PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : خرید سیستم'

hhhh_1360
06-05-2009, 16:05
سلام به دوستان عزیز من می خواهم مادربورد و cpu و ram و کارت گرافیک حدود قیمت 400 هزار تومان خرید اری کنم به نظر شما چه قطعاتی خر یداری کنم که عالی باشد اگر هم می شود قیمت قطعات را هم بگذارید

3jokes_x
06-05-2009, 19:41
اول کاربرد رو مشخص کنید. این تقریبا لیست خوبیه:

MB: Asus P5Q (130T)
CPU: Intel E7400 (120T)
VGA: ATI 4670 (100T)
RAM: 2x2GB Patriot Bus 800 (50T)
(قیمت ها تقریبی هستند.)

تغییراتی که با توجه به کاربردت می شه روی این لیست داد (و به نظر من تغییرات خوبیه) اینه:
پردازنده رو می تونی 4 هسته ای انتخاب کنی، مدل Q8200 به قیمت 170 تومان.
حالا می تونی مادربورد و گرافیک رو ارزون تر انتخاب کنی تا پولت به Q8200 برسه.
برای مادربورد، مدل Asus-P5Ql-pro فکر کنم حدود 100 تومان باشه.
و اگه قصد بازی کردن نداری، می تونی یه کارت گرافیک در محدوده 60 تومان انتخاب کنی (مثلا ATI3650) و پولش رو بذاری روی سی پی یو.

در مورد مادربورد نظر دیگران رو هم بپرس.

graphic1
06-05-2009, 23:34
سلام دوست عزیز! 3jokes_x
من میخوام فقط یه کیس حدود 650 تا 800 تهیه کنم: برای کار گرافیکی و 3d
اگه میشه بهترین قطعات رو به من معرفی کنید! ممنون
سی پی یو 4 هسته ای اینتل باشه!
گرافیک و مادر بورد gddr3 یا بهتر از اون + SLI
ممنون میشم مثل دوستمون منو هم معرفی کنید!

3jokes_x
07-05-2009, 01:40
برای کار گرافیکی و 3D:
اینو شنیدم، خودم بررسی نکردم، ولی همه می گن به جای اینکه پول برای SLI بدی و دو تا کارت گرافیک متوسط رو با هم روی مادربورد بذاری، یه کارت گرافیک قوی بخر، نتیجه بهتری می ده. (البته برای جواب دقیق و فنی تر بهتره توی تاپیک مخصوص به کارت گرافیک سوال کنی.) فقط یادآوری می کنم که برای کار گرافیکی نیازی به کارت گرافیک قوی نیست. سنگین ترین کارهای فتوشاپی رو می شه با یه کارت گرافیک معمولی به راحتی انجام داد. دلیلش هم اینه که در بیشتر زمان کار، تصویر گرافیکی نمایش داده شده روی صفحه مانیتور شما ثابت هست. و ضمنا کار شما همیشه 2 بعدی هست. من فکر نمی کنم برای کارهای غیر از بازی لازم باشه بالای 70-100 تومان برای کارت گرافیک هزینه کرد. در هر حال اگر این سوال رو توی تاپیک مربوطه بپرسی جواب تخصصی تری می گیری. ولی جواب تقریبی و غیر تخصصی (ولی تجربی) اینه که ATI4670 برای کار شما کافیه.

رم DDR3 هم روی مادربوردهای LGA775 خیلی تفاوت محسوسی توی کارایی ایجاد نمی کنه. و فقط قیمت رو بالا می بره. (هم قیمت مادربورد و هم رم) چون FSB پردازنده های رده بالای این سری تقریبا همه 1333 هست، دو تا ماژول رم با باس 667 که به صورت Dual Channel کار کنند، برای استفاده از حداکثر توان این پردازنده ها کافی هستند. مادربوردهایی هستند که از هر دو نوع رم DDR2 و DDR3 همزمان پشتیبانی می کنن. قیمتشون بالاتره ولی شنیدم که می گن عملکردشون خیلی جالب نیست.

در انتخاب مادربورد، به نظر من به وجود قابلیت RAID توجه کن. (بیشتر مادربوردهای رده ارزان قیمت این قابلیت رو ندارن) مدل P5Q که در پست قبل معرفی کردم از RAID0,1,5,10 پشتیبانی می کنه. برای افزایش سرعت کامپیوتر دو تا هارد 500 (با بافر 32مگ) بخر و به صورت RAID0 ببند. (2 تا 60 تومان) به این ترتیب سرعت هارد دو برابر می شه. و با توجه به اینکه هارد کندترین بخش سیستم هست، این موضوع باعث می شه تفاوت زیادی توی کارایی مشاهده کنی. (البته اگر می خوای ارزون تر بشه دو تا هارد 320 بگیر که می شه 96تومان ولی بافر هر کدوم 16 مگ خواهد بود.)

سی پی یو:
تقریبا می شه گفت در حال حاضر دو تا گزینه معقول وجود داره:
Q8200 : 2.33MHZ / 4MB CACHE
Q9400: : 2.66MHZ / 6MB CACHE
اولی 170 تومانه و دومی 230 تومان. هر دو 45 نانومتری بوده و از دستورات SSE4.1 هم پشتیبانی می کنند. انتخاب یکی از این دو بیشتر به پولت بستگی داره.

رم: با توجه به اینکه استفاده شما حرفه ای هست، می تونید از مارک های معتبرتر مثل OCZ رم رو تهیه کنید. که البته از قیمت هاش اطلاع زیادی ندارم. ولی از نظر مقدار، 2 تا ماژول 2 گیگابایتی کافیه و باس 800.

(170/230) CPU: Q8200 / Q9400
(130) MB: ASUS P5Q
(?80) RAM: 2x2GB Bus800 OCZ
(100) VGA: ATI4670
HDD: 2x500GB Seagate RAID0 (2x60)l
Case+Power: Green - 535W (30+50)l
Modem: (15)l
DVDWriter: Asus/Pioneer (30-40)l

الان اینا جمعش شد 800. حالا اگر بخوای مادربورد DDR3 و SLI داشته باشه و رم DDR3 هم بگیری، باید یا 100 تومان بذاری روی این، یا از بقیه قطعات (مثل گرافیک یا خدای نکرده! سی پی یو) کم بذاری تا پولت برسه. در حالی که این کار درست نیست.

hhhh_1360
08-05-2009, 12:28
سلام به دوستان عز یز من مادربورد و cpu و ram و هارد عالی می خواهم برای سرعت فوق العاده سیستم قیمت هم مشخص کنید

graphic1
09-05-2009, 00:20
دوست عزیز (3Jokes_x) از کمکتون واقعاً ممنونم خیلی موثر بود.
* ببخشید این کارت گرافیک(ATI 4670 ) برای بازیهایی که گرافیک بالا میخوان هم مناسب هست یا نه؟!
* برای SLI : من قصد داشتم که فعلاً یک گرافیک قوی بگیرم و از یک اسلات استفاده کنم تا زمانی که دوباره خواستم گرافیک رو ارتقا بدم نیازی نباشه که اینو عوض کنم، یعنی یه گرافیک قوی مثل همون بگیرم کنار اون قرار بدم تا از هردو استفاده بشه.
* DDR3 رو برای این مطرح کردم چون شنیده بودم که خیلی تاثیر میذاره(البته من اینو برای گرافیک در نظر دارم)
* میخوام تا جایی که جا داره آینده نگری بشه. (مثلا برای ارتقای سیستم لازم نباشه مادربرد عوض بشه)
* میتونم فعلا از یک هارد 500 استفاده کنم تا بعد.
ببخشید که اینقدر مزاحمتون میشم.

hhhh_1360
09-05-2009, 21:18
سلام به دوستان عزیز با مشورت شما دوستان می خواهم مادربورد را خریداری کنم که DDR3 را ساپورت کن بهترین مادربورد و Ram و cpu چه خریداری کنم اگر قیمت را مشخص کنید ممنون می شوم

3jokes_x
09-05-2009, 22:56
دوست عزیز (3Jokes_x) از کمکتون واقعاً ممنونم خیلی موثر بود.
* ببخشید این کارت گرافیک(ATI 4670 ) برای بازیهایی که گرافیک بالا میخوان هم مناسب هست یا نه؟!
* برای SLI : من قصد داشتم که فعلاً یک گرافیک قوی بگیرم و از یک اسلات استفاده کنم تا زمانی که دوباره خواستم گرافیک رو ارتقا بدم نیازی نباشه که اینو عوض کنم، یعنی یه گرافیک قوی مثل همون بگیرم کنار اون قرار بدم تا از هردو استفاده بشه.
* DDR3 رو برای این مطرح کردم چون شنیده بودم که خیلی تاثیر میذاره(البته من اینو برای گرافیک در نظر دارم)
* میخوام تا جایی که جا داره آینده نگری بشه. (مثلا برای ارتقای سیستم لازم نباشه مادربرد عوض بشه)
* میتونم فعلا از یک هارد 500 استفاده کنم تا بعد.
ببخشید که اینقدر مزاحمتون میشم.

برای ارتقای سیستم در آینده، شما به هر حال مجبوری که مادربورد رو عوض کنی. چون نسل جدید پردازنده های اینتل که الان هم در بازار موجود هستند(ولی فعلا خیلی قیمتشون بالاست و به این بودجه ای که شما گفتی نمی خورن)، از سوکت LGA1366 استفاده می کنند، و این معنیش اینه که نمی تونن روی مادربوردهای LGA775 نصب بشن. پردازنده هایی که قابلیت نصب روی این مادربورد رو دارن محدود هستند و فقط چند مدل وجود داره که کارایی بهتری نسبت به Q9400 داشته باشه. که اونها هم تفاوت کارایی و سرعتشون با مال شما چشمگیر نیست. با ورود نسل جدید پردازنده ها، تولید مدل های جدیدتر و سریعتر این نسل قدیمی دیگه ادامه پیدا نخواهد کرد. (یا روندش خیلی کند و در حد چند مورد خاص خواهد بود.) پس وقتی شما 3 سال دیگه بری برای ارتقا، بهت می گن یه مدل سی پی یو بهتر از مال خودت هست، ولی اونقدرها کارایی سیستم رو بالا نمی بره و به دلیل کمیاب بودنش قیمت بالایی داره و خلاصه ارزش خرید نداره. بهتره ارتقای کلی بدی!

داخل پرانتز: اگر بخوای از نسل جدید LGA1366 قطعات رو انتخاب کنی، ارزون ترین پردازنده این سری قیمتش 320 تومانه. ارزان تری مادربورد هم حدود 300 تومان. ضمنا این مادربوردها فقط رم DDR3 می خورن که اون هم 4 گیگش می شه 120 تومان. بقیه قطعات تا جایی که من می دونم تفاوت زیادی ندارن. ولی با توجه به بودجه شما، شما اصلا نمی تونید چنین سیستمی جمع کنید. (و البته من توصیه هم نمی کنم. چون قیمت این سیستم فعلا به صورت کاذبی بالاست، شاید 6 ماه یا یک سال دیگه به حد معقولی برسه.) کار منطقی اینه که الان همون نسل قبلی رو بخرید و 3-4-5 سال دیگه هم ارتقای کلی بدید. همین که با وجود پردازنده های مختلف 2 هسته ای، شما پردازنده 4 هسته ای رو انتخاب می کنید، یعنی آینده نگری کردید. از این بیشتر اگر بخواهید آینده رو ببینید، هزینه خیلی بالایی باید بدید که نمی ارزه.

در مورد بازی: موارد زیادی مطرحه. مثلا اینکه شما تنظیمات گرافیکی بازی و رزولوشن نمایش رو می تونی خودت تنظیم کنی. اگر بازی کردن روی بالاترین کیفیت ممکن برات مهم نباشه، و حاضر باشی بعضی از تنظیمات گرافیک بازی رو روی Medium و بعضا روی LOW بذاری، همین کارت 4670 همه بازی ها رو به خوبی اجرا می کنه. و البته با بودجه شما هم تناسب داره. وگرنه اگر بتونی بودجه رو اضافه کنی، و اگر بازی با کیفیت و رزولوشن بالا برات اهمیت زیادی داره، مدل های 4830 (حدود 170 تومان) و 4850 (حدود 200 تومان) هم موجود هستند.

همون طور که گفتید، وجود رم DDR3 روی کارت گرافیک تاثیر زیادی روی اجرای بازی ها داره ولی این ارتباطی به مادربورد شما نداره. کارت گرافیک دارای رم DDR3 رو می شه روی مادربوردهای DDR2 نصب کرد.

در مورد مادربوردی که SLI داشته باشه، باید از دوستان دیگه سوال کنید. البته می شه با مراجعه به سایت های خود ASUS و GIGABYTE مادربوردهای این سری رو پیدا کرد، (مثلا ASUS P5Q Pro) ولی من نمی دونم کدوم بهتر هستند، کدوم تو ایران موجودن و کدوم نسبت به قیمت و امکاناتشون ارزش خرید بیشتری دارن.

3jokes_x
09-05-2009, 23:55
سلام به دوستان عزیز با مشورت شما دوستان می خواهم مادربورد را خریداری کنم که DDR3 را ساپورت کن بهترین مادربورد و Ram و cpu چه خریداری کنم اگر قیمت را مشخص کنید ممنون می شوم

همون طور که در پست چهارم این صفحه نوشتم، خرید مادربورد با ساپورت رم DDR3 توصیه نمی شه. دلیلش هم اینه که استفاده از این رم ها قیمت رو خیلی بالا می بره، ولی کارایی رو نه. خصوصا وقتی شما محدودیت بودجه داشته باشی. شما اگر می تونی 50-60 تومان بذاری روی پولت، به جای اینکه این پول رو برای رم DDR3 هزینه کنی (شما بخوانید دور بریزی!) می تونی سی پی یو 4 هسته ای انتخاب کنی یا یه کارت گرافیک خیلی قوی تر برداری که کارایی سیستمت به مراتب افزایش پیدا می کنه.

کسی دنبال رم DDR3 می ره که بقیه اجزای سیستمش توپ توپ باشه و محدودیت مالی زیادی نداشته باشه.

پس هم کاربرد رو مشخص کن، هم بودجه رو. با بودجه ی 400 تومان چیزی بهتر از پیشنهادی که قبلا دادم نمی شه جمع کرد.

3jokes_x
10-05-2009, 14:17
اگر همچنان به وجود قابلیت پشتیبانی از رم DDR3در مادربورد اهمیت می دید، مادربورد مدل P5QC از ایسوس با قیمت تقریبی 160 تومان تقریبا مناسبه. (C آخرش یعنی Combo چون هم از رم DDR2 پشتیبانی می کنه و هم DDR3) ولی این مادربورد قابلیت RAID نداره. چیپستش P45 هست، DDR3 رو تا باس 1333 ساپورت می کنه. (SLI هم نداره)

graphic1
11-05-2009, 23:32
نظرتون راجع به این قطعات چیه؟

Main: Giga-ga-Ep45-ul3r
CPU: Q9550-12m cach
H.D.D: 500 Samsong 32m B

همه میگن مین های گیگا کارایی بهتری دارن، مخصوصاً این مدلی که نوشتم!
نظر شما چیه؟
میتونید تو همین رده(EP45) مین بردی معرفی کنید که SLI داشته باشه و احتمالاً DDR3 رو هم ساپورت کنه! تا حدود 180 تومان
ممنون