PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فایرفاکس یک میلیارد بار، بارگذاری شد

satttanism
01-08-2009, 12:03
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مرورگر اينترنتي فايرفاکس به رکوردي تازه دست يافت و به گفته شرکت موزيلا، تعداد بارگذاري‌هاي آن از اينترنت از مرز يک ميليارد بار نيز گذشت.

مرورگر فايرفاکس نخستين بار در سال 2004 عرضه شد و کارشناسان همچنين ادامه رشد آن بين کاربران جهاني را پيش‌بيني مي‌کنند.

به گفته شرکت تحقيقاتي اينترنتي StatCounter، در 30 روز ماه ژوئيه مرورگر متن‌باز فايرفاکس موفق شد 30.5 درصد از بازار جهاني مرورگرهاي اينترنتي را در اختيار بگيرد. در همين دوره زماني سهم Internet Explorer مايکروسافت از بازار جهاني مرورگرها به 60.12 درصد رسيد. همچنين، سهم Safari اپل و Chrome گوگل نيز بيش از 3 درصد اعلام شد و مرورگر Opera تنها 2.65 درصد از اين بازار را از آن خود کرد.

اين اعداد و ارقام در رقابت ميان توليدکنندگان اين مرورگرها در سال‌هاي اخير تغييرات فراوان کرده است. براي مدت مشابه در سال 2008، مرورگر فايرفاکس تنها صاحب 26.07 درصد از بازار جهاني مرورگرها بود و IE مايکروسافت نيز 68.46 درصد از اين بازار را در اختيار داشت. سهم Safari و Opera نيز از اين بازار به‌ترتيب 3.31 و 1.77 درصد گزارش شده و Chrome نيز هنوز وارد عرضه رقابتي نشده بود.

مقايسه آمارهاي سال گذشته با آمارهاي امسال نشان مي‌دهد که فايرفاکس در اين مدت 17 درصد رشد کرده و از محبوبيت مرورگر IE مايکروسافت نزد کاربران 12.4 درصد کاسته شده است. بايد توجه داشت که حتي عرضه آخرين نسخه از مرورگر مايکروسافت موسوم به IE 8 نيز به ميزان اندکي وضعيت اين شرکت را در بازارهاي جهاني مرورگرهاي اينترنتي بهبود بخشيد.

systemgroup.net

piremard
02-08-2009, 14:05
من یه جا خوندم فایرفاکس نسخه 3.5 یه میلیارد دانلود شده . انی مال نسخه های دیگه هم هست ؟
من خودم فقط فارفاکس پورتابل کار می کنم . خیلی بهتره .

MYM
03-08-2009, 01:51
آمار StatCounter کاملا اشتباه و غیر معتبر است. من خودم ازش استفاده می کنم.
آمار را بر اساس بازدید محاسبه می کند نه بازدید کننده.
برای مثال اگر 10 نفر هر کدام 1 بار با IE از یک سایت بازدید کنند و 1 نفر 10 بار با FireFox همین کار را بکند، آمار را مساوی در نظر می گیرد.

piremard
03-08-2009, 15:43
آمار StatCounter کاملا اشتباه و غیر معتبر است. من خودم ازش استفاده می کنم.
آمار را بر اساس بازدید محاسبه می کند نه بازدید کننده.
برای مثال اگر 10 نفر هر کدام 1 بار با IE از یک سایت بازدید کنند و 1 نفر 10 بار با FireFox همین کار را بکند، آمار را مساوی در نظر می گیرد.
این گزارش کانتر سایتشون نیست . گزارش آمار آفیشیال هست . یعنی شرکت استیت-کانتر با فایرفاکس طی قراردادی این محاسبات رو تحلیل کرده . یعنی شما گمان کردید با یه کد جاوا اسکریپت و یه کانتر نیم خطی به این نتیجه رسیدند ؟!

MYM
03-08-2009, 18:51
این گزارش کانتر سایتشون نیست . گزارش آمار آفیشیال هست . یعنی شرکت استیت-کانتر با فایرفاکس طی قراردادی این محاسبات رو تحلیل کرده . یعنی شما گمان کردید با یه کد جاوا اسکریپت و یه کانتر نیم خطی به این نتیجه رسیدند ؟!

شرکت؟؟؟ کدام شرکت؟
ستیت کانتر که شرکت نیست. چه برسه به اینکه اعتبار هم داشته باشه.
از این همه شرکت معتبر چرا مازیلا رفته سراغ این و باهاش قرار داد بسته؟؟؟؟؟؟

من همچین گمانی نکردم. منظورم این بود که سایتی که اینقدر از نظر فنی ضعیف و عقب افتاده است نمی تونه آمار معتبری بگیره و ارائه کنه.

راستی منبع اصلی این خبر کجاست؟

piremard
03-08-2009, 21:54
شرکت؟؟؟ کدام شرکت؟
ستیت کانتر که شرکت نیست. چه برسه به اینکه اعتبار هم داشته باشه.
از این همه شرکت معتبر چرا مازیلا رفته سراغ این و باهاش قرار داد بسته؟؟؟؟؟؟

من همچین گمانی نکردم. منظورم این بود که سایتی که اینقدر از نظر فنی ضعیف و عقب افتاده است نمی تونه آمار معتبری بگیره و ارائه کنه.

راستی منبع اصلی این خبر کجاست؟
استیت کانتر یک شرکت معتبر ثبت شده در سال 1999 در کشور ایرلند به نشانی زیر هست :

Guinness Enterprise Centre
Taylor's Lane
Dublin 8
Ireland

اینکه شما قبولشون داشته باشید یا نه یک نظر شخصیه که با وجود محترم بودن ، فقط برای شخص شما اعتبار داره

MYM
04-08-2009, 01:17
استیت کانتر یک شرکت معتبر ثبت شده در سال 1999 در کشور ایرلند به نشانی زیر هست :

Guinness Enterprise Centre
Taylor's Lane
Dublin 8
Ireland

اینکه شما قبولشون داشته باشید یا نه یک نظر شخصیه که با وجود محترم بودن ، فقط برای شخص شما اعتبار داره

اینکه این نظر شخصی من هست و کاملا بی اعتبار، باید ثابت کردن عکسش کار خیلی راحتی باشه.
لطفا یک منبع معتبر معرفی کنید که به ادعاهای این سایت استناد کرده باشه.

اینکه این شرکت ثبت شده است به هیچ وجه اعتبار اون رو ثابت نمی کنه.

satttanism
04-08-2009, 12:56
اینکه این نظر شخصی من هست و کاملا بی اعتبار، باید ثابت کردن عکسش کار خیلی راحتی باشه.
لطفا یک منبع معتبر معرفی کنید که به ادعاهای این سایت استناد کرده باشه.

اینکه این شرکت ثبت شده است به هیچ وجه اعتبار اون رو ثابت نمی کنه.
دوست عزیز موزیلا شرکت بی اعتباری نیست که همینجوری یه حرفی بزنه پس به آمار همینجوری هم استناد نمیکنه

satttanism
04-08-2009, 13:17
حدود ساعت ۸ بعداز ظهر روز جمعه، تعداد دانلودهای مرورگر فایرفاکس از مرز یک‌میلیارد دانلود گذشت. سال گذشته نیز موزیلا توانست رکورد بیشترین تعداد دانلودهای یک نرم‌افزار در یک روز را با ۸میلیون دانلود فایرفاکس ۳.۰ بشکند. پروژه‌ی بعدی برای فایرفاکس نسخه‌ی ۳.۵ بود که شمارنده‌ی دانلودش را در اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] lla.com%2F) می‌توانید ببینید. (تا کنون بیش از ۷۲ میلیون بار دانلود شده است)

بعد از این رکوردها، فایرفاکس اعلام کرده‌است که فایرفاکس از اولین روزی که راه اندازی شده است تا کنون بیش از یک‌میلیارد بار توسط کاربران دانلود شده است. برهمین اساس کمپانی موزیلا سایتی را برای این مورد راه‌اندازی کرده تحت عنوان‌: ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰+You ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] you.com%2F)!
ازطرفی Mike Belztner از مدیران موزیلا، بیان کرده است که فایرفاکس درحال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر در تمام دنیا دارد، این درحالی است که سال گذشته کاربران فایرفاکس حدود ۱۷۵میلیون نفر بودند. او همچنین بیان کرده است که کاربران فایرفاکس برایش از اهمیت بیشتری برخوردار است تا دفعات دانلود این نرم‌افزار.
به جرات می‌توان گفت که فایرفاکس به موفقیت بسیار بزرگی در زمینه‌ی مرورگرها دست پیداکردهاست،چرا که تا قبل از ورود این مرورگر به دنیای مجازی، اساسآ تجارت مرورگرها در دست کمپانی مایکروسافت بود. براساس آمارهای ارائه شده درحال حاضر به طور میانگین هر ثانیه ۵۰ بار این مرورگر از سایت موزیلا دانلود می شود و این آمار فوق‌العاده‌ای است. همچنین فایرفاکس در‌ سایت “یک‌میلیارد دانلود به اضافه‌ی تو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] you.com%2F)” از کاربران خواسته با رفتن به سایتTwibbon.com ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) با تغییر لوگوی تویترشان ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %2F1-billion-Firefox-downloads) در جشن یک‌میلیاردی فایرفاکس شرکت کنند.

از طرف دیگر کمپانی مایکروسافتادعا کرده است که تعداد دفعات دانلود IE8 از مرز ۲۰۰ میلیون دانلود در چهار ماه گذشته عبور کرده است، مایکروسافت بیان کرده است که این تعداد دانلود تنها تعداد دانلودهای اینترنت اکسپلورر ۸ است و نه نسخه‌های قبلی آن. البته مقایسه‌ی IE و فایرفاکس پذیرفتنی نیست؛ زیرا که ویندوز، حتی باوجود چندین سیستم عامل مختلف در حال حاضر، پرطرفدارترین سیستم عامل در میان کاربران کامپیوتر است و بسیاری از کاربران قبل از اینکه بخواهند فایرفاکس را بشناسند، با مرورگر مایکروسافت آشنایی پیدا می کنند.
اما چیزی که این حجم بالای دانلودها نشان می دهد این است که اولاً کاربران اساسآ به هیچ نرم‌افزاری تعلق‌خاطر خاصی ندارند و هر مرورگر را با درایت خود انتخاب می کنند و نه احساس علاقه، و دوم اینکه رقابت در دنیای مرورگرها همچنان نفس‌گیر است و هرکدام از این کمپانی‌ها همچنان در حال توسعه‌ی بیشتر محصولات خود برای کسب درآمد بیشتر است. از طرفی بعد از رکود چندسال گذشته‌ی مرورگر مایکروسافت، مرگ نت‌اسکیپ و آمدن مرورگرهای مدرن که امکانات بسیار حرفه‌ایی‌تری را به کاربران ارائه می‌دادند، از جمله امکان افزودن افزونه‌های مختلف به مرورگر، سطح توقعات کاربران به شدت بالا رفت و این خود باعث نمایش این تعداد دانلود این مرورگرها شد. از طرفی فراموش نکنیم که علاوه بر فایرفاکس و اینترنت‌اکسپلورر، مرورگر حرفه‌ای دیگری نیز وجود دارد و آن “اپرا” است که بنا به گفته‌ی شرکت سازنده‌اش از سال ۲۰۰۳، که کمپانی افتتاح شد، تاکنون بیش از ۲۵۰ میلیون بار دانلود شده است و تعداد دانلودهای روزانه‌ی آن از روزانه ۲۰۰۰۰ الی ۳۰۰۰۰ به ۲۰۰۰۰۰ دانلود در روز رسیده است.این درحالی است که اگر میزان دانلود مرورگر مخصوص موبایل(اپرا مینی) این کمپانی را هم به آن بیافزاییم، تعداد دانلودهای کلی این مرورگر به بیش از ۵۰۰ میلیون بار دانلود می رسد.
از طرفی رقابت در دنیای مرورگرها زمانی شدیدتر می‌شود که رقیب اصلی مایکروسافت وارد میدان رقایت شد. گوگل با ارائه‌ی مرورگر سریع و کم‌حجم خود توانست حجم بالایی از کاربران هم فایرفاکس و هم IE را به سمت خود بکشاند. از طرفی کمپانی عظیم اپل نیز با وجود نفوذ نسبتآ بالای خود در میان کاربران خود(مخصوصآ کاربران آمریکایی) توانست مرورگر خود را در رده‌ی این مرورگرها قرار دهد.
باتوجه به موارد فوق و همچنین اتفاقاتی که اخیرآ در دنیای غول‌های اینترنتی افتاده است و همچنین خبر عرضه‌ی سیستم‌عامل رایگان گوگل می‌توان به چند نکته‌ی کلیدی و مهم دست یافت: اولآ این رقابت، رقابت پرسودی است، ثانیآ تفکرات”کد باز” همچنان درحال پیداکردن طرفداران بیشتری درمیان کاربران است و هر محصولی که آنها را به دنیای وب۲ بیشتر گره بزند، بیشتر مورد پسند کاربران است، کاربران محصولی را بیشتر می‌پسندند که بر طبق خواسته‌ی آنها تغییر کند، نه سازنده‌اش‌، همچنان که می‌بینیم فایرفاکس بیشتر از IE مورد قبول کاربران است (با اینکه اینترنت اکسپلورر هم افزونه دارد ولی محصول خود مایکروسافت است و نه کاربران)‌، این مسئله در مورد دنیای سیستم‌عامل‌ها هم همچنان در حال پیشرفت است. از طرفی این را هم فراموش نکنیم که این مرورگرها علاوه بر موارد گفته شده در فوق‌ نیم‌نگاهی هم به نسل بعدی دنیای وب‌ دارند و سعی‌ می‌کنند هرچه بیشتر خود را با نسل بعدی دنیای وب هماهنگ کنند.

pariyana.com

Benygh
04-08-2009, 13:19
سلام
این هم شمارنده ی دانلود از سایت رسمی موزیلا ...

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

piremard
04-08-2009, 20:37
اگر میانگین حجم نسخه های فایرفاس رو در حدود 9 مگابایت بگیریم ، چیزی در حدود نهصد هزار ترابایت پهنای باند تابحال صرف تنها دانلود این نرم افزار شده . جدا از هزاران هزار اکستیشن و فروم و نسخه های پرتابل

V A H í D
04-08-2009, 20:45
اگر میانگین حجم نسخه های فایرفاس رو در حدود 9 مگابایت بگیریم ، چیزی در حدود نهصد هزار ترابایت پهنای باند تابحال صرف تنها دانلود این نرم افزار شده . جدا از هزاران هزار اکستیشن و فروم و نسخه های پرتابل
تازه اگه دانلود های خارج از خود سرور رو در نظر نگیریم !

MYM
05-08-2009, 15:00
دوست عزیز موزیلا شرکت بی اعتباری نیست که همینجوری یه حرفی بزنه پس به آمار همینجوری هم استناد نمیکنه

من نگفتم مازیلا شرکت کوچک یا درپیتی هست. گفتم ستیت کانتر شرکتی نیست که مازیلا بخواد به آمارش استناد کنه. اون سایت یه چیزی واسه خودش گفته. اگر به سایت خود مازیلا نگاه کنید خواهید دید از آمار شرکت SQL Stream استفاده می کنه.
اون یک میلیارد هم تعداد دانلود هست نه دانلود کننده. تا حالا بیش از 200 بار فقط من این نرم افزار رو دانلود کردم در حالی که حتی نرم افزار پیش فرضم هم نیست. ( وقتی بیلد و ورژن جدیدش میاد دانلود می کنم. همینطور وقتی در کافی نت و ... هستم هم بصورت تکراری بارها این برنامه رو دانلود کرده ام.)

جریان اینه که ستیت کانتر می خواد از آب گل آلود ماهی بگیره.

satttanism
05-08-2009, 15:34
به هر حال هر سایتی که هست موزیلا بهش استناد کرده
در عنوان تاپیک هم نوشته شده 1 میلیارد بار بارگذاری (دانلود) شده جایی ذکر نشده 1میلیارد دانلود کننده داشته