PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : و حالا واتر کول دست ساز

mehdi1368
04-07-2009, 15:30
به نام خدا
با سلام خدمت دوستان عزیز
با توجه به گرون بودن و همچنین دردست نبودن دستگاه واتر کول شرکتی من یه نمونه دست ساز درست کردم که امیدوارم مورد توجه قرار بگیره
وسایل مورد نیاز:لوله ی الومینیومی و یا مسی-شلنگ- پمپ شیشه شور ماشین-بس لوله-قوطی فلزی-اره اهن-خمیر سیلیکون و ...
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
خوب بعد از تهیه لوازم سینک CPU و گرافیک را از روی برد جدا کرده .
حدود 20 سانت از لوله را به شکل U خم کرده و روی سینک گرافیک قرار دهید.(برای انتقال حرارت از سینک به لوله ها از خمیر سیلیکون استفاده کنید.
خوب حالا نوبت سینک CPU است.همونطور که در عکس زیر میبینید دو سوراخ با مته شماره 8 ایجاد میکنیم.
برای ساخت مخزن از یک قوطی یا هر چیز دیگر میتوان استفاده کرد.
و در پایان شلنگ ها را با بس محکم کنید.
و این هم نمایی از درون کیس
منتظر نظر های شما هستم.

Hitman-Group
04-07-2009, 16:48
کار قشنگیه
اما یکم ریسکش زیاده
درضمن اگر میشه بگید چقدر خرج کردید؟

mehdi1368
04-07-2009, 17:33
کار قشنگیه
اما یکم ریسکش زیاده
درضمن اگر میشه بگید چقدر خرج کردید؟
مرسی Hitman-Group عزیز
حدود 6000 تومن خرج برداشت.
اگه کامل تست بشه و نشتی نداشته باشه مشکلی پیش نمیاد.

alex_pk
07-07-2009, 05:55
سلام
ایول خیلی خوب شده....
در مورد پمپ هم یه مقدار توضیح بدین.
مثلا از کجا باید بگیریم
نحوه کارش چجوریه
بجاش از چه پمپ هایی میشه استفاده کرد؟
این پمپ ها برقی هستن؟اگه آره با چه برقی کار میکنن؟

بجای لوله های پلاستیکی میشه تماما از لوله های مسی یا آلومینیومی استفاده کرد؟(مثلا همون اولش خوب تنظیم کنیم تا نیاز نیاشه چندبار خم و راست بشه و ترک بخوره....)

شما چه محلولی استفاده کردین؟
تست هم گرفتین؟
اگه ممکنه نتایج تست رو هم بنویسید...قبل و بعد نصب..
لوله مسی بهتره یا لوله آلومینیومی؟(برای انتقال)

مرسی.

BLACK-BLACK
07-07-2009, 07:55
ابتکار بسیار زیباییه ولی ببینم مایع درونشم دست سازه؟

ولی یه ایراد اساسی به کارت وارده اونم اینه که مایع بعد از این که گرمای قطعاتو گرفت از کجاش بده بیرون؟!
یعنی همینطوری فقط گرم میشه پس باید به فکر رادیاتور و یه فن برای خنک کردن مایع هم باید باشی

من یه نمونشو که برای سوکت 775 ساخته بودن دیده بودم ورداشته بودن یه شمش الومینیومی رو تراش داده بودن شده بود عین یه زودپز یه مخزن داشت برای مایع و یه در هم داشت که بسته میشد برای پمپ هم از پمپ اکواریوم استفاده کرده بودن.برای رادیاداتور هم یه رادیاتور و فن کولر پراید رو استفاده کرده بودن

alex_pk
07-07-2009, 08:54
من یه نمونشو که برای سوکت 775 ساخته بودن دیده بودم ورداشته بودن یه شمش الومینیومی رو تراش داده بودن شده بود عین یه زودپز یه مخزن داشت برای مایع و یه در هم داشت که بسته میشد برای پمپ هم از پمپ اکواریوم استفاده کرده بودن.برای رادیاداتور هم یه رادیاتور و فن کولر پراید رو استفاده کرده بودن
فکر کنم اینو میگی:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

چیز جالبیه ولی خیلی کلی گفته
جناب هم دیگه خیلی کلی گفتن...من اگه استارت بزنم یکی بسازم میام یه pdf توپ میذارم:دی

Kianoosh
07-07-2009, 13:21
خوبه فقط تست نشتی و دما هم بگیر و نتایج رو بزار با میثم موافقم هر کسی این کار رو می کنه یه آموزش کامل ازش بزاره خیلی خوب میشه.:دی

mehdi1368
07-07-2009, 20:58
!!!!!!!!Delete

mehdi1368
07-07-2009, 21:01
!!!!!!!Delete

mehdi1368
07-07-2009, 21:08
سلام
ایول خیلی خوب شده....
در مورد پمپ هم یه مقدار توضیح بدین.
مثلا از کجا باید بگیریم
نحوه کارش چجوریه
بجاش از چه پمپ هایی میشه استفاده کرد؟
این پمپ ها برقی هستن؟اگه آره با چه برقی کار میکنن؟

بجای لوله های پلاستیکی میشه تماما از لوله های مسی یا آلومینیومی استفاده کرد؟(مثلا همون اولش خوب تنظیم کنیم تا نیاز نیاشه چندبار خم و راست بشه و ترک بخوره....)

شما چه محلولی استفاده کردین؟
تست هم گرفتین؟
اگه ممکنه نتایج تست رو هم بنویسید...قبل و بعد نصب..
لوله مسی بهتره یا لوله آلومینیومی؟(برای انتقال)

مرسی.

مرسی دوست عزیز
چندین نوع پمپ اب در بازار موجود است. من از پمپ شیشه شور پیکان استفاده کردم شما میتوانید این پمپ رو از فروشگاهای لوازم یدکی پیکان تهیه کنید.این پمپ با ولتاژ 12v کار میکند.باید توجه داشته باشید که برق مورد نیاز نباید از پاور تآمین شود.برای این پمپ میتوانید از یک اداپتور 12V معمولی استفاده کنید.
بجای لوله های پلاستیکی میتوان از لوله های مسی و یا الومینیومی استفاده کرد اما باید جوری لوله ها رو خم کرد
که به سینک متصل به برد فشار نیاد.درضمن خود لوله ها باعث گرم شدن درون کیس میشه! بجای این کار میتوان با نصب یک رادیاتور به خنک شدن سریع اب کمک کرد.
در مورد محلول باید بگم به دلیل نبودن شرکتیش از مخلوط اب و ضد یخ استفاده کردم 75 درصد اب و 25 درصد ضدیخ!
لوله مسی بدلیل انتقال سریع بهتره!
در حاله تسته به زودی نتیجشو میگم !
دوست عزیز شما هر وقت دست به کار شدید ما در خدمتیم :11:
راستی بجای پمپ شیشه شور هم میتونی از پمپ اب اکواریوم استفاده منی فکر کنم حدود 15000تومن باشه.
موفق باشید.

avecina.ir
07-07-2009, 23:28
سلامم.. خیلی خوفه.ببین رزولوشن عکسها را بیار در حد 800x600 چون وضع تاپیک خیلی خرابه و لود نمیشه مخصوصن واسه دایل آپی ها.. بعدش اون قوطی مخزن چون حلبیه بعد یه مدت میپوسه زنگ میزنه اگه بتونی یه جنس بهتر استفاده کنی چه بهتر.. و بعدش واسه رم هم بتونی هیتسینک آبی طراحی کنی عالیتره و یه ست ش را خودم بهت سفارش میدم واسم بسازی.. نه اینکه حتمن استفاده کنم نه .. میخوم ببرُم خوارزمی سکه طلا بگیرُم:31:

باید توجه داشته باشید که برق مورد نیاز نباید از پاور تآمین شودحالا مگه از پاور تآمین شود چه شود؟؟!! بابا این پمپ شیشه شور فکر کنم نیم امپر هم مصرف نداره.. نوع خوبش را بگیر که نسوزه

75 درصد اب و 25 درصد ضدیخ!تووی کولانتهای رایج بازار درصدش اینه قبلن تووی اون تاپیک گفتم>>%94 آب و %6 پروپیلن گلیکول.شما 25درصد اتیلن گلیکول استفاده کردی زیاده

Benygh
08-07-2009, 00:57
تووی کولانتهای رایج بازار درصدش اینه قبلن تووی اون تاپیک گفتم>>%94 آب و %6 پروپیلن گلیکول.شما 25درصد اتیلن گلیکول استفاده کردی زیاده
من هم میخواستم این رو بگم .. چیز جالبیه .. واسه تست هم شده باید ساخت ...

mehdi1368
08-07-2009, 13:14
حالا مگه از پاور تآمین شود چه شود؟؟!! بابا این پمپ شیشه شور فکر کنم نیم امپر هم مصرف نداره..

دوست عزیز من از شما تشکر میکنم.
والا پاور من واتش پایین کافی یه چیز اضافی بهش وصل کنی سریع خاموش میکنه.
در مورد قوطی هم برای اینکه زنگ نزنه میتونید یه مقدار از رنگ اپوکسید استفاده کنید ولی در کل حق با شماست پلاستیکی بهتره!:46:

BLACK-BLACK
11-07-2009, 16:50
مرسی دوست عزیز
چندین نوع پمپ اب در بازار موجود است. من از پمپ شیشه شور پیکان استفاده کردم شما میتوانید این پمپ رو از فروشگاهای لوازم یدکی پیکان تهیه کنید.این پمپ با ولتاژ 12v کار میکند.باید توجه داشته باشید که برق مورد نیاز نباید از پاور تآمین شود.برای این پمپ میتوانید از یک اداپتور 12V معمولی استفاده کنید.
بجای لوله های پلاستیکی میتوان از لوله های مسی و یا الومینیومی استفاده کرد اما باید جوری لوله ها رو خم کرد
که به سینک متصل به برد فشار نیاد.درضمن خود لوله ها باعث گرم شدن درون کیس میشه! بجای این کار میتوان با نصب یک رادیاتور به خنک شدن سریع اب کمک کرد.
در مورد محلول باید بگم به دلیل نبودن شرکتیش از مخلوط اب و ضد یخ استفاده کردم 75 درصد اب و 25 درصد ضدیخ!
لوله مسی بدلیل انتقال سریع بهتره!
در حاله تسته به زودی نتیجشو میگم !
دوست عزیز شما هر وقت دست به کار شدید ما در خدمتیم :11:
راستی بجای پمپ شیشه شور هم میتونی از پمپ اب اکواریوم استفاده منی فکر کنم حدود 15000تومن باشه.
موفق باشید.

سلامم.. خیلی خوفه.ببین رزولوشن عکسها را بیار در حد 800x600 چون وضع تاپیک خیلی خرابه و لود نمیشه مخصوصن واسه دایل آپی ها.. بعدش اون قوطی مخزن چون حلبیه بعد یه مدت میپوسه زنگ میزنه اگه بتونی یه جنس بهتر استفاده کنی چه بهتر.. و بعدش واسه رم هم بتونی هیتسینک آبی طراحی کنی عالیتره و یه ست ش را خودم بهت سفارش میدم واسم بسازی.. نه اینکه حتمن استفاده کنم نه .. میخوم ببرُم خوارزمی سکه طلا بگیرُم:31:
حالا مگه از پاور تآمین شود چه شود؟؟!! بابا این پمپ شیشه شور فکر کنم نیم امپر هم مصرف نداره.. نوع خوبش را بگیر که نسوزه
تووی کولانتهای رایج بازار درصدش اینه قبلن تووی اون تاپیک گفتم>>%94 آب و %6 پروپیلن گلیکول.شما 25درصد اتیلن گلیکول استفاده کردی زیاده

اولن که شرکتیش هست از مارک مرغوب termaltakeهم هست

دوما من ترجیح میدم که از شرکتیش هرچند گرون استفاده کنم چون هر چی هم باشه خیال ادم راحته که ممکن نیست رو قطعات رسوب کنه.

دوست عزیز من از شما تشکر میکنم.
والا پاور من واتش پایین کافی یه چیز اضافی بهش وصل کنی سریع خاموش میکنه.
در مورد قوطی هم برای اینکه زنگ نزنه میتونید یه مقدار از رنگ اپوکسید استفاده کنید ولی در کل حق با شماست پلاستیکی بهتره!:46:

خب میتونیم به جای استفاده از رنگ قوطی رو بدیم اب کاری کنن خیلی هم از پلاستیکی بهتر در میاد.

avecina.ir
11-07-2009, 18:34
اولن که شرکتیش هست از مارک مرغوب termaltakeهم هست

منظورت واضح نیستش جانم.. این لینک را که گذاشتی اینجا را هم خودم چندی قبل تووی تاپیک واترکولینگ گذارشتم.ولی خریدش واسه این دوستمون اصلن بصرفه نیستش.قیمت یه بطر نیم لیتریش = کل هزینه ی ساخت این واترکولینگه.همینی که خودش ساخته خیلی هم بهتره..>>

mehdi1368
11-07-2009, 18:48
سلام
طبق گفته ی این دوستمون با این فرمول به راحتی میشه هر چقدر که دلتون خواست Coolant بسازید.
بجای استفاده از اب شهری از اب مخصوص رادیاتو ماشین استفاده کنید(اب مقطر).
موفق باشید.

sampro
23-08-2009, 21:06
سلام
طبق گفته ی این دوستمون با این فرمول به راحتی میشه هر چقدر که دلتون خواست Coolant بسازید.
بجای استفاده از اب شهری از اب مخصوص رادیاتو ماشین استفاده کنید(اب مقطر).
موفق باشید.

سلام دوستان
کار بسیار جالبی انجام دادید(حالا اینکه عکسی در کار نبود به کنار) من خیلی وقته در این مورد دارم فکر می کنم. به نظرم کار باید از ریشه درست باشه.استفاده از آب می تونه خیلی خطرناک باشه(البته اگه پول یه مادربرد دیگه نداشته باشین). چه مایع دیگه ای میشه استفاده کرد تا نشتیش خطرناک نباشه و هم بتونه گرما رو انتقال بده. استفاده از روغن( همون روغن ماشین) چه جوریه.

در ضمن این مخلوط و این ترکیب با ضد یخ به چه دلیله؟
من در اول می خوام این دستگاه رو برا CPU بسازم ولی یکی از دوستان خلال بحث برا RAM هم توصیه کرده بودند. آبپیا به نظرتون تاثیری داره تا در مورد RAM هم این کار انجام بشه؟

با تشکر

samfire
11-06-2010, 23:40
همه عکس ها پاک شده لطفا یه جای دیگه آپلود کنید...

water_lily_2012
30-06-2010, 09:20
پمپ شيشه شور ماشين كه خيلي صداي ويز ويز مي ده

m_s_r_08
01-07-2010, 00:07
دوستان و هم فرومی های عزیز.
این جانب m_s_r به عنوان کسی که این کار ها رو تجربه کرده و حدود 500000 تومن هم پول بی زبون خرج کرده و یک نمونه هم چند وقت پیش تو فروم قرار دادم.
میگم از اینکه تو فکر خنک کننده های ابی باشین سریع بیابن بیرون که اخرش به هیچی نمیرسین چون خنک کننده های موجود تو بازار هم که با کلی محاسبه ساخته شدن (البته زیر 170 تومن) فقط 2 تا 5 % از خنک کننده های چنج فار (لوله ای) (حدود قیمت زیر 70 تومن)کارایی بهتر دارن .
حالا خود دانید...............................