PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دخالت سازمان ملل برای ثبت Facebook.ir برای Facebook.com و مابقی ماجرا...

satttanism
29-07-2009, 13:22
دخالت سازمان ملل برای ثبت Facebook.ir برای Facebook.com

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

با خبر شدم نام دامنه Facebook.ir که توسط یک ایرانی به نام مجید کریمیان ثبت شده با دخالت سازمان ملل به نفع Facebook ضبط شده است. ظاهرا آقای کریمیان قصد داشته اند از این نام دامنه برای فروش کتاب استفاده کنند. این اولین باری است که می شنوم سازمان ملل برای ثبت یک نام دامنه دخالت می کند. سایت فیس بوک اولین بار با نام دامنه thefacebook.com آغاز به کار کرد و بعد از مدتی نام دامنه Facebook.com را به قیمت 200000 دلار خریداری کرد. فیس بوک که به تازگی زبان فارسی را هم به زبانها خود افزوده قصد دارد با این نام دامنه بخش اختصاصی تری برای فارسی زبانان ایرانی راه اندازی کند. البته تا زمانی که این سایت در ایران فیلتر است بعید به نظر می رسد کار خاصی در این مورد صورت گیرد. البته من با who.is مشخصات این سایت رو چک کردم و هنوز این دامنه به نام آقای کریمیان است.
به نظر شما آیا دخالت سازمان ملل در این مورد منطقی است؟ آیا بهتر نبود فیس بوک این نام دامنه را هم از آقای کریمیان می خرید؟

تصویری از آنچه که در facebook.ir مشاهده شد

iclub.ir

satttanism
29-07-2009, 13:24

در پی انشار خبر بازپس گیری نام دامنه facebook.ir توسط facebook از آقای کریمیان، بنده موفق شدم طی یک تماس تلفنی جزییات این اتفاق را جویا شوم. ایشان اظهار کردند چند ماه قبل فردی از روسیه برای خرید این نام دامنه به بنده مراجعه کرد و در نهایت پیشنهاد 4750 یورور داد از آنجا که بنده راضی به فروش این نام نبودم پیشنهاد ایشان را نپذیرفتم. پس از چند ماه خود فیس بوک پا به عرصه گذاشت و پیشنهاد 100 یورو برای خرید نام دامنه را داد. در ادامه آقای کریمیان گفتند که ایشان معادل کلمه "کتاب نما" را در انگلیسی به Facebook ترجمه کردند و قصد داشتند اقدام به فروش کتاب بکنند. هم اینک ایشان برای حل مشکل از طریق WIPO اقدام کرده اند که به نتیجه ای نرسیده. جالب است بدانید که این نام تا تاریخ 24 مرداد برای ایشان ثبت شده و باید تمدید شود اما اجازه تمدید به ایشان نمی دهند .
به نظر می رسد فیس بوک قصد دارد تا با استفاده از زور هم که شده بدون پرداخت هیچ هزینه ای صاحب این نام دامنه شود. به احتمال زیاد فرد روسی که به آقای کریمیان مراجعه کرده بودند نیز از طرف فیس بوک برای بررسی وضعیت به ایران آمده بودند. به نظر من از آنجا که مرجع قانونی ثبت دامنه های ir شرکت irnic است و این دامنه ها در اختیار کشورها است باید شرکت irnic اقدامی به نفع آقای کریمیان انجام دهد.
آیا به نظر شما اقدام فیس بوک منطقی است؟
تماس فرد روسی تنها با ایمیل بوده. ایشان مراجعه حضوری نداشته اند.

iclub.ir

satttanism
29-07-2009, 13:25
آقای کریمیان تصویر ایمیلی را که حاوی پیشنهاد خرید 100 یورویی Facebook.ir توسط Facebook بوده را برایم ارسال کردند. بنده آدرسهای ایمیل را به دلایلی مشخص حذف کردم و تنها متن ایمیل را منتشر می کنم. در ادامه نیز می توانید تصویر کنترل پنل این نام دامنه را در irnic ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ببینید.

iclub.ir

symk
31-07-2009, 21:36
عجب اوضاعی شده هان

Fusi0n
31-07-2009, 23:17
باید کلمه ملل از اسم برداشت :41: واقعا تاسف باره هر کاری بخواهند میکنن :13:

miladanimator
01-08-2009, 01:05
حد اقل باید به یک قیمت خوب ازش می خریدند دامین رو ...

اما انگار فقط قراره 100 یورو برای این دامین بپردازن ...

C0OPeR
01-08-2009, 01:49
اینطوری که امنیت نداره ! الان بریم دامنه ir یه سایت معروف رو بگیریم بعد هر کی زورش بیشتر بود بیاد بگیره !