PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مادربرد واسه intel core 2 quad Qxxxx ?

a6l3i
09-05-2009, 23:32
سلام دوستان

هفته پیش مادرم ( ABIT AL8-v ) بعد 3 سال عمرشو داد به شما :1:. البته فعلا تو گارانتی یونیکام سرویس تو کماست و بردنش ICU :22:. ولی از چشام افتاده و می خوام با CPU رد کنم بره.
سیستمم فی الحال اینه :
M.B: ABIT-AL8-V
CPU: Pentum4, 3.00 GHz, 2M, 800
RAM: 4*Aacer-512 M = 2G (Dual Channel
VGA: GF-6200T -256 MB

پیشنهاد عزیزان واسه مادربرد و CPU چیه ؟ ( مجموع 300 تومن ؟!؟ )
1- همونطور که پیداست زیاد اهل بازی نیستم ( متاسفانه وقتشو ندارم )

2- سرعت کاریم خیلی زیاده و دوست ندارم واسه Switch کردن بین برنامه ها معطل شم .

3- برنامه هایی که بیشتر باهاشون سروکار دارم وو خیلی وقت ها باهم run میکنم :
برنامه های مهندسی که همشون محاسباتی هستن و مخ CPU رو بکار میگیرن ، مثل CAD, KATIA, SolidWork,
برنامه های طراحی مثل فوتوشاپ و CorelDraw که خیلی لازمشون دارم .

4- برنامه هایی هم که همیشه باز هستن : JetAUdio ، چند صفحه FireFox و کلی برنامه جانبی مثل Babylon , ... .

با توجه به تاپیک ها در مورد CPU به Q8200 رسیدم ولی واسه مادربرد بین Asus و Giga و Biostar , MSI موندم .

تو یه کلام : بالاترین سرعت ممکن ( با این بودجه ) که سیستم تو اجرای برنامه ها کم نیاره.

ممنون
یا حق . . .

Professor Massoud
10-05-2009, 12:22
سلام
پاورتون چیه ؟
میتونید اگه پاور کافی باشه این قطعات رو بخرید :
Cpu :Intel Q9400 2.66GH.z=230
M.B:Biostar TP43 D2 A7=87

a6l3i
10-05-2009, 13:23
سلام جناب پروفسور ، ممنون .

پاور فعلا اینه : ( Green, 380 real , 530 Peak ( 1min

من فکر میکردم مادربرد خوب لاقل 100 تومنی باشه ! اگه بجای ( Q9400 (2.66GHz, 6M یه Q8400 بگیرم ( 2.66GHz, 4M ) با یه مادربرد عالی بهتره یا بیشتر پول رو بدم واسه CPU با یه مادربرد متوسط ؟

8400 چنده؟ راستش اختلاف 2M کش خیلی هم تفاوتی ایجاد نکرده :
Compare هاشون که خیلی نزدیکه :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

تو اکثر Benchmark ها هم با یکی دوتا اختلاف فاصله دارن :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

بازم ممنون
یاحق . . .

baharshiraz
10-05-2009, 13:41
یه توصیه برات دارم اگه با فتوشاپ زیاد کار میکنی 8400 بگیر که حتی 9550 رو تو فتوشاپ قورت میده و قیمتش هم منطقیه 161 تومن
رم هم 1066 الان قیمتش مناسبه میتونی 2 گیگ کینگ مکس بگیری 29 تومن برد هم p43 بگیر که هم 1066 رو راحت ساپورت کنه هم قیمتش منطقیه.ep43-ds3l که قیمتش 109 تومن هست برد مناسبیه. تازه این رو هم داشته باش که رمی که بهت معرفی کردم واسه این برد کاملا توصیه شده است از این لینک میتونی ببینی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Professor Massoud
10-05-2009, 16:50
یه توصیه برات دارم اگه با فتوشاپ زیاد کار میکنی 8400 بگیر که حتی 9550 رو تو فتوشاپ قورت میده و قیمتش هم منطقیه 161 تومن
اصلا قادر به قورت دادن Q9550 نیست . در بنچمارک پایین ، فاصله ی زیاد بین سری E با سری Q9XXX رو تماشا می کنید ..

کمترها بهتر هستند :

من فکر میکردم مادربرد خوب لاقل 100 تومنی باشه ! اگه بجای ( Q9400 (2.66GHz, 6M یه Q8400 بگیرم ( 2.66GHz, 4M ) با یه مادربرد عالی بهتره یا بیشتر پول رو بدم واسه CPU با یه مادربرد متوسط ؟
مادربرد بایواستار کاملا مناسبه و همه نیازهای شما رو برآورده میکنه . هیچ نیازی به خرج اضافه نیست. فقط به نظر من 30 تومن پول بدید یه پاور 430 وات ریل گرین بخرید . پاورتون شاید نتونه بدرستی پردازنده و مادربرد رو تغذیه کنه .

حقیقتش من Q8400 رو تو ایران ندیدم . فقط Q8200 رو دیدم که 165 تومنه . بقیه هم که گرونتر هستند.

3jokes_x
11-05-2009, 01:15
با توجه به اینکه همزمان برنامه های زیادی RUN هستند، و نرم افزارهای مهندسی مصرف سی پی یو بالایی دارن، پردازنده حتما باید 4 هسته ای باشه و مقدار رم رو هم بالا در نظر بگیر. (اون بحث معطل شدن هنگام سویچ بین برنامه کاملا به مقدار رم بستگی داره.)

این موضوع رو مدنظر داشته باش که نرم افزارهای حرفه ای مهندسی مثل همین Catia یا Matlab در دو نسخه 32 و 64 بیتی ارائه می شن. پس اگر ویندوز ویستا 64 بیتی نصب کنی، این نرم افزارها می تونن (اگر بشه این طور گفت) از همه توان پردازنده استفاده کنند و در مجموع سرعت سیستم بالاتر می ره. ضمن اینکه محدودیتی در استفاده از رم نداری. (ویندوز 32 بیتی بیشتر از 3 گیگابایت رم رو ساپورت نمی کنه. یعنی اگر رم 4 گیگ هم بذاری حدودا 3 گیگ رم رو به رسمیت می شناسه ولی در 64 بیتی ها این محدودیت نیست.) روی ویندوز 64 بیتی می شه نرم افزارهای معمولی 32 بیتی هم نصب کرد. ولی در بعضی موارد دردسرهایی هم داره. مثلا درایورهای سخت افزارها باید 64 بیتی باشن و یا آنتی ویروست باید حتما 64 بیتی باشه. البته زیاد موضوع حادی نیست.

پیشنهاد من طبق معمول اینه که مادربوردی بگیر که قابلیت RAID داشته باشه. (مثل Asus P5Q به قیمت 130 تومان) بعد 2 تا هارد مثل هم بگیر و به صورت RAID0 ببند. با این کار سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی هارد دو برابر می شه و با توجه به اینکه هارد کندترین جزء سیستم هست، این تغییر سرعت محسوس خواهد بود.

baharshiraz
11-05-2009, 09:58
اصلا قادر به قورت دادن Q9550 نیست . در بنچمارک پایین ، فاصله ی زیاد بین سری E با سری Q9XXX رو تماشا می کنید ..

کمترها بهتر هستند :

مادربرد بایواستار کاملا مناسبه و همه نیازهای شما رو برآورده میکنه . هیچ نیازی به خرج اضافه نیست. فقط به نظر من 30 تومن پول بدید یه پاور 430 وات ریل گرین بخرید . پاورتون شاید نتونه بدرستی پردازنده و مادربرد رو تغذیه کنه .

حقیقتش من Q8400 رو تو ایران ندیدم . فقط Q8200 رو دیدم که 165 تومنه . بقیه هم که گرونتر هستند.
لطف کنید به این لینک مراجعه کنید

[URL="[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]"]
میبینید که 8400 سرتر از 9550 واسه فتوشاپ هست

Professor Massoud
11-05-2009, 12:23
لطف کنید به این لینک مراجعه کنید

[URL="[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]"]
میبینید که 8400 سرتر از 9550 واسه فتوشاپ هست

متاسفانه سرعت تامز اونقدر پایینه که نمی تونم لینک رو کاملا ببینم.
احتمالا اون برای یه قسمت دیگه از فتوشاپ هست. اون قسمت اول لینک زمان های بیشتری نسبت به بنچمارکی که من گذاشتم نشون میداد.
در سرتر بودن Q9550 نسبت به e8400 شکی نیست . اینها نه قیمتشون برابره و نه تعداد هسته ها و نه کاراییشون .
ضمنا ایشون میخوان به جز فتوشاپ با برنامه های دیگه ای کار کنند که نیاز به تعداد هسته بیشتر داره .

zeus7610
11-05-2009, 14:05
با توجه به اینکه همزمان برنامه های زیادی RUN هستند، و نرم افزارهای مهندسی مصرف سی پی یو بالایی دارن، پردازنده حتما باید 4 هسته ای باشه و مقدار رم رو هم بالا در نظر بگیر. (اون بحث معطل شدن هنگام سویچ بین برنامه کاملا به مقدار رم بستگی داره.)

پیشنهاد من طبق معمول اینه که مادربوردی بگیر که قابلیت RAID داشته باشه. (مثل Asus P5Q به قیمت 130 تومان) بعد 2 تا هارد مثل هم بگیر و به صورت RAID0 ببند. با این کار سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی هارد دو برابر می شه و با توجه به اینکه هارد کندترین جزء سیستم هست، این تغییر سرعت محسوس خواهد بود.

raid0 که ربطی به سرعت نداره. فکر کنم منظورتون raid0-1 باشه. در ضمن مادربورد p5q کلا بد در اومد. و برگشتی اش خیلی زیاد بود. چیپ x38,x48 خیلی قویتره.
مقدار رمت حتما 2*2 باشه 1066 مارکش هم بسته به انتخاب مادربوردت باشه.

mhv_kntu
11-05-2009, 14:24
نرم افزارهای مهندسی مصرف سی پی یو بالایی دارن
ربطی به مهندسی و پزشکی نداره. هر وقت تو حالت load بره مصرفش هم شروع به بالارفتن می کنه.

در ضمن مادربورد p5q کلا بد در اومد. و برگشتی اش خیلی زیاد بود
حرف فروشنده های پروفسور هست.

چیپ x38,x48 خیلی قویتره.
اولا همه 250 رو که باید برای مادربورد بده. دوما اصلا خریدشون با توجه به قیمتشون بصرفه نیست.

zeus7610
11-05-2009, 14:58
من نظر خودم رو اعلام کردم. با توجه به تجربه خودم گفتم که برگشتی این مادربورد زیاده و کلا از p35 دل خوشی ندارم. چند مدل گیگا هم برگشت خورد.

mhv_kntu
11-05-2009, 15:16
من نظر خودم رو اعلام کردم. با توجه به تجربه خودم گفتم که برگشتی این مادربورد زیاده و کلا از p35 دل خوشی ندارم
دوست عزیز این مادربورد بر پایه چیپست P45 هست نه P35

a6l3i
11-05-2009, 17:51
سلام و ممنون از تمام دوستان ؛

اصلا قادر به قورت دادن Q9550 نیست . در بنچمارک پایین ، فاصله ی زیاد بین سری E با سری Q9XXX رو تماشا می کنید .......
فقط به نظر من 30 تومن پول بدید یه پاور 430 وات ریل گرین بخرید . پاورتون شاید نتونه بدرستی پردازنده و مادربرد رو تغذیه کنه .
1) فقط 20 تا 25 % کارهام گرافیکی و مابقیشون محاسباتی و نرم افزارهای مهندسی سنگین هستن. درنتیجه بنظرم قطعا باید 4 هسته ای بگیرم .

ولی خدا وکیلی این benchmark ( که baharshiraz تو پست #4 گفتن ) کدوم قسمت Photoshop رو تست کرده که کل تکنولوژی رو برده زیر سوال ؟؟ : در عمل کسی این جواب رو گرفته ؟!؟!

..... روی ویندوز 64 بیتی می شه نرم افزارهای معمولی 32 بیتی هم نصب کرد .....
2) هیچ محدودیتی واسه نصب برنامه های 32 روی 64 بیتی نیست؟ ( غیر از درایور ) . منظورم برنامه های مهندسی مثل Simatic Manager واسه برنامه نویسی PLC های زیمنس و خطوط رباتیک . اگه نشه میشه دوتا ویندوز 64 و 32 روو کنار هم داشت؟ ( البته جاش اینجا نیست:20:) هرچند از این کار بدم میآد !
3) من الان 3تا هارد 250 SATA دارم. دوتا Samsung و یه Maxtor ( چه آشی :31:) که فکر کنم جون بده واسه RAID0 شما !! ( البته یه هارد 1T اکسترنال هم دارم ) .

... در ضمن مادربورد p5q کلا بد در اومد. و برگشتی اش خیلی زیاد بود.....
مقدار رمت حتما 2*2 باشه 1066 مارکش هم بسته به انتخاب مادربوردت باشه.
4) منبع خبر موثق هستش؟ آیا P5Q نقطه ضعف خاصی داره ؟؟؟ ( مثلا فلان چیپست میسوزه یا . . . ؟)
5) مگه رم به M.B ربط داره؟ منظورتون اینه که هر برندی مثل asus یا Giga با یه برند خاصی از رم بهتر کار میکنن؟ اگه اینجوریه میشه بفرمائید کدوم ها با کدوم ها مچ میشن؟

اولا همه 250 رو که باید برای مادربورد بده. دوما اصلا خریدشون با توجه به قیمتشون بصرفه نیست.
6) ممنون میشم نظر شما که ASUS-P6T-Delux دارین رو داشته باشم. واسه Q8400 یا Q8200 مادربرد Asus بهتره یا Giga یا Biostar ؟؟

baharshiraz
12-05-2009, 08:17
متاسفانه سرعت تامز اونقدر پایینه که نمی تونم لینک رو کاملا ببینم.
احتمالا اون برای یه قسمت دیگه از فتوشاپ هست. اون قسمت اول لینک زمان های بیشتری نسبت به بنچمارکی که من گذاشتم نشون میداد.
در سرتر بودن Q9550 نسبت به e8400 شکی نیست . اینها نه قیمتشون برابره و نه تعداد هسته ها و نه کاراییشون .
ضمنا ایشون میخوان به جز فتوشاپ با برنامه های دیگه ای کار کنند که نیاز به تعداد هسته بیشتر داره .
دربست حرفت قبوله اما من روی فتوشاپ این حرف رو زدم مثل اینه که بگی آزرا بهتره یا آوانته.اما توی فتوشاپ 8400 طبق این بنچ برتره که من حس میکنم اورال بررسی کرده چون صرفا نوشته فتوشاپ.و الا با توجه به کارهای دیگه ایشون و برتری محسوس 9550 در سایر موارد خرید 9550 به صرفه تره ولی خوب قیمتش هم یه 100 تومنی بالاتره

zeus7610
12-05-2009, 08:34
دوست عزیز این مادربورد بر پایه چیپست P45 هست نه P35
اشتباه تایپی بود. Sorry . ولی من حدود 10-15 تا p5q بستم که 4-5 موردش برگشت. به دلیل هنگ و ....
کلا قاط بود. بعد که تحقیق کردم دیدم خیلیها مثل من به این مشکل خوردن. اینکه دقیقا مشکلش کجاستو نمی دونم. در مورد رم هم اجازه بدین مادربوردتون رو بخریم حالا میون این همه گزینه.:31::31:
من خودم جای این دوستمون 1 سوال بپرسم که اگه به جای این سیستم یه مادربورد dual با 2 تا cpu زئون بگیریم براشون بهتر نیست. مادربورد همه مثلا supermicro ؟؟ (البته 60% که گرونتره- با این فرض که وضع دوستمون خوبه ههههههههاااااااااااا)

a6l3i
12-05-2009, 16:01
...... اگه به جای این سیستم یه مادربورد dual با 2 تا cpu زئون بگیریم براشون بهتر نیست. مادربورد همه مثلا supermicro ؟؟ (البته 60% که گرونتره- با این فرض که وضع دوستمون خوبه ههههههههاااااااااااا)

جانا سخن از زبان ما میگوئی. چرا بد باشه برادر؟ من خودم تو فکر یکی از سیستم های گوگل یا ناسا بودم. حیف یه نموره ( فقط یه کم ) گرون بودن:5:

راستش هرچی پول بود دادم سر اینا و رسیدم به ته دیگ :
پرینتر رنگی canon ، اسکنر canon ، پرینتر لیزری samsung ، مودم ADSL وایرلس Asus-wl600g ، لپ تاپ Dell-Latitude D820 ، دوربین کنن IXUS-860 و .... . تو این یه سال 1.5 تومن سر کیسه رو شل کردم.!

ته دیگش همین 300 تومنه که میخوام یه دستی به سر و روی Desktop ام بکشم.

zeus7610
12-05-2009, 16:23
ایشالا که مثل صاایران بشی دوست عزیز. نتیجه گیریت از این تاپیک رو هم بزن حتما که چی خریدی؟ به AMD فکر نمی کنی؟

a6l3i
12-05-2009, 21:04
راستش نه. لاقل تو این 12 سال که اینجوری بوده !! البته نمی دونم چرا:14:!
ولی بازم مصرم intel بگیرم. اون هم قطعا Q8400 . موندم تو مادربردش !! :23:

دوستان میشه ر اهنمایی کنن که : به CPU بیشتر پول بدم یا مادر برد ؟ مثلا یه CPU بگیرم رو 230 و یه مادربرد حدود 80 یا یه CPU حدود 150 ( مثل Q8400 ) و یه مادر برد حدود 150 ؟

a6l3i
15-05-2009, 07:35
این سوال بالائی ما تو تنور سوخت !

4870x2
15-05-2009, 12:35
دوستان میشه ر اهنمایی کنن که : به CPU بیشتر پول بدم یا مادر برد ؟ مثلا یه CPU بگیرم رو 230 و یه مادربرد حدود 80 یا یه CPU حدود 150 ( مثل Q8400 ) و یه مادر برد حدود 150 ؟
به نظر من رو سي پي يو بيشتر توجه كن
شما مي توني يه tpower p45 بايواستار بگيري با بقيه پول هم يه سي پي يو عالي