PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کم شدن دور فن پاور

liderplaza
10-07-2009, 15:04
سلام به همه دوستان،

من حدود 6 ماه پیش یک پاور گرین 535 وات برا سیستمم خریدم؛
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حدود یه ماهی میشد که نسبت به حالت عادی کم صدا شده بود، بعضی وقتها هم دور فن خودبخود به حال عادی برمیگشت (ازتغییر صداش میفهمیدم) و من فکر میکردم شاید عادیه یا دور فن متغیره، خلاصه الان حدود چند روزه که دور فنش کمتر شده یعنی اونقدر کم که وقتی دستمو میگیرم پشت کیس اصلا جریان هوایی نمیاد یا خیلی کمه. در کیس رو باز کردم و فن پاور رو همشو کامل تمیز کردم؛ ولی اینقدر هنوز دورش کمه که تا برق پاور رو قطع میکنم بلافاصله فن می ایسته!

1- به نظر شما مشکلش چیه؟
2- ببرمش تعمیر یا یه جدید بگیرم؟
3- با این شیوه با کامپیوتر کار کنم مشکلی برا سیستم پیش میاد؟
4- پاورهای گرین گارانتی دارن؟

خیلی سوال پرسیدم، ممنون میشم جواب بدین

liderplaza
10-07-2009, 16:46
مشخصات سیستم من:

CPU: inteo core 2 duo E8400 @ 3.0 GHZ
RAM: 4 GHZ dual channel kingmax
Motherboard: intel DP43RF
graphic: Nvidia 9400GT
HDD: 500GB maxtor

liderplaza
10-07-2009, 16:48
رم:4 تا 1 گیگا هرتزی d:

alborz_k
10-07-2009, 17:14
سلام به همه دوستان،

من حدود 6 ماه پیش یک پاور گرین 535 وات برا سیستمم خریدم؛

حدود یه ماهی میشد که نسبت به حالت عادی کم صدا شده بود، بعضی وقتها هم دور فن خودبخود به حال عادی برمیگشت (ازتغییر صداش میفهمیدم) و من فکر میکردم شاید عادیه یا دور فن متغیره، خلاصه الان حدود چند روزه که دور فنش کمتر شده یعنی اونقدر کم که وقتی دستمو میگیرم پشت کیس اصلا جریان هوایی نمیاد یا خیلی کمه. در کیس رو باز کردم و فن پاور رو همشو کامل تمیز کردم؛ ولی اینقدر هنوز دورش کمه که تا برق پاور رو قطع میکنم بلافاصله فن می ایسته!

1- به نظر شما مشکلش چیه؟
2- ببرمش تعمیر یا یه جدید بگیرم؟
3- با این شیوه با کامپیوتر کار کنم مشکلی برا سیستم پیش میاد؟
4- پاورهای گرین گارانتی دارن؟

خیلی سوال پرسیدم، ممنون میشم جواب بدین
سلام. دور این فن ها با توجه به مصرفشون و حرارت تغییر می کنه! شما اگه فیش فن رو به مادربرد وصل کنید ، از داخل بایوس و محیط ویندوز می تونید دور فن رو ببینید ، برای تست ، نرم افزار occt رو نصب کنید و به کمک بخش تحت فشار گذاشتن پاور ، دور فن رو تست کنید!

liderplaza
11-07-2009, 07:27
ممنون،میشه لطف کنی بگی کدوم فیش پاور و به کدوم قسمت مادربرد باید بزنم؟ پیداش نکردم خودم. ممنون

alborz_k
11-07-2009, 15:40
ممنون،میشه لطف کنی بگی کدوم فیش پاور و به کدوم قسمت مادربرد باید بزنم؟ پیداش نکردم خودم. ممنون
یک فیش نازک هست که شبیه فیش فن پردازنده هست ، باید روی یک سوکت که اسمش روی برد pwrfan هست نصب بشه!

liderplaza
11-07-2009, 21:18
خب فکر کنم که من اصلا پاورم همچین کانکتوری نداره! چون که من فقط یه کانکتور نازک مثل سی پی یو دارم که فکر کنم مال فلاپی باشه، این شکبیه:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] byop%2Fdiagrams%2Ffigure104.jpg)

بعدم من که رو اینترنت و بروشور مادربردمو زیر و رو کردم چیزی به اسم power fan کانکتر ندیدم! یعنی نداره، و جالبه که همونطور که گفتی رو بقیه مادربردها هست،

و من فکر کردم این کانکتور فلاپی مال فنه، منم زدمش به جای auxilary fanو بعدش جای rear fan و front fan که همه رو تست کنم! ولی به یکیش که زدم از هارد یه بویی بلند شد!! شانسم گفت درجا خاموشش کردم، خوشبختانه طوری نشد!! خطر از بیخ گوشم گذشت!! اینم از نتایج مهندسی من!

تا اونجایی که تو سایت اینتل دیدم کانکتور پاور یا 4 تاییه یا سه تایی، پاور من جز این کانکتور فلاپی چیز دیگه ایی بدین شکل نداره، یه 2x4 مشکی داره و یه 2x3 سفید که به کانکتورهای رساننده برق شباهت داره و الباقی همه کانکتور برق هارد ساتا یا IDE هستند.

این عکس مادربردمه، بهتر از این پیدا نکردم، روش نوشتم پاور کانکتورها کجان.

راستی اون نرم افزار OCCT رو هم نصبیدم و یه سری تست کرد و نمودار برای کارت گرافیک و سی پی یو و اینا داد و گفت همه نرمالن، ولی حین تست دور فن پاور هیچ تغییری نکرد! میخواست تو طول 1 ساعت تست کنه من گذاشتم customized و 6 دقیقه تست کرد.

دیگه نمیدونم چیکار کنم.

یک فیش نازک هست که شبیه فیش فن پردازنده هست ، باید روی یک سوکت که اسمش روی برد pwrfan هست نصب بشه!

liderplaza
11-07-2009, 21:24
اینم ببین، این نرم افزارو از سایت اینتل آوردم، میشه مانیتور کنی hardware رو، اصلا ببین چیزی به اسم مانیتور فن پاور نداره!!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

alborz_k
11-07-2009, 22:32
اینم ببین، این نرم افزارو از سایت اینتل آوردم، میشه مانیتور کنی hardware رو، اصلا ببین چیزی به اسم مانیتور فن پاور نداره!!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
متأسفانه امکانات مادربرد های اینتل همیشه محدود و دردسر ساز بوده!! مثلأ مادربرد ایسوس من نرم افزارai_suite داره که دور تمام فن ها از جمله فن کارت گرافیک رو نشون می ده!! و این هم جای pwrfan
در ضمن در نرم افزار occt هم تو قسمت powersupply تست بگیر ، و یک چیز دیگه ، سیستم خنک کنده ی شما فن 12 سانتی متری هست و طبیعیه که بی صدا کار کنه و این دقت زیاد باعث ناراحتی خودتون می شه!

liderplaza
11-07-2009, 22:41
ببین تو همون power supply تستیدم، اونم 2 بار! نمیدونم چرا درباره GPU نتیجه داد! :(
خیلی ممنون که جواب دادی، میدونم وسواس دارم ولی باور کن سرعت گردشش حدود 75% کم شده و قبلا با صدا کار میکرد، حالا مثل لپ تاپ شده!! شایدم تازه داره درست کار میکنه! من فقط ترسیدم نکنه پاور بیفته بزنه سیستم رو نابود کنه.

alborz_k
12-07-2009, 00:24
ببین تو همون power supply تستیدم، اونم 2 بار! نمیدونم چرا درباره GPU نتیجه داد! :(
خیلی ممنون که جواب دادی، میدونم وسواس دارم ولی باور کن سرعت گردشش حدود 75% کم شده و قبلا با صدا کار میکرد، حالا مثل لپ تاپ شده!! شایدم تازه داره درست کار میکنه! من فقط ترسیدم نکنه پاور بیفته بزنه سیستم رو نابود کنه.
اون حالت power supply ، پردانزده و کارت گرافیک رو روی 100% لود قرار می ده و با این کار مصرف برق رو تا بالاترین حد زیاد می کنه و پاور رو تحت فشار قرار می ده ، در این حالت اگه ولتاژ شاخه ی 12 ولت ، زیاد نوسان نداشته باشه و از 11.5 کمتر نشه ( تقریبأ ) یعنی پاور درست کار می کنه و کلأ مشكلی نیست! در ضمن پاور موقع کار کردن نباید صدا بده!!

كارت گرافيك شما فوق العاده کم مصرفه و در سخت ترین حالت میزان مصرف برق به 400 وات هم نمی رسه ، پس پاور هیچ وقت تحت فشار نیست!! برای همین هیچ وقت صداش در نمی اد!! حالا شما یک کارت گرافیک 4870 بزار رو این سیستم ، بعد می بینی که مثل ژیان صدا می ده !! :دی

liderplaza
12-07-2009, 19:11
البرز جان خیلی خیلی ممنون، من حسابی وسواس بازی درآوردم، شما کلی لطف کردی و با حوصله جوابمو دادی، سپاس فراوان

khark11
13-07-2009, 10:12
با توجه به هوشمند بودن پاورهاي گرين اين موضوعي كه شما مطرح كردين طبيعي به نظر مياد.

سيستم شما برق زيادي از پاور نميكشه پس دليلي نداره كه پاور زياد داغ بشه، البته اينكه گفتين چند روز پيش دورش بيشتر بوده يهويي اينطوري شده مشكوكه يه كم:13:

شما مطمئني كه تغيير زيادي كرده دور فن با روز اولش؟ اين سيستمي كه گفتي تازه بستين؟ يا خيلي وقته

liderplaza
13-07-2009, 11:44
شش ماهه بستمش، آره قبلا خیلی با دور بالا (ولی نه full power) نسبت به الان کار میکرد، الان حدود یک هفته ای میشه که دورش کم کم شده بعضی وقتها که دستمو میذارم پشت پاور به زحمت جریان هوا هست، میدونم هوشمندن، و این رو هم دیده بودم که تو بازیها دورش میره بالا...ولی در حالت کار عادی قبل به راحتی دورش 2-3 برابر الان بود! و صداشو میشنید آدم که کار میکنه، الان شده عین لپ تاپ!! آروم و بیصدا، خودمم گیج شدم دیگه...!!

khark11
14-07-2009, 06:46
خوب فكر كن ببين قبل از اين كه اينجوري بشه نرم افزار خاصي نصب نكردي، ويندوز عوض نكردي شايد تو Setup مادربورد رفته باشي و حواست نيست، به هر حال فكر نكنم جاي نگراني باشه، جهت اطمينان از يكي از برنامه هايي كه تو پست هاي قبل دوستان گفتن استفاده كن و ببين وضعيت دما چطوريه، بعيد مي بينم مشكل خاصي باشه
راستي تو حين بازي و موقعي كه فشار بيشتري رو سيستم هست دورش بيشتر ميشه؟؟

liderplaza
14-07-2009, 11:17
مرسی از جواب.
نه، از وقتی اینطوری شده هیچ تغییر خاصی تو وضعیت سیستم یا setup ندادم. بازی هم تو call of duty 5 رفتم همه setting ها رو ماکزیمم گذاشتم، کار میداد ولی دور فن تغییری نکردش اصلا.
بیخیال شم بهتره، فوقش یهویی سیستم میسوزه!!! :31:

خوب فكر كن ببين قبل از اين كه اينجوري بشه نرم افزار خاصي نصب نكردي، ويندوز عوض نكردي شايد تو Setup مادربورد رفته باشي و حواست نيست، به هر حال فكر نكنم جاي نگراني باشه، جهت اطمينان از يكي از برنامه هايي كه تو پست هاي قبل دوستان گفتن استفاده كن و ببين وضعيت دما چطوريه، بعيد مي بينم مشكل خاصي باشه
راستي تو حين بازي و موقعي كه فشار بيشتري رو سيستم هست دورش بيشتر ميشه؟؟

khark11
14-07-2009, 12:13
پيشنهاد منم اينه كه باهاش كار كني، بعيد مي بينم مشكلي باشه، الا اينكه فن پاور ضعيف شده باشه كه احتمالش خيلي كمه

saman100
27-08-2009, 18:55
عزیزم حتمان ببر گارانتی منم یک پاور کولر مستر دارم مثل مال شما شده بود اهمیت ندادم بعد از یک مدت فنش سوخت و وسط بازی بود که کامپیوتر خاموش شد و پاور به فنا رفت و البته بردم گارانتی تعویض کردن