PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنما : Xperia X1 یا Touch Pro2 ؟

Mohammad
23-05-2009, 23:41
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سلام ...
بنا به درخواست دوستان و با توجه به اینکه در آینده ای نزدیک این موضوع مورد سوال بسیاری از دوستان قرار خواهد گرفت ، تصمیم گرفتم مقاله ای تفصیلی در مورد مقایسه دو گوشی SE Xperia X1 و HTC Touch Pro2 بنویسم ... امیدوارم مورد توجه دوستان قرار بگیره.
مطمئنا دوستانی که بصورت حرفه ای در زمینه موبایل فعالیت دارند اطلاعات جامعی در مورد گوشی محبوب سونی اریسکون ، Xperia X1 ، دارند چرا که این گوشی مدت نسبتا زیادی هست که پا به عرصه ی ویندوز موبایل ها گذاشته .
در مجموع می توان گفت به مانند P1 ، X1 نمونه ای بسیار موفق بوده است و کماکان بر میزان علاقمندانش نیز افزوده می شود .
در مقابل گوشی HTC Touc Pro2 علیرغم اینکه هنوز بطور رسمی به بازار عرضه نشده است دارای آینده ی بسیار روشنی است . این گوشی که مدل ارتقا یافته ی نمونه موفق Touch Pro1 است با طراحی و امکانات نسبتا جدیدی معرفی شده است . مسلما افراد بیشماری منتظر ارایه این گوشی در ماه ژوئن هستند .
تفاوت های عمده ی Touch Pro2 نسبت به مدل قبلی خود به سایز و رزیلوشن صفحه نمایش ،طراحی و باتری بر می گردد که می توان گفت تغییرات چندان چشم گیری نیستند . این موضوع زمانی بیشتر نمایان می شود که متوجه شویم پردازنده Touch Pro2 در سطحی پایین تر قرار دارد و دوربین نیز بدون تغییر و حتی بدون فلش گشته است . گرچه تفاوت پردازنده ها چشم گیر نیست ولی بکار نبردن مدل MSM 7201A خود جای تعجب دارد .
باید گفت طراحی Pro2 بسیار چشم نواز و زیباست . گرد کردن گوشه ها و نحوه باز شدن کیبورد ، همچنین طراحی قاب پشتی گوشی قابل توجه است .

پس از این مقدمه، حال به مقایسه این دو گوشی می پردازیم ...
در ابتدای امر باید گفت با توجه به عدم عرضه ی رسمی Touch Pro2 به بازار و نبود بررسی های معتبر ، تنها می توان بر اساس مشخصات اسمی به مقایسه با X1 پرداخت ، بنابراین شاید نتوان در بسیاری از زمینه ها نظر قطعی ارایه کرد چرا که مشخصات اسمی و عملکرد در واقعیت دو مقوله ی متفاوت هستند .
هر دو گوشی دارای قابلیت های ارتباطی روز دنیا هستد. پشتیبانی از شبکه های 2G/3G/GPRS/HSCSD در Pro2/WLAN .گرچه با توجه به موقعیت مکانی و امکانات شبکه استفاده از همه ی این قابلیت ها امکان پذیر نیست.
با توجه به افزایش سایز صفحات گوشی ، سایز گوشی ها نیز رو به افزایش است که با توجه به حمل مداوم آنها می تواند فاکتوری تعیین کننده در انتخاب آنها باشد .به مقایسه زیر توجه کنید :

HTC Touch Pro 2
116 x 59.2 x 17.3 mm

Xperia X1
110.5 x 52.6 x 17 mm

HTC Touch Pro1
102 x 51 x 18.1 mm

HTC Touch HD
115 x 62.8 x 12 mm

Apple iPhone 3G
115.5 x 62.1 x 12.3 mm

با مقایسه ارقام حتما متوجه می شوید که HTC Pro2 دارای سایز قابل قبولی نسبت به اندازه صفحه و وجود کیبورد می باشد.در کل دارای ابعاد بزرگتری نسبت به X1 می باشد که بنابراین حمل آن را تا حدودی مشکل می سازد.
در زمینه وزن نیز Pro2 حدود 33 گرم از X1 سنگین تر است . وزن نیز به نسبت ابعاد بیشتر خواهد بود و در کل می توان گفت Pro 2 گوشی سنگینی است . در مقابل X1 دارای ابعاد و وزن متعارف تری است . وزن آن باعث می شود که در موقع حمل آن احساس خوبی داشته باشید و سنگینی نسبی آن فراموش شود .
هر دو گوشی از یک نو صفحه نمایش و رزیلوشن استفاده می کنند و تفاوت آنها در سایز صفحه نمایش می باشد ، صفحه نمایش TFT که از تکنولوژی مقاومتی و نه خازنی استفاده می کند . طرفداران گوشی های لمسی مسلما علاقه ی بیشتری به صفحاتی بزرگ و بزرگتر دارند که البته در قبال آن می بایست ابعاد و وزن بیشتری را نیز تحمل کنند . Pro2 از صفحه نمایشی به اندازه 3.6 اینچ و در مقابل X1 از صفحه نمایش 3 اینچ بهره می برند. با توجه به استفاده هر دو از یک رزیلوشن می توان توقع کیفیت تصویر بالاتری در گوشی X1 داشت . انتخاب ما بین این دو گوشی در این مرحله بستگی به استفاده شما دارد . در نظر بسیاری از افراد صفحه نمایش 3 اینچ برای خواندن کتاب های الکترونیکی و همچنین جستجو در اینترنت کوچک به حساب می اید . در مقابل برای بسیاری از افراد نیز که چندان به خواندن کتاب و اینترنت گردی عادت ندارند صفحه نمایش 3 اینچ با چنین کیفیتی لازم و کافیست. در این مرحله می توان به هر دو گوشی نمره قبولی داد .
صفحه کلید پلاستیکی 5 ردیفه در Pro2 و صفحه کلید فلزی 4 ردیفه در X1 مورد دیگری است که باید به آن اشاره کرد . صفحه کلید Pro2 صفحه کلیدی کاملتر است و میت وان با اطمینان گفت در زمان عرضه بهترین در بین هم رده های خود خواهد بود . مطمئنا در تایپ با هر دو گوشی با توجه به صفحه کلید های بسیار خوب و مکانیزم باز شدن آنها با مشکلی رو به رو نخواهید بود . گرچه در صفحه ای با اندازه ی 3.6 اینچ کمتر نیاز به استفاده از صفحه کلید فیزیکی خواهید داشت .
هر دو گوشی از سیستم عامل ویندوز موبایل حرفه ای 6.1 بهره می برند و کمتر کسی از قابلیت های گوشی های HTC در این زمینه یا همان Touch Flo 3D بی اطلاع است . در دو مدل اخیر HTC یعنی Diamond2 و Pro2 رابط کاربری بهبود یافته است و حال دارای عملکرد بهتر و قابلیت های بیشتری است . در مقابل X1 نیز با بهره گیری از پنل های گوناگون از جمله Touch Flo 3D حرف های بسیاری برای گفتن دارد . می توان گفت X1 در این زمینه از تنوع بیشتری برخوردار است و شما با انتخاب های بیشتری برای صفحه Today خود رو به رو هستید .
اضافه شدن نوار زوم در Pro2 مورد جدیدی است که بخصوص در مرورگر اینترنت می تواند به کمک شما بیاید . در مقابل X1 قابلیت Touch Zoom را دارد که شما می توانید با کلیک بر روی هر قسمت از صفحه بر روی آن قسمت کنترل کافی را بدست آورید . باید دید در عمل کدامیک کاربردی تر است . البته مسلما نوار زوم Pro2 کاربرد های بیشتر خواهد داشت .
نکته دیگر وجود دکمه های جهت و بخصوص Optical Joystick در X1 است که بسیار کاربردی و تاثیر گذار است . در مقابل Pro2 با بهره گیری از صفحه ی 3.6 اینچ کمتر نیازی به دکمه های جهت و یا Optical Joystick به مانند X1 دارد .
در X1 بدلیل نبود شتاب سنج شما می توانید در مواقع لزوم از یکی از Soft Key ها برای چرخاندن صفحه بدون باز کردن کیبورد استفاده کنید، همچنین خروجی تلویریون نیز وجود ندارد. در Pro2 نیز از وجود جک 3.5 بی بهره خواهید بود . انتخاب با شماست ، کدامیک برای شما کاربردی تر است ؟
هر دو گوشی از مدل پردازنده Qualcomm MSM7200A 528 MHz processor بهره می برند .در زمینه میزان رم و رام شما با مشکلی رو به رو نخواهید شد . تست ها گوناگون در آینده ای نزدیک مشخص کننده گوشی سریعتر خواهند بود .
نوع CMOS با 3.2 مگاپیکسل دوربینی است که هر دو گوشی از آن بهره می برند . X1 دارای فلش از نوع LED است و با کمال تعجب Pro2 فلش ندارد . کیفیت هر دو دوربین طبق عکس های گرفته شده کاملا قابل قبول است و در کلاس خودشان از بهترین ها . X1 دارای قابلیت Touch Focus نیز می باشد .
نکته پایانی نیز طبق حدس احتمالی شما مربوط به باتری خواهد بود که هر دو گوشی از باتری با ظرفیت 1500mAh بهره می برند . باید منتظر ماند و دید آیا چنین باتری برای Pro2 کافی خواهد بود یا خیر در حالی که یکی از نکات مثبت X1 باتری قوی آن محسوب می شود .
در گوشی Pro2 از قابلیت Noise cancellation with dedicated microphone برای به حداقل رساندن میزان نویز در هنگام مکالمه و توانایی برقرار کنفرانس صوتی با بهترین کیفیت استفاده شده است . همچنین می توان در این مدل انتظار بلند گو هایی با کیفیتی عالی را داشت.
نکته پایانی در مورد X1 نیز طراحی برجسته آن است که با بهره گیری از فلز براق در مدل نقره ای آن جذابیتی بی نظیر را برای این گوشی ایجاد کرده است که در مقابل نمی توان چنین جذابیتی را بدلیل استفاده مطلق از رنگ مشکی در Pro2 برای این گوشی قایل شد .

دوستان اگه نکته ای جا افتاده بفرمایید تا توضیح بدم.

استفاده از مطلب ، تنها با ذکر نام نویسنده.
محمد رضا . خ

merikh_merikh
24-05-2009, 13:09
سلام.
دوست عزيز بررسي جالبي بود.ممنون.
حالا اگه قيمت را در نظر نگيريم به نظره شما خريد کدام گوشي بهتره و کدام يک نياز هاي بيشتري را از کابران برطرف ميکنه؟

Mohammad
24-05-2009, 14:46
خواهش می کنم.
همیشه در انتخاب گوشی حرف اول کاربرد خریدار از گوشی می زنه + امکانات و سطح توقع .
بنده بین این دو گوشی X1 را انتخاب کردم چرا که ابعاد گوشی برام مهم بود و صفحه 3 اینچ رو ترجیح می دادم . زیبایی X1 هم واقعا چشم گیره . به نظر من مهمترین دلیلی که می تونه شما رو به انتخاب Pro2 منتج کنه سایز صفحه هست .
در زمینه امکانات هم هر دو با توجه به ویندوز موبایل بودن تقریبا در یک سطح قرار دارند .
باید به این نکته هم اشاره کرد که در ایران نمی توان از بسیاری از امکانات گوشی هایی در این سطح بدلیل وجود محدودیت و کمبود ها استفاده کرد.

merikh_merikh
25-05-2009, 09:10
ممنون دوست عزيز.
يه سوا ل ديگه:درسته که تاچ پرو2 کليد چهار جهته نداره؟
اگه اين طوري باشه ايکس1 خيلي سرتره.............

Mohammad
25-05-2009, 09:57
همونطور که عرض کردم وجود کلید چهارجهته برای گوشی هایی با صفحات کوچک بیشتر نیاز هست تا گوشی با صفحه ی 3.6 اینچ !
عملا شما چندان نیازی به کلید چهارجهته نخواهید داشت .
بنابراین نمیشه گفت خیلی سرتر هست بلکه کمی در این زمینه بهتر هست.

Mah12
25-05-2009, 15:53
این موضوع زمانی بیشتر نمایان می شود که متوجه شویم پردازنده Touch Pro2 در سطحی پایین تر قرار دارد و دوربین نیز بدون تغییر و حتی بدون فلش گشته است . گرچه تفاوت پردازنده ها چشم گیر نیست ولی بکار نبردن مدل MSM 7201A خود جای تعجب دارد

سلام ممنون از تاپیکتون ولی این حرف در ست نیست...
پردازنده 7200 و 7201 تنها تفاوتشون در فیلمبرداری قویتر 7200 هست به همین دلیل در تاچ پرو 2 و دیانوند 2 برای فیلمبرداری بهتر از این پردازنده استفاده شده...
تفاوت نسخه آمریکایی و اروپایی X1 هم همینه و البته تفاوت شبکه که ربطی به این موضوع نداره...

سپاس

merikh_merikh
26-05-2009, 08:50
ممنون.
ولي من با توجه به انتظارات خودم که با گوشي هم زياد کار ميکنم به همين دليل کليد چهار جهته برام مهمه.
دوست عزيز من يکي از فاميلامون سوعد زندگي ميکنه.به نظره شما اونجا قيمتش با اين جا چه قدر ميتونه تفاوت داشته باشه؟(منظورم با هر دو گوشي بود)

OMID=KING
27-05-2009, 15:08
مقایسه ی خوبی بود ولی بیشتر به نقات قوت دو گوشی پرداختید اقا محمد ... از معایب هر دو هم بیشتر بگید.

Mohammad
30-05-2009, 13:04
سلام ممنون از تاپیکتون ولی این حرف در ست نیست...
پردازنده 7200 و 7201 تنها تفاوتشون در فیلمبرداری قویتر 7200 هست به همین دلیل در تاچ پرو 2 و دیانوند 2 برای فیلمبرداری بهتر از این پردازنده استفاده شده...
تفاوت نسخه آمریکایی و اروپایی X1 هم همینه و البته تفاوت شبکه که ربطی به این موضوع نداره...

سپاس

سلام دوست عزیز ...
خیر ، اینگونه نیست ، تقاوت در قدرت فیلم برداری یکی از تفاوت هاست و در مدل 7201 تغییرات دیگه ای از جمله بهبود عملکرد وجود داره .
تفاوت نسخه امریکایی و اروپایی همینطور که فرمودین در استفاده از این دو پردازنده هست.

Mohammad
30-05-2009, 13:06
ممنون.
ولي من با توجه به انتظارات خودم که با گوشي هم زياد کار ميکنم به همين دليل کليد چهار جهته برام مهمه.
دوست عزيز من يکي از فاميلامون سوعد زندگي ميکنه.به نظره شما اونجا قيمتش با اين جا چه قدر ميتونه تفاوت داشته باشه؟(منظورم با هر دو گوشي بود)

والا در این زمینه اطلاع دقیق ندارم . فکر نمی کنم چندان چشم گیر باشه . قیمت جهانی رو چک کنید.

Johnny Grey
30-05-2009, 14:14
تنها ایراد تاچ پرو نداشتن دی پد هست که تو برنامه های جاوا کاربرد داره و بدون اون بعضا نمیشه از برنامه هاش استفاده کرد..

Mohammad
30-05-2009, 19:36
مقایسه ی خوبی بود ولی بیشتر به نقات قوت دو گوشی پرداختید اقا محمد ... از معایب هر دو هم بیشتر بگید.
سلام...
در بین صحبت هام به معایب هم اشاره کردم کم و بیش ولی خب سعی می کنم در اسرع وقت در پستی اختصاصی به بررسی معایب هر دو بپردازم.
ممنون.:20:

yamato
01-06-2009, 15:21
به نظر من این چیزایی که شما ها میگین مربوط به مقایسه ی 2 تا گوشی غیر تاچ هست.فقط دارین میگین صفحه این کوچیکتره این دی پد داره اون نداره.وقتی 2 تا گوشیه تاچ مقایسه میشن یکی از مهمترین اساس مقایسه اینترفیس هست که هیچکس چیزی در موردش نمیگه.

merikh_merikh
02-06-2009, 08:27
به نظره من در این زمینه فرق چندانی ندارن ولی ایکس1 تا حدودی بهتر میباشد چون زمینه های زیادی داره

Mohammad
02-06-2009, 10:36
به نظر من این چیزایی که شما ها میگین مربوط به مقایسه ی 2 تا گوشی غیر تاچ هست.فقط دارین میگین صفحه این کوچیکتره این دی پد داره اون نداره.وقتی 2 تا گوشیه تاچ مقایسه میشن یکی از مهمترین اساس مقایسه اینترفیس هست که هیچکس چیزی در موردش نمیگه.

سلام ...
با نظر شما موافق نیستم .
حتی در گوشی های تاچ مواردی رو که گفتم می تونن مهم باشن و هستن .
در زمینه اینترفیس هم فکر می کنم کمتر کسی باشه که با پنل های X1 و یا TF3D آشنایی نداشته باشه و قابلیت ها هر دو کاملا مشخص هست .
با این وجود اگه دوستان لازم می دونند میشه توضیحات اینترفیس رو هم اضافه کنم .

Mohammad
05-06-2009, 22:51
سلام ...
همونطور که وعده داده بودم در این پست صرفا به بررسی معایب X1 و Pro2 می پردازم .
حتما شما هم با این جمله موافق هستید که هیچ چیزی کامل نیست . این موضوع در مورد گوشی های موبایل نیز صدق می کنه و معمولا شاهد این هستیم که هر گوشی معایب خاص خودش رو داره و انتخاب ما سرانجام به گوشی ختم میشه که معایب کمتری داشته باشه و نیازهای ما رو بهتر برطرف کنه.

معایب X1 :

-- علیرغم ظاهر بسیار زیبای X1 معایب ریز و درشتی در طراحی و مواد بکار رفته وجود دارد . ترک خوردگی قاب در بعضی موارد ، فاصله موجود ما بین کیبورد و صفحه و همچنین فاصله قاب پوشاننده ی باتری از موارد قابل ذکر هستند . کمی لقی هم با توجه به نوع طراحی وجود داره که در بعضی گوشی ها نیز افزایش پیدا می کنه . اینکه با کدام مشکل رو به رو شوید بستگی به شانس شما در گوشی خریداری شده داره !

-- عملکرد نسبتا ضعیف صفحه نمایش در نور آفتاب که معمولا در سایر برند ها بجز گوشی های نوکیا دیده میشه نیز وجود داره .

-- نداشتن شتاب سنج با توجه به جا افتادن این قابلیت در گوشی های امروزی . شما می تونید برای چرخیدن صفحه یکی از دکمه های سافت رو به این کار اختصاص بدین .

-- نداشتن خروجی تلویزیون یکی دیگر از معایب هست که البته برای همه افراد کاربرد نداره.

-- کیفیت عکس های گرفته شده قابل قبول هست ولی در زمینه فیلم برداری علیرغم رزیلوشن VGA ، با توجه به ذخیره شدن بصورت فرمت 3gp کیفیت تا حدودی افت می کنه . همچنین باید به این نکته اشاره کرد که دوربین در هنگام عکس برداری به شدت به لرزش حساس هست و عکس های زیادی خراب خواهد شد و شما مجبورید برای عکس برداری بهتر از دکمه مرکزی D-Pad استفاده کنید.

-- پایین بودن کیفیت صدا و داغ شدن بیش از حد باتری رو میشه بعنوان آخرین عیوب برشمرد.

معایب Pro2 :

-- در نگاه اول سایز و وزن گوشی قابل توجه هست و می تونه تا حدودی آزاردهنده باشه . فراموش نکنیم که از صفحه 3.6 اینچ به همراه کیبورد سخت افزاری بهره می بره.

-- نداشتن سوکت 3.5 میلیمتری یکی از معایب مشهود هست .

-- عملکرد دوربین نیز اصلا قابل قبول نیست و در سطح پایینی قرار دارد ، به این مورد نداشتن فلش و دکمه دوربین رو نیز اضافه کنید.

-- به مانند X1 نیز در نور آفتاب عملکرد چندان قابل قبولی نداره .

-- میزان باتری با توجه به اعداد اعلام شده بسیار خوب به نظر میاد ولی باید منتظر ماند و دید در عمل چگونه هست . به نظر من در حد متوسط خواهد بود .

-- همرنگ نبودن قلم با رنگ بدنه گوشی هم می تونه یکی از معایب ریز موجود باشه گرچه شاید چندان به چشم هم نیاد.

در پایان باید اشاره کنم با توجه به ورود تازه Pro2 به بازار باید کمی منتظر موند تا نقاط ضعف و قوتش بیش از پیش مشخص بشه و مطمئنا در روزهای آینده حرف های تازه ای برای گفتن وجود خواهد داشت.

peter-se
06-06-2009, 09:24
سلام محمد جان بنده یه چند تا انتقاد از مقایست داشتم 1.برای فاصله کیبرد و پشت صفحه نمایش .نه تنها عیب نیست بلکه مزیت چون من که پرو دارم و کیبرد کاملا کیپ صفحه نمایشه در صورت باز و بسته شدن مکرر باعث ایجاد خط روی دیواره قاب پشت صفحه نمایش میشه
2.در مورد حساسیت لرزش دست این مشکل در رام r3مگه حل نشده من با یه ایکس وان که رام r3داشت عکس گرفتم حتی دستمم یکم لرزوندم اما چیزی مشاهده نشد
3.باطری هم شما اولین کسی هستین که میشنوم میگه داغ میشه خیلی!

Mohammad
06-06-2009, 13:29
ممنونم از نظرتون .
1 - شاید حق با شما باشه ولی هنگامی که به گوشی نگاه می کنید این فاصله حسی خوبی رو القا نمی کنه ! همچنین در بعضی موارد باعث لقیه بیش از حد نیز شده.
2- فرصت نشد گوشی خودم رو به جدیدترین فیرم ارتقا بدم ولی از سایر دوستان که پرسیدم تایید کردند که تفاوت چندانی در این زمینه ایجاد نشده .
3- خیر. این مورد وجود داره و سایر دوستان هم تایید کردند که کمی بیش از حد داغ می کنه . اگه بیشتر از 15 دقیقه با گوشی صحبت کنید احتمالا متوجه میشید . همچنین در استفاده های سنگین و مداوم از جمله مرور وب.

A.R.B.N
06-06-2009, 17:16
دوستان من به عنوان کسی که x1 داره از x1 هرچی انتظار داشتم رو گرفتم
پنل های x1 تمام کارایی هایی که شما از چند موبایل انتظار دارید رو در یک گوشی به شما اراعه میده
محیط های گرافیکی / سرعت پردازش / و ...
همچنین آنتن دهی که فکر میکنم مهمترین مسئله توی گوشی باشه
من پیشنهادم طبق برسی که دوست عزیزم انجام داد
باز هم x1 هست
چون با توجه به چیز هایی که گفت میشه گفت
htc توی: باتری / کیفیت تصویر / برتری دوربین x1 به دلیل فلاش / کار در اینترنت (x1 با کمک قمل خیلی راحت میتونید به قسمتی که میخوای زوم کنید و خیلی راحت در حالت زوم صفحه رو به اینطرف و آن طرف حرکت دهید) و چند مورد دیگه میشه گفت htc مغلوب x1 میشه...

Mohammad
06-06-2009, 17:30
ضمن تایید صحبت دوستمون موردی رو که باید اضافه کنم کیفیت و بلندی صدا در حین مکالمه هست که تا حالا به شخصه تویه هیچ گوشیه دیگه ای ندیده بودم !!

Mohammad
09-06-2009, 09:09
مقاله رو با جمع بندی مطالب بازنویسی کردم :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

peter-se
10-06-2009, 00:07
بنده ضمن تایید نظر محمد عزیز باید عرض کنم همین تجروبه را با اچ تی سی تاچ داشتم

AryanLand
25-08-2009, 04:07
چه قدر هم همه جا اسم omnia نوک فرومهاست؟!!!

بابا omnia رو وارد این مقایسه گوشیهای برتر نکنید
دوستان اگه میخواید من یه تایپیک بزنم با این عنوان (مقایسه تخصصی samsung omnia و nokia 1200 ) فکر کنم جالب باشه![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

جدا" جالبه اصلا" X1 محلی از اعراب تو پاکت پی سی ها داره که با تاچ پرو 2 مقایسه بشه؟!!!!!مثل اینه که شما بنز رو با فرقون بخوای مقایسه کنید .بازم 100 رحمت به امنیا .
بازم متذکر میشم که بنده خودم هم مثل شما پولم رو دور ریختم و X1 رو خریدم اما الان مثل ....(روم به دیوار) پشیمونم . :46::11:

راستی یه خبر خوش مال منم ترک اول رو برداشت:39::39: