PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دوستان محبت کنند، یه منتی بر سر ما بگذارند و من را راهنمایی کنند...

apoosh
25-05-2009, 21:01
اول سلام
دوم خدمتتون عرض کنم که بنده یه کامپیوتر دارم که برای عهد دقیانوسه!(5سالی میشه دارمش) مشخصاتش هم pentium4 با cpu 1.7(که فکر کنم اینتل باشه!) با رم 512 و کارت گرافیک nvidia 5200 128mb و مادر برد asus و هارد 40 هستش
چند وقتیه که تصمیم گرفتم آپدیتش کنم اما خب اوضاع مالی خیلی مناسب نبوده!! اما با شکستن قلک و قرض و قوله تونستم تا نهایت 300 تومنی جور کنم. خودم فکر می کنم که عوض کردن cpu,mother board,graphic,ram کافی باشه.البته اطلاعات زیاد خوبی در مورد سخت افزار کامپیوتر ندارم. مثلا اینکه چه مدل motherboard بگیرم و چه مارکی بهتره و چه قابلیتهایی داره را نمیدونم. یا چه کارت گرافیکی(خودم nvidia را بیشتر از ATI می پسندم اما دقیق نمیدونم کدوم الان بهتره!) یا چه CPU خوب هستش؟(اینتل یا AMD)
در هرصورت من نهایت میتونم 300هزینه کنم(اگه کمتر بشه که چه بهتر!) و دوست دارم دوستان صاحب نظر در این زمینه یه سیستمی را پیشنهاد کنند که با هم راحت هماهنگ بشن و خودم هم بتونم اسمبلش کنم. دوست دارم بازیها را هم خوب اجرا کنه(آخه بازی خوره دارم!!)اگه شد هم یه کمی در مورد قطعاتش توضیحی بدین چون کلا تو این زمینه تعطیلم!!(شاید هم نیمه تعطیل!)
پیشاپیش از محبتتان ممنونم

3jokes_x
26-05-2009, 14:25
اول در مورد ارتقا:
کل این سیستم رو به صورت یکجا ممکنه بتونی بفروشی به کسانی که کارهای ساده مثل تایپ و پرینت و رایت سی دی و... انجام می دهند. ولی وقتی تکه پاره شد دیگه سخت می شه برای قطعاتش مشتری پیدا کرد.

دوم در مورد قطعات جدید:

CPU: E7400 (115T)
MB: biostar tp43d2-a7 (85T)
VGA: ATI4670 (90)
RAM: 1x2GB Patriot Bus 800 (20)

این شد 310 تومان.

توضیح خلاصه: پردازنده اینتل هست و دو هسته ای. ولی از نسل جدید 45 نانومتری. از این کمتر برای بازی پیشنهاد نمی شه و از این بهتر اگر بخوای باید بودجه ی سی پی یو رو ببری روی 160 (توی اون قیمت 4 هسته ای هم می شه انتخاب کرد.)

این مادربورد نسبت به امکاناتی که داره قیمتش خیلی مناسبه. (از نظر قیمت جزو ارزان ترین هاست. ما مادربورد رو تا جایی که می شد ارزان انتخاب کردیم تا پول بیشتری بتونیم روی سی پی یو و گرافیک بذاریم. چون توی کارایی سیستم تاثیر خیلی زیادی دارن.)

کارت های گرافیکی قیمت هاشون از 30-40 تومان شروع می شه تا... 200-300 تومان. برای کسانی که بازی نمی کنند کارت 40-50 تومانی پیشنهاد می شه، و برای کسانی که بازی می کنند، از 90 به بالا. این کارت گرافیکی به پولت می خوره. مدل های بالاترش هم 4830 و 4850 و 4870 هستند که قیمت هاشون بین 100 تا 200 تومانه فکر کنم.
این کارت 4670 رو برند های مختلفی تولید می کنند (مثلا GigaByte / XFX / Club و...) و قیمت هاشون هم مختلفه ولی کارایی هاشون چندان متفاوت نیست. ارزون ترینشون 90 تومانه.

mhv_kntu
26-05-2009, 15:01
اول در مورد ارتقا:
کل این سیستم رو به صورت یکجا ممکنه بتونی بفروشی به کسانی که کارهای ساده مثل تایپ و پرینت و رایت سی دی و... انجام می دهند. ولی وقتی تکه پاره شد دیگه سخت می شه برای قطعاتش مشتری پیدا کرد.

دوم در مورد قطعات جدید:

این شد 310 تومان.

توضیح خلاصه: پردازنده اینتل هست و دو هسته ای. ولی از نسل جدید 45 نانومتری. از این کمتر برای بازی پیشنهاد نمی شه و از این بهتر اگر بخوای باید بودجه ی سی پی یو رو ببری روی 160 (توی اون قیمت 4 هسته ای هم می شه انتخاب کرد.)

این مادربورد نسبت به امکاناتی که داره قیمتش خیلی مناسبه. (از نظر قیمت جزو ارزان ترین هاست. ما مادربورد رو تا جایی که می شد ارزان انتخاب کردیم تا پول بیشتری بتونیم روی سی پی یو و گرافیک بذاریم. چون توی کارایی سیستم تاثیر خیلی زیادی دارن.)

کارت های گرافیکی قیمت هاشون از 30-40 تومان شروع می شه تا... 200-300 تومان. برای کسانی که بازی نمی کنند کارت 40-50 تومانی پیشنهاد می شه، و برای کسانی که بازی می کنند، از 90 به بالا. این کارت گرافیکی به پولت می خوره. مدل های بالاترش هم 4830 و 4850 و 4870 هستند که قیمت هاشون بین 100 تا 200 تومانه فکر کنم.
این کارت 4670 رو برند های مختلفی تولید می کنند (مثلا GigaByte / XFX / Club و...) و قیمت هاشون هم مختلفه ولی کارایی هاشون چندان متفاوت نیست. ارزون ترینشون 90 تومانه.
کلا موافقم
ولی دوستمون با توجه به اینکه بازی خور هستند بهتره cpu رو e5300 بردارن 75 تومن و بجاش گرافیک ati sapphire 4830 بگیرن به قیمت 140 .
===========
پ . ن :

کارت های گرافیکی قیمت هاشون از 30-40 تومان شروع می شه تا... 200-300 تومان
سری های دیگه nvidia مثل quardo رو بیخیال شیم فقط سری gforce همین الان کلی گرافیک بالای 500 تا 800 تو بازار ایران پیدا میشه!؟

apoosh
26-05-2009, 15:53
اول در مورد ارتقا:

دوم در مورد قطعات جدید:

این شد 310 تومان.

اول جا داره خیلی خیلی ازتون تشکر کنم که یه چیزایی را بهم فهموندین
این مادربورد که میگین ارزونه قدیمی نمیشه زود؟اسم برندش چیه؟ asusیا GIGA نیست؟
کارت گرافیکی اکثرا ATI را معرفی میکنند.مگه nvidia بد شده؟اکثرا هم 4830 را معرفی کردن. فرق این مدل با 4760 که فرمودین چقدره؟ اگه خیلی تفاوت دارن و ارزش داره این یکی را بخرم(البته قبلش باید یه بانکی با این حساب بزنم!!) البته یکی از دوستان یه جایی گفته بود 100 تومنه...
بعضیها هم میگن power هم لازمه! حالا جدا لازمه؟ اصلا چی چی هستش؟ مگه کیس خودم power نداره؟
خیلی هم عذر می خوام که انقدر سئوال می پرسما، اما شما فکر کنید این سیستم را واسه خودتون میخواین ببندین.اگه یه کمی گرونتر شد اما ارزشش را خیلی داشت باز بگین تا بگیرم...

mhv_kntu
26-05-2009, 16:33
اون مادربورد biostar هست.
4830 حدود 140 و 4670 حدود 100 هست . خوب 4830 خیلی قویتره و ارزشش رو داره.
بله پاور هم لازمه . چدا از کیس هست.بستگی به گرافیکی که میگری مقدار توان حداقلش رو میشه تعیین کرد.

3jokes_x
26-05-2009, 20:52
کلا موافقم
ولی دوستمون با توجه به اینکه بازی خور هستند بهتره cpu رو e5300 بردارن 75 تومن و بجاش گرافیک ati sapphire 4830 بگیرن به قیمت 140 .
===========
پ . ن :

سری های دیگه nvidia مثل quardo رو بیخیال شیم فقط سری gforce همین الان کلی گرافیک بالای 500 تا 800 تو بازار ایران پیدا میشه!؟

1- درسته. اگر محدودیت مالی دارید همین کار رو بکنید.

2- بله، من اونایی که از نظر خودم ارزش خرید ندارن رو ندید گرفتم! منظور اینه که در حد معقول این قیمت ها هستن... می خوام یه دید کلی داشته باشه که این کارت قدرتش نسبت به چیزایی که توی بازار با قیمت منطقی پیدا می شه چقدره... بین 30 تا 300 تومان، این یه کارت 100 تومانیه. این یه ایده اولیه خوب به آدم می ده.

3- پاور: چرا، کیس خودت پاور داره... ولی پاور ها قدرت های مختلفی دارند یعنی توان خروجیشون متفاوته (بر حسب وات) مثلا پاور 300 وات داریم، 400 وات داریم، و بالاتر. این که کدومش رو انتخاب کنی بستگی به این داره که قطعات داخل کیس میزان توان مورد نیاز (مصرفی) شون چقدر باشه. احتمالا پاور قدیمی شما نمی تونه توان لازم برای این قطعات جدید رو فراهم کنه. قیمت پاور 485W حدود 40 تومانه و پاور 380W حدود 30 تومان.

apoosh
26-05-2009, 23:01
خب من چه پاوری لازم دارم؟ تازه به سئوالات بالام هم جواب ندادین که!! من یه ذره وسواس دارم. تروخدا خوب و کامل جواب بدین تا سر دربیارم که چی باید بخرم...

apoosh
27-05-2009, 18:23
ای بابا ، چرا کسی پس جواب نمیده؟ یکی به داد ما برسه

3jokes_x
28-05-2009, 12:16
این مادربورد ارزون هست، ولی امکاناتش بالاست. (ارزون که گفتم نسبی بود. نسبت به مادربوردهای دیگری هم که همین امکانات رو دارن ارزون تره. مثلا مادربورد گیگا یا ایسوس با همین مشخصات 100 تومان به بالاست) نه، در مورد قدیمی شدن، به هر حال چون نسل جدید پردازنده های اینتل وارد بازار شدن، تا 2-3 سال دیگه کل این مادربورد ها از رده خارج می شن. پس چه مادربورد 80 تومانی بخری، چه 250 تومانی، از این نظر فرقی نداره.

ATI و Nvidia:
نمی شه توی یه جمله کلی گفت کدوم مارک قطعا از دیگری بهتره. هر دو خوبن. و هر دو توی همه رده های قیمتی و قدرتی کارت هایی دارند. موضوع تفاوت توی قیمت هاست.

مثلا اگر بودجه شما 300 بود، احتمالا توی اون رده دوستان بهتون کارت های سری 2xx انویدیا رو معرفی می کرد. ATI هم کارت هایی داره که از نظر قدرت همون کارایی رو داشته باشن، ولی قیمت هاش از انویدیا بیشتره.

توی رده قیمت 100-150 این کارت هایی که معرفی شد نسبت کارایی به قیمتشون بهتره. یعنی اگر انویدیا بگیری، با اینکه همین مقدار پول دادی، کارت ضعیف تری بهت می دن، یا به بیان دیگه اگر کارتی با همین قدرت بخوای، باید پول بیشتری بدی.

خلاصه: بحث برتری یک مارک بر دیگری نیست. موضوع ارزش خرید و نسبت کارایی به قیمت در رده های مختلف هست. که این موضوع بیشتر به سیاست های بازاریابی و قیمت گذاری این شرکت ها مربوط می شه. از نظر کیفیت ساخت و عمر قطعات و ... تفاوت زیادی نیست.

برای تعیین پاور باید همه قطعاتت رو مشخص کنی (خصوصا کارت گرافیک)، بعد سوال کنی. البته از من سوال نکن که بلد نیستم! البته مطمئنا پاسخ همه یکی از همون 2 تایی که برات نوشتم خواهد بود. ولی اینکه کدومش... نی دونم!

apoosh
29-05-2009, 14:30
از توضیحاتتون خیلی خیلی ممنون
فقط به عنوان سئوالات! آخر
اول اینکه از کجا اینها را بخرم بهتره؟(ایران؟رضا؟پایتخت؟... ؟)
دوم هم اینکه خودم هم میتونم اسمبلشون کنم؟

YGhorbani
01-06-2009, 18:15
M.B: BIOSTAR G31M0ES2C - 65T
CPU: INTEL E7400 115T
VGA: NVIDIA GEFORCE 9600GT 130T OR ATI 4670 100T
RAM: 2*1GB 20T

جمعا 300 تومن.

البته نظر دوستان هم محترمه

البته بازم بستگي به خودت داره