PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مهندسی برق یا IT ؟

arash520
09-06-2009, 11:15
مهندسی برق یا IT ؟

به نظر شما مهندسی برق یا IT کدوم یکی بهتره و بازار کاری بهتری داره
و آینده دار تر است؟
:20::20::20::20:

Reman
09-06-2009, 13:11
اصلا قابل مقایسه نیستند!
برق خیلی بهتره...
مخصوصا قدرت انرژی،یا هسته ای با گرایش های قدرت ،پزشکی ، الکترونیک. گرایش مخابرات رمز یا مایکرویو نوری هم خیلی جالبه.جدید نانو تکنولوژی هم اضافه شده به برق که عالیش کرده.
برق از کامپیوتر خیلی سختتره قبول شدنش قابل مقایسه نیست!
برق در پیام نور وجود خارجی نداره!
فارغ التحصیلاش خیلی کمترن.
واحد های برق پر از ریاضی پیشرفته مهندسی هست که بخش عمدشو معادلات دیفرانسیل و سری ها و ... تشکیل دادند پس باید خیلی به ریاضی علاقه داشته باشی.

rambo_1386
09-06-2009, 13:36
اصلا قابل مقایسه نیستند!
برق خیلی بهتره...
مخصوصا قدرت انرژی،یا هسته ای با گرایش های قدرت ،پزشکی ، الکترونیک. گرایش مخابرات رمز یا مایکرویو نوری هم خیلی جالبه.جدید نانو تکنولوژی هم اضافه شده به برق که عالیش کرده.
برق از کامپیوتر خیلی سختتره قبول شدنش قابل مقایسه نیست!
برق در پیام نور وجود خارجی نداره!
فارغ التحصیلاش خیلی کمترن.
واحد های برق پر از ریاضی پیشرفته مهندسی هست که بخش عمدشو معادلات دیفرانسیل و سری ها و ... تشکیل دادند پس باید خیلی به ریاضی علاقه داشته باشی.
حالا دوست عزیز مهندسی برق با it قابل مقایسه نیست با مهندسی عمران چطور؟
در کل بهترین رشته تو ایران از نظر مادی کدومه؟ عمران ، مکانیک ، برق و ....؟؟؟؟ من فقط یه رشته میخوام پول توش باشه کدوم رشته از نظر مادی خوبه؟

Reman
09-06-2009, 14:05
حالا دوست عزیز مهندسی برق با it قابل مقایسه نیست با مهندسی عمران چطور؟
در کل بهترین رشته تو ایران از نظر مادی کدومه؟ عمران ، مکانیک ، برق و ....؟؟؟؟ من فقط یه رشته میخوام پول توش باشه کدوم رشته از نظر مادی خوبه؟

در کل به نظر من رشته های مادر و بیشتر عملی وضع خوبی دارند.
مثل برق،مکانیک،عمران.
البته عمران وضع درامدش کمی پایین اومده و اون هم افزایش فارغ التحصیلان این رشته هست ...
ولی برق همچنان بالاترین درامد رو داره چون فارغ التحصیل کمتری داره ... مکانیک هم رشته ی تاپی هست.
اگر تفکر محض ریاضی دارید و عاشق ریاضی هستید برق بخونید و اگر کمتر به ریاضی علاقه دارید(دقت کنید گفتم کمی کمتر نه اصلا!) مکانیک بخونید. من عمران یا صنایع یا کامپیوتر رو قبول ندارم (نظر خودم رو گفتم!)
الان یه لحظه به ورودی کامپیوتر دقت کنید!!!! ( در یک وبلاگی خوندم می گفت امروز از هر کس می پرسی چه رشته ای می خونی میگه کام میخونم!)
hra_supervisor
09-06-2009, 16:29
به نظر من:
اول علاقه, دوم علاقه, سوم بازار كار و آينده شغلي.
مثلا من خودم اول مكانيك دوست دارم, بعد عمران و بعد كامپيوتر. ولي مي دونم كه به برق علاقه اي ندارم.

hra_supervisor
09-06-2009, 16:34
---------------

rambo_1386
09-06-2009, 16:48
پس یعنی الان درآمد خوب تو رشته برق درسته؟ فرضا حالا سال بعد رشته برق قبول شدم میشه چندتا از شغل های توپ و پردرآمدش نام ببری؟ من اصلا نمیدونم کسی که برق میخونه آخرش چیکاره میشه:31: تشکر

arash520
09-06-2009, 18:24
دوستان اگه میشه نظر خودتون رو هم
عرض کنید

rambo_1386
10-06-2009, 12:08
دوستان اگه میشه نظر خودتون رو هم
عرض کنید
همچنان منتظریم:9:

Reman
11-06-2009, 10:14
متاسفم که یکم دیر شد.
با گرایش الکترونیک شما می تونی در زیر شاخه ها ی نانو و دیجیتال و... مشغول بکار بشی(البته این گرایش های تخصصی تو ارشدش هست.)
با مخابرات بحث های میدان و سیستم و رمز وجود داره. در قدرت بحث های توزیع و انتقال و تبدیل انرژی و ماشین های الکتریکی مطرحه.
در پزشکی ساخت دستگاه های پزشکی و...
در مهندسی هسته های هم که دیگه ...
در کل فکر کنم خودتم فهمیدی با این شغل ها میشه خیلی درامد داشت!
البته بازم بگم اگر علاقه ای به بحث های ریاضی نداری نیا به این رشته. این رشته برای افرادی که در ریاضی عالی نیستن فوق العاده سخته.
دانشجو های برق رو شما کمتر می تونی تو خیابون ها یا تو محوطه دانشگاه پیدا کنی چون یا تو کتابخونه هستن یا تو خونه و درس میخونن(بر خلاف خیلی دانشجو های دیگه)
و به گفته دوستمون علاقه افراطی به ریاضی هست که برق رو برات جذاب می کنه و قابل درک.

mohsensoft
19-06-2009, 23:06
به نظر من برو آی تی
البته به علاقه ات برمیگرده
اما میگن کارشناسی ارشد برق خیلی سخته
ولی اگه به لیسانس راضی هستی میتونی بری برق
ولی در کل توی دنیای امروز آی تی کاربردی تره

ali...
20-06-2009, 00:22
فقط آی تی...
آینده شغلی آی تی بهتر از بقیه اس...

Mahmood_N
30-06-2009, 11:31
یک نکته ی مهم ...
فکر می کنم بیش از حد به درآمدش داری فکر می کنی ! ( امیدوارم ناراحت نشی ! )
مطمئن باش اگه علاقه نداشته باشی نمی تونی درآمدی ازش کسب کنی ، کسب درآمد با داشتن علاقه رابطه طولی داره ...
مثلا : داشتن علاقه زیاد >> خواندن درس مربوط به رشته با علاقه >> تحصیل خوب و گرفتن مدارک بالا با معدل یا رتبه ی خوب >> انتخاب شدن برای کار در یک جای خوب >> و در آخر کسب درآمد خوب ، که البته موقع کار کردن هم اگه علاقه ی زیاد نباشه باز میل به کار از بین میره و کیفیت کار میاد پایین و درآمد هم پایین میاد ...
بعضیها رو می بینی با یک شرکت کامپیوتری کوچیک کلی درآمد دارن ، چون کارشون خوبه ( و چون به کارشون علاقه دارن ) ...

به نظرم اول رشته هایی که واقعا بهشون علاقه داری رو جدا کن و بین اونها پر در آمد ترینشون رو انتخاب کن ...

به هر حال ، امیدوارم انتخاب درستی بکنی ، موفق باشی ...

roham_06
01-07-2009, 12:39
برق:31::31::31::31:

paranoid_android
01-07-2009, 14:31
بنده هم تاکید میکنم که کسانی که پایه ریاضیات قوی ندارن مطلقا طرف مهندسی برق نرن. مهندسی برق دشوارترین و قوی ترین رشته دانشگاهی دنیاست و همه جای دنیا کسایی طرف این رشته میرن که پایه درسیشون در زمینه ریاضی و فیزیک خیلی عالی باشه (دقت کنید عرض کردم عالی و نه حتی خوب!)... اگر این توصیه رو جدی نگیرید مطمئنا از درس و دانشگاه زده میشد..
بعد از همه این موارد در خود دانشگاه هم بطور جدی باید پیگیر دروس مختلف این رشته باشید، از همون ترم اول...!
موفق باشید.

Reman
01-07-2009, 18:46
دوست بالایی بصورت فجیعی درست میگن.
من خودم افرادی رو دیدم که در رشته برق بصورت فوق العاده ای زجر میشکن و دلیلشم ضعیف بودن تو ریاضی هست...
دقت کنید منظور از ضعیف در برق خیلی فرق می کنه ! مثلا دانشجوی که در رشته برق احساس می کنه تو ریاضی ضعیفه شاید تو همین کامپیوتر بهترین دانشجو بشه!
مثلا من خودم واسه معادلات کتاب های زیر رو خوندم و خواهم خوند:
معادلات بویس
معادلات سیمونز
معادلات نیکوکار
معادلات شیدفر
معادلات معتقدی
انتنشارات پردازش
تا الانشم که اینقدر تنها واسه معادلات وقت گذاشتم بازم احساس می کنم باید بیشتر بخونم...
پس برق=ریاضی
مثلا واسه درس مدار الکتریکی دوستان فکر نکنند که بهت میگن جریان چند امر یا این جور چیزای ساده بلکه تو ساده ترین حالت میان میگن معادله دیفرانسیلش رو بنویس... و تمام درساش اینطورن مثلا الکترومغناطیس فقط انتگرال گیری هست اونم نه انتگرال گیری ساده بلکه انتگرال گیری هایی که در سطح چند گانه و اونهایی که به این اسونی ها قابل حل نیستن.
ریاضی مهندسی و آمار هم بماند که مقوله ی جدایی هستن.

Luxe
01-07-2009, 18:58
شما اگه نرم افزار رفتی تو ارشد بهتره یکی از گرایش های آی تی رو انتخاب کنی.چون چیزی که تو ایران برا آی تی درس میدن
همون نرم افزاره.(قسمتی)
صد در صد برق رو انتخاب کن.اگه درشو برا شب امتحان جمع نکنی 80 % پاس میشه.معادلات یا ریاضی مهندسی چیزی نیست با یه هفته به امتحان بشه جمعش کرد.

mf.designing
01-07-2009, 19:06
بنده هم تاکید میکنم که کسانی که پایه ریاضیات قوی ندارن مطلقا طرف مهندسی برق نرن. مهندسی برق دشوارترین و قوی ترین رشته دانشگاهی دنیاست و همه جای دنیا کسایی طرف این رشته میرن که پایه درسیشون در زمینه ریاضی و فیزیک خیلی عالی باشه (دقت کنید عرض کردم عالی و نه حتی خوب!)... اگر این توصیه رو جدی نگیرید مطمئنا از درس و دانشگاه زده میشد..
بعد از همه این موارد در خود دانشگاه هم بطور جدی باید پیگیر دروس مختلف این رشته باشید، از همون ترم اول...!
موفق باشید.

دوست گلم تشکر . حرفات رو قبول دارم ولی آیا IT ریاضیش سخت نیست ؟ (آخه خودم قصد انتخاب IT دارم)

panizir
01-07-2009, 20:01
من یه سوال دارم.اگه یکی به فیزیک علاقه نداشته باشه اما ریاضیو خیلی دوست داشته باشه بازم برق براش خوبه؟؟

paranoid_android
01-07-2009, 20:05
دوست گلم تشکر . حرفات رو قبول دارم ولی آیا IT ریاضیش سخت نیست ؟ (آخه خودم قصد انتخاب IT دارم)
ببینید، رشته IT و نرم افزار در مقطع کارشناسی تفاوت چندانی ندارن و تنها چند واحد بین اونا تفاوت وجود داره.
کلا رشته کامپیوتر یا IT رشته هایی هستن که ریاضی در اونا اهمیت ویژه ای داره. شما دروسی مثل ریاضی 1 و 2، ساختمان گسسته، ریاضی مهندسی، آمار و احتمال مهندسی، محاسبات عددی، معادلات دیفرانسیل رو دارین که کلا دروس محض ریاضی شمارو تشکیل میدن. همینطور دروس مرتبط با مدارات مثل مدار الکتریکی، مدار الکترونیکی، مدار منطقی که مشترک با رشته برق هستن (البته تا حدودی!) بیس ریاضی دارن. مخصوصا در دروسی مثل مدار الکتریکی و الکترونیکی از معادلات دیفرانسیل و انتگرال خیلی استفاده میشه (در حد تیم ملی!).
دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی که دروس بسیار اساسی رشته کامپیوتر هستن هم در با دید ریاضی وار به محیط اطراف نگاه میکنن و از شما خواسته میشه و توانایی تحلیل مفاهیم مختلف رو با استفاده از اصول ریاضی داشته باشید. دروسی مثل زبان ماشین، نظریه زبان و ماشین، و طراحی کامپایلر هم به نوعی با مفاهیم ریاضی در ارتباط هستن.
تقریبا چیز زیادی از درسای رشته کامپیوتر نموند:31: درس هایی مثل سیستم عامل و معماری کامپیوتر و ریزپردازنده و مهندسی نرم افزار 1 و 2 و اصول طراحی پایگاه داده و شبکه های کامپیوتری هم به نظر بنده دروس ساده تر رشته کامپیوتر هستن (و البته مهم!) که کمتر با مفاهیم ریاضی درگیر هستن. البته باز تو خود درسی مثل پایگاه داده قبل از شروع مفاهیم ابتدایی زبان SQL مفاهیمی مثل جبر ریاضی و روابط مختلف روی کلیدها و چیز میزای پایگاه داده! هست که باز عملیات ریاضی هستن. همینطور در دروس معماری کامپیوتر و شبکه هم باز محاسبات مختلف ریاضی رو داری.
بعد از همه این تفاسیر! بنده میخوام نتیجه گیری کنم که اگر واقعا میخوای یه متخصص حقیقی کامپیوتر باشی (ایضا IT) باید یه تحلیلگر خوب مفاهیم ریاضی هم باشی! کلا مفاهیم و تئوری های کامپیوتر توسط ریاضی دان ها و فلاسفه عزیز مطرح شده در نتیجه نمیشه از ریاضی فرار کرد!

تفاوت بین دروس رشته نرم افزار و IT یکیش در اینه که شبکه های کامپیوتری بصورت گسترده تر در IT بحث میشه (6 واحد در مقابل 3 واحد رشته نرم افزار)، دروسی مثل کامپایلر و طراحی و پیاده سازی زبان های برنامه سازی و ریز پردازنده و مدار های الکتریکی و الکترونیکی و آزمایشگاه های مربوط به اینارو رشته IT نداره و در عوض درسهایی مثل تجارت الکترونیک و مهندسی فناوری اطلاعات 1 و 2 و سیستم های چندرسانه ای و آزمایشگاه شبکه و یه سری دروس دیگه بهش اضافه شدن که البته از نظر درجه سختی قابل مقایسه با دروس تخصصی رشته نرم افزار نیست! اینجاست که میگن رشته IT یکمی از کامپیوتر آسونتره!

paranoid_android
01-07-2009, 20:07
من یه سوال دارم.اگه یکی به فیزیک علاقه نداشته باشه اما ریاضیو خیلی دوست داشته باشه بازم برق براش خوبه؟؟
خب فیزیک دوست نداشته باشید قابل تحمل تره! اما من واقعا ریاضی و فیزیک رو از هم نمیتونم جدا کنم!

masoudtr
01-07-2009, 20:14
من رشته ام مخابرات بود
بی پرده بهتون بگم اصلا تو ایران نمیتونی کار پر در امد باهش پیدا کنی
اون دوستی هم که اومده و میگفت میتونی تو بحث نانو و رمز نگاری غیره بری باید بگم طرز فکرش اشتباه است و اصلا مشخصه چیزی نمیدونه
فقط بگم تا زمانی که همه بحث های مخابراتی در ایران حالت امنیتی و ... داره شما نمیتونی ازاد کار کنی و الان هم جذب مخابرات شدن با دردسر و حقوق کم و... است
از افرادی که نظر میدم خواهش میکنم اگه چیزی نمیدونن و فقط یک چیزایی خوندن اظهار نظر نکنن یک حرف اشتباه از شما ممکنه اینده یک نفر را نابود کنه
کم گوی و گزیده گوی چون در تا زندک تو جهان شود پر

Reman
02-07-2009, 09:54
دوسته عزیز شما داری بد قضاوت می کنی!
درست نیست بیای زودی در مورد افراد قضاوت کنی ...
من گفتم گرایش رمز و در مخابرات و نانو در الکترونیک ، این بحث اول
ثانیا این رشته ها در شریف در مقطع ارشد ارائه میشه و ادمی که از شریف فارغ التحصیل میشه مشکل چندانی برای اشتغال نداره چون به احتمال زیاد بورس خواهد شد و ثانیا اینجور ادما انقدر قدرت ابتکار دارن که طرحشون رو بقبولنند در حالت سوم کشور های خارجی این دانشجو ها رو زود جذب می کنند...
در هر حال منم قبلا گفتم که گرایش های برق شرایط مختلفی دارن ... و شما اصلا دقت نکردی.
soheilsmart
02-07-2009, 12:59
پایه ی ریاضیات IT بیشتر ریاضیات گسسته( :40:) و الگوریتم هاس.

masoudtr
02-07-2009, 17:23
دوسته عزیز شما داری بد قضاوت می کنی!
درست نیست بیای زودی در مورد افراد قضاوت کنی ...
من گفتم گرایش رمز و در مخابرات و نانو در الکترونیک ، این بحث اول
ثانیا این رشته ها در شریف در مقطع ارشد ارائه میشه و ادمی که از شریف فارغ التحصیل میشه مشکل چندانی برای اشتغال نداره چون به احتمال زیاد بورس خواهد شد و ثانیا اینجور ادما انقدر قدرت ابتکار دارن که طرحشون رو بقبولنند در حالت سوم کشور های خارجی این دانشجو ها رو زود جذب می کنند...
در هر حال منم قبلا گفتم که گرایش های برق شرایط مختلفی دارن ... و شما اصلا دقت نکردی.
کسی که شریف میره هر رشته ای باشه برای شغل مشکل نداره
شما وقتی میای میگی از این رشته ها میشه پول در اورد
اصلا دقت کردی فرد لیسانس نداره و میخواد انتخاب رشته لیسانس بکنه
مگه شریف از این 30 هزار نفری که ارشد شرکت میکنن چند نفر را میگیره برای گرایش رمز یا ....
اصلا کسی که شریف میره مگه دیگه دغدقه مالی خواهد داشت که بیاد و اینجا بگه کدوم اینده دار تره
شما میگی برو فلان رشته پول توشه
4 سال که بخونه تازه هیچی نیست
باید بتونه ارشد شریف قبول بشه یعنی از 30 هزار نفر که شرکت میکنن زیر 100 باشه
بعد اونوقت حرف شما درست در می یاد
یعنی از یک درصد هم شانسش کمتره

paranoid_android
02-07-2009, 18:26
دوست من اصلا بحث شریف جداست
مگه شریف از این 30 هزار نفری که ارشد شرکت میکنن چند نفر را میگیره برای گرایش رمز یا ....
اصلا کسی که شریف میره مگه دیگه دغدقه مالی خواهد داشت که بیاد و اینجا بگه کدوم اینده دار تره
حرفی که میزنید درسته، اما اگه اینجوری قضاوت کنیم باید بگیم هیچ کدوم از رشته های دانشگاهی آینده مناسبی ندارن.
به نظر من فارغ الحصیل رشته برق اونقدر از نظر علمی و تجربیاتی که توی محیط دانشگاه بدست میاره باید توانایی داشته باشه که بتونه برای خودش کار ایجاد کنه. خیلی از فارغ التحصیلان رشته الکترونیک یا مخابرات رو دیدم که کار رو خودشون برای خودشون ایجاد کردن و الان هم افراد خیلی موفقی هستن.
بله، ایران از نظر صنعت الکترونیک خیلی محدودیت داره، شامل تحریمه و ... اما این مشکلات کم و بیش برای بقیه رشته های فنی هم وجود داره.

Reman
04-07-2009, 17:13

دوست خوبم تا اونجایی که من می دونم گرایش رمز یا مایکرویو یا نانو فقط در شریف هست و نه در جای دیگه. امیدوارم منظورمو رسونده باشم.

beh,p
07-07-2009, 09:58

راستش شاید ربطی به بحث نداشته باشه ولی
این شریف چی داره که این همه تعریفی شده
مگه دانشگاه تهران و امیرکبیر کم دانشگاهی هستن،چیه که اینها رو از هم این همه فاصله انداخته
بورسیه که فکر کنم منتفی شده ولی مگه اونهایی که فارغ التحصیل تهران وامیرکبیر و... هستند بورس نشده اند؟

Reman
07-07-2009, 15:49
برتری شریف در اینه که تمام رشته های جدید در این دانشگاه اولش پیاده میشن بهترین هیات علمی رو داره .
یه موضوعی هم هست کسی که فقط بخاطر پول درس بخونه همون نخونه و بره شغل آزاد بهتره...
واقعا علم پاکتر از این هاست که بخوایم اونرو وسیله ای برای رسیدن به پول کنیم.
رو این جمله ها خوب فکر کنید.

jshayeste
30-07-2009, 10:04
سلام
می خواستم بدونم برای دخترا رشته عمران بهتره یا کامپیوتر؟
از نظر بازار کار ؟
از نظر ادامه تحصیل کدوم سختره اصلا تا حالا دخترا در کامپیوتر تا مرحله دکترا پیش رفتن؟

apollon
30-07-2009, 14:13
به نظر من it بهتره
کامپیوتر به خصوص نرم افزار بیشتر ریاضیه و برق هم ریاضی هم فیزیک
اما چرا میگم IT
1-چون مهندسی برق تعداد زیادی دانشجو گرفته و میگیره و تعداد خیلی زیادی طرف این رشته میرن و تقریبا اشباع شدست
2-کشور ما توی زمینه it خیلی عقبه و مسلما میخواد خودشو ارتقا بده و خیلی جا داره واسه کار
3-چون رشته به شدت جدیده! و حتی اروپا هم که از ما توش جلوتره به این زودیا اشباع نمیشه
البته این مساله که میگن بچه های برق بیشتر درس میخوننn درسته اونم به خاطر اینکه قدمت برق بیشتره و تو ایران بیشتر روش کار شده واسه همین اگه خواستی بر IT توجه کن که نباید خودتو به دانشگاهت محدود کنی و حتما باید سعی کنی با آخرین تحولات it هماهنگ باشی و کار عملی هم انجام بدی اون وقت بهت قول میدم همه جای دنیا میتونی راحت کار کنی پس حتما سعی کن زبان انگلیسیت خوب باشه
حرف آخر:اگه به هردو رشته علاقه داری که خب صبر کن نظر همه رو بخون بعد تصمیم بگیر اما اگه به یکی علاقه داری بهتره بری سراغ همون چون هر دو ذشته دردسر داره و باید بهش علاقه داشته باشی

Reman
30-07-2009, 16:32
شما مطمئنی برق بیشتر دانشجو گرفته؟!
تنها کامپیوتر گرایش نرم افزار خیلی بیشتر از کل گرایش های برق دانشجو می گیره ای تی و سخت افزار و علوم کامپیوتر هم بماند!
بالا بودن قدمت برق چه ربطی به بیشتر درس خوندن دانشجو هاش داره؟
راستی برق هم بیشتر ریاضی هست(80% ریاضی و 20% فیزیکی هست)
ولی کامپیوتر بیشتر منطقی هست و نیاز به فکر بازتر داره و البته ضریب هوشی بالا داره.(باید فکرتون محدود نباشه برای خوندن این رشته)
در حاله حاضر کتاب های رشته برق قدیمی شدن و برای تکمیل اطلاعاتت باید از کتاب های انگلیسی و مرجع استفاده کنی.
پس در کل انگلیسیت هم خوب باشه.

attractive_girl
30-07-2009, 16:55
IT

alihacker2008
30-07-2009, 16:57
برای قبولی درمهندسی نرم افزار پایین ترین رتبه چنده

salarnight
30-07-2009, 18:53
اول برق
بعد it
بعد کامپیوتر

attractive_girl
31-07-2009, 10:28
اگه از اینترنت و وب خوشت میاد ----------> IT

اگه از مکانیک و این حرفا خوشت میاد--------> کامپیوتر(سخت افزار)

اگه برنامه نویسی دوست داشته باشی ------------> کامپیوتر(نرم افزار)

که من تحقیق کردم گفتن اگه مکانیک دوست داشته باشی مکانیک بری بهتره تا بری سخت افزار

و فکر کنم الان it بیشتر قابل بررسی باشه

hisa
02-08-2009, 07:57
بستگی داره بعدش بخواید چه گرایشی برید
برق :
برای گرایش مخابرات ریاضی فوق‏العاده ای نیاز دارید.
قدرت یعنی راحتی
کنترل هم که هیچ جای دنیا تو لیسانس ندارن و از اختراعات ایران هست
الکترونیک بیشتر فیزیک می خواد تا ریاضی
ولی it بیشتر ریاضیات گسسته و یک جورایی مدیریت نرم افزاره. اینجا باید سرعت عملت بیشتر باشه! برعکس برق که بیشتر باید دقت کنی!!!

hisa
02-08-2009, 14:09
دوست خوبم تا اونجایی که من می دونم گرایش رمز یا مایکرویو یا نانو فقط در شریف هست و نه در جای دیگه. امیدوارم منظورمو رسونده باشم.
نه دوست من اینطور نیست مایکرویو همون میدان یا موج هست که همه دانشگاهها دارنش. نانو هم تهران، خواجه نصیر ، تربیت مدرس، علم و صنعت و خیلی جاهای دیگه دارن. رمز هم الان حداقل 5 تا دانشگاه دارنش قبلا جزء مخابرات سیستم بود و چند وقته که جدا شده.

mehrdad.f
02-08-2009, 15:05
دنیا فقط برق. (گرایش هم مهم نیست)
یادتون رفته تا چند سال پیش کامپیوتر زیز شاخه برق بود؟

Reman
03-08-2009, 00:37
نه دوست من اینطور نیست مایکرویو همون میدان یا موج هست که همه دانشگاهها دارنش. نانو هم تهران، خواجه نصیر ، تربیت مدرس، علم و صنعت و خیلی جاهای دیگه دارن. رمز هم الان حداقل 5 تا دانشگاه دارنش قبلا جزء مخابرات سیستم بود و چند وقته که جدا شده.

دوست من مایکرویو با میدان قفرق داره.
در مورد رشته های دانشگاهی شاید فرق کرده باشه و سایر دانشگاه ها هم این رشته ها رو بزارن.

danrah
03-08-2009, 01:18
الان من هم میتونم برق فردوسی مشهد برم هم کامپیوتر علم و صنعت. نظرتون چیه؟

Reman
03-08-2009, 01:47
دوست خوبم شرایط رو میگم خودت تصمیم بگیر .
برق رشته 100% اینده دار تری نسبت به کامپیوتر .
برق ریاضی تر هست و کامپیوتر منطقی هست و نیاز به فکر باز تری داره.
علم و صنعت در تهران هست و فردوسی در مشهد(بستگی به محل زندگیتون داره و در تهران بودن دانشگاه هم مهمه)
انتخاب کننده نهایی خودتی

یا حق

hisa
03-08-2009, 09:22
دوست من مایکرویو با میدان قفرق داره.
در مورد رشته های دانشگاهی شاید فرق کرده باشه و سایر دانشگاه ها هم این رشته ها رو بزارن.

دوست عزیز مشخصه که شما اصلا برقی یا لااقل مخابراتی نیستید!
مایکرویو نوری تو شریف اسمش اینه ولی تهران و علم و صنعت دوتا غول این گرایش هستند و چون همه قسمتهای گرایش علاوه بر نور و مایکرویو توش درس داده میشه بهش میگن میدان، خواجه نصیر و چند جای دیگه بهش میگن موج . ولی همش یکیه. و اکثر جاها همون میدان میگن حتی خود شریفیها!:19:

Reman
05-08-2009, 00:38
اتفاقا مهندسی برق و گرایش مخابرات می خونم!
در هر صورت این ترم میرم ترم 3، و شاید اطلاعاتم کم باشه. و بخاطر این میگم این دو تا گرایش با هم فرق دارن که تو دفترچه برای هر کدوم ظرفیت جدا نوشته.
شما چرا اینقدر تند صحبت می کنید؟، مگه حرفای من اینقدر شما رو ناراحت کرده؟

Navid_Boy
06-08-2009, 08:02
آقا پس چرا هیچکدومتون درباره سختی برق حرف نمی زنین.والا ما هرجا رفتیم گقتن برق فلانه بمدانه! بخصوص اگه دانشگاههای تاپ باشی می گن برق پوست می کنه.
راستش من الان خودم امسال کنکور دادم .انتخاب اولم مکانیکه ولی احتمالا مکانیک علم وصنعت یا خواجه نصیر قبول می شم. راستش دو دلم که انتخابهای برقم رو بیارم بین بقیه ی مکانیکها با مکانیک خواجه نصیر یا نه. یعنی مثلا اینطوری: مکانیک شریف/تهران/امیرکبیر/صنعت/برق شریف/تهران/امیرکبیر/صنعت/مکانیک خواجه نصیر
ولی خوب از اونجایی که یه شانس اندکی واسه برق علم و صنعت هم دارم از سختی این رتبه می ترسم. در ضمن نمی دونم که مکانیک دانشگاه خواجه نصی در چه سطحیه. اگه کسی اطلاع داره لطفا کمک کنه.ممنون.

MasterGeek
06-08-2009, 15:37
آقای Reman به عنوان یه تازه فارغ التحصیل این رشته (برق) با کمال احترام باید خدمتتون عرض کنم که درباره این رشته اغراق کردین. اول از همه این رشته تافته جدا بافته از سایر رشته ها نیست و توصیه من واسه انتخاب رشته همواره علاقه و علاقه بوده چون یه متخصص خوب شدن پتانسیل مالی به مراتب بالاتری از یه متخصص متوسط یا ضعیف توی یه رشته به اصطلاح پول درآر داره (منظورم مثالهای خیلی حاشیه ای نیست) راجع به خود مهندسی برق خوب رشته ای گسترده ای هست و اتفاقا اونجوری که Reman گفتن چندان ریاضیات پیچیده نمیخواد (البته تا به چه چیزی بگین ریاضیات پیچیده) ولی در این مسئله که ریاضیات برق در مجموع کمی و فقط کمی سطح بالاتر و البته به مقدار زیادی گسترده تر از رشته های دیگه هست موافقم. هرچند توی درسی مثل الکترونیک یا مدار آنچنان ریاضیات پیچیده ای رو در حد همون واحدهای دانشگاه نمی بینین اما فیلدهائی هم هست که ریاضیاتش خفن تر میشه ولی درکل به نظر من این مسئله ریاضی رو خیلی جدی نگیرید ببینید به حوزه های مختلف برق تا چه حدی علاقه دارین و به کامپیوتر تا چه حد؟ البته این دو رشته از جهاتی به هم نزدیک هستند. راجع به بازار کار برخلاف آقای Reman معتقد نیستم که رشته برق ازین جهت امتیاز ویژه ای داره بخصوص وقتی میخواین وارد صنعت کشور بشین متوجه میشین که در ۹۵ درصد مواقع کاری که واسه تون فراهم هست در سطح نصف یه لیسانس هم نیست :) چون قرار نیست تکنولوژی ایجاد کنید قراره با محصولات چینی کار کنین همین :) به نظر من بازار کار گرایش های مختلف برق و مکانیک و مهندسی شیمی (به خصوص پتروشیمی) در یه حد هست. به قول یکی از دوستان اگر هم پولدار باشین و به بساز بفروشی هم علاقمند باشین عمران از همه شون بهتره :) راجع به مهندسی کامپیوتر توصیه صریحی دارم: اگر فکر میکنین یه استعداد ذاتی در برنامه نویسی و سیستم های کامپیوتری دارین (منظورم ویندوز و سخت افزارش نیست)‌ و به کدنویسی علاقه دارین و توی دبیرستان هم از ریاضیات گسسته خیلی خوشتون میاد بدون معطلی کامپیوتر رو انتیخاب کنید چرا؟ چون اگه اینطور باشه به عنوان یه متخصص خوب و بالفطره کامپیوتری که سواد خیلی خوبی هم داره و میتونه یه زبان جدید رو توی سه سوت یاد بگیره و حس میکنه مثل یه شاعر الگوریتمها نه از مغزش بلکه از قلبش تراوش میکنن و همینطور به مطالعه علاقه داره و انگلیسی خوبی هم داره یا میتونه داشته باشه در انتخاب کامپیوتر که بهتر از IT هست شک نکنه (برنامه نویسی یه چیز ذاتی هست اینو به تجربه از خودم و دوستانم بهتون میگم) اما نه اگه میخواد همینطور بره کامپیوتر و مثلا از مکانیک خوشش میاد ولی یه چیزائی راجع به این رشته شنیده اصلا توصیه نمیشه یعنی بهیچ وجه چون نه زندگی توش هست نه پول :) حداقل اگه بدون علاقه مثلا برق رو انتخاب کنید اونوقت با یه لیسانس شاید بتونین توی بازار ایران کاری دست و پا کنین چون در نهایت کارتون به احتمال زیاد یا ربطی مستقیمی به رشته تون نداره (مثلا مسئول خرید یا فقط قراره پای یه ورقه رو امضا کنید کارهای فنی رو هم میدین پیمانکار ::::‌کاری که توی شرکتهای دولتی میکنین) یا فوقش یه کار روتین که بیشتر تجربه و مهارت میخواد تا سواد. اما توی کامپیوتر اینجوری نیست یه متخصص ضعیف یا حتی متوسط کار خاصی نمیتونه داشته باشه بخصوص اینکه الان خیلی از متخصصان بقیه رشته ها توی خیلی از زمینه های کاری رشته کامپیوتر یه پا متخصص هستند واسه همین به نظر من این تیپ مهندس کامپیوتر راه به جائی نمیبره.

Reman
08-08-2009, 11:51
آقای Reman به عنوان یه تازه فارغ التحصیل این رشته (برق) با کمال احترام باید خدمتتون عرض کنم که درباره این رشته اغراق کردین. اول از همه این رشته تافته جدا بافته از سایر رشته ها نیست و توصیه من واسه انتخاب رشته همواره علاقه و علاقه بوده چون یه متخصص خوب شدن پتانسیل مالی به مراتب بالاتری از یه متخصص متوسط یا ضعیف توی یه رشته به اصطلاح پول درآر داره (منظورم مثالهای خیلی حاشیه ای نیست)

دوست خوبم من باز هم میگم این رشته جدا و فرای رشته های دیگه هست. چون بر خلاف مکانیک شما باید در این رشته تجسم بالاتری داشته باشی( شما بیشتر با موج ، میدان و... سروکار دارید) باید باهوش تر باشید. برای مثال خدمتتون عرض می کنم بعضی دانشگاه های معتبر جهانی امریکا برای پذیرش رشته های مهندسی امتحان gre می گیرد در حالیکه برای برق این ازمون نیست و این همون متفاوت بودن رشته هست با سایر رشته ها.
می تونین بگین من در مورد کجاش اغراق کردم؟

راجع به خود مهندسی برق خوب رشته ای گسترده ای هست و اتفاقا اونجوری که Reman گفتن چندان ریاضیات پیچیده نمیخواد (البته تا به چه چیزی بگین ریاضیات پیچیده) ولی در این مسئله که ریاضیات برق در مجموع کمی و فقط کمی سطح بالاتر و البته به مقدار زیادی گسترده تر از رشته های دیگه هست موافقم. هرچند توی درسی مثل الکترونیک یا مدار آنچنان ریاضیات پیچیده ای رو در حد همون واحدهای دانشگاه نمی بینین اما فیلدهائی هم هست که ریاضیاتش خفن تر میشه ولی درکل به نظر من این مسئله ریاضی رو خیلی جدی نگیرید ببینید به حوزه های مختلف برق تا چه حدی علاقه دارین و به کامپیوتر تا چه حد؟ البته این دو رشته از جهاتی به هم نزدیک هستند.

اگر شما واقعا بخواید در زمینه برق فعالیت داشته باشید باید پایه ریاضی قوی داشته باشین ، من از شما می پرسم ایا شما فکر کردید حل کردن مسائل بویس یا کتاب آقای نیکوکار یا سیمونز یا هر کتاب دیگه ای می تونه سختی داشته باشه ؟دوست عزیز مساله اینه که شما بتونی بصورت کاربردی از این ریاضیات استفاده کنی!(باور کنید خیلی ها ، مثلا نمی تونن با استفاده از علم آمار مشکلات یه جامعه اماری رو حل کنند! اون هم ریاض سطح پایین آمار !)
هدف ها فرق می کنه ، به نظرم اگر هر کس بخواد مهندسی برق کامل باشه باید در ریاضیات پیشرفته هم وارد بشه و خودش رو با ریاضی عجین کنه و گر نه این همه مهندس برق داریم که هیچ خلاقیتی نمی تونن بخرج بدن.

راجع به بازار کار برخلاف آقای Reman معتقد نیستم که رشته برق ازین جهت امتیاز ویژه ای داره بخصوص وقتی میخواین وارد صنعت کشور بشین متوجه میشین که در ۹۵ درصد مواقع کاری که واسه تون فراهم هست در سطح نصف یه لیسانس هم نیست :) چون قرار نیست تکنولوژی ایجاد کنید قراره با محصولات چینی کار کنین همین :) به نظر من بازار کار گرایش های مختلف برق و مکانیک و مهندسی شیمی (به خصوص پتروشیمی) در یه حد هست. به قول یکی از دوستان اگر هم پولدار باشین و به بساز بفروشی هم علاقمند باشین عمران از همه شون بهتره :) راجع به مهندسی کامپیوتر توصیه صریحی دارم: اگر فکر میکنین یه استعداد ذاتی در برنامه نویسی و سیستم های کامپیوتری دارین (منظورم ویندوز و سخت افزارش نیست)‌ و به کدنویسی علاقه دارین و توی دبیرستان هم از ریاضیات گسسته خیلی خوشتون میاد بدون معطلی کامپیوتر رو انتیخاب کنید چرا؟ چون اگه اینطور باشه به عنوان یه متخصص خوب و بالفطره کامپیوتری که سواد خیلی خوبی هم داره و میتونه یه زبان جدید رو توی سه سوت یاد بگیره و حس میکنه مثل یه شاعر الگوریتمها نه از مغزش بلکه از قلبش تراوش میکنن و همینطور به مطالعه علاقه داره و انگلیسی خوبی هم داره یا میتونه داشته باشه در انتخاب کامپیوتر که بهتر از IT هست شک نکنه (برنامه نویسی یه چیز ذاتی هست اینو به تجربه از خودم و دوستانم بهتون میگم) اما نه اگه میخواد همینطور بره کامپیوتر و مثلا از مکانیک خوشش میاد ولی یه چیزائی راجع به این رشته شنیده اصلا توصیه نمیشه یعنی بهیچ وجه چون نه زندگی توش هست نه پول :) حداقل اگه بدون علاقه مثلا برق رو انتخاب کنید اونوقت با یه لیسانس شاید بتونین توی بازار ایران کاری دست و پا کنین چون در نهایت کارتون به احتمال زیاد یا ربطی مستقیمی به رشته تون نداره (مثلا مسئول خرید یا فقط قراره پای یه ورقه رو امضا کنید کارهای فنی رو هم میدین پیمانکار ::::‌کاری که توی شرکتهای دولتی میکنین) یا فوقش یه کار روتین که بیشتر تجربه و مهارت میخواد تا سواد. اما توی کامپیوتر اینجوری نیست یه متخصص ضعیف یا حتی متوسط کار خاصی نمیتونه داشته باشه بخصوص اینکه الان خیلی از متخصصان بقیه رشته ها توی خیلی از زمینه های کاری رشته کامپیوتر یه پا متخصص هستند واسه همین به نظر من این تیپ مهندس کامپیوتر راه به جائی نمیبره.
دوست عزیز در مورد این که کشور ما از لحاظ تولید علم الکترونیک در سطح خوبی قرار نداره شکی نیست. ولی ایا این دلیلی میشه که ما بگیم برق رشته اسونیه و یا بهتر بگم باید اون رو اسون گرفت؟
ایا همون حرف هایی در مورد تخصص در کامپیوتر زدید در برق هم مورد قبول نیست؟
در مورد صحبت های شما در مورد کامپیوتر و it موافقم .
ببینید برق خیلی جا برای پیشرفت داره به شرط اینکه مهندسی با سواد داشته باشیم ، مهندسی که در زمینه مکاترونیک و یکمی هم مکانیک مطالعه داشته باشه . بالاخره باید کشور رو در زمینه الکترونیک در سطح صنعتی یه تکونی داد و این با خلاقیت ، سواد و شجاعت و البته توکل بخدا بدست میاد. البته جسارت نباشه که من ترم سومی این حرفو میزنم به شما. همشون نظر شخصیه.

MehranVB
08-08-2009, 13:06
با عرض جسارت خدمت دوستان باتجربه خوبم،
ولی یه نصیحتی واسه کسایی که میخوان انتخاب رشته کنن بگم، سختی و آسونی رشته رو بذارید به عنوان اولویت آخر. چون پس فردا که در حال تحصیل رشته ای بودین هیچ وقت نمیگید که "اه! چه رشته سخت مذخرفی بود انتخاب کردم..." البته ممکنه بگید ولی مثالایی از دغدغده هایی که ممکنه همیشه به خودتون بگید ایناس که مثلاً: "ای کاش توی شهر خودم انتخاب میکردم!" یا "ای کاش توی فلان دانشگاه انتخاب میکردم چون دانشگاه الانم فلان مشکل رو داره" یا اینکه "اصلاً رغبتی به خوندن رشته ام ندارم، من به این یکی رشته علاقه داشتم" (علاقه رو با سختی رشته اشتباه نگیرید!) خیلی از این مثالا زیادن و این چیزیه که من باش مواجه شدم. ولی هیچوقت ندیدم کسی بگه "من دارم مکانیک میخونم خیلی سخته و نمره هام 15 14 میشه، اگه میرفتم رشته حسابداری نمره هام همه بالای 18 میشدن چه اشتباهی کردم!!!"
من میتونم الان فقط از سختیهای رشته برق بگم، و یا کامپیوتر هم که سختیهای خودش رو داره. اصلاً هر رشته ای که بگید رو چیزی در موردش بگم که بشه سخت ترین رشته دنیا. ولی چه فایده داره این کار به غیر از اینکه واستون وسواس و استرس میاره واسه انتخاب رشته و آخرش هم جواب اطلاعات درستی نمیگیرین!!
خلاصه اینکه اگه از من بپرسید رشته برق چقدر سخته انتخابش کنم یا نه، من جوابم اینه: در حدی که باید ریاضیاتت در حد پایه خوب باشه و کم هم فیزیک الکتریسیته و البته هم کمی استفاده از خلاقیت (چون چیزی به نام حفظیات نداره!)

MasterGeek
08-08-2009, 15:25
دوست خوبم من باز هم میگم این رشته جدا و فرای رشته های دیگه هست. چون بر خلاف مکانیک شما باید در این رشته تجسم بالاتری داشته باشی( شما بیشتر با موج ، میدان و... سروکار دارید) باید باهوش تر باشید. برای مثال خدمتتون عرض می کنم بعضی دانشگاه های معتبر جهانی امریکا برای پذیرش رشته های مهندسی امتحان gre می گیرد در حالیکه برای برق این ازمون نیست و این همون متفاوت بودن رشته هست با سایر رشته ها.
می تونین بگین من در مورد کجاش اغراق کردم؟

ببینید دوست عزیز دانشگاه MIT که بهترین دانشگاه دنیا در زمینه برق و کامپیوتر هست و در آواتار شما هم هست امتحان GRE کلا نداره و مخصوص رشته برق نیست اگر هم باشه من این رو به حساب استقلال زیاد اساتید و دپارتمانها و حتی خود دانشگاهها در سیستم آموزشی آمریکا میذارم ولی تا اونجائی که من میدونم باقی دانشگاههای دنیا واسه تمام رشته های مهندسی امتحان GRE رو میخوان. ضمنا این امتحان GRE دو بخش داره یکیش عمومی هست و یکیش تخصصی و جالبه که بدونین ورژن تخصصیش رو فقط واسه رشته کامپیوتر معمول هست و همه دانشگاهها بجز برای رشته کامپیوتر GRE-Subject رو نمیخوان ضمن اینکه سطح ریاضی این امتحان در حد دبیرستان هست.
در مورد اغراق تا اونجائی که خاطرم هست دو بخش به نظرم میاد یکی مسئله ریاضیات رشته برق هست و دیگری بازار کارش در مورد بازار کارش که توی پست قبل فکر کنم وضعیت ایران رو تا حد زیادی توضیح دادم ولی در مورد ریاضی ببینید آنالیز برداری و حساب دیفرانسیل با مشتقات جزئی که شما در دروس الکترومغناطیس و آنتن و موج و فیزیک مدرن و فیزیک الکترونیک و .. می بینید در درسهائی مثل سیالات و ترمودینامیک مکانیک هم هست یعنی اونا هم ازین مباحث استفاده میکنن البته من به دروسشون تسلط ندارم ولی در این مورد اونا هم آنالیز برداری و معادلات دیفرانسیل رو دارن و تقریبا در همون حد ما هم هست.
تنها در درسی مثل فرآیندهای اتفاقی و امثالش هست که آمار و احتمالات برق از رشته های دیگه پیشرفته تر میشه هرچند مکانیک ها هم به خصوص در مقطع ارشد درگیر این مسائل میشن......آهان یادم رفت توی جبرخطی هم مکانیک ها هم مثل برقی ها هستند ولی جبرخطی رشته برق به مراتب عمیقتر هست.
من گفتم و دوباره هم میگم ریاضیات برق کمی و تنها کمی پیچیده تر از ریاضیات مکانیک هست (حالا ریاضیات رشته ریاضی و فیزیک بماند :)) ولی به مراتب گسترده تر هست البته این گستردگی بسته به دید دانشجو هست.
در مقام پاس کردن هم همه چی بستگی به استاد و دانشجو داره و میتونم بگم تقریبا ۹۵ درصد کسائی که توانائی قبولی توی این رشته ها رو دارن این درسها رو هم میتونن پاس کنن و متاسفانه مثل اکثر دانشجوهای این رشته ها چندان بهره محسوسی هم ازین دروس نبرن.

اگر شما واقعا بخواید در زمینه برق فعالیت داشته باشید باید پایه ریاضی قوی داشته باشین ، من از شما می پرسم ایا شما فکر کردید حل کردن مسائل بویس یا کتاب آقای نیکوکار یا سیمونز یا هر کتاب دیگه ای می تونه سختی داشته باشه ؟دوست عزیز مساله اینه که شما بتونی بصورت کاربردی از این ریاضیات استفاده کنی!(باور کنید خیلی ها ، مثلا نمی تونن با استفاده از علم آمار مشکلات یه جامعه اماری رو حل کنند! اون هم ریاض سطح پایین آمار !)
هدف ها فرق می کنه ، به نظرم اگر هر کس بخواد مهندسی برق کامل باشه باید در ریاضیات پیشرفته هم وارد بشه و خودش رو با ریاضی عجین کنه و گر نه این همه مهندس برق داریم که هیچ خلاقیتی نمی تونن بخرج بدن.
اول اینو بگم خیلی از مهندسان و اساتید این رشته رو میشناسم که در زمینه های تجاری بسیار موفق بودن و ریاضی که سهله از خود دروس تخصصی برق هم جز پاره ای کلیات بهره ای نبردن
منم مثل شما به ریاضیات خیلی علاقه دارم بیشتر از فیزیک و بخش قابل توجهی از مطالعه غیردرسی من توی این حوزه ها هست اما اینکه شما میخواین ۵ کتاب رفرنسی که مثلا در زمینه معادلات هست رو بخونین از کمال طلبی شما و من میاد منم هم همینطور بودم ولی بعدا فهمیدم اول میشه با خوندن یه کتاب کمتر از ۱۰۰ صفحه ای آقای معتقدی /پارسه به معادلات دیفرانسیل تسلط پیدا کرد و بعدا اگر وقتش بود واسه غور کردن در کتابهای رفرنس با توانائی که ایجاد شده به لایه های درونی این حوزه ها سرک کشید ولی در کل رشته برق چیزی بیشتر از اون کتاب ۱۰۰ صفحه ای دکتر معتقدی نمیخواد چرا که بحث راجع به اصول بنیادین معادلات دیفرانسیل خارج از حوزه این رشته و در حیطه ریاضیات کاربردی و محض هست.
یک نکته مهم:
ببنید توی همون دانشگاه MIT کل حوزه برق و کامپیوتر در لیسانس به سه رشته تقسیم شده (در ایران ۱۰-۲۰ تائی میشه :)):
مهندسی و علوم برق
مهندسی و علوم کامپیوتر
مهندسی برق و کامپیوتر
شما هر چه به حوزه تحقیقات نظری و مبانی نظری رشته برق نزدیک بشین وارد علم این رشته میشین و هرچه بخواین در علم این رشته قوی تر باشین باید به همون اندازه ریاضیات قویتره داشته باشین این حرف شما کاملا درسته اما:
و احتمالا شما هم همین نظر منو دارین که برق البته علیرغم گستردگی که داره جنبه علمی و نزدیکیش به علوم پایه و حوزه های نظری و علمیش قویتر از مکانیک و عمران و پتروشیمی هست (در مورد کامپیوتر نمیشه با این راحتی قضاوت کرد) ولی مسئله اینه که این نتیجه دیدگاه من و شما به این رشته است یعنی دیدگاه علمی در حالی که مهندسی برق و نه علوم برق اختلاف کمتری با مهندسی مکانیک و پتروشیمی و .. داره این نظرات شما درباره این رشته به این برمیگرده که همچین دیدگاه علمی ای به این رشته دارین (و احتمالا مثل من عاشق MIT هم هستین :)) اما واسه همه اینطور نیست بهرحال یه سری مسائل عملی هم هست به نظرتون مهندسین قدرت یا مدیریت انرژی همینطورند که شما میگین.
بنابراین لایه های متفاوتی وجود داره...

دوست عزیز در مورد این که کشور ما از لحاظ تولید علم الکترونیک در سطح خوبی قرار نداره شکی نیست. ولی ایا این دلیلی میشه که ما بگیم برق رشته اسونیه و یا بهتر بگم باید اون رو اسون گرفت؟
ایا همون حرف هایی در مورد تخصص در کامپیوتر زدید در برق هم مورد قبول نیست؟
در مورد صحبت های شما در مورد کامپیوتر و it موافقم .
ببینید برق خیلی جا برای پیشرفت داره به شرط اینکه مهندسی با سواد داشته باشیم ، مهندسی که در زمینه مکاترونیک و یکمی هم مکانیک مطالعه داشته باشه . بالاخره باید کشور رو در زمینه الکترونیک در سطح صنعتی یه تکونی داد و این با خلاقیت ، سواد و شجاعت و البته توکل بخدا بدست میاد. البته جسارت نباشه که من ترم سومی این حرفو میزنم به شما. همشون نظر شخصیه.

ببینید شاید من و شما از دیدگاه مشترکی صحبت نمیکنم باید بین جماعتی که به رشته شون به عنوان تخصصی که قرار فردا باهاش سر کار برن و خوره های اون رشته تفاوت قائل شد
مشکل کشور ما در صنعت الکترونیک به مراتب عمیق تر علمش هست. راجع به تکون صنعتی وقتی ما نتونیم مثلا سیلیسیم ۹۹.۹ درصد استخراج کنیم و فقط میتونیم باهاش شیشه بسازیم پس تکنولوژی سخت ساده ترین آی سی هم نداریم حالا بماند که بتونیم پردازنده هم طراحی کنیم (مثل پردازنده آریستو) یعنی اینجا باید مهندسی مواد و مهندسی معدن و ... پیشرفت داشته باشیم ازون ور اینا نیازمند ابزارهائی است که بتونن از نانوتکنولوژی به خوبی استفاده کنن یعنی صنعت نانوتکنولوژی یعنی توانائی بیشتر در مهندسی مکانیک و برق و فیزیک و ... خلاصه یه حلقه مشکل دار داریم و بحث راجع به راه حلهاش یه بحث تمام عیار و تخصصی هست. و نمیشه با چندتا کلمه شعاری روی هوا و بدون نقشه و برنامه ریزی و هزار و یک چیز دیگه راهش انداخت چون خیلی پیچیده و نیازمند عوامل زیادی است حالا این یه مثالش بود...
یه چند نکته هم در این اخر بگم که بهش اشاره کردین:
سختی یه رشته به نظر من (احتمالا هم شماهم همین نظرو دارین) ملاک و شاخص مطلق و قابل کاربردی نیست و کاملا نسبی هست مثلا واسه من مثلا رشته X چندان جذاب نیست و به نظر من سختترین رشته دنیاست. واسه همین به نظر من رشته هائی مثل برق و کامپیوتر و فیزیک و ریاضی اصلا هم سخت نیستند خیلی هم توشون تفنن و وقت اضافی هست و خوندن مجلات علمی و برنامه نویسی و کامپیوتر و کل چیز آسون دیگه چون خیلی از کارها هم حکم تفریحاتتون رو داره تا رنج و عذاب واسه همین حرفهائی که دوستمون Mehran VB زدن کاملا درسته.
راجع به کامپیوتر نه مثل برق نیستند شرایط متفاوتی داره اگر هم خواستین بیشتر توضیح میدم البته عصاره ش رو توی پست قبلی گفتم.
کلا هم راجع به انتخاب رشته در درجه اول همون علاقه هست و علاقه و علاقه.

Reman
08-08-2009, 17:35
یجورایی با مهران موافقم به نظرم گرفتن مدرک یک رشته کار سختی نیست مهم اینه که علاقه داشته باشیم و در رشتمون ماهر باشیم.
واسه انتخاب رشته هم درسته برق سخته ولی مکانیک هم سختیه خودشو داره یا عمرانو...

hossein019940
18-03-2013, 22:13
سلام دو ستان من ریاضیم زیاد خوب نیست به نظر شما کامپیوتر برم یا برق؟

alavi71
18-03-2013, 23:11

سلام
خب مهمترین شرط موفق علاقه هست ...
پس شما اول علاقه رو در نظر بگیرید.
قبل از هر چیزی واحد های درسی این رشته ها رو ببینید
مثلا رشته برق دروس ریاضی و دروس وابسته به ریاضی در اون زیاد هست ....
فیزیک هم که زیاد داره.
ولی خب کامپیوتر اندکی کمتر هست ...

سال خوبی داشته باشید ....

hossein019940
19-03-2013, 07:39
سلام
خب مهمترین شرط موفق علاقه هست ...
پس شما اول علاقه رو در نظر بگیرید.
قبل از هر چیزی واحد های درسی این رشته ها رو ببینید
مثلا رشته برق دروس ریاضی و دروس وابسته به ریاضی در اون زیاد هست ....
فیزیک هم که زیاد داره.
ولی خب کامپیوتر اندکی کمتر هست ...

سال خوبی داشته باشید ....
من علاقه زیادی به کامپیوتر دارم ولی باز موندم که کدوم رو برم؟
گیج شدم

ziba12
19-03-2013, 10:49
من بودم مهندسی برق میرفتم . از نظر حقوق و .... بهتر از it هستش:n12:

hossein019940
19-03-2013, 10:59
it سخته؟
ریاضیم ضعیفه برق رو میگن باید ریاضی قوی باشه.

smallfrank
19-03-2013, 11:33
برق علاوه بر ریاضی فیزیکش هم بسیار سخته

من خودم IT میخونم

از درسای ریاضی :
ریاضی 1و2 , مدار منظقی و دیفرانسیل و گسسته رو داره
فیزیک هم : فیزیک 1 و 2 و آزمایشگاه

hossein019940
19-03-2013, 11:37
it چطوره تو دانشگاه درساش سخته؟

smallfrank
19-03-2013, 14:20
اکثرش برنامه نویسیه و با رشته نرم افزار مشترکه
ولی برق احتیاج به قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داره خصوصا در فیزیک و ریاضی

منم بین دوراهی برق و آیتی بودم
ولی بخاطر علاقه ای که به کامپیوتر دارم
IT رو انتخاب کردم

Thor God
19-03-2013, 15:00

شما راحت کار پیدا کردید ؟! برای آیتی می گم ؟!
آموزش هاش در حدی بود که بتونید وارد بازار کار بشید ؟! آخه شنیدم آموزش های دانشگاه تو کامپیوتر زیاد به درد آدم نمیخوره و شخص خودش باید بره دنبال یادگیری ( از منابع متفرقه)

غول مرحله اخر
19-03-2013, 15:01
رشته مهندسی برق از سال 85 به بعد دیگه بازار کارش افت کرد.
الانم هم دانشگاههای سراسری، غیر انتفاعی، آزاد و پیام نور و...همشون مهندس برق میگیرن بنابراین فارغ التحصیلای برق خیلی زیادن.
من نظرم اینکه کشوری که صنعتش رو هواست برا چی اصلا مهندس میگیره؟؟؟؟ حالا هر رشته مهندسی باشه، چون به نسبت که دانشگاهها مهندس برق میگیرن ورودی به دانشگاه و خروجی واسه کار برابر نیست...
من دوستم رتبه 155 کنکور سراسری بود برق( قدرت) دانشگاه شیراز قبول شد. ولی بیکاره. داداششم 2سال ازش بزرگتره برق (الکترونیک) غیر انتفاعی محمودآباد خونده چند ماه بیکار بود الانم به لطف پارتی رفته تهران تو یه شرکتی که کلا با خودش 3نفر هستن. طوری که با سابقه ترین فرد شرکت حقوقش ماهی 600تومنه. کار پیمانکاری میکنن. تا الانم رایگان داشته کار میکرده. بهم میگفت من آبدارچی شرکتم:n02::n02::n02:
من هم اتاقیم رشتش برق قدرت بود ولی در حال حاضر تو شرکت میبد یزد کارگری میگنه با مدرک دیپلم!!!
یه چیزه خیلی مهم اگه میخوای برق بخونی حتما حتما کاردانیش رو بخون. منظورم اینکه 2ساله میخونی.
چون بازار کار کاردانی خیلی بهتر از لیسانس هستش. حتما اگه میخوای برق بخونی کاردانیش رو بخون. گرایش کاردانی هم قدرت یا الکترونیک بخون
شرمنده اگه زیاد شد.

alavi71
20-03-2013, 00:31
من علاقه زیادی به کامپیوتر دارم ولی باز موندم که کدوم رو برم؟
گیج شدم

خب اینکه علاقه دارید بسیار خوب هست.
با تلاش به انچه میخواهید خواهید رسید...
شما سرچ کن چارت دروس کامپیوتر واحدهای اون رو ببین. اگر مایل بودی برو
چون علاقه به ریاضی نداری توصیه به رشته برق ندارم چون این رشته سنگین هم هست ...

I-Tech
20-03-2013, 00:57
it چطوره تو دانشگاه درساش سخته؟

به نظرم هر رشته ای سختی خودشو داره یعنی نمیشه گفت فلان رشته آسونه (بیشتر به علاقه ربط داره که آسون میشه یا سخت)

اما درکل برق سنگینتر از فناوری اطلاعات هست...

اگه به برنامه نویسی و کلا به فناوری علاقه داری شک نکن که باید IT بری. گرچه اکثرا میگن موقعیت برق بهتره ولی از نظر من آدم تو هر رشته ای کاربلد باشه بیکار نمیمونه.

farzad02
20-03-2013, 00:59
دوست عزیز اینکه شما خودتو محدود میکنی به این 2 رشته به نظر خودت عاقلانس؟
البته اگر وضع مالی خوبی داری و مدرک رو صرفا برای علاقه میگری که هیچ. برق ریاضی سخت تری داره

اما اگر مثل من و خیلی از جوونای جامعه بر اساس این مدرک میخوای شغلت هم در آینده رو انتخاب کنی، بهتره اول ببینی با این مدرک چه می تونی بکنی؟
شما نوشتی محل سکونت آمل
خوب من جای شما بودم اول ظرفیتهای شغلی شهرمون رو بررسی میکردم و بعد رشته انتخاب میکردم

چند تا اداره یا شرکت خصوصی یا دولتی در شهرتون هست که مثلا مهندس کامپیوتر میخواد؟ یا برق؟
کدوم گرایش برق رو میخوان؟ کدوم گرایش کامپیوتر؟ شرایطش چیه؟

اومدیمو 4 سال دیگه شما مدرک گرفتی ولی شغل خوب مرتبط با مدرکت پیدا نشد.در حالیکه قابل پیش بینی بود
این دیگه رسم شده که الان ما جوونا میریم به اسم علاقه تا کاردانی یا کارشناسی می خونیم، بعد میریم دنبال شغل و می فهمیم بله :n02:
وقتی مشغول شدی، اونوقت راه میفتی دنبال گرفتن مدرک کارشناسی یا ارشد مرتبط با شغلت :n26:

اگر ببینی برای یک رشته تحصیلی در شهرتون کار خوب زیاده، حاضری همه تلاشتو بکنی و کم نمیزاری

hossein019940
21-03-2013, 07:53
سلام دوستان برق صنعتی با این رشته برق فرقی داره؟

SNOW PATROL
21-03-2013, 08:14
سلام دوستان برق صنعتی با این رشته برق فرقی داره؟

برای کاردانی فقط صنعتی هست و تاسیسات

tapatalk

hossein019940
21-03-2013, 08:23
برای کاردانی فقط صنعتی هست و تاسیسات

tapatalk
صنعتی فقط کاردانی هست ؟
کارشناسی نداره؟

maryam_ee
06-08-2013, 12:02
من خودم رشتم برقه.بازار كار همه ي رشته ها خرابه و برق هم از اين قائده مستثني نيست.برق رشته ي سختيه.به نظر من الان بازار كار it و computer بهتر از برق و مكانيكه مخصوصا مكانيك كه اوضاعش بدتره.من به عقب برگردم باز هم برق مي خونم چون از برنامه نويسي و مباحث مربوط به اون متنفرم.اما اگر برنامه ويسي دوس دارين اين دو رشته الان بازار كارشون بهتر از بقيست.مخصوصا شبكه.

Thor God
06-08-2013, 12:19
maryam_ee هر کسی یه جور نظری داره. شما از برنامه نویسی متنفر هستید ، من بسیار هم علاقه دارم. البته برنامه نویسی تحت وب.

با شبکه هم موافق هستم. الان ایران ، درحال پیشرفته و به شدت به متخصص شبکه و طراح وب و این جور چیزا احتیاج داره.

silver65
06-08-2013, 13:44
سلام.

با خوتون که تعارف ندارد اگه واقعا بچه درسخونی هستید و به فکر خود درس هستید ( درس خوندن رو دوست دارید ) نه از همین اول پول و سختی درس و ... برید برق چرا که نه؟ ولی با یه تبصره اونم اینکه حتما سعی کن یه دانشگاه خوب بری، این 4 سال لیسانس خیلی مهمه

الان شما اول راه هستید درست تصمیم بگیرید که بعدها کارتون افسوس خوردن نباشه ، اگه کسی از من بپرسه می گم فقط و فقط به فکر شریف باش یعنی هدفت این باشه که اگه نتیجه نداد حداقل دانشگاه دو سه سطح پایین تر قبول شی ، الان که خدا رو شکر با این همه کلاس آموزشی و .. قبول شدن تو شریفم کار سختی نیست شاید بخواد به اندازه یه ترم دانشگاه آزاد هزینه کنی ولی می ارزه اینجوری آیندتو با دستای خودت ساختی
در مورد کارم ، همونجور که بچه ها گفتن دیگه مثل قبل کار برای برق نیست یا اگه باشه یا حقوق چندانی نداره یا اصلا ربطی به برق نداره ! مث همین افرادی که توی شرکت های مختلف گاز و مخابرات و .. کار می کنن شاید بشه گفت حقوقشون بد نیس (با اضافه کاری و ...) ولی واقعیتش اینه که اگه از خودشونم بپرسی میگن فقط اسمش کارشناس برقه ، باز اینم به نظر خود فرد بستگی داره بعضی ها براشون مهم نیست که کارشون واقعا ربطی به مدرکشون و اون چیزیایی که یاد گرفتن داشته باشه
الان دیگه خیلی از بچه ها به دلایل مختلف که بخش اعظمش همین پیدا نشدن شغل خوب هست دنبال گرفتن دکترا هستن تا بتونن تو دانشگاهها تدریس کنن که فعلا بیشترین درآمد برای یه رشته ای مث برق تو همینه و از طرفی آقای خودت هستی ،خیلی ها هستن همزمان پروژه های مختلف هم بر میدارن و درآمد خوبی هم دارن ، برای همین می گم 4 سال مهمه چون هم بعدش ادامه دادنش برات راحتتر میشه ،هم اینقدر فارغ التحصیل برق زیاد شده که دیگه برای تدریسم فارغ التحصیلای دانشگاههای معتبر رو میگرن
پس عزیز من خواهشا درست انتخاب کن و فقط به فکر وارد شدن به دانشگاه نباش( به افق های دور نگاه کن ....:n02:)
موفق باشی :»:n16:

lionf3
07-08-2013, 20:36
دوستان خوبه بزارم پشتش برم شبکه بخونم؟؟
الان 15 سال دارم یکی از دوستامون گفت برو 5 سال بخون بعدش وارد کار شو
درآمد خوبی هم داره الان یکی از بهترین کارایی هست که میتونی بکنی.
میخواستم ببینم کلا شرایطش چجوری؟چقد وقتم رو میگیره؟؟

Thor God
07-08-2013, 21:35
فرزاد من که دارم شبکه کار می کنم بیشتر هم به شبکه های سیسکو و لینوکس علاقه دارم.
درآمدش هم خوبه اگه کار بلد باشی یه شرکت رو بهت میدن کامپیوتر هاش رو کانفیگ می کنی ( یه رنج ip هم میدن که یا باید دستی وارد کنی که نمیشه یا هم از dhcp استفاده کنی ) بعد از اون هم باید خدمات بدی و اگه سرور ها به مشکل بر خوردن باید مشکل رو حل کنی.
کلا شبکه خیلی باحاله من که خیلی حال می کنم باهاش اما اگه علاقه نداشته باشی خیلی هم مذخرفه.

lionf3
07-08-2013, 23:23
فرزاد من که دارم شبکه کار می کنم بیشتر هم به شبکه های سیسکو و لینوکس علاقه دارم.
درآمدش هم خوبه اگه کار بلد باشی یه شرکت رو بهت میدن کامپیوتر هاش رو کانفیگ می کنی ( یه رنج ip هم میدن که یا باید دستی وارد کنی که نمیشه یا هم از dhcp استفاده کنی ) بعد از اون هم باید خدمات بدی و اگه سرور ها به مشکل بر خوردن باید مشکل رو حل کنی.
کلا شبکه خیلی باحاله من که خیلی حال می کنم باهاش اما اگه علاقه نداشته باشی خیلی هم مذخرفه.
دمت گرم علی جون من که علاقه دارم کلا خوره اینجور چیزام:34:
اما تا حالا به طور تخصصی دنبالش نرفتم حالا تا ببینیم چی میشه فعلا این مدرسه درگیرمون کرده و سرمون شلوغه

farzad02
12-09-2013, 21:35
دوستان خوبه بزارم پشتش برم شبکه بخونم؟؟
الان 15 سال دارم یکی از دوستامون گفت برو 5 سال بخون بعدش وارد کار شو
درآمد خوبی هم داره الان یکی از بهترین کارایی هست که میتونی بکنی.
میخواستم ببینم کلا شرایطش چجوری؟چقد وقتم رو میگیره؟؟
5 سال چی بخونی؟
مدرک دانشگاهی میخوای بگیری یا مدارک شبکه؟!
شما با 1 سال خوندن هم می تونی وارد بازار کار بشی.....

باید تکلیف خودت رو با دانشگاه و سربازی و ... مشخص کنی که بشه راهنماییت کرد!