PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمایی برای ساخت منبع تغذیه

Ealireza2003
27-06-2009, 23:59
سلام
برای تغذیه کردن چند تا آیسی TDA7294 که آمپلی فایر های فای هست
دنبال منبع تغذیه هستم

خودم علم طراحیش رو ندارم
هنوز هیچی هم تهیه نکردم
نه آیسی نه ..
نیاز به راهنمایی دارم

برای تغذیه این آیسی ها (حدودا 5 تا)
حدودا 24 آمپر روی 25 ولت میخام
+ 25 ولت 12 آمپر
- 25 ولت 12 آمپر

فک کنم باید ترانس دوبل براش پیچیده بشه

حالا اگه بشه این تغذیه رو بصورت سوئیچینگ ساخت که خیلی عالی میشه

لطفا اساتید منو راهنمایی کنن

یه سوال :
آیسی با کیفیت تر از Tda7294 هم هست ؟

anti_girl
28-06-2009, 22:58
براي تغذيه فكر كنم از يه ترانس سر وسط استفاده كني كارت راه ميافته
فقط بفرمايين كه ميخواين ترانس رو بخرين يا خودتون بسازين؟
من پيشنهاد ميدم كه خودتون بسازين اخه تو بازار ميگي 12 امپر اما ترانس 12 امپر واقعي نميده...!
در ضمن هزينه دست مزدشم خيلي زياد ميگيرن
اگه خواستين بگين تا براتون همه ساختش رو بگم و همراه با طراحيش!!

Ealireza2003
29-06-2009, 11:29
اگه ساختش رو بگید خیلی بهم لطف کردین

تشکر میکنم

anti_girl
29-06-2009, 22:19
باشه ميگم اما شما لطف كن و بگو كه چه ولتاژي رو ميخواين به 25 تبديل كنين؟تا من محاسباتش رو براتون بزارم!!

Ealireza2003
29-06-2009, 22:41
برق شهر
220 ولت
60 هرتز

anti_girl
30-06-2009, 23:02
شما كجاي ايران هستي؟برق فركانسش 50 هست نه 60
چشم سعي ميكنم فردا بزارم

Ealireza2003
01-07-2009, 00:07
کرمان هستم
ببخشید فرکانس دقیقش رو نمیدونستم

تشکر میکنم

anti_girl
08-07-2009, 15:16
دوست عزيز من امروز ترانس رو طراحي كردم كه بايد بگم فوقوالعاده بزرگ ميشه...نظر من اينه كه يه راهديگه براي منبع تغذيه پيدا كن
در ضمن هزينه ساخت اين ترانس هم زياد ميشه....!اگر طراحي و محاسباتش رو خواستي بگو برات بزارم...!

Mehrdad-Metallist
09-07-2009, 14:22
میشه یه ترانس 600 وات که نه اونقدرا بزرگه نه انقدرا گرون.حدود کمتر از 20 هزار تومن پولش میشه.از آهن 150استفاده کن.

amirsaeid254
09-07-2009, 19:01
اگه ميشه يه ترانس 220 به 27 6 امپر واقعي ارزون براي من بذاريد

Ealireza2003
09-07-2009, 21:54
میشه یه ترانس 600 وات که نه اونقدرا بزرگه نه انقدرا گرون.حدود کمتر از 20 هزار تومن پولش میشه.از آهن 150استفاده کن.
سلام
یکم بیشتر راجبش بهم توضیح میدین ؟

anti_girl
10-07-2009, 13:40

من رشتم برقه...
و با طراحي ترانس اشنايي دارم....
شما چه طوري محاسبه ميكني؟
فراموش نكنين كه اين ترانس دو تا خروجي داره....
نه يكي، خيلي راحت ميشه يه ترانس سر وسط رو طراحي كرد بعدش سر وسط بشه سر ثابت و دو تاي ديگه كه ابتدا و انتها ميشه بشه 25 ولت
ميخواين من محاسبتش رو بزارم.
راستي من تو طراحي el 135 بدست اوردم

چشم حتما....!ميشه لطف كنين و بگين كه شما چقدر با ساخت ترانس اشنايي دارين؟
چون فكر كنم بايد اول ساختش رو براي دوستان اموزش بدم...
حداقل طرز پيچيدنش رو

anti_girl
10-07-2009, 13:41
دوست عزيز منظورشون از اهن همون هسته ترانس ميشه كه تقريبا يكي از اساسي ترين كار ها رو در ترانس انجام ميده....!

amirsaeid254
11-07-2009, 11:10
راستش من هيچي از ساخت ترانس نمي دونم

فقط مي دونم كه دوتا هسته داره و بايد دور اون ها سيم پيچيده بشه

من شنيده بودم كه براي منظم بودن سيم پيچ ها دستگاه مي خواهد

اگر لطف كنيد اموزش اون رو بذاريد ممنون ميشم

anti_girl
11-07-2009, 11:41
در حقيقت يه قرقره داره(در ترانس هاي كوچك)و سيم دور اون پيچيده ميشه و هسته روي قرقره جا ميخوره.....كه انواع مختلفي داره و به طور معمول از نوع EI استفاده ميشه....
راستش در مورد منظم پيچيدنش درسته دستگاه ميخواد چون معمولا دوري رو كه بايد پيچيد زياد ميشه(بسته به نوع ترانس و ولتاژو...داره)براي همين دستگاه باشه بهتره ولي با دست هم ميشه پيچيد كه يكم مشكله....
اموزش خاصي من پيدا نكردم براي همين مي خوام به صورت يه فايل world بنويسمش خودم......همراه با اموزش طراحيش...
براتون بزارم.....

سلام
براي شما از يه روش بازاري استفاده كردم كه كوچيكتر شد....اموزش رو ميزارم
بعد محاسبات رو تا شما بتونين راحت بخونينش

Mehrdad-Metallist
11-07-2009, 15:50
من رشتم برقه...
و با طراحي ترانس اشنايي دارم....
شما چه طوري محاسبه ميكني؟
فراموش نكنين كه اين ترانس دو تا خروجي داره....
نه يكي، خيلي راحت ميشه يه ترانس سر وسط رو طراحي كرد بعدش سر وسط بشه سر ثابت و دو تاي ديگه كه ابتدا و انتها ميشه بشه 25 ولت
ميخواين من محاسبتش رو بزارم.
راستي من تو طراحي el 135 بدست اوردم

من همین الآن دارم یه ترانس 500 وات برای آمپ خودم میپیچم.هسته 150. 6 سانت آهن داره.سر وسط +60 ولت و -60 ولت.
این از نظر من اونقدرا بزرگ نیست.

anti_girl
11-07-2009, 18:11
خوب وقتي سر بحث هزينه ساخت ميشه شايد يكم زياد باشه براي اين دوست عزيز
ميشه شما محاسباتت رو بزاري؟
ماله شما چند امپر هستش؟مطمئنن نبايد بيشتر از 4 باشه؟(با توجه به رابطه توان)
با محاسباتي كه من كردم و مقدار امپري كه اين دوست عزيز درخواست كرده زياد ميشه....!12 امپر شوخي نست قطر سيم بالاي 2 در مياد و معلومه كه ترانس بزرگ در مياد

amirsaeid254
11-07-2009, 20:39
اگر ممكن هست اموزش اون رو سريع تر بذاريد چون خيلي عجله دارم

اين ترانسي كه من مي خواهم چقدر درمياد؟

anti_girl
11-07-2009, 22:05
من اموزش اون رو تكميل كردم فقط دو تا جدول مونده كه امشب مينويسمش بعد ميزارم اين فقط يه اموزش براي طراحي اونه...كه همش تئوريه...بايد اول تئوريش رو ياد بگيرين بعد برين سر عمليش كه عمليش زياد نيست....!
منم با توجه به كمبود امكانات فقط ميتونم نحوه جا زدن هسته رو اموزش بدم و پيچيدنش رو بايد تئوري بگم....!

Mehrdad-Metallist
11-07-2009, 22:59
شما کار خیلی خوبی می کنین دارین آموزش رو همگانی می کنین.ممنون.
ترانس من هم آره همون خروجی حدود 4 آمپر رو داره.

راجع به هزینه خودم 14 هزار تومن سیم لاکی گرفتم قرقره هزار تومن!! آهن فردا می گیرم اما با توجه به قیمت 1500 تومن زیاد نمیشه.شاید 3000 تومن.

Ealireza2003
11-07-2009, 23:16
ببخشید
ترانس شما دوبله ؟

anti_girl
11-07-2009, 23:40
دوستان اين لينك دانلود فايلي هست كه من نوشتم اگه كم و كسري داره به بزرگيه خودتون ببخشين
در ضمن اين اموزش براي محاسبه ترانس هستش با اين خيلي راحت ميتونين خودتون عدد رو بزارين و محاسبه كنيد اگه جايي مشكلي بد من در خدمتم

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
حدود دو صفحه شد در word

Ealireza2003
11-07-2009, 23:51
دوستان اين لينك دانلود فايلي هست كه من نوشتم اگه كم و كسري داره به بزرگيه خودتون ببخشين
در ضمن اين اموزش براي محاسبه ترانس هستش با اين خيلي راحت ميتونين خودتون عدد رو بزارين و محاسبه كنيد اگه جايي مشكلي بد من در خدمتم

حدود دو صفحه شد در word
دانلود نمیشه
لطفا جای دیگه ای آپلود کنید

از زحماتتون تشکر میکنم

anti_girl
11-07-2009, 23:56
شما کار خیلی خوبی می کنین دارین آموزش رو همگانی می کنین.ممنون.
ترانس من هم آره همون خروجی حدود 4 آمپر رو داره.
راجع به هزینه خودم 14 هزار تومن سیم لاکی گرفتم قرقره هزار تومن!! آهن فردا می گیرم اما با توجه به قیمت 1500 تومن زیاد نمیشه.شاید 3000 تومن.

خوب دوست عزيز ببين شما با 4 امپر انقدر هزينت شده ايشون ميخواد 12 امپر بكشه....حداقل به عايقاش فكر كنين
بخواد كاغذ برشمان بزاره بايد يه ورق بخره وارنيش هم كه ميخواد.نميدونم ايشون برق dc ميخواد يا ac ولي اگه dc باشه فكر ديود پل هم باشين....كليد....و.....
هزارتا خرج ديگه هم از كنارش در مياد......شما فقط ترانس خاليش برات شده 30 تومان....
من هزينه ايشون رو حدود 40 يا 50 بر اورد ميكنم...

ببخشید
ترانس شما دوبله ؟

اره ترانس ايشون هم سر وسط هستش....!
راستي براي شما من تو محاسباتم هسته 135 در اوردم ولي خوب بايد خيلي منظم بپيچين كه با اين جواب بده...همون 150 براي شما كفايت ميكنه....!

anti_girl
12-07-2009, 00:05
اينم يه جاي ديگه كه up كردم...

amirsaeid254
12-07-2009, 09:57
ميشه به من بگيد كه ترانسي كه من مي خواهم چقدر سيم لاكي و اهن نياز داره

اين اهن رو از كجا مي تونم بخرم؟

Ealireza2003
12-07-2009, 10:14
ببخشید از هسته های فریت هم میشه استفاده کرد ؟
یا مثلا تیروئیدی ..

محاسبات اونا چطوریه ؟

مرسی

anti_girl
12-07-2009, 10:30
ميشه به من بگيد كه ترانسي كه من مي خواهم چقدر سيم لاكي و اهن نياز داره

اين اهن رو از كجا مي تونم بخرم؟

ماله اين دوست عزيزي رو كه گفتم محاسبه كردم.....
اگر كسي با اين اموزش نميتونه محاسبه رو خوردش انجام بده من در خدمتم.......
معمولا اهن يا همون هسته رو ميتونين از جايي كه شيم رو ميخرين بخرين....

ببخشید از هسته های فریت هم میشه استفاده کرد ؟
یا مثلا تیروئیدی ..

محاسبات اونا چطوریه ؟

مرسی

هسته و فريت و تيروئيدي از هسته اهني داراي خاصيت مغناطيسي بهتري هست..اما شكننده هستن...با ضربه خيلي راحت ميشكنن از اونها در صنعت مخابراتي استفاده ميشه.....در برق قدرت فقط از هسته اهني با سيلسيم ايستفاده ميشه....كه بهش ديناموبلش ميگن...در اين نوع هسته هم بايد مقدار خاصي از سيلسيم رو اضافه كنن وگرنه اين ها هم شكننده ميشن.....!!!اون عايقي هم كه روي ورقه ها هستش براي جلوگيري از يكدست شدنشونه...در واقع عايق بين ورقه هاست..كار خاصي انجام نميده...!از نظر مقدار جايي كه گرفته ميشه تقريبا مثل همين محاسبه ميشه فقط اونجايي كه يه عدد 37.53 گذاشتم با توجه به فركانس عوض ميشه...اين عدد براي فركانس 50 هستش...اگر خواستين ميتونم اون فورمول رو كامل بزارم براتون..من فقط قصدم ساده كردن بود كه شما بتونين راحت محاسبه كنين

anti_girl
12-07-2009, 12:02

قطر سيم اوليه=0.7
قطر سيم ثانويه=1.85(اگر در بازار اين شماره يافت نشد يك سايز بيشتر را استفاده كنيد)
تعداد دور اوليه=499
تعداد دور ثانويه=67
هسته يا همان ei = 108 در صورتي كه مرتب بپيچيد يا 120 در صودتي كه سيم ثانويه با اين شماره يافت نشد و سايز بالاتري استفاده شد از اين هسته استفاده شود
دوستان مراقب باشيد كه تا جايي كه امكان داره منظم پيچيده بشه چون فاصله هوايي كه بين سيمها ميفته باعث افت ولتاژ ميشه...!كلا راندمان كار پايين مياد!!
من چند تا ترانس دارم اگه بشه براتون عكس هاش رو ميزارم تا ببينين
دوست عزيز براي ارزوني ميشه كاري كرد اما اون كارايي رو كه بايد داشته باشه نداره....مثلا ميشه قطر سيم رو عوض كرد كه با جريان رابطه مستقيم داره....يا دور رو كم كرد كه با ولتاژ رابطه مستقيم داره.....!!!يك سايز كوچكتر شدن هسته زياد تفاوت قيمت نداره....معمولا از يه سايز مشخص به بالا تا يه يه حدودي قيمت يكي هستش....

Mehrdad-Metallist
14-07-2009, 18:08
اینم عکس های پایان کار:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Ealireza2003
14-07-2009, 20:05
ترانسی که پیچیدید چند آمپره ؟
چند تومن برات در اومد ؟

Mehrdad-Metallist
14-07-2009, 20:32
ترانس دوبل 60-/60+
500 وات.
آهن 150.
14هزار تومن هزینه سیم لاکی.
11هزار تومن هزینه آهن.
قرقره هزار تومن.
پیچیدن با خودم بود.
ولتاژ خروجی همون بود که مورد انتطارم بود.

anti_girl
14-07-2009, 21:04
ترانسی که پیچیدید چند آمپره ؟
ند تومن برات در اومد ؟

اين ترانس 4 امپره.....

ترانس دوبل 60-/60+
500 وات.
آهن 150.
14هزار تومن هزینه سیم لاکی.
11هزار تومن هزینه آهن.
قرقره هزار تومن.
پیچیدن با خودم بود.
ولتاژ خروجی همون بود که مورد انتطارم بود.

ثانويه رو خيلي منظم پيچيدي تبريك ميگم......
چرا اهن نگاه دارنده دور هسته رو نزاشتي؟

دوستان هسته رو تا جايي كه ميتونين فشرده جا بزنين
تا صدا نكنه....و كيفيت كارتون بالا بره...!

Mehrdad-Metallist
15-07-2009, 12:58
خواهش میشه.
والا زورم اومد پول بالای اون دوتا تیکه آهن بدم.یارو باینکه آهن دست دو رو به قیمت نو بهم داد تخفیف هم نمیداد.
برای صدا نکردن ترانس حتما حتما شارلاک نیازه.
باید هسته خوب شارلاک بخوره و خشک بشه.
اگه هسته داغ شد نیازه که آهن ها یکی یکی شارلاک بخورن و جا زده شن.

anti_girl
15-07-2009, 14:48
دوست عزيز شارلاك يه نوع عايق هستش كه در صنعت براي سيم پيچ استفاده ميشه....!
مخصوصا در موتورها.....!
من نديدم براي هسته ترانس استفاده كنن......
من خوم تا حالا چندين ترانس ساختم و چون خيلي فشرده جا زدم هسته رو صدا نداشته...اين رو براي دوستان تازه وارد گفتم كه بدونن بايد چهكار كنن....اون 4هار تا سوراخ كه روي هسته هستش جا براي پيچ كردن هست ولي خوب اگه پيچ نزارين اونجا بهتره....!

Mehrdad-Metallist
15-07-2009, 15:42
دوست عزيز شارلاك يه نوع عايق هستش كه در صنعت براي سيم پيچ استفاده ميشه....!
مخصوصا در موتورها.....!
من نديدم براي هسته ترانس استفاده كنن......

بپرسی حتما بهت میگن که ترانس هم شارلاک میخواد.

اینم برای شما:

anti_girl
15-07-2009, 17:21
دوست عزيز شارلاك رو براي عايق سيم پيچ ترانس به كار مي برن....نه هسته.....!!
بابت عكس ها ممنون من تو كار اموزي انواع پست رو رفتم و همه تجهيزات رو ديدم....!
از پست gls از همه بيشتر خوشم اومد(اسمش رو الان دقيق يادم نيست فكر كنم همين باشه نزديك كردن سيمهاي فشار قوي با استفاده از عايق كردن فضاي دور اونها يا استفاده از يه گاز كه پست هم به همين نام هست)

Mehrdad-Metallist
15-07-2009, 21:23
دوست عزيز شارلاك رو براي عايق سيم پيچ ترانس به كار مي برن....نه هسته.....!!

عزیزم عایق کاری عایق کاریه.هسته و سیم پیچ نداره.

anti_girl
15-07-2009, 23:08
دوست عزيز فرقش از زمين تا اسمونه.....شارلاك با قيمت زيادش براي اين كار صرف نداره.....
در ضمن وقتي بخواي در بياري هسته رو ميدوني بايد چقدر اذيت بشي؟ميدوني كه براي باز شدن شارلاك اون رو ميسوزونن...
بعد فكر كن ترانس خراب بشه بخواي ورقه ها رو در بياري..مجبوري بسوزوني...عايق رو ورقه ها ميسوزه و ديگه بدرد نميخوره...پس هزينه اونها همش ميسوزه.....

Mehrdad-Metallist
16-07-2009, 08:32
این بحث فایده نداره.

semaphor_001
17-07-2009, 15:32
سلام دوستان
من 4-5 تا ترانس 12ولت و يك پاور 200W دارم كه ميخواستم يه جورايي بااينا يك پاور حرفه اي كه ولت و آمپر اونو بشه تغيير داد درست كنم...
در حد 24v و 5A ... امكان پذير هست ؟
كسي هست كه پيشنهادي داشته باشه يا كمكم كنه ؟
ممنونم...

anti_girl
17-07-2009, 16:51
دوست عزيز شدنيه.....اما خوب...بايد يكم از برق سر رشته داشته باشي.....در مورد سري و موازي چقدر ميدوني؟درضمن اين پاور چون باي pc ميخواي استفاده كني بايد خيلي ريزه كاري ها رو رعايت كني.....
اگه يه مولتي متر داشته باشي كارت خيلي ساده ميشه.....!
اول بگو ببينم ترانس هايي كه داري همشون مشخصاتشون مثل همه؟
از نظر جريان و ولتاژ.....!

semaphor_001
18-07-2009, 00:25
دوست عزيز شدنيه.....اما خوب...بايد يكم از برق سر رشته داشته باشي.....در مورد سري و موازي چقدر ميدوني؟درضمن اين پاور چون باي pc ميخواي استفاده كني بايد خيلي ريزه كاري ها رو رعايت كني.....
اگه يه مولتي متر داشته باشي كارت خيلي ساده ميشه.....!
اول بگو ببينم ترانس هايي كه داري همشون مشخصاتشون مثل همه؟
از نظر جريان و ولتاژ.....!
در حد مبتدي يا شايد يكم بيشتر بلتم...!
اما اي منبع تغذيه رو واسه كاراي الكترونيكي كه انجام ميدم ميخوام... (نه كامپيوتر)
ملتي متر دارم...
موازي و سري هم بلتم:5:
نه مثل هم نيستن...
2 عدد 9v
2 عدد 12v
و يك پاور كه بلا استفادس و ميخوام اوراقش و ازش استفاده كنم...

anti_girl
18-07-2009, 12:36
دوست عزيز بايد خدمتتون عرض كنم كه ترانس رو ميشه فقط موازي وصل كرد.....اين دلايل خاصي داره....ميدونين كه تعداد دور در ترانس تاثير مستقيم روي ولتاژ داره....
قوانين موازي كردن عبارتند از:
1- ولتاژ مساوي
2- زاويه اختلاف فاز مساوي بين فشار قوي و فشار ضعيف
3-ولتاژ اتصال كوتاه مساوي

ولتاژ كه حتما بايد مساوي باشه و خوب در اين يكي فكر نميكنم مشكلي داشته باشيد....
در مورد دومي بايد خدمتتون عرض كنم كه چون منبع تغذيه اونها برق شهر هست اختلاف زاويه فاز اونها مساوي است در قانون اين اومده كه نبايد ترانس بزرگتر كمتر باشد
در مورد ولتاژ اتصال كوتاه بايد عرض كنم كه اين نياز به ابزار دقيق داره....چون اين ولتاژ در چند لحظه كوتاه اوليه اتفاق ميفته و كم كم از بين ميره....(منظور از لحظه كوتاه:حدود 10 سيكل اول از لحظه اتصال كوتاه كردن ترانس) در قانون اومده كه ترانس بزرگتر ميتونه 10% ولتاژ اتصال كوتاه بزرگتري داشته باشه...بدين ترتيب ترانس كوچكتر هميشه بار كمتري تحمل ميكنه(منظور از ترانس كوچكتر و بزرگتر جريان اونها هست البته من گفتم جريان به اين خاطر كه توان مهمه و توان از ضرب ولتاژ در جريان بدست مياد)
جريانهاشون چقدر با هم اختلاف داره؟همه اونها با هم برابره؟منظورم اونهايي هست كه ولتاژ برابر دارن

anti_girl
18-07-2009, 12:40
در مورد پاور هم خدمتتون عرض كنم تا حالا بازش كردي؟اگه دقت كني ميبيني كه در پاور هيچ گاه قدرت اصلي يا خالص بيان نميشه....خوب اين رو ميشه خيلي ساده با استفاده از قانون وان بدست اورد ....ترانسش رو اگه ببينين متوجه منظورم ميشين خيلي كوچيكه(با توجه به توان نوشته شده روي اون)و چون بايد مادر بورد يه سري فرمان ها رو صادر كنه به پاور يه سري مدار فرمان هم براش گذاشتن كه تا ترانزيستور عمل ميكنه...!(اگه اشتباه نكنم)
به هر حال روي اون زياد حساب نكين...اگر سوالي داشتين من در خدمتم..!

anti_girl
18-07-2009, 12:47
دوست عزيز در اصل براي تغيير در ولتاژ در سيستمهايي كه ولتاژ دقيق مهمه از اتو ترانس استفاده ميشه...خوب اين خودش يه مبحث بزرگه كه احتياج به توضيح زيادي داره.....ولي شما ميتونين از يه مقاومت متغير(پتانسيومتر) استفاده كنين....اين يه راه ساده هست كه فكر كنم كاره شما رو راه ميندازه....

semaphor_001
18-07-2009, 14:11
ممنونم دوست عزيز من در اين حدي كه شما فرمودين با الكترونيك آشنا نيستم...
در مورد اندازه گيري جريان مطمئن نيستم كه درست انجام داده باشم...
ولي با هم تفاوت زيادي نداشتن.
ولي اگه راهي هست كه به صورت دقيق و علمي بشه با ملتي متر اندازه گرفت در صورت امكان بفرماييد تا بنده بعد از اندازه گيري دوباره مزاحم شما بشم...
در مورد پست اول من هيچي متوجه نشدم...!
يعني به جوابي نرسيدم...! اگه ممكنه يكم ساده تر بيان كنيد .ممنونم!
آره پاور همچين سيستمي داره و با ترانس كوچكي كار ميكنه...
پتانسيومتر شدت جريان هم تغيير ميده ؟؟؟
يا اينكه فقط ولتاژ رو كم و زياد ميكنه ؟
اصلاً روي مثبت بايد نصب بشه يا منفي ؟
چند اهم باشه بهتره ؟
ببخشيد كه اينقدر سوال پرسيدم...

Mehrdad-Metallist
18-07-2009, 16:14
در مورد پاور هم خدمتتون عرض كنم تا حالا بازش كردي؟اگه دقت كني ميبيني كه در پاور هيچ گاه قدرت اصلي يا خالص بيان نميشه....خوب اين رو ميشه خيلي ساده با استفاده از قانون وان بدست اورد ....ترانسش رو اگه ببينين متوجه منظورم ميشين خيلي كوچيكه(با توجه به توان نوشته شده روي اون)و چون بايد مادر بورد يه سري فرمان ها رو صادر كنه به پاور يه سري مدار فرمان هم براش گذاشتن كه تا ترانزيستور عمل ميكنه...!(اگه اشتباه نكنم)
به هر حال روي اون زياد حساب نكين...اگر سوالي داشتين من در خدمتم..!

اینطور نیست.توان معمولا حقیقی نوشته میشه.

semaphor_001
18-07-2009, 16:51
شايد توان در پاور هاي جديد( Real ) حقيقي باشه ولي در پاورهاي قديمي اينطور نيست و به همين دليل پاورهاي Real جايگزين پاورهاي قديمي شده اند...
اگر شما آشنايي با منابع تغذيه داريد ممنون ميشم كه توي ادامه ي بحث شركت كنيد و به بنده كمك كنيد...:10:

anti_girl
18-07-2009, 22:11
در مورد پست اول حدس ميزدم كه شما متوجه نشي اخه اين يكم بحثش تخصصي ميشه....در مورد جريان بايد خدمتتون عرض كنم كه در ترانس ها براش طراحي اول جريان ثانويه رو لازم دارن.......تا بتونن كه ترانس رو طراحي كنن....!
شما ببين كه ايا سيم ثانويه در هر دو ترانس كه ولتاژ برابر دارن مساوي هست يا نه؟البته ميدونم كه احتياج به ميكرو متر داره ولي خوب ميشه يه حدسايي زد.....!
ولي خوب شما تا چقدر جريان لازمت ميشه؟معمولا در الكترونيك جريان زيادي لازم نيست نه؟اگر جريان خاصي مد نظرتونه خوب از ترانس همونقدر جريان بكشين و دماي ترانس رو با دست امتحان كنين.....اگر داغ كرد و به نظرتون دما زياد اومد براش اون ترانس تو اون جريان نميتونه كار كنه جريان رو از كم شروع كرده و زياد كنيد.....

پتانسيومتر همون مقاومت خودمونه كه با مقاومت بر سر راه جريان ايجاد گرما ميكنه و در حقيقت جريان افت ميكنه و اين افت جريان افت ولتاژ رو به همراه داره....اره جريان رو هم كنترل ميكنه....اما خوب جريان تا حدي دست خودمونه ديگه اگه ما جريان كم بكشيم كه احتياجي نيست اون رو كنترل كنيم....معمولا در منبع تغذيه وتاژ رو كم و زياد ميكنن.....بايد روي مثبت نسب بشه....البته اين در حالتيه كه برق رو با ديود مستقيم كرده باشيم....در مورد مقامتش بايد بگم چون متغيير هستش عدد خاصي نداره....

anti_girl
18-07-2009, 22:23
از شما كه توقع نداشتم اين حرف رو بزني......
با اندازه گيريه جريان و ولتاژ خيلي راحت ميشه فهميد كه توانش دوروغه.....!

Mehrdad-Metallist
18-07-2009, 23:38
حرف من در رد دلیل شما بود که کم بودن توان رو به علت کوچکی ترانس پاور دونستید نه مقدار جریان و ولتاژ.

semaphor_001
19-07-2009, 00:47
فكر كنم از همين كيتهاي تغيير ولتاژ 0-30 ببندم واسم كافي باشه...
ولي من آمپر بالاتري (مثلاً3-5) ميخواستم كه قابل تنظيم هم باشه...
ولي...
در مورد منابع سوييچينگ ميشه توضيح بدين ؟
تو اين موضوع قابل استفاده هستن ؟
اصلاً چطور كار ميكنن ؟
ممنونم دوست من...

anti_girl
19-07-2009, 10:28
حرف من در رد دلیل شما بود که کم بودن توان رو به علت کوچکی ترانس پاور دونستید نه مقدار جریان و ولتاژ
اگر اين دليل رو اوردم حواسم نبوده...شما به بزرگيه خودتون ببخشين....

فكر كنم از همين كيتهاي تغيير ولتاژ 0-30 ببندم واسم كافي باشه...
ولي من آمپر بالاتري (مثلاً3-5) ميخواستم كه قابل تنظيم هم باشه...
ولي...
در مورد منابع سوييچينگ ميشه توضيح بدين ؟
تو اين موضوع قابل استفاده هستن ؟
اصلاً چطور كار ميكنن ؟
ممنونم دوست من...

در مورد اين كيتها من اطلاعاتي ندارم.....
منابع سوئيچينگ هم ساختش كار هر كسي نيست يه جورايي مربوط به ترستور ها ميشه....من همين قدر اطلاعات در اين مورد دارم...
شما نميدوني اين كيتها چقدر جريان رو ميتونه تحمل كنه؟ميتوني خودت با يكم دستكاري توانش رو بالا ببري

semaphor_001
19-07-2009, 15:15
شما نميدوني اين كيتها چقدر جريان رو ميتونه تحمل كنه؟ميتوني خودت با يكم دستكاري توانش رو بالا ببري
اين فايل PDF كه گذاشتم 0 تا 30 ولت و 0.002 تا 3 آمپر رو تغيير ميده...
واقعاً كاربرد زيادي ميتونه داشته باشه...
ولي من اعتمادي بهش ندارم...
شما چطور ؟
من ميتونم با همين ترانسهايي كه دارم يك منبع با همين مدار و مشخصات ببندم ؟

anti_girl
19-07-2009, 15:38
مطالعه كنم بهتون ميگم نظرم رو.....

Mehrdad-Metallist
19-07-2009, 15:41

semaphor_001
19-07-2009, 18:16
من منتظر هستم...
برسي كنيد با ترانسهايي كه دارم ميتونم اينو ببندم ؟؟؟
ممنون...

anti_girl
20-07-2009, 11:23
دوست عزيز
من يه فكري زده به سرم
اون دوتا ترانس كه 12 ولت هستش مثل همه؟منظورم جريانشونه.....!حداقل بگو سيم هاي ثانويه اونها مثل همه يا نه؟(از نظر قطر)

semaphor_001
20-07-2009, 17:45
نه...!
قطر يكي نيست...
راستي من با چي يعني چه نوع دستگاه مصرف كننده اي مدار رو ببندم كه بخوام جريانشو اندازه بگيرم ؟

semaphor_001
20-07-2009, 18:40
ميخوام مشخصات ترانسهايي كه دارمو بنويسم بلكه راحتر بشه تصميم گرفت...

1. يه ترانس جمع وجوري دارم كه 18.5V AC ميده ولي همينطور كه بلا استفاده گذاشته داغ ميكنه...!
2. يكي ديگه به اندازه ي ترانس آداپتورهاي چند حالتس و 10.5v AC و با مدار بعدش كه رگوله ميشه 14.3V DC ميده...
3. يه آداپتور هم دارم كه 4.6v DC ميده وقتي بازش كردم ديدم يه خازن 6.3v , 470uf و دوتا ديود زنر in4004 باش موازي شده...كه البته 4 تا خروجي داشت(2تا مثبت)... كه هر كدوم 3v AC بيشتر نداشتن...
4. يك آداپتور چند حالته كه 3-12 ولت داره...

به نظرتون اون اولي 18.5ac چرا داغ ميكنه ؟
دومي با اولي هم اندازه هستن , چرا اينقدر تفاوت ولتاژ دارن ؟ و كار اين خازن و ديودها فقط رگوله كردنه ؟

ببخشيد كه اينقدر سوال كردم...

anti_girl
20-07-2009, 20:42
نه...!
قطر يكي نيست...
راستي من با چي يعني چه نوع دستگاه مصرف كننده اي مدار رو ببندم كه بخوام جريانشو اندازه بگيرم ؟
خوب اين كار رو مشكل كرد....شما گفته بودي كه 12 ولت داري نده؟اما اينجا به جز يه مورد ديگه ازش چيزي نگفتي...!
يادمه گفتي كه 2تا 9 ولت و دوتا 12 داري درسته؟
تاحالا بخاري برقي ديدي؟يا مقاومتي رو كه داخل المنت هست..!كه بهش همون المنت ميگن...!يه سيم با مقاومت بالا ..!
خوب جريان ميكشي از ترانس به حدي ميرسي كه ترانس داغ نميكنه اين هممون جرياني هست كه ميتونه تحمل كنه...!
اي كاش ميتونستي قطر سيم ها رو برام بزاري تا بهت بگم حدود چه جرياني كار ميكنه...!

1. يه ترانس جمع وجوري دارم كه 18.5V AC ميده ولي همينطور كه بلا استفاده گذاشته داغ ميكنه...!
تاحالا تستش كردي كه اتصال بدنه داره يا نه؟
در حقيقت بايد خدمتتون عرض كنم كه با اين ترانس هايي كه بالا گذاشتي نميشه 24ولت بدست اورد...!در ضمن اين اداپتورهاي كه فرمودين همشون جريان بالا رو نميتونن جواب بدن...!
دوست عزيز اندازه هسته مهم نيست براي ولتاژ ترانس...!تعداد دور سيم پيچ تعيين كننده ولتاژ هستش...!
ولتاژ رابطه مستقيم با تعداد دور داره....و جريان با قطر سيم...!

براي اينكه بتونن ريپل برق ac كه با ديود به dc تبديل ميشه رو كم كنن و تقريبا به يه خط صاف تبديل كنن از خازن استفاده ميشه...
ديود زنر هم تثبيت كننده ولتاژ هستش(اگه اشتباه نكنم)

semaphor_001
21-07-2009, 13:09
از اينا كه ديگه چيزي درست نميشه...!!!
رفتم سراغ پاور 200W ...
اينم مشخصاتش ولي چند جا مشكل دارم...

اين مقدار شدت جرياني كه نوشتم يعني اينكه هر وقت به اين مقدار ميرسيد پاور حالت استندباي به خودش ميگرفت و حتماً بايد خاموش ميشد و بعد از چند دقيقه روشن ميكردم...
و اينكه من نميتونستم بلافاصله بعد از خاموش كردن سريع روشن ميكردم ...
وقتي اينطو.ر ميشد يه صداي تق تق تق تق از پاور شنيده ميشد.
حالا به نظر شما اين پاور مشكل داره يعني خرابه يا اينكه اصول كار كردنش همينه؟
آخه روي كيس پاور نوشته مثلاً +5V تا 20A جواب ميده ولي...

[/RIGHT]
[/LEFT]

anti_girl
21-07-2009, 14:51
فكر ميكنم كه پاور خرابه....ببين صداي تق تق از كجاشه...!
من يه بار به همچين موردي بر خوردم صدا از ترانسش بود عوضش كه كرديم درست شد....!نميدونم چرا همچين صدايي ميداد....البته اون روشن نميشد..!ولي صدا ميكرد...!

semaphor_001
21-07-2009, 15:43
فكر كنم از همون ترانس باشه...
من گفتم لااقل اين ديگه يكم به كارمون مياد!!!
اينم كه از يك آداپتور كمتر قدرت داشت.

يك آداپتور دارم از همين چند حالته ها , تا 16.8v 800ma جواب ميده , تنها فرقش اينه كه آداپتور 1 خروجي داره ولي اين پاور 4 تا خروجي داشت كه زياد هم مفيد نبودند...
يه پاور كار كرده ي480W هست ميگه 4000 تومن بگيرم ببينم چطوره...؟!

anti_girl
21-07-2009, 23:58
در مورد خريد اون پاور نميدونم چي بگم بهتون....!
اما خوب دوست عزيز ترانس پاور رو ميتوني در لوازم الكترونيكي پيدا كني...!با همين مشخصات من ترانس ديدم...!

meysam.shirazy
21-05-2014, 22:19
یه سوال میشه یه ترانس درست کرد که خروجیش 8.4 ولت و جریان 4 آمپر باشه .هزینه هم کم باشه و زیاد بزرگ نشه.
مدارشم که AC را به DC تبدیل کنم را بهم بدین.

pro get
16-11-2014, 00:39
سلام به همگی -امپلیفایرباایسی STK خیلی کیفیت صدای بهتره دار.

sazhad
15-05-2015, 14:58
ماله اين دوست عزيزي رو كه گفتم محاسبه كردم.....
اگر كسي با اين اموزش نميتونه محاسبه رو خوردش انجام بده من در خدمتم.......
معمولا اهن يا همون هسته رو ميتونين از جايي كه شيم رو ميخرين بخرين....

هسته و فريت و تيروئيدي از هسته اهني داراي خاصيت مغناطيسي بهتري هست..اما شكننده هستن...با ضربه خيلي راحت ميشكنن از اونها در صنعت مخابراتي استفاده ميشه.....در برق قدرت فقط از هسته اهني با سيلسيم ايستفاده ميشه....كه بهش ديناموبلش ميگن...در اين نوع هسته هم بايد مقدار خاصي از سيلسيم رو اضافه كنن وگرنه اين ها هم شكننده ميشن.....!!!اون عايقي هم كه روي ورقه ها هستش براي جلوگيري از يكدست شدنشونه...در واقع عايق بين ورقه هاست..كار خاصي انجام نميده...!از نظر مقدار جايي كه گرفته ميشه تقريبا مثل همين محاسبه ميشه فقط اونجايي كه يه عدد 37.53 گذاشتم با توجه به فركانس عوض ميشه...اين عدد براي فركانس 50 هستش...اگر خواستين ميتونم اون فورمول رو كامل بزارم براتون..من فقط قصدم ساده كردن بود كه شما بتونين راحت محاسبه كنين
سلام خدمت آقای anti girl
من داشتم دنبال مطلب می گشتم واسه پیچیدنه ترانس تروییدی که با این انجمن آشنا شدم و پستای جالبه شما رو دیدم. امکانش هست تو این راه کمکم کنین؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-05-2015, 09:59
سلام خدمت آقای anti girlمن داشتم دنبال مطلب می گشتم واسه پیچیدنه ترانس تروییدی که با این انجمن آشنا شدم و پستای جالبه شما رو دیدم. امکانش هست تو این راه کمکم کنین؟سلام

ظاهراً نام کاربری ایشون مدتهاست که مسدود شده (banned )
البته احتمال داره با یه اسم دیگه توی سایت حضور داشته باشند