PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تحریم « نوکیا » توسط مصرف کنندگان ایرانی !

mobin
15-07-2009, 18:45
روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی نوشت: "تحریم نوکیا توسط مصرف کنندگان ایرانی به دلیل آنچه فروش تجهیزات شنود مکالمات به دولت ایران خوانده شده ، این شرکت فنلادی را با ضرر و زیان و افت فروش محصولاتش در ایران مواجه کرده است."

به گزارش عصر ایران به نقل از گاردین، عمده فروشان در پایتخت ایران گزارش می دهند که تقاضا برای گوشی های نوکیا طی چند وقت اخیر به دنبال درخواست تحریم محصولات «نوکیا زیمنس» (NSN) به نصف کاهش یافته است.

به گزارش گاردین، گزارش ها حاکی از گسترش بایکوت محصولات نوکیاست.

به نوشته گاردین، نوکیا سرشناس ترین شرکت غربی است که از روابط خود با مسوولان ایرانی متضرر شده است.

نوکیا زیمنس سال گذشته در تلاش برای توسعه شبکه خود تجهیزات شنود مکالمات تلفن همراه را در اختیار ایران قرار داد، گرچه این شرکت فروش تجهیزات مذکور به ایران را طبیعی می داند اما معترضان معتقدند نوکیا می توانست شبکه خود را بدون تجهیزات شنود در ایران توسعه دهد.

«رضا» یک فروشنده تلفن همراه در بازار بزرگ تهران به گاردین می گوید: "طی چند سال اخیر نوکیا، انتخاب اول ایرانی ها بود . اما در طول هفته های گذشته اولویت مصرف کنندگان در انتخاب گوشی تغییر کرده است."

وی افزود: "از زمانی که این خبر پخش شد که نوکیا زیمنس ابزار شنود الکترونیکی را به دولت ایران فروخته، مردم تصمیم گرفتند تا محصولات شرکت دیگری را خریداری کنند گرچه آنها اطلاع دارند که عملکرد گوشی های نوکیا ازنظر پوشش شبکه بهتر از محصولات دیگر است."

این گزارش می افزاید: "برخی مغازه ها در تهران گوشی های نوکیا را از ویترین مغازه های خود برداشته اند."

هاشم یک فروشنده دیگر گوشی می گوید: "من دوست ندارم مشریان خود را از دست بدهم با این حال مردم احساس خوشی درباره محصولات نوکیا ندارند. حتی مشتریانی به ما مراجعه کرده و خواسته اند گوشی های نوکیا خود را با محصولات شرکت های دیگر تعویض کنند."

وی افزود: "این فقط مختص به مغازه من نیست، من محصولات خود را به طور عمده برای مغازه های کوچک در بازارهای استانی عرضه می کنم و می توانم به شما بگویم که تقاضا برای محصولات نوکیا این روزها در مقایسه با یک ماه قبل، نصف شده و این واقعاً بی سابقه بوده است. مردم از داشتن گوشی های نوکیا احساس شرم می کنند!"

براساس این گزارش یک سخنگوی نوکیا از اظهارنظر درباره وضعیت فروش این شرکت در ایران خودداری کرد.

taghi_ramzi
15-07-2009, 18:57
مزاح فرمودن
اگه ایرانیای ضد نوکیا اونقدر زیاد بودن تا حالا اتفاقات دیگه ای افتاده بود !!!

aga_ali
15-07-2009, 19:04
خوب هر کس به وسعش و با توجه به شرایط عمل می کنه
من خودم شخصا دیگه نوکیا رو انتخاب نمی کنم . هر چند که پیش از اینم انتخابم نبود

بی باک بی بال
15-07-2009, 19:50
بابا از هر 10 گوشی 5 تا نوکیا است

eng2006
15-07-2009, 19:56
بشنو و باور نکن
آخه مردم ما عورضه این کار ها رو ندارن..........

swamp
15-07-2009, 20:14
برو بابا کی تحریم کرده همه که دارن میخرن

88x88
15-07-2009, 21:44
خب خبر که رسمیه.
به چیش شک داریرد؟
من تو یاهو نیوز هم دیدم خبرو.

ولی دلم برای نوکیا می سوزه. اخه این بنده خدا که سیاست هاش اشکالی نداشت.

taghi_ramzi
15-07-2009, 21:58
اینا همش جو سازیه و لاغیر!

hosseinmusicmaster
15-07-2009, 22:12
این گزارش می افزاید: "برخی مغازه ها در تهران گوشی های نوکیا را از ویترین مغازه های خود برداشته اند."
بابا بی خیال !

4ve30n4
15-07-2009, 22:14
بابا بی خیال !
بابا خیالاتی !

بردیا
16-07-2009, 01:08
به هر حال به طور نامحسوس اینکار(هرچند در سطح کم)انجام شده

sia-saketi
16-07-2009, 01:44
من تو یاهو نیوز هم دیدم خبرو.
این رو باید جایی ببینی که کاملا بی طرف باشه و از بی طرفیش اطمینان 100 درصد داشته باشی و بدونی که حتی اظهار بی طرفی دورغین نمی کنن، نه سایت یاهو که آمریکایی هست و توی قسمت یاهو نیوز اخبار آسوشیتدپرس رو میذاره...
=====
مشک آن ست که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید...

bleu2u4u
16-07-2009, 02:16
این قضیه برای اولین بار در روزنامه ی اعتماد ملی مطرح شد
خبر این بود که سخنگوی نوکیا اعلام کرده یه نسخه ی محدود شده از یه نرم افزار قدر (ghadar) با نام نمیدونم چی چی رو به ایران فروختن که قادر به شنود تلفن های ثابت و همراه و ایمیل و مسنجر و sms و mms و ... هست البته نسخه ی فروخته شده به ایران فقط قادر شنود مکالمات تلفن همراه بوده (این خبر مال تقریبا 10 روز بعد از انتخاباته)

تا اینکه همین روزنامه در یک گزارش* (که دروغ بودنش کاملا مشخص بود**) نوشت که فروش گوشیهای نوکیا نصف شده و هر کی هم نوکیا داره رفته بفروشدش تا یه گوشی دیگه بگیره (گزارش خیلی مفصل تر از این حرفها بود ولی خلاصه اش همین میشه) این گزارش مال تقریبا 4-5 روز پیشه

*مطمئنا گزارش گاردین هم از همون گزارش کپی شده و اولین جرقه رو اعتماد ملی زده بود
**در مورد این هم که نوشتم گزارش دورغ بود به این خاطر بود که افرادی که از قضیه ی فروش اون نرم افزار به ایران خبر داشتن کمتر از 10 هزار نفر بودن حالا چجوری این 10 هزار نفر کاری کردن که فروش نصف بشه خدا میدونه
به نظر من اون مطلب روزنامه ی اعتماد ملی بیشتر بخاطر این نوشته شده بود که مردم رو اگاه کنه

Ssarshar
16-07-2009, 08:59
اینا همش جو سازیه و لاغیر!

اين خبر كه قديميه در ضمن اول توي خبرگزاري ايران خودمون منتشر شد بعد روزنامه هاي خارجي
در ضمن حقيقت داره بهتره يه سر به بازار موبايل بزني :27:

Mojtaba-MCI
16-07-2009, 09:30
معلومه که همه ی این اخبار شایعه س و چیزی جز شایعه نیست!
کافیه فقط به اون جمله ش که نوشته : "مردم ایران از داشتن گوشی های نوکیا احساس شرم می کنند..."
یا یه همچین جمله ای شبیه این!
یه نگاه به دور و بر خودتون بندازین اونوقت همه چی مشخص میشه.
یعنی الان وضع مردم ایران جوری شده که بخوان از داشتن گوشی های موبایلشون احساس شرم و خجالت کنن؟!
یعنی اینقدر بیکارن؟!
بیخیال بابا...

bleu2u4u
16-07-2009, 09:39
اینو امروز روزنامه ی اعتماد ملی امروز در مورد حواشی بعد از خبر فروش اون نرم افزار توی صفحه ی اقتصادی اش نوشته:

ايراني‌ها از آنچه دارند، به‌شدت تعريف مي‌کنند اما در مورد آنچه ندارند همواره بدگويي مي‌کنند. اما اين خوي فراگيرگاهي بسيار فراگيرتر مي‌شود نظير آنچه در مورد محصولات نوکيا در ايران اتفاق افتاد. پس از آنکه اخباري در مورد فروش نرم افزارهاي شنود توسط شرکت فنلاندي نوکيا به ايران منتشر شد، مردمي که از اين گوشي‌ها استفاده مي‌کردند در کنار مردمي که هرگز از گوشي نوکيا استفاده نکرده‌اند، ايستادند و عليه شرکتي که حداقل 50 درصد بازار را در اختيار دارد، بدگويي کردند. «نوکيا به دستان» و «نوکيا‌فروشان» روز شنبه را با خبري در مورد تحريم محصولات نوکيا آغاز کردند. «‌امير‌هادي انواري» در روزنامه اعتمادملي که سعي کرده بود عنواني ملايم براي گزارش داغ خود انتخاب کند در صفحه اول روز شنبه 20 تيرماه اين گونه تيتر زد «فروش نوكيا نصف شد.» گزارش اعتمادملي اگرچه اقتصادي بود اما بازتابي بود از رفتار مدني مردمي که نسبت به سانسور و شنود حساسيت زيادي دارند. در گزارش روزنامه اعتمادملي آمده بود: «به نظر مي‌رسد مصرف‌كنندگان به صورت خودجوش درباره محصولات نوكيا تصميم گرفته‌اند. نشان اين حرکت، گفته‌هاي فعالان بازار در مورد ريزش قيمت انواع گوشي‌هاي نوكيا و موج پس فرستادن و تعويض گوشي‌هاي نوكيا پس از انتشار اخبار شنود است.» اين گزارش انعکاس زيادي در فضاي اينترنت داشت و در عين حال با واکنش‌هاي مختلفي همراه شد از جمله سايت خبري «جهان‌نيوز» که وابسته به هواداران آقاي احمدي‌نژاد در جريان رقابت‌هاي انتخاباتي دهمين دوره رياست‌جمهوري بود، اين گزارش را خوش‌خدمتي روزنامه اعتمادملي به رقباي شرکت نوکيا اعلام کرد. سايت جهان‌نيوز نوشت: «اعلام واکنش بازار به خبر فروش دستگاه‌هاي جاسوسي بيش از آنکه کارکرد سياسي داشته باشد رپرتاژ آگهي روزنامه اعتمادملي براي پايين کشيدن کرکره بازار نيمه تعطيل نوکيا به نفع رقباي تجاري‌ش بوده است.» چند روز بعد اما روزنامه انگليسي گاردين در گزارشي مشابه نوشت: ««تحريم نوکيا توسط مصرف‌کنندگان ايراني به دليل آنچه فروش تجهيزات شنود مکالمات به دولت ايران خوانده شده، اين شرکت فنلاندي را با ضرر و زيان و افت فروش محصولاتش در ايران مواجه کرده است.»

sia-saketi
17-07-2009, 01:22
شما یه نگاه به صاحب امتیاز روزنامه ی اعتماد و رفتارش و حرکاتش بکنید ببینید اصلا خود اون یارو آدم طبیعی به نظر میاد یا نه؟
طرف نفسش در نمیاد حرف بزنه، اون وقت توقع دارین اکسیژن به مغزش برسه و بتونه فکر کنه مثل آدمای معمولی؟!!!

دروغگوترین و تخیلی ترین روزنامه ی کشور که بیاد این جور چیزا رو بنویسه معلوم میشه ماجرا چیه!

MohandesMCD
17-07-2009, 01:46
دروغگوترین و تخیلی ترین روزنامه ی کشور که بیاد این جور چیزا رو بنویسه معلوم میشه ماجرا چیه!
روزنامه ی کیهان منظورته دیگه؟

ebicross
17-07-2009, 06:08
بله 100 درصد تحریم شده.
مگه نمیبینید هیشکی گوشی نوکیا نداره. همه رفتن Iphon و اف اف و از این چیزا خریدن.
روزنامه ی اعتماد ملی که اول این خبر رو داد.
فردا هم میگه مردم هواپیمای توپولوف رو تحریم کردند. خالی بندی کارشونه.

روزنامه ی کیهان منظورته دیگه؟
نه قم خوبه نه کاشون، لعنت به هر دوتاشون
(البته قربون همه ی قمی ها و کاشانی ها)

piremard
17-07-2009, 06:13
این رو باید جایی ببینی که کاملا بی طرف باشه و از بی طرفیش اطمینان 100 درصد داشته باشی و بدونی که حتی اظهار بی طرفی دورغین نمی کنن، نه سایت یاهو که آمریکایی هست و توی قسمت یاهو نیوز اخبار آسوشیتدپرس رو میذاره...
=====
مشک آن ست که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید...
هیچی کاری به بحث ندارم-خدا رو شکر نوکیا ندارم- ! فقط دانش علوم ارتباطات شما برام شگفت انگیزه.
بیایم شاگردی

pouyacapitan
17-07-2009, 08:02
بنده به شخصه بعد از این نوکیا نخواهم خرید!و تحریمش کردیم!کلا دیگه تو فامیلم همینطوره با رفیقامم صحبت کردم!
------------------------------------------------------

symk
17-07-2009, 08:33
نوکیا باید تحریم بشه . نمیدونه که چقدر داره تو ایران فروش میکنه . به جای اینکه اس ام اس تحریم بشه باید این خائن یعنی نوکیا رو تحریم کنیم .

fouad-pes
17-07-2009, 10:03
اصلا چه ربطی به نوکیا داره؟؟؟!!!
این سیستم جدیدی که نوکیا-زیسمنس به ایران فروخته، تجهیزاتی هست که از تجهیزات قبل مخابرات ایران پیشرفته تره... این سیستم جدید تجهیزاتی داره مثل امکان شنود مکالمات تلفنی. حالا اینکه چه استفاده ای ازش بشه و در چه راهی بکار گرفته بشه به نوکیا ربطی نداره...

4MaRyAm
17-07-2009, 10:07
نه بابا، الکی میگن، من خودم همین دیروز رفتم یه نوکیا خریدم

h_r_v
17-07-2009, 10:10
منم نه خریدم و نه میخرم!!
فقط موتورولا :دی

بردیا
17-07-2009, 10:27
اصلا چه ربطی به نوکیا داره؟؟؟!!!
این سیستم جدیدی که نوکیا-زیسمنس به ایران فروخته، تجهیزاتی هست که از تجهیزات قبل مخابرات ایران پیشرفته تره... این سیستم جدید تجهیزاتی داره مثل امکان شنود مکالمات تلفنی. حالا اینکه چه استفاده ای ازش بشه و در چه راهی بکار گرفته بشه به نوکیا ربطی نداره...

ببخشیدا
حرف شما مثل اینه که شما یه اسلحه رو بدی دست یه آدم کش بی رحم بعد بندازیش توی خیابونا بگی استفاده ای که اون ازش میکنه چه ربطی به من داره

Benygh
17-07-2009, 13:08
عوامل این روابط باید تحریم بشند نه طرفین که مردم و نوکیا هستند !

taghi_ramzi
17-07-2009, 13:18
تازه خبر ندارید
شرکت hk بدلیل فروش اسلحه mp5
شرکت هوندا بدلیل فروش هوندا سی جی ، ایکس ال ،750 و ..
از همه مهمتر موتورولا که بیسیمهای نیرو انتظامی رو میده.
تحریم شدن !!!

sise
17-07-2009, 15:49
تازه خبر ندارید
شرکت hk بدلیل فروش اسلحه mp5
شرکت هوندا بدلیل فروش هوندا سی جی ، ایکس ال ،750 و ..
از همه مهمتر موتورولا که بیسیمهای نیرو انتظامی رو میده.
تحریم شدن !!!

ببخشید شما نمایندگی نوکیا دارید احتمالا:46:

تا حالا فرض بر این بوده که اون کالاهای دیگه هم که شما اسمشونو بردین در راستای دفاع از منافع مردم بوده. نه مقابله با آنان.

S@nti@go_s&k
17-07-2009, 16:04
سلام

خبر کاملا درسته

مرگ بر نوکیا با اون گوشیهای خزش:31:

Majid-6120
17-07-2009, 16:18
سلام

خبر کاملا درسته

مرگ بر نوکیا با اون گوشیهای خزش:31:

سروش هم حالا داره از آب گل آلود ماهی میگیره....بابا سامسونگ:دی

ولی این حرف ها رو بذارین کنار.........نوکیا هیچ وقت از بازار ایران حذف نمیشه و جز پرفروشترین ها خواهد بود........یادتونه یه زمانی میگفتن باطری های نوکیا منفجر میشن؟.......اینم مثه اون!

Muradin
17-07-2009, 16:30
فقط سونی اریکسون

shahramcat
17-07-2009, 16:44
تحریم .............

Pami
17-07-2009, 16:44
من كه از اول نه خريدم و نه خواهم خريد حتي وقتي اين حرف ها رو شنيدم ديگه حتي نميرم ببينم گوشي جديد چي ساخته !!
فقط سوني اريكسون و ال جي

از اولش هم با نوكيا و سياست هاش مخالف بودم ، وقتي بازار بزرگي مثل ايران رو از دست بده حساب كار مياد دستش

Aless
17-07-2009, 16:51
تازه ديشب من توي نت ديدم يكي از بچه ها ميگفت سران و مديران نوكيا اسراييلي هستند! نميدونم چرا حالا گير دادن به نوكيا؟! حالا مديرانش اسراييلي اند كاركنانش چي! يه مشت چيني از ما بدبخت تر!

S@nti@go_s&k
17-07-2009, 16:55
لطفا غصه چینیارو نخورید همین چینیا جنسای درجه 3_4 رو قالب میکنن به ما ها

از ما بدبخت تر نیست خیالتون راحت

rama0000
17-07-2009, 17:23
با اینکه نوکیا گوشی های خیلی خوبی میزنه ولی بابت اینکارش باید گفت:ننگ بر نوکیا.............ننگ بر نوکیا......ننگ...