-09-2009, 01:59
از دکوپاژ گرفته تا کارگردانی،سریال بسیار عالی از کار در اومده ولی حیف که زمان پخشش الان نبود واقعا حیف

*Necromancer
10-09-2009, 23:50
چند روزه که ندیدم پخش شه! این ویس مثل اینکه اد همین امشب گذاشت بمیره! ولی داد می زد قراره بمیره! بازیگرشم خوب نقش دم مرگیا رو ایفا کردا! خدایی!!!

RoYaYeEe_NiIiLi
12-09-2009, 14:21
امروز تکرارش کی هست؟
فقط زود بگین که از دستش میدم..چند قسمتشو نتونستم ببینم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

RoYaYeEe_NiIiLi
13-09-2009, 10:44
این دختر جادوگره جمشید رو دوست داره؟؟؟؟؟؟
آخه چند بار دیدم طرفداریشو میکرد....یا براش نقشه کشیده؟؟؟

HOJ-JAT
13-09-2009, 17:42
این پسر حاکم عجب رفته بود تو نخ اون دختره خارجی:34::دی

btheme
14-09-2009, 01:31
قسمت روز شنبه 21 برای خودش چیزی خوبی از آب در اومده بود مخصوصا دو سکانسش رو خیلی خوشم اومد مثل سریال های دیگه سر سری نشده اولی اون جا که کسوف میشه و شهر رو نشون میده واقعا خوب بود با این اولین سریال با پرده سبز در ایران هست البته قبلش سریال های دیگه هم بودن که خیلی ضایع در اومده بودن مثل : مسافر زمان 2 و یا همین 5 خورشید که واقعا تو بعضی قسمت هاش معلومه که ماشین حرکت نداره و دومی اون سکانس تئاتر بود به زبان ایتالیایی و کلا اون سکانس خیلی خوب در اومده ولی حیف که فیلم به علت شتاب زدگی شدید تدوین مناسبی نداره:41:

دل تنگم
14-09-2009, 04:21
امسال در تركيب بندي سريال‌هاي ماه مبارك رمضان شاهد يك تغيير رويه بوديم؛ تغيير رويه‌اي كه بسياري معتقدند در جهت رسيدن سيما به يك الگوي جديد پخش برنامه‌هاي مناسبتي بوده است.

اين الگوي جديد قرار است در عين حفظ فضاي سرگرم‌كننده و مفرح در ماه رمضان به مانعي براي عبادت مردم در اين ايام تبديل نشود و يا با عدم‌ارائه مفاهيم كم ارزش و كمدي‌هاي سطحي فضاي معنوي مخاطبان سيما در اين ماه را بر هم نزند. اما گويا امسال به جاي اينكه اين الگو به‌صورت فكر شده و برنامه‌ريزي شده ارائه شود به‌صورت كاملا خلق‌الساعه و دقيقه نودي ايجاد شده است.

اين موضوع را مي‌توان از قرباني‌شدن سريال با ارزش «نردبامي بر آسمان» فهميد. بايد قبول كرد كه آخرين سريال لطيفي سريالي پخته و جمع‌وجور است؛ سريالي درباره يكي از مشاهير كمتر شناخته شده كشورمان؛ غياث‌الدين جمشيد كاشاني؛ اين سريال كه بعد از گذشت دو، سه قسمت يعني فصل كودكي جمشيد ناگهان خود را به مخاطبان جدي سيما به‌عنوان يك سريال جذاب و قابل تأمل شناساند. اين نكته را هم بايد يادآوري كرد كه نردبامي بر آسمان سريالي مناسبتي نيست.

وجود دقت و وسواس در صحنه‌آرايي تطابق‌هاي تاريخي و نوع ديالوگ‌ها و از آن مهم‌تر مفاهيم ارائه شده توسط اين سريال همگي ارزش تأمل و تعمق بيشتري دارند. سريالي با اين توانايي در جلب رضايت مخاطب جدي تلويزيون كاملا بايد از اين شانس بهره‌مند باشد كه در يك دوره زماني طولاني‌تر و به‌صورت سريالي عادي و نه مناسبتي پخش شود. شايد مسئولان پخش سيما به اين نكته انديشيده‌اند كه اين سريال به‌دليل پوشش زندگي يك فرد كمتر شناخته شده، نتواند اقبال و رضايت عمومي را به‌عنوان سريالي عادي جلب كند.

اما با يك نگاه به موضوع سوابق كارگردان و بالاخره تركيب عوامل مي‌توان به اين نكته پي برد كه خوب‌بودن يك سريال و استقبال مخاطب از آن امري تصادفي نيست و گنجاندن اين سريال به‌عنوان سريال مناسبتي آنهم در ساعات انتهايي شب و بعد از پخش 2 سريال به نوعي هدر‌دادن پتانسيل‌هاي سرگرم‌سازي‌ و فرهنگ‌سازي‌ نهفته در اين سريال است؛ سريالي كه به‌نظر كم خرج هم نمي‌رسد.

مسئولان پخش صدا‌وسيما حتما اين نكته را مي‌دانند كه سريال‌هاي مناسبتي كه در يك دوره زماني پخش مي‌شوند از لحاظ مخاطب همپوشاني دارند؛ يعني يك گروه از مخاطبان يكسان اين سريال‌ها را مي‌نگرند و درباره شان قضاوت مي‌كنند؛ قضاوتي بي‌رحمانه كه گاه به بايكوت كامل يك سريال منجر مي‌شود. اين گروه مخاطبان يعني مخاطبان برنامه‌هاي مناسبتي مخصوصا مناسبت ماه رمضان از مخاطبان آسان‌گير به شمار مي‌روند.
اين مخاطبان معمولا سريال‌هاي مفرح و سريع الانتقال را بيشتر مي‌پسندند. به‌عنوان مثال امسال سريال پنجمين خورشيد توانسته است در مقام مقايسه گوي سبقت را از رقبا بربايد و به‌عنوان جذاب‌ترين سريال ماه مبارك رمضان خود را بشناساند؛ چون اولا داستان خود را بي‌تكلف اما جذاب روايت مي‌كند و در ارائه مفاهيم و حوادث خست نمي‌ورزد؛ درست بالعكس سريال عبور از پاييز كه هنوز معلوم نيست موضوع محوري آن چيست و طبيعتا مخاطب بين سردرگمي و جذابيت دومي را انتخاب مي‌كند.

اين امر در مورد نردبامي بر آسمان نيز صدق مي‌كند چرا كه اين سريال به‌رغم ارزش‌هايش سريال سريع‌الانتقالي نيست و موضوع و نوع ديالوگ‌نويسي آن تأملي را از جانب مخاطب مي‌طلبد كه شايد در توان مخاطب آخر شب ماه رمضان نيست. بنا براين بسياري از اين مخاطبان يا اين سريال را نمي‌بينند يا اينكه به‌صورت سر سري تنها نگاهي از سر تفنن به آن مي‌اندازند و اين براي يكي از توليدات قابل اهميت سيما فيلم، يعني حرام‌شدن كامل سريال.

دل تنگم
14-09-2009, 04:23
محمدحسين لطيفي كه تا به حال همه نوع ژانر نمايشي را در تلويزيون و سينما تجربه كرده، اين بار با ساخت مجموعه‌اي تاريخي خود را محك زده است

مجموعه‌اي كه در تقسيم‌بندي‌هاي تلويزيون به‌عنوان مجموعه درجه الف محسوب شده و هزينه ساخت بالايي دارد.

نردبام آسمان، روايتي تاريخي بر مبناي زندگي غياث‌الدين جمشيد كاشاني، منجم، رياضي‌دان و كاشف عدد پي است كه در كاشان متولد شد و به دعوت حاكم سمرقند براي ساخت رصدخانه‌اي بزرگ به سمرقند رفت. اين مجموعه 3مرحله از زندگي او را در بر مي‌گيرد. معمولا روايت‌هاي تاريخي از اين دست از نظر ساختار و محتوا چندان در قالب آنچه آنها را سريال‌هاي مناسبتي مي‌ناميم، قرار نمي‌گيرند.

چيزي كه تا به حال در تلويزيون و در مناسبت‌هاي مختلف به‌عنوان سريال‌هاي مناسبتي مرسوم بوده، اغلب در قالبي با محوريت مستقيم موضوع يا در تلفيقي از موضوعات روز با مناسبت مورد نظر ساخته شده و معمولا هم صرف‌نظر از موضوع انتخابي‌شان چنان شتاب‌زده و با تعدادي از چهره‌هاي تكراري كار مي‌شوند كه مجالي براي بحث كيفي و ساختاري در موردشان باقي نمي‌ماند؛ در نتيجه سريال‌هاي مناسبتي اغلب كارهايي تاريخ‌مصرف‌دار هستند كه در ايامي خاص پخش شده و سازندگان و ناظرين كيفي چندان تاكيدي بر چگونگي فيلمنامه يا ساخت آن ندارند.

مولفه اغلب اين سريال‌ها، پخش آنها در حالي است كه يكي دو قسمت بعدي هنوز در حال فيلمبرداري و تدوين است و با اين تعريف، سريال نردبامي بر آسمان در اين فرم دسته‌بندي جاي نمي‌گيرد. اين سريال با محوري تاريخي و زندگينامه‌اي و استفاده گسترده و متنوع از بازيگران و لوكيشن‌هاي متعدد، با قرارگرفتن در باكس پخش سريال‌هاي مناسبتي هرشبه، آنچنان كه بايد ديده نمي‌شود. از سويي پخش سريال، هر شب و به‌خصوص در ايام ماه رمضان و... به تناسب نوع ايام ويژگي‌هاي خاصي در مضمون و ساختار مي‌خواهد كه بدون آنها كاركرد مناسبي نخواهد داشت.

با در نظر گرفتن گروه مورد نظر در كاركرد پيام‌رساني رسانه و مخاطبيني كه قرار است به تماشاي سريال بنشينند، هرچند اين كار نسبت به مجموعه‌هاي مناسبتي از ساختاري حرفه‌اي‌تر برخوردار است اما با ريتمي كند و قصه‌اي طولاني، نمي‌تواند مناسب مخاطب اين ايام باشد. البته همين ريتم كند جدا از شيوه پخش اين سريال مي‌تواند به‌عنوان مشكل عمده اين كار هم مطرح شود. نشان‌دادن جزئياتي كه نه چندان در بستر تاريخي ماجرا و نه در تعريف كاراكتر اصلي تاثير‌گذار است از همان قسمت‌هاي اول اين مجموعه، نوعي وقت‌گذراني است و بعد يك‌مرتبه با ورود به قسمت بعدي 20 سال مي‌گذرد و بازيگراني كه در قسمت قبل بودند، از صحنه خارج و عده ديگري وارد مي‌شوند و اين در ساختار روايت، نوعي عدم‌تعادل ايجاد مي‌كند.

از سويي صرف‌نظر از ريتم، ميزانسن‌دهي و هدايت اين تعداد بازيگر كار مشكلي است كه لطيفي با تجربه‌هاي موفقي كه تا به حال داشته از پس آن خوب برآمده اما انتخاب اول او، وحيد جليلوند در نقش اصلي كمي كار را مشكل كرده است. هرچند فرم چهره و صداي او در نقشي تاريخي به‌عنوان جمشيد كاشاني به هويت‌بخشيدن به نقش تا حدي كمك كرده اما در بسياري از صحنه‌ها او هنوز در كسوت يك گوينده است آن هم بيشتر گوينده راديو؛ به اين معني كه به‌رغم اينكه فن بيان جليلوند، در اداي اين ديالوگ‌هاي تاريخي مناسب چنين نقشي است، ميميك مناسب براي نشان‌دادن حالت‌هاي عاطفي و بيان‌كردن عواطف مختلف در چهره، در فرم بازي او ديده نمي‌شود.

فرم صورت، نگاه‌هاي تخت، لحن يكنواخت و اغلب مونو‌تن اين بازيگر باعث شده كه مخاطب خيلي با اين كاراكتر همراه نشود چون فرم چهره بازيگر مثلاً در مواردي كه بايد حاكي از عشق و ايمان و عرفان و... باشد همه يك شكل است. او هرچند به‌عنوان نخستين بازي (‌به جز نقش كوتاه او در يك سريال در سال‌هاي گذشته) خوب توانسته در جاهايي خود را نشان دهد، اما انتخاب خوبي براي نقش اول يك سريال پر طمطراق تاريخي نيست.

حضور ويشكا آسايش هم در نقش «آي بانو» هرچند به تنوع بازيگران كمك مي‌كند اما به‌رغم قابليت‌هاي زيادي كه اين بازيگر دارد، يادآور تثبيت او در نقش قطام در سريال امام علي است؛ همان قطامي كه دلبري مي‌كند و به هواي كينه شديد و انتقام‌گرفتن، شمشير مي‌كشد.

در سريال‌هاي شخصيت‌محور و زندگينامه‌اي مثل نردبامي بر آسمان چيدمان دقيق بازيگران اهميت زيادي دارد و بازيگران بايد از نظر لحن، قدرت بازيگري و جنس بازي تقريبا هم‌سطح باشند و اگر نيستند در بازي‌گيري تصحيح شوند اما در اين كار چه در لحن و اداي كلمات و چه در قدرت بازيگري اين تناسبات ديده نمي‌شود؛ به‌خصوص بازي بازيگران مقابل، اغلب هم‌سطح نيست و همخواني ندارد. لحن دو بازيگر اصلي (جمشيد و معين) در حرف‌زدن به‌خصوص وقتي ديالوگ بين اين دو نفر رد‌و‌بدل مي‌شود، آن‌قدر متفاوت است كه هر لحظه انتظار داري معين ( با بازي برزو ارجمند) از چارچوب سريالي تاريخي خارج شود و خودماني حرف بزند؛ از طرفي جليلوند هم همان صلابت گويندگي را به فرم اغراق‌آميزي حفظ كرده است. اين عدم‌هماهنگي بين بازيگران ديگري هم ديده مي‌شود.

بازي شبنم قلي‌خاني، كليشه كمرنگي از فداكاري بي‌مزد‌ومنت با چهره‌اي معصومانه (‌يادآور نقش او در مريم مقدس) است و كاراكتر جمشيد در مقابل تا حدي سطحي طراحي شده و بازي او و شبنم قلي‌خاني در نقش «ويس» و كنش و واكنش‌هاي احساسي آنها كاملا مصنوعي است. از طرفي ويشكا آسايش با نگاهي عميق و حركاتي معني‌دار و استفاده مناسب از ژست‌هاي نمايشي، بازي پررنگ تري مقابل جليلوند دارد و غلبه شخصيت جمشيد بر‌ آي‌بانو در متن فيلمنامه با اين فرم بازي خيلي قابل باور نيست.

البته بخشي از اين عدم‌هماهنگي علاوه بر بازي‌ها به فيلمنامه برمي‌گردد. در متن روايت به شخصيت جمشيد و زندگي و افكار او خيلي نزديك نمي‌شويم و فاصله زيادي بين او و مخاطب حفظ مي‌شود به‌خصوص لحن بي‌احساس و دكلمه‌وار بازيگر اين نقش به اين فاصله دامن مي‌زند. جليلوند به‌نظر مي‌آيد بالقوه براي چنين نقش‌هايي مناسب باشد اما اين قوه در سريال تبديل به فعل نشده و در لحن و نوع بازي او حضور دوربين منعكس است و در بيشتر قسمت‌ها واكنش‌هايش خالي از حضور دوربين نيست و اين باعث شده بين اين كاراكتر و مخاطب، فاصله‌گذاري عميقي ايجاد شود.

روايت سريال از بسياري مسائل كه شايد بهتر بود در فيلمنامه عميق‌تر به آن پرداخته مي‌شد، سريع مي‌گذرد و فرصتي براي همدلي با نقش محوري و سرنوشت او باقي نمي‌ماند و از آنجا كه در نمايش زندگي يك شخصيت تاريخي در زماني محدود و باز‌نمايي فراز‌و‌فرود‌هاي زندگي او، كثرت و تنوع زيادي در اتفاقات وجود دارد، شايد بهتر بود با دست‌چين مناسبي از اتفاقات، موضوعات مهم‌تر به شكلي عميق‌تر نمايش داده مي‌شد تا اينكه صرفاً به بازگويي زندگي جمشيد با خط كمرنگي از درام و كنش‌هاي دراماتيك اكتفا شود. وفاداري به متن تاريخ در روايت يك اثر تاريخي هرچند حرف اول را مي‌زند اما لازمه هر اثر نمايشي، پررنگ‌بودن وجوه دراماتيك و تاثيرگذار داستان است كه سبب شكل‌گيري كشمكش‌هاي لازم در يك درام مي‌شود.

اما تصويرهاي سريال تا حد زيادي آن را از سريال‌هاي معمول سيما جدا مي‌كند و برخلاف ساير كارها به‌علت تصويربرداري با دوربين اچ‌دي، تصويرها از نظر كيفيت بصري، به‌خصوص در رنگ و نور‌پردازي در لوكيشن‌هاي متعدد به كمك طراحي صحنه، چشم‌نواز از كار در آمده و به‌خوبي حال‌و‌هوا و فضاي يك روايت تاريخي را شكل داده‌اند.

دل تنگم
14-09-2009, 06:52
طراح گريم سريال «نردبام آسمان» با بيان اين كه سعي مي‌كنم در چهره‌پردازي چندان غلو نكنم، درباره تعامل چهره‌پرداز و بازيگر گفت: به هنگام اجراي گريم مرتب با بازيگر صحبت مي‌كنم و به او مي‌گويم كه چكار انجام مي‌دهم؛ نظر خودش را هم درباره گريم مي‌پرسم. اين‌كه اصولا با گريمش ارتباط برقرار مي‌كند يا نه؛ بنابراين محال است بازيگري را عليرغم ميلش نسبت به گريم از روي صندلي گريم بلند كنم.

محسن بابايي در پاسخ به اين پرسش كه آيا مثبت و منفي‌بودن شخصيت‌ها، در طراحي گريم‌ بازيگران تاثيرگذار و مشهود است؟ گفت: من هميشه از ويژگي‌هاي صورت خود بازيگر استفاده مي‌كنم و جزء گريمور‌هايي هستم كه سعي مي‌كنم در انتخاب بازيگران خيلي دقت كنم. معمولا بازيگري را انتخاب مي‌كنيم كه ويژگي‌هايي كه مي‌خواهيم در او وجود داشته باشد. هيچ‌گاه در گريم كاري نمي‌كنم كه تماشاگر بفهمد اين شخصيت منفي است؛ البته بعد روحاني هم به او نمي‌دهم.

وي ادامه داد: براي انتخاب بازيگران درجه دو و سه، گاه مي‌گويم از تمام بازيگراني كه نامزد ايفاي نقش هستند، عكس بگيرند؛ بعد از دستيارانم مي‌خواهم كه روي اين عكس‌ها را بپوشانند و فقط چشم‌هايشان باز باشد. يك بار از اول تا آخر به اين عكس‌ها نگاه مي‌كنم، هر كدام من را براي نقش مورد نظر مرا جذب كرد، آن بازيگر را انتخاب مي‌كنم.

محسن بابايي در پاسخ به پرسشي درباره تمهيدي كه وي براي نمايش گذر زمان بر روي چهره شخصيت‌ها،‌ در گريم سريال «نردبام آسمان» بكار بسته‌است؟ گفت: در اغلب پروژه‌هايي كه كار مي‌كنيم همانند همين سريال «نردبام آسمان»، آن قدر در مضيقه مادي هستيم كه پروژه حتي نمي‌تواند به موقع هزينه گروه را بپردازد. مشكل اقتصادي باعث مي‌شود كه به ما بگويند براي گريم همه بازيگران تنها يك ساعت وقت داريم؛ حال فرقي نمي‌كند كه ما بايد 10 بازيگر را گريم كنيم يا يك بازيگر. خوب طبعا در چنين شرايطي من نمي‌توانم گريم خاصي انجام دهم. تمهيدم اين است كه از طريق مو، رنگ مو و رنگ سر و صورت اين گريم را تا آن جا كه مي‌توانم به واقعيت نزديك كنم.

طراح گريم سريال «نردبام آسمان» تاكيد كرد: اغلب پروژه‌هاي ما، زمان و بودجه‌ي كافي براي اجراي گريم خاص در اختيار ندارند. شايد در پروژه‌اي مانند «مختارنامه» چنين زمان و هزينه‌اي را قائل شوند، اما در «نردبام آسمان» ما اين وقت را نداشتيم.

او در پاسخ به پرسشي درباره مستنداتي كه در طراحي گريم اين سريال در اختيار داشته، به تعامل با نويسنده اشاره كرد و گفت: من از اطلاعات نويسنده درباره‌ي شخصيت‌ها بسيار استفاده مي‌كنم.

بابايي سپس به اين پرسش كه آيا مستنداتي كه براي طراحي گريم‌ها در اختيار داشته از طريق نويسنده بدست آورده‌است؟ گفت: بخش مهمي از آن اين گونه بدست آمده‌است؛ چرا كه نويسنده است كه اين شخصيت‌ها را خلق مي‌كند. هيچ‌كس از ما نمي‌تواند بگويد غياث‌الدين چه شكلي بوده است. هركس تصور خودش را دارد و براساس آن تصور او را در ذهن نقاشي كرده‌است. آفرينش شخصيت‌ها با نويسنده است. او درباره شخصيت‌ها به من مي‌گويد؛ كارگردان هم درباره برخي ويژگي‌هاي شخصيت‌ها با من صحبت مي‌كند و آن وقت من هستم كه با شناخت و علمي دارم، از بعد زيبايي‌شناسي جزئياتي را به آن شخصيت اضافه مي‌كنم چرا كه سليقه‌ي تماشاگر را مي‌دانم.

او در پاسخ به اين پرسش كه آيا اسناد و مداركي از نحوه‌ي آرايش ايرانيان در دوره غياث‌الدين جمشيد كاشاني بدست آمده‌است؟ اظهار كرد: من تمام كتب تاريخي را مطالعه كردم؛ امروزه مي‌توانيم بگوييد مردم سه هزار سال قبل چگونه فكر مي‌كردند، ايدئولوژي‌شان چه بوده‌است. حتي چگونه لباس مي‌پوشيدند؛ اما نمي‌توانيم بگوييم چگونه آرايش مي‌كردند.

محسن بابايي در پايان درباره دوره تاريخي سريال «نردبام آسمان» به خبرنگار ايسنا گفت: دوران غياث‌الدين جمشيد كاشاني، اوج دوران صوفي‌گري در ايران بوده‌است. ضمن اين كه ايرانياني كه به شيعه گرايش داشته و اهل بيت (ع) را دوست داشتند، سبيل بلند مي‌گذاشتند؛ براي همين من براي وحيد جليلوند سبيل بلند گذاشتم. در اين سريال من خيلي راحت نشان مي‌دهم كه حاكم با اين كه فردي مذهبي است اما آدم خوبي نيست و حكم ارتداد غياث را صادر مي‌كند. براي نشان دادن اين ويژگي چندان در گريم غلو نشده بلكه سعي كرديم بازيگري را انتخاب كنيم كه با اعمال گريم اين شخصيت را بهتر تداعي كند.

دل تنگم
14-09-2009, 06:55

دكتر علي اكبر ولايتي(مشاور تاريخي سريال «نردبام آسمان»)، محمدحسين لطيفي (كارگردان اين سريال) و دكتر رضا پورحسين (مدير شبكه چهار)، شامگاه هشتم شهريور ماه درباره سريال علمي - تاريخي «نردبام آسمان» و ويژگي‌هاي دوران غياث‌الدين جمشيد كاشاني به بحث نشستند.

در اين نشست كه در قالب برنامه «دو قدم مانده به صبح» انجام شد، لطيفي اعلام كرد كه مراحل فني اين سريال هم چنان انجام مي‌شود و تنها دو - سه قسمت جلوتر از پخش هستند.

به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون، در بخشي از اين نشست محمدحسين لطيفي در پاسخ به اين پرسش چه شد سراغ غياث‌الدين جمشيد كاشاني و حوزه سمرقند رفتيد؟ گفت: خدا را شاكرم كه ساخت اين سريال را بر دوش من گذاشت. در طي ساخت اين سريال با تاريخ پرافتخار علمي ايران آشنا شدم؛ چراكه وقتي ما درگير كار هستيم بخشي از ساعات مطالعاتي ما نابود مي‌شود؛ در اين مسير جناب دكتر ولايتي را خيلي اذيت كرديم و به ايشان زحمت داديم. ايشان سهم بزرگي از كار را برعهده داشتند.

وي يادآور شد: پيش از ساخت «نردبام آسمان»، آقاي يدالله صمدي به همراه آقايان ترابي و دانشمند، ساخت مجموعه‌اي را به نام «شهر آشوب» را در سيما فيلم آغاز كرده بودند كه به حوادث پس از مرگ جمشيد مي‌پرداخت و با معين‌الدين همراه مي‌شد. قرار بود بعد از اين بخش، كودكي غياث‌الدين را تصوير كنند ولي به دلايلي كه براي من مشهود نيست اين كار متوقف ماند و آقاي صمدي انصراف دادند و مسؤوليت برعهده من گذاشتند.

لطيفي خاطرنشان كرد: بعد از مطالعه فيلم‌نامه، احساس كردم با بخشي از آن نمي‌توانم ارتباط برقرار كنم؛ چرا كه تاريخ را به صورت خشك روايت مي‌كرد. بنابراين زحمت نگارش را بردوش آقاي حامد عنقا گذاشتيم و حدود 10 ماه فيلم‌نامه اوليه كار برد.

كارگردان «نردبام آسمان» درباره تطابق اين سريال با مستندات تاريخي، اظهار كرد: نمي‌توانيم بگوييم حوادث اين سريال نعل به نعل تاريخ است؛ چرا كه زندگي اشخاص بزرگ در تاريخ نوشته نمي‌شود، اما سعي كرديم به موضوعات تاريخي متعهد بمانيم.

در ادامه اين صحبت‌ها، دكتر ولايتي خاطرنشان كرد: محمدحسين لطيفي در مورد بنده ابراز محبت كردند وگرنه من كار زيادي براي اين پروژه نكردم. كار اصلي را آقايان انجام دادند. من گاه سر صحنه حاضر مي‌شدم و سختي كار را حس مي‌كردم؛ گاه مي‌شد آن‌ها در طول روز تنها دو 2 دقيقه فيلم مي‌گرفتند. وقتي از نزديك اين صحنه‌ها را شاهد هستيم متوجه خواهيم شد كه گرفتن ثانيه به ثانيه يك فيلم چه‌قدر سخت است.

مشاور تاريخي سريال «نردبام آسمان» سپس ادامه داد: در اين كار سعي كردم فيلم‌نامه از يك چارچوب تاريخي خارج نشود و در حقيقت با تاريخ تطابق داشته باشد. ممكن است برخي اهل تاريخ برخي چيزها را در فيلم ببينند و بگويند چنين چيزي را در هيچ نسخ تاريخي نديده‌ايم؛ من هم تصديق مي‌كنم؛ اما بدون جاذبه‌هاي نمايشي، امكان ساخت فيلمي جاذب نيست كه در عين حال بتواند برخي افتخارات تاريخي را بيان كند. خود كساني كه اين فيلم را تهيه كرده‌اند هم مدعي نيستند كه مو به مو آن‌چه در كتاب‌ها آمده را آورده‌اند.

دكتر ولايتي توضيح داد: در تاريخ ما دو قاضي‌زاده داريم؛ قاضي‌زاده چلبي از برادران كرد ما بوده‌است؛ بدون ترديد همكاري و همراهي قاضي‌زاده رومي با غياث‌الدين جزء مسلمات تاريخ است؛ اما جزييات جزء جاذبه‌هاي فيلم است.

او از غياث‌الدين جمشيد كاشاني به عنوان ستاره‌اي ياد كرد كه در قرن هشتم و نهم هجري زندگي مي‌كرده‌است و ادامه داد: ايشان براساس تحقيقات استاد طباطبايي در سال 790 هجري قمري به دنيا آمد؛ در مقدمه «زيج تسحيلات» آماده است كه سال فوت ايشان 832 هجري قمري است و اين تأليفات به همين عمر كوتاه او برمي‌گردد. غياث‌الدين در رصدنامه سمرقند فوت كرده‌است.

در اين بخش دكتر پورحسين به بيان اين مطلب پرداخت كه در سريال‌هاي تاريخي دغدغه‌اي وجود دارد و آن اين‌كه جعل تاريخ نشود و كار در عين حال جذاب باشد كه كار بسيار دشواري است.

او سپس از لطيفي خواست كه توضيح دهند در سفري كه به سمرقند داشته چه ديده و چه‌قدر در تاريخ سمرقند و دوران غياث غرق شده‌است؟

وي هم چنين اين نكته را مطرح كرد كه اخيرا برخي منتقدان مي‌گويند آن‌چه ما از غياث در سريال «نردبام آسمان» ديديم اثري از رياضيات نبود و بالاخره چه زمان وارد مسايل علمي مي‌شويم؟

لطيفي در پاسخ به پرسش آخر گفت: ما وارد قصه‌ي يك شخصيت علمي شديم كه به اين موضوعات هم بپردازيم؛ دلم مي‌خواست بيش از همه جوانان ايران مخاطب اين سريال باشند؛ آن‌ها اميدهاي ايران هستند. اگر از 70 ميليون ايراني پنج جوان يا ديدن اين سريال به شوق بيايند و به سمت علم بروند ما كار خود را كرده‌ايم. پس قاعدتا به سمت علم حركت كرديم.
او با بيان اين كه سوابق ما در سريال‌هاي علمي - تاريخي چندان درخشان نبود، ادامه داد: وقتي سنگين و ثقيل صحبت مي‌كنيم بيننده جوان و پا به سن گذاشته را از دست مي‌دهيم؛ تمام تلاش ما اين بود كه هم درست به شخصت علمي غياث‌الدين بپردازيم و هم كاري را تحويل دهيم كه كسل‌كننده نباشد.

كارگردان «نردبام آسمان» درباره سفر خود به سمرقند گفت: به سمرقند رفتيم چراكه بايستي آن‌جا هم فيلم‌برداري مي‌كرديم؛ اما از آن جا كه ازبكستان جزء كشورهايي است كه ورود به آن‌جا بسيار سخت است و زمان 5 - 6 ماه كار ما در اين كشور زمان مي‌برد و ما در شرايطي نبوديم كه اين كار انجام دهيم، از برخي نقاط سمرقند عكس گرفتيم و به صورت پرده سبز كار را انجام داديم.

وي ادامه داد: سفر به سمرقند برايم خيلي خوب بود. خاطره‌اي از آن‌جا دارم كه وقتي با آقاي نجاريان وارد يكي از قلعه‌ها شديم، خانمي كه به زبان تاجيكي مسلط بود مترجم ما شد؛ او در ميان حرف‌هايش گفت بخاراي ايران و همين مساله باعث شد كه به من احساس غرور دست دهد.

دكتر ولايتي نيز در ادامه در پاسخ به اين پرسش كه آيا در دوران غياث‌الدين جمشيد كاشاني عمل سزارين انجام مي‌شده‌ كه در سريال نشان داده شد وي به اين روش به دنيا آمده‌است؟ گفت: اصل سزارين، رستمانه بوده‌است؛ يعني قبل از اين‌كه سزاري در ميان باشد، به دليل سختي زايمان پهلوي رودابه را شكافتند تا رستم به دنيا بيايد. اين مساله در تصاويري كه از شاهنامه هست، وجود دارد. بنابراين پيش از اين‌كه اين عمل زايمان رومي باشد ايراني است و سابقه‌اي به قدمت شاهنامه دارد. بنابراين اگر جمشيد بن مسعود طبابت مي‌كند و با اين عمل به دنيا مي‌آيد، جاي تعجب نيست.

وي سپس ادامه داد: بسياري از كارهاي اساسي جراحي توسط ايراني‌ها صورت گرفته است. براي مثال ضدعفوني كردن توسط الكل توسط رازي انجام شده‌است. پس اگر شما سزارين يا رستمانه را مي‌بينيد در اين سريال تعجب نكنيد.

به گزارش ايسنا، محمدحسين لطيفي در اين نشست كه در قالب برنامه «دو قدم به صبح» برگزار شد، درباره تاثير سريال «نردبام آسمان» بر مخاطب جوان، خاطرنشان كرد: خاطرم هست كه سال‌ها پيش از اين زماني كه نوجوان بودم كتابي به دستم افتاد كه «فرهنگ اسلام در اروپا» نام داشت؛ اين كتاب تاثير بسياري بر من گذاشت. اين سوال براي من وجود دارد كه چرا يك جوان ايراني آن‌قدر پا پس زده‌است و فكر مي‌كند علم آن ور مرزها است. درست است كه آن‌ها بسيار پيشرفت كرده‌اند، اما بايد بدانيم كه آن‌ها شاگرد پدر بزرگان ما هستند؛ رسيدن به خود باوري يك آغاز مي‌خواهد؛ بحث من در اين سريال اين است كه غياث‌الدين در دوره‌اي سرآمد علم دنيا مي‌شود؛ يك جوان بايد فكر كند كه مي‌تواند. شاگرد مي‌تواند از استاد پيشي بگيرد. اما نياز به انگيزه دارد؛ اميدوارم با ساخت اين سريال اين اتفاق بيفتد.

كارگردان «نردبام آسمان» در پاسخ به پرسشي درباره‌ي انتقاداتي كه درباره‌ي لحن و گويش امروزي اين سريال مطرح مي‌شود، گفت: سعي كردم اين شجاعت را داشته باشم كه حركتي به سمت ادبيات و گويش مردم امروز داشته باشم؛ آن ادبياتي كه تا امروز در سريال‌هاي تاريخي داشتيم درست نيست. اگر همكار ديگر من هم اين كار را كرده بود برايش احترام قائل بودم. استفاده از كلمات نامأنوس باعث مي‌شود كه بيننده متوجه بسياري از ديالوگها نشود؛ بنابراين استفاده از كلمات فاخر قابل فهم‌تر در اين سريال عامدانه بوده‌است. انشاء‌الله در آخرهاي سريال گوش بيننده به اين لحن عادت كند؛ اين حس نابود شود و بيننده احساس قرابت بيشتري با سريال پيدا كند.

دكتر پورحسين در پايان صحبت‌هاي لطيفي، ساخت كار‌هاي تاريخي را جذاب و بسيار سخت دانست و افزود: قصد ما اين است كه پس از 100 جلسه صحبت درباره تاريخ ايران به مخاطب بگوييم كه اصالت قوي داشتيم و مي‌توانيم در سايه انقلاب اسلامي قله‌هاي علمي را يكي پس از ديگري فتح مي‌كنيم؛ و البته در برخي زمينه‌ها كارهاي بزرگ و شگرف انجام شده‌است.

دل تنگم
14-09-2009, 06:58
برزو ارجمند كه با بازي در سريال «نردبام آسمان» دومين ايفاي نقش در سريالي تاريخي را پس از «زمان شوريدگي» (به كارگرداني محمدعلي نجفي) برعهده دارد در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه آيا دوست دارد به بازي در سريال‌هاي تاريخي ادامه دهد؟ گفت: برايم فرقي ندارد كه در سريالي تاريخي يا طنز، معاصر و غيره بازي كنم؛ مهم آن است كه نقش خوبي را بازي كنم.

اين بازيگر درعين حال مشكلات بازي در سريال‌هاي تاريخي را به مراتب بيشتر از سريال‌هايي دانست كه قصه‌هاي روز دارند و به خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران افزود: از زماني كه بازيگر پاي ميز گريم مي‌نشيند مشكلاتش براي بازي در سريال‌هاي تاريخي آغاز مي‌شود و ضمن اين‌كه نوع لباس، گرماي شديد يا سرماي شديد هوا و محل استراحت نيز بر مشكلات مي‌افزايد. اما به هرحال من تجربه در سريال‌هاي تاريخي را دوست دارم.

برزو ارجمند با ابراز علاقه‌مندي نسبت به نقشي كه در سريال «نردبام آسمان» ايفا مي‌كند اظهار كرد: با حضور دراين سريال، چهارمين همكاري من با محمدحسين لطيفي به ثبت مي‌رسد و از اين‌كه اين همكاري درحال ادامه پيدا‌كردن است بسيار خوشحالم.

اين بازيگر توضيح درباره‌ي نقشي كه در سريال «نردبام آسمان» بازي مي‌كند را دشوار خواند و درعين حال افزود: دراين سريال نقش معين‌الدين را بازي مي‌كنم كه خواهرزاده‌ي غياث‌ است.

وي با اشاره به اين‌كه رابطه‌ي خوبي با وحيد جليلوند بازيگر نقش «غياث‌الدين جمشيد كاشاني» ايجاد كرده، ادامه داد: از آن جا كه در قسمت‌هاي بسياري من و آقاي جليلوند با هم همبازي هستيم بده‌ و بستان خوبي بين من و ايشان برقرار شده است و از اين روند راضي هستم.

برزو ارجمند در ادامه اين گفت‌وگو با بيان اين كه « وقتي فيلمنامه‌اي كامل در اختيار بازيگر قرار بگيرد كه بتوان آن را تحليل و ارزش‌گذاري كند، مسلما بهتر مي‌تواند از ايفاي نقش برمي‌آيد.» درباره‌ي ناقص‌بودن فيلمنامه برخي سريال‌ها و لطماتي كه به كار بازيگر وارد مي‌شود گفت: طبيعي است كه وقتي فيلمنامه‌اي كامل در اختيار بازيگر قرار مي‌گيرد او مي‌تواند براي نحوه‌ي بازي خود نقشه بكشد و مشخص كند كه چگونه مي‌خواهد آن نقش را بازي كند.

اين بازيگر در پايان اضافه كرد: گاهي در برخي سريال‌ها از جمله كارهايي روتيني كه بازي مي‌كرديم اتفاق مي‌افتاد كه فيلمنامه كامل نباشد. غيرقابل انكار است كه اين شرايط به بازي بازيگر لطمه مي‌زند، اما گاه وضعيت به گونه‌اي است كه بايد يكسري كارها به آنتن برسد.

*Necromancer
14-09-2009, 11:39
قسمت روز شنبه 21 برای خودش چیزی خوبی از آب در اومده بود مخصوصا دو سکانسش رو خیلی خوشم اومد مثل سریال های دیگه سر سری نشده اولی اون جا که کسوف میشه و شهر رو نشون میده واقعا خوب بود با این اولین سریال با پرده سبز در ایران هست البته قبلش سریال های دیگه هم بودن که خیلی ضایع در اومده بودن مثل : مسافر زمان 2 و یا همین 5 خورشید که واقعا تو بعضی قسمت هاش معلومه که ماشین حرکت نداره و دومی اون سکانس تئاتر بود به زبان ایتالیایی و کلا اون سکانس خیلی خوب در اومده ولی حیف که فیلم به علت شتاب زدگی شدید تدوین مناسبی نداره:41:

این چیزا رو دیشب نشون دادن؟ من ندیدم! تکرارش کیه؟

behnam_roli
14-09-2009, 14:07
تو فیلم دیشب به دختره تجاوز شد؟! سر چی مرد؟ خودکشی کرد؟ پسره محمود چی؟ اونم خود کشی کرد؟

من هی حواسم اینور اونور بود ندیدم!

*Necromancer
14-09-2009, 14:34
این پسر حاکم عجب رفته بود تو نخ اون دختره خارجی:34::دی

آخرسم کار خودشو کرد! دختره هم که یه جوریش شده بود خود رو کشت! پسر جمشید هم می خواد خون پسر حاکم رو بریزه!

راستی این هوشمند چقد شبیه الموالم هست! فرقه ای هم که داره مثل فرقه اساسیونه:31: همون قاتلا که دختر عبد الغفور هم جزوشون بود

MaaRyaaMi
14-09-2009, 22:05
آخرسم کار خودشو کرد! دختره هم که یه جوریش شده بود خود رو کشت! پسر جمشید هم می خواد خون پسر حاکم رو بریزه!

راستی این هوشمند چقد شبیه الموالم هست! فرقه ای هم که داره مثل فرقه اساسیونه:31: همون قاتلا که دختر عبد الغفور هم جزوشون بود

:18: دختره خودشو کشت ؟؟؟ اخی چرا

یعنی پسر حاکم کاری کرده بود؟؟؟

بابا یه قسمت نمیبینیم کلی اتفاق میوفته :31:

یکی توضیح بده چی شد

btheme
14-09-2009, 22:35
:19:یک ضد حال اساسی فردا 25 شهریور ماه سریال تموم میشه:41:

همه سکانس های سریال به کنار، سکانس دادگاه و این قسمت یکی مونده به آخری هم به کنار واقعا باید به نویسنده و کارگردان و بازی های خوب بازیگران یک تشکرحسابی گفت :10:

sinath
14-09-2009, 23:16

البته فکر کنم زبان لاتین باشه.چون اون موقع هنوز زبان ایتالیایی به وجود نیومده بوده.البته مطمئن نیستم.

gmuosavi
14-09-2009, 23:20

یکی توضیح بده چی شد

چرا کسی جوابتو نداد ؟

البته من هم ندیدم ولی اینطور که شنیدم اون پسره به دختره تجاوز کرد
دختره هم خودشو کشت
پسر جمشید هم میخواست بره پسر حاکم رو بکشه که جمشید مانع شد

پسر جمشید هم آخرش بیمار شد و مرد

*Necromancer
15-09-2009, 02:52

یکی توضیح بده چی شد

اون دختر خارجیه که با پسر جمشید حرف می زد پسر جمشید متوجه نمی شد اما هی الکی می گفت بله بله:31:
داشت تو دربار با آب حوض بازی می کرد اون طاووسه که اونجا بود ناز می کرد
پسر حاکم هم از اون بالا پشت پرده بود داشت دید می زدش
بعد دختره اومد که بره تو اتاقش پسره هم پشت سرش می اومد
گردنبند پسره دیلینگ دیلنگ می کرد پسره در آورد گذاشت تو جیبش:31:
بعد دور بین رفت تو سکانس بعدی که دختره تو تاریکی نشسته داره گریه می کنه یه خنجر تو دستشه
باز دوربین کات خورد فردای اون روز مادر دختره یه جیغ بنفش کشید همه رفتن ببینن چی شده دیدن دختره خودش رو کشته! حالا مثل اینکه بهشون الهام شده بود که پسر حاکم یه کاری کرده و اینا....
پسر جمشید غیرتی شد رفت که پسر حاکم رو بکشه اما پدرش نذاشت!
پسر جمشید از تب مرد!
مو های جمشید سفید تر شد:31:
الغ بیگ(حاکم) با کشیده زد تو صورت پسرش پسره دست به خنجر برد که به پدره حمله کنه که مادره جداشون کرد:27:

این بود کل قضیه:31:

پ ن: *** ها رو در شبکه های استکبار جهانی مشاهده کنید :27:

sinath
15-09-2009, 07:17
اون دختر خارجیه که با پسر جمشید حرف می زد پسر جمشید متوجه نمی شد اما هی الکی می گفت بله بله:31:
داشت تو دربار با آب حوض بازی می کرد اون طاووسه که اونجا بود ناز می کرد
پسر حاکم هم از اون بالا پشت پرده بود داشت دید می زدش
بعد دختره اومد که بره تو اتاقش پسره هم پشت سرش می اومد
گردنبند پسره دیلینگ دیلنگ می کرد پسره در آورد گذاشت تو جیبش:31:
بعد دور بین رفت تو سکانس بعدی که دختره تو تاریکی نشسته داره گریه می کنه یه خنجر تو دستشه
باز دوربین کات خورد فردای اون روز مادر دختره یه جیغ بنفش کشید همه رفتن ببینن چی شده دیدن دختره خودش رو کشته! حالا مثل اینکه بهشون الهام شده بود که پسر حاکم یه کاری کرده و اینا....
پسر جمشید غیرتی شد رفت که پسر حاکم رو بکشه اما پدرش نذاشت!
پسر جمشید از تب مرد!
مو های جمشید سفید تر شد:31:
الغ بیگ(حاکم) با کشیده زد تو صورت پسرش پسره دست به خنجر برد که به پدره حمله کنه که مادره جداشون کرد:27:

این بود کل قضیه:31:

پ ن: *** ها رو در شبکه های استکبار جهانی مشاهده کنید :27:

بهشون الهام نشده بود دختره تو یه نامه قبل از مرگش اینو نوشته بود.نامه رو هم نشون دادن.

RoYaYeEe_NiIiLi
15-09-2009, 15:25
سلام دوستان
اصن این سریال انقدر زود میره جلو یه قسمتشو نمیبینی کل داستان قاطی پاتی میشه:31:
میگم که دیشب دادگاهه جمشید چی شد؟؟؟
راستی محمود چقدر گناه داست...چرا همه ی کس و کار جمشید مردن؟:31:
راستی این دختر جادوگره با جمشید ازدواج کرد؟مگه نمیخواست که ازش انتقام بگیره؟

MaaRyaaMi
15-09-2009, 18:02
سریال قشنگی بود حیف من بعضی جاهاشو ندیدم

btheme
15-09-2009, 20:28
سریال خوبی بود چی فایده که زود تموم شد، انشا الله یا قسمت های کپچر شده اش رو دانلود میکنم یا میرم موقعی که سروش سیما آورد بازار که 100% هم میاره اصلش رو با کیفیت Dv میخرم :دی

toolhelp
15-09-2009, 22:12
ما كه آخر نفهميديم اسم اين سريال نردبان هست يا نردبام ؟

تو تلويزيون موقع تبليغ اسم سريال رو نردبان مينويسه ....!

*Necromancer
16-09-2009, 00:19
وای خدا این قسمت آخرش خیلی ریدیف بود:27:
یاد Assassin's creed افتادم . نبرداش خوب بود!(فقط مردن رو خیلی طول دادن!)
صحنه آخر سریال که جمشید و آی بانو با هم می میرن شباعت بسیار زیادی به کلیپ آهنگ Break down از گروه مجازی L70ETC داشت!
می گی نه خودت بیا ببین:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
غلط نکنم کارگردانه وار باز بوده!:31:

البته از حسادت این جنس مونث خیلی حرصم گرفت... یه دانشمند به اون باحالی به فرت رفت! الان دلم می خواد یه دختر رو دو دستی بگیرم خفه ش کنم!

Zahra_1376
16-09-2009, 00:23
من که این فیلمو ندیدم نظری دربارش ندارم:27::21:

MaaRyaaMi
16-09-2009, 10:38
خب وقتی فیلم ندیدین مجبورین پست بدین ؟؟؟

ما كه آخر نفهميديم اسم اين سريال نردبان هست يا نردبام ؟

تو تلويزيون موقع تبليغ اسم سريال رو نردبان مينويسه ....!

اصلش همون نردبام هست ولی ما عادت کردین بگیم نردبون:دی

mahdistar
16-09-2009, 14:16

btheme
16-09-2009, 22:23
قسمت آخرش حرف نداشت ولی واقعا ضایع هست که یک پروژه به این بزرگی یک مشاوره شمشیر زنی و یا استاد آموزشی نداشته باشه و صحنه های شمشیر زنی به زور تدوین(مونتاژ) و کامپیوتر به صورت حرکت تند در بیایند،

ولی چیزی که در قسمت آخر مشهود بود ولی ذکر نشد ایهامی بود که تو فیلم وجود داشت مردن یا همون شهید شدن استاد جمشید در 19 رمضان و همچنین از فرق سر شهید شدنش بد جور به شهادت امیر مومنین (ع) شبیه بود ، البته این از نظر شخصی خودم هست حالا نمیدونم تا چه حدی درسته

RoYaYeEe_NiIiLi
17-09-2009, 18:43
ای بابا...این جمشید چقدر گناه داشت...دلم سوخت براش
چرا چیزی در مورد سرنوشت الغ بیگ و معین الدین نگفت؟آخه یکی از بچه ها گفت که یه جایی نوشتن پسر الغ بیگ باباشو میکشه:13:
ولی این قسمت آخرش اون خونی که از سر جمشید اومد خیلی مسخره بود....عینهو رنگ بود...:31:...همچین کش هم میومد:31:

mohsen_gh1991
17-09-2009, 20:57
با این که ندیدمش ولی باید سریال قشنگی بوده باشه.حد اقل آخرش که قشنگ تموم شد:43:

btheme
17-09-2009, 22:38
دوستان اگه میخوان بقیه سریال رو بعد از مرگ جمشید نگاه کنند میتونند برن فیلم سینمایی شهر آشوب به کارگردانی: یدالله صمدی رو بگیرن به قیمت 1500 تومن محصول شرکت جوانه پویا این هم نسبت به فیلم های تاریخی دیگه بهتره ولی اول قرار بود این فیلم که سریال بود به جای این پخش بشه که کارش تو فاز دوم متوقف شد (البته خوب شد چون هیشکی مثل کارگردانی لطیفی نمیشه)

*QWERT*
18-09-2009, 08:46

بابا این جمشیده چقدر ضایس:2:.توی فیلم خیلی بهتره.

moraddad
18-09-2009, 09:33
با اینکه 6 قسمت آخرو فقط دیدم،ولی یه سر و گردن از بقیه سریال های ماه رمضون بالاتر بود...
همش موقع دیدنش به فرج الله سلحشور فحش میدادم...:31:

sinath
18-09-2009, 11:22
كارگردان«نردبام آسمان»: تلويزيون اعتمادكند، جومونگ را از مخاطب مي‌گيريم

محمدحسين لطيفي به خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا گفت: آن چه در داستان اين سريال وجود دارد، يك اصل است. من هم در اندازه‌هاي خلق يك درام آگاهانه، در مسير كلاسيك حركت كرده‌ام تا قلب اين داستان بزند. اگر در اندازه‌ي تلويزيون كار مي‌كنيم و سريالي ارائه مي‌دهيم كه همه اقشار مختلف قرار است آن را ببينند، بايد مخاطب را جذب كنيم.

كارگردان سريال «نردبام آسمان» گفت: من معتقدم آن كه اهل كتاب است درباره‌ي غياث‌الدين خوانده است. ما اين فيلم را ساخته‌ايم تا مردم به سراغ خواندن كتاب‌هايي درباره‌ي غياث‌الدين بروند. بايد ابتدا قصه‌گويي كرد و سپس مطالبي كه مي‌خواهيم در لابه‌لاي قصه‌ بيان كنيم.

محمدحسين لطيفي در پاسخ به اين پرسش كه چرا «نردبام آسمان» نتوانست همانند سريالي چون «افسانه جومونگ» مخاطب جذب كند، گفت: اگر 90 قسمت مي‌ساختم، غياث‌الدين تمام جهان را مي‌گرفت. اين در حالي است كه من تنها 21 قسمت ساختم. من مشكلم با تلويزيون سر اين است كه من همواره بچه سرراهي تلويزيون بوده‌ام. هر جا پول كمتر و شرايط سخت‌تر است، حسين لطيفي بايد باشد. بعضي مطبوعات نوشته‌اند كار من ميلياردي است. اين در حالي است كه من نسبت به هم قطاران خودم چهار برابر كمتر خرج كردم. 21 قسمت من با بسياري از سريال‌هاي 35 قسمتي برابر است. من در سريال آب بستن را دوست ندارم ولي وقتي مي‌گويم تعداد قسمت‌ها بايد بيشتر شود، تلويزيون مشكل دارد!

اين كارگردان سينما و تلويزيون تصريح كرد: من گفتم بخش كودكي جا دارد بيشتر شود، ولي گفتند نه كافي است. شما مي‌دانيد سريالي مثل «جومونگ» باچه ضعف‌هايي مواجه است ولي قصه دارد و پخش 90 قسمت باعث مي‌شود كه مخاطب به آن عادت كند. من معتقدم جومونگ و امثال آن را مي‌توانيم از مخاطب بگيريم، به شرط آن كه تلويزيون هم به ما اعتماد كند. مديران تلويزيون به من اعتماد دارند اما چون از برخي افراد ضربه خورده‌اند، براي من هم كم مي‌گذارند. خود من جز‌ء‌ افرادي هستم كه مي‌گويم جلوي بودجه را بگيريد اما درباره خودم هم چنين مي‌شود.

لطيفي در ادامه نشست ايسنا درباره‌ي انتخاب بازيگران و مساله‌ي مشغول بودن حضور چهره‌هاي سينما در كارهاي ديگر اظهار كرد: اگر همه آن‌ها هم آزاد بودند و سر كار ديگري نبودند، من آن‌ها را نمي‌آوردم. من معتقدم نبودم نقش غياث‌الدين را بايد به يك ستاره بدهم چون بيننده به جاي غياث‌الدين‌ ستاره را مي‌بيند.

وي درباره‌ي حضور ويشكا آسايش و تداعي سريال امام علي(ع) گفت: خانم آسايش بعد از گذر چند سال و ايفاي نقش در امام علي (ع)، نقشي همسن و سال آن زمان را بازي كردند كه دشوار است؛ خانم آسايش در اين مورد خيلي نگران بود.

لطيفي اضافه كرد: ضمن اين كه با آوردن آقاي داوودنژاد سعي داشتم داروغه‌اي را تصوير كنم كه تا به حال ترسيم نشده بود. درباره انتخاب داريوش كاردان هم معتقد بودم كه پدر غياث‌الدين بايد همانند خودش از صدايي محكم و زيبا برخوردار باشد و به آقاي كاردان رسيديم.

وي درباره‌ي انتخاب رحيم نوروزي و شباهت نقشش با سريال يوسف پيامبر(ع)، اظهار كرد: همزمان كه كار ما داشت گرفته مي‌شد، كار رحيم نوروزي را در سريال يوسف پيامبر(ع)ديدم. ولي من آن چهره‌اش را پسنديدم و احساس كردم آقاي نوروزي با گريمي كه دارد با نقاشي‌هايي كه از الغ‌بيگ وجود دارد، چندان متفاوت نيست.

اين كارگردان سينما و تلويزيون درباره‌ي بازيگران سريال «نردبام آسمان» ادامه داد: من تنها يك تعويض در بازيگرانم داشتم كه آن هم به دليل نامردي‌هاي سينما است؛ پيشكسوتي با من كاري را كرد كه من انتظارش را نداشتم. وگرنه مابقي انتخاب‌هايم براي بازيگران يا انتخاب اول بوده‌است و يا انتخاب دوم.

محمد حسين لطيفي درباره اداره سياهي لشگرها در اين سريال، اظهار كرد: اين مساله فقط به دستياران خوب من بر مي‌گردد.حسن لبافي و مانفرد اسماعيلي دستياران من بودند كه زحمات زيادي كشيدند. ضمن اين كه سياهي لشگرها ما در برخي صحنه‌ها در حد 300 نفر بودند كه سه هزار نفر نمايش داده مي‌شدند.

هديش بيگدلي شاملو كه مسؤوليت جلوه‌هاي ويژه سريال «نردبام آسمان» را برعهده داشت با انتقاد از عدم آموزش سياهي لشگرها، خاطرنشان كرد: گاه اين 300 نفر به جاي پنج نفر هم نيستند، چون كارشان را بلد نيستند. در غرب سياهي لشگر‌ها اغلب حرفه‌يي و آماده هستند. اين در حالي است كه در سريالهاي ما بسياري از هنروران را از سرباز‌خانه‌ها مي‌آورند و فرد تنها براي اين‌كه در پادگان نباشد مي‌آيد و همكاري نمي‌كند.

محمدحسين لطيفي در پاسخ به پرسشي درباره استفاده از هنروراني كه به بهانه ايفاي نقش‌هاي اصلي آن‌ها را وارد كارها مي‌كنند، گفت: چنين افرادي تنها دو روز مي‌آيند و روز سوم وقتي مي‌فهمند گول خورده‌اند، عصباني مي‌شوند و مي‌روند؛ چنين افرادي به درد ما نمي‌خورند و تنها راكورد ما را به هم مي‌زند. اما در حال حاضر چاره‌اي نداريم و پذيرفتيم با همين‌ها كار كنيم؛ در حقيقت بايد موسسه‌اي باشد كه هنرورها را آموزش بدهد.

لطيفي در ادامه‌ درباره‌ي وضعيت بدلكاري در اين سريال هم گفت: ما چند نفر بدلكار داشتيم كه من مديون‌شان هستم؛ انصافا چند تا از بچه‌هاي بدلكار خوب درخشيدند. ولي واقعيت اين است كه بسياري از صحنه‌ها را خود بازيگران ما بازي كردند؛ در اين بخش هم نبايد سينماي ايران را با سينماي آن طرف مقايسه كنيم.

كارگردان «نردبام آسمان» هم چنين درباره چهره‌پردازي اين سريال تاريخي به ايسنا گفت:‌ من از محسن بابايي دفاع مي‌كنم؛ چراكه در مقاطعي بايد 30 بازيگر مقابل دوريبن بروند كه اگر براي گريم هر نفر نيم ساعت وقت بدهيم حدود 900 دقيقه وقت لازم است؛ اين در حالي است كه ما اين زمان را نداريم؛ بنابراين بايد تعداد ميزها و آدم‌هاي متخصص زياد شود كه چنين امكاني هم فراهم نيست؛ در چنين شرايطي است كه محسن بابايي تحت فشار قرار مي‌گيرد. او به لحاظ اجرا در مو و ريش زمان مي‌خواهد يا براي مسن كردن خانم‌ها بايد به تمهيداتي دست بزند كه زمانش را در اختيار نداشت.

محمدحسين لطيفي با يادآوري اين كه سريال «نردبام آسمان» با احتساب سه ماه تعطيلي ظرف يك سال تصويربرداري شد، تصريح كرد: اين سريال به بيش از يكسال و دو ماه وقت نياز نداشت و مشكل من هم همان دو ماه است. از من خواستند كه سكانس فينال را سه روزه فيلمبرداري كنم. اما من با امروز و فردا كردن كار را 10 روز به عقب كشيدم.

اين كارگردان ادامهداد: طبق قانون تلويزيون بايد 100 دقيقه تمام شود تا بتوانند از تلويزيون پول بگيرند، اما من جاهايي مجبور به ايستادگي شدم و نتيجه‌اش را هم در پلان آخر ديديد. اين پلان شامل 340 كات است كه ظرف هشت دقيقه انجام شده‌است.

به گزارش ايسنا محسن علي اكبري نيز در اين نشست در پاسخ به اين پرسش كه آيا بازهم كار تاريخي انجام مي‌دهد؟ گفت: سوال سختي است؛ من در شرايطي هستم كه علي‌رغم پيشنهاد كارهايي چون «حضرت موسي» و علاقه‌اي كه براي ساخت آن دارم، خيلي خسته هستم.

اين تهيه‌كننده ادامه داد: در حال حاضر آن‌قدر كه هنرمندان ما رشد كرده‌اند، مديران مياني ما آن درك لازم ندارند و نگاهشان خيلي بسته است؛ براي من جاي تعجب داشت كه يكي از مديران مياني كه به عنوان مشاور به ما معرفي شده بود، گفتم چرا از گاري استفاده كرديد؛ مگر چرخ 300 سال بيشتر است كه كشف شده‌است؟! جاي تأسف دارد كه استاد دانشگاه سينماي كشور ما چنين صحبتي را مطرح مي‌كند و نمي‌داند چرخ هزار سال است كه اختراع شده‌است.

علي اكبري تاكيد كرد: ناهمگوني مديران مياني با هنرمندان لطمات بسياري به كارها مي‌زند. مديران مياني در عرصه فرهنگي بايد خود را رشد دهند؛ آنها دوره كلاسهاي فرهنگ و هنر بين‌الملل را نديده‌اند و در نتيجه بسته فكر مي‌كنند؛ آنها فكر مي‌كنند هرچه مي‌گويند درست است.

وي گفت: اندك تجربه‌اي كه در كارهاي تاريخي قبلي چون «مريم مقدس»، «فرستاده»، «اصحاب كهف» و تجربه طولاني مدت 27 ساله كه در زمينه‌ي دفاع مقدس داشتم مرا به اين نتيجه رسانده كه در حال حاضر به حدي رسيده‌ايم كه مي‌توانيم سخت‌ترين كارها را در كشور انجام دهيم.

اين تهيه‌كننده سينما و تلويزيون سپس اظهار كرد: برغم حمايت‌هايي كه آقاي ضرغامي و معاون سيما از اين پروژه داشتند، ولي ما در مقاطعي مشكل مالي داشتيم؛ در اين يك سال و نيم به خود من به اندازه سه سال سخت گذشت و علي‌رغم اين‌كه در كل كار مشكل و كدورتي ايجاد نشد ولي خودم در درون خودم مدام درگيري و استرس داشتم؛ اما معمولا سعي مي‌كنم كه با توكل به خدا كم‌ترين بازتاب را به گروه منتقل كنم و بيشتر مشكلات روي خودم باشم.

اين تهيه‌كننده در پايان اين نشست با بيان اين كه با ساخت سريال‌هاي تلويزيوني به شيوه 35 ميلي متري مخالف است، در اين باره توضيح داد: تمام كارهايي كه براي تلويزيون توليد و پخش مي‌شود بايد به شيوه اچ دي باشد؛ وقتي 35 ميلي متري كار مي‌كنيم در نهايت بايد به به اچ دي تبديل شود كه افت‌هايي را در تبديل باعث مي‌شود؛ در اين شرايط كار تاريخي را شارپ مي‌بينيد و نورهاي آبي و سبز كه به علت تبديل‌هاي زياد است ايجاد مي‌شود.

او در ادامه تاكيد كرد: من هم‌چنان پيشنهاد اصلي‌ام به دوستان تاريخي‌ساز اين است كه با علم روز خودشان را مطابقت بدهند و از تكنولوژي روز استفاده كنند؛ صرف نگاه كردن به آثار داخلي مطلوب نيست. بايد از هزينه شخصي‌شان صرف كنند و با سينماي روز دنيا آشنا شوند.

sinath
18-09-2009, 11:30

بابا این جمشیده چقدر ضایس:2:.توی فیلم خیلی بهتره.

وحید جلیلوند رو من بدون ریش تا حالا ندیده بودم همیشه ریش بلند و توپی داره.احتمالا واسه این سریال برای اینکه بتونن گریمش کنن و ریش مصنوعی براش بذارن ریششو زده.

btheme
18-09-2009, 20:53
درسته من هم وقتی قیافشو دیدم ،گفتم خیلی بدون ریش ضایع میشه ولی به قول دوستمون برای گریم کلشو زده تا راحت تر جا بگیره

btheme
18-09-2009, 20:57
با اینکه 6 قسمت آخرو فقط دیدم،ولی یه سر و گردن از بقیه سریال های ماه رمضون بالاتر بود...
همش موقع دیدنش به فرج الله سلحشور فحش میدادم...:31:
ای کاش پروژه یوسف رو هم میدادند به لطیفی حیف اون سریال که کلی بودجه خرجش شد بیشتر کمدی بود تا مذهبی مخصوصا قسمت آخر با اون پشتک بالانس هایی که یعقوب و یوسف می زدند :31:

.German.
19-09-2009, 06:16
خوشحالم كه منتقدان متوجه جلوه‌هاي‌بصري «نردبام آسمان» نشدند!

خبرگزاري فارس: «هديش بيگدلي شاملو» با اشاره به دشواري‌هاي كار جلوه‌هاي بصري در مجموعه تلويزيوني «نردبام آسمان» گفت: بسياري از بناهاي ديده در سريال را به صورت كامپيوتري بازسازي كرديم و خوشحالم كه نتيجه كار آنقدر واقعي در آمد كه هيچكدام از منتقدان متوجه اين موضوع نشدند.

مدير جلوه‌هاي بصري مجموعه تلويزيوني «نردبام آسمان» در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس اظهار داشت:آغاز همكاري من با پروژه نردبام آسمان بر مي‌گردد به زمان پيش توليد كار و حتي قبل از نهايي شدن فيلمنامه. آن زمان با گفت‌وگوهايي كه با كارگردان كا آقاي محمدحسين لطيفي داشتم، راجع به كليات داستان و اتفاقاتي كه در آن رخ مي‌داد صحبت مي‌كرديم تا هم من با داستان و لوكيشنهاي كار آشنا بشوم و هم بتوانم قابليت‌هاي فني را كه احساس مي‌كردم توانايي اجراي آنها را دارم به ايشان ارائه كنم تا در روايت خودشون استفاده كنند.
وي افزود: در نشست‌هاي اوليه‌اي كه داشتيم مشخص شده بود كه در اين كار دو لوكيشن اصلي رصدخانه و سمرقند در قصه وجود دارد كه مي‌بايست با كمك رايانه آنها را بازسازي كنيم. به‌دليل وجود يك بناي از پيش ساخته شده در شهرك غزالي (كه مربوط مي‌شد به پروژه شهر آشوب) مشخص بود كه فيلمبرداري صحنه‌هاي داخلي رصدخانه مشكلات كمتري خواهند داشت، اما نماهاي بيروني دچار مشكلات زيادي بود از جمله وجود شهرك مسكوني غزالي در پس زمينه اين سازه و اين كه اصولا اين بنا در يك و نيم طبقه ساخته شده بوده و نيم طبقه بالايي از ابعاد كوچك‌تري نسبت به طبقه اول برخوردار بود كه در واقع و بر اساس گفته‌هاي آقاي رامين‌فر و عكس‌هايي كه ايشان از كتب مختلف داشت، اين بنا مي‌باست در 3 طبقه مساوي ساخته مي‌شد و بخش رصدي كه در شهرك غزالي ساختند، نبايد از اطراف اين سازه استوانه‌اي شكل، بيرون مي‌رفته است.
«هديش بيگدلي شاملو» تصريح كرد: بنابراين تصميم گرفتيم كه نماهاي بيروني را كلا در كامپيوتر طراحي كنيم و از اين سازه صرفا براي فيلمبرداري شات‌هايي كه بازيگران بايد از در ورودي آن داخل يا خارج شوند استفاده كنيم كه البته اگر به قسمت آخر اين سريال توجه كنيد مي‌بينيد كه حتي اين پلانها هم به تنهايي قابل استفاده نبود و مجبور شديم با كروماكي(پرده سبز) اطراف آن را بپوشانيم تا محيط اطراف را حذف كرده و عملا آن را ميان يك دشت و بالاي يك بلندي نشان بدهيم.
وي ادامه داد:شهر سمرقند و مخصوصا دروازه ورودي شهر هم بخش‌هاي ديگري بود كه نياز به كار داشت. در شهرك غزالي دروازه‌اي ساخته شده داشتيم كه از آن براي دروازه شهر كاشان استفاده كرديم اما ديدگاه آقاي لطيفي و آقاي رامين‌فر براي دروازه سمرقند، سازه بزرگ‌تر و چشمگيرتري بود. ارتفاع دروازه كاشان تقريبا 8 متر بود اما خواست آنها از دروازه سمرقند يك سازه عظيم با ارتفاع 15متر بود كه دور تا دور شهر سمرقند را فرا گرفته و اطراف آن هم خندقي وجود داشته كه شهر را از گزند دشمن محفوظ‌تر مي‌كرده است.
مدير جلوه‌هاي بصري مجموعه تلويزيوني «نردبام آسمان» خاطرنشان كرد: براي فيلمبرداري اين صحنه ها، ما از همان زمين‌هاي شهرك غزالي و پرده سبز استفاده كرديم. آقاي لطيفي نماهاي فورگراند را با بازيگران فيلمبرداري مي‌كردند و بعد در كامپيوتر آنها را با زمينه‌هاي 3 بعدي كه ساخته بوديم تركيب مي‌كرديم...
وي تاكيد كرد:اتفاقا اين نكته جالبي بود كه آقاي لطيفي فقط، ديدگاه كلي به نحوه كار افكت‌هاي بصري داشتند و همين امر باعث بروز مشكلاتي در روند كار مي‌شد. اما با ديد بسيار بازي كه ايشان داشتند، حاضر بودند بعد از فيلمبرداري به دفتر من بيايند و تا صبح قبل از شروع فيلمبرداري روز بعد، راجع به اين پلان‌ها حرف بزنيم و مشكلات اجرايي آنها را پيدا كنيم و ايشان هم با روند كار هماهنگ‌تر شوند. حتي قبول مي‌كردند كه براي اجرايي‌تر شدن اين پروسه، دكوپاژهاي خودشان را تغيير بدهند.
بيگدلي شاملو ادامه داد:اين نكته واقعا حائز اهميت است، چرا كه اگر سرگروه‌هاي يك پروژه با روند كار جلوه هاي بصري آشنا و هماهنگ نباشند نتيجه كار اصلا مطلوب در نمي‌آيد. شايد اين يكي از دلايل مهمي باشد كه تا به حال اين بخش در سينماي ما جاي خودش را آنطور كه بايد باز نكرده است.
وي افزود:پروژه «نردبام آسمان» كار من به تنهايي نيست، اين حاصل همفكري كارگردان، اعتماد تهيه كننده و مجري طرح و همكاري همه افراد پروژه است كه توانستيم كيفيت خروجي كار را تا حد زيادي بهبود ببخشيم. همين جا بايد از دستيارم آقاي علي تصديقي هم تشكر كنم كه بسيار سريع توانست تكنيك‌هاي كار را ياد بگيرد و كار را جلو ببرد و واقعا اگر ايشان نبود شايد نمي‌توانستم كار را با فشار زماني كه ناگهاني و به خاطر پخش در ماه رمضان به ما وارد شد سر وقت تمام كنم و تحويل بدهم، البته من هنوز هم نتيجه كار را در آن حدي كه انتظار داشتم نمي‌بينم ولي با تجربه‌اي كه كل گروه پيدا كرده مطمئنم كه در كار بعدي با هماهنگي هاي بيشتر نتيجه بهتري خواهيم داشت.
مدير جلوه‌هاي بصري مجموعه تلويزيوني «نردبام آسمان» در ادامه اظهار داشت: سرفصل‌هايي كه براي جلوهاي بصري در اين پروژه تعريف شده بود به همين 2 لوكيشن ختم نشد. رفته رفته با انجام دادن هر پلاني كه فيلمبرداري مي‌شد، من تست‌هاي اجرايي را موازي با فيلمبرداري انجام و به گروه نشان مي‌دادم. همين كار باعث جلب اعتمادهاي بيشتر به اين بخش از سوي تهيه كننده و كارگردان شد و پيشنهادهاي جديد چه از طرف آقاي لطيفي و چه از طرف خود من شكل گرفت، به عنوان مثال سكانس آهنگري. مشخصه كه درست كردن فلز مذابي كه نور داشته باشه و بازيگر هم به راحتي بتواند با گرماي آن كنار بيايد كار مشكلي است، آن هم داخل دكورو وسط زمستان... كه به لحاظ اجرايي بسيار سخت بود.
شاملو تصريح كرد: در نهايت كارهاي مختلفي در اين پروژه انجام شد از قبيل لوكيشن‌هاي مجازي، كروماكي با پلانهاي حركتي، حذف يا اضافه كردن اشياء به تصوير، تغيير تمامي آسمان‌ها در پلان‌هاي خارجي و اضافه كردن ابرها براي نمايش تميز بودن هوا نسبت به وضعيت دود آلودي كه هواي تهران دارد و جز زمينه سفيد چيزي ديده نمي‌شود، اصلاح رنگ و پخته تر كردن تصاوير از نظر نورپردازي و كنتراست‌ها و تكميل لوكيشن‌هايي كه هنوز كامل نشده بودند، مثل سقف خانه جمشيد در سمرقند و خيلي كارهاي ديگر... مجموعا نزديك به 500 پلان و به مدت 4844 ثانيه يعني حدود يك ساعت و بيست و يك دقيقه به صورت فريم به فريم كار شد.
وي با اشاره به نقش آفريني خود در اين مجموعه گفت:البته موارد ديگري هم بود كه براي خودم هم جالب از آب درآمد و در واقع يك فرصتي بود براي محك زدن خودم. مثلا نقش آرداي رو قرار نبود من بازي كنم و در واقع بازيگر اون نقش دوست خوبم صالح ميرزاآقايي بود اما به دليل وقفه 3 ماهه‌اي كه بين فاز كاشان وسمرقند افتاد، وي نتونست خودش را به پروژه برساند، در حالي كه در انتهاي فاز كاشان آرداي به كاشان مي‌آمد تا جمشيد را به سمرقند ببرد و اين سكانس با صالح فيلمبرداري شده بود اما ديگر آن لوكيشن هم وجود نداشت.
مدير جلوه‌هاي بصري مجموعه تلويزيوني «نردبام آسمان» ادامه داد:آغاز فاز سمرقند از منطقه خجير شروع شد كه به دليل ساخت و ساز سد ماملو گروه بيشتر از چند روز براي فيلمبرداري در آن محل زمان نداشت. اينجا بود كه آقاي لطيفي پيشنهاد بازي در اين نقش را به من داد كه اميدوارم ازعهده آن برآمده باشم. به هر حال اين تغيير بازيگر مشكل فيلمبرداري مجدد سكانس اول را هم داشت و اين يكي از همان چالش‌هايي بود كه براي خودم هم جالب بود.
وي تصريح كرد: فكر نمي‌كنم تا قبل از اين كه پشت صحنه كار پخش بشود، كسي متوجه اين نكته شده باشد كه پلان‌هايي كه اولين بار از آرداي پخش شده، در واقع بدن صالح و صورت من بوده. فكر مي‌كنم از اين دست پلان‌ها داخل كار زياد پيدا كنيد كه خيلي‌ها براي بيننده عام و لااقل برخي از آنها براي همكاران خودم هم قابل تشخيص نباشند.
شاملو در ادامه بيان داشت: همين كه در رابطه با همه محاسن اين سريال مثل داستان، نوع روايت، كارگرداني قوي، ريتم تند و غيره صحبت مي‌شود ولي راجع به جلوه هاي بصري بحثي نمي‌شود يا حتي يكي از دوستان منتقد نوشته بود كه خيلي ضعيف بوده جاي خوشحالي براي من دارد چون مشخصه كه از كل اين 4844 ثانيه فقط توانستند بخشهاي ضعيف آن را تشخيص بدهند كه حتي كل گروه نردبام هم قبول داره اگه امكانات و زمان بيشتر بود و من مجبور نبودم از خيلي نكات بگذرم، همان پلان‌ها را هم بهتر مي‌شد كار كرد.
وي در خاتمه گفت:اميدوارم توانسته باشم ارتباط و اعتماد بيشتري بين هم رشته‌اي‌هايم و گروه‌هاي توليد برقرار كرده باشم تا از اين به بعد شاهد فضاي بيشتري براي كار و پيشرفت اين شاخه در سينماي ايران باشيم. از تماشاگران هم خواهش مي‌كنم كارهاي مارا با هاليوود مقايسه نكنن چون ما نه تجربه آنها را داريم، نه بودجه، نه تجهيزات و نه امكانات فني آنها را. با مقايسه تيتراژ اين كار و يك گروه 2 نفره و تيتراژ يك كار هاليوودي با بيش از 10 زير گروه در بخش جلوه هاي ويژه و اسم 150 نفر متخصص و بودجه‌اي كه بيشتر از هزينه ساخت يكسال تمام فيلمهاي ايراني است، معلوم ميشود كه اين مقايسه اشتباه است. از منتقدها هم انتظار داريم با ديد مثبت تري به جلوه هاي بصري ايراني نگاه كنند و سعي كنند اين بخش را صرفا با كارهاي قبل مقايسه كنند و اگر كاري ضعيف‌تر از آخرين كار قبلي ايراني بود، آن‌وقت آن‌را مورد انتقاد قرار بدهند.

.German.
19-09-2009, 06:20
سریال خوبی بود.
و به نظر من پخشش در ماه رمضان باعث شد بهتر دیده بشه اگر می خواستن هفتگی پخشش کنن نمی تونست ذهن بیینده رو چندین هفته دنبال خودش بکشه ولی پخش هر شبی باعث شد همه تا آخر دنبال کنند.

*Necromancer
19-09-2009, 17:32
این سریالم تموم شد! نگران دیده شدنش هم نباشید خود سیما سال دیگه تکرارش می کنه:31:

حالا حالا ها دانشمند داریم که برا هر کدوم یه سریال ساخته بشه!
فعلا که سریال تاریخی بعدی ای که در راهه ملک سلیمانه!!!!!
اینم لینک:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید)

حالا چجوری می خوان در مورد حضرت سلیمان با تشریفاتش فیلم بسازن من نمی دونم ولی خب!

btheme
19-09-2009, 17:37
این سریالم تموم شد! نگران دیده شدنش هم نباشید خود سیما سال دیگه تکرارش می کنه:31:

حالا حالا ها دانشمند داریم که برا هر کدوم یه سریال ساخته بشه!
فعلا که سریال تاریخی بعدی ای که در راهه ملک سلیمانه!!!!!
اینم لینک:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید)

حالا چجوری می خوان در مورد حضرت سلیمان با تشریفاتش فیلم بسازن من نمی دونم ولی خب!

دوست عزیز این سریال نیست بلکه فیلم سینمایی هست که قرار بود عید فطر اکران بشه که به علت برخی تغیرات نشد، و موندش برای جشنواره و اکرانش هم شد سال بعد ،این فیلم هم از فیلم های پرخرج سیما فیلم هست که جلوه های ویژه ی اون توسط کاگردان فیلم خنجرهای پران و همچنین کارگردان نمایشی بخش المپیک پکن انجام شده :31:

sinath
21-09-2009, 11:31
كارگردان سريال «نردبام آسمان»:

اگر سريال۹۰ قسمتى مى ساختم «غياث الدين» تمام جهان را مى گرفت

كارگردان اين مجموعه در پاسخ به پرسشى درباره استفاده از تجربه و پيشينه كارهاى تاريخى قبلى دراين سريال، اظهاركرد: پيشينه خودم در سينماى غيرتاريخى، در ساخت اين سريال به من كمك كرد. محمدحسين لطيفى به ايسنا گفت: آن چه در داستان اين سريال وجود دارد، يك اصل است. من هم دراندازه هاى خلق يك درام آگاهانه، در مسير كلاسيك حركت كرده ام تا قلب اين داستان بزند. اگر در اندازه تلويزيون كار مى كنيم و سريالى ارائه مى دهيم كه همه اقشار مختلف قرار است آن را ببينند، بايد مخاطب را جذب كنيم.كارگردان سريال «نردبام آسمان» گفت: من معتقدم آن كه اهل كتاب است درباره غياث الدين خوانده است. ما اين فيلم را ساخته ايم تا مردم به سراغ خواندن كتاب هايى درباره غياث الدين بروند. بايد ابتدا قصه گويى كرد و سپس مطالبى كه مى خواهيم در لابه لاى قصه بيان كنيم. محمدحسين لطيفى در پاسخ به اين پرسش كه چرا «نردبام آسمان» نتوانست همانند سريالى چون «افسانه جومونگ» مخاطب جذب كند، گفت: اگر ۹۰ قسمت مى ساختم، غياث الدين تمام جهان را مى گرفت. اين در حالى است كه من تنها ۲۱ قسمت ساختم. من مشكلم با تلويزيون سر اين است كه من همواره بچه سرراهى تلويزيون بوده ام. هر جا پول كمتر و شرايط سخت تر است، حسين لطيفى بايد باشد. بعضى مطبوعات نوشته اند كار من ميلياردى است. اين در حالى است كه من نسبت به هم قطاران خودم چهار برابر كمتر خرج كردم. ۲۱ قسمت من با بسيارى ازسريال هاى ۳۵ قسمتى برابر است. من در سريال آب بستن را دوست ندارم ولى وقتى مى گويم تعداد قسمت ها بايد بيشتر شود، تلويزيون مشكل دارد! اين كارگردان سينما و تلويزيون تصريح كرد: من گفتم بخش كودكى جا دارد بيشتر شود، ولى گفتند نه كافى است. شما مى دانيد سريالى مثل «جومونگ» باچه ضعف هايى مواجه است ولى قصه دارد و پخش ۹۰ قسمت باعث مى شود كه مخاطب به آن عادت كند. من معتقدم جومونگ و امثال آن را مى توانيم از مخاطب بگيريم، به شرط آن كه تلويزيون هم به ما اعتماد كند. مديران تلويزيون به من اعتماد دارند اما چون از برخى افراد ضربه خورده اند، براى من هم كم مى گذارند. خود من جز ء افرادى هستم كه مى گويم جلوى بودجه رابگيريد اما درباره خودم هم چنين مى شود. لطيفى در ادامه نشست ايسنا درباره انتخاب بازيگران و مساله مشغول بودن حضور چهره هاى سينما در كارهاى ديگر اظهار كرد: اگر همه آن ها هم آزاد بودند و سر كار ديگرى نبودند، من آن ها را نمى آوردم. من معتقدم نبودم نقش غياث الدين را بايد به يك ستاره بدهم چون بيننده به جاى غياث الدين ستاره را مى بيند. وى درباره حضور ويشكا آسايش و تداعى سريال امام على(ع) گفت: خانم آسايش بعد از گذر چند سال و ايفاى نقش در امام على (ع)، نقشى همسن و سال آن زمان را بازى كردند كه دشوار است؛ خانم آسايش در اين مورد خيلى نگران بود. لطيفى اضافه كرد: ضمن اين كه با آوردن آقاى داود نژاد سعى داشتم داروغه اى را تصوير كنم كه تا به حال ترسيم نشده بود. درباره انتخاب داريوش كاردان هم معتقد بودم كه پدر غياث الدين بايد همانند خودش از صدايى محكم و زيبا برخوردار باشد و به آقاى كاردان رسيديم. وى درباره انتخاب رحيم نوروزى و شباهت نقشش با سريال يوسف پيامبر(ع)، اظهار كرد: همزمان كه كار ما داشت گرفته مى شد، كار رحيم نوروزى را در سريال يوسف پيامبر(ع)ديدم. ولى من آن چهره اش را پسنديدم و احساس كردم آقاى نوروزى با گريمى كه دارد با نقاشى هايى كه از الغ بيگ وجود دارد، چندان متفاوت نيست. اين كارگردان سينما و تلويزيون درباره بازيگران سريال «نردبام آسمان» ادامه داد: من تنها يك تعويض در بازيگرانم داشتم كه آن هم به دليل نامردى هاى سينما است؛ پيشكسوتى با من كارى را كرد كه من انتظارش را نداشتم. وگرنه مابقى انتخاب هايم براى بازيگران يا انتخاب اول بوده است و يا انتخاب دوم. محمد حسين لطيفى درباره اداره سياهى لشگرها در اين سريال، اظهار كرد: اين مساله فقط به دستياران خوب من بر مى گردد.حسن لبافى و مانفرد اسماعيلى دستياران من بودند كه زحمات زيادى كشيدند. ضمن اين كه سياهى لشگرها ما در برخى صحنه ها در حد ۳۰۰ نفر بودند كه سه هزار نفر نمايش داده مى شدند. هديش بيگدلى شاملو كه مسئوليت جلوه هاى ويژه سريال «نردبام آسمان» را برعهده داشت با انتقاد از عدم آموزش سياهى لشگرها، خاطرنشان كرد: گاه اين ۳۰۰ نفر به جاى پنج نفر هم نيستند، چون كارشان را بلد نيستند. در غرب سياهى لشگر ها اغلب حرفه اى و آماده هستند. اين در حالى است كه در سريالهاى ما بسيارى از هنروران را از سرباز خانه ها مى آورند و فرد تنها براى اين كه در پادگان نباشد مى آيد و همكارى نمى كند. محمدحسين لطيفى در پاسخ به پرسشى درباره استفاده از هنرورانى كه به بهانه ايفاى نقش هاى اصلى آن ها را وارد كارها مى كنند، گفت: چنين افرادى تنها دو روز مى آيند و روز سوم وقتى مى فهمند گول خورده اند، عصبانى مى شوند و مى روند؛ چنين افرادى به درد ما نمى خورند و تنها راكورد ما را به هم مى زند. اما در حال حاضر چاره اى نداريم و پذيرفتيم با همين ها كار كنيم؛ در حقيقت بايد موسسه اى باشد كه هنرورها را آموزش بدهد. لطيفى در ادامه درباره وضعيت بدلكارى در اين سريال هم گفت: ما چند نفر بدلكار داشتيم كه من مديون شان هستم؛ انصافا چند تا از بچه هاى بدلكار خوب درخشيدند. ولى واقعيت اين است كه بسيارى از صحنه ها را خود بازيگران ما بازى كردند؛ در اين بخش هم نبايد سينماى ايران را با سينماى آن طرف مقايسه كنيم. كارگردان «نردبام آسمان» همچنين درباره چهره پردازى اين سريال تاريخى به ايسنا گفت: من از محسن بابايى دفاع مى كنم؛ چراكه در مقاطعى بايد ۳۰ بازيگر مقابل دوربين بروند كه اگر براى گريم هر نفر نيم ساعت وقت بدهيم حدود ۹۰۰ دقيقه وقت لازم است؛ اين در حالى است كه ما اين زمان را نداريم؛ بنابراين بايد تعداد ميزها و آدم هاى متخصص زياد شود كه چنين امكانى هم فراهم نيست؛ در چنين شرايطى است كه محسن بابايى تحت فشار قرار مى گيرد. او به لحاظ اجرا در مو و ريش زمان مى خواهد يا براى مسن كردن خانم ها بايد به تمهيداتى دست بزند كه زمانش را در اختيار نداشت. محمدحسين لطيفى با يادآورى اين كه سريال «نردبام آسمان» با احتساب سه ماه تعطيلى ظرف يك سال تصويربردارى شد، تصريح كرد: اين سريال به بيش از يكسال و دو ماه وقت نياز نداشت و مشكل من هم همان دو ماه است. از من خواستند كه سكانس فينال را سه روزه فيلمبردارى كنم. اما من با امروز و فردا كردن كار را ۱۰ روز به عقب كشيدم. اين كارگردان ادامه داد: طبق قانون تلويزيون بايد ۱۰۰ دقيقه تمام شود تا بتوانند از تلويزيون پول بگيرند، اما من جاهايى مجبور به ايستادگى شدم و نتيجه اش را هم در پلان آخر ديديد. اين پلان شامل ۳۴۰ كات است كه ظرف هشت دقيقه انجام شده است.

ابرار

sinath
22-09-2009, 22:58
گبرلو: «نردبام آسمان» گامي هوشمندانه، موفق و مثبت بود

خبرگزاري فارس: يك منتقد با بيان اين كه «نردبام آسمان» گامي هوشمندان، موفق و مثبت بود، گفت: مجموعه‌هاي امسال ماه مبارك رمضان با وجود تغيير رويه تلويزيون، با استقبال مردم رو به رو شد.

«محمود گبرلو» در گفت‌و گو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، در مورد سريال‌هاي ماه مبارك رمضان گفت: امسال در ماه مبارك رمضان شاهد برنامه‌ريزي متفاوتي از سوي مديران صدا و سيما بوديم و به‌جاي پخش چندين سريال متفاوت و گاه شبيه به هم- از همه شبكه‌ها- فقط شاهد پخش سه سريال آنهم گاه نامرتبط با ايام ماه مبارك رمضان بوديم. تغيير سياست‌ها اگر بر اساس برنامه‌ريزي درست و مطلوب باشد پسنديده و قابل بررسي است و به نظر مي‌رسد اينگونه بوده چون مدتي است كه پخش سريال‌ها معطوف به مناسبتي خاص نيست بلكه در طول ايام سال مردم شاهد پخش سريال‌هايي هستند كه به ظاهر بايد در مناسبتي خاص پخش مي‌شد اما در ايام معمول پخش شد و با استقبال هم روبررو گرديد. بنابراين اعمال اين سياست نشات گرفته از يك نگاه دقيق و كارشناسي است. اما اين كه كارگردان و يا ساير عوامل يك سريال در تاثيرگذاري و جذب مخاطب چقدر مفيد و موثر عمل كردند بحث ديگري است كه با بررسي سريال‌هايي كه در ماه رمضان گذشته پخش شد مي‌توان به اين ارزيابي رسيد.
وي در ادامه افزود: امسال شبكه سه طبق معمول به سمت مضامين و قصه‌هايي بسيار ساده و راحت گام برداشت و با پخش «پنجمين خورشيد» سعي كرد تا عموم را به سوي خود بكشاند اما با شناختي كه از افخمي (كارگردان اين سريال) با ساير آثار گذشته‌اش وجود دارد، گامي موفق و رو به جلو براي او محسوب نشد، هرچند نمي‌توان از بكر بودن سوژه و نگاه ظريف سريال نسبت به جامعه غافل بود اما انتخاب يك مضمون جذاب صرف نمي‌تواند پاسخگوي همه نيازهاي مخاطبان و منتقدان باشد. ساختار بسيار ضعيف هم از لحاظ كارگرداني و هم فيلمنامه‌نويسي افخمي را همانند مضمون سريال‌اش بيست و اندي سال به عقب برد. با ديدن اولين و دومين قسمت سريال يعني آنجا كه متوجه مي‌شويم قرار است جامعه بيست و اندي سال قبل با جامعه امروز مقايسه شود، ذهن‌ها آماده مي‌شود تا شاهد شيريني‌ها و تلخي‌هاي جذاب و فراواني در اين سي روز باشيم اما تنها بسنده مي‌شود به زندگي چند نفر و محيط يك خانه و گارگاه مكانيكي و چند رزمنده و كميته‌هاي قديم و تاكسي‌هاي سمند جديد آنهم با نگاهي بسيار گذرا و ساده كه در همان نگاه اول متوجه مي‌شويم بيست و اندي سال پيش چگونه بوديم و امروز چگونه هستيم و ديگر ادامه دادن آن خسته كننده مي‌شود. قصه كه لو رفت ديگر كشش و چذابيتي براي ادامه وجود ندارد مگر آن كه بخاطر گذران اوقات بعد از افطار تسليم جعبه جادويي شويم.
وي ادامه داد: گاهي احساس مي‌شد كه انگار كارگردان و نويسنده اي وجود ندارد و همانند كلافي است كه در يك مسير مشخص رها شده تا بظاهر گره‌هاي آن باز شود در صورتي كه اصلا گره‌اي وجود ندارد! انتظار از افخمي بيش از اين بود. بخصوص در انتخاب بازيگر كه مي‌توانست افراد مناسب‌تري را انتخاب كند، نه مثل حميد گودرزي كه در اين سي شب كوچك‌ترين انعطافي در بازي‌هايش ديده نشد و انگار با عجله آمده بود تا نقشي را آبكي بازي كند و برود!
اين منتقد در ادامه افزود: سريال «عبور از پاييز» هر چند از ريتم كند و كش‌دار و خسته كننده‌اي برخورد دار بود اما وقتي به عمق آن تعمق مي‌كردي، مشخص بود با تلاش كارگردان و تهيه كننده و ساير عوامل هم مضمون و محتواي پسنديده‌اي داشت و هم از ساختار و كارگرداني نسبتا خوبي برخوردار بود. هر چند جامعه با چنين پديده گسترده‌اي روبرو نيست اما مي‌توانستيم برخي رفتارها و كردارهاي غلط خود را در اين داستان اين سريال بيابيم و با آن مقايسه كنيم. تلويزيون با سينما و صحنه تئاتر بسيار متفاوت است هر چند شاهد پخش تله‌تئاترهايي از تلويزيون هستيم اما ساختار آن قابل مقايسه با يك تئاتر معمولي نيست بنابراين اگر «عبوراز پاييز» از اين ساختار پرهيز مي‌كرد و به ساختار يك سريال تلويزيوني نزديك مي‌شد ديگر تماشگر احساس نمي‌كرد مي‌تواند وسط پخش سريال به خود انتراكت داده و لحظاتي به شبكه‌هاي ديگر مراجعه كند و اگر برگردد اتفاقي نمي‌افتد. در اين ميان نمي‌توان بازي‌هاي خوب برخي بازيگران سريال را ناديده گرفت اما اي كاش «جليلوند» با آن صداي ماندگارش كه خاطرات زيادي را زنده مي‌كند، همچنان در همان گوشه استوديو دوبله نقش آفريني مي‌كرد.
گبرلو در مورد سريال «نردبام آسمان» اظهار داشت: سريال متفاوت امسال «نردبام آسمان» كار محمدحسين لطيفي بود كه به‌جاي پرداختن به برخي مضامين معناگراي ماه رمضان به سرنوشت تاريخي يكي از مفاخر مي‌پرداخت اما تماشاگر مي‌توانست در مسير زندگي «غياث الدين» با مفاخر ايرانيان و رفتارهاي غلط و ناپسند مدعيان و دينداران و حكومتيان در مقابل او آشنا شده و در مسير داستان نيز از معنويت دروني سريال نيز حظ و لذت ببرد. رمز موفقيت اين سريال در گام اول هوشمندي و زيركي محمدحسين لطيفي بود كه معمولا در همه آثارش اين تيزبيني‌ها وجود دارد. او با انتخاب قالبي جذاب و ريتمي تقربيا تند و نوآوري‌هايي در گويش، ادبيات ، قصه و انتخاب بازيگراني متفاوت اما دلنشين و جذاب، توانست امتيازات مثبتي را به‌دست آورد و گام دوم موفقيت اين سريال، استفاده از شخصيت‌هايي همچون دكتر ولايتي به‌عنوان كارشناس و خبره در اين امور و جسارت و شهامت تهيه كننده در نظارت و كنترل و مديريت بر توليد اين اثر تا حصول نتيجه مثبت بود.
وي گفت: ديدن آثار تاريخي حوصله مي‌خواهد و مخاطبان خاص خودش را دارد اما «نردبام آسمان» نشان داد مي‌توان سريال‌هاي تاريخي را بگونه‌اي ساخت كه تماشاگر علاقمندش از ميانه راه از او جدا نشود و بر مخاطبينش نيز افزوده گردد.. پخش اينگونه سريال‌ها بصورت فشرده و مفيد در يك تايم سي روزه به نظرم گام موفق و مثبتي بود.. شايد اين تنها سريال تاريخي بود كه تماشاگر آن را در ميانه راه رها نكرد و به سرنوشت‌اش توجه داشت.

sinath
23-09-2009, 13:23
براي ارتباط با مخاطب گسترده‌تر؛
«نردبام آسمان» تا پايان سال دوباره روي آنتن مي‌رود

خبرگزاري فارس: سريال تلويزيوني «نردبام آسمان» تا پايان سال 88 دوباره روي آنتن خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، «محمدحسين لطيفي» كارگردان اين سريال در بخشي از نشست خبري ديروز سريال «نردبام آسمان» گفت: «وجود مسائلي مانند كمي زمان و آماده‌سازي آن براي پخش در ماه مبارك رمضان، باعث شد آن طور كه مي‌خواستيم، اين سريال ديده نشود»
وي تاكيد كرد: «البته با صحبت‌ها و هماهنگي‌هايي كه تهيه‌‌كننده كار با مسئولان سيما انجام دادند، قرار شد ظرف 6 ماه آينده سريال «نردبام آسمان» مجددآً‌ پخش شود.»
«نردبام آسمان» كه محسن علي اكبري آن را در 15 قسمت 45 دقيقه‌اي تهيه كرده است، از محصولات (الف) مركز سيما فيلم است كه در ايام ماه مبارك رمضان هر شب بر روي آنتن شبكه يك رفت.
وحيد جليلوند ( غياث الدين) ، برزو ارجمند(معين الدين) شبنم قلي‌خاني (ويس)، ويشكا آسايش (آي بانو) ،‌ داريوش كاردان (مسعود طبيب) ،‌ زهرا سعيدي (مادر غياث‌الدين) ،‌ بهار ارجمند (خورشيد – خواهر غياث الدين) ،‌ مليحه نيكجومند(بي بي) ،‌ عليرضا كمالي‌نژاد (سيد علي آهنگر) ،‌ عليرضا مظفري (كودكي غياث الدين) ،‌ مهدي عطاران (كودكي محمود)،‌ صدف اختر (كودكي ويس) و ... در اين مجموعه بازي كرده‌اند.

sinath
23-09-2009, 13:25
لطيفي:‌ تجربه توليد «نردبام آسمان» مي‌تواند تدريس شود

خبرگزاري فارس: محمدحسين لطيفي، كارگردان مجموعه «نردبام آسمان» گفت: تهيه اين كار با تجربه‌ سختي كه داشت و با زحمات فراوان عوامل همراه بود، مي‌تواند مورد تدريس قرار گيرد.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون خبرگزاري فارس، نشست نقد و بررسي مجموعه تلويزيوني «نردبام آسمان» با حضور كارگردان، نويسنده، بازيگران و برخي از عوامل اين سريال در باشگاه خبرنگاران جوان برگزار شد.
انوشيروان ارجمند، بازيگر اين سريال در ابتداي اين جلسه اظهار داشت: در اين زمان كه دست يازيدن به تاريخ و انديشمندان و متفكران و زندگي آنها به نقطه باور تماشاگر رساندن كار مشكلي است آشنايي با قهرمانان تاريخ كشور كار دشوار و سختي است؛ تاريخ ما آنقدر بزرگان برجسته‌اي دارد كه اگر مردم را با آنان رهنمون و آشتي دهيم، كار پسنديده‌اي را انجام داده‌ايم.
در ادامه اين نشست، محمدحسين لطيفي، كارگردان سريال نردبان آسمان، گفت: از حدود دو سال و چند ماه پيش،‌اقدام به شروع مقدمات كار به همراه تهيه‌كننده كار،‌ «محسن علي‌اكبري»‌ و نويسنده اين مجموعه «حامد عنقا» كرديم، در اين بين اولين مسئله‌اي كه مد نظر داشتيم اين بود كه بعد از سريال «بوعلي سينا» كه يك مجموعه علمي و فرهنگي بود و ارتباط خاصي با تماشاگر ايجاد كرد، سعي كنيم كه يك كار با موضوعيت علم و فرهنگي بسازيم،‌ كه با مخاطبان عام تلويزيون ارتباط مطلوبي را ايجاد كند.
در ادامه اين نشست، «حامد عنقا» نويسنده سريال نردبام آسمان اظهار داشت: سريال «نردبام آسمان» جزء معدود كارهايي محسوب مي‌شد كه تمركز بر روي شخصيت اصلي آن به گونه‌اي بود كه تقريباً‌همه جوانب را در بر مي گرفت.
وي بيان داشت: ما وقتي كه زندگي يك نفر را بخواهيم به تصوير بكشيم، آن فرد در يك اتاق بسته كه نيست، بلكه فرد از محيط جامعه خودش تأثير مي‌پذيرد و تآثير نيز مي‌گذارد؛ فعاليت‌هايي كه «جمشيد كاشاني» در علم رياضيات و نجوم انجام داده، در تصويري كه مي‌شد به صورت درام نشان دهيم، پرداخته شد؛ همين اندازه براي تماشاگر عامي ما كه شب تلويزيون نگاه مي‌كند و به سرعت از برخي از مسائل آن عبور مي‌كند، كافي است.
عنقا در ادامه گفت: پرداختن به جمشيد كاشاني و روحيه علم‌جويي آن در زماني كه كشور مورد هجوم قرار گرفته، آشكار مي‌شود و بايد جامعه با چنين انديشمنداني آشنا گردد.
بر پايه اين گزارش، در ادامه اين نشست، داريوش كاردان از بازيگران اين سريال اين مسئله را عنوان كرد كه در مجموعه‌هاي تلويزيوني كه مضمون اين چنيني دارد، در كنار سرگرمي و اطلاع به مخاطبان، قصد بيان مواردي را دارند كه افرادي كه علاقمند هستند بتوانند مسائل تخصصي مطرح شده را در جاي ديگر بررسي كنند؛ و هدف از ساخت اين سريال اين است كه نشان دهيم شخصيتي چون «جمشيد كاشاني» وجود داشته و حتي بسياري از افراد از اين موضوع اطلاعي نداشتند.
محمدحسين لطيفي در بخش ديگري از اين نشست، درخصوص حضور «وحيد جليلوند» به عنوان بازيگر نقش اصلي در اين مجموعه، بيان داشت: وحيد جليلوند فارغ‌التحصيل رشته كارگرداني است و تجربه 10 سال صداپيشگي را در عرصه دوبله دارد، تجربه بازي وي در نقش «غياث‌الدين جمشيد كاشاني» نخستين فعاليت جدي او در مقابل دوربين بود؛ من احساس مي كردم كه بازيگر نقش اول در اين سريال بايد ناشناس مي‌بود تا قابل باور در جامعه باشد.
به اعتقاد وي، وحيد جليلوند توانست در طول كار به پختگي كامل دست پيدا كند به طوري كه اين كار بسيار سريع و در حدود 1 سال و نيم اتفاق افتاد و بايد اين نكته پذيرفته شود كه داشتن صداي گرم براي بازي در نقش اول آن هم به جاي يك دانشمند مي‌تواند، مفيد باشد و سبب بهتر ديده‌تر شدن كار شود.
لطيفي در پاسخ به سؤال يكي از خبرنگاران مبني بر اولين حضور بازيگر نقش كودكي غياث‌الدين جمشيد كاشاني در عرصه هنري گفت: اين بازيگر (عليرضا مظفري) پيش از اين هم مقابل دوربين رفته بود و بازي وي در مجموعه نردبام آسمان باعث بهتر ديده شدن او شد؛ ما براي اين نقش از كودكان زيادي تست گرفتيم كه سرانجام وي انتخاب شد.
بر اساس اين گزارش، «هديش شاملو» كه مسئول جلوه‌هاي ويژه در سريال «نردبام آسمان» بود، گفت: بعضي از مشكلاتي كه در جلوه‌هاي ويژه اين مجموعه ديده مي‌شود، به من بر مي‌گردد كه از جمله دلايل اصلي آن هنرورهاي مجموعه بود و هماهنگي آنان با تعداد فراواني از افراد،‌كار بسيار مشكلي بود. ‌
در بخش ديگري از اين نشست، «ايرج رامين‌فر» طراح صحنه مجموعه نردبام آسمان گفت:‌اين كاري كه صورت گرفت تجربه‌اي از هويت و آداب و رسوم‌هاي ما بود؛ خانه‌هايي كه در كاشان قرن 9 هجري نشان داده شد،‌30 تا 40 درصد را سعي كرديم بر مبناي واقعيت باشد و بقيه آن را از تصورات خود بهره گرفتيم و تمام تلاش خود را كرديم تا معماري و سبك زندگي مردم كاشان را در آن زمان نشان دهيم؛ ما به بهانه ساختن يك سريال تاريخي، قصد نشان دادن فرهنگ و هويت خود را داشتيم.
«محسن بابايي» كه از مسئولان اجراي گريم در سريال نردبام آسمان را بر عهده داشت، نيز اظهار داشت: شيوه فعاليت من به اين گونه است كه تعامل ويژه‌اي را با نويسنده و كارگردان كار دارم چون نويسنده شكل افراد را نيز در ذهن خود ثبت مي‌كند و مسائلي هم كه نويسنده در نظر مي‌گيرد با تعامل مورخان صورت مي‌گيرد.
در ادامه نشست نقد و بررسي مجموعه تلويزيوني نردبام آسمان، «محسن علي‌اكبري» درخصوص پخش اين سريال در ماه مبارك رمضان، با بيان اينكه من 2 ماه پيش از ماه مبارك رمضان با آقاي «محمدحسين لطيفي» صحبت كردم و براي پخش اين مجموعه در ماه مبارك رمضان به توافق رسيديم زيرا مجموعه خوبي بود و در فرهنگ ما نيز باعث تغييري مطلوب مي‌شد، ولي تقريباً 5 روز مانده به ماه رمضان از سوي سيما به ما اعلام شد كه اين سريال در ماه رمضان پخش مي‌شود كه اين خود مسائلي را با خود به همراه داشت.
وي ادامه داد: در تمام كشورهاي عربي، سريال‌هاي تاريخي و سنگين در ماه مبارك رمضان پخش مي‌شود تا مخاطبان رسانه با توجه به خودسازي‌هايي كه در وجود خود صورت داده‌اند، كارهاي پيش‌پا افتاده را نگاه نكنند و به تماشاي كارهاي تاريخي بنشينند؛ ما يك بدعت شكني را صورت داديم و ان‌شاء‌ا... كه در سال‌هاي آتي نيز شاهد به نمايش در آمدن كارهاي خوب و فاخر باشيم.
لطيفي، ‌درباره بهترين سكانس اين مجموعه نيز گفت: سكانس «محاكمه جمشيد كاشاني» را دوست دارم و تهيه آن را نيز مديون حامد عنقا بودم چرا كه آنچه در دل داشتم با كمك ايشان از قرآن و منابع ديگر استخراج شد و با بازي خوب وحيد جليلوند صورت پذيرفت. اين سكانس به نوع ديگر در قسمت 13 مجموعه «صاحبدلان» قبل از معجزه اتفاق افتاد كه آن هم دوست‌داشتني بود؛ ولي در مجموع هر سكانس از اين مجموعه ارزشمند بود كه با تلاش عوامل انجام شد.
وي اين مسئله را نيز بيان داشت كه از پخش تبليغ در اواسط به نمايش در آمدن سريال «نردبام آسمان» از تلويزيون ناراحت شده است و گفت: اين به نوعي اهانت به كار تلقي مي‌شود چرا كه مخاطبان زمان بيشتري را بايد صرف تماشاي مجموعه‌اي تاريخي مي‌كردند.
در پايان اين نشست، باشگاه خبرنگاران جوان با هداياي از حضور عوامل تهيه مجموعه نردبام آسمان تقدير كرد.

sinath
26-09-2009, 19:48
محسن‌ علي‌اكبري در گفت‌وگو با فارس: «نردبام آسمان» به نسبت سريال‌هاي مشابه كم‌هزينه‌تر توليد شد

خبرگزاري فارس: «محسن علي‌اكبري» گفت: مجموعه «نردبام آسمان» با هزينه تقريبي 5/3 ميليارد تومان ساخته شد كه اين سريال تاريخي به نسبت سريال‌هاي مشابه ديگر، كم‌هزينه‌تر بود.

محسن علي‌اكبري در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، گفت: معمولاً در ساخت مجموعه‌هاي تاريخي از يك سو توقف‌هاي زيادي در كار صورت مي‌گيرد، كه اين امر هزينه‌هاي فرواني را براي مجموعه رقم مي‌زند. از سوي ديگر، به جهت اينكه اغلب كارگردان‌ها با تهيه‌كنندگان نشست‌هاي زيادي براي انتخاب سكانس‌ها و پلان‌ها ندارند و به توافق نمي‌رسند، به همين دليل در صحنه‌ها دچار تشتت مي‌شوند و همين امر طولاني شدن كار فيلمبرداري را به همراه دارد.
علي‌اكبري ادامه داد: در ساخت مجموعه «نردبام آسمان» ‌با توجه به اشرافي كه كارگردان آن(محمدحسين لطيفي) داشتند و تجربه‌اي كه من از ساخت سريال‌هاي تاريخي قبلي خود نظير «اصحاب كهف»، «مريم مقدس» و «فرستاده» كسب كرده بودم، توانستيم ساخت اين مجموعه را با زمان بيشتر و هزينه كمتر نسبت به كارهاي مشابه انجام دهيم.
وي با اعلام اينكه مجموعه نردبام آسمان، يك سال پيش‌توليد داشت و حدود يك سال نيز فيلم‌برداري آن به طول انجاميد، بيان داشت: نحوه دكوپاژ آقاي لطيفي در نردبام آسمان ريتم تندي داشت و تعداد پلان‌هاي آن زياد بود، كه اين موجب مطلوبيت‌ و درستي كار شد.
تهيه‌كننده نردبام آسمان با اشاره به اينكه ساخت و پخش اين مجموعه در ماه مبارك رمضان، بدعت‌شكني بود كه هميشه مخاطبان در اين ماه توقع تماشاي يك كار طنز ساده را نداشته باشند، گفت: حسن نيت رياست صدا و سيما، جناب آقاي مهندس ضرغامي به ما زياد بود و من تشكر مي‌كنم از اين كه اين مجموعه در ماه مبارك رمضان پخش شد، ما قبلاً به اين مورد فكر كرده بوديم ولي باز پيشنهاد ايشان بود كه اين كار صورت پذيرد.
وي تأكيد كرد: ما با ساخت مجموعه «نردبام آسمان و بازخوردهايي كه از سوي مخاطبان آن دريافت كرديم، توانستيم تأثيرات مطلوبي را از اين حيث كه كشورمان هزاران سال پيش مهد علم و دانش بوده و در اين زمينه افتخارات زيادي كسب كرده و اين امر با ورود اسلام به كشور نيز بهتر شده است، در مخاطبان خود ايجاد كنيم.
تهيه‌كننده آثار فاخر تاريخي نظير اصحاب كهف، مريم مقدس و فرستاده، خاطرنشان كرد:‌ در ماه مبارك رمضان انسان‌ها با توجه به خودسازي‌هايي كه انجام مي‌دهند و آماده تكامل هستند، بايد آثار ارزشمند و برجسته‌اي براي آنان تدارك ديد.
وي يادآور شد: بايد از همين الان به فكر مجموعه‌هاي تلويزيوني ماه رمضان آتي باشيم تا شاهد اين نباشيم كه مجموعه‌هايي 4 ماه پيش از ماه مبارك رمضان شروع به ساخت شود و حتي نويسنده و كارگردان آن هم با گذشت روزهايي از ماه رمضان، از پايان داستان ساخته خود خبري نداشته باشند و عجولانه در فكر پاياني براي داستان خود باشند.

sinath
29-09-2009, 22:59
گزارش نشست «نردبام آسمان» در فرهنگسراي رسانه
لطيفي: صد در صد به تاريخ وفادار بوديم
علي‌اكبري: سال‌هاست كه مي‌بينم تلويزيون وضع ناخوشايندي دارد

نشست «نردبام آسمان» با حضور محمدحسين لطيفي(كارگردان)، حامد عنقا(نويسنده)،ابراهيم غفوري(مدير فيلمبرداري)، شبنم قلي‌خاني، برزو ارجمند، رحيم نوروزي(بازيگران)، محسن علي‌اكبري(تهيه‌كننده) با حضور سادات اخوي (پژوهشگر و مجري برنامه)، در فرهنگسراي رسانه برگزار شد.

به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي رسانه، در ابتداي اين جلسه، قسمت‌هايي از اين سريال براي مدعوين به مدت 20 دقيقه به نمايش درآمد، سپس مجري نشست ضمن خير مقدم به حاضران گفت: قبل از آغاز برنامه نزد «برزو ارجمند» بودم و در مورد اين سريال با هم صحبت مي‌كرديم كه وي گفت« پدرم معتقد است محمدحسين لطيفي، تركيبي از ناصر تقوايي و زنده ياد علي حاتمي است و از همه مهم‌تر براي دل خود فيلم مي‌سازد. »

مجري از محمدحسين لطيفي در مورد چگونگي شكل‌گيري پروژه «نردبام آسمان» پرسيد كه وي در پاسخ گفت: «نردبام آسمان» جزو حكمت الهي بود. ابتدا قرار بود داستان زندگي غياث‌الدين جمشيد كاشاني در پروژه «شهرآشوب» ساخته شود كه بنا به دلايلي آن پروژه متوقف ماند، اما وقتي اين پروژه به من پيشنهاد شد، اين پيشنهاد را يك دعوت براي خود فرض كردم.
وي ادامه داد: اما قصه آشنايي من با شخصيت «غياث‌الدين جمشيد كاشاني» به زماني باز مي‌گردد كه 16 سال بيشتر نداشتم و در حال مطالعه كتاب فرهنگ ايران در اروپا بودم، در آن زمان با مشاهير زيادي آشنا شدم از جمله «غياث‌الدين جمشيد كاشاني»؛ آن زمان هم فكر مي‌كردم اگر زندگي اين شخصيت فيلم شود خيلي تاثيرگذار خواهد بود تا زماني كه ساخت اين پروژه به من محول شد. اولين فكري كه به ذهنم رسيد دعوت از «حامد عنقا»بود چرا كه او به اين موضوع خيلي اشراف داشت.
لطيفي افزود: در ساخت «نردبام آسمان» صد در صد به تاريخ وفادار بوديم و مي‌دانستيم كه «غياث الدين جمشيد كاشاني»، انساني شيعي بوده كه اهل معرفت و ايمان بسيار قوي است و به علوم رياضيات واقف بوده كه 300 سال بعد هم به قول ما امروزي‌ها كسي نتوانسته ركوردش را بزند.
لطيفي اذعان كرد: 9 ماه در يك آپارتمان با «حامد عنقا » روي فيلمنامه كار كرديم تا بتوانيم كليت كار را مال خود كنيم اما گردآوري اين فيلمنامه كار راحتي نبود اما در آن 9 ماه توانستيم هدف‌گذاري خوبي انجام دهيم.

حامد عنقا سپس گفت: در اين مدت مباحث زيادي را با هم داشتيم و به نتايج خوبي هم رسيديم. خيلي‌ها به من توصيه كردند كه با «محمدحسين لطيفي » همكاري نكنم اما در پروژه «نردبام آسمان» او يك روز هم كار را تعطيل نكرد اما برخي صحنه‌ها بداهه و با هم فكري شكل گرفت مثل تشييع جنازه مادر «غياث‌الدين جمشيد كاشاني».

مجري از ابراهيم غفوري درباره چگونگي انتخاب اين كار پرسيد و وي در پاسخ گفت: با شناختي كه از «محمدحسين لطيفي» دارم، چشم بسته اين كار را قبول كردم؛ چرا كه موقعي كه به من پيشنهاد شد فيلمنامه اوليه هنوز شكل نگرفته بود.

مجري از شبنم قلي‌خاني پرسيد آيا كار در دو پروژه براي شما سخت نبود و كدام يك را بيشتر دوست داريد كه وي در پاسخ، گفت: نه مشكل خاصي نبود هر سريالي مخاطب خاص خود را دارد. «نردبام آسمان» را شايد قشر خاص‌تر دنبال مي‌كردند اما چون ساعت پخش «پنجمين خورشيد» خيلي خوب بود، فكر مي‌كنم مخاطبان بيشتري اين سريال را دنبال مي‌كردم و من در ايفاي نقش «ويس» كتاب خاصي را مطالعه نكردم و بيشتر به كارگردانم اعتماد كرده و توضيحات سر صحنه محمدحسين لطيفي، برايم خيلي گره‌گشا بود.

در ادامه مجري همين پرسش را از برزو ارجمند پرسيد كه وي در پاسخ گفت: من تا يك روز قبل از عيد سعيد فطر درگير كار بودم و يك هفته فقط خوابيدم اما پروژه «نردبام آسمان»، سريال ويژه و دانش‌افزايي بود.
وي افزود: بازي در يك پلان فيلم‌هاي محمدحسين لطيفي برايم مغتنم است و شخصيت «معين» كار سختي بود در حالي كه من براي فهميدن يك واژه،بيش از20 بار به«حامد عنقا» زنگ مي‌زدم و معتقدم كه مي‌شد روي شخصيت «معين» بيشتر كار كرد اما به دليل كمبود وقت اين امر صورت نگرفت.

مجري از برزو ارجمند درباره ويژگي محمدحسين لطيفي پرسيد كه وي در پاسخ، گفت: آقا «لطيفي» نون دلش را مي‌خورد، يادم مي‌آيد من و وحيد جليلوند روزي از او پرسيديم كه چرا پروژه «نردبام آسمان» را مي‌خواهي بسازي كه وي در پاسخ، گفت: كافي است 10 نوجوانان شناخت بهتري نسبت به شخصيت «غياث‌الدين جمشيد كاشاني» پيدا كنند ما اجر معنوي خود را دريافت كرده‌ايم، و يا روزي از او پرسيدم چرا پروژه «روز سوم» را مي‌خواهي بسازي كه وي در پاسخ گفت« فكر كنيد نيمه دوم بازي ايران و استراليا است، من "وي‌يرا " هستم و دو بر صفر عقب‌ايم... تمام تلاش خود را انجام دهيد!»

محسن علي اكبري نيز در ادامه اين نشست درباره چگونگي شكل‌گيري «نردبام آسمان» گفت: ساخت و توليد اين سريال را دو سال پيش شروع كرديم و آپارتماني نزديك شهرك غزالي اجاره كرده و پيش توليد و ديگر مراحل آغاز شد و تصور اين را نداشتيم كه اين سريال در ماه مبارك رمضان پخش شود وقتي به من زنگ زدند، ممانعت كردم؛ بعد شبي در قزوين اين مساله را با محمدحسين لطيفي در ميان گذاشته و ايشان استقبال كرد.
وي اضافه كرد: سال‌هاست كه مي‌بينم تلويزيون وضع ناخوشايندي دارد و دارد به شعور مردم توهين مي‌شود و من هم فيلم «هميشه پاي يك زن در ميان است» را ساختم چون ساخت كمدي اجتناب‌ناپذير است. معتقدم در ماه مبارك رمضان پخش پنج سريال كمدي خوب نيست و ما بايد كمك كنيم تا به يك مسير متعالي برسيم.
وي اظهار كرد: اعتقاد داشتم سريال«مريم مقدس» هم بايد در ماه مبارك رمضان پخش شد كه متاسفانه اين كار رخ نداد.
وي افزود: يك هفته به شروع ماه مبارك رمضان با من تماس گرفتن كه كار بايد پخش شود كار سختي بود و به ساختار كمي لطمه زد و محمدحسين لطيفي، 40 شب نخوابيد اما با لطف خدا اين كار به پايان رسيد.

رحيم نوروزي نيز درباره نقش خود گفت: برايم كارگردان در اولويت است و ريسكي هم بود چراكه در «يوسف پيامبر(ع)» هم چنين نقشي را داشتم و در اين جا «يوسف» در كنارم بود سعي كردم متفاوت كار كنم.

در پايان محمدحسين لطيفي گفت: در شكل‌گيري فيلمنامه دوستي را به من معرفي كردند كه 35 سال درباره اين شخصيت مطالعه داشت و 70 در صد كار ما به ثمر رسيد.

sinath
29-09-2009, 23:00
مجيد نادري خبر داد:
بررسي سريال‌هاي «نردبام آسمان»و«بشارت منجي» در نقد اول

برنامه‌ي نقد اول سريال‌هاي «نردبام آسمان» و «بشارت منجي» را نقد خواهد كرد.

مجيد نادري - تهيه‌كننده نقد اول -در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اعلام خبر بالا افزود: نقد سريال «نردبام آسمان» با حضور محمدحسين لطيفي (كارگردان)، داريوش كاردان (بازيگر)، حامد عنقا (نويسنده) و طهماسب صلح‌جو (منتقد) ضبط شده است.
به گفته‌ي وي نقد سريال «نردبام آسمان» در قالب دو قسمت حدودا 70 دقيقه‌اي به روي آنتن خواهد رفت.

نادري از كوروش علياني به عنوان مجري جديد برنامه‌ي «نقد اول» نام برد و افزود: در نقد سريال «نردبام آسمان» بيشتر درباره‌ي ساختار اين سريال صحبت شد.

او در پاسخ به پرسش ايسنا، درباره‌ي نقد سريالي از توليدات سيما فيلم در برنامه‌ي نقد اول شبكه‌ي اول و اين‌كه در گذشته اين رويكرد را شاهد نبوده‌ايم، گفت: از آن جا كه اين سريال از شبكه‌ي اول پخش شد، مسوولان سيمافيلم تشخيص دادند كه مجموعه در قالب نقد اول نقد شود و به دليل محبتي است كه به برنامه داشتند.
وي هم‌چنين ياد‌آور شد كه سريال يوسف پيامبر (ع) از توليدات سيمافيلم نيز در قالب نقد اول به بحث گذاشته شده است.

نادري هم‌چنين از نقد سريال «بشارت منجي» در قالب نقد اول خبر داد و از قائم مقامي (كارشناس مذهبي) و نادر طالب‌زاده (كارگردان) به عنوان مهمانان اين برنامه نام برد.
به گفته‌ي تهيه نقد اول دراين برنامه نيز بيشتر درباره‌ي ساختار سريال «بشارت منجي» صحبت مي‌شود.

sinath
06-11-2009, 21:51
درسازمان صدا و سيما برگزار شد
تقدير ضرغامي ازهنرمندان‌نردبام آسمان

جام جم آنلاين: رئيس رسانه ملي در مراسم قدرداني از هنرمندان سريال نردبام آسمان كه در سازمان صدا و سيما برگزار شد اين سريال را متعلق به نسل هاي مختلف است.
به گزارش واحد مرکزي خبر ، در آغاز اين مراسم که با حضور هنرمندان و دست اندرکاران سريال نردبام آسمان در سازمان صدا و سيما بر گزار شد محمد حسين لطيفي کارگردان اين سريال حمايت هاي همه جانبه مسئولين صدا و سيما از اين اثر را از دلايل عمده موفقيت آن برشمرد و گفت : مساعدت هاي ويژه رئيس سازمان صداوسيما به اين مجموعه ي تاريخي موجب شد که امروز دست اندر کاران نردبام آسمان با افتخار و سربلندي در اين مراسم شرکت کنند.

در اين مراسم پس از اظهار نظر چند تن از هنرمندان و دست اندرکاران اين سريال ، رئيس سازمان صدا و سيما موفقيت سريال نردبام آسمان را وفادار بودن آن به اصل موضوع يعني معرفي جايگاه علم و دانشمندان در کشور دانست و گفت: هر چند سريال هاي تاريخي مخاطبان خود را به صورت تدريجي پيدا مي کنند اما فيلم نامه خوب همراه با ساخت حرفه اي در کنار مشاوره هاي مستمر صاحب نظران و کارشناسان خبره به اين اثر، موجب جلب نظر مخاطبان و رضايت آنها شد.

مهندس ضرغامي غلبه حواشي بر اصل در برخي توليدات رسانه اي را از نقاط ضعف اين آثار ذکر کرد و افزود: توجه به اصل موضوع و دوري از مسائل فرعي و درنتيجه ارائه اثري هنري براساس آنچه که از سازندگان خواسته شده بود، از برجستگي هاي ارزنده اين سريال به شمار مي رود.

وي با ارزشمند خواندن تلاش همه عوامل و دست اندرکاران اين سريال در معرفي يکي از شخصيت هاي برجسته علمي کشور تصريح کرد : نقد اين سريال از ابعاد مختلف در محافل علمي و رسانه هاي گوناگون کشور که موجب شناسايي ابعاد مختلف زندگي علمي و اجتماعي غياث الدين جمشيد کاشاني شد، نشاني از موفقيت سريال نردبام آسمان در معرفي يکي از مفاخر علمي اسلامي- ايراني است.

رئيس سازمان صدا و سيما سريال نردبام آسمان را متعلق به نسل هاي مختلف دانست و گفت: امروز ميليونها نفر از مردم به خصوص جوانان کشورمان به داشتن اين چنين شخصيت هاي بي نظيري به خود مي بالند و آنها را هويت ، شناسنامه و مايه افتخار خود مي دانند.

مهندس ضرغامي افزود: تجربه خوب صدا و سيما در استفاده از شخصيت برجسته اي چون دکتر ولايتي به عنوان مشاور در کنار اين سريال ، در توليدات آينده و سريال هايي از اين دست ادامه مي يابد.

دکتر ولايتي نيز در اين مراسم با اشاره به جايگاه ايران و کثرت مفاخر و دانشمندان برجسته ايراني در رشته هاي مختلف علمي گفت : اشتياق روزافزون مردم جهان براي آشنايي با دانشمندان ايراني که مدت 8 قرن توليد علم جهان را عهده دار بوده اند وظيفه ما را در پاسخ به اين استقبال سنگين کرده است.

مشاور سريال نردبام آسمان تاثير اين سريال و توليدات رسانه اي مشابه را در اعتماد به نفس مردم و به ويژه جوانان اعجاب آور خواند و تصريح کرد: از نتايج مهم ديگري که با توليد اينگونه سريال ها حاصل مي شود تثبيت هويت ايراني- اسلامي شخصيت هاي برجسته ايراني است که در سالهاي اخير شاهد مصادره بناحق برخي از آنها توسط کشورهاي همسايه بوده ايم.

در اين نشست برخي از هنرمندان و دست اندرکاران سريال نردبام آسمان درخصوص اين سريال و ديگر موضوعات و مشکلات توليد آثار تاريخي با رئيس سازمان صدا و سيما مطالبي را بيان کردند.