PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مدار منبع تغذیه ی سوئیچینگ 30-0 ولت , 3-0 آمپر حرفه ای و %100 عملی

payam
28-07-2009, 22:56
نام پروژه :

مدار منبع تغذیه ی DC متغیر 30 - 0 ولت [ 3A ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Technical Specifications
Input Voltage: ................ 24 VAC
Input Current: ................ 3 A (max)
Output Voltage: ............. 0-30 V adjustable
Output Current: ............. 2 mA-3 A adjustable
Output Voltage Ripple: .... 0.01 % maximum

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دوستان عزیز ؛ شماتیک کلی مدار , شکل ظاهری بعد از مونتاژ , PCB , طریقه ی نصب قطعات و توضیحات و قطعات مورد نیاز همه و همه در یک فایل زیپ که در زیر میتونید دانلود کنید در اختیار شما قرار گرفته شده .

موفق باشید :)

یوسف عزیزی
25-12-2009, 00:14
دوست عزیز این مدار که (مدار تغذیه سویچنگ )نیست

New Ray
29-12-2009, 23:42
منظور از سوئيچينگ اين نيست كه حتما با برق كار كنه و چوك داشته باشه ، يعني خروجي كنترل شده باشه و اتصال كوتاه مدارو نسوزونه ( خروجي سوئيچ بشه )

پس از بررسي ها متوجه شدم كه تقريبا اين مدار رو سوئيچينگ نميشه گفت. چون طرز كارش بيشتر شبيه مدارات فعال هست ( رگولاتورها )

klick2
17-06-2010, 23:01
لیست قطعات مدار رو از کجا می تونم بگیرم .تو فایل لیست قطعات نوشته نشده بود.

New Ray
18-06-2010, 10:22
اين مدار رو از سايت Electronics Lab ميتونيد پيدا كنيد و داخل صفحه هم توضيحات انگليسي و ليست قطعاتش هست. بهتره ترانس رو حدود سه آمپر بگيريد .

ضمنا اين مدار نميتونه 30 ولت 3 آمپر بده ها !! من يه نمودار ازش گرفتم كه براي نمونه : در 22 ولت حد اكثر يك آمپر و در 10 ولت حداكثر 3 آمپر ميتونه بده و اتصال كوتاهش هم حدود 4 آمپره.

rajabi12
20-04-2011, 19:38
با سلام به استاد آقای New Ray عزیز (ببخشید اسمتون را نمی دونستم) و دیگر اساتید محترم
من مدار فوق را مونتاژ کردم و از اونجایی که میخواستم آمپر بالاتری را از آن بگیرم ترانزیستور 2N3055 را با دو عدد BUX98 که با هم موازی شده بودند تغییر داده و با امیتر هرکدام یک 0.27 اهم 5 وات سری کردم و دیود های ورودی را نیز با یک پل 35 آمپر عوض کردم و با وصل کردن مدار به یک ترانس 24V تونستم لحظه ای تا 3.5 آمپر در حالت اتصال کوتاه بگیرم ولی هیت سینک ترانزیستورها با تنها 1 آمپر جریان مداوم درحد سوختن دست داغ میشود به نظرتون کجای کارم اشکال داره و چه تغییرات دیگه ای باید در این مدار بدهم تا راندمان مدار بهتر بشه در ضمن باید بگم من یه ترانس 35 ولت 5 آمپر روی دستم باد کرده با چه تغییراتی در این برد میتونم از آن استفاده کنم.
میشه لطف کنید و راهنماییم کنید.

بسیار ممنونم

با تشکر

New Ray
22-04-2011, 16:05
هیت سینک ترانزیستورها با تنها 1 آمپر جریان مداوم درحد سوختن دست داغ میشود به نظرتون کجای کارم اشکال داره و چه تغییرات دیگه ای باید در این مدار بدهم تا راندمان مدار بهتر بشه در ضمن باید بگم من یه ترانس 35 ولت 5 آمپر روی دستم باد کرده با چه تغییراتی در این برد میتونم از آن استفاده کنم.
اگه توان تلف شده ترانزيستورها رو در حداكثر آمپر اتصال كوتاه حساب كنيم :
ميشه يه چيزي بين 60 تا 150 وات ( بستگي به ترانس داره )

و اين يعني اندازه يه آمپليفاير پرقدرت بايد براشون هيت سينك بزاري. از هيت سينكي استفاده كن كه مثل رادياتوره . وزنش حداقل نيم كيلو باشه ؛ نه از اين ورقيها.

براي ترانس ميتونم بگم قطعات گرون اين دستگاه ترانس و ترانزيستورا هستن ، ميتوني مدار تغذيه ديگري انتخاب كني مثلا 0-50 ولت
اين مدار يه مشكلي داره : قطعات و مخصوصا ترانس بايد دقيقا همون مقدار نقشه باشن ( البته بجز ترانزيستور قدرت )

rajabi12
24-04-2011, 21:41
با سلام

ممنون از جوابتون
دیدن این لینک که مربوط به فروم الکترونیک لب است در ارتباط با همین مدار خالی از لطف نیست من اونجا هم سوالم را در صفحه 68 مطرح کردم.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

همینطور که میبینید آنها به اینکه این مدار اشکال دارد اعتراف کردند و گفتند در دو ریویژن مدار اصلاح شده که آخرین اصلاحات REV.3 در انتهای صفحه 55 لحاظ گردیده گفتم شاید برای دوستان مفید باشه.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

با آرزوی موفقیت

ARSHIA011
08-01-2013, 17:14
بسیار عالی ممنون از توضیحات مفیدتون
اگه میتونید در ضمینه سوییچینگ متغیر مطالبی درج کنید من خیلی دارم سعی میکنم یکی طراحی کنم