PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چیستان ؟؟؟ ( مهمان ناخوانده مزارع )

khezr132
18-05-2009, 22:49
این عکس مربوط به علف هرز بسیار سمج و بسیار مزاحم در مزارع غلاته که اشک هر کارشناس حفظ نبات و زارع و آبیار و ..... با دیدن اون در میاد .
محل ندگی این علف روی خوشه هست و مثل یک طناب طولانی به پای آدمیزاد میپیچه و رهایی از اون وقتی که به دامش میافتی ، کار بسیار پر زحمتیه.
رفقا ، کمک کنید تا اولا اونو بشناسیم در ثانی راه مبارزه با اونو یاد بگیریم و آخر اینکه باسه پربار تر شدن تاپیک و تشکیل یک مجموعه مصور از علفهای هرز و راه مبارزه با اونها شما هم شرکت کنید و از علفهای هرز اطرافتون عکس بگیرید و اینجا آپ کنید.
موفق باشید و مفید ، خضری

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

khezr132
22-05-2009, 22:57
عجب استقبال خوبی . از اینکه در بحث شرکت میکنید و پاسخ میدید ، ممنونم!!!!!!!!!!
این فروم این روزها خیلی فعاله و کلی مطلب خوندنی توش پیدا میشه !!!!!!!!
باشه خودم میگم ، این علف هرز مرموز همون ماشک گل خوشه ایه . البته یه شباهتی به شیرین بیان هم داره . برای مبارزه هم میشه از 2-4-d استفاده کرد و اگه اختلات سموم مد نظر باشه بایستی از گرانستار استفاده کرد .

khezr132
22-05-2009, 22:58
با سلام
دوستان کارشناس ، حتما بیشتر شما حد اقل چندین بار با کشاورزان و در محل کار اونها یعنی مزرعه روبرو شدید و از طرف اونها با آماج سئوالات روبرو شدید که ممکنه جواب خیلیهاشم بلد نباشیم و به عناوین مختلف سعی کرده باشیم تا یه جوری سر کشاورزو شیره بمالیم تا از مهلکه با حفظ آبرو فرار کنیم .
این اتفاقیه که باسه همه فارغ التحصیلای کشاورزی می افته . باسه من که خیلی اتفاق افتاده . رفقا باید اینو بهتون بگم که این یه امتحانیه که کشاورز از ما میگیره . ممکنه جواب بیشتر سئوالهاش رو هم بدونه اما با این کار هم میخواد ما رو امتحان کنه و هم اینکه خودشو به ما ثابت کنه و تجربشو به رخ ما بکشه .
اونها از نظر تجربی از ما بالاترند و باید این مزیت رو قبول کنیم . پس باسه اینکه کم نیاریم باید علاوه بر مطالب تئوری دانشگاه ، یه چیزایی هم بدون اینکه طرف بفهمه از کشاورز یاد بگیریم .
یکی از سئوالهایی که 95 درصد کارشناسا گیرش میفتند ، فرق بین گندم و جو و متاسفانه اکثرا هم کم میارن و این شده بین کشاورزا یه ضرب المثل که فلانی هنوز فرق گندم رو با جو نمیدونه .
گاهی یه کارشناسو میبرند سر مزرعه جو و بهش میگند که این گندم ما فلان مشکل رو داره و طرف هم میره سر کار و باسه گندم قلابی آقا حسابی تجویز میکنه غافل از اینکه دارن بهش میخندند . بنابراین شما از فاصله دور در مراحل مختلف رشدی ( اوایل رشد ، 3 تا 5 برگی ، پنجه زنی ، ساقه دهی و پیدایش خوشه ) باید قادر باشید تا گندم و جو رو از هم تشخیص بدی و این از واجبات هر کارشناسیه .
کشاورز به رشته شما کاری نداره و فرقی نمیکنه چی خوندی . از نظر اون شما یک مهندسی و باید همه چیز رو بدونی . اگه نتونی این بدیهیات رو پاسخ بدی هم آبروی خودتو بردی و هم کشاورز رو به مهندس کشاورزی بد بین کردی .
پس بیایید با هم کمک کنیم تا این دو تا غله مهم رو از هم تشخیص بدیم .
منتظر پاسخهای شما میمونم :

golrokh_E
23-05-2009, 13:29
یکمی هم شبیه به خلره مگه نه؟

khezr132
23-05-2009, 21:02
یکمی هم شبیه به خلره مگه نه؟

بازم گلی به جمال گلرخ خانم عزیز که مثل همیشه پیگیر مطالب اینجا هستند و این تاپیکهارو از مردگی نجات میدن . امید وارم که خبر قبولی ایشون رو در کارشناسی ارشد بشنویم و بهش تبریک بگیم .
گلرخ جان شما از نظر اطلاعات بسیار غنی هستید . جدا بهتون تبریک میگم . من خودم هم به خلر یا به قول کشاورزا ، هلر شک کردم و خیلی هم تو منابع دنبالش گشتم اما چیزی پیدا نکردم . خلر در بعضی از منابع جزء گیاهان زراعی ازش یاد میشه .
اگه یه عکس واضح و خوب از خلر داری ، آپ کنید تا با هم مقایسشون کنیم .
ممنونتم

golrokh_E
25-05-2009, 00:16
ممنون از لطفت . چون این روزا برخورد دارم با این گیاهان یه چیزایی هنوز تو ذهنم مونده والا....

من خلر توی مزرعه دیدم.تک گل داره ولی این ماشک گلهاش خوشه ای هستند .
عکسی که خودم انداخته باشم ندارم از اینترنت سرچ کردم.

khezr132
25-05-2009, 23:32
ممنونم که عکس گذاشتی . چقدر شبیه شیرین بیانه

mohammad_e_d
26-05-2009, 00:09
ممنونم که عکس گذاشتی . چقدر شبیه شیرین بیانه
راست راستی خودشه یا نه

golrokh_E
26-05-2009, 00:12
این شیرین بیانه

mohammad_e_d
26-05-2009, 07:54
مرسی اگه میشه تاپیکی برنید در این عنوان که گیاهان دارویی رو با شکل نشون داده واقعا خییلی خوب میشه چنین تاپیکی بزنید اینجوری اطلاعات بنده هم میره بالا مرسی

mohammad_e_d
26-05-2009, 07:55
ممنون میشم تاپیکی که فقط عکس گیاهان دارویی باشه بزنید مرسی

khezr132
27-05-2009, 11:55
خانم يا آقاي محمد ( ببخشيد عكس آواتار با ID شما همخواني نداره :41: )
من راجع به گياهان دارويي اطلاعاتي ندارم اما اين تاپيك هم مناسب باسه اين موضوع نيست . فكر ميكنم بهتر باشه تا يه تاپيك مجزا باسش ايجاد كنيد و دوستاني كه اطلاعاتي دارند هم ( البته اگر بيايند ) همكاري كنند .
البته از اينكه لطف كردين و اينجا مطرح كرديد از شما سپاسگزارم :11:

khezr132
27-05-2009, 12:05
خانم يا آقاي محمد ( ببخشيد عكس آواتار با ID شما همخواني نداره :41: )
من راجع به گياهان دارويي اطلاعاتي ندارم اما اين تاپيك هم مناسب باسه اين موضوع نيست . فكر ميكنم بهتر باشه تا يه تاپيك مجزا باسش ايجاد كنيد و دوستاني كه اطلاعاتي دارند هم ( البته اگر بيايند ) همكاري كنند .
البته از اينكه لطف كردين و اينجا مطرح كرديد از شما سپاسگزارم :11:

khezr132
27-05-2009, 12:17
از دو حال خارج نيست :
1- يا اين انجمن خيلي كم بازديد شده
2- يا ضرب المثل اون كشاورزه ( متاسفانه ) راجع به ما كارشناسا ، مصداق داره
3- ويا اينكه اين تاپيك با موضوعاتي كه مطرح ميشه از نظر بازديد كننده هاش جالب نيست و ادامه اين چيستان ديگه لزومي نداره

تعجب ميكنم چون همين تاپيك در سايت ديگري هم پيگيري ميشه و دوستان شركت ميكنند و استقبال خوبي هم ميشه . اظهار نظر شماست كه به فعاليت و جمع آوري اطلاعات توسط ديگران معنا ميبخشه . در عين حال جواب اين چيستان 2 را هم خودم ميگم و با اجازه همگي كركره رو ميديم پايين جاش ساندويجي باز ميكنيم .

همونطوری که گلرخ خانم اشاره کردند :
1- رنگ مزرعه جو از دور روشن تر به نظر میرسه و کاملا با گندم قابل تمیز دادنه
2- بوته های جو در اوایل فصل رشد بصورت پخش دیده میشه و خوابیده اما گندم به صورت ایستاده و جمع و جور
3- برگهای جو پهن تر از گندمه
4- گوشوارکها در گندم کوتاهه و کوچک اما در جو بلنه و پیچیده و به قول گلرخ به هم میرسه
5- ریشکها در جو بلنده ولی در ارقام مختلف گندم یا تحلیل رفته و یا کوتاهتر از جو هستش

AaVaA
27-05-2009, 12:28
و با اجازه همگي كركره رو ميديم پايين جاش ساندويجي باز ميكنيم .

من مخالفم
به کار تاپیک ادامه بدین..:11:

من خودم به شخصه اصلن متوجه وجود چیستان دوم نشدم ! شاید خیلی روی پست ها دقت نکردم وگرنه تاپیک خیلی جالبیه

شما با علاقه و همین تعداد کم بازدید کننده به کار تاپیک ادامه بدین مطمئننا علاقمندهای بیشتری هم پیدا میشن

khezr132
31-05-2009, 09:31
من مخالفم
به کار تاپیک ادامه بدین..:11:

من خودم به شخصه اصلن متوجه وجود چیستان دوم نشدم ! شاید خیلی روی پست ها دقت نکردم وگرنه تاپیک خیلی جالبیه

شما با علاقه و همین تعداد کم بازدید کننده به کار تاپیک ادامه بدین مطمئننا علاقمندهای بیشتری هم پیدا میشن

AaVaA عزيز ، دوست قديمي و كم پيدا
ازديدن اين اظهار نظر و اسم شريف شما بسيار خوشحال شدم . همينكه بدونم بزرگواراني چون شما اين تاپيك رو دنبال ميكنند ، بهترين دليله تا من هم ادامه اش بدم .
ازتون ممنونم و امر شمارو اطاعت ميكنم .
:11:موفق و پيروز باشيد دوست من :11:

khezr132
03-06-2009, 09:21
و اما سئوال چيستان امروز :
تو مزرعه قدم ميزدم و در حال و هواي خودم بودم و داشتم به مير حسين موسوي فكر ميكردم ( نكته اخلاقي ) كه خوشه هاي سربزيري در بين خوشه هاي سالم و طبيعي نظر منو به خودشون جلب كردن !!
اولش فكر كردم دارن به روش كره اي به من سلام ميكنند و من هم به رسم ادب ، رو به اونها تعظيم كردم .
فايده نداشت ، سرشونو بالا نياوردن كه نياوردن . از اين خوشه ها تو مزرعه خيلي بود و شكلهاي متفاوتي هم داشتند . سربه زير بودن اونها و چروكيده بودن دانه هاشون نبايد به خاطر ادب واحترام و يا افتاده حالي اونها باشه .
پيدا كنيد پرتغال فروش را

pocke
07-06-2009, 10:25
این بد شکلی نمی شه که تریپس ایجاد می کنه؟؟؟؟

چون شته روسی یه حالت پیچشی بالای گندم ایجاد می کنه.

پس فکر کنم بد شکلی شته یا تریپس باشه.

درست هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من 2 نمونه دارم بعدن می زارم مال روسی رو.

khezr132
08-06-2009, 08:55
این بد شکلی نمی شه که تریپس ایجاد می کنه؟؟؟؟

چون شته روسی یه حالت پیچشی بالای گندم ایجاد می کنه.

پس فکر کنم بد شکلی شته یا تریپس باشه.

درست هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من 2 نمونه دارم بعدن می زارم مال روسی رو.

سلام دوست عزيز و گرامي
خوشحالم كه مجدد اسم شما رو در پاسخها ديدم . خانم مهندس اين دفرمه كردن از خسارت شته روسي هست كه عكس گرفتم . البته طبق فرمايش شما ، بسيار نزديك به خسارت تريپس هست و ممكنه آدم رو به اشتباه بندازه و در صورت بازديد از مزرعه و چك كردن خوشه ها ميشه با اطمينان صحبت كرد .
دوست گرامي اين تاپيك چيستان رو در سايت ديگري هم ايجاد شده كه بر خلاف اين سايت ، بسيار پر طرفداره و در اونجا يه حالت مسابقه به خودش گرفته و كسي كه پاسخ صحيح رو ميده ، مسئوليت طرح چيستان بعدي به عهدش ميفته .
اگر راغب به همكاري هستيد ، ممنون ميشم سئوال بعدي رو طرح كنيد تا شايد اين تاپيك به لطف شما از مردگي نجات پيدا كنه و شور حال به اين مجموعه برگرده.

pocke
08-06-2009, 17:02
من فکر می کردم شته روسی همیشه ایجاد یه پیچش در بالای گندم می کنه چون من یه نمونش رو داشتم.!!!!!!!!!!!!!!!!!
در کل تاپیک جالبی هست حیفه آنقدر کم می یان سر می زنن.
من تا آخر این تاپیک باهات هستم.
باشه.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

گیاهش چغندر است.

pocke
08-06-2009, 17:05
ببخشید کیفیتش بده در سری آینده جبران می شه.

پخ

khezr132
09-06-2009, 11:08
من فکر می کردم شته روسی همیشه ایجاد یه پیچش در بالای گندم می کنه چون من یه نمونش رو داشتم.!!!!!!!!!!!!!!!!!
در کل تاپیک جالبی هست حیفه آنقدر کم می یان سر می زنن.
من تا آخر این تاپیک باهات هستم.
باشه.

گیاهش چغندر است.

pocke جان ، عكست بصورت كد آپ شده و من نميتونم ببينمش . در freezpic بايد گزينه آخر رو كپي كني . لطفا اصلاحش كن تا عكس رو اينجا ببينيم
ممنونم كه همكاري كردي

pocke
09-06-2009, 13:52

خوب حالا بگید چه نوع بیماری داره؟؟

pocke
09-06-2009, 14:10

اینم یه عکس دیگه ببینم چی کار می کنی.

خوب بگو .

khezr132
10-06-2009, 08:59
پوكه جون ، قرار نشد از روي كتاب عكس بگيري و يه سئوالي طرح كني كه فقط خودت بتوني جوابشو بدي !!
( كنار عكس نور فلاش پيداست از همون فهميدم كه از كتاب عكس گرفتي . ببين چقدر تيزم !!! )
يه چيزايي يادمه فكر كنم اين علائم رو درخصوص نماتد ديده باشم . البته هيچ كاري با چقندر ندارم و به همين دليل عوارضشم نميشناسم . احتمالا بايد نماتد مولد سيست باشه و اون توده عكس اولي هم بايد تخمش باشه.

pocke
10-06-2009, 20:52
( كنار عكس نور فلاش پيداست از همون فهميدم كه از كتاب عكس گرفتي . ببين چقدر تيزم !!

خوب چی کار کنم داخل آزمایشگاهمون این نمونه رو نداشتیم واسمون پرینتش رو آوردن.

يه چيزايي يادمه فكر كنم اين علائم رو درخصوص نماتد ديده باشم .

آفرین نماتد سیست یا کیست چقندر هستش.

نوبت تو هست.(سخت نباشه هااااااااااااااااااااا)

khezr132
11-06-2009, 09:09
پوكه جون ممنونم
الان دسترسي به عكسهام ندارم و شب از منزل چيستان رو طرح ميكنم . خودتو باسه ماراتون بعدي آماده كن

pocke
11-06-2009, 11:37
الان دسترسي به عكسهام ندارم و شب از منزل چيستان رو طرح ميكنم . خودتو باسه ماراتون بعدي آماده كن

واااااااااااااااای ترسیدم.

زود عکس بزار که دارم می میرم از فضولی.

khezr132
15-06-2009, 00:23
با سلام
چیستان امشب مربوط به نام یک علف هرزه و شما با دیدن تصویر زیر بایستی نامش رو تشخیص بدین . اینم عکسش

اگر اسم هر دو گونه رو هم بگید که خیلی بهتره .البته نام یکیش هم کافیه

pocke
15-06-2009, 08:09
این بیشتر شبیه درخته تا علف هرز.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

یه راهنمایی کن بچه تازه راه اوفتاده.

khezr132
15-06-2009, 09:01
این بیشتر شبیه درخته تا علف هرز.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

یه راهنمایی کن بچه تازه راه اوفتاده.

خوب پوكه جان اينم يه راهنمايي فوق العاده ::18:
اين گياه يك علف هرز است و درخت نيست:31::21:

ديگه از اين بيشتر نميشه و فقط مونده كه اسمشو بگم كه اونم كار شماست نه من :27:

arashbi2
15-06-2009, 09:10
خوب اصلا یه کار کن شما برو اون گیاه رو به مسئول گیاه شناسی اطراف شهرتون نشون بده خودش بهت میگه چی هست و چطوری میشه از بین برد

pocke
17-06-2009, 17:57
خوب اصلا یه کار کن شما برو اون گیاه رو به مسئول گیاه شناسی اطراف شهرتون نشون بده خودش بهت میگه چی هست و چطوری میشه از بین برد

مثل اینکه در باغ و باغچه به سر می بری.

بابا انجا چیستان هست.
khezr132
چند روز وقت بده ببینم چی کار می کنم هنر کردی با این راهنماییت حداقل بگو از چه خانواده ای هست.

golrokh_E
19-06-2009, 19:49
:31: من میدونم چیه !اما نمیتونم بگم چون متقلب محسوب میشم ....:46:
اقا خضری یه راهنمایی بدم؟ از خانواده کاهو هستش:5:

khezr132
19-06-2009, 20:09
به به ، خیر مقدم به گلرخ خانم عزیز . خانم مقدمتون مبارک و قدمتون سر چشم ما .
البته به همراه گلایه از شما که دیر به دیر به اینجا میایین و کم به ما سر میزنید .
رفقا لازمه که گلرخ خانم رو معرفی کنم . ایشون متخصص باغبانی و از بچه های بسیار فعال در زمینه کشاورزی و وب و علوم مرتبطه . اطلاعات بالایی دارند و اگر منت میگذارند و در بحثها شرکت میکنند ، بنده بسیار ازشون سپاسگزارم.
پوکه خانم ، به روی چشم . من صبر میکنم تا شما تلاش خودت رو بکنی اما اگه دیگر دوستان نامش رو گفتند ، چیستان تمام شده محسوب میشه . همونطوری که گلرخ عزیز فرمودند ، از خانواده کاهو هست

golrokh_E
19-06-2009, 20:29
اینا همه که گفتی من بودم؟:31:
خب اخه اینجا سوالاش مشترک با انجمنه...دیگه حس اومدنم ترغیب نمیشه...:13:یه تفاوتی اگر غایل بشید توی سوالات که من 24 ساعته اینجام...:11:

khezr132
19-06-2009, 20:34
این گوی و این میدان . کی گفته همیشه من سئوال بدم . بعد از اینکه پوکه جواب داد ، منتظر سئوال شما میمونیم ( دارم گولت میزنم که دستتونو تو این تاپیک بند کنم )

golrokh_E
19-06-2009, 20:37
:31: روال مسابقه به هم میریزه! کسی که جواب داده باید سوال بزاره!:46:
میام اینجا هم تعقیب میکنم ...:27:

khezr132
19-06-2009, 22:08
:31: روال مسابقه به هم میریزه! کسی که جواب داده باید سوال بزاره!:46:
میام اینجا هم تعقیب میکنم ...:27:

سپاس بیکران ، گلی جان:11:

khezr132
21-06-2009, 08:06
سلام پوكه جان
دوست گرامي ، اگر اجازه بديد پاسخ رو بگذاريم تا مانع از طرح سئوال بعدي نشه .

با تشكر از شما . ميدونم كه الان موقع امتحانات شماست و زماني براي جستجو و شناسايي اين علف نداريد .

pocke
21-06-2009, 08:51
مرسیث اگه این کار رو بکنی دیگه دستت درد نکنه راستش من سرچ زدم ولی پیدا نکردم شاید زیاد سرچ نزدم.

اگه می شه دوباره عکسش رو بزار و اسمش رو بنویس.

شرمنده .

khezr132
21-06-2009, 09:18
با سلام
دوست گرامي ، علف مورد سئوال نامش گاو چاق كن هست كه در همه جا هم پيدا ميشه . از آسفالت خيابانها تا مزارع و باغات و كنار جاده ها

pocke
21-06-2009, 10:07
هر دو تاش این اسم رو داره.؟؟؟؟؟

khezr132
21-06-2009, 10:52
بله دوست من هردوش گاو چاق كنه

pocke
21-06-2009, 13:39
خوب حالا تو عکس می زاری یا من بزارم؟؟؟؟؟

khezr132
21-06-2009, 22:43
اگه شما طرح کنید روال بهم میخوره .:41:
دوستان این برگها مربوط به بوته خربزه هست .
لطفا بگید که چی شد که همچی شد ::18:

caca_caca888
21-06-2009, 22:49
آفت گرفته؟؟؟

فکر کنم عکسارو برعکس گذاشتی اول باید سالمرو میذاشتی.یا بالایی سالمه؟؟

golrokh_E
21-06-2009, 23:13
بین بیماری و عوارض کمبود و بیش بود مواد غذایی شک دارم....موزاییکه؟ :6:

khezr132
22-06-2009, 06:34
آفت گرفته؟؟؟

فکر کنم عکسارو برعکس گذاشتی اول باید سالمرو میذاشتی.یا بالایی سالمه؟؟

با سلام
دوست عزيز از شركت شما در مسابقه ممنونم .
بزرگوار ، هردو برگ بيماري داره و هركدوم در مرحله اي از پيشرفت بيماريه . تفاوت اونها در پيشرفت بيماريشونه :11:

khezr132
22-06-2009, 06:39
بین بیماری و عوارض کمبود و بیش بود مواد غذایی شک دارم....موزاییکه؟ :6:

بازم گلرخ خانم طبق روال معمولشون در سايتهاي ديگر ، گوي رو از ميدان ربود . :18:
ماشااله به اين اطلاعات و معلومات . :20:
گلرخ جان ، موزائيك پاسخ سئواله و شما بايد زحمت طرح سئوال بعدي رو داشته باشيد . :11:

pocke
22-06-2009, 06:51
می زاشتین منم بیام.:41::13::13::13::13:

چرا شکل موزایی این جوری شده.!!!!!!!!!!!!!!!!!!

شاید تازه بیماری رو گرفته.

golrokh_E
22-06-2009, 12:55
بازم گلرخ خانم طبق روال معمولشون در سايتهاي ديگر ، گوي رو از ميدان ربود . :18:
ماشااله به اين اطلاعات و معلومات . :20:
گلرخ جان ، موزائيك پاسخ سئواله و شما بايد زحمت طرح سئوال بعدي رو داشته باشيد . :11:

ممنونم . وافعا درست گفتم!:18::31:

یه سری اطلاعات مختصر مفید هم راجه به موزاییک خربزه بگید دیگه کار رو کامل کردید و من رو عمری سپاس گذار:11:

خب سوال من اینه که اسم این 'گل چیه؟

caca_caca888
22-06-2009, 13:51
نمیشد یه خرده عکسو کوچکتر کنید؟؟؟
یه ساعت طول میکشه تا عکس باز شه.

موزاییک چیه دیگه؟؟

pocke
22-06-2009, 17:10
موزائيك كدو Squash Mosaic Virus (SqMV)

اين بيماري اولين بار در سال 1934 در كاليفرنيا گزارش شد. از آن زمان به بعد در امريكاي شمالي، امريكاي جنوبي، اروپا و استراليا مشاهده شده است.
خسارت اين ويروس به پاي CMV ، WMV و TRSV نمي‌رسد. ويروس موزائيك كدو بيشتر گياهان خانواده كدوئيان را مورد حمله قرار مي‌دهد اما بيشتر ايزوله‌ها اثري روي هندوانه ندارند. علاوه بر كدوئيان اين ويروس مي‌تواند به گياهان ديگر از قبيل نخود حمله كند.
نشانه‌هاي بيماري
علائم اوليه در روي كدو تنبل و كدو عبارت از روشن شدن رگبرگها و لكه‌هاي كلروز در روي برگهاي جوان مي‌باشد. سپس برگها به طرف بالا پيچ خورده لكه‌هاي سبز روشن و تيره در برگها نمايان مي‌شود. يكي از نشانه‌هاي مشخص در روي گياه كدو، وجود برگهاي نخي شكل است و ميوه‌هاي توليد شده از بوته‌هاي كدو تابستانه بدشكل شده، برآمدگيهائي در روي سطح آنها ديده مي‌شود.در روي خيار در برگهاي حقيقي اوليه رگبرگها روشن مي‌گردند و در اطراف اين رگبرگهاي زرد شده نقاط زردي نمايان مي‌شوند. برگهاي جوان ممكن است به طرف بالا پيچ بخورند. در روي برگهائي كه بعداً بوجود مي‌آيند، تعداد لكه‌ها ممكن است بسيار كم و يا اصلاً بوجود نيايند و يا امكان دارد علائم اصلي محو شوند و در نتيجه تشخيص آلوگي مشكل گردد.
در روي گياه Muskmelon رگبرگها كمي روشن مي‌شوند بعداً لكه‌هاي زردي ممكن است بوجود آيند. نوارهاي زرد، نقاط زرد يا زرد عمومي در اطراف رگبرگها ممكن است بوجود آيند تعداد كمي از برگها ممكن است بدشكل شوند.
عامل بيماري
ايزوله‌هاي SqMV از نظر سرولوژيكي به دو گروه تقسيم مي‌شوند. گروه I هندوانه را آلوده مي‌كند و سبب علائم شديدي در روي Muskmelon مي‌شود و در روي كدو تنبل علائم مختصري ايجاد مي كند. گروه II هندوانه را آلوده نمي‌كند و در روي Muskmelon علائم مختصري ايجاد مي‌نمايد و روي كدو تنبل علائم شديدي بوجود مي‌آورد.
در روي Cucumis metuliferus اين ويرس لكه‌هاي موضعي ايجاد مي‌كند و اين ميزبان براي تشخيص اين ويروس بسيار مفيد است. طبق بررسيهائي كه توسط ايزدپناه در ايران انجام گرفته ايزوله‌هاي ايراني 1- SqMV تشخيص داده شده كه از يك واريته محلي خيار چنبر جدا شده است (ايزدپناه 1368).
چرخه زندگي
ويروس موزائيك كدو مي‌تواند روي بذور زندگي كند. در استان بوشهر انتقال SqMV از طريق بذر خيار چنبر (Cucumis meto var. flexuosus Naud) محقق گرديده است اين ويروس نيز مي‌تواند در داخل بدن سوسكها زمستان‌گذراني كند.
گسترش بيماري در سطوح خيلي وسيع توسط بذر امكان پذير مي‌باشد. درصد انتقال گروه I اين ويروس در كدو حدود 4/0 درصد، در هندوانه 5/1 درصد، خربزه Honey Dew 9/2 درصد، در Muskmelon 2/3 درصد و كدو تنبل 5/4 درصد مي‌باشد و ميزان درصد انتقال گروه I بيشتر از گروه II است. در گروه II درصد انتقال در كدو تنبل 1/0 درصد، در كدو 3/0 درصد و اين گروه بذور خربزه Honey Dew و Muskmelon را آلوده نمي‌كند.
حشرات ناقل SqMV عبارتند از: Acalymma trivittata (Mann);
Diabrotica undecimpunctata howardi Barber; Aclyma thiemei thiemei Baly; Diabrotica balteata Le Conte; Epilachna chrysomelina.
در بوشهر مشخص شده است كه هم حشرات بالغ و هم لاروهاي كفشدوزك 12 نقطه‌اي (E.chryssomelina) مي‌توانند Sq MV –1 را انتقال دهند (ايزدپناه، 1368).
مبارزه
روشهاي مبارزه براي SqMV عبارتند از: به حداقل رساندن انتقال به وسيله بذر، حذف ميزبانهائي كه ويروس را در خود ذخيره مي‌كنند و مبارزه با سوسكهاي ناقل، بذور را بايد از مناطقي كه SqMV شيوع ندارد تهيه نمود. هنگامي كه بذور به مقدار زياد آلوده باشند در خلال انبارداري آلودگي بذر كاهش مي‌يابد. در مواقعي كه منبع ويروس شناخته شده و از نظر آلودگي اهميت داشته باشند بايد آنها را از بين برد. گاهي براي از بين بردن ويروس به ناچار بايد تمام گياهان بيمار در منطقه از بين بروند و اين مبارزه بايد تا چند سال ادامه يابد (Sherf & MacNab, 1986)

موزائيك هندوانه Watermelon Mosaic Virus (WMV)

موزائيك هندوانه كه توسط WMV ايجاد ميشود در حدود سالهاي 1930 در اروپا و امريكاي شمالي مشاهده شده است. اين بيماري علاوه بر موزائيك هندوانه، بيماري موزائيك زرد هندوانه، موزائيك گرمك و موزائيك خربزه نيز ناميده مي‌شود. در سال 1960 اين بيماري موزائيك هندوانه (WMV) نامگذاري شد. حداقل دو نژاد ويروس وجود دارد كه نژاد 1ـ WMV فقط به گياهان خانواده كدوئيان حمله مي‌كند و نژاد 2 كه WMV-2 ناميده شده است، علاوه بر كدوئيان به گياهاني مثل يونجه، انواع نخود، شبدر و چند گياه ديگر نيز حمله مي‌كند
بيماري موزائيك هندوانه روي گياهان جاليزي در همه قاره‌ها بيماري ايجاد مي‌كند. در نواحي جنوبي، غربي و بخصوص نواحي غربي امريكا خسارت زيادي وارد مي‌نمايند. در روي هندوانه ميزان خسارت بيماري تا 60% در فلورايدا گزارش شده است و در بعضي از مزارع خسارت 100% بوده است. در سال 1961 در روي طالبي حدود 25% خسارت گزارش شده است.
در بعضي سالها در كدو زمستانه حدود 70 درصد خسارت در برخي از مزارع گزارش شده است. در كدو تنبل بيماري حدود 49% خسارت وارد نموده است. اين بيماري در سال 1351 توسط و ايده من و مصطفوي از مناطق اصفهان و ورامين و توسط ايزدپناه (1361) از مناطق فارس گزارش شده است.

- ويروس موزائيك خياز Cucumber mosaic virus(CMV)
ويروس موزائيك خيار يكي از متداولترين ويروس هاي گياهي در نقاط مختلف جهان است. CMV ويروسي است با دامنه ميزباني خيلي وسيع ودر بيسياري از ميزبانان خود توليد خسارت شديد مي نمايد.اين ويروس در ايران تاكنون علاوه بر گياهان جاليزي از بسياري از گياهان ديگر مانند نباتات صننعتي، نباتات زينتي، گوجه فرنگي، تنباكو وغيره گزارش شده است.
علائم بيماري
علائم ناشي از CMV در خيار وساير گياهان جاليزي عبارت است از موزائيك توام با حالت تاولي وبد شكلي برگ ها، علائم مزبور در ميوه ها نيز ممكن است ديده شود.ميوه خيار ممكن است كچ وكوله وزرد رنگ گردد.آلودگي بوته هاي جوان در ارقام حساس جاليزي منجر به كندي يا توقف رشد ونمو وتقليل شديد ميزان محصول خواهد شد.
در ساير گياهان حساس CMV پلي هدرال وبقطر تقريبي 28 نانومتر مي باشند. اين ويروس داراي نژادهاي مختلفي است كه ممكن است از لحاظ دامنه ميزباني، نوع علائم وصفات ديگر منجمله خصوصيات سرولوژيكي )با هم متفاوت مي باشند.اكثر نژادهاي ويروس بدنبال مايه زني مكانيكي در لوبيا چشم بلبلي و C.amaranticolor توليد لكه هاي موضعي ودر N. glutiosa توليد موزائيك سيستميك مي نمايد.بسياري از كدوئيان نيز پس از مايه زني در برگ هاي كوتيلدوني ابتدا توليد لكه هاي موضعي سپس موزائيك سيستميك مي كند.

شكل 46- علائم موزائيك روي ميوه خيار در اثر حمله ويروس CMV
انتقال وپايداري ويروس
انتقال CMV در طبيعت بكمك شته هاي مختلف منجمله شته سبز هلو (myzus persicae) وشته سبز پنبه (Aphis gossypii) صورت مي گيرد. رابطه ويروس با شته ناپايا است. پايداري CMV از سالي به سال ديگر در علف هاي هرز ومحصولات زمستانه منجمله برخي گياهان زينتي است.
پيشگيري وكنترل بيماري
1.دفع علف هاي هرز در اطراف مزراع به منظوراز بين بردن منابع آلودگي
2.احداث خزانه دور از مزراع، گياهان زينتي با علف هاي هرز كه ممكن است منبع ويروس باشند.
3.استفاده از ارقام مقاوم
4.جلوگيري از انتقال ويروس با روغن پاشي روي گياهان. گزارش هائي وجود دارد كه نشان مي دهد زوغن پاشي مكرر روي گياهان انتقال ويروس توسط شته ها را تقليل مي دهد.بعضي از كارشناسان سمپاشي به موقع عليه شته ها را نيز توصيه كرده اند.

- ويروس موزائيك توتون روی جاليز(Tobacco Mosaic Virus,TMV)
. در حال حاضر اين ويروس در تمام نقاط جهان وجود دارد ودر بعضي از محصولات مانند جاليز ، گوجه فرنگي وتوتون اهميت اقتصادي دارد.درمناطق جنوبي ايران اين ويروس ازروي جاليز، گوجه فرنگي، تنباكو وبادمجان جدا شده وبخصوص در كشت گوجه فرنگي دراستان هرمزگان حائز اهميت است.
علائم بيماري
علائم بيماري درروي گياهان جاليزي عبارت است از حالت موزائيكي وتقليل رشد بوته ها وبد شكلي وتاولي شدن برگ ها. بعضي نژادها توليد نفش حلقوي نيز مي كنند. در گوجه فرنگي نيز حالت موزائيك ايجاد مي گردد وبرگچه ها فاقد رشد عادي شده ممكن است نخي شكل شوند.در خارج ويا داخل ميوه گوجه فرنگي گاهي لكه هاي قهوهاي وقسمت هاي نكروتيك ايجاد مي گردد. وجود چنين لكه هايي روي ميوه موجب بدشكلي آن مي شود. قسمت هايي نكروتيك در ميوه يادمبرگ وساقه جاليز و يا گوجه فرنگي ممكن است توسط TMV به تنهايي بوجود آيد. ولي در اثر آلودگي توام اين ويروس با ويروس K سيب‌زميني تشديد مي گردد.محصول ميزبان هائي مثل جاليز و گوجه فرنگي ممكن است بشدت تقليل يابد.

khezr132
23-06-2009, 23:25
یه جورایی به رز اسه میخوره . نسترن درختی یا یاس آبشار نیست ؟

khezr132
23-06-2009, 23:28
گلرخ جان
ببخشید که اینو میگم ، همونطوره دوستمون اشاره کرد ، به دلیل حجم بالای عکس و سرعت کم اینترنت ، خیلی طول میکشه تا باز بشه . لطفا حجم عکس رو با آفیس کم کنید .

golrokh_E
26-06-2009, 00:16
حجم رو کم کردم ...ولی یه عکس دیگه میزارم .... این عکسا رو هم از وب لاگم گذاشتم....

golrokh_E
26-06-2009, 00:34
من این گیاه رو به اسم ابشار طلایی میشناسم ...فکر میکنم اقای خضری شما درست گفتید ...منتظر سوال بعدی هستیم:11:

khezr132
26-06-2009, 15:18
ممنونم گلرخ عزیز
دوستان این علف اسم جالبی داره که به شکل و شمایل خود علف میخوره .
لطفا شناساییش کنید

golrokh_E
26-06-2009, 18:45
اینو بلد بودم............... یه اسم قشنگی داشت تو مایه های عجوزه ...! سوزن عجوزه اسمش نبود؟ شایدم چنگال !:13:

khezr132
27-06-2009, 08:26
بازم طبق معمول گلرخ خانم پاسخ صحيح رو دادند .
تبريك ميگم به اين همه معلومات و شايستگي .
پاسخ صحيح سوزن چوپانه احتمالا سوزن عجوزه هم يكي از نامهاش باشه كه البته من تا بحال نشنيده بودم و به لطف شما ياد گرفتم .
لطفا سئوال بعدي رو مطرح بفرماييد تا بقيه دوستان هم تلاش خودشون رو آغاز كنند .

khezr132
27-06-2009, 08:35
دوستان عزيزم :
با عرض پوزش من بنا به دلايلي امكان حضور در جمع صميمي شما رو حدودا تا چهل روز ديگه ندارم . لذا در جريان باشيد كه اگر حضور ندارم ، دليلش بي احترامي به شما نيست و به محض اينكه برام امكان پذير بشه همينجا در خدمت شما خواهم بود .
تو اين فاصله از خانم مهندس گلرخ و خانم مهندس پوكه ( البته نام كاربريشونه ) كه هميشه به بنده لطف داشتند و اين تاپيك رو تا اينجا ادامه دادند ، تقاضا دارم تا مباحث مطرح شده در چيستان رو مديريت كنند .:11:
ارادتمند شما ، خضري

golrokh_E
27-06-2009, 16:47
این گیاه به قاتل صیفیجات معروفه ...

golrokh_E
29-06-2009, 13:04
نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟:13:

AaVaA
29-06-2009, 16:20
گل جالیز نیست؟

golrokh_E
29-06-2009, 20:52
افرین اوا جان ...نوبت شماست که سوال جدیدی طرح کنید ..مرسی:11:

pocke
30-06-2009, 07:45
خوووووووووووووووووب

منم اومدم

ببخشید در این مدت نبودم.
آوا نوبت شماست.

AaVaA
30-06-2009, 14:30
خب..نوبت نوبتیه؟ آها

خب..ممم..این شما و این سوال فوق العاده آسون من:11:

Mahdi/s
30-06-2009, 14:33
چه جالبه....برگاش مثل قلبه.....

AaVaA
30-06-2009, 15:05
چه جالبه....برگاش مثل قلبه.....

آره دقیقا

البته یه نکته ای هست اونم اینکه اینا برگهای این گیاه نیستنا..اینا در واقع محلی برای ذخیره ی بذرهاش هستن

اینم برگاش:31:

Mahdi/s
30-06-2009, 15:59
آره دقیقا

البته یه نکته ای هست اونم اینکه اینا برگهای این گیاه نیستنا..اینا در واقع محلی برای ذخیره ی بذرهاش هستن

اینم برگاش
من هیچ سررشته ای ندارم....ولی خوب ممنونم یه چیزی حداقل یاد گرفتم......ولی اگه یکم دقت میکردم میفهمیدم....:25::15:

pocke
04-07-2009, 17:17
kiiseh keshish

dorost hast digeh

AaVaA
05-07-2009, 18:48
kiiseh keshish

dorost hast digeh
درسته عزیزم
جوابش کیسه کشیش با نام علمی: Capsella bursa-pastoris بود

pocke
08-07-2009, 01:21
بچه ها من عکس رو شنبه می زارم

کمی تا اون موقع صبر کنید

pocke
08-07-2009, 01:25
بچه ها من عکس رو شنبه می زارم

کمی تا اون موقع صبر کنید:11::11::11:

pocke
13-07-2009, 20:18
ببخشید من الان نمی تونم تصویر بزارم

یکی از بچه ها اگه می شه این کار رو انجام بده.

تا مدتی هم نمی تونم بیام

ببخشید

pocke
15-07-2009, 15:34
این گل چی هست؟؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ].jpg)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ].jpg)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ].bmp)

خوب خیلی تابلو هست ولی حالا بگین چی هست.

AaVaA
15-07-2009, 15:44
به به زعفران ِ زیبا هستن ایشون، نه؟

pocke
15-07-2009, 15:50
بله

کم آوردم

آوا جان بفرما

AaVaA
15-07-2009, 16:05

cyrus_ln
17-07-2009, 18:58
فکر کنم بارهنگ باشه
درسته؟

AaVaA
17-07-2009, 19:01
کاملا درسته
بارهنگبا نام علمی Plantago major L نوعی گیاه دارویی محسوب میشه
بعدی نوبت شماست

cyrus_ln
17-07-2009, 19:12
خب فکر کنم راحت باشه :)

B L A S T E R
17-07-2009, 19:19
سلام علیکم و اینا!
ایشون الاله هستن فک کنم!
درسته"!؟

AaVaA
17-07-2009, 19:21
سلام علیکم و اینا!
ایشون الاله هستن فک کنم!
درسته"!؟
ای چه آسون بود..من میخواستم بگم آلاله ها..:20:

cyrus_ln
17-07-2009, 19:27
سلام علیکم و اینا!
ایشون الاله هستن فک کنم!
درسته"!؟
درسته:11:
بعدی رو شما بذار

ای چه آسون بود..من میخواستم بگم آلاله ها..:20:
مثل اینکه خیلی آسون گذاشتم:31:
متاسفانه دیر گفتید:11:

B L A S T E R
19-07-2009, 14:33
خوب اینم از بعدی...

golrokh_E
20-07-2009, 23:43
خرزهره ؟:11:

B L A S T E R
26-07-2009, 14:49
خرزهره ؟:11:
بله ، درست است !
20 امتیاز !
بعدی رو شما بزار !
با تشکر !

golrokh_E
26-07-2009, 23:14
این چه گیاهیه ؟

pocke
27-07-2009, 19:34
خوب این شمشاد هست نه؟؟؟

golrokh_E
27-07-2009, 20:21
افرین عزیزم درست گفتی .حالا بعدی رو شما بزار:11:

golrokh_E
06-08-2009, 18:34
ای بابا...........:41: اینجا رو که باز خاک گرفت ...................poke کجا رفتیییییییییییییییی:19:

khezr132
09-08-2009, 07:53
با سلام
ماشاءا.. به اين همه همت و شايستگي
گلرخ عزيز و پوكه گرامي ، ممنونم كه اين تاپيك رو تا امروز گرم نگه داشتين و پويا
خانم پوكه به دليل يه سري مشكلات ظاهرا كمتر ميتونند اينجا باشند كه اميد وارم هرچه زودتر مسئله شون حل بشه و از حضور صميميشون در اين تاپيك استفاده كنيم .
گلرخ خانم لطفا به بنده اجازه بدين كه شركت كنم و دوباره دوستان رو دعوت به ماراتون علمي كنيم

pocke
09-08-2009, 22:03
پخخخخخخخخخخخخخخخ

من خودم شروع می کنم.

ببخشید دیر شد.

pocke
10-08-2009, 00:05
نمی دونم کسی گذاشته یا نه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

آسون تر از آسون.

پخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ خخخخ

khezr132
10-08-2009, 07:10
به به ، خير مقدم خانم مهندس عزيز
ممنونم كه اومدين . قيافه اين گل به بابونه يه شباهتهايي داره اما فكر نكنم بابونه باشه !!!!

AaVaA
10-08-2009, 10:07
چه مارگریت زیبایی !!

pocke
10-08-2009, 19:30
چه مارگریت زیبایی !!

نه عزیز گل مارگریت نیست مثل اونه.

راستش منم اول کار با بابونه اشتباه گرفتم.

اینم گل مارگریت

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

AaVaA
11-08-2009, 00:01
اگه بابونه و مارگریت نیست .چقدر سخت شد پس:دی

گل حشره کش یا پیرتروم نیست؟

khezr132
11-08-2009, 07:10
فكر كنم از اين گل در تزئين ماشين عروس در گلفروشيها استفاده ميشه . آخه ديروز دقيقا همين گل رو روي صندوق عقب يه ماشين عروس ديدم

pocke
11-08-2009, 19:21
اره فکر کنم از این تزیینی ها است.

راهنمایی اسم گله رو برای اسم دختر هم استفاده می کنن.

آوا آنقدر خارجیش نکن.

گل........................

با میم شروع می شه.
حالا جواب بدید.

pocke
11-08-2009, 19:32
آوا جان عزیزم گل حشره کش یا پریتروم نیست

نوع برگ ها رو دقت کن.

آره خیلی گله شبیه گل حشره کش است ولی نیست.

اینم از عکس گل حشره کش

AaVaA
11-08-2009, 22:07
مینای چمنی ؟

واقعا سخت بود ...!!!:دی

khezr132
12-08-2009, 07:06
آوا درست گفت . بايد همون مينا باشه . پوكه تائيد كنه ، سئوال بعدي رو مهمون آوا خانم هستيم

pocke
12-08-2009, 07:07
آفرین .نوبت تو هست.

پخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ خخخخخ

از نظر سختی دیگه ببخشید.:11::11::11:

AaVaA
13-08-2009, 15:24

golrokh_E
14-08-2009, 01:52
کلاغک نیست ؟

AaVaA
14-08-2009, 23:36
درسته ...خودشه گلرخ جان !

khezr132
15-08-2009, 07:51
اي بابا ، دير رسيدم و گلرخ گوي و برد و توپ و زد توي دروازه .
با تاييد آوا خانم ، پس گلرخ برنده اين چيستانه و ما هم صبر ميكنيم تا ببينيم سئوال بعدي چيه و كجا بايد دنبال جوابش بگرديم .
گلرخ عزيز ، ما منتظريم

pocke
17-08-2009, 02:07
منم منتظرم.

khezr132
17-08-2009, 08:14
سلام دوستان .
ظاهرا خانم گلرخ فراموش كردند كه برنده خوش شانس اين چيستان هستند . ربع سكشون مونده روي دستم و نميدونم بايد باهاش چيكار كنم .
الان ميرم تو محلشون و يه پيام باسشون ميذارم . بهتون قول ميدم كه ميان .

golrokh_E
17-08-2009, 13:44
شرمنده به خدا ...کلا یادم رفته بود اینجا جواب نوشتم...
اقای خضری بابت یاد اوریتون ممنونم:11:

سوال من اینه ....این عکس متعلق به چه میوه ایه ؟

pocke
18-08-2009, 02:12
:18::18::18::18::18::18:

نمودونم.:20::18::18::18::18:

khezr132
18-08-2009, 08:06
جل الخالق :18::18::18::18::18:
اين ديگه چه مدل ميوه اي هستش !!!!:41::41:
ايرانيه ؟ منظورم اينه كه تو ايران وجود داره ؟ يا اينكه خارجيه ؟
گرمسيريه يا سرد سيري ؟

khezr132
18-08-2009, 08:14
هورا ..................................:31::31::31:
پيداش كردم :46::46:
اول ، آخرشو ميگم :
فيل
آخر هم اولشو ميگم !!!!!!
البته بعدا :27::27:
پوكه يه كم بگردي پيداش ميكني. پاشو دختر ، همين كوچه بغليه :46:

golrokh_E
18-08-2009, 22:10
هورا ..................................:31::31::31:
پيداش كردم :46::46:
اول ، آخرشو ميگم :
فيل
آخر هم اولشو ميگم !!!!!!
البته بعدا :27::27:
پوكه يه كم بگردي پيداش ميكني. پاشو دختر ، همين كوچه بغليه :46:

ای ول!!!!!!!!!!!! چه سرعتی!!!!!!!!! دلم خوش بود یه چیزی گذاشتم که کمتر اطلاعات راجه بهش هست!!! از کجا پیدا کردین اینقدر سریع!:31:

pocke
20-08-2009, 01:49
حالا چی شود اسم این میوه ؟؟؟

khezr132
20-08-2009, 08:04
ای ول!!!!!!!!!!!! چه سرعتی!!!!!!!!! دلم خوش بود یه چیزی گذاشتم که کمتر اطلاعات راجه بهش هست!!! از کجا پیدا کردین اینقدر سریع!:31:

اختيار دارين گلرخ خانم :31: ما اينيم ديگه ....:46:
البته بنده عضو سايتي هستم كه خود سركار مدير اون هستيد و بالاخره من هم شاگرد شما هستم . بايدم زود به جواب برسم:11:

و اما پاسخ سئوال :

سيب فيلي غولپيكر از ميوه هاي موجود در كشور هند .

گلي خانم اگه تاييد كنيد ، سئوال بعدي رو مطرح كنم .:21:
خيلي مخلصيم

golrokh_E
21-08-2009, 02:02
عالی بود ...سوال بعدی اقای خضری ........:11:

ali shah
26-08-2009, 15:12
دوستان این سیب خوردنیه یا تزئینی؟

pocke
27-08-2009, 02:22
فکر کنم خوردنی هست دیگه.

پخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

khezr132
27-08-2009, 08:19
رفقا واقعا شرمندم كه اين همه تاخير داشتم . گرفتار بودم و فرصت نشد .
علي جان و پوكه خانم ، پاسخ شما رو بايستي گلرخ بده اما بايد خوردني باشه .
و اما چيستان امروز كه يه كمي متفاوته :
يه سئوال تشريحي ولي كاربردي ، بهترين راههاي مبارزه با فقر آهن در گياهان چيست ؟
سه روش داره كه بايستي اشاره كنيد .فقر آهن بسيار شايعه و يكي از سئوالهاييه كه بيشتر ممكنه از شما پرسيده بشه . لذا بايستي پاسخ اون رو بلد باشيد .
متشكرم و منتنظر پاسخ شما

golrokh_E
28-08-2009, 01:46
اسپری برگی اهن مایع ...
استفاده از کلات اهن پای گیاه ...
پایین اوردن ph خاک...
استفاده از اب ابیاری با شوری کمتر یا ابیاری بارانی و قطره ای ...
از کودهایی با بنیان اسیدی استفاده کنیم تا ph خاک اطراف ریشه کمتر بشه و جذب اهن بیشتر بشه..
در صورت امکان از اب رودخانه استفاده کنیم جای چاه و...

(کلا جذب اهن در شرایط اسیدی بهتر صورت میگیره تا قلیایی بهتره برای پیشگیری از کمبود اهن اول خاک رو اصلاح کینم...)
اینا که گفتم بیشتر جنبه پیشگیری داره تا درمان ..فقط اولیشه که واسه درمان استفاده میشه ...

khezr132
29-08-2009, 07:36
اسپری برگی اهن مایع ...
استفاده از کلات اهن پای گیاه ...
پایین اوردن ph خاک...
استفاده از اب ابیاری با شوری کمتر یا ابیاری بارانی و قطره ای ...
از کودهایی با بنیان اسیدی استفاده کنیم تا ph خاک اطراف ریشه کمتر بشه و جذب اهن بیشتر بشه..
در صورت امکان از اب رودخانه استفاده کنیم جای چاه و...

(کلا جذب اهن در شرایط اسیدی بهتر صورت میگیره تا قلیایی بهتره برای پیشگیری از کمبود اهن اول خاک رو اصلاح کینم...)
اینا که گفتم بیشتر جنبه پیشگیری داره تا درمان ..فقط اولیشه که واسه درمان استفاده میشه ...

ماشاءالاه ........:11:
همه رو رديف كرد پشت سر هم و پاسخ و كوبيد روي ميز .
بله دوستان ، گلرخ درست گفت .
فقط يه كوچولو هم من ميگم و اينكه بجز كلات آهن از سولفات آهن هم استفاده ميشه و نكته ديگر اينكه از غرقاب كردن زمين هم در زمان آبياري بايستي اجتناب كرد .
البته گلرخ به نوعي به اين موضوع اشاره كرده .
يه دو روزي رو بايد صبر كنيم تا سئوال بعدي رو گلرخ خانم مطرح كنند . ايشون براي انجام كاري ، مسافرت هستند و دسترسي به سايت رو ندارند .
منتظر ميمونيم تا برگردند:20:

golrokh_E
31-08-2009, 12:47
سلام:11:
چه خوب که جواب رو درست گفتم...:31:
خب سوال این بار من....
کودهای وتابل چی هستند ؟ چجور استفاده میشن ...؟(خودم هم اطلاع زیادی ندارم..ولی خب قراره اینجا با هم یاد بگیریم...چون میدونم اقای خضری و دوستان کامل میگنش خیالم راحته که سوال رو ندونسته طرح میکنم!:27:)

khezr132
31-08-2009, 22:20
سلام:11:
چه خوب که جواب رو درست گفتم...:31:
خب سوال این بار من....
کودهای وتابل چی هستند ؟ چجور استفاده میشن ...؟(خودم هم اطلاع زیادی ندارم..ولی خب قراره اینجا با هم یاد بگیریم...چون میدونم اقای خضری و دوستان کامل میگنش خیالم راحته که سوال رو ندونسته طرح میکنم!:27:)

کود وتابل ؟؟؟؟؟؟
گلرخ خانم اولا که رسیدن به خیر . در ثانی من تا بحال نشنیدم . کلا وتابل به فرمولاسیون اشاره داره و به ذرات جامد با قابلیت حل شدن در آب اتلاق میشه و بیشتر در مورد سموم استفاده میشه .
نمیدونم همین مسئله مورد سئواله که بحث کنیم یا چیز دیگه ای مد نظر شماست !!!:41:

golrokh_E
01-09-2009, 12:40
خب من جایی خوندم برای گل داوودی و چند گیاه اپارتمانی توصیه شده بود از کودهای وتابل استفاده بشه و داخل پرانتز نوشته بود : کودهای قابل حل در اب .

خب عموما لفظ وتابل رو برای سم استفاده میکنند ولی واژه وتابل کلا یعنی قابل حل در اب و میتونه سم یا کود باشه...:31:
پودرهای گوگرد هم خیلی دیدم نوشته وتابل ولی نمیدونم کاربرد بعنوان سم دارن یا کود ...:41:

اقای خضری لطفا سوال بعد رو بزارید :11:

pocke
02-09-2009, 01:16
[QUOTEپودرهای گوگرد هم خیلی دیدم نوشته وتابل ولی نمیدونم کاربرد بعنوان سم دارن یا کود [/QUOTE]

خوب کود پتاسه این جور که از علی شنیدم دو نوع هست

khezr132
02-09-2009, 08:40
[QUOTEپودرهای گوگرد هم خیلی دیدم نوشته وتابل ولی نمیدونم کاربرد بعنوان سم دارن یا کود

شما درست ميگين . گوگرد كاربردهاي گوناگوني داره كه در فرمولاسيونهاي مختلف و با كاربردها متنوع عرضه ميشه . وتابل اون باسه مبارزه با سفيدك سطحي استفاده ميشه . بصورت پودرپاشي هم در زمان پيشگيري از سفيدك سطحي در باغات استفاده ميشه .
گلرخ خانم هم درست فرمودند . چراكه بسياري از كودهاي ميكرو موجود در بازار با فرمولاسيون وتابل هستند تا بشه در آب آبياري و يا به صورت محلولپاشي استفاده كرد .
باسه سئوال بعدي هم يه فرصت بهم بدين تا يه كم فكر كنم كه چي بايد بذارم:20:

pocke
07-09-2009, 04:58
من درسته 9 ماه به دنیا اومدم ولی

در راه امید بس دویدم دیگر ز امید نا امیدم

زود باش .بدو آقا خضری

golrokh_E
08-09-2009, 23:02
and me too...please hurry up sir:11:

khezr132
08-09-2009, 23:32
واقعا ببخشید . من حواس پرت تا حالا فکر میکردم که گلرخ باید سئوال بذاره . حتما تا صبح طرحش میکنم .:41::11:

pocke
09-09-2009, 15:19
صبح الان یا ظهر.

آهااااااااااااااااااااااا اون صبح شما هنوز نرسیده.:31::31::31:

khezr132
10-09-2009, 00:07
پوکه خانوم ، داشتیم !!!!
حالا دیگه منو ضایع میکنی !!!!!
بخدا وقت نمیکنم و سرم خیلی شلوغه اما اینا بهانه است وعذر خواهی میکنم .
در عوض یه سئوال راحت میگذارم . نشد برم مزرعه و یه عکس خوب بگیرم .اما همین هم مشخصه .
چرا این بوته ذرت این ریختی شده ؟

khezr132
10-09-2009, 08:27
نميدونم چرا عكس قبول نميكنه ؟؟؟؟

khezr132
10-09-2009, 08:48
بالاخره موفق شدم از سايت upload4pic.co.cc عكس رو آپ كنم . چقدر روون و خوب كار ميكنه . آدرس رو داشته باشيد

ali shah
10-09-2009, 12:52
سلام
دوستان حالت کلروز درگیاه چه حالتیه؟البه خودم هم جوابش رو بلد نیستم:23:

golrokh_E
10-09-2009, 12:56
پوکه خانوم ، داشتیم !!!!
بخدا وقت نمیکنم و سرم خیلی شلوغه اما اینا بهانه است وعذر خواهی میکنم .
در عوض یه سئوال راحت میگذارم . نشد برم مزرعه و یه عکس خوب بگیرم .اما همین هم مشخصه .
چرا این بوته ذرت این ریختی شده ؟

یعنی کار کدوم افت پلی فاژی میتونه باشه !:31:من که اصلا نمیدونم!:27:

ali shah
10-09-2009, 12:58
به نظر من باید کار یه جونوری باشه که من اسمش رو بلد نیستم.درست گفتم:18:

pocke
10-09-2009, 20:24
عزیزان اسمش هم مهمه .

راستی یاااااااااااااا یعنی کدوم آفت هست .چقدر هم خورده.نوعی سوسک هست یا لارو؟؟؟؟

پوکه خانوم ، داشتیم !!!!

شرمنده

ببخشید.بازم شرمنده.

این سوال کجاش راحت هست.

pocke
10-09-2009, 20:32
کرم برگ خوار ذرت نیست.؟؟؟

زنجره ذرت چی؟؟؟راستش زنجره ها خوب می خورن ؟؟

دیگه نمودونم..................

golrokh_E
10-09-2009, 23:39
تقلب به اون خوشگلی رسوندم ...:31:

khezr132
11-09-2009, 12:55
عزیزان اسمش هم مهمه .

راستی یاااااااااااااا یعنی کدوم آفت هست .چقدر هم خورده.نوعی سوسک هست یا لارو؟؟؟؟

این سوال کجاش راحت هست.

پوکه جون ، اگه این سئوال تخصصی گیاهپزشکی بود ، نمیگذاشتم . کجاش سخته ؟ هرکی بوته ذرت رو دیده باشه و بلال اون رو هم خورده باشه ،باید پاسخ رو بدونه .
یه جورایی اشاره کردی به پاسخ اما چون گیاهپزشکی باید نام کامل آفت رو بگی تا نیم سکه بهار و باست بفرستم .
آهای گلرخ خانوم ، اگه یه بار دیگه ببینم میخواهی تقلب برسونی ، یه ضربدر قرمز بالای برگه ات میزارم تا استاد حالتو بگیره ( مخلصیم )

golrokh_E
11-09-2009, 14:55
ای بابا این ور که دستمون از ابزار مدیریت و کارت اخطار و اخراج کوتاهه ..ایشالله میاید اونور جبران میکنیم!:31:
اجازه اقا ما بگیم جوابو! :21:ملخه!!!!!:38::whistle:

khezr132
12-09-2009, 08:38
ای بابا این ور که دستمون از ابزار مدیریت و کارت اخطار و اخراج کوتاهه ..ایشالله میاید اونور جبران میکنیم!:31:
اجازه اقا ما بگیم جوابو! :21:ملخه!!!!!:38::whistle:
فعلا كه اينجا محله ماست و بنده بچه اين محلم .:21::21::21: لب بجنبونم :19: بر و بچ جمع ميشن و خانم مدير فرهيخته رو خط و خيطي ميكنن :27: پس فعلا اينجا رو دريابم ، اونجا خدا بزرگه :46:
ضمنا اون ملخهاي دكتر محموده كه ذرت ميخورن :18: و من هم مجبورم به حرمت ايشون هيچي نگم از دور تموشا كنم اين اتفاق عجيب رو وگرنه طرف ما فقط كارادرينا ذرت ميخوره :20:

پوكه عزيز ، پاسخ شما درسته و نام اين آفت caradrina exigua يا كرم برگخوار ذزته كه برگ رو به صورت توري در مياره
بنابر اين سئوال بعدي رو شما مطرح كنيد .

pocke
13-09-2009, 04:44
خوب من الان با گوشیم تو اینترنتم داشتم می مردم از فضولی که درسته یا نه اگه شما 2 روز صبر کنید و خدا بخواد خط تلفن ما درست بشه می یام سوال بعدی رو می زارم.

pocke
13-09-2009, 15:02
پوکه جون ، اگه این سئوال تخصصی گیاهپزشکی بود ، نمیگذاشتم . کجاش سخته ؟ هرکی بوته ذرت رو دیده باشه و بلال اون رو هم خورده باشه ،باید پاسخ رو بدونه .
یه جورایی اشاره کردی به پاسخ اما چون گیاهپزشکی باید نام کامل آفت رو بگی تا نیم سکه بهار و باست بفرستم .

من تازه این ترم آفت های مهم گیاهان زراعی رو برداشتم.خوب برام سخته بود دیگه.

pocke
13-09-2009, 15:08
این چه سایتی بود گفتی واسه آپلود من رفتم.

خوف نیست.

pocke
13-09-2009, 15:39
خوب

بگید این چه آفتی گرفته

آقا خضری شما نام علمیش هم بگید.:21::21::21::21::21:

راستش مال درس شیرین عملیات امسالم هست که خیار کاشتم.:31:

جای همتون خالی بود.:20:

pocke
13-09-2009, 15:51
خوب

بگید این چه آفتی گرفته

آقا خضری شما نام علمیش هم بگید.:21::21::21::21::21:

راستش مال درس شیرین عملیات امسالم هست که خیار کاشتم.:31:

جای همتون خالی بود.:20:

pocke
13-09-2009, 15:57
شرمنده آنقدر کوچیکه راستش اگه گزینه ی دیگش رو انتخاب می کردم تصویر خیلی بزرگ می شد

اینم سایتش.

pocke
13-09-2009, 16:06

اگه نموبینید بزرگش کنم.:11::11::11:

pocke
13-09-2009, 16:29

khezr132
13-09-2009, 20:53
جوجو جان
اونقدر عکست کوچیکه که هیچی دیده نیشه .
عکس بعدیت هم اونقدر حجمش زیاده که باز نمیشه .
اول با برنامه مایکروسافت پیکچر منیجر حجمشو کم کن بعد آپ کن و یا از سایت --------- ابتدا حجم عکس رو کم کن و بعد از همون سایت آپش کن .
ممنونم

pocke
14-09-2009, 17:35
مرسی ولی من ماکروسافت نصب نکردم.

بزار ببینم چیکار می کنم

pocke
14-09-2009, 18:01

خوبه؟؟؟؟؟

khezr132
15-09-2009, 20:56
با سلام ارادت فراوان به دوست بسیار عزیزم ، پوکه
بزرگوار از سایت پي سي نت دات آي آر ( لاتين ميزنم في لتر ميكنه ) برو تا از همون داخل سایت بتونی حجم عکس رو کم کنی .
پوکه جان از میوه به تنهایی نمیشه به ذات بیماری پی برد . اما من به دو عارضه مشکوکم . این علائم روی میوه به موزاییک شباهت داره که باعث زردی و دفرمه شدن خیار شده .
فرض دیگه من که با دیدن اون کپک سفید رنگ روی میوه ، بیشتر اعتقاد به وجود این بیماری دارم ، فوزاریوم یا گموزه که احتمالا باعث زردی بعضی از برگهای بوته مادر و تراوش ترشحات قهوه ای رنگ از نقاطی روی ساقه شده كه بايد بري و با دقت ساقه هارو بررسی کنید و به ما هم خبر بدین

pocke
16-09-2009, 15:46
نه .آفت مگس جالیز بود.

ببخشید من دیگه تو این تاپیک نمی یام.

khezr132
17-09-2009, 09:35
دوستان عزيز
تشكرميكنم از همه رفقايي كه در اين تاپيك شركت ميكنند و تشكر ويژه دارم از دوستاني كه شركت فعال دارند.
در پست قبلي و در تفسير عكس ، مطالبي درج شده بود كه درخور شان و منزلت دوست بسيار عزيز و فرهيخته ام ، سركار خانم مهندس پوكه ( نام كاربريشون اينه ) نبود .
بدين وسيله بنده مراتب عذرخواهي خودم رو از ايشون اعلام ميكنم و ازشون تقاضا دارم تا مارو در ادامه راه اين تاپيك كه هدفش بالابردن معلومات كارشناسان و آشنايي با مشكلات علمي و عملي بخش كشاورزيه ، تنها نگذارند و افتخار همراهي ايشون رو در اين تاپيك داشته باشيم.

ومن الاه التوفيق ............. ارادتمند شما خضري:11:

pocke
17-09-2009, 22:35
خوووووووووووووووووووووووب نوبت خضری هست.

من منتظرم.

khezr132
18-09-2009, 09:47
خوب با اجازتون من ميزنم تو صف و يه سئوال ميذارم . جوجو خانوم لطف کردند و نوبتشون رو به من دادند :11:

دوستان اين عكس يه مزرعه كلزاست كه در مرحله رزته و حدودا اواخر اسفند سال گذشته هست . همونطوري كه ميبينيد بعضي از بوته ها به گل رفته كه در اين موقع از سال خيلي بي موقعه و تا زه بايد بزنه به رشد رويشي نه زايشي .
لذا اگه اين مزرعه مديريت نشه و از دستمون در بره ، بيشتر مزرعه به گل ميره و عملكرد قطعا پايين مياد .
سئوال اينه كه در برخورد با چنين وضعي در زراعتهاي مشابه ، وظيفه ما چيه و چطور ميشه اين بحران رو مديريت كرد ؟

pocke
18-09-2009, 21:00
سلااااااااااااااام

نمودونم چرا من عکس ها رو نموتونم ببینم.:18::18::18::18::18:

چشم خوفه .واقعن چرا عکس روکامپیوترم نشون نموده؟؟؟:18:

golrokh_E
20-09-2009, 00:26
منم نمیتونم عکسو ببینم ...اقای خضری مگه قول ندادی سوال تکراری نزاری؟؟؟؟؟؟ من همش مجبور میشم تقلب کنم!یا تقلب برسونم!

khezr132
20-09-2009, 09:46
منم نمیتونم عکسو ببینم ...اقای خضری مگه قول ندادی سوال تکراری نزاری؟؟؟؟؟؟ من همش مجبور میشم تقلب کنم!یا تقلب برسونم!

آخه گلرخ خانم ، من چکاره بیدم :41: شما هم اینجایی و هم اونجا :18: منم سئوالای تو صندوقچم ته کشیده و مجبورم هر دو سایت رو با یه سئوال پیش برم . شما به بزرگی خودتون ببخشید:11: تقصیر پوکه هم هست :13: منکه برنده نشدم :41: اما ایشون طرح سئوال رو به گردن من انداخت :19:
اینجا هم نمیدونم چرا عکس آپ نمیشه ؟ از چندتا سایت سعی کردم اما نمیشه :18:
بازم سعی میکنم :5:

khezr132
20-09-2009, 09:55
بازم نشد که نشد .ظاهرا تو این انجمن خیلی گیر بازاره . یکی به من بگه باید چه کنم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

pocke
21-09-2009, 02:34
نمودونم.تمام تلاش خودت رو بکن.:31::31:

خوب جواب رو من نمودونم.گل رخ خانم تقلب رو بفرست بیاد:31::31::31:

golrokh_E
21-09-2009, 18:17
بازم نشد که نشد .ظاهرا تو این انجمن خیلی گیر بازاره . یکی به من بگه باید چه کنم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

از این سایت امتحان کنید ببینید درست میشه ؟:31:

پوکه جونم وایسا علما به نتیجه برسن بعد تقلب رو میرسونم ...:31:

pocke
22-09-2009, 02:27
باشه پس منتظرم.

پخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

khezr132
22-09-2009, 08:29
سلام . دستتون درد نكنه گلي خانم .
خوب اين مشكل هم بر طرف شد و من دوباره سئوال رو مطرح ميكنم :

دوستان اين عكسباسه دوتا مزرعه كلزاست كه مرحله رزت رو رد كرده و حدودا اواسط آذر سال گذشته هست . همونطوري كه ميبينيد در عكس اول هيچ مشكلي در مزرعه وجود نداره اما در مزرعه دوم بعضي از بوته ها به گل رفته كه در اين موقع از سال خيلي بي موقعه و تا زه بايد بزنه به رشد رويشي نه زايشي .
لذا اگه اين مزرعه مديريت نشه و از دستمون در بره ، بيشتر مزرعه به گل ميره و عملكرد قطعا پايين مياد .
سئوال اينه كه در برخورد با چنين وضعي در زراعتهاي مشابه ، وظيفه ما چيه و چطور ميشه اين بحران رو مديريت كرد ؟

pocke
24-09-2009, 20:05
شاید کلسیم بدیمبهتر شه یعنی برگرده به حالت رویشی

خوب گلرخ خانم تقلب یادت نره

golrokh_E
27-09-2009, 12:57
خب به نظرت چه چیزی باعث میشه رشد زایشی جلو بیفته؟ با چی میشه تعدیلش کرد؟:31:

pocke
28-09-2009, 07:16
یک چیز دیگه که من دیروز تو درس آبیاری یاد گرفتم لین بود که اگر بخواین مانع شکوفه دهی بشم سیستم آبیاری بارانی را روشن کنیم

با شاشش آن محیط کنار گیاه سرد شده و مانع از شکوفه دهی یا گل دهی می شود.

golrokh_E
28-09-2009, 18:54
این کار رو فکر کنم واسه جلوگیری از خسارت در زمانی که ما احتمال سرمای بهاره رو داریم انجام میدیم....
اقا خضری کجایی؟؟؟؟دلم پوکید به خدا....:11:

khezr132
29-09-2009, 23:52
این کار رو فکر کنم واسه جلوگیری از خسارت در زمانی که ما احتمال سرمای بهاره رو داریم انجام میدیم....
اقا خضری کجایی؟؟؟؟دلم پوکید به خدا....:11:

با سلام
گلرخ خانم ، شما چرا پاسخ رو نگذاشتین ؟
پوکه خانم عزیز ، پوزش میخوام که دیر شد . من تا پایان مهر درگیر م و نمیتونم درست و حسابی در خدمت شما باشم .
پوکه جان همونطور که گلرخ خانم اشاره زدند ، شما در این خصوص بایستی از گزینه کود شیمیایی استفاده کنید و با اعمال مدیریت حسابشده کود اوره و تغییر در نسبت کربن و ازت ، باعث توقف رشد زایشی و تحریک رشد رویشی بشیید . لذا توصیه میشه که در چنین مواقعی تا 100 کیلوگرم کود ازت به همراه آب آبیاری به مزرعه وارد کنید تا این مشکل مرتفع بشه .
گلرخ خانم ، خداوکیلی با اون بحث مفصل و طولانی که در فرهیختگان سر این موضوع ازت در گرفت ، دست و دل من میلرزه که این روش رو که تنها روشیه که توصیه میشه و همکنون هم بهش عمل میشه رو تجویز کنم . دیگه هر کی هر جوری که میخواد ، خودش تصمیم بگیره .:19:
خوب سئوال بعدی رو کی باید بگه ؟

pocke
30-09-2009, 17:38
مرسی.

ولی کود اوره بیش از اندازه باعث خشکی می شه؟؟؟

من به دلیل مسائلی کمتر می یام.

ببخشید منو...........

pocke
07-10-2009, 15:00
کسی سوال طرح نکرد.

پخخخخخخخخخخخخخخخخخ

یخ زدید یا تنش گرمایی پیدا کردید

.

khezr132
08-10-2009, 09:21

اگه گلرخ خانم گير نده ، اين عكسهائيه كه از ارتفاعات جاسب و در دامنه قله زيباي ويليجيا گرفتم . اين گل نام بسيار زيبايي داره درست مثل خودش . پس آستينارو بالا بزنيد و نام اونو پيدا كنيد

pocke
08-10-2009, 10:40
واااااااااااااااااای چه خشکله

باشه من می رم ببینم اسمش چی هست.

golrokh_E
09-10-2009, 14:56
پوکه رفتی ویلیجیا؟:31:
خوب من میخوام گیر بدم! :27: این گله چقدر خوشگله!!!!!چقدر اشناست! من اینو یه جایی ندیدم؟:5:

pocke
09-10-2009, 18:16
بابا عروسی بودم.

جاتون خالی.فردا حتمن جواب رو یا درست یا غلط می گم.

khezr132
09-10-2009, 19:02
به به عروسی ..... حتما باید عروسیهای شیراز هم دیدنی باشه . خوب پس جای ما خالی بوده . ایشالا که خوش گذشته باشه .
ببینم پوکه چه میکنی ها ! این خانم گله خیلی شبیه به زعفرونه اما زعفرون نیست . پس دنبال یه گل دیگه باش . البته گلرخ اسمشو میدونه و خانوادش رو هم میشناسه . میگه تو کتاب دکتر خلیقی این گل رو معرفی کردند البته اسم کتابشو به من نگفته .

pocke
09-10-2009, 21:11
آره دیدنی هست.

بزار ببینم چه می کنم.البته بنده دنبال کتاب نمی رم فردا به استاد گیاه شناسمون مراجع می کنم که اونم

منو به کتاب خونه دعوت موکنه

golrokh_E
10-10-2009, 01:05
اسم کتابش گلکاریه ..جلدش مشکیه ...:31:

pocke
10-10-2009, 18:09
می گم گل حسرت گله نیست.؟؟؟؟؟؟

golrokh_E
10-10-2009, 22:50
صد البته من فقط میتونم راهنمایی کنم و تقلب برسونم!:27:منتظر میمونیم اقای خضری بیاد و جواب رو تایید کنه....:11:

pocke
11-10-2009, 19:50
خوب سنبله.با نام علمیcolchhum autmnale هست.

یکی بگه درسته یا نه؟؟؟

golrokh_E
11-10-2009, 23:37
من میخوام بگم ............:27:.ولی صاحب امتیاز سوال اقای خضریه....اگه نیومد تا فردا من میگم بهت....:5:

pocke
12-10-2009, 07:14
نه یه خورده صبرم زیاده.تا 3 روز صبر می کنم.

khezr132
12-10-2009, 14:24
درود بر شما پوكه عزيز . كاملا درسته اين گل زيبا ، گل حسرته و ممنونم از گلرخ گرامي كه پاسخ رو تاييد كردند

pocke
12-10-2009, 18:27
واااااااااااااااااای یعنی نوبت منه؟؟؟

خوب بذارید یه سوال پیدا کنم بگم.2 روز وقت بدید..

khezr132
13-10-2009, 13:47
سلام . اين يه مقايسه اي هست بين دو گل زيباي حسرت و زعفرون كه يكي از دوستان زحمتشو كشيده بود .
تقديم به شما

pocke
13-10-2009, 18:59
این چه گلی هست؟؟

golrokh_E
17-10-2009, 00:51
نمیدونممممممممم:41:اقا خضری به داد برس.........
یه راهنمایی نمیکنی؟:31:

khezr132
17-10-2009, 14:20
برگهاش خيلي آشنا ميزنه ، اما نميدونم كجا ديدمش .!!
گلرخ خانم شما دارين فوق گياهان زينتي ميخونين و ما شاگرد شما هستيم ، از من كمك ميخواهيد !!!!!:19:

khezr132
17-10-2009, 14:22
برگهاش خيلي آشنا ميزنه ، اما نميدونم كجا ديدمش .!!
گلرخ خانم شما دارين فوق گياهان زينتي ميخونين و ما شاگرد شما هستيم ، از من كمك ميخواهيد !!!!!:19:

يه جور شب بو نيست ؟

golrokh_E
18-10-2009, 01:19
من تازه اول راهم....:31:اعتراف میکنم اصلا گل شناسیم خوب نیست :41:

pocke
18-10-2009, 06:06
خوب راستش من اسمش رو بلدم.از یکی از دوستام می پرسم ببینم از کدوم خانواده است.

خبر مودم.

منم گیاهشناسیم خوب نیست.

khezr132
18-10-2009, 14:07
قرمفور نيست ( نميدونم املاش درسته يا نه ) ؟:13:

pocke
18-10-2009, 18:21
نه .فکر نکنم باشه.

اسم فارسیش رو می دونم.قرار دوستام بگن کدوم خانواده هست.

golrokh_E
19-10-2009, 01:20
قرمفور نيست ( نميدونم املاش درسته يا نه ) ؟:13:

قرنفل:31:

khezr132
19-10-2009, 09:07
قرنفل:31:

وجدانا اون پرانتز رو فقط از ترس شما باز كردم :31: ميدونستم اگه بازم غلط املايي داشته باشم :18: اين گلرخ خانم پيرهن عثمانش ميكنه و باز تو بوقش ميكنه :21:

يكي ديگه طلبت باشه تا همه شو باهم يه دفعه باهات تسويه كنم :46:

golrokh_E
19-10-2009, 20:45
مجبورم از شیوه ازمون و خطا استفاده کنم!
از خانواده میخک نیست؟:13:
هیچ ج.ری نمیتونی راهنمایی کنی؟ مثلا اول اسمش چیه ...یا اینکه کجا روییده میشه یا....

pocke
19-10-2009, 21:24
خوب اول اسمش ص هست.به جز اینکه باید گفت گل ص........

khezr132
20-10-2009, 23:16
نکنه منظورت گل صدتومانیه :46::46:

pocke
20-10-2009, 23:56
نهههههههههههههههههه

اینی که موگی کجا عکسی که من گذاشتم کجا.

پخخخخخخخخخخخخخخخ

golrokh_E
21-10-2009, 15:08
نام شهرت هم بازی میکردم گل با ص بلد نبودم!:31: گل صابونی

گل صابوني ( بغدادي) Soponaria officinalis
Caryophyllaceae: تيره
از اين‌رو به آن صابوني مي‌گويندكه برگهاي آن داراي ماده ساپونيني (Saponin) است و مانند صابون درآب كف مي‌كند، در بسياري از منابع بعنوان يكي ازگلهاي اصلي باغها ذكر شده است.

ببین خانواده اش رو درست حدس زده بودم!:31: هم خانواده ی میخکه ...

pocke
21-10-2009, 15:28
درسته

مرسی.نوبت تو هست.

golrokh_E
24-10-2009, 20:11

pocke
24-10-2009, 20:39
سلام

من عکس ها رو نموبینم.

فقط یک مربع یه سانتی موبینم

golrokh_E
05-11-2009, 23:51
یادم نمیاد عکسای قبلی از چی بود که اینجا گزاشتم!!! حالا بگید این خوشگل خانوم چه گیاهیه؟:31:

khezr132
07-11-2009, 09:51
خيلي خيلي خوشگله :18:
ولي نميدونم اسمش چيه :41:

pocke
07-11-2009, 20:14
راست موگه خوجله

یه جورای مثل آهار هست ولی تفاوت های هم داره

یعنی چی موتونه باشه

golrokh_E
08-11-2009, 00:40
خب این خوشگل خانوم از خانواده ایه که مشخصه اصلیشون نا متقارن بودن برگهای خوشگلشونه ....معمولا مخصوص اپارتمانه ..اما این یک نمونه که براتون گذاشتم توی فضای سبز هم استفاده میشه ...البته نه توی ایران ...چون خاک اسیدی و رطوبت 70-80 درصد میخواد ....ازدیادش هم از سریق اندام زیرزمینی و غده ایشه ....:11:

pocke
09-11-2009, 06:49
از خانواده میخک هست

اسمش رو نمودونم

khezr132
09-11-2009, 09:42
برگهاش يه كمي شبيه به بگونياست اما گلهاش متفاوته !!:41:من بگونيا داشتم و متاسفانه گلدونش خراب شد . گلهاي اون خوشه اي بود اما اين گلدون شما متفاوته

golrokh_E
10-11-2009, 00:45
افرین اقا خضری ..بگونیاست...بگونیا پیازی :27: tuberous begonia

واقعا خوشگله مگه نه؟ بگونیا انواع زیادی داره و مدل های متفاوت ....وای اگر یه خوشگل خانوم بگونیا رکس نشونتون بدم که دیگه ............

!fateme
10-11-2009, 20:04
سلام.من فوق العاده تحت تاثیر این عکس قرارگرفتم.خیلی خیلی خوشکله:18:

pocke
10-11-2009, 21:19
nina

dianthus
.

درست گفتم شکل اولی رو

پخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

golrokh_E
10-11-2009, 23:50
نه پوکه جونم....اخه چه شباهتی به خانواده میخک داره ؟:41:اسمش بگونیا پیازی بود ...اقا خضری تا حدی درست گفت...ایشون سوال بعدی رو میزاره برامون :11:

pocke
12-11-2009, 21:48
:13::18:باورم نمی شه ؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SALB
03-02-2010, 21:25
باسلام وعرض تشكر دررابطه باموضوع شناسايي بوته هاي گندم وجو ‌‌‌{ شناسايي دراوايل رشد برگ اوليه جو سبزوروشن تراز برگ اوليه گندم بوده وراس (نوك ) برگهاي اوليه جو مدور و پهن مي باشد درمراحل بعدي كه برگهاي ثانويه نمو ميكنند تشخيص بوسيله گوشوارك (استيپول) ( STIPULE ) صورت ميگيرد برگهاي گندم وجو داراي دوقسمت پهنك و غلا ف است گوشوارك دنباله پهنك برگ است واز دو زبانه كوچك تشكيل شده ازدو انتهاي حد فاصل برگ وغلاف خار ج ودور ساقه راتا قسمتي در بر ميگيرد گوشواركها درجو بدون كرك وبلند بوده باندازه اي كه دو طر ف ساقه را كا ملا احاطه ميكند ودر گندم كوتاه } وحتي شخص مبتدي هم با مقايسه اين دو متوجه مي شود همچنين اولين برگ يك بوته جو در مقايسه با برگهاي ديگر ان بوته كوتاهتر پهن تر وبا نوك گردتر وگوشواره كو چكتر است به نقل از جزوه زراعت غلات دانشگاه اروميه

MEHR IMAN
22-04-2010, 23:45
سلام
چیستان بحث خیلی جالب و خوبیه منتها عکس هایی که میذارین خصوصا این عکس آخری باز نمیشه:11: