PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نصب همزمان ویستا و اکس پی

ramin2020
02-07-2009, 14:03
اگه روی سیستمی ویستا نصب باشه.آیا میشه اکس پی هم نصب کرد؟ جوری که هر دوتا کار کنن
مرسی

kinder
02-07-2009, 14:09
بله می شه فقط باید در دو درایو جداگانه نصب بشه . ولی این کار در کل توصیه نمی شه چون سرعت سیستم بسیار افت می کنه

mehdi1368
02-07-2009, 21:50
سلام
شما میتوانید با استفاده از برنامه VMware Workstation ویندوز XP و یا هر ویندوز دیگه رو بصورت مجازی نصب کنید.

hamedya
03-07-2009, 08:20
اگه روی سیستمی ویستا نصب باشه.آیا میشه اکس پی هم نصب کرد؟ جوری که هر دوتا کار کنن
مرسی
سلام.
سیستم عامل های مایکروسافت رو باید به ترتیب نصب کنید.
یعنی اول اکس پی رو در درایو اصلی وبعد ویستا رو در هر درایوی که خواستید میتونید نصب کنید.
در ضمن نصب سیستم عامل در درایوهای مختلف ربطی به کاهش سرعت سیستم نداره.
موفق باشید.:11:

alex_pk
03-07-2009, 08:40
ضمن تایید صحبت های دوستمون
متاسفانه یه چیز اشتباهی بین دوستان باب شده و مدام تکرار میشه
نصب ویندوز های مایکروسافت کنار هم بسیار راحت تر از اونی که فکرش رو میکنید نه به برنامه خاصی نیاز داره نه ترس و لرز!
تو تاپیک ویندوز سون هم چنتا از دوستان سوال در این رابطه داشتن فقط بجای ویستا اونجا سون رو مطرح میکردن.
من چنتا از پستها رو اینجا میذارم:
(فقط بجای سون بخونید ویستا)

آقا نصب xp و سون کنار هم خیلی راحته ها!نمیدونم چرا بعضی دوستان برای نصب به مشکل برمیخورن
اول xp رو نصب کنید رو C
بعد سون رو از روی بوت یا تو خود XP نصب کنید روی D
همین
نه دستکاری میخواد نه چیزی.

ویستا رو هم میشه نصب کرد...
فقط یه مورد هست که در محیط یک ویندوز جدید نمیتونید یک ویندوز قدیمی رو نصب کنید و باید از بوت اینکار رو انجام بدید.
ولی برعکسش مشکلی نداره./

بعضی دوستان میگن امکان داره یکش بالا نیاد
اگر درست انجام بدید کارها رو مشکلی پیش نمیاد ولی

اگه یه موقع همچین مشکلی براتون پیش اومد (در حالت کلی میگم نه فقط در این حالت) بخاطر فایل بوتیه که تو درایو C ذخیره شده باید یه مقداری تغییرات توش بدین
برید تو محیط داس
و از دستور BootCFG استفاده کنید
با این دستور میتونید یک ویندوز رو به بوت اضافه کنید...(حذف - تغییر زمان - ویرایش - حالت دیفالت و.. از دیگر کاربرد های این دستور هستن)

یه مثال میزنم
اگه شما یه ویندوز رو تو درایور D نصب کنید
و بعد تو محیط داس درایو C رو Delete یا فرمت کنید دیگه ویندوز بالا نمیاد در حالی که شما ویندوز دارید روی درایو D
راه حلش چیه..
همون استفاده از دستور Bootcfg
یا اگه به سیستم عامل دیگه ای دستورسی داریت میتونید فایل بوت داخل درایو C رو دستی دستکاری کنید. زمان بوت رو همونجا میتونید تغییر بدی.

الان 1 ماهه همینجوری نصب کردم و استفاده میکنم
البته برای من نیاز نبود از این دستورات استفاده دستور استفاده کنم.
من XP رو روی C نصب کردم و بعد ویندوز سون رو روی D نصب کردم اصلا امکان نداره مشکلی پیش بیاد و ویندوز قبلی بالا نیادچون وقتی XP رو نصب میکنید تو فیل بوت C ویندوز XP اضافه میشه
و بعد نصب سون هم علاوه بر XP ویندوز سون هم اضافه میشه یعنی دوتا ویندوز.

حالا اگه مشکلی در این رابطه دارید بگیئ من کامل توضیح بدم.
همچنین استفاده از دستور bootcfg

توی محیط یک ویندوز جدید نمیشه یک ویندوز قدیمی رو نصب کرد
اون قسمت Setup Cannot ... رو تو عکس بخونید:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ولی بیایم علمی صحبت کنیم در رابطه با این موضوع که همه دوستان هم متوجه بشن

برای چی شما فکر میکنید که اگه XP رو نصب کنیم و بعدش سون رو از رو بوت نصب کنیم(روی یک درایو دیگه) بعد فایل بوت دیگه XP رو نمیخونه!فایل بوت تو درایو C
خوب ما که با فایل بوت کاری نداریم عزیز ما داریم ویندوز رو رو درایو D نصب میکنیم!
فقط وقتی سون رو نصب میکنیم یه ویندوز دیگه رو هم به بوت اضافه میکنه!نه اینکه قبلی رو حذف کنه!چون اصلا دستور حذفی داده نمیشه!
همانظور که گفتم کلا سیاست مایکروسافت اینجوری بوده که بعد از هر ویندوز قدیمی میشه یه ویندوز جدید رو به هر حالتی ( چه بوت چه داخل خود ویندوز نصب کرد بدون هیچ دستکاری!

من که تست کردم
شما هم تست کنید
چون من مطئن دارم صحبت میکنم.

===========
اگه شما قبلا این مشکل براتون پیش اومده باشه یه دلایلی داره
مثلا دقت کنید یکیش اینه که:

شما ویندوزی رو تو درایو D نصب میکنید (چه XP چه سون فرقی نمیکنه)
خوب در این حالت فایل بوت یه ویندوز داره
حالا میاید یه ویندوز رو تو درایو C نصب میکنید(حالا احتمال داره درایو C ؤو هم فرمت کرده باشید)
در این حالت چون فایل بوت تو درایو C هست از بین میره و وقتی ویندوز جدید داریم روی C میریزیم فایل بوت جدیدی ساخته میشه که فقط شامل یک ویندوزه که تو درایو C جدیدا ریختیم!

پس اصلا موضوع اول نصب کردن یا دوم نصب کردن یه سیستم عامل در این حالت منتفی و در این حالت هر کدوم که اول نصب بشه از رو بوت میپره!و باید دستکاری بشه

سعی کردم ساده توضیح بدم که همه دوستان متوجه بشن

1) در حالت بالا اگه سون رو روی D بریزید و بعد XP رو روی C بریزید(چه از حالت بوت چه ویندوز) فقط یک ویندوز تو بوت دارین اونم XP
2) در حالت بالا اگه XP رو روی D بریزید و بعد سون رو روی C بریزید(چه از حالت بوت چه ویندوز) فقط یک ویندوز تو بوت دارین اونم سون

ولی اون حالتی که من گفتم یعنی اول نصب روی C و بعد نصب روی D هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه.

کلا فرقی نمیکنه شما کدوم ویندوز رو اول بریزید بیشتر مهم اینه که شما رو کدوم درایو اول میریزید و درایو بعدیتون کدومه!
یعنی میتونید اول سون رو روی C نصب کنید بعد XP رو از روی بوت روی D نصب کید
یا
اول XP رو روی C نصب کنید وبعد سون رو از روی بوت یا خود محیط xp رو D نصب کنید.
در هر دوحالت هیچ مشکلی پیش نمیاد.

تضمین میدم:31:

منم یه دفعه اول 7 را نصب کردم بعد ایکس پی ولب بعدش دیگه فقط ایکس پی بالا میامد/.

برای شما هم احتمالا حالت اول بوده
یعنی مثلا سون رو روی D نصب کردید و بعد خواستید Xp رو روی C نصب کنید در این حالت فقط یک ویندوز تو بوت دارید اونم XP
که البته با دیتکاری خیلی جزئی فایل بوت میشه ویندوز سون رو هم اضافه کرد
حای میتونید اسمی که ظاهر میشه موقع بوت یا زمان رو هم تغغییر بدید.

موفق باشید./

بازم سوالی بود بفرمایید./

alex_pk
03-07-2009, 08:43
ویستا روی کدوم درایو نصبه؟
پست بالا رو کامل بخونید اگه مشکلی داشتید بفرمایید.
البته اینجا بگم که از تو محیط ویستا نمیتونید xp رو نصب کنید و باید از بوت اینکار رو انجام بدید./

vahid0801
03-07-2009, 12:58
سلام.
با تشکر از دوستان.منم همین کارو میخواستم بکنم.
با توجه به صحبتای شما اگه من xp رو روی c و ویستا رو روی (چون d پره) نصب کنم درسته دیگه؟نمیشه ویستا رو روی c نصب کرد و xp رو روی اونیکی؟
نرم افزارایی که نصب میشه چطور رو هر کدوم جداگانه باید نصب کرد دیگه

با تشکر

mehdi1368
03-07-2009, 16:58
سلام.
با تشکر از دوستان.منم همین کارو میخواستم بکنم.
با توجه به صحبتای شما اگه من xp رو روی c و ویستا رو روی (چون d پره) نصب کنم درسته دیگه؟نمیشه ویستا رو روی c نصب کرد و xp رو روی اونیکی؟
نرم افزارایی که نصب میشه چطور رو هر کدوم جداگانه باید نصب کرد دیگه

با تشکر
سلام
دوست عزیز فرقی نمیکنه! شما میتوانید ویندوز ویستا رو روی درایو C و XP رو روی D نصب کنید.
نرم افزارها رو میتونی در شاخه ی خود ویندوز و یا در درایو دیگر مثلا E نصب کنی.
موفق باشید.

alex_pk
03-07-2009, 17:06
من که بالا توضیح دادم هیچ فرقی نمیکنه
کدوم اول نصب بشه
درایوی که اول نصب میشه مهمتره
اگه ویستا رو رو C نصب کنید میتونید XP رو از طریق بوت روی D نصب کنید(چون از طریق محیط ویستا نمیتونید XP رو نصب کنید)
کلا تو محیط یک ویندوز جدید نمیشه یک ویندوز قدیمی رو نصب کرد و باید از طریق بوت اقدام کرد.

swastika
03-07-2009, 20:58
اگه xp رو c باشه ميشه ويستارو رو f يا G نصب كرد(درايو d پره)
در ضمن اشكالي نداره اگه xp 32bit باشه vista 64bit؟

alex_pk
04-07-2009, 00:56
1.اگه xp رو c باشه ميشه ويستارو رو f يا G نصب كرد(درايو d پره)
2.در ضمن اشكالي نداره اگه xp 32bit باشه vista 64bit؟

1.بله میشه
2.مشکلی نداره فقط باید سیستم شما از ویندوز های 64 بیت پشتیبانی کنه.(یعنی سی پی یو x64 باشه)

SADEGH 7
04-07-2009, 03:00
یعنی میتونید اول سون رو روی C نصب کنید بعد XP رو از روی بوت روی D نصب کید
در هر دوحالت هیچ مشکلی پیش نمیاد.
alex_pk عزیز من همیشه همین کار رو می کنم. البته در مورد ویستا. یعنی ویستا رو می ریزم تو C و بعد xp رو می ریزم تو D . ولی بدون دستکاری، ویستا بالا نمیاد.
بعد از نصب XP با DVD ویستا بوت می کنم و بعد Startup repair . تو این حالت فقط ویستا بالا میاد و منویی که بشه xp رو انتخاب کرد وجود نداره.برای این کار تو ویستا cmd رو باز می کنم و این قطعه کد رو توش کپی، پیست می کنم:
bcdedit /set {ntldr} device boot
bcdedit /set {ntldr} path \ntldr
bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast
بعدش هم ریستارت و انتخاب ویندوز.البته بعد از ریستارت اون کرک ویستا دوباره باید اجرا بشه.چون بعد از این کار ویستا 15 روزه می شه.

alex_pk
04-07-2009, 03:32
سلام
تاپیکی میزنم و کامل همه این موارد رو توضیح میدم
در حال تهیه مطلب هستم با عکس اگه مشکلی پیس نیاد و مطلب آماده بشه فردا شب تاپیک رو میزنم.

ramin2020
05-07-2009, 12:37
از همه کسی که جواب منو دادن ممنونم ولی فکر کنم بعضی ها منظور منو بد متوجه شدن.
فرض بر این است که:
ویندوز ویستا روی سیستم نصب هست.(درایو c)
حالا بدون اینکه ویستا از بین بره می خوایم xp هم نصب کنیم. مسلما در یک درایو دیگه نصب می کنیم و مسلما از بوت
مشکلی که اینجاست اینه که بعد از نصب xp یک سیستم عامل خودش بالا میاد (یادم نیست xp یا ویستا)
برای حل این مشکل چه راهی هست؟

alex_pk
05-07-2009, 12:50
alex_pk عزیز من همیشه همین کار رو می کنم

بله فقط یکیش بالا میاد و باید اون یکی رو به بوت اضافه کنیم.
ممنون از شما.

فقط ویندوط XP بالا میاد.
توی تاپیک ویندوز سون یکی از دوستان اینرو معرفی کرده:

دوست عزیز من ویندوز سون دارم روی درایو C و حالا میخوام رو یه درایو دیگه ویندوز ایکس پی رو نصب کنم ایا بازم باید همین کارها رو انجام بدم یا نه ؟

اخه من دیدم شما ایکس پی رو تو درایو c تعریف کردین
منم نمیتونم سون رو تو یه درایو دیگه نصب کنم

اونوقت یه سوال دیگه هم داشتم و اونم این بود که این کارها رو باید قبل از نصب ویندوز دوم انجام داد یا بعدش

ممنون

بله شدنیه.شما اول برنامه vista boot pro رو دانلود کن از این سایت

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

نصبش کردی این مراحل رو دنبال می کنی:

install vista on C
install Xp on D
in vista boot pro:
manage os entries>>>add new os entry>>>
os name: Xp
os drive: C
os type: windows legacy
apply
system bootloader
windows vista bootloader
system partition
install bootloader
restart windows.

100% جواب میده.

راه دیگش استفاده از دستور bootcfg /add
تو داس

من قصد داشتم یه تاپیک بزنم و موارد رو توضیح بدم ولی وقت نشد.

Ship Storm
05-07-2009, 13:04
یک آموزش هم اینجا هست که من خودم انجام دادم نرم افزار EasyBCD رو دانلود کردم و اجرا کردم و به راحتی ویندوز ها در کنار هم نصب شدن

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %A9%D9%86%D8%A7%D8%B1+%D9%88%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8% A7

SADEGH 7
06-07-2009, 09:51
از همه کسی که جواب منو دادن ممنونم ولی فکر کنم بعضی ها منظور منو بد متوجه شدن.
فرض بر این است که:
ویندوز ویستا روی سیستم نصب هست.(درایو c)
حالا بدون اینکه ویستا از بین بره می خوایم xp هم نصب کنیم. مسلما در یک درایو دیگه نصب می کنیم و مسلما از بوت
مشکلی که اینجاست اینه که بعد از نصب xp یک سیستم عامل خودش بالا میاد (یادم نیست xp یا ویستا)
دوست عزیز من دو تا پست بالاتر از پست شما کامل توضیح دادم.
موفق باشی:11:

*arash
06-10-2009, 15:51
سلام
من توی ایکس پی یک برنامه مهم دارم ومیترسم ویستا نصب کنم تمام این مطالب رو هم خوندم
برای اطمینان میپرسم لطفا کمک کنید
آیا من میتونم ویستا رو هم داشته باشم بدون اینکه ایکس پی مشکل پیداکنه؟
چه مراحلی رو باید طی کنم ؟
ممنون از سایت خوبتون وبچه هایی که پاسخ دیگران رو میدن.

saman3230
06-10-2009, 16:05
سلام
من توی ایکس پی یک برنامه مهم دارم ومیترسم ویستا نصب کنم تمام این مطالب رو هم خوندم
برای اطمینان میپرسم لطفا کمک کنید
آیا من میتونم ویستا رو هم داشته باشم بدون اینکه ایکس پی مشکل پیداکنه؟
چه مراحلی رو باید طی کنم ؟
ممنون از سایت خوبتون وبچه هایی که پاسخ دیگران رو میدن.

بله شما میتوانید

براثی این کار کافی در محیط ویندوز XP دی وی دی VISTA در درایو قرار بدید و از اونجا گزینه NEW INSTALL ر بزنید

و یا

از دی وی دی بوت کنید و اونجا در موقع نضب ویندوز مسیر درایوی بجز XP رو بدید و مثل قبل NEWINSTALL رو بزنید

اینجوری 2 ویندوز مجزا دارید

*arash
08-10-2009, 18:29
من این کار رو انجام دادم
ودوتا ویندوزم هم کار کرد
اما یک روز بعد
یعنی امروز ویندوز بوت منیجر پیام داد وهیچ کدوم بالا نیومد من دی وی دی ویستا رو قرار دادم و ویستام رو استارت ریپایر کردم
حالا فقط ویستا دارم و ایکس پی ندارم
با نرم افزار easy bcd1.7.2هم ویندوز ایکس پی رو آدرسش رو دادم وبه بوت ویستا اضافه کردم ولی وقتی روی آبشن ایکس پی میرم ارور میده که فایل ntrl یافت نمیشه؟؟؟!!!!
کمک کنید
.

*arash
08-10-2009, 18:33
روی ایکس پی نرم افزار مهمی دارم.