PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش مقدماتی نرم افزار Adobe After Effects CS4

specter-1369
06-06-2009, 14:06
بدون مقدمه و با توکل به خدا کار رو شروع می کنیم.در ابتدا می خوام شما رو با نرم افزار افتر افکت و کاربردهای آن و بعد از اون کمی با محیط افتر و طریقه وارد کردن مدیا از چند طریق آشنا کنم.
خوب افتر افکت یه نرم افزار خلق جلوه های ویژه هستش.شاید بشه گفت بهترین و کاملترین و بی رقیب ترین در میان نرم افزار های خلق جلوه های ویژه.این نرم افزار قادر تقریبا تمام کارهایی رو که شما روی عکس در فتوشاپ انجام میدید رو بر روی فیلم و تصاویر متحرک انجام بده.کافی که سری به این سایت ها بزنید تا خودتون متوجه بشید من چی میگم: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
خفن ترین جلوه های ویژه رایانه ای رو که در فیلم های هالییوودی میبینید به وسیله این نرم افزار و یا ترکیب این نرم افزار با نرم افزار سه بعدی ساز مثل 3d max و maya میسازن.اولین نسخه این نرم افزار در سال 1993 و توسط شرکت هنر و فناوری آمریکا ساخته شد و تونست انقلاب وسیعی رو در صنعت سینمایی جهان رقم بزنه و تا حالا یعنی سال 2009 تونسته جایگاه خودش رو به عنوان بهترین نرم افزار خلق جلوه های ویژه حفظ کنه.شاید در همان ابتدا کار با این نرم افزار کمی سخت به نظر بیاد اما با کمی راهنمایی و تلاش میشه به راحتی به این نرم افزار مسلط شد و با کمی خلاقیت میشه زیباترین جلوه های تصویری رو خلق کرد.
ابتدا قصد دارم تا شما را با چند تا از پر کاربرد ترین پنل های افتر آشنا کنم(برای دیدن عکسها در اندازه ی واقعی روشون کلیک کنید)
1-پنل project
2-پنل effect controls
3-composition
4-time line
5-paragraph
6-effects&presets
7-character
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
که در ادامه و در قسمت های بعدی به تدریج با آن ها آشنا خواهیم شد.
خوب بهتره که از پنل project شروع کنم.برای وارد کردن مدیا به محیط افتر چند راه وجود داره.
1-از طریق پنل file و سپس بر روی گزینه ی import برید و از زیر شاخه ی اون گزینه ی file رو انتخاب کنید
[[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اما شاید این راه کمی طولانی باشه و شما بخواید در انرژی صرف جویی کنید نا سلامتی امسال سال اصلاح الگوی مصرفه
2-بنابراین با دو بار کلیک بر روی محیط خالی پنل project هم می تونید این مسیر رو خلاصه کنید
[[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اما من دوست ندارم از موس استفاده کنم اصلا من نسبت به موس آلرژی دارم من میخوام بدون موس این کارو انجام بدم
3-بنابراین از کلیدهای میانبر ctrl+I استفاده میکنم.
خوب حالا هر کدوم از این سه راه رو که انجام بدید به این پنجره می رسید،پنجره ی import file.خوب با کلیک بر روی هر فایل مدیا می تونید اون رو انتخاب کنید.
و سپس با زدن دو کلیک پیاپی می تونید اون رو وارد افتر کنید
با نگه داشتن کلیک چپ و کشیدن مستطیل بر روی چند فایل و سپس انتخاب گزینه ی open می تونید چند فایل رو به صورت هم زمان انتخاب کنید
با انتخاب اولین فایل مدیا و سپس نگه داشتن کلید shift و سپس انتخاب آخرین فایل مدیا تمامی فایل ها را در بازه ای که دوست دارید می تونید انتخاب کنید.اگر به تصویر زیر دقت کنید منظورم رو متوجه میشید.
اما شاید من بخوام کل محتویات یک پوشه رو باهم وارد محیط افتر کنم بنابراین با استفاده از گزینه ی import folder پوشه ی خودم رو با تمام محتویاتش وارد نرم افزار میکنم.(دقت داشته باشید این گزینه زمانی فعال که شما حتما یک پوشه داشته باشید و اگر در مکانی که هستید پوشه ای وجود نداشته باشه این گزینه غیر فعاله)
مشاهده می کنید که پوشه من با تمام محتویات در پنل project قرار گرفت.
بعضی مواقع حجم کار و تعداد تصاویر یا لایه ها ی ایجاد شده اینقدر بالا میره که شما براحتی نمی تونید فایل مورد نظرتون در میان این همه فایل پیدا کنید.راهی که من به شما توصیه میکنم ایجاد یک نظم و دسته بندی فایل هاست.مثلا من در پروژه ی خودم 10 تصویر سنگ و 10 تصویر گل دارم اگر همه ی این تصویر با هم قاطی پاتی بشن 3 ساعت طول میکشه تا مثلا فلان سنگ رو پیدا کنم.بنابراین من تصاویرم رو در محیط افتر بر اساس موضوع دسته بندی و نام گذاری میکنم.
برای مثال یک پوشه با نام stone یا همون سنگ میسازم و تمام 10 تصویر رو درون اون پوشه قرار میدم و سپس هر طور که دلم خواست نام گذاری میکنم مثلا بر اساس عدد یعنی از یک تا ده،همین کار رو هم برای گل ها تکرار میکنم و اون ها رو از 11 تا 20 نام گذاری میکنم.حتما میگید این سوسول بازی نه.اما واقعیت اینه که این کار باعث ثبات فکری و تمرکز تدوین گر میشه و باعث میشه انرزی و وقت کمتری تلف بشه.
خوب برای ساخت یک پوشه از این گزینه همان طور که در تصویر مشخص شده استفاده می کنیم.
حالا یک تصویر یا چند تصویر رو به صورت همزمان به وسیله کلید shift مثل همان انتخاب چند فایل که توضیح دادم انتخاب کنید و تصویر یا تصاویر خودتون رو بر روی پوشه ای که ساخته اید drag (ببرید – بکشید) کنید.میبینید که تصویر یا تصاویر انتخابی همه عضوی از اون پوشه شدن.
از این جا هم میتونید پوشه رو باز و بسته کنید.
و اما برای تغییر نام هر فایل کافی که اون رو به وسیله یک بار کلیک کردن انتخاب کنید و سپس کلید Enter رو فشار بدید.حالا می تونید نام فایل رو به دلخواه تغییر بدید.
خوب فکر کنم هم من خسته شدم هم شما تا اینجا فعلا کافیه در قسمت بعدی سعی میکنم شما رو با پنجره ی interpret footage بیشتر آشنا کنم.اگر جایی براتون گنگ هست و متوجه نمیشید در یک تاپیک جداگونه مطرح کنید تا هم باعث بی نظمی این تاپیک نشه و هم اگر کسی سئوالی مشابه شما داشت راحت تر بتونه به جوابش برسه.خسته نباشید
به کلبه اینترنتی حقیرانه ی من هم سر بزنید

hosseingrami
06-06-2009, 19:51
ممنون ادامه بدين!

specter-1369
23-06-2009, 03:07
بچه ها شرمنده ی همگی بزارید این کنکور لعنتی رو بدم تا وقتم آزاد بشه منتظر باشید بازم شرمندم برام دعا کنید قبول شم :19:

noori.sm
19-07-2009, 08:29
سلام دوستان اين تاپيك خيلي عاليه از specter عزيز هم تشكر مي‌كنم لطف كنيد زود به زود آپ كنيد كه خيلي محتاجيم بازهم ممنون از p30world هم بسيار تشكر مي‌كنم.

AC_POP
25-07-2009, 10:24
سلام دوستان
اینم آموزش افتر افکت
آموزش مقدماتی افتر افکت، محصول ویدئو کپیلوت | Video Copilot After Effect Basics

۱۰ فایل rar | لینک دانلود از رپید شیر (تفکیک شده)

در این قسمت لینک دانلود ۱۰ مرحله از آموزشهای مقدماتی Video Copilot برای نرم افزار After Effect وجود دارد. شما علاقه مندان به یاد گیری موارد پایه افتر افکت، میتوانید بدون هیچ مقدمه ای به سراغ دانلود این مجموعه بروید.
لینکهای دانلود بصورت تفکیک شده در ادامه آمده اند.

.
مقدمه | [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
افکت ها | [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
انیمیشن | [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
کلید گذاری| [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
پیگردی | [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
زمان | [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
سه بعدی | [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
عناوین | [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
عناوین قسمت دوم | [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ابزارها | [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
رندر کردن| [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ببخشید که کپی کردم ولی مطمئنم به دردتون می خوره .

فقط این آبی ها رو کپی کنید .

AC_POP
26-07-2009, 12:32
آقايون من دو سه تا از اون بالايي ها رو از كافي نت دانلود كردم . كافي نت صدا نداشت . ولي اونطور كه معلوم بود عاليه .
من 1 و 2 و 3 و 4 و 11 رو دانلود كردم . فايل ها فلش هستند .
اگر ديديد راپيدشير گير داد بريد اين آدرس :
فعلا باي

specter-1369
29-07-2009, 17:12
خوب در این قسمت می خوام شما رو با پنجره ی interpret footage بیشتر آشنا کنم.
با کلیک بر روی هر فایل شما می تونید از قسمتی که در تصویر زیر مشخص شده اطلاعات مختصر و مفیدی رو در مورد فایل تصویری یا صوتی خودتون مشاهده کنید.

اما اگر بخواهید بعضی تنظیمات رو تغییر بدبد چطور؟
اینجاست که پنجره interpret footage به کمک شما میاد.با راست کلیک کردن بر روی فایل تصویری در پنل project گزینه هایی رو مشاهده خواهید کرد.

از میان گزینه ها بر روی interpret footage برید و سپس main را انتخاب کنید.البته از کلیدهای میانبر ctrl+f هم میشه استفاده کرد.

خوب با استفاده از گزینه ی conform to from rate می شه تعداد فریم در ثانیه رو تغییر دااد.طرف پنل fields and pulldown هم نرید چون حرفه ای ترین افتر کار ها هم نمی دونن چه به درد می خوره چه برسه به من و شما.
پنل other option هم برای تغییر ratio فایل تصویری مورد استفاده قرار میگیره.بوسیله ی این پنل میشه فایل تصویری رو به سایز های استاندارد جهانی تبدیل کرد برای مثال PAL یا NTSC
به وسیله color management هم همون طور که از اسمش پیداست میشه تنظیماتی رو بر روی رنگ فایل تصویری انجام داد

با کلیک راست کردن بر روی فایل تصویری در پنل project گزینه هایی بر روی صفحه نمایش ظاهر میشن که مهمترین اون ها رو شرح میدم:

Raplace footage:به وسیله ی این گزینه می تونید فایل تصویریتون رو با یک فایل تصویری جدید جا به جا کرد.بزارید یه مثال بزنم مثلا من فایلی با نام محمد دارم که میخوام اون رو با فایل بهرام عوض کنم خوب به وسیله همین گزینه میشه این کارو انجام داد یعنی فایل بهرام رو به جای محمد جایگزین کرد.پس در کل به این صورت میشه:
Raplace footage>>file

Reload footage:این گزینه کار گزینه ی refresh در ویندوز رو انجام میده یعنی دوباره بار گذاری کردن برای مثال یک فایل جای گزین میکنید اما فایل قبلی سر جاش مونده بنابر این یه بار reload میکنیم تا دوباره بار گذاری شه و تصویر جدید ظاهر بشه
Reveal in windows explorer: با زدن این گزینه پنجره ی باز میشه که منبع اصلی فایل رو نشون میده مثلا من عکسی توی درایو C قرار داره وقتی این گزینه رو بزنم برای من درایو c باز میشه که عکسم تو این درایو قرار داره
Rename: برای تغییر نام فایل مورد استفاده قرار میگیره
خوب بریم سراغ کمپوزشن یا composition که گزینه ی بسیار مهم و کاربردی هم هست.خوب برای ساختن یک کامپوزیشن این مسیر رو دنبال میکنیم: composition >> new composition
خوب حالا این کامپوزیشن چه بدرد میخوره؟
با زدن گزینه ی new composition یا استفاده از کلیدهای میانبر ctrl+n این پنجره باز میشه

تمامی موارد کاربردی در تصویر زیر شرح داده شده

خوب بازدن کلید ok شما یک کامپوزیشن می سازید.
برای وارد کردن ویدیو به کامپوزیشن دو راه وجود داره :
کشیدن یا همون دراگ کردن فایل بر روی صفحه نمایش یا همان پنل کامپوزیشن و یا دراگ کردن آن به پنل Time line
به کلبه حقیر اینترنتی من هم سر بزنید
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بعد bb :46:

specter-1369
29-07-2009, 17:17
از دوستان گرامی خواهش میکنم که هیچ گونه پستی تو این تاپیک نندازن حتی تشکر و غیره چون این کار باعث بی نظمی و شلوغی تاپیک میشه خواش میکنم به این نکته توجه کنید:13:برای تشکر کردن فقط و فقط از مد تشکر استفاده کنید

*LionHeart*
19-04-2010, 00:28
اگر امکانش هست ادامه دهید

specter-1369
19-04-2010, 00:57
اگر امکانش هست ادامه دهید
متاسفانه به دلیل مشکلاتی که برام پیش اومد (کنکور و قبول شدن تو شهر دیگه ) نتونستم ادامه بدم :41: اما قول می دم که بزودی دوباره شروع کنم و ادامه کارو دنبال کنم :27:

specter-1369
22-04-2010, 21:28
با سلامی دوباره خدمت برو بچه های گل پی سی ورد.یه عذر خواهی به همتون بدهکار هستم به خاطر توقف آموزش اما خدا وکیلی بی تقصیرم.قبول شدنم تو دانشگاه اونم تو یه شهر دیگه باعث شد که نتونم ادامه بدم اما می خوام دوباره کارو شروع کنم خوب بدون تلف کردن وقت میریم سراغ ادامه ی آموزش J.

ابتدا بزارید یکم اطلاعات در مورد کلمه ی render در مبحث گرافیک به شما بدم تا در ادامه کار به مشکل بر نخورید.

Render به معنی :ارائهٔ ماشینی تصاویر یا رندرینگ (Rendering) فرایند تولید ماشینی تصاویر بر پایهٔ مدل‌های محاسباتی، و سپس، ارائهٔ رایانه‌ای آن‌ها بر روی صفحهٔ نمایش را شامل می‌گردد.

خوب نگران نباشید می دونم که کمی هنگ کردید اما زیاد فکرتون رو مشغول نکنید،اگر به خواهیم برای رندر یک تعربف کاربردی ارائه بدیم می تونیم بگیم که به معنای پردازش دیتا (در گرافیک:عکس،3d،فیلم) برای ایجاد یک تصویر نهایی بر روی نمایشگر می باشد.

حالا اگر بخوایم رندرینگ رو برای نرم افزار افتر افکت تعریف کنیم میشه گفت:به معنای پردازش فیلم برای ارائه فیلم با فریم ریت واقعی و با تمام جزئیات و تاثیرات بر روی نمایش گر میباشد.

بهتر یک مثال بزنم تا روشن تر بشید.گاهی اوقات حجم کار اینقدر سنگین میشه که شما وقتی فیلم یا عکس یا هرچیزی رو که دارید در تایم لاین edit میکنید هنگامی که شروع به پخش فیلمتون می کنید فیلم برای شما با سرعت واقعی پخش نمیشه یعنی فیلم دچار برش در فریم ها و کندی سرعت میشه.حالا ممکنه بپرسید که خوب این چه مشکلی رو ایجاد میکنه،این مسئله باعث میشه که شما کنترل کافی بر روی زمان و موارد دیگر رو از دست بدید.پس برای حل این مشکل چیزی به نام ram preview که در پنل time controls ودر نرم افزار افتر افکت وجود داره که شما می تونید از این گزینه برای رندرینگ فیلمتون استفاده کنید و نتیجه نهایی با سرعت واقعی فیلم و تمامی افکت ها تماشا کنید(به تصویر پایین توجه کنید)

حالا اگر بخواهیم تنها قسمتی از کار رندر شود برای مثال از ثانیه 1 تا ثانیه 20 باید چه کنیم؟

با استفاده از این ابزار

این کار به راحتی صورت میگیرد

به این صورت :

برای راحتی و سرعت بیشتر کار می توانید از کلید B برای ابتدای محل و از کلید N برای انتهای محل انتخابی نیز استفاده کنید.

یکی دیگر از کاربردهای این ابزار حذف قسمتهای انتخاب نشده است به این صورت که با کلیک راست بر روی این نوار (همانند تصویر) و انتخاب گزینه ی Trim Comp To Work Area تنها قسمت انتخاب شده در این ابزار باقی می ماند.

و اما سایر گزینه ی های دیگر در پنل time controls :

کاربرد این گزینه ها برای تعیین کیفیت و فریم ریت رندر می باشد:

Frame rate : تعیین تعداد فریم در هرثانیه (فریم ریت بالا تر باعث کیفیت بالاتر رندر می شود اما سرعت رندر در این حالت پایین میباشد)

Skip : نادیده گرفتن فریم (برای رندر با سرعت بالا می توان از این گزینه بهره برد)

Resolution : سایز تصویر رندر شده (سایز Full یا کامل با سایز فیلم مادر مشابه می باشد و این باعث کیفیت بالای رندر می شود اما باید توجه داشت که سرعت رندر در این حالت بسیار پایین می باشد)

مقایسه ی دو تصویر رندر شده در دو حالت متفاوت :

سایر کلیدهای کاربردی پنل time controls :

برای بزرگنمایی تصویر در نمایشگر دو راه وجود دارد یکی استفاده از اسکرول موس که با بالا و پایین کردن آن تصویر بزرگ و کوچک می شود و دیگری استفاده از magnification ratio popup که در پایین پنل composition قرار دارد.

همچنین برای بزرگنمایی در نقطه ی دلخواه کافی است که نشانگر را در محل مورد نظر بر روی نمایشگر قرار دهید سپس کلید Alt را نگه دارید و اسکرول موس را بالا یا پایین کنید.

در بعضی مواقع پیش می آید که شما احتیاج بیشتری به برخی پنل ها پیدا میکنید برای مثال به پنل Audio بیش از مواقع عادی نیاز پیدا میکنید به همین خاطر در نرم افزار افتر افکت قابلیتی با نام Workspace وجود دارد.وظیفه این قابلیت تغییر و چیدن پنل ها متناسب با حالت های مختلف تدوین می باشد.حالت های چون انیمیشن،صدا،نقاشی،تاثیرات و غیره...که با انتخاب هر کدام از حالت ها چیدمان پنل ها متناسب با فضای کار تغییر می کنند

فضای کاری در دو حالت متفاوت:

اما اگر بخواهید به دلخواه اندازه پنلها را تغییر بدهید می توانید با استفاده از نشانگر موس و قرار دادن آن بر روی خطوط مرزی پنل و نگه داشتن کلیک چپ اندازه ی پنل ها را تغییر دهید.

همچنین برای ساخت یک فضای کار جدید و ذخیره کردن آن و یا حذف آن می توانید از گزینه های New Workspace.. و Delete Workspace.. استفاده کنید.

در قسمت fast previews شما می توانید فعال یا غیر فعال بودن رابط گرافیکی OpenGL را مشخص کنید.در اینجا مختصری در مورد این رابط شرح می دهم تا با این رابط کمی آشنا بشوید.

OpenGL چیست؟
openGL به معنای کتابخانه گرافیکی منبع باز(اُپن سورس) است که توسط شرکتی به نام Sillicon Graphics در کشور ایالات متحده آمریکا ساخته شده‌است . در حقیقت این ابزار یک شتابدهنده گرافیکی است که به برنامه نویس قابلیت اجرای گرافیک با کیفیت و سرعت بالا را که در سیستم‌های عامل به صورت پیش فرض امکان آن نیست را می‌دهد . این قابلیت با ویژگی کار در 3D که GDI و دیگر سیستم‌های مشابه قابلیت کار در آن را ندارند همراه است . مثلاً اگر بخواهید در VC یک مکعب رسم کنید که بتواند با سرعتی بالا و بدون به هم ریزی نمای سه بعدی آن بچرخد باید از توابع رسم خط و نقطه در دو بعد استفاده کنید که نمی‌توان بدون پرش فریمها این مکعب را چرخاند ولی در GL فقط محیط را به صورت 3D آماده می‌کنیم و سپس شی را درون این محیط رسم می‌کنیم حال حتی اگر شی هم بچرخد دیگر فریمها پرشی نخواهند داشت .
فن آوری OpenGL را می‌توان یک واسط نرم افزاری در ارتباط با سخت افزار گرافیکی نامید. ماهیت اصلی آن را کتابخانه‌های مدل سازی و گرافیک سه بعدی تشکیل می‌دهند که در ابتدا برای کار با سخت افزارهای گرافیکی SGI توسعه داده شدند و سرعت و قابلیت بالایی دارند. توجه داشته باشید که OpenGL یک API است نه یک زبان برنامه نویسی و قابلیت حمل بر روی پلت فرم های مختلف را دارا می‌باشد.
واسط OpenGL بر روی سیستم های Linux، Unix، Windows و MacOS قابل پیاده سازی می‌باشد. هیچ Graphic API دیگری وجود ندارد که به این اندازه Portable باشد. همچنین با اکثر سرویس دهنده‌های محیطهای گرافیکی از قبیل Win32، MacOS، X-window system سازگار می‌باشد. توابع OpenGL را می‌توان در زبان های برنامه نویسی متنوعی از قبیل Ada، c، c++، Fortran، Python، Java و ... به کار گرفت.
ابتدایی ترین کتابخانه‌ای که برای OpenGL نوشته شد AUX نام داشت. که در سیستم های Unix مورد استفاده قرار می‌گرفت اما در محیط ویندوز اصلاً کارایی نداشت و با مشکلات متعددی روبرو می‌شد. از این جهت هیچ گاه برای نوشتن یک برنامه کاربردی مورد استفاده قرار نگرفت و تنها جنبه آموزشی داشت. اما بعدها توسط آقای Mark Kilgard در شرکت SGI کتابخانه‌ای به نام GLUT تولید شد که امروزه هم بسیاری از برنامه‌ها با استفاده از آن تولید می‌شوند. کتابخانه GLUT را می‌توان به صورت رایگان تهیه نمود. پس از مدتی تعدادی از توابع مورد نیاز که امکان تبادل با محیط سیستم عامل را فراهم کنند مانند فعال یا غیرفعال کردن یک پنجره، به آن اضافه شد.
منبع:ویکیپدیا

امیدوارم که این مطلب مفید واقع شده باشه در اسرع وقت ادامه می دم اگر مشکلی داشتید یا کمکی می خواستید در حد توانم در خدمتم آی دی من در یاهو specter_1369 هست موفق باشید
محمدرضا . ن

specter-1369
08-05-2010, 13:12
با سلامی دوباره خدمت دوستان عزیز امروز قصد دارم که شما رو با پنل افکت ها بیشتر آشنا کنم پس با من همراه باشید.
در ابتدا یک فیلم رو وارد نرم افزار افتر میکنیم و با ساخت یک کامپوزیشن کار رو آغاز میکنیم.بهتر که ابتدا یک توضیح کوچک در مورد کلمه افکت و مفهوم اون در نرم افزار بدم البته می دونم که همه دوستان استاد هستن و خودشون می دونن!
افکت در زبان فارسی به معنای تاثیر هست البته من هم می بایست فارسی رو پاس بدارم و به جای استفاده از کلمه افکت کلمه ی تاثیر رو استفاده کنم اما خوب از اونجایی که منم ایرانی هستم و ایرانی ها همیشه تو بحث کامپیوتر می بخشید رایانه J دوست دارن از کلمات انگلیسی استفاده کنن منم کلمه ی افکت رو ترجیح میدم.
اما معنی افکت در بحث تدوین به معنای آن چه که بر روی فیلم شما تاثیری میگذلره برای مثال افکت بلور که باعث تار شدن تصویر میشه.خوب بهتر که بریم سراغ پنل افکت!
همونطور که قبلا هم توضیح داده بودم پنل افکت یکی از پرکاربرد ترین پنل ها در نرم افزار افتر هست تمامی افکت ها در این قسمت قرار دارن.دو راه برای اعمال افکت بر روی فیلم وجود داره :
1- استفاده از پنلEffects & Presets

2-استفاده از تب Effect که در تب های بالا قرار دارد

تمامی افکت ها به صورت دسته بندی شده و با توجه به کاربرد اون ها موضوع بندی شدن برای مثال انواع بلورها و یا تغییرات رنگ یا افکت های 3D و غیره...
خوب من ابتدا بر روی فیلم در نوار زمان کلیک میکنم سپس وارد تب افکت میشم و به قسمت Blur &Sharpen میرم و از اونجا برروی Gaussian Blur کلیک میکنم با این کار این افکت بر روی فیلم من اعمال شد.

حال در پنل Effect Control پارامترهایی ظاهر شدن که مربوط به کنترل تنظیمات افکت Gaussian Blur هستند.

با تغییر هر پارامتر شما تاثیر اون رو بر روی فیلمتون مشاهده میکنید به مقایسه زیر توجه کنید:

حالا می خواهیم افکت دیگری رو بر روی فیلم اعمال کنیم،باز هم به تب افکت میریم این بار از قسمت Color Collection افکت curve رو انتخاب میکنیم

حالا با تغییر خط واقع در مربع همانند شکل زیر شاهد تغییر در رنگ تصویر خواهید بود

هر کدام از افکت ها که در مکان آخر در پنل Effect Control قرار بگیرد تاثیر بیشتر بر روی فیلم خواهد گذاشت
گاهی اوقات پیش می یاد که شما فراموش میکنید که یک افکت در چه قسمتی قرار دارد یا فراموش میکنید که نام کامل افکت چه بوده اما میدانید که برای مثال نام افکت شما با حرف G شروع میشود و یا می خواهید بدانید افکتی برای مثال با نام Circle در افتر وجود دارد یا نه! اینجاست که پنل Effects & Presets به کمک شما می آید،کافی است تا شما نام افکت خود را در Contains تایپ کنید تا ظرف چند لحظه افکت مورد نظر خود را بیابید.

حال من کلمه Glow را در قسمت Contains وارد میکنم.مشاهده میکنید که افکت Glow در قسمت زیرین پنل یافت شد.

با درگ کردن افکت بر روی لایه فیلم و یا صفحه ی نمایش، افکت بر روی فیلم اعمال می شود.
حال با برداشتن تیک FX که در تصویر زیر مشخص شده است شما میتوانید نمایش افکت را متوقف کنید

همچنین با انتخاب گزینه ی Duplicate که در تب Edit قرار دارد میتوانید از افکت مورد نظر یک مشابه (Copy) بگیرید.این کار را می توانید به وسیله ی کلیدهای Ctrl+D نیز انجام دهید.

Simin Secret
08-05-2010, 13:25
آموزش خيلي خوبي بود لطفا يك كم سريعتر از سطح مقدماتي رد شو برو سطح متوسط
باز هم ممنون

mortezaon
15-05-2010, 21:51
خوشحال مي شيم
اگه دوباره تونستيد ادامه بديد استفاده كرديم

specter-1369
16-05-2010, 10:28
برای راحتی مطالعه آموزش ها از این پس فایل PDF آموزش ها در چند بخش قرار می دم این هم قسمت های اول تا سوم در قالب PDF :
دانلود از سرور
RapidShare:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
دانلود از سرور FileFactory:

دانلود از سرور 4Shared:

دانلود از سرور MegaUpload:

دانلود از سرور Uploaded:

دانلود از سرور DepositFiles:

دانلود از سرور EasyShare:

honda.moji
20-07-2013, 21:10
سلام دوستان ، این آموزش های بالا رو کی تو هاردش داره ؟

من در به در دنبال آموزش افترافکت هستم ، اگه کسی فایل pdf یا سایتی میشناسه معرفی کنه

farzaneh mrz
08-08-2014, 11:39
انشااله که حتما فبولی :n20: