PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کاکتوس

pocke
07-06-2009, 10:48
من عاشق کاکتوس هستم .و نمونه های بسیاری دارم.

اما نمی دونم چرا از زمستان به بعد بعضی هاشون گل نمی دن دیگه :41::41::41:و یکیشون به کلی خشک شده.

روی یه کاکتوسم دونه های مشکی رنگ هست و برای من که خیر سرم گیاهپزکی می خونم خیلی دردناکه که نتونم مشکلش رو حل کنم.

به نظرتون چی می تونه باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

کاکتوس هایی که توی حیاطمون رشد می کنن خوبن و رشد خیلی خوبی دارن فقط کاکتوس های اتاق من اینجوری شد.

pocke
08-06-2009, 18:05
خوب من چند روز دیگه هم جاشون رو عوض می کنم هم گلدونشون رو ببینم چی می شه.

راستی این اتفاق از زمانی بیشتر شد که من بردمشون تو حیاط کنار بقیه ی کاکتوس ها./

بابا کمک کنید کاکتوسام دارن از دستم می رن.

pocke
09-06-2009, 21:37
بابا یکی به دادم برسه کاکتوسام دارن از دست میرن.

یکیشون از حالت گوشتی در اومده (قدرت خدا)چوبی شده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بی وفا ها کاکتوسام دارن می میرن.

آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآ آآآآآآآآآی خدا.
یکی سر بزنه به این تاپیک.!!!!!!!!!!1

M O B I N
10-06-2009, 21:34
سلام برای کمک به شما این قسمت رو قبلا من ساختم خدا رحمت کنه در گالری عکس

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Mahdi/s
10-06-2009, 21:42
سلام برای کمک به شما این قسمت رو قبلا من ساختم خدا رحمت کنه در گالری عکس

مبین اینطوری که داغ دلش تازه شد......
------------------------------------------------------------------------------------

نمیدونم................ من زیاد سر رشته ندارم......شاید مشکلشون از نور باشه......یا زیاد آب دادن........

pocke
11-06-2009, 00:29
نمیدونم................ من زیاد سر رشته ندارم......شاید مشکلشون از نور باشه......یا زیاد آب دادن........

من خودم سر رشته دارم.فقط تو کفم چرا اینجوری شد.

نور و آبشون خوبه.حتی می دونم در چه فصلی کجا بزارمشون.
در کل ولی مرسی از نظرتون

pocke
17-08-2009, 01:10
کاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می‌کرد اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس طی طوفانهای ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رساند بیشتر کاکتوسها ریشه‌های عمیقی داشته و ساقه شبکه مانندی دارند که به‌عنوان منبع ذخیره آب عمل می‌کنند ساقه کاکتوس توسط تیغ‌هایی محافظت می‌شود کاکتوسها برگهای خیلی کوچکی داشته و یا اصلاً برگ ندارند.

جنسی؛ - غیر جنسی. بعضی از کاکتوس‌ها نظیر مامیلاریا گل دهی منظم هر ساله دارند. بذر سیاه رنگ کوچک تولید می‌کنند. بعضی دیگر از کاکتوس‌ها نظیر زیئو کاکتوس که گل‌های بسیار کم دوامی دارند تولید بذر کمتری می‌کنند.

pocke
17-08-2009, 01:17
کاکتوس به هر گياهي از خانواده گياهان آبدار کاکتاسيا (Cactaceae) اطلاق مي شود که به سبزي و گوشت دار بودن ساقه هايشان که نقش برگ را ايفا مي کنند، تيغ هاي رنگارنگ، اشکال و حالات متنوع رشد و ... معروف هستند.

گلهاي گياه کاکتوس که معمولا اندازه بزرگي دارند و به رنگ هاي زرد، سفيد، قرمز و ارغواني سايه دارمي باشند، بسيار ظريف و حساس هستند. گرده افشاني گونه هاي بسياري از اين گياه ها در طبيعت توسط خفاش ها صورت مي گيرد.
ميوه کاکتوس معمولا خوراکي است و شکوفه آن که ساگورا (saguaro) ناميده مي شود، به عنوان سمبل گل ايالت آريزونا شناخته شده است.
اين گياه در اندازه هاي مختلف ديده مي شود، از کاکتوس هاي کروي شکل کوچک گرفته تا کاکتوس هاي عظيمي که به درخت شبيهند. خصوصياتي همچون کوچکي سطح برگ ها، بزرگ و گوشتي بودن ساقه هايي که قادرند آب را به راحتي در خود ذخيره کنند و در نهايت ريشه هاي محکم و گسترده آن ها سبب شده براي نواحي اي که داراي فصل گرم و خشک طولاني تري هستند، مناسب باشند.
هر چند گياه کاکتوس براي آب و هواي صحرايي ساخته نشده، اما در قاره آمريکا در آب و هواي متغير - از نواحي گرمسيري گرفته تا کانادا - قابل مشاهده است.
اکثريت کاکتوس ها براي مدت بسيار کوتاهي در بهار شکوفه مي دهند که در برخي مواقع اين زمان از چندين ساعت تجاوز نمي کند. شکوفه ها نسبت به نور بسيار حساس هستند و انواع مختلف کاکتوس ها در زمان مشخص و متفاوتي از روز مي شکفند.
يکي از معروفترين کاکتوس ها با نام اختصاري سلنيسروس (Selenicereus) يا سي گرنديفلورا (C. Grandiflora) نوعي است که در شب مي شکفد. شکوفه هاي معطر آن پس از غروب خورشيد باز مي شوند و دوام آنها تنها يک شب است. در بسياري از مکان هاي رويش اين گياه، از گل اين نوع کاکتوس براي تقدس بخشيدن به مراسم آييني و جشن هاي مختلف استفاده مي گردد.
بزرگترين گونه کاکتوس ها اپونتيا (Opuntia) نام دارد که انواع مختلف آن توسط ساقه ها که لوله اي شکل يا پهن هستند، قابل تمييز دادن است. شکوفه هاي چندين نوع از اين کاکتوس خوراکي است. آبياري کاکتوس

کاکتوس ها با آب چندان مخالف نيستند بلکه با آبياري صحيح رشدشان تسريع خواهد شد.نکته مهم در ابياري کاکتوس اين است که ابياري انها بايد در فصل رشد انها باشد .کاکتوس ها به اب احتياج دارند . اگر شما کاکتوس هايتان را تنها يک بار در ماه اب دهيد انها رشد چنداني نخواهند داشت.و فقط زنده خواهند مانند و ريشه هايشان خشک و در نهايت مي سوزد در اين حالت پس از آبياريي مجدد ريشه ها توانايي جذب اب را نخواهند داشت و ريشه ها دپار پوسيدگي خواهند شد.

کاکتوس هايي که در گلدانهاي کوچک هستند نسبت به کاکتوس هايي که در گلدانهايي بزرگ تر قرار دارند ابياري بيشتري را احتياج دارند.کاکتوس هايي که در گلدانهاي7يا 10 سانتي قرار دارند بايد هر 4 تا 6 روز ابياري شوند.کاکتوس هاي که در گلدانهاي 15 سانتي نگهداري مي شوند هر هفته تنها به يک بار ابياري احتياج دارند.

برنامه ابياري کاکتوس بر اساس نوع خاک و گلدان (پلاستيکي يا سراميک يا گلي) ودما تغيير مي کند.

گلدان.پلاستيکي وسراميکي اب را نسبت به گلدان گلي بيشتر در خود نگه مي دارد و بنابر اين به ابياري کمتري احتياج دارد.همين طور ميزان ابياري به درجه حرارت محيط نيز وابسته است ، در هواي گرم کاکتوس نسبت به هواي سرد به اب بيشتر ي احتياج دارد.يک قانون خوب براي ابياري کاکتوس اين است که پيش از اينکه خاک گلدان کاملا خشک شود به ابياري ان بپردازيم.دو نوع روش ابياري براي کاکتوس وجود دارد ، يک نوع ان ابياري از بالاي خاک و نوع ديگر قرار دادن گلدان به مدت 10 تا 15 دقيقه در ظرفي که اب کمي در ان قرار دارد . در روش دوم کاکتوس اب مورد نياز خود را به داخل مي کشد. بهترين روش اين است که به صورت متناوب از دو روش فوق استفاده کنيم

براي ابياري کاکتوس از افشان کردن اب به روي گياه خود داري کنيد.کاکتوس را "فقط" هنگامي که در حال رشد است به صورت منظم ابياري کنيد.

در هنگامي که کاکتوس در دوره رشد خود قرار ندارد به اب بسيار کمي احتياج دارد. ريشه کاکتوس وقتي که گياه خواب است براي فاسد شدن مستعد است و در صورت اب دهي بيش از اندازه کاکتوس از بين خواهد رفت.

در هنگامي که کاکتوس خواب است هر 2 يا 3 هفته پس از اينکه خاک کاملا خشک شد، ابياري سبکي کفايت خواهد کرد.به ميزاني گياه را ابياري کنيد که ريشه ان کمي مرطوب شود

khezr132
17-08-2009, 08:24
نميدونستم كاكتوس هم پرورش ميدين !!!!!
تا ازشون عكس نگذارين و ما كاكتوسهاتون رو نبينيم ، از طرف ما تشويق نميشيد.
همه اينارو گفتم چون خيلي مشتاقم كه كاكتوسهاتو ببينم

pocke
18-08-2009, 01:31
پرتون مستقیم نور خورشید گاهی به سوختگی سطوح بیرونی کاکتوس می انجامد

اگر کاکتوس بزرگ در ظرف ظریفی قرار دارد برای جبران تراکم داخلی آن را در یک نقطه ی پر نور قرار دهید

در ماه شهریور نور فروان و جریان هوا برایش لازم است نور مستقیم خوب نمی باشد و سایه روشن نیز کافی

هست.بذر کاکتوس ها که در اوایل تابستان بکارید در شهریور ماه در می آید.از حمله ی آفت در این ماه خیلی

پیشگیری کنید.در اواخر باید گیاه را به نور کم و درجه حرارت پایین عادت دهید و در اواخر شهریور به داخل گلخانه آن را ببرید

اینم از کاکتوسم وقتی خوف بود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

:41::41::41::41::41:

اما حالا:41::41:

هنوز وقت نکردم گلدون بگیرم........................................ ........:41::41::41:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

نمونه های زیادی از کاکتوس ها رو دارم.

مثلا آپونتیا.لبته جدیدن روش خشک شده.

ا

چند تای دیگشون رو سری های بعدی می زنم.
3 الی 4 خوب می ندن.

pocke
18-08-2009, 01:31
گلدان :
کاکتوس گرد به گلدان به قطر 7 سانتیمتر نیاز داردو کاکتوس استوانه ای در گلدانی به اندازه ی نیمی از طولش نیاز دارد.

گلدان پلاستیکی . یا سفالی .جعبعه چوبی .جعبه های مسطح ویژه پرورش گل و حتی قطعات سنگی می توانند ظرف های مناسبی برای رشد کاکتوس باشند.

گلدان رسی به دلیل تخلخل گیاهان در آن زود خشک می شوند.

از سوی دیگر گلدان لعاب دار به دلیل اینکه رطوبت از پیرامون ان عبور نمی کند باید مراقب اب دهی باشیم.

به دلیل اینکه گلدان پلاستیکی ارزان تر و سبک تر و تمیز است از این گلدان بیشتر استفاده می شود.

dimah2005
18-08-2009, 01:58
عکسات کار نمی کنه دوباره اپ کن

+ حالا مال من گرده یا استوانهای ؟ (آپونتیا)

pocke
18-08-2009, 02:04
خوب معلومه استوانه است دیگه.

عکسام رو نموتونم با کیفیت بالا بفرستم چون خیلی طول می کشه صفحه باز بشه.

کوچیک هست .مگر معلوم نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

pocke
19-08-2009, 01:08

اینم یک نوع دیگه از کاکتوس های که من دارم.

هر روز یکی از کاکتوس هام رو موزارم.

ما شاا... بگید به کاکتوسام.

در مورد رفتار با کاکتوس ماه به ماه بهتون می گم چیکار کنید.

pocke
21-08-2009, 02:25
آبیاری کاکتوس

کاکتوس ها مانند همه ی گیاهان دیگه نیاز به آب دارن ولی امندازه ی آبیاری آن ها به مراتب کمتر از گیاهان دیگر است .

به ویژه در زمستان آبیاری اندکی(هر ماه یکبار)کافی خواهد بود.در دوران رشد نیاز به آب بیشتر دارد ولی در زمان استراحت نیاز

به آب کمتری دارد .تعیین مقدار آب لازم برای کاکتوس ها تا اندازه ای از راه تجربه هست .در هر بار آبیاری باید خاک اندکی مرطوب

گشته و قطرات زیادی از ته گلدان خارج شود.هنگام آبیاری بعدی زمانی است که خاک رو به خشکی رود

koorosh1357
26-08-2009, 11:54
دوست عزيز كاكتوسها را از رطوبت به كلي دور نگهدار و از ريختن آب بر روي ساقه آنها جداً خودداري كن همچنين خاك كاكتوس بايد بسيار سبك باشد كاكتوس در خاك سنگين دچار مشكل مي شود ميزان رس بايد در خاك كاكتوس بسيار اندك باشد همچنين براي گل دادن به نور مستقيم خورشيد نياز دارد همچنين از دادن كودهاي محلول پاش به كاكتوس خودداري كن اميدوارم با اين روش مشكل شما حل شود :11:

koorosh1357
26-08-2009, 12:11
كاكتوسهايي كه در حياط بودند با نور زياد هماهنگ شده اند و به اين محيط عادت دارند كاكتوسي كه در اتاق بوده در نور كم و به دنبال نور رشد طولي زياد نموده و فرصت براي سخت نمودن ديواره سلولهاي خود ندارد خصوصاً اگر به آنها كودهايي از جمله كودهاي حاوي ازت داده باشيد بنابر اين سعي كنيد در جابجا نمودن گياه از محيط كم نور به محيط پرنور دقت لازم را به عمل آورده و اين جابجايي با آرامي و دقت صورت پذيرد . موفق باشيد :42:

pocke
27-08-2009, 02:18
کوروش جان مرسی.

دوستم یه کاکتوس داره که سرش سفید شده

علت اون چی می تونه باشه؟؟؟؟!!!!!

Mandana.B
27-08-2009, 14:46
سلام دوستان.یه سوال داشتم !
من یه گلدون دارم توش پر ازین کاکتوس گرد کوچولوهاست. اول بهار شروع به رشد کردن و شکلشون رو از دست دادن و هنوزم همون طوری موندن و درست نشدن یعنی مثل اولشون دیگه گرد نیستن. باید چی کار کنم تا فرم اولشون رو پیدا کنن؟
راستی جاشونم تو پاسیو هست.

pocke
29-08-2009, 07:37
اکینوپسیس ها وقتی کوچک هستند داریره ای هستند بعد حالت بیضی شکل به خود می گیرند اگر شما لطف کنی عکسئ از

کاکتوستون رو بزارید ممنون می شم.

Mandana.B
30-08-2009, 16:25
ممنون از توجه و راهنماییت:46:
اینم عکسشه:

pocke
02-09-2009, 01:27
اکینوپسیس نیست کاکتوستون چون اون گرد تره.

فکر کنم اکینوسرئوس باشن.

نگران نباش اول کار این کاکتوس گرد هست بعد شکل بیضی پیدا میکنه.

توصیه من به شما اینه که همه کاکتوس هاتون رو توی یک گلدون نزارید.به نظر من حجمش الان خوبه ولی اگر چند تاشونرو جدا کنی

و داخل گلدان دیگه بکاری بهتر رشد می کنند.

موفق باشی.

pocke
02-09-2009, 01:37
برای قلمه زدن بهتر است از محلی که پهنای اتصال آن با گیاه کم است جدا کرد

کاشت پاجوش:

پاجوش خود گیاه کوچکی که در بخش زیرین گیاه بزرگ تر پدید می آید.

با کاشت آن در مخلوطی از ماسه ای مرطوب در سایه به خوبی ریشه دار خواهد شد.

Mandana.B
02-09-2009, 15:20
خیلی خیلی ممنون[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](26).gif
چون تشکرم کار نکرد،تشکرم رو نوشتم.:دی
قلمشون می کنم اگه بازم اشکال داشتم می پرسم.
بازم مرسی

koorosh1357
03-09-2009, 11:27
ماندانا خانم سلام .
گاهي باريك شدن كاكتوس به علت شوكي كه بر اثر استفاده از كودهاي ازته مي باشد به وجود آمده و در اين صورت بعد از مدتي از بين خواهد رفت لطفاً در اين مورد دقت فرماييد . موفق باشي كوروش

Mandana.B
03-09-2009, 13:21
سلام کروش جان.
ممنون از راهنماییتون.
من به گلدونهام اصلا کود ندادم هنوز.
یه سوال دیگه هم بپرسم! البته مربوط به کاکتوس نسیت، من چند تا گلدون برگ بیدی دارم که رو تراس هستن و مسلما باید آفتاب بخورن تا بنفش بمونن ولی زمستونا که میارمشون تو پاسیو بنده خداها خیلی خالی میشن.چی کارشون کنم که اینطوری نشن؟

pocke
04-09-2009, 16:27
[QUOTE]یه سوال دیگه هم بپرسم! البته مربوط به کاکتوس نسیت، من چند تا گلدون برگ بیدی دارم که رو تراس هستن و مسلما باید آفتاب بخورن تا بنفش بمونن ولی زمستونا که میارمشون تو پاسیو بنده خداها خیلی خالی میشن.چی کارشون کنم که اینطوری نشن؟
/QUOTE]

اولن در مورد کاکتوس خواهش می کنم.

اطلاعی در این باره ندارم ولی می تونی سوالت رو در قسمت سوالاتی در زمینه باغبانی بپرسی.

koorosh1357
05-09-2009, 08:40
ماندانا خانم سلام
اگر گلدانهاي خود را به طور مداوم چه در تابستان و زمستان در يك محيط يكسان قرار دهيد چنين مشكلي برايش پيش نخواهد آمد اما به دليل نياز نوري زيادي كه اين گياه دارد از رشد خوبي برخوردار نخواهد بود . از طرفي برخي از گياهان آپارتماني نيز در اثر تغيير ساعات روز و ميزان شدت تابش نور همچنين ميانگين دماي روز به نوعي به خواب زمستاني رفته و دوره ركود رشد را طي مي كنند كه پس از اين دوره با مساعد شدن شرايط به حالت اوليه باز مي گردند ، گل شمعداني نيز از اين جمله است كه در شرايط نور زياد در تابستان رشد بسيار مطلوب و گلهاي زيادي مي دهد و در زمستان اگر تنها از سرماي شديد در امان بماند ( با پوشش پلاستيك ) مي تواند در همان محيط بيرون به حياط ادامه دهد و در بهار رشد مجدد خواهد كرد ولي اگر در محيط داخل منزل و با نور كم باشد رشد چنداني نخواهد داشت پس در مورد گل برگ بيدي شما هم جاي نگراني نيست .
درضمن اگر در مورد سيكاس مطلبي مي دانيد بنده را راهنمايي كنيد .
موفق باشيد كوروش :41:

koorosh1357
05-09-2009, 08:53
دوست عزيز سلام
به احتمال زياد سفيد شدن كاكتوس شما به علت بيماري قارچي مي باشد ، حتي در بعضي از عكسهايي كه از كاكتوسهاي خود فرستاديد اين احتمال وجود دارد پس بايد اولاً به اين مطلب توجه داشته و از انتقال مكانيكي اين بيماري به ديگر گياهان خودداري نموده آنها را از گياهان سالم دور نگه داشته و همچنين در اين مورد مشخصات بيشتري براي بنده بفرستيد . در مورد انتقال مكانيكي اگر مطالب بيشتري نياز داشتيد بنده در خدمتم.
موفق باشيد كوروش

Mandana.B
05-09-2009, 14:24
سلام کروش جان.
زرد شدن برگای سیکاس می تونه به خاطر تجمع آب زیاد هم باشه.ولی اگر این زردی به لکه های گرد روی سطح برگ باشه ممکنه دلیلش کمبود فسفر توی خاک گیاهت باشه.
باز هم ممنون از راهنماییهات[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](26).gif

pocke
06-09-2009, 02:46
نه مرسی کورش

من خیر سرم گیاه پزشکم.مطمئن نیستم قارچ باشه چون کاکتوس دوستم هست.

عکسش رو بعدن می زارم.مال خودم هم به دلیل کمبود جا و خاک به این روز افتاده بودن.

ولی در کل مرسی.

koorosh1357
06-09-2009, 07:39
ماندانا خانم سلام
از راهنمايي زيباي شما متشكرم اما بنده دائماً از كودهاي كامل براي محلول پاشي استفاده مي كنم و از نظر زه كش خاك بايد بگويم فكر مي كنم مشكلي نداشته باشد زيرا مدت يك سال است كه اين گياه در گلداني بزرگ بوده و رشد خوبي داشت حتي برگ جديد هم داد متأسفانه من چون سر كار هستم امكان فرستادن عكس را براي شما ندارم ولي بهتر است بدانيد رشد برگهاي جديد متوقف شده و در برگهاي قديمي در طول برگ برگچه ها زرد شده و با اينكه مدت زيادي از اين وضع مي گذرد خشك نشده اند در ابتدا در زمان اسپري نمودن پوشش بسيار كم پنبه اي مانند را بر روي برگچه ها ديدم كه به سفيدك دروغين شك كردم اما حالت زرد شدن تقريباً متوقف شده البته مدتي است كه به اين بنده خدا بي توجه شدم .

khezr132
06-09-2009, 07:40
نه مرسی کورش

من خیر سرم گیاه پزشکم.مطمئن نیستم قارچ باشه چون کاکتوس دوستم هست.

عکسش رو بعدن می زارم.مال خودم هم به دلیل کمبود جا و خاک به این روز افتاده بودن.

ولی در کل مرسی.

جوجو جان
دو احتمال ميتونه در بروز اين سفيدي دخيل باشه
يكي اينكه اين گياه شما يه مرحله اي از رشدش رو با سرما مواجه بوده و يا اينكه در محل كوران سرما بوده .
ديگر اينكه ممكنه در جايي كه اين گلدون مستقر شده ، دچار صدمات فيزيكي شده كه اين عارضه در محل زخم ، با خشكيدن و سفيد شدن اون نقطه نمايان شده .
من با يكي از دوستانم مشورت كردم و اين نظر ايشون بود .

koorosh1357
06-09-2009, 07:46
دوست عزيز سلام
از نكته جالبي كه فرموديد سپاسگزارم و مايلم در مورد جا و ميزان خاك براي هر كاكتوس اطلاعات بيشتري برايم بفرستيد زيرا من هم عاشق كاكتوس هستم و در يك كم توجهي من به علت مسافرت طولاني حدود 17 گونه كاكتوس از بين رفتند . مطلب ديگر اينكه بنده كاكتوسهاي بسيار غول پيكري را ديدم كه در گلدانهاي بسيار كوچك رشد بسيار خوبي دارند نظر شما در اين مورد چيست . متشكرم كوروش

khezr132
06-09-2009, 08:10
كورش عزيز ، سلام از بنده است
من حدود پنجاه گلدون كاكتوس داشتم كه فقط موفق به نگهداري از شش هفتا گلدون اون شدم . البته چون در كنار بقيه گلدونهام ازشون نگهداري ميكردم ، طبيعيه كه تنظيم دور آبياري اونها خيلي مشكل بود بالاخره يكي يكي ازبين رفتند .
خانم مهندس گلرخ از نعمت حضور پدري بهره مند هستند كه استاد پرورش كاكتوسه و كافيه كه چند لحظه با يكي از گلدونهاش نگاه كنه تا به بهترين نحو اونها تكثير بشن و كاكتوسهاي حيرت انگيزي رو پرورش دادن .
لذا اگه سئوالي رو دارين از ايشون كمك بگيرين كه به درستي راهنماييتون كنن.
متشكرم ، خضري

koorosh1357
06-09-2009, 08:32
دوست عزيز جناب آقاي خضري
ضمن تشكر فراوان از لطف شما خواهشمندم چگونگي نحوه ارتباط با سركار خانم مهندس گلرخ را برايم بنويسيد . آيا ايشان در همين انجمن حضور دارند يا خير . من نيز در خريدن و خراب كردن گلهاي زيبا بسيار استادم. باتشكر كوروش:11:

pocke
07-09-2009, 03:54
خاک و کود:

یکی از معیار های تعیین کننده ی خاک مناسب برای کاکتوس آب و هوا می باشد.به گونه ای که در آب و هوای گرم نیاز این گیاه به خاک قابل نفوذ و سبک بیشتر احساس می شود در حالی که در آب و هوای سرد که گیاه نیاز به آبیاری چندانی ندارد به خاک سنگین تری نیاز دارد(برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه نیز خاک سبک برای انتقال آب باید در نظر گرفته شود)

کاکتوس ها در خاک با ph7 یا بالای 7 خوب رشد می کنند.

pocke
07-09-2009, 03:59
ترکیبات اصلی برای گلدان:

1 قسمت خاک باغچه +1 قسمت شن و ماسه(به نسبت مساوی)+1 قسمت کمپوست (مواد پوسیده گیاهی و خاکبرگ)

یا

یک دوم خاک رسی+1قسمت ماسه +1 قسمت خاک باغچه

یا
1 قسمت کمپوست +1قسمت خاک پیت +1 قسمت ماسه

هر گاه به ترکیبات بالا در انتها 5 درصد خاک زغال افزوده شود اثر ویژه ای در جلوگیری از پوسیگی ودیگر بیماریهای قارچی دارد

(به دلیل پتاسی که در آن وجود دارد)

pocke
13-09-2009, 16:28
کاکتوس ها معمولن در زمان خشکی استراحت می کنن.

روزنه را بسته و تعرق را کم می کنن.هر گونه آبیاری و تقویت گیاه در دوره استراحت مایه مزاحمت بوده و به رشد ناهنجار می انجامد و

پوسیده و از بین می رود یا در سال آینده گل نخواهد داد.

koorosh1357
14-09-2009, 12:10
دوست عزيز سلام
ضمن تشكر از مطالب مفيد شما محبت فرموده منظور خود را در مورد زمان خشكي براي كاكتوس بيشتر توزيح دهيد سپاسگزارم . كوروش

pocke
14-09-2009, 17:46
زمان دوره استراحت بسته به گونه های گوناگون دارد.و از 1 ماه تا چند ماه متغیر است.

مثلن کاکتوس های سایه دوست و درختی مانند اپی فیلومها . گونه های کاکتوس کریسمس نیاز به استراحت ندارند.پپکاکتوس ها به دلیل خشکی آب و هوا و نبود بارندگی در تابستان استراحت می کنند

در زمستان به علت کمبود نور خواب زمستانی دارند که نباید دما برایشان از 8 درجه بالا تر و -4 درجه پایین تر بیاید و از کود دهی و آبیار ی

خوددرای کنید

pocke
16-09-2009, 16:03
روش نهادن کاکتوس در گلدان:

نخست گلدان را با آب داغ شسته و با بورس تمیز کنید تا هر گونه آلودگی از بین رود.

چنانچه گلدان متخلخل بود پیش از کاشت گیاه تازه آن را در آب فرو برده تا خیس گردد و در آینده از خاک گلدان جذب رطوبت ننماید.

سوراخ گلدان را با تکه ای سفال یا سنگ بپوشانید تا از هدر رفتن خاک جلو گیری شود.

به کاکتوس هایی که در گلدان کاشته ایم نباید فوری آب دادبلکه باید به گیاه اجازه دهیم تا با محیط جدیدش سازگار شه.

pocke
18-09-2009, 06:36
پرتو مستقیم نور خورشید گاهی باعث سوختگی کاکتوس می شود و معمولن پشت پنجره که نور غیر مستقیم است خوب می باشد

گیاهان کنار پنجره را نباید در یک حالت ثابت نگهداشتبلکه با گردش دورانی باید همه ی قسمت های گیاه نور فراهم کنند.کاکتوس های در

حال گلدهی را جابه جا نکنید که هرگونه جابه جایی باعث از بین رفتن گل می شود.

pocke
19-09-2009, 04:37
در ماه مهر تا اندازه ای تابش نور آفتاب کاهش پیدا می کند آفتاب مستقیم ماه مهر برای کاکتوس خوب است.کم کم در این ماه آبیاری را کاهش می دهیم.

koorosh1357
21-09-2009, 08:50
جو جو خانم سلام
در تأييد حرف شما اين مطلب را اضافه مي كنم كه در هنگام كاشتن تمام گلها داخل گلدان بايد سوراخ انتهاي گلدان را تا حدي بزگ بگيريم كه آب به راحتي و بدون توقف از آن بگزرد ، همچنين بسته به بزرگي گلدان تا ارتفاع مشخصي از انتهاي گلدان را از ماسه پر كنيم تا هم خاك گلدان از داخل سوراخ انتهايي ريزش نكند و هم آب به راحتي و بدون توقف از آن بگزرد اين مطلب باعث ايجاد زهكش مناسب و جلوگيري از پوسيدگي ريشه مي شود زيرا در هنگام آبياري گلدان و در حين عبور آب از ارتفاع گلدان گياه به ميزان لازم آب را در خود جذب مي نمايد .
موفق باشيد كوروش

pocke
22-09-2009, 02:25
روش تون جالب بود .خوب داخل دستور خاک هم ماسه هست.

حرف خوفی بود مرسیییییییییییییییییییییی یییی

همراه اول
25-09-2009, 14:19
سلام
من دیروز کاکتوس خریدم، اسماشونم نمیدونم دونه 400 تومن خریدم اومدم، از گیاه هیچی نمیدونم، ولی علاقه دارم
وقتی فک میکنم میبینم به همه چی علاقه دارم چون همه چی دارم-پرنده،گل، ماهی و...
اول اسمشون میخوام البته قدیمیا به یکیشون میگن زبون مادر شوهر (:
بعد توضیح میخوام در کورد آبیاریشون، آخه ترارویم رو ماهی 1بار آب میدن، حالا چه به رسه کاکتوس باشه
بعد اینکه آهان خاک زیریش خاک باغچه بعد بیشتر خاکش شن
اینم عکساشون
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

pocke
25-09-2009, 21:43
تافرو کاکتوس داري همونايي که کپلن و تيغ هاي بزرگي دارن

نام آن اشاره به خار هاي قويي که روي آنها هست است اين جنس از کاکتوس ها ساختار بشکه اي شکل دارن از آب موجود در تنه ي اين

کاکتوس سرخپوستان براي رفع تشنگي استفاده مي کردند.

8الي 30 شکاف عميق روي ساقه و بدنهي اصلي آن وجود داردگلهايش در پايان بهار و تابستان پديدار مي شود.

اين گونه از 6 سالگي گل دهي و بذر دادن را آغاز مي کند

هر اندازه نور دهي بيشتر باشد مرغوب تر است.آبياري مناسب را از بهار تا پاييز نيازمند است.

اون يکي که ازش يکي داري اپونتيا هست.فکر کنم در موردش توضيح دادم.اگه ندادم بگو توضيح بدم اين نوع کاکتوس کتابي مانند هست.

اونايي هم که خيلي زياد داري اکينو سرئوس هست که فکر کنم در اين باره هم توضيح دادم.

koorosh1357
26-09-2009, 09:13
دوست عزيز همراه اول سلام
به عقيده بنده بزرگترين اشتباه شما در نگهداري از كاكتوسها اين است كه آنها را در ظرفي كاشتيد كه داراي زهكش مناسبي نيست در واقع آب اضافي از ته گلدان خارج نمي شود و اين مورد باعث پوسيدگي سريع گياهان شما مي گردد زيرا كاكتوس در اصل مطعلق به بيابان است و به رطوبت اضافي شديداً حساس ، پس هرچه سريعتر آنها را داخل گلداني بكاريد كه داراي خاك سبك و زهكش بسيار مناسبي باشد .
همچنين در مورد خاك و زمانهاي آبياري و ديگر موارد دوست عزيزمان خانم مهندس جو جو در همين تاپيك مطالب بسيار مفيدي ارائه نمودند كه شما نيز مي توانيد از آنها استفاده كنيد .
به اميد موفقيت شما
كوروش

pocke
28-09-2009, 07:23
کوروش راست می گه

مرسی برای نکته ای که گفتی

اگر شما خیلی به گلدانتون علاقه دارید می تونید گلدان های کوچکی بگیرید و کاتوس ها را درون آن قرار دهید سپس گلدان ها را داخل

این گلدان بزارید و توش رو خاک بریزید

koorosh1357
01-10-2009, 12:25
اين هم پيشنهاد خوبي است ولي بايد آزمايش شود .

pocke
02-10-2009, 11:23
آزمایشش که نکردم .

!fateme
02-10-2009, 15:38
اگه اقای همراه اول دوست دارن که کاکتوساشون تو همین گلدون شیشه ای باشه اشکالی نداره ولی اصول ساخت تراریوم رو رعایت کنند تا مشکل زهکش که اقاکوروش گفتن حل بشه.
بنابراین لایه اول گلدون باید سنگریزه وبعد به ترتیب زغال،لایه ی توری وخاک که البته باید سبک باشه.

pocke
06-10-2009, 07:38
فاطمه جان می شه بیشت رتوضیح بدی ؟؟

چرا باید اینجوری باشه؟؟!!

!fateme
06-10-2009, 10:51
پوكه جان عرض كنم خدمتتون سنگريزه در لايه ي اول واسه اينكه آب اضافي احتمالي براحتي ازش رد ميشه و در ته ظرف خارج از لايه هاي خاكي جمع بشه در واقع نوعي زهكش به حساب مياد.لايه ي دوم كه زغاله واسه اينه كه جاذب بوي هايي هست كه بخاطر رطوبت حتما خواهد بود لايه ي توري واسه اينكه خاك لايه هاي بالايي شسته نشه خاكم كه ميدوني واسه كاكتوس بايد سبك باشه.

Simaaa
07-10-2009, 11:18
سلام ....
شما جایی رو می شناسید که عکس و اسم گیاهان آپارتمانی و به خصوص کاکتوسها رو گذاشته باشه ... من دوست دارم اسم کاکتوسامو بدونم و بهتر بشناسموشن ، ولی نمیدونم چه جوری باید بفهمم اسمشون چیه؟

koorosh1357
07-10-2009, 11:44
سيما خان سلام
من نمي دانم ساكن تهران هستيد يا خير ولي اگر باشيد در بازارچه پارك لاله به بهترين جواب خود مي رسيد .

Simaaa
07-10-2009, 11:48
تهرانم ... من برای گل و گیاه همیشه میرم باغ گل محلاتی .... عاشق اونجام....
بازارچه پارک لاله مگه جایی برای معرفی گل و گیاه داره؟؟
من بیشتر دنبال سایتی چیزی می گردم که بتونم عکس گیاهان آپارتمانی و کاکتوسا رو با اسمشون پیدا کنم تا بفهمم مال من کدومه ...

pocke
07-10-2009, 13:41
شما می تونید فقط عکس کاتوس هاتون رو اینجا بزارید تا من اگه بلد بودم بهتون بگم و راهنمایتون بکنم.

در مورد گل آپارتمانی هم تاپیک مخصوصش هست.

همراه اول
07-10-2009, 21:10
اگر شما خیلی به گلدانتون علاقه دارید می تونید گلدان های کوچکی بگیرید و کاتوس ها را درون آن قرار دهید سپس گلدان ها را داخل

این گلدان بزارید و توش رو خاک بریزید

هااا اینا از اول هم تو یه گلدون کوچولو کوچولو بودن، ولی الان نه:31:

اگه اقای همراه اول دوست دارن که کاکتوساشون تو همین گلدون شیشه ای باشه اشکالی نداره ولی اصول ساخت تراریوم رو رعایت کنند

آقا همراه اول مثلا تراریوم ساخته:27: ، آره سنگ ریزه ریختم، جورابم گذاشتم، زغال موجود نبودو...

!fateme
08-10-2009, 01:21
هااا اینا از اول هم تو یه گلدون کوچولو کوچولو بودن، ولی الان نه:31:

آقا همراه اول مثلا تراریوم ساخته:27: ، آره سنگ ریزه ریختم، جورابم گذاشتم، زغال موجود نبودو...
آقا همراه اول شما سنگريزه هاتون چه اندازه ايهكه مشخص نيست؟:18: شما كه اينقدر با ذوق و با سليقه ايدميتونستيد از سنگاي گلداني كه با رنگاي متنوع تو بازار هست استفاده كنيدخيلي خوشگل ميشه ها:46:

pocke
08-10-2009, 10:34
اگه سنگ ریزه درشت تر باشه بد نیست ولی همین هم خوفه هااااااااااااااااااااااا.

همراه اول
08-10-2009, 17:32
آقا همراه اول شما سنگريزه هاتون چه اندازه ايهكه مشخص نيست؟:18: شما كه اينقدر با ذوق و با سليقه ايدميتونستيد از سنگاي گلداني كه با رنگاي متنوع تو بازار هست استفاده كنيدخيلي خوشگل ميشه ها:46:
فقط یه لایه 5میل سنگ ریزه ریختم، ایشالا پروژه های بعدی، یعنی کجاش باید میریختم که معلوم می شد!

نگفتین ، چند وقت یکبار باید آب بدم اونم با این شرایط توی تراریوم!؟ آخه من دانشگاه بودم منزل کلی بهشون آب داده بودن

!fateme
08-10-2009, 17:51
فقط یه لایه 5میل سنگ ریزه ریختم، ایشالا پروژه های بعدی، یعنی کجاش باید میریختم که معلوم می شد!

نگفتین ، چند وقت یکبار باید آب بدم اونم با این شرایط توی تراریوم!؟ آخه من دانشگاه بودم منزل کلی بهشون آب داده بودن
ای بابا تراریوم شما حداقل یه لایه ی 3سانتی سنگریزه می خواد در مورد اب دادن اگه واسه تراریوت درپوش بذاری شاید بیشتر از یه ماه هم طول بکشه فاصله ی ابیاریت.من یه تراریوم دارم البته کاکتوس نیست بیشتر از 2ماهه اب ندادم بش. فقط گاهی وقتا درشو ورمیدارم ابپاشیش میکنم نمیدونید این کار چه لذتی داره.:40:

همراه اول
08-10-2009, 20:56
ای بابا تراریوم شما حداقل یه لایه ی 3سانتی سنگریزه می خواد در مورد اب دادن اگه واسه تراریوت درپوش بذاری شاید بیشتر از یه ماه هم طول بکشه فاصله ی ابیاریت.من یه تراریوم دارم البته کاکتوس نیست بیشتر از 2ماهه اب ندادم بش. فقط گاهی وقتا درشو ورمیدارم ابپاشیش میکنم نمیدونید این کار چه لذتی داره.:40:
5میل هم خیلی زیاد گفتم، پس این بار هم با شکست مواجه میشم! دیگه حوصله ندارم بهشون درستشون کنم آخه کلی تیغ رفته بود تو دستم، بچه ها قد کشیدنااااا گرفتن، یکیشون از طرف اومده بیرون
سری قبل یه تراریوم که ساخته بودم درش گذاشتم همه گیاهاش سیاه شد:2:، مرد، بخاطر رطوبت بالا بوده

!fateme
09-10-2009, 12:32
سری قبل یه تراریوم که ساخته بودم درش گذاشتم همه گیاهاش سیاه شد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](2).gif، مرد، بخاطر رطوبت بالا بوده

حالا نمیشه شما اسمتونو بگید تا همراه اول صداتون نکنیم؟!روزی حداقل نیم تا یه ساعت در ظرف رو باید باز میذاشتی همراه اول جان.در ضمن فک میکنم با این اوصاف آبشم زیاد بوده

همراه اول
09-10-2009, 15:07
حالا نمیشه شما اسمتونو بگید تا همراه اول صداتون نکنیم؟!روزی حداقل نیم تا یه ساعت در ظرف رو باید باز میذاشتی همراه اول جان.در ضمن فک میکنم با این اوصاف آبشم زیاد بوده

my name is Mosi :11:
نه باز نذاشتم، توشم پر آب بود یعنی خاکش گل شده بود، هر چی بود بعد 3 روز درش برداشتم، سرم کردم توش نفسم بالا نیومد:2:، گازای گل خونه ای من گرفتن:46:، فاطمه خانم اگه اینجا گیر نمیدن و نمیگن اینجا مال کاکتوس بی زحمت بگین وقتی درش میزارین دور تنگ قطره آب میگیره، اگه اینجوری بشه خیلی رمنس و قشنگ میشه :40:

!fateme
09-10-2009, 18:42
وقتی درش میزارین دور تنگ قطره آب میگیره، اگه اینجوری بشه خیلی رمنس و قشنگ میشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](39).gif
mosiجان!همین کارارو کردی که تراریومت خراب شده دیگه.یکی از نکاتی که باید رعایت بشه اینکه موقعی که قطرات آب داخل شیشه دیده شد حتما درپوشو باز بذاری تا رطوبت اضافی خارج شه.در ضمن توکه آب بقدری ریخته بودی که گل درس کرده بودی دیگه حتما باید باز میذاشتی.

همراه اول
10-10-2009, 07:42
این سری چون شماید گیر نمی دم .ولییییییییییییی

تکرار نشه از این سوال ها تو تاپیک کاکتوس.

آخر این کاکتوسا رو چند وقت یکبار آب بدم، 2 هفته خوبه؟

pocke
10-10-2009, 18:15
نگاه من که اشاره کردم.

الان همون 2 هفته یک بار بده ولی اواخر بهار هفته ای 1 بار

همراه اول
16-10-2009, 23:27
سلام پوکه خانوم الان یه هفتس سر این کاکتوسم سیاه شده :41: ولی قد میکشه عکس قبلیش که گذاشتم میبینید که چه قدیــــــــــــــــــــــ ــــــ کشیده و از تنگ اومده بیرون

pocke
19-10-2009, 21:35
اگر حالت لهیدگی و نرم شدن پیگرش روداره به دلیل رطوبت فراوان و کم بودن درجه است و باید این نقاط را جدا کرده و در قسمت بریدگی

قارچ کش بزنید البته از بقیه هم می پرسم.

pocke
24-10-2009, 20:47
کاکتوس ها در آبان ماه کم کم به خواب زمستانه می رن آبیاری از این ماه به بعد کمترین اندازه برسد .اما نباید یک باره کنار گذاشت آنها رو

بلکه باید به تدریج آبیاری رو کم کنید.در گلخانه در جای که هوا کم و بیش خشک است قرارش دهید 15 تا 20روز مختصر به آنها آب بدید.

آنها را در اتاق یا پشت پنجره مراقب کنید

Solm4z
10-11-2009, 15:42
سلام به همه دوستان عزيز،

من گلي دارم از نوع آلوئه ( فكر ميكنم اسم دقيقش Aloe Aristata باشه) . اين گل رو يكي از اقوام در حياط بزرگ كرده و كادو داده. الان اون رو روي پشت پنجره طبقه دوم گذاشتم و هر وقت خاكش خشك ميشه بهش آب ميدم ولي برگ هاش هم كمرنگ شدن هم شل و ديگه سفت نيستن. ممنون ميشم راهنمايي كنيد. سعي مي كنم عكسي هم ازش بذارم

ممنون

pocke
17-11-2009, 23:11
عزیز اگه در بخش سوالاتی در زمینه باغبانی بزارید دوستان کمک می کنن چون در اون تاپیک عده ی زیادی نسبت به اینجا می یان

من که خودم نمی دونم می شه عکسش هم بزارید

join me
09-12-2009, 00:30
این هم کاکتوس من

pocke
09-12-2009, 16:16
گلدون سمت چپی نیاز به تنک کردن داره

چندتاش رو داخل یه گلدون دیگه بکار

pocke
26-01-2010, 17:47
در بهمن و اسفند کاکتوس در دوره ی استراحت خود هست پس باید در هموای معتدل . آب و هوایی 16-18 درجه نگهداری کنیم.

از آبیاری آن خود داری کنید .تنها گونه های که دارای برگ گوشتی هستند نیاز به آبیاری دارند

کاکتوس تشنگی خود را با پژمرده شدن اندامش نشان می دهد

dimah2005
16-04-2010, 18:51

bita.k
28-10-2012, 08:19
سلام. من حدود 10 روز پیش چند تا گیاه کاکتوس خریدم.در واقع گیاهای گوشتی هستن که بهشون میگن کاکتوس. نحوه آبیاریشون رو می خواستم بدونم. راستش بعضی از برگای گوشتی گیاهام چروکیده شدن و خشک شدن. می خواستم بدونم از آبیاری زیاده یا آب بهشون کم دادم؟ هی توی تاپیکا آبیاری های مختلف می خونم اما آخرش نفهمیدم گیاهام رو چقدر باید آب بدم. اینم عکس کاکتوس هام

yasi59
25-04-2013, 13:43

اینم عکس کاکتوسای من
اون یکی که گلش صورتیه تازه خریدم ,ته گلدونش سوراخ نداره ممکنه خراب بشه؟

yasi59
06-05-2013, 11:02
اگه به مدت یک ماه به کاکتوس آب ندیم خشک میشه یا فقط رشدش متوقف میشه ؟

V E S T A
06-05-2013, 11:11
آبیاری کاکتوس ها باید در فصل رشد منظم باشه، کاکتوس گیاهی هست که نسبت به کم آبی مقاوم هست ولی مثل هر گیاه دیگه ای به آب نیاز داره

آبیاری باعث تسریع رشد کاکتوس میشه ممکن هست اگر 1 ماه آبیاری انجام نـشه گیاه از ادامه رشـد باز بمونه یعنی رشـدی نداشته باشه ولی زنـده

هست ولی با گذشـت زمان و عــدم آبیاری باعث می شه ریشه کاکتوس خشک بشه و از بین بـره(اصطلاحا بسوزه) ریـشه از بین رفته حتی با آبـیاری

مجدد هم نمیتونه آب رو جذب کنه و دچار پوسیدگی و نهایتا از بین رفتن گیاه می شه..

yasi59
10-05-2013, 16:53
کاکتوسی که عکسش رو دوتا پست بالا گذاشتم سمت چپیه , بین لایه هاش یه دونه های سیاهی دراومده که وصل به کاکتوسن ,چی میتونن باشن :n13:
بذر کاکتوس چطور بدست میاد؟

Drug Man
10-05-2013, 16:56
دوستان در مورد کاکتوس سن پدرو اطلاعات میخواستم

yasi59
10-05-2013, 17:30
اینم عکس دونه های سیاه که توی کاکتوسم دراومده

V E S T A
13-05-2013, 23:55

کاکتوسی که عکسش رو دوتا پست بالا گذاشتم سمت چپیه , بین لایه هاش یه دونه های سیاهی دراومده که وصل به کاکتوسن ,چی میتونن باشن :n13:
بذر کاکتوس چطور بدست میاد؟

اینم عکس دونه های سیاه که توی کاکتوسم دراومده

سلام

اسم کاکتوس شما کوریفانتا ( Coryphantha ) هست

نام انگلیسی: Beehive cactus

بذر از کپسول هایی که از آرئول ها بیرون میان خارج میشه ..( آرئول ها قسمت هایی هستن که خار ،برگ و گل های کاکتوس از میان شون

تولید میشه ) کاکتوس کوریفانتا بذر تقریبا درشتی داره و احتمال می دم این دانه های سیاه اگر روی آرئول ها و از کپسول خارج شده همون

بذر باشه بذر هایی که تو کپسول هستن هم اجازه بدین خودشون برسن و بیفتن ..

Saeed Dz
14-05-2013, 12:46
چه نوع کاکتوسی برای نگهداری در محیط خانه مناسب تر هستن؟ اگر ممکنه دلیلش رو هم توضیح بدید و در کل اطلاعاتی هم در مورد کاکتوس ها میخواستم.

با تشکر.

V E S T A
14-05-2013, 12:57
دوستان در مورد کاکتوس سن پدرو اطلاعات میخواستم

کاکتوس Sanpedro با نام علمیTrichocereus pechanoi بومی ارتفاعات آند در پرو و آمریکای جنوبی است. این کاکتوس بسیار مـقاوم و سریع رشد اسـت .

هر سال حدود ۳۰ سانتی متر رشد می کند و می تواند به ارتقاع ۶ متر هم برسد.دارای ۶ تا ۸ پره در اطراف خودش است

بیشترین ماده مخدر کاکتوس سن پدرو مسکالین و فعال کنند های گیرنده سروتونین است.کشت این کاکتوس در امریکا .استرالیا .سوئد .المان .نیوزلند .نروژ.

قانونی است .

V E S T A
14-05-2013, 14:12
چه نوع کاکتوسی برای نگهداری در محیط خانه مناسب تر هستن؟ اگر ممکنه دلیلش رو هم توضیح بدید و در کل اطلاعاتی هم در مورد کاکتوس ها میخواستم.

با تشکر.

سلام

نگهداری از اکثر کاکتوس ها کار ساده و راحتی هست در صورتی که شرایط مناسب نگهداری رو فراهم کنیم خیلی راحت رشد می کنند. همین تاپیک رو مطالعه کنید اطلاعات تجربی و علمی خوبی

داره..

کاکتوس گیاهی است از تیره کاکتوسیان (Cactaceae) تیره‌ای از میخک‌سانان که اغلب خاردار و گوشتی هستند.

کاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می‌کرد امـا امروزه در بسیـاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس طـی طوفانهای ناگهانی آب ذخـیره

کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رساند. کاکتوسیان در ایران گونۀ بومـی ندارند. بیشتر کاکتـوس‌ها ریشه‌های عمیقی داشته و ساقه شبکه مانندی دارند که به‌عنوان

منبع ذخیره آب عمل می‌کنند ساقه کاکتوس توسط تیغ‌هایی محافظت می‌شود کاکتوسها برگهای خیلی کوچکی داشته و یا اصلاً برگ ندارند.

کاکتوس‌ها به سه گروه زیر تقسیم می‌شوند:

-زیر خانواده پرسکیه Pereskia ؛

-زیر خانواده اوپنسیه Opuntia ؛

- زیر خانواده کاکتاسهcactaceae

برای دانستن تفاوت میان این سه دسته باید به تفاوت‌های ظاهری و ژنتیکی آنها دقت کرد. دسته اول در واقع کاکتوسهایی هستند که کامـلاً داری برگ می‌باشنـد و از نظـر ظاهری تا حـدودی ماننـد

گلهای رز رونده می‌باشند با این تفاوت که آنها از خانواده کاکتوسها و دارای آرئول هستند. دسته دوم کاکتوسهایی هستند که دارای برگهای موقتی هستند که در جوانـه‌های نو ظهور دیده می‌شـوند

و به سرعت و بر اثر افزایش سن و کمبود رطوبت می‌ریزند. دسته سوم کاکتوسهایی هستند که اصلا و ابدا برگی در آنها مشاهده نمی‌شودکه این دسته تمامی خانـواده‌های اکینـو کاکتـوس و انواع

سـروس‌ها را شامل می‌گردند.

کاکتوس عمودی

تعویض گلدان:

اگر امکان دارد، هنگام تعویض گلدان بهتر است گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن کاتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه میشود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته

گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید.

این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معـرض نور شـدید آفـتاب قرار بگیرد و آبیـاری آن نیز باید به انـدازه باشد تا بتـواند به محیط جدید خو بگیـرد. پس از این جابـجایی، کاکتوس تنـها در

صورتی به گلدان دیگر منتقل میشود که این تعویض کاملا ضروری باشد.

پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده ترین کار ممکن است، تنـها مـورد بسیار مهـم این است که بدانیـد کاکتـوس دو فصل دارد، فصـل رشد فعال که در طی بـهار و تابسـتان رخ می دهـد و

فصل استراحت که در پاییز و زمستان است، زمانی که کاکتوسها به خواب زمستانی فرو میرند.

گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق باشد.

کاکتوس گرد

آبیاری:

در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص و تعریف شـده ای بـرای آبـیاری کاکـتوس وجود نـدارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هـوا و عوامـل مشـابه

بستگی دارد. بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گـیاه را مدتی با دقت زیرنـظر بگیرید. هنگام آبـیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز

باشیـد. دور بعدی ابیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتـوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که یک خـلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنیـد،

اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد.

گلدان مناسب این کاکتوس تنها باید 4 تا 5 سانتیمتر عریضتر از کاکتوس باشد.

کود: کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنـها هر دو تـا سه مـاه یـک مرتبـه بـه کـود احتـیاج دارد. یـک کود کـم ازت برای کاکتـوس مناسب است. کودهایی که به تـدریج در خـاک آزاد می شوند نیز بـرای

کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده میشوند.

یک روش برای آبیاری به موقع کاکتوس این است که برای هر بار آب دادن، انگشت خود را به قطر یک سانتی متـر در خاک کاکتـوس فرو ببرید، اگر خـاک مرطـوب بود احتیاجـی به آب دادن نـدارد و اگر

خشک بود کمی به آن آب دهید. آبیاری بیش از حد کاکتوس به گندیدن و از بین رفتن آن منجر می شود.

نور:

کاکتوس به نور فراوان نیاز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی،نور مصنوعی نیز میتواند به عنوان مکمل،به کار رود.

دما: کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی

با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

بزرگترین مشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. آبیاری بیش از حد مـوجب پوسـیدگی ساقـه و ریـشه گیاه می شود و متاسـفانه

هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمیتوان گیاه را نجات داد.

آفتهای کاکتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خرید کاکتـوس توجه کنید که حشـره ای مشـکوک روی آن لانه نـکرده باشد. در صورتی که آفـات کاکتـوس به سـراغ گـیاه شما آمـدند، با انـدکی

حشره کش میتوانید آنها را از بین ببرید.

فقط فراموش نکنید: کاکتوس را به اندازه آب دهید!

تكثير :

جن*سی و غیر جن*سی بعضی از کاکتوس‌ها نظیر مامیلاریا گل دهی منظم هر ساله دارند.بذر سیاه رنگ کوچک تولید می‌کنند. بعضی دیگر از کاکتوس‌ها نظیر زیئو کاکتوس که گل‌های بسیار کم

دوامی دارند تولید بذر کمتری می‌کنند.

عموم کاکتوس‌ها بذرهای بسیار ریز با قوه نامیه نسبتاً کوتاه دارند. نکات مهم در کشت بذری کاکتوس: - بذرها قوه نامیه مناسبی داشته باشند؛ یعنی تعـداد جوانه زنی گیاه در زمـان معین به انـدازه

قابل قبول باشد؛ نحوه کشت طوری باشد که بذرهای ریز بتوانند جوانه بزنند. بنابراین کاکتـوس‌ها را در سـبدهای پلاسـتیکی کم عمـق با یک خاک بسـیار سبک (ترجیـحاً پیت ماس) کشـت می‌کنـند.

آبیاری بسترهای کشت در پای گیاه انجام می‌گیرد، یا اینکه سبدها را در ظرف‌های آبی قرار داده که بتدریج آب را جذب می‌کند و گیاه و بذرها مرطوب شـده و بـعد جوانـه می‌زنند. مثل هر گیـاه دیـگر

بذرکاری باعث طولانی شدن زمان رشد و نمو و بلوغ گیاه می‌شود.

تکثیر معمولا از طريق جدا كردن پا جوش يا قلمه انجام مي شود كه كار اساني مي باشد شما مي توانيد با جدا كردن پا جوش و كاشت در خـاك و ظـرف مـناسب كاكتـوس جديد داشتـه باشيد البتـه

مراقب باشید كه دست خود و قلمه و مادر ضربه نزنيد و اين كار را با احتياط انجام دهيد

برای جلوگیری از پوسیدگی کاکتوس قبل از اینکه ان را در خاک قراردهید چند روزی ان را در سایه قرار دهید تا قسمت جدا شده خشک شود .هر اندازه محل جدا شده بزرگتر باشد به زمان بیشتری

برای خشک شدن احتیاج دارد(3 تا 15روز).هم چنین گرم وسرد بودن هوا نیز موجب کاهش و افزایش زمانخشک شدن می شود. پس از این دوره ان را در گلدانی با زه کشی مناسب قرارداده و بعد

از حدود دو روز كاكتوس جديد را به خاطر اينكه تحريك به رشد ريشه شود، شروع به ابياري كنيد.

نکته:

برای جلوگیری از زخمی شدن دست، کاکتوس را با یک ورق روزنامه که چندلا تا زده اید جابجا کرده و برای ریختن خاک در گلدان نیز از یک برگ کاغذ تا شده استفاده کنید.

لایه های خاک کاکتوس: 1- ریگ ریز 2-خاک گلدان + ماسه 3- خزه یا پوست برنج 4- ریگ یا خرده سفال

خاک کاکتوس را از گل فروشی ها می توان تهیه کرد و اگر موفق به تهیه خاک نشدید: خاک گلدان با 1 قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب مناسب است.

ویکی پدیا
نارگیل