PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال : فایلهای سیستمی جدید

capitan black
10-08-2009, 20:57
سلام دوستان..
فایلهای سیستمی جدید که بعد از ntfs اومده چیا هستند؟

امیدوارم سوال رو در جای مناسب عنوان کرده باشم..مرسی

djsystem
10-08-2009, 21:51
فکر نکنم چیزی اومده باشه
کجا شنیدی یا دیدی؟

nw_nk
10-08-2009, 22:42
سلام دوستان..
فایلهای سیستمی جدید که بعد از ntfs اومده چیا هستند؟

امیدوارم سوال رو در جای مناسب عنوان کرده باشم..مرسی

سلام.

سیستم های فایل زیادی بعد از NTFS که برای نخستین بار در سال 1993 با ویندوز NT معرفی و بکار گرفته شد, اومدن. اما استفاده خاص دارن, قابلیت های کمتری دارن یا مربوط به سیستم عاملی غیر از ویندوز میشن.

به عنوان مثال FAT32 سال 1996 با Windows 95b معرفی شد. HFS Plus که در سال 1998 و با Mac OS 8.1 معرفی شده. ext3 و ext4 که به ترتیب سال 1999 و 2006 برای Linux معرفی شدن. FATX که سال 2002 و برای Xbox معرفی شده. exFAT که 2006 و با ویندوز CE 6.0 معرفی شده و مناسب Flash ها هست (این سیستم فایل جایی که NTFS صرف نمیکنه و می خواهیم محدودیت های FAT رو نداشته باشیم کاربرد داره).

در حال حاضر همون NTFS ورژن 3.1 که سال 2001 و با XP معرفی شد و احتمالا درایو های اکثر کاربران به همین فرمت هست, مناسبه.

موفق باشید.

capitan black
10-08-2009, 23:54
سلام.

سیستم های فایل زیادی بعد از NTFS که برای نخستین بار در سال 1993 با ویندوز NT معرفی و بکار گرفته شد, اومدن. اما استفاده خاص دارن, قابلیت های کمتری دارن یا مربوط به سیستم عاملی غیر از ویندوز میشن.

به عنوان مثال FAT32 سال 1996 با Windows 95b معرفی شد. HFS Plus که در سال 1998 و با Mac OS 8.1 معرفی شده. ext3 و ext4 که به ترتیب سال 1999 و 2006 برای Linux معرفی شدن. FATX که سال 2002 و برای Xbox معرفی شده. exFAT که 2006 و با ویندوز CE 6.0 معرفی شده و مناسب Flash ها هست (این سیستم فایل جایی که NTFS صرف نمیکنه و می خواهیم محدودیت های FAT رو نداشته باشیم کاربرد داره).

در حال حاضر همون NTFS ورژن 3.1 که سال 2001 و با XP معرفی شد و احتمالا درایو های اکثر کاربران به همین فرمت هست, مناسبه.

موفق باشید.

سلام:11:
مرسی دوست عزیز اینا رو میدونم ولی گویا از اینا جدیدتر هم اومده !
اینو استادم توی کلاس mcse مطرح کرد..خودم هم پاک گیج شدم !

djsystem
11-08-2009, 00:05
ببینم سیستم فایلی که ویندوز بشناسه منظورت بود یا کلی چون اونایی که nw_nk معرفی کردند بعضیهاش برا لینوکس بود و بعضی مک
ولی ماکروسافت بعد از ntfs چیز جدید درست نکرد
اگه بود برا windows7 حتما از اون استفاده میکرد و موقع نصب درایوها رو به اون فرمت در میاورد

nw_nk
11-08-2009, 00:42
سلام:11:
مرسی دوست عزیز اینا رو میدونم ولی گویا از اینا جدیدتر هم اومده !
اینو استادم توی کلاس mcse مطرح کرد..خودم هم پاک گیج شدم !

جدیدتر از اونها HAMMER و Btrfs هستند که به ترتیب سال 2008 و 2007 برای سیستم عامل Dragonfly BSD و Linux معرفی شدن.

ماکروسافت 4 سیستم فایل بعد از NTFS ارائه کرده که در پست قبلی 3 تاشون رو ذکر کردم. اون یکی باقیمانده هم Joliet CDFS هست که در سال 1995 عرضه شده.

عنوان سیستم فایلی که استادتون ذکر کرد چی بود؟ نظر منو بخواهید اصلا به اطلاعات و صحبت های بی ارزش اساتید ایرانی توجه نکنید. خیلی کم پیدا میشه مسلط و آگاه باشن. مخصوصا وقتی حرف تکنولوژی روز میشه.

...
1- ولی ماکروسافت بعد از ntfs چیز جدید درست نکرد
2- اگه بود برا windows7 حتما از اون استفاده میکرد و موقع نصب درایوها رو به اون فرمت در میاورد

1- exFAT, FATX و ... همگی توسط Microsoft ساخته شدن و جدید تر از NTFS هستند. اما کاربردشون خاصه. حتی FAT32 هم بعد از NTFS اولیه معرفی شده.
2- همینطور هم هست. سیستم فایل ویندوز 7 با ویندوزی مثل XP فرق داره. همونطوری که سیستم فایل پارتیشن NTFS ای که تحت Vista ایجاد شده با XP دقیقا یکی نیست. هرچند بخاطر تغییرات کم, بیشتر وابسته به سیستم عامل و سازگاری در اکثر موارد شاید این تصور بوجود بیاد که سیستم فایل مدتهاست تغییری نداشته.

...

vandu
11-08-2009, 15:55
قرار بود سیستم فایلی به اسم WinFS برای ویندوز Longhorn ساخته بشه. منتها مایکروسافت اون بچه رو با همه تکنولوژیهایی که داشت سقط کرد...
البته سیستم های فایل برای لینوکس خیلی بیشتر تولید میشه...
طوری که موقع نصب میشه از بین 7-8 نوع یکی رو انتخاب کرد...
مثلا ext3 یا ReiserFS ...