PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ســـوالات تخصصــی عکـاسی

Senator_F
04-05-2009, 23:48
من این تاپیک رو به این منظور ایجاد کردم که این بحث های تخصصی که گاها توی تاپیک خرید مطرح میشن،لای پست ها گم میشن.حیفه این همه زحمت و بحث زیر خروارها قیمت گرفتن و مقایسه دوربینا بمونه.

برای شروع،مبحث لرزشگیر دست رو که دوست خوبمون جناب کاویان مطرح کردن، با اجازه شون به اینجا منتقل می کنم.دوستان هم هر وقت در مورد مسائل تخصصی عکاسی با سوال و یا مطلب جالبی روبرو شدن،اینجا مطرح کنن.
امیدوارم تاپیک مفیدی بشه و در جهت افزایش اطلاعات و فرهنگ عکاسی،قدمی قابل تامل باشه.

سپاسگذارم.

Excel-VB
05-05-2009, 08:32
سلام دوستان
بیایید کمی راجع به آپشن های مهم دوربین صحبت کنیم ...

نظر شما در مورد استفاده از آپشن is یا لرزش گیر چیست؟؟ همانطور که می دانید در دوربین های نیمه حرفه ای این آپشن خود شامل چند زیرآپشن می شود ...
اصولا به نظر شما چه مواقعی باید از is استفاده کرد؟؟ آیا همیشه باید روشن باشد؟؟ در چه حالاتی چه زیرآپشنی باید داشته باشد؟
من تصور می کنم این مورد خیلی به کار دوستان خواهد آمد، بنابراین بهتر است روی این مسائل کمی بیشتر بحث کنیم.

با احترام
کاویان

unforgiven2009
05-05-2009, 09:17
سلام دوستان

نظر شما در مورد استفاده از آپشن is یا لرزش گیر چیست؟؟ همانطور که می دانید در دوربین های نیمه حرفه ای این آپشن خود شامل چند زیرآپشن می شود ...
اصولا به نظر شما چه مواقعی باید از is استفاده کرد؟؟ آیا همیشه باید روشن باشد؟؟ در چه حالاتی چه زیرآپشنی باید داشته باشد؟
من تصور می کنم این مورد خیلی به کار دوستان خواهد آمد، بنابراین بهتر است روی این مسائل کمی بیشتر بحث کنیم.

با احترام
کاویان
سلام
من تا حدودی در مورده این موضوع مطالعه کردم.یکی از موارد عکاسی به روش پانینگ است که اگه اشتباه نکنم باید لرزش گیره در حالت افقی غیره فعال باشه.

prowler88
05-05-2009, 13:20
سلام دوستان

با احترام
کاویان

خیلی ممنون از شما که یادآوری کردین یه ذره تاپیک هدفمند بشه.
به نظر من IS یا همون Image Stabilization از اون آپشن هاییه که واقعا برای دوربین حیاتیه. البته عملکردش تو دوربین های مختلف فرق میکنه و بعضی ها قوی تر عمل میکنن و بعضی ها ضعیف ترن.
در مورد دوربین های SLR هم این قضیه صدق میکنه. با این تفاوت که اگه یه دوربین SLR لرزشگیر نداشته باشه شما میتونین با خرید یه لنز مجهز به لرزشگیر این نقص رو برطرف کنین. ولی خب اگه لنزتون لرزشگیر نداشته باشه اون موقع هست که به مشکل برمیخورین. بهترین حالت هم وقتیه که هم دوربین لرزشگیر داشته باشه هم لنز.

Senator_F
05-05-2009, 13:35
اشاره :
قابليت لرزش‌گير يا ثابت‌كننده تصوير (Image Stabilization) روشي براي مقابله با يكي از اصلي‌ترين دلايل محو شدن تصوير، يعني لرزش‌هاي دوربين است. احتمالاً در نگاه اول تصور مي‌كنيد كه لنز دوربين شما چندان با كيفيت نيست، يا ممكن است به مكانيزم فوكوس خودكار دوربينتان شك كنيد، اما در اغلب اين موارد تمام تقصير‌ها بر گردن خودتان است؛ دست‌هاي شما مي‌لرزند!

محو‌شدگي عكس‌هايي كه با دوربين‌هاي ديجيتال گرفته مي‌شوند، معمولاً در دو حالت احتمال وقوع بيشتري پيدا مي‌كنند: اول، در محيط‌هاي كم‌نور و دوم، هنگامي كه با استفاده از لنز زوم دوربين‌هاي زوم بالا تا حد ممكن روي فواصل دور زوم كنيد. اما چرا اين اتفاق مي‌افتد؟ هنگامي كه در محيط‌هاي كم‌نور عكاسي مي‌كنيد، دوربين شما براي جبران نور كم محيط، به صورت خودكار سرعت پايين‌تري را براي شاتر انتخاب مي‌كند تا نور بيشتري وارد دوربين شود.

بنابراين لازم است زمان طولاني‌تري دوربين را به صورت ثابت در دست نگه داريد (كه اغلب اين كار را نمي‌كنيد!). همچنين هنگامي كه براي بزرگ‌ كردن يك سوژه روي آن زوم مي‌كنيد، هر لرزش خفيف در دستان شما هم به همان نسبت بزرگ‌تر مي‌شود. طوري كه هنگامي كه با زوم بالاتر از هفت يا هشت برابر مي‌خواهيد عكس بگيريد، عملاً پيدا كردن سوژه‌هاي متحرك در كادر تصوير غير‌ممكن مي‌شود! بنابراين بايد در اين حالت دوربين را بسيار محكم در دست بگيريد و نفستان را حبس كنيد تا حداقل لرزش را به آن وارد كنيد.

يك قانون كلي درباره عكاسي با دوربين‌هاي زوم بالا اين است كه هميشه بايد سرعت عكسبرداري را طوري انتخاب كنيد كه از <معكوس فاصله كانوني> لنز‌تان بيشتر شود. به طور مثال، اگر با دوربيني عكس مي‌گيريد كه فاصله كانوني لنز آن سيصد است و مي‌خواهيد عكستان كاملاً واضح بيفتد، بايد سرعت شاتر دوربين را سريع‌تر از 300/‌1 ثانيه انتخاب كنيد؟ اما اين فاصله كانوني را از كجا پيدا كنيد؟ اين اعداد در حقيقت همان ضرايب بزرگ‌نمايي هستند كه كنار لنز دوربينتان نوشته شده‌اند.

مثلاً وقتي مي‌گويیم لنز دوربين Canon PowerShot TX1 داراي زوم ده برابر و فاصله كانوني 39 تا 390 ميلي‌متر است، يعني وقتي اين دوربين را خريديد و در هنگام عكسبرداري تا آخرين حد ممكن لنز آن را جلو برديد، فاصله كانوني لنز در آخرين وضعيت زوم خود 390 ميلي‌متر است و شما بايد مثلاً حداقل سرعت 400/‌‌1 ثانيه را انتخاب كنيد تا عكس‌هايتان محو نشود.

با اين حال فرض كنيم مجبوريد كه سرعت شاتر را پايين‌تر بياوريد. مثلاً در حال عكسبرداري از قله يك كوه هستيد و آفتاب در حال غروب كردن است. فرض كنيد دوربين شما نشان مي‌دهد كه سرعت دوربين را نبايد سريع‌تر از 60/‌1 ثانيه تنظيم كنيد؛ زيرا عكس‌ها تيره مي‌شوند. حالا بايد بين عكس‌هاي محو قله كوه يا عكس‌هاي تيره يكي را انتخاب كنيد.

راه حل سوم در اين هنگام، استفاده از يك سه پايه است. میتونیم در مورد سه پایه ها هم بحث کنیم،ولی فعلا میریم سراغ راه حل چهارم،قابليت Stabilization يا ثابت‌كننده.Stabilizationمي‌توان د لرزش‌هاي دست شما را تا حد زيادي برطرف كند. البته نبايد فكر كنيد كه اين قابليت اسم دو تا دست الكترونيكي است كه از دوربين بيرون مي‌آيد و دست‌هاي شما را نگه مي‌دارد تا نلرزند، بلكه نام يك فناوري پيشرفته در حسگر‌هاي حساس به لرزش است كه روي يك ژيروسكوپ يا گردش‌نما قرار دارند.

اين حسگر‌ها مي‌توانند جهت لرزش دست شما را تشخيص دهند و دقيقاً حسگر را با همان سرعت و در جهت مخالف لرزش حركت دهند. بدين ترتيب لرزش وارد شده به دوربين، خنثي مي‌شود. البته اين قابليت در دوربين‌هاي مختلف هم براي لرزش دادن حسگر دوربين و هم براي لرزش دادن اجزاي دروني لنز‌ ارائه شده‌اند كه اساس كار هر دوي آن‌ها يكي است. مثل قابليت Mega Optical Image stabilization) Mega OIS) در دوربين‌هاي پاناسونيك، قابليت Vibration Reduction) VR) درلنزهاي نيكون و قابليت Image Stabilization در دوربين‌هاي كانن سري IS.

اما در بعضي از دوربين‌ها تنها روي حسگر از اين قابليت استفاده شده است. مثلاً سيستم Anti-Shake در دوربين‌هاي كونيكا مينولتا (كه ديگر وارد بازار نمي‌شوند) نيز از همين دست بود كه نمونه‌هاي موفق‌تري از آن را روي دوربين DSLR شركت سوني، Alpha 100 نيز مي‌بينيم.

دقت داشته باشيد كه اصلاً تصور نكنيد كه با روشن كردن قابليت ثابت كننده تصوير در حال سواركاري روي اسب هم مي‌توانيد با نهايت زوم دوربينتان عكاسي كنيد! اين قابليت تنها به عنوان يك روش كمكي براي كاهش و نه حذف كامل محو شدگي تصوير به كار مي‌رود. مثلاً مي‌توانيد با استفاده از آن در هواي گرگ و ميش صبح در كنار نور قوي فلاش، عكس‌هاي واضحي بگيريد يا مثلاً اگر به دشت و بيابان رفتيد و تصميم داشتيد از حيواناتي در دوردست عكس بگيريد، مي‌توانيد سرعت‌هاي نسبتاً پايين‌تري را در حد دو يا سه گام پايين‌تر انتخاب كنيد (و در نتيجه ديافراگم دوربين را بازتر كنيد و عمق ميدان عكس را کاهش دهيد). فرضاً اگر طبق محاسبات گفته شده مجبوريد سرعت 1000/‌‌1 ثانيه را انتخاب كنيد، (مثلاً در مورد عكاسي با همين دوربين 18X پاناسونيك كه تازه به بازار آمده است) مي‌توانيد سرعت را تا 250/‌1 يا برخي اوقات تا 125/‌1 ثانيه نيز كاهش دهيد.

Senator_F
05-05-2009, 17:35
من خودم از اونهایی هستم که لرزشگیر دوربینم هیچوقت خاموش نیست مگر زمانهای خاص که بحث اونا جداس و حتما باید خاموش باشه.

توی محیط بسته،(البته من تا حالا بیشتر سونی داشتم و با سیستم اون میگم.و بیشتر هم روی مود اتوماتیک تمرکز می کنم چون عموما از این مد استفاده بیشتری میشه)دو تا انتخاب داریم،یا استفاده از فلاش کامل،بدین معنی که دوربین فقط بر اساس فلاش خودش عمل میکنه و حالتی که اصطلاحا بهش Filling Flash میگن. من خودم عاشق حالت دوم هستم جون فلاش رو به صورت فقط پر کننده استفاده می کنه و نور سنجی رو براساس خود محیط داخل فضای بسته انجام میده.معمولا این نورسنجی به اعدادی مثل 1/5 ثانیه یا کمتر می رسه که عملا نگهداری دوربین 500 گرمی در این زمان خیلی مشکله.در نتیجه باید حتما لرزشگیر روشن بوده باشه.زمان های بیشتر از یک ثانیه هم که عملا غیر ممکن هست چون حتما یک ضربان قلب و در نتیجه یک لرزش خواهیم داشت و هیچ جور هم نمیشه حذفش کرد مگر اینکه به قلبتون بگین یه لحظه منتظر بمون من این عکسه رو بگیرم بعد!!

Excel-VB
06-05-2009, 08:33
سلام به همه دوستان عزیز
و با تشکر از عزیزانی که در بحث لرزش گیر یا IS یا VR شرکت نمودند ...

تخصصی تر کنیم ... در آپشن IS روی دوربین شما چند زیرآپشن وجود دارد:
Single Shot
Continious
Panning
OFF

هر کدام از آپشن های فوق کاربرد خاصی دارد ...
شما همیشه نباید IS را روشن نگاه دارید ... صرف نظر از مصرف باتری در برخی موارد اصلا کاربردی نیست مثلا هنگامی که روی سه پایه استفاده می کنید و سوژه شما هم ثابت است!

این مورد دقیقا مثل استفاده از آپشن Face Detect می باشد! همانطور که می دانید در مقابل Face Detect ما گزینه های دیگری مانند Center و Flexi Zone داریم و این آپشن ها همگی مربوط به AF یا اتوفوکوس می شوند.
اکثر دوستان وقتی عکاسی می کنند فراموش می کنند که Face Detect را تغییر دهند! بگذریم (راجع به این مقوله هم صحبت خواهیم کرد البته اگر دوستان به این موارد بپردازند و دست از قیمت دادن و قیمت گرفتن و چی خوبه و چی بده! بردارند)

با احترام
کاویان

prowler88
06-05-2009, 12:16
میتونیم در مورد سه پایه ها هم بحث کنیم،

من خیلی وقت بود میخواستم این پیشنهاد رو بدم که در مورد سه پایه ها یه بحثی راه بندازیم. اگه دوستان موافق باشن...

Senator_F
06-05-2009, 17:24
من خیلی وقت بود میخواستم این پیشنهاد رو بدم که در مورد سه پایه ها یه بحثی راه بندازیم. اگه دوستان موافق باشن...

فکر خوبی هستش.خودتون شروع کنین تا بحث گرم بشه.

Mohammad Hosseyn
06-05-2009, 19:46
فکر خوبی هستش.خودتون شروع کنین تا بحث گرم بشه.
سه پایه هم بحث داره اخه !! دی:

قبل از هر چیز یه پیشنهاد ... اگه سه پایه رو میزی (سه پایه های کوچیک) رو حتما تهیه کنن .. مخصوصا اگه عکس ماکرو میگیرین ... در کنارش یه سه پایه خوب و مناسب هم وابسطه به دوربین هم باید آدم داشته باشه .
اما از نظر من 75 درصد عکسها نیازی به سه پایه ندارن . حتی خیلی ها رو که روی سه پایه میگیرم رو میشه روی دست گرفت . گاهی اوقات هم ادمو تنبل میکنه .

حالا من خودم یه ساپه معمولی دارم . بدک نیست . اما دقیق نیست . کسی یه سه پایه دقیق و خوب با قیمت مناسب سراغ داره ؟

unforgiven2009
06-05-2009, 19:48
سلام
من اين سپايه رو خريدم

Takara TAA-722

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

پايه 4 قطعه ايي
ضخامت بدنه 20ميليمتر
ارتفاع حداكثر 1165 ميليمتر
ارتفاع حداقل 395ميليمتر
ارتفاع 415 ميليمتر در حالت جمع بودن پايه ها
وزن 765گرم
قابليت تحمل وزن حداكثر 2كيلوگرم

قيمت 20000

مدتها بود دنبال چنين سه پايه اي مي گشتم. چون براحتي داخل يك كوله متو سط جا مي گيره و فضاي زيادي رو هماشغال نميكن و همچنين وزن كمي داره
معايب:
پلاستيكي بودن هد سه پايه
دقت پايين هد
ضعيف بودن پايه هاي آن كه باعث كاهش سباط سه پايه مي شه
سبك بودن در عين حال كه يك حسنه محسوب مي شه يك عيب هم به شمار مي ياد . مثلا كوچكترين ضربه و يا فشار باعث از دست رفتن پايداري و ايجاد لرزش ميشه. مخصوصازماني كه از سر عت شاتر پايين استفاده مي كنيد يا در هنگام زوم قصد عكا سي داريد بيشتر با مشكل مواجه مي شويد. من اكثرادر چنين موقعيت هايي وقتي از يك جسم ثابت در حال عكس گرفتن هستم ار تايمر دوربين استفاده ميكنم.
در كل بزرگترين مزيت اين سه پايه جمو جور بودنش است كه به راحتي مي شه حملش كرد.

prowler88
06-05-2009, 20:54
من یه سه پایه DIGIeye گرفتم مدل TR35 که از نظر جنس خیلی خوب و محکمه. ولی چیزی که خیلی مهمه اینه که باید حواستون باشه گول ظاهر سه پایه رو نخورین. به نظر من چیزی که حتی شاید بشه گفت از جنسش هم مهمتره قطعاتی هست که کمتر بهش توجه میشه. مثل پیچ ها و اهرم ها. همین سه پایه ی خودم همون دفعات اول که ازش استفاده کردم یکی از پیچ هاش از جاش در اومد. البته نمیدونم دقیقا کارش چی بود هر چی فکر میکنم هم چیزی به ذهنم نمیرسه. الان خیلی راحت دارم ازش استفاده میکنم ولی قضیه ی اون پیچه رو نفهمیدم.
تو انتخاب سه پایه چند تا چیز رو باید مد نظر قرار داد:
یکی این که شما سه پایه رو برای چه دوربینی میخواین بخرین. مثلا اگه میخواین برای یه دوربین خیلی سبک جیبی بخرین خب باید متناسب با سایز خودش انتخاب شه. در این مورد هر چقدر سه پایه سبک تر و کوچکتر باشه بهتره. ولی اگه یه دوربین سنگین SLR دارین خب اون سه پایه ی کوچک دیگه جواب کار شما رو نمیده و باید یه سه پایه ی بزرگ و سنگین بگیرین که هم استحکام بالاتری داشته باشه و هم به این راحتی تکون نخوره و نیافته. البته در همه ی موارد باید به جنس سه پایه خیلی دقت بشه تا به این راحتی خراب نشه.
یکی دیگه دقت به پایه های سه پایه هست و مکانیزم قفل پایه ها. بعضی سه پایه ها قفل پایه هاشون خیلی ظریفه و یا کار باهاشون سخته و زمان بیشتری برای باز کردن و بستن پایه ها نیاز هست. بعضی ها هم حرکت کشویی پایه هاشون موقع باز و بسته شدن روون نیست و خود این مورد میتونه نشونه ی کیفیت ساخت پایین باشه. تو انتخاب سه پایه حتما به این مورد باید توجه بشه.
و یه مورد دیگه قسمت های بالای سه پایه هست که دوربین روش سوار میشه. سه پایه های خوب و حرفه ای معمولا یه تراز دارند که میشه برای صاف کردن دوربین ازش کمک گرفت. وجود این تراز بعضی وقتا واقعا لازم میشه. قسمتی که دوربین روش پیچ میشه از خود سه پایه جدا میشه. اون اهرم ها و قسمت هایی که برای درآوردنش استفاده میشه باید محکم و روون باشه تا بعد از یه مدت خراب نشه. همچنین باید به نحوه ی کار بقیه ی اهرم ها و پیچ هایی که برای حرکت عمودی و افقی دوربین و قفل کردنش در نظر گرفته شده هم توجه بشه که یه وقت بعدا دچار مشکل نشن. مواقعی که میخواین با سه پایه و مخصوصا با زوم بالا عکس بگیرین هر میلیمتر حرکت دوربین برای شما و کادربندی عکستون حیاتی میشه. پس بهتره سر سه پایه دقت بالایی داشته باشه و حرکتش هر چقدر کمتر مقطعی باشه و روون تر باشه بهتره.
طول سه پایه هم خیلی مهمه. و موقع خرید باید مقایسه بشه. البته فقط مهم حداکثر طول (وقتی سه پایه کاملا باز شده و هدش تا آخرین حد رفته بالا) نیست بلکه طول سه پایه در حالت جمع شده هم مهمه. چون در هر صورت شما باید این سه پایه رو با خودتون حمل کنین و هر چقدر در حالت جمع شده کوتاهتر باشه حمل و نقلش راحتتره.

Senator_F
06-05-2009, 23:28
من متاسفانه در مورد سه پایه اطلاعات زیادی ندارم.چون یه سه پایه که قبلا مال یکی از فامیلامون بوده و سه پایه آتلیه ای و حرفه ای آلمانی هستش بهمرسیده که باعث شده دیگه به سه پایه فکر نکنم.این سه پایه واقعا کیفیت ساخت خیلی بالایی داره.توی خرید سه پایه حتما به کیفیت ساخت و مونتاژ توجه کنین.این سه پایه که من دارم،بعد 20 سال کار،همچنان سالم و سر حال هستش.سه پایه خیلی سنگینه و برای مسافرت و حمل ونقل به درد نمی خوره ولی سنگین بودنش باعث شده حتی کوچکترین تکونی نتونه بخوره.

Senator_F
08-05-2009, 15:56
نقاط طلایی در عکاسی(قانون یک سوم):

نقاط طلایی اولین نقاطی هستند که چشم بیننده در اولین لحظه نگاه کردن به عکس به آنها کشیده می شود.

یکی از پرکاربرد ترین قوانین برای جهت دادن به نگاه بیننده، قانون یک سوم هاست که قرن ها پیش توسط نقاش‌ها ابداع شده است و شما مطمئنا راجع به این قانون چیزهایی شنیده‌اید. فرض کنید عکس شما توسط دو خط عمودی و دو خط افقی به 9 قطعه مساوی تقسیم شده است، با قرار دادن سوژه یا نقطه کلیدی عکس در نزدیکی نقاط برخورد این خطوط ( نقاط طلایی)، نگاه بیننده به سمت عکس هدایت شده و تصویر متعادل تری ایجاد می‌شود و شما تعجب می‌کنید که چگونه موضوع های کوچک در صحنه های بزرگ غالب خواهند بود .

با اینکه گاهی اوقات نیاز است که سوژه در مرکز کادر قرار گیرد ، اما می‌توان با قرار ندادن سوژه در مرکز، چشم بیننده را اطراف عکس چرخاند و عکسی با تعادل بیشتر و قدرت بیشتر ایجاد کرد.
وقتی سوژه‌ای را در مرکز تصویر قرار می‌دهیم، چشم در مرکز تصویر نگه داشته می شود و عکس به نظر تخت می‌رسد. این کار دقیقا همان تکنیکی است که باید به کار برید تا یک تصویر انتزاعی بسازید و یا یک صحنه واقعی را معرفی کنید. اما می توانید به کادر بندی خود با انتقال زیرکانه نقطه کانونی، قدرت ببخشید .

این روش در زمانی که عکس شما بیش از یک سوژه مهم دارد نیز بسیار مفید است. این نقاط حتی در حالتی که بیش از یکی از آنها مورد استفاده قرار بگیرد هم، کارایی دارند. استفاده دیگر از این خطوط فرضی، در زمانی است که بخواهید کل تصویر را تنظیم کنید، محل خط افق را انتخاب کرده یا جهت نگاه سوژه و...را مورد بررسی قرار دهید. این قانون، در واقع شکل ساده قانون تقسیمات طلایی است که در تمام عکسها و آثار ناشی بزرگان هنر، به نحوی، رعایت شده است.

Senator_F
09-05-2009, 22:30
نحوه در دست گرفتن دوربین

با ورود دوربین های SLR Lke این دوربین ها از نظر اندازه و وزن بزرگتر و سنگینتر از دوربین های خانگی دیجیتال (Compact Digital Cameras) هستند. بنابر این مهمتر است که بدانیم برای گرفتن بهترین عکس ها چگونه این گونه دوربین ها را در دست بگیریم. با خواندن راهنمای مختصر زیر به دو هدف دست پیدا می کنید. اول اینکه با راحتی بیشتری در شرایط مختلف عکس می گیرید. دوم اینکه مشاهده خواهید کرد که هنگامی که دسترسی به سه پایه ندارید، عکس های کمتری به علت لرزش دوربین تار و مات شده اند. به بیان دیگر شما عکس های بهتری خواهید گرفت.
در این راهنما از دوربین نیکون D100 استفاده شده است که دوربینی حجیم است ولی نکات گفته شده برای دوربین های SLR و شبه SLR کوچکتر نیز قابل استفاده است.
همیشه ممکن نیست که سه پایه را با خود همراه داشته باشیم. در این مواقع از تکنیک زانو زدن به شکل زیر استفاده کنید. یک زانو را روی زمین بگذارید وسپس یک آرنج خود را روی زانوی پای دیگر قرار دهید. می بینید که به سرعت یک سه پایه به وجود می آید. آرامش داشته باشید. در این حالت می توانید به سادگی نفس خود را هنگام تمرکز روی موضوع کنترل کنید. هرچه تمرکز بیشتری داشته باشید بازو و دست شما کمتر خواهد لرزید.

در این تصویر مدل ما کاملا در آرامش است و آرنج او به طور مسلطی روی زانویش قرار گرفته است. دوربین نیز در کف دستش قرار گرفته است. با انگشتان همان دست نیز به رینگ زوم دسترسی دارد.

بازوها و آرنج ها توسط زانو حمایت نمی شوند. نیمه بالایی بدن منقبض و نا آرام است. هم مدل و هم دوربین به سادگی به لرزه در می آیند. دوربین نیز در دو قسمت خارجی آن گرفته شده است که این امر شدت لرزه های دوربین و دسترسی به رینگ زوم و شاتر را مشکل می کند.

این نیز یک حالت همراه با آرامش و در عین حال محکم دیگر است که برای عکس گرفتن از مناظر و اشیاء ثابت (یا کودکان و حیوانات خانگی در صورتی که بتوانید آنها را ثابت نگه دارید) استفاده می شود. نکته مهم این است که زانوهای شما به سمت بالا باشد تا حمایت لازم را برای آرنج ها فراهم نماید. در صورت داشتن کمردرد از این حالت با احتیاط استفاده کنید.

در این حالت مدل شما واقعا ناراحت است. تکیه دادن آرنج به ران خسته کننده و غیر مفید است. غلاوه بر اینکه دوربین در وضعیت مناسبی قرار نگرفته است، خطر آسیب دیدن گردن و پشت نیز وجود دارد. در این حالت نیز دوربین در دو انتها گرفته شده که علاوه بر احتمال لرزش، دسترسی به دکمه ها نیز مشکل می شود.

ممکن است در اطراف شما وسایلی برای حمایت وجود داشته باشد. مانند درخت، دروازه، تیر چراغ برق و امثال اینها. می توانید به اینها تکیه دهید و به راحتی عکس های خود را با حمایت بالا بگیرید. لرزش دوربین در حداکثر زوم اپتیکال به بالاترین حد می رسد. در این حالت از فضای اطراف بیشترین استفاده را ببرید.

در اینجا مدل بیچاره ما به طرز نادرستی به درخت تکیه داده است. به جای اینکه از حمایت درخت برخوردار شود، در وضعیت عدم تعادل با احتمال لرزش زیاد قرار گرفته است. دکمه های کنترلی دوربین نیز به دلیل اینکه دستها در دو طرف دوربین قرار کرفته اند در دسترس نیست.

با وجود اینکه در این حالت حس دستگیری توسط پلیس به شما دست می دهد، هنگام عکاسی از اجسام ثابت در حالت کلوزآپ و استفاده از حالت ماکرو دوربین به کار می آید. این حالت وحی منزل نیست و شما می توانید به راحتی با تغییر دادن محل آرنج به استحکام مورد نظر خود برسید.
چه فایده ای دارد که روی زمین دراز بکشید ولی فقط از یک آرنج استفاده کنید؟ بعد از چند لحظه تمام بدن شما خواهد لرزید. البته لرزش دوربین را هم به لرزش بدن اضافه کنید. مساله در اینجا استفاده از تمامی ابزارهای حمایتی موجود و در عین حال آرامش در هنگام عکاسی است.

به نقل از سایت عکاسی-مجله Digital camera world

Senator_F
09-05-2009, 22:43
دوستان دوربینا جدیدا دارای امکاناتی هستن که جدید اضافه شدن،نمیدونم تشخیص چهره و تشخیص لبخند و تشخیص صحنه و یا جداسازی و تشخیص چهره کودک میان بزرگسالان،از این امکانات کدومشون رو استفاده می کنین؟کدوم به نظرتون کاربردی تر میان؟

من خودم تا حالا از هیچکدوم به اونصورت خوشم نیومده که بخوام استفاده کنم.منتظر نظراتون هستم.

Mohammad Hosseyn
10-05-2009, 01:27
دوستان دوربینا جدیدا دارای امکاناتی هستن که جدید اضافه شدن،نمیدونم تشخیص چهره و تشخیص لبخند و تشخیص صحنه و یا جداسازی و تشخیص چهره کودک میان بزرگسالان،از این امکانات کدومشون رو استفاده می کنین؟کدوم به نظرتون کاربردی تر میان؟

من خودم تا حالا از هیچکدوم به اونصورت خوشم نیومده که بخوام استفاده کنم.منتظر نظراتون هستم.
من از لبخند سونی استفاده کردم ... خیلی جالبه . برای بچه ها میتونه خوب باشه . خیلی هوشمند کار میکنه .

اما تشخیص صحنه یا همون IA که خیلی چیز خوبیه . .واقعا تو کیفیت عکس و تنظیمات مناسب موثره .

جداسازی رو من استفاده زیاد نکردم . اما میشه یه استفاده بهتر ازش کرد . اینکه ملاک این سیستم کوچک و بزرگ بودن چهرست و گاهی اوقات چهره های دورتر رو به اشتباه چهره کودک میشناسه . با تغییر این حالت میتونید روی چهره های دورتر یا ندیکتر فوکوس داشته باشید . وگرنه اونجوری زیاد اهمیت نداره .

اما امکاناتی مثل DRO تو سونی و همون i-Contrast تو کانن خیلی امکان موثری هست . اگه اینجا راجعبش بحث کنیم فک کنم بحث جالبی بشه . اصلا میتونیم یه تست بکنیم ببینیم بین سونی و کانن و پاناسونیک کدوم یکی بهتر عمل میکنن تو این مشخصه .

prowler88
10-05-2009, 09:27

خب این که این سیستم ها بیشتر برای استفاده های آماتوری طراحی شده کاملا مشخصه. بستگی داره تو چه دوربینی ازشون استفاده میشه و چقدر عملکردشون دقیقه. وجود این سیستم ها بیشتر برای اینه که کاربرهای آماتور رو به سمت خودش بکشه.
بعضی از اینا کاربردی ترن مثل افزایش Dynamic Range که تو هر برندی یه اسمی داره. و بعضی دیگه به نظر میاد بیشتر جنبه ی تبلیغی دارن و به نظر میاد زیادی روی این سیستم ها دارن مانور میدن مثل همین تشخیص چهره ی کودک.
من هم چندان علاقه ای به استفاده از این سیستم ها علاقه ای ندارم. مثلا دوربینم تشخیص چهره و سیستم Dynamic Range داره ولی ازشون استفاده نمیکنم. اون اول که دوربینو گرفتم فکر کردم Dynamic Range خیلی به کار میاد و همیشه روی High بود ولی وقتی روی کامپیوتر مقایسه کردم دیدم عکسو از حالت طبیعی خارج میکنه. البته بازم بگم بعضی جاها کاربرد دارن.

Excel-VB
12-05-2009, 07:34

قبل از هر چیز یه پیشنهاد ... اگه سه پایه رو میزی (سه پایه های کوچیک) رو حتما تهیه کنن .. مخصوصا اگه عکس ماکرو میگیرین ...

با سلام
بله وجود یک سه پایه کوچک جهت گرفتن عکس های ماکرو از سوژه های ثابت بسیار مهم است ..

unforgiven2009
12-05-2009, 18:41

قبل از هر چیز یه پیشنهاد ... اگه سه پایه رو میزی (سه پایه های کوچیک) رو حتما تهیه کنن .. مخصوصا اگه عکس ماکرو میگیرین ... در کنارش یه سه پایه خوب و مناسب هم وابسطه به دوربین هم باید آدم داشته باشه .
اما از نظر من 75 درصد عکسها نیازی به سه پایه ندارن . حتی خیلی ها رو که روی سه پایه میگیرم رو میشه روی دست گرفت . گاهی اوقات هم ادمو تنبل میکنه .

حالا من خودم یه ساپه معمولی دارم . بدک نیست . اما دقیق نیست . کسی یه سه پایه دقیق و خوب با قیمت مناسب سراغ داره ؟
بستگی داره شما 75% عکس ها رو در چه موقعیت و وضعیتی میگیرید. وقتی تو شب عکس میگیرید و می خواین نور دهی طولانی کنید بدون سه پایه این کار مقدور نیست. یا اگه در حال زوم هستید برای اینکه عکسی بی نقصی بگرید نیاز دارید حتما از سه پایه استفاده کنید وگرنه از کوچترین لرزش شارپنس عکسو کاهش میده. وقتی می خواین تو یک روز آفتابی عکس بگیرید اکثرا تو عکسها آسمونو از دست میدید به خاطر نور شدید. خوب باید رو بیارید به تکنیکهای مختلف . مثلا چندتا عکس با سه پایه بگیرید بعد با هم ترکیب کنید. قصد ساخت عکس های HDR دارید حتما باید سه پایه به کار ببرید. می خواهید از یک مکان شلوغ عکس بگیرید برای حذف عابران سرگردان باید رو بیارید به تکنیکهای خاص که باید حتما از سه پایه استفاده کنید تا 5-6 تا عکس یکسان بگیرید و ووو .....
فکر نکنم سه پایه باعث تنبلی بشه بلکه خلاقیت رو افزایش میده بنظرم سه پایه یک وسیله ضروری برای عکاسه

Senator_F
12-05-2009, 19:19
بستگی داره شما 75% عکس ها رو در چه موقعیت و وضعیتی میگیرید. وقتی تو شب عکس میگیرید و می خواین نور دهی طولانی کنید بدون سه پایه این کار مقدور نیست. یا اگه در حال زوم هستید برای اینکه عکسی بی نقصی بگرید نیاز دارید حتما از سه پایه استفاده کنید وگرنه از کوچترین لرزش شارپنس عکسو کاهش میده. وقتی می خواین تو یک روز آفتابی عکس بگیرید اکثرا تو عکسها آسمونو از دست میدید به خاطر نور شدید. خوب باید رو بیارید به تکنیکهای مختلف . مثلا چندتا عکس با سه پایه بگیرید بعد با هم ترکیب کنید. قصد ساخت عکس های HDR دارید حتما باید سه پایه به کار ببرید. می خواهید از یک مکان شلوغ عکس بگیرید برای حذف عابران سرگردان باید رو بیارید به تکنیکهای خاص که باید حتما از سه پایه استفاده کنید تا 5-6 تا عکس یکسان بگیرید و ووو .....
فکر نکنم سه پایه باعث تنبلی بشه بلکه خلاقیت رو افزایش میده بنظرم سه پایه یک وسیله ضروری برای عکاسه

ماشالله چقدر کاربرد شمردین برای سه پایه.ولی قبول دارین که فقط اسم بردن رو نمیشه بحث تخصصی اسم گذاشت؟منظورم اینه که بعضی یا همه اون حالت ها رو اینجا یه جوری توضیح بدین.جالب میشه.زحمتش پای شما.ممنونم.

prowler88
12-05-2009, 21:24
من هم موافقم. آخه خیلی ها فکر می کنن سه پایه فقط برای وقتیه که آدم میخواد تو شب از سی و سه پل عکس بگیره.

Mohammad Hosseyn
13-05-2009, 06:41
بله به مقدار زیادی بستگی به خود عکاس داره که بیشتر چه سبکی عکاسی کنه یا نیازش چی بشه .
به شخصه 75 درصد عکسام که نه . 90 درصدشون سه پایه نیاز نداره . حتی یه بار hdr رو بدون سه پایه ثبت کردم .
اما در بعضی مواقع هم شدیدا نیاز میشه , و این قابل انکار نیست .

unforgiven2009
13-05-2009, 18:12
ماشالله چقدر کاربرد شمردین برای سه پایه.ولی قبول دارین که فقط اسم بردن رو نمیشه بحث تخصصی اسم گذاشت؟منظورم اینه که بعضی یا همه اون حالت ها رو اینجا یه جوری توضیح بدین.جالب میشه.زحمتش پای شما.ممنونم.
سلام
کاملا موافقم
من یک چند وقتی است درگیر امتحانات میان ترم هستم و آمدم دانشگاه و شهری که دسترسی به اینترنت کمی دشواره. ولی تلاشمو می کنم به هر کدام از مباحث بپردازم دوستانی که از چنین تکنیکهایی آگاهی دارند خواهش می کنم در اینجا بیان کنند. گاهی اوقات کاربرد چنین تکنیکهایی مساوی است با نجات عکاس!!!

می خواهم در ابتدا در رابطه تکنیک حذف عابران سرگردان مخصوصا در هنگام عکاسی از مکانهای تاریخی , موزه ها و پارکها... که معمولا خیلی شلوغ هستند صحبت کنم من دو روش برای این رسیدن به منظور , شرح می دهم:
1. استفاده از ف ی ل ت ر ND قوی و نوردهی طولانی که معمولا افراد و اجسام متحرک از صحنه حذف می شود. اما این روش معایبی هم داره چون نور دهی طولانی مخصوصا در روز برابر است با نور شدید عکس و همچنین لزوم ثابت ماندن دوربین در این مدت طولانی.

2.این روش کم خرجتر و در عین حال نتیجه کار کاملا رضایت بخش خواهد بود. کافی است دوربین را بر روی سه پایه ثابت کنید و کادر مورد نظر خود را انتخاب نمایید و در فواصل زمانی مختلف عکس هایی با کادری ثابت بگیرید. توصیه میشود حداقا 5 الی 6 عکس بگیرید و هر چقدر تعداد عکسها در فواصل زمانی مختلف که اجسام دارای تغییر مکان هستند بیشتر باشد نتیجه کار رضایت بخش تر خواهد بود.

خوب مرحله بعدی وارد کردن عکسها در فوتوشاپ است . برای این منظور از فوتوشاپ Extended CS3 یا Extended CS4استفاده کنید در نسخه Extended ویژگی Image Stacks وجود دارد که ما قصد داریم از این ویژیگی بهره ببریم.
ویرایش های اولیه را بر روی عکس انجام دهید و سپس از مسیر File > Script > Load Files into Stack
عکسها رو انتخاب کنید.

دقت کنید دو گزینه پایین صفحه Load Layer انتخاب شده باشد.گزینه اول برای مواقعی است که امکان دارد دوربین مقدار کمی تکان بخورد و عکس ها کاملا دارای کادر یکسان نباشد و با انتخاب این گزینه این مورد به صورت خودکار اصلاح می شود
دکمه ok را بزنید تا فرایند ادغام صورت گیرد و نتیجه کار به صورت یک Smart object در پالت Layer نمایان می شود.
حال از مسیر Layer > Smart Object > Stack Mode یکی از الگوریتم های موجود در شاخه Stack mode را انتخاب کنید. البته انتخاب هر یک از اگوریتم ها بستگی به عوامل متعددی داره. مثلا من در عکسی که به این روش خلق کردم گزینه MINIMUMرا انتخاب نمودم .

پس از انجام این فرایند تصویری بدون اشیا و واجسام و عابرهایی که در حال حرکت و در زمانهای مختلف دارای تفاوت مکانی بودن , بدست می آید.

در پایان این نکته شایان ذکر است که هرچقدر مکانی که قرار است از آن عکسهای پی در پی تهیه کنیم شلوغتر و تفاوت مکانی افراد بیشتر باشد نیاز به تهیه عکسهای کمتری می باشد.

Hectorist
13-05-2009, 18:29
1. استفاده از ف ی ل ت ر ND قوی و نوردهی طولانی که معمولا افراد و اجسام متحرک از صحنه حذف می شود. اما این روش معایبی هم داره چون نور دهی طولانی مخصوصا در روز برابر است با نور شدید عکس و همچنین لزوم ثابت ماندن دوربین در این مدت طولانی.

خب دوست عزیز خود فیلطر ND با توجه به ضریبش نور محیط رو برای ورود به دوربین کم میکنه! اگر باز هم نور خیلی زیاد باشه ، میشه دیاف رو تا جایی که امکانش هست بست و ایزو رو هم در پایین ترین حساسیت قرار داد! یعنی طبیعتا اینطوری نیست که نور شدید ایجاد بشه در هنگام عکس برداری.

unforgiven2009
13-05-2009, 18:47
خب دوست عزیز خود فیلطر ND با توجه به ضریبش نور محیط رو برای ورود به دوربین کم میکنه! اگر باز هم نور خیلی زیاد باشه ، میشه دیاف رو تا جایی که امکانش هست بست و ایزو رو هم در پایین ترین حساسیت قرار داد! یعنی طبیعتا اینطوری نیست که نور شدید ایجاد بشه در هنگام عکس برداری.
نمی شه گفت نوردهی طولانی اثر نامطلوب بروی عکس نمیگذاره. اینجا منظور از نوردهی طولانی 7-8 ثانیه نیست . برای اینکه تفاوت های مکانی بیشتری ایجاد بشه باید زمان نوردهی را زیاد باشه . دوربینهای رده غیر حرفه ای که دیافراگمشون حداکثر تا 8 نیست اگه در شب تاریک 60 ثانیه نوردهی کنید تمام صحنه سفید می شه. بنظرم این روش بیشتر برای دوربینهای حرفه ای که امکان نوردهی طولانی همچنین دیافراگم بسته تری هستند جواب میده.

Senator_F
13-05-2009, 20:59

نمی شه گفت نوردهی طولانی اثر نامطلوب بروی عکس نمیگذاره. اینجا منظور از نوردهی طولانی 7-8 ثانیه نیست . برای اینکه تفاوت های مکانی بیشتری ایجاد بشه باید زمان نوردهی را زیاد باشه . دوربینهای رده غیر حرفه ای که دیافراگمشون حداکثر تا 8 نیست اگه در شب تاریک 60 ثانیه نوردهی کنید تمام صحنه سفید می شه. بنظرم این روش بیشتر برای دوربینهای حرفه ای که امکان نوردهی طولانی همچنین دیافراگم بسته تری هستند جواب میده.

همچنین این نکته رو نیز مد نظر قرار دهین که این روش ها قراره برای همه کاربردی باشه.یعنی اینکه این مسئله رو مدنظر قرار بدین که نوردهی طولانی مدت،به سنسور های خیلی قوی CMOS احتیاج داره تا نویز عکس زیاد نشه.همونطوری که میدونین،در سنسورهای CCD،با فازایش زمان نوردهی به سنسور،میزان تخلخل الکترونیکی و درنتیجه نویز بیشتری توی تصویر خواهیم داشت.پس افزایش زمان نورئهی عملا برای 85 درصد مردم غیر قابل استفاده هستش.
این روشی که دوستمون جناب unforgiven2009 ارائه دادن،هیچ نوع محدودیتی در نوع سنسور نداره،چون تکنولوژی عملش بدین صورته که عکس ها رو روی هم قرار میده و اون پیکسل هایی رو که فقط توی یه عکس هستن،با پیکسلهای همون نقطه که توی چند عکس دیگه تکرار شدن(مثلا توی یکیشون یه کیف روی زمین بوده و بقیه خود زمین هستش).جایگزین می کنه.در واقع هر پیکسلس که از نظر آماری بیشتر تکرار شده،در تصویر نهایی ثبت خواهد شد.

Mohammad Hosseyn
14-05-2009, 01:27
سلام
کاملا موافقم
من یک چند وقتی است درگیر امتحانات میان ترم هستم و آمدم دانشگاه و شهری که دسترسی به اینترنت کمی دشواره. ولی تلاشمو می کنم به هر کدام از مباحث بپردازم دوستانی که از چنین تکنیکهایی آگاهی دارند خواهش می کنم در اینجا بیان کنند. گاهی اوقات کاربرد چنین تکنیکهایی مساوی است با نجات عکاس!!!

می خواهم در ابتدا در رابطه تکنیک حذف عابران سرگردان مخصوصا در هنگام عکاسی از مکانهای تاریخی , موزه ها و پارکها... که معمولا خیلی شلوغ هستند صحبت کنم من دو روش برای این رسیدن به منظور , شرح می دهم:

2.این روش کم خرجتر و در عین حال نتیجه کار کاملا رضایت بخش خواهد بود. کافی است دوربین را بر روی سه پایه ثابت کنید و کادر مورد نظر خود را انتخاب نمایید و در فواصل زمانی مختلف عکس هایی با کادری ثابت بگیرید. توصیه میشود حداقا 5 الی 6 عکس بگیرید و هر چقدر تعداد عکسها در فواصل زمانی مختلف که اجسام دارای تغییر مکان هستند بیشتر باشد نتیجه کار رضایت بخش تر خواهد بود.
خوب مرحله بعدی وارد کردن عکسها در فوتوشاپ است . برای این منظور از فوتوشاپ Extended CS3 یا Extended CS4استفاده کنید در نسخه Extended ویژگی Image Stacks وجود دارد که ما قصد داریم از این ویژیگی بهره ببریم.
ویرایش های اولیه را بر روی عکس انجام دهید و سپس از مسیر File > Script > Load Files into Stack
عکسها رو انتخاب کنید.

دقت کنید دو گزینه پایین صفحه Load Layer انتخاب شده باشد.گزینه اول برای مواقعی است که امکان دارد دوربین مقدار کمی تکان بخورد و عکس ها کاملا دارای کادر یکسان نباشد و با انتخاب این گزینه این مورد به صورت خودکار اصلاح می شود
دکمه ok را بزنید تا فرایند ادغام صورت گیرد و نتیجه کار به صورت یک Smart object در پالت Layer نمایان می شود.
حال از مسیر Layer > Smart Object > Stack Mode یکی از الگوریتم های موجود در شاخه Stack mode را انتخاب کنید. البته انتخاب هر یک از اگوریتم ها بستگی به عوامل متعددی داره. مثلا من در عکسی که به این روش خلق کردم گزینه MINIMUMرا انتخاب نمودم .

پس از انجام این فرایند تصویری بدون اشیا و واجسام و عابرهایی که در حال حرکت و در زمانهای مختلف دارای تفاوت مکانی بودن , بدست می آید.
در پایان این نکته شایان ذکر است که هرچقدر مکانی که قرار است از آن عکسهای پی در پی تهیه کنیم شلوغتر و تفاوت مکانی افراد بیشتر باشد نیاز به تهیه عکسهای کمتری می باشد.
بزودی یک نمونه عکس که در آن برای حذف افراد و اشیا متحرک از این روش بهره بردم در اینجا قرار میدم . از دیگر دوستان هم تقاضا میکنم اگر این روش را به کار بردن در اینجا قرار دهند.
این روش رو شنیده بودم ... اما تا الان تست نکردم ... کمتر نیاز میشه آدم بخواد اینجوری عکس بگیره ... اما روش جالبیه . برای اینجور کارها نرم افزار های مخصوص تری هم وجود داره کاراییشون بالاتره . اگه با اونا کار بشه بهتره .
چه این روش ، چه HDR که تقریبا شبیه اینه و چه نویزگیری یا شارپ کردن . بهتره با یه نرم افزار غیر از فتوشاپ کار بشه .

خیلی دلم میخواد که HDR رو اینجا من توضیح بدم ... اما فعلا وقت امتحانامه و اصلا وقت آزاد زیادی ندارم ... ایشالله باشه یه سری تکنیک های جالب دیگه دارم اینجا توضیح میدم برای دوستان ...

موفق باشید .

unforgiven2009
14-05-2009, 20:49
عكاسي به روشHDR
(High Dynamic Range )
در اين پست ميخوام در مورد روش هاي ساخت عكس هاي HDR صحبت كنم .در ابتدا كار همانند روشي كه براي حذف جمعيت بيان كردم نياز به يك سه پايه و گرفتن عكسهاي پياپي و يكسان مي باشد.
1.گرفتن عكس با نوردهي متفاوت بوسيله تغيير سرعت شاتر . بهتره در این روش از دیافراگم ثابت استفاده کنیم چون تغييرات ديافراگم روی عمق میدان تاثییر می گذارد. روش كار به اين صورت است كه چند عكس با نورد هي متفاوت مي گيريم .مثلا ابتدا(فرقي نمي كند) عكسي كه با مقدار نور كم و بعد چند عكس با نوردهي متفاوت تا ميزان نوري زياد مي گيريم.

2.با استفاده از مود EV_+ (جبران نوري) و گرفتن چند عكس با جبران نوري متفاوت . در دوربينها جبران نوري با يك خط مدرج كه از عدد 2 تا -2 (در دوربينهاي مختلف اين محدوده ممكن بيشتر هم باشد) مشخص شده.كه در حالت نرمال اين مود بر روي عدد 0 تنظيم شده. كافيه از از محدوده -2 شروع كرده و يك عكس بگيريم و بعد عدد -1 و عكسي ديگر و اين عمل را تا محدود 2 ادامه دهيم.به طور مشخص عكسي كه با جبران نوري -2 EV گرفته شده است تاريكتر و عكسي كه با جبران نوري 2 EV گرفته شده روشنتر مي باشد.

نكته اي كه در هر دوروش بايد رعايت بشود اين است كه عكسي كه ميزان نوري كمي دارد نبايد كاملا تاريك باشد. در دوربينها معمولا امكاني وجود دارد كه نقاطي كه خيلي تاريك است چشمك مي زند.
همچنين روشنترين عكس بايد به گونه ي باشد كه تقريبا تمام عكس سفيد شود. بجز تاريكترين نقاط كه معمولا به صورت خاكستري كمرنگ نمايش داده مي شود.
بهتره برا ي دستيابي به تمام نقاط نوري تاريك و روشن عكس و همچنين براي جلوگيري از اغتشاش نوري در لبه هاي عكس به گرفتن 2 يا 3 عكس اكتفا نكنيد و وحداقا 8 عكس با نوردهي متفاوت بگيريد.

مرحله آخر استفاده از نرافزار Photomatrix که يك برنامه قدرتمند در زمينه ساخت عكس هاي HDR مي باشد. پس از وارد كردن عكسها در این برنامه و ساخت عكس HDR امكان اعمال تنظيمات دلخواه براي رسيدن به عكس مورد نظر وجود دارد. در نهايت برای رسیدن به عکس ایده آل به كمك نرافزارهايي همچون فوتوشاپ می توان ویرایش نهایی را بروی عکس انجام داد .
در اينجا نمونه عكس هايي كه خودم به اين روش ساختم قرار مي دهم:

عكس اصلي:

HDR:

عكس اصلي:

HDR:

در پايان براي مشاهده توضيحات تكميلي و چگونگي كار با نرافزار Photomtrix به سايت زير مراجعه كنند

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Senator_F
14-05-2009, 23:15
1.گرفتن عكس با نوردهي متفاوت بوسيله تغيير سرعت شاتر
اين رو ش بيشتر بدرد دوربينهايي مي خورد كه مد تقدم شاتر دارند و مي توان سرعت شاتر را دستي تنظيم كرد تا با تغييرات ديافراگم مواجه نشيم چون تغييرات ديافراگم مي تونه رو ي عمق ميدان تاثير بگذارد روش كار به اين صورت است كه چند عكس با نورد هي متفاوت مي گيريم .مثلا ابتدا(فرقي نمي كند) عكسي كه با ميزان نوري كم و بعد چند عكس با نوردهي متفاوت تا ميزان نوري زياد مي گيريم.

خیلی ممنون از پست خوبتون.واقعا آموزنده و کامل.
فقط یه مسئله ای،فکر کنم منظورتون مود Manual بوده باشه،چون توی مود تقدم شاتر،نمیشه دیافراگم رو ثابت نگه داشت،چون با تغییر سرعت شاتر،خود دوربین دیافراگم رو تنظیم می کنه.

unforgiven2009
15-05-2009, 08:26
خیلی ممنون از پست خوبتون.واقعا آموزنده و کامل.
فقط یه مسئله ای،فکر کنم منظورتون مود Manual بوده باشه،چون توی مود تقدم شاتر،نمیشه دیافراگم رو ثابت نگه داشت،چون با تغییر سرعت شاتر،خود دوربین دیافراگم رو تنظیم می کنه.
خیلی ممنون دوست عزیز.
بله من اشتباه تایپ کردم . دیشب دیگه به اینترنت دسترسی نداشتم نتونستم اصلاح کنم.
با تشکر از شما به خاطر نکته ای که گوشزد کردید.

prowler88
15-05-2009, 10:12
چه روش جالبی...
از اون جا که همه چیز واضحه فاصله اصلا احساس نمیشه.
خیلی ممنون از پستتون.

Your Friend
17-05-2009, 14:43
سلام
مي تونين امكان AF Tracking رو تو دوربين هاي Canon توضيح بدين؟
با تشكر

unforgiven2009
25-05-2009, 14:13
سلام
نمونه عکسی که قرار بود در پست 24 در رابطه با حذف جمعیت در مکا نهای شلوغ قرار دهم در همان پست قرار داده شد.

arshiamoj
12-06-2009, 16:28
کارات خیلی عالیه مخصوصا اون گردوهه :D

Senator_F
19-06-2009, 12:06
من می خوام از یک شی خاص عکس بگیرم که فقط اون بیفته و پشت جسم کدر بشه!
چه طوری میشه؟

ببینین،اصلی ترین راهش،افزایش قطر دیافراگم(کاهش عددش) هستش.این فقط تو دوربینایی قابل اجرا هستش که حالت عکسبرداری با تنظیمات دستی رو داشته باشه.
برای دوربینایی که تنظیمات Manual رو دارن میگم.سه تا راه برای این کار پیشنهاد میشه و همشون هم باید از کمترین عدد دیافراگم ممکن استفاده بشه.

1- اولین راهش عکس گرفتن در حالت ماکرو هستش.دوربینو میذارین روی ماکرو،این حالت خودبخود کمی عمق میدان رو کاهش میده که برای ما خوبه،یکمی هم با دیافراگم بهش تاثیر میذاریم ما.نگران لرزش نباشین،چون با کاهش عدد دیافراگم،خودبخود باید سرعت شاتر افزایش پیدا کنه.

2- روش دوم،حالت معمولیه.یعنی مثلا برای چیزایی که نمیشه با حالت ماکرو گرفت.اینجا تنها روش همون دیافراگم هستش.

3- بعضی وقتا،میشه از یه سوژه ثابت(مثل مثلا یه آدم)،با حداکثر زوم و از فاصله خیلی دور عکس گرفت.افزایش فاصله کانونی،خودبخود عمق میدان رو کاهش میده و یه نکته ای که هست،عدم امکان استفاده از گشادترین حالت دیافراگم هستش.که اونم نگران نباشین.چون تاثیر زوم خیلی بیشتر از این ضعف هستش.ولی تو این حالت هم باید برای بهترین نتیجه،باید از گشادترین حالت ممکن استفاده بشه.

اگه بخوایم به ترتیب بچینیم،زوم بهترین ،بعدش ماکرو و بعدش حالت معمولی نتیجه مد نظرتون رو میده.

حالت نرم افزاری هم وجود داره که برای دوربینای که نمیتونن از حالت دیافراگم استفاده کنن(البته همچنان ماکرو و زوم در دسترش هستش اکثرا) استفاده میشه.یعنی با فتوشاپ.

esesdijital
28-07-2009, 10:04
سلام دوستان
ميخوااستم بپرسم كه دوربين ايكس110 كنن لرزشگير داره ؟ اگه داره چگونه عمل مي كنه؟ ممنون

prowler88
28-07-2009, 14:17
سلام دوستان
ميخوااستم بپرسم كه دوربين ايكس110 كنن لرزشگير داره ؟ اگه داره چگونه عمل مي كنه؟ ممنون
لرزشگیر داره. روی لنز.

prowler88
28-07-2009, 14:20
در پست شماره ی 32 کامل توضیح داده شده.

alih2010
28-07-2009, 21:15
عكاسي به روشHDR

(High Dynamic Range )
در اين پست ميخوام در مورد روش هاي ساخت عكس هاي HDR صحبت كنم .در ابتدا كار همانند روشي كه براي حذف جمعيت بيان كردم نياز به يك سه پايه و گرفتن عكسهاي پياپي و يكسان مي باشد.
1.گرفتن عكس با نوردهي متفاوت بوسيله تغيير سرعت شاتر . بهتره در این روش از دیافراگم ثابت استفاده کنیم چون تغييرات ديافراگم روی عمق میدان تاثییر می گذارد. روش كار به اين صورت است كه چند عكس با نورد هي متفاوت مي گيريم .مثلا ابتدا(فرقي نمي كند) عكسي كه با مقدار نور كم و بعد چند عكس با نوردهي متفاوت تا ميزان نوري زياد مي گيريم.

2.با استفاده از مود EV_+ (جبران نوري) و گرفتن چند عكس با جبران نوري متفاوت . در دوربينها جبران نوري با يك خط مدرج كه از عدد 2 تا -2 (در دوربينهاي مختلف اين محدوده ممكن بيشتر هم باشد) مشخص شده.كه در حالت نرمال اين مود بر روي عدد 0 تنظيم شده. كافيه از از محدوده -2 شروع كرده و يك عكس بگيريم و بعد عدد -1 و عكسي ديگر و اين عمل را تا محدود 2 ادامه دهيم.به طور مشخص عكسي كه با جبران نوري -2 EV گرفته شده است تاريكتر و عكسي كه با جبران نوري 2 EV گرفته شده روشنتر مي باشد.

نكته اي كه در هر دوروش بايد رعايت بشود اين است كه عكسي كه ميزان نوري كمي دارد نبايد كاملا تاريك باشد. در دوربينها معمولا امكاني وجود دارد كه نقاطي كه خيلي تاريك است چشمك مي زند.
همچنين روشنترين عكس بايد به گونه ي باشد كه تقريبا تمام عكس سفيد شود. بجز تاريكترين نقاط كه معمولا به صورت خاكستري كمرنگ نمايش داده مي شود.
بهتره برا ي دستيابي به تمام نقاط نوري تاريك و روشن عكس و همچنين براي جلوگيري از اغتشاش نوري در لبه هاي عكس به گرفتن 2 يا 3 عكس اكتفا نكنيد و وحداقا 8 عكس با نوردهي متفاوت بگيريد.

مرحله آخر استفاده از نرافزار Photomatrix که يك برنامه قدرتمند در زمينه ساخت عكس هاي HDR مي باشد. پس از وارد كردن عكسها در این برنامه و ساخت عكس HDR امكان اعمال تنظيمات دلخواه براي رسيدن به عكس مورد نظر وجود دارد. در نهايت برای رسیدن به عکس ایده آل به كمك نرافزارهايي همچون فوتوشاپ می توان ویرایش نهایی را بروی عکس انجام داد .
در اينجا نمونه عكس هايي كه خودم به اين روش ساختم قرار مي دهم:

عكس اصلي:

HDR:

عكس اصلي:

HDR:

در پايان براي مشاهده توضيحات تكميلي و چگونگي كار با نرافزار Photomtrix به سايت زير مراجعه كنند

دوست عزیز سلام من از تجارب شما استفاده کردم و با نرم افزار Photomtrix عکس hdr درست کردم ولی در عکس خروجی نرمافزار سه تا نوشته و مارکPhotomtrix می یاد چطور میتونم عکس رو hdr کنم که این نوشته ها روی عکس نیفته با تشکر

Mohammad Hosseyn
02-08-2009, 00:26
دوست عزیز سلام من از تجارب شما استفاده کردم و با نرم افزار Photomtrix عکس hdr درست کردم ولی در عکس خروجی نرمافزار سه تا نوشته و مارکPhotomtrix می یاد چطور میتونم عکس رو hdr کنم که این نوشته ها روی عکس نیفته با تشکر
باید نرم افزار رو کرک کنید ... نسخه کرک شدش رو بگیر و استفاده کن ...
بهترین گزینه برای hdr همین نرم افزاره و هرگز از فتوشاپ استفاده نکنید ...

یه hdr از من (فایل پیوست)

unforgiven2009
02-08-2009, 08:26
مشکل همان کرک نبودن برنامه است
Keygen این برنامه را ازآدرس زیر دریافت کنید:

Shadow-Man
17-08-2009, 13:41
چرا تاپیک به این خوبی رو تعطیل کردید؟
کنتراست چیه؟ و چطوری باید کنترل بشه

prowler88
17-08-2009, 15:37
تعطیل نشده. کم رونق شده.
سوال خودتونو اگه ممکنه یه مقدار دقیق تر مطرح کنید.

Senator_F
17-08-2009, 21:43

کنتراست در یه جمله یعنی اختلاف نور قسمت های روشن با قسمت های تاریک.
اگه با هیستوگرام عکس آشنایی دارین،اینجوری میشه گفت که هرچی پراکندگی هیستوگرام بیشتر باشه،کنتراست بیشتر هستش.در هیستوگرام تصویر،محور عمودی تمرکز و تعداد رو نشون میده که وضعیت کلی عکس رو از لحاظ تعداد پیکسل های روشن و تاریک نشون میده.و خط افقی،پراکندگی نوری رو نشون میده.هرچی هیستوگرام متمرکز تر باشه،کنتراست کمتره.حالا ممکنه این تمرکز کلا کم نور باشه یا کلا پر نور یا وسط ها.

نمونه یه هیستوگرام برای عکس با کنتراست بیشتر از نرمال:

این عکس به نسبت کنتراست کمتری داره،به تمرکز هیستوگرام توجه کنین:
برای کنترل کنتراست ،می تونین توی تنظیمات دوربینتون کنتراست رو کاهش بدین،یا بعدا توی نرم افزار اونطوری که دوس دارین اصلاحش کنین.

ativsv
09-10-2009, 17:43
سلام.قربونت برم .تورو خدا کمکم کن.یه دوربین دیجیتال سونی dsc-h5 هست که مال خواهر شوهرمه.ازش قرض گرفتم.حالا 3و4 ماهه که خونمون مونده.دیروز که می خواستم برم پسش بدم.روشنش که کردم.همون اول اون نوشته ی روی lcd اومد و سریع خاموش شد.گفتم شاید باتریاش شارژ نداره.8 ساعت گزاشتم توی شارژر باتری.بازم همون جوری میشه.گفتم شاید به کامپیوتر وصل کردمش مموریش ویروسی شده.ولی بدون مموری هم همونجوری میشه.تورو خدا کمکم کنید.دوربینو 2 سال پیش خریدن 800 تومن.کمکم کنید...

prowler88
09-10-2009, 17:58
سلام.قربونت برم .تورو خدا کمکم کن.یه دوربین دیجیتال سونی dsc-h5 هست که مال خواهر شوهرمه.ازش قرض گرفتم.حالا 3و4 ماهه که خونمون مونده.دیروز که می خواستم برم پسش بدم.روشنش که کردم.همون اول اون نوشته ی روی lcd اومد و سریع خاموش شد.گفتم شاید باتریاش شارژ نداره.8 ساعت گزاشتم توی شارژر باتری.بازم همون جوری میشه.گفتم شاید به کامپیوتر وصل کردمش مموریش ویروسی شده.ولی بدون مموری هم همونجوری میشه.تورو خدا کمکم کنید.دوربینو 2 سال پیش خریدن 800 تومن.کمکم کنید...
یادش بخیر. من خودم H5 داشتم به خاطر همین مشکل مدت ها خاک خورد آخر سرم عوضش کردم.
دوربینو خریدن 800 تومن؟؟؟ من اون موقع که تاره اومده بود زیر 500 خریدمش. بیشتر از 2 سال هم هست که اومده.
حالا بگذریم. این مشکل برای من هیچ وقت حل نشد ولی دادمش به دوستم اون یه جفت باتری و شارژر خرید راه انداختش. پیشنهاد من به شما اینه که یه باتری و شارژر اصل سونی از نمایندگی بگیرین (که شارژرش سفیدرنگه) به احتمال بسیار زیاد مشکلتون حل میشه. چون کلا باتری قلمی یه عمر مفید داره. مثلا اگه یه سال استفاده شه ازش یا این که سه ماه بخوابه دیگه باید بندازیش دور. مشکل هم از شما یا از دوربین نیست. از باتریه.

Your Friend
10-10-2009, 13:19
کنتراست در یه جمله یعنی اختلاف نور قسمت های روشن با قسمت های تاریک.
اگه با هیستوگرام عکس آشنایی دارین،اینجوری میشه گفت که هرچی پراکندگی هیستوگرام بیشتر باشه،کنتراست بیشتر هستش.در هیستوگرام تصویر،محور عمودی تمرکز و تعداد رو نشون میده که وضعیت کلی عکس رو از لحاظ تعداد پیکسل های روشن و تاریک نشون میده.و خط افقی،پراکندگی نوری رو نشون میده.هرچی هیستوگرام متمرکز تر باشه،کنتراست کمتره.حالا ممکنه این تمرکز کلا کم نور باشه یا کلا پر نور یا وسط ها.

برای کنترل کنتراست ،می تونین توی تنظیمات دوربینتون کنتراست رو کاهش بدین،یا بعدا توی نرم افزار اونطوری که دوس دارین اصلاحش کنین.

بهترین نوع هیستوگرام مثل منحنی نرماله یا به نظرتون یه طرفه باشه بهتره؟

prowler88
10-10-2009, 19:20
منظورتون از بهترین نوع چیه؟ یعنی بهترین حالت تنظیم؟

Your Friend
11-10-2009, 12:12
بله. بهترین حالت تنظیمی که تو هیستوگرام نشون داده می شه. منظورم اینه بهتره شکل هیستوگرام یه طرفه باشه یا مثل یه کوه ؟

Hectorist
11-10-2009, 12:41
بله. بهترین حالت تنظیمی که تو هیستوگرام نشون داده می شه. منظورم اینه بهتره شکل هیستوگرام یه طرفه باشه یا مثل یه کوه ؟

ببینید کنتراست بستگی داره به نوع عکس و کار شما! شما اگر یک کار رو فکر میکنید نیاز به کنتراست بالا داره ، خوب باید کنتراست بالا بگیرید ، پس طبیعتا بعضی جاها خطوط هیستوگرام بالا میرند! مثلا قسمتی که تاریک هست خطوط میرن بالا!
بهتر رو فکر نمیکنم در هر صورت جوابی براش باشه در مبحث هیستوگرام! اما خب همیشه یک تعادل رو باید رعایت کنید! بنده شخصا اعتقاد دارم که نباید به این مسائل پایبند شد و روشون وقت گذاشت و دنبال یک جواب تو کتابا براشون گشت! شما عکست رو ببین چه موقع ازش راضی هستی ، همون موقع سیو کن! هیستوگرام حالا اگر مثل تپه بود یا مثل زیگزاگ ، شما میای به عکست دست میزنی تا هیستوگرام تنظیم شه؟ نمیزنی دیگه!

prowler88
11-10-2009, 13:37
البته در شرایط عادی باید مقدار نور و سایه (سمت چپ و راست هیستوگرام) متعادل باشه تا عکستون همون چیزی که هست رو نشون بده. ولی این مساله رو در نظر داشته باش که اولا همه ی محیط ها مثل هم نیستند. یعنی بعضی جاها نور خیلی زیاده و در هر صورت عکست باید روشن باشه. یا بعضی جاها تو خود محیط این حالت بیشتر به سمت تاریکی ها گرایش داره. و نکته ی دوم این که این شما هستید که عکس میگیرید و در نهایت خود شما هستید که تعیین میکنید وضعیت تاریکی و روشنی و کنتراست عکستون به چه صورت باشه. بعضی وقتا میتونین خلاقیت به خرج بدین و این چیزا رو خودتون تغییر بدین. کاری که عکاس میکنه با کاری که یه مهندس میکنه فرق میکنه. عکاس دستش بازه و این آزادی رو داره که هر طور میخواد عکس بگیره.

Senator_F
12-10-2009, 11:16
ببینید کنتراست بستگی داره به نوع عکس و کار شما! شما اگر یک کار رو فکر میکنید نیاز به کنتراست بالا داره ، خوب باید کنتراست بالا بگیرید ، پس طبیعتا بعضی جاها خطوط هیستوگرام بالا میرند! مثلا قسمتی که تاریک هست خطوط میرن بالا!
بهتر رو فکر نمیکنم در هر صورت جوابی براش باشه در مبحث هیستوگرام! اما خب همیشه یک تعادل رو باید رعایت کنید! بنده شخصا اعتقاد دارم که نباید به این مسائل پایبند شد و روشون وقت گذاشت و دنبال یک جواب تو کتابا براشون گشت! شما عکست رو ببین چه موقع ازش راضی هستی ، همون موقع سیو کن! هیستوگرام حالا اگر مثل تپه بود یا مثل زیگزاگ ، شما میای به عکست دست میزنی تا هیستوگرام تنظیم شه؟ نمیزنی دیگه!

هیستو گرام وظیفه اش کمک به عکاس برای رعایت تعدل نوری در عکس هستش.خطای چشم عکاس رو کاهش میده.اصلا هم چیز اضافه یا دکوری نیستش.

Senator_F
12-10-2009, 11:22

بهترین حالت هیستوگرام زمانی هستش که چند تا نکته رو رعایت بکنین.
اولینش اینه که سعی کنین از متمرکز شدن هیستوگرام در دو طرف جلوگیری کنین.اگه هیستوگرام متمرکز در سمت چپ بشه،کل عکس شما نورش زیاد خواهد بود.و اگه سمت راست متمرکز باشه،نورش کمه.
بعدش اینکه اگه میخواین کنتراست زیادی داشته باشین،باید از هیستوگرام در شرایطی باشه که هیستوگرام در یک منطقه متمرکز نباشد.هرچه هیستوگرام بصورت کوه های جدا از هم باشه،به شرطی که این کوه ها متمرکز نباشن،کنتراست بیشتره.

ایده آل ترین حالت به نظر من اینه که نقاط تاریک و روشن خیلی زیاد نباشن(تو طرفین کوه تشکیل نشه)و تعادل نسبی توی هیستوگرام باشه.اگه کوه تقریبا در وسط متمرکز بوده باشه،عکس نوردهی اش متعادل هست و کنتراست پایینی داره.

Your Friend
12-10-2009, 13:55
بهترین حالت هیستوگرام زمانی هستش که چند تا نکته رو رعایت بکنین.
اولینش اینه که سعی کنین از متمرکز شدن هیستوگرام در دو طرف جلوگیری کنین.اگه هیستوگرام متمرکز در سمت چپ بشه،کل عکس شما نورش زیاد خواهد بود.و اگه سمت راست متمرکز باشه،نورش کمه.
بعدش اینکه اگه میخواین کنتراست زیادی داشته باشین،باید از هیستوگرام در شرایطی باشه که هیستوگرام در یک منطقه متمرکز نباشد.هرچه هیستوگرام بصورت کوه های جدا از هم باشه،به شرطی که این کوه ها متمرکز نباشن،کنتراست بیشتره.

ایده آل ترین حالت به نظر من اینه که نقاط تاریک و روشن خیلی زیاد نباشن(تو طرفین کوه تشکیل نشه)و تعادل نسبی توی هیستوگرام باشه.اگه کوه تقریبا در وسط متمرکز بوده باشه،عکس نوردهی اش متعادل هست و کنتراست پایینی داره.

درسته، من یه جا خونده بودم که عکاس های حرفه ای به نوع هیستوگرام بیشتر از خود سوژه موقع عکاسی اهمیت می دن. می تونین بیشتر توضیح بدین چرا اینکارو می کنن؟ چون دوستمون گفت نباید زیاد اهمیت داد و بیشتر خود عکس مهمه....

Senator_F
12-10-2009, 17:45
درسته، من یه جا خونده بودم که عکاس های حرفه ای به نوع هیستوگرام بیشتر از خود سوژه موقع عکاسی اهمیت می دن. می تونین بیشتر توضیح بدین چرا اینکارو می کنن؟ چون دوستمون گفت نباید زیاد اهمیت داد و بیشتر خود عکس مهمه....

اگه اجازه بدین با یه مثال توضیح بدم.
شما حتما توی فیلما دیدین وقتی که دکتری عمل جراحی انجام میده،چند تا نشان دهنده هستند که مثلا تعداد ضربان در دقیقه رو نشون میدن،تعداد تنفس در دقیقه رو نشون میدن.یا در کشورهای خارجی از مانیتوری استفاده می کنن که منطقه عمل رو با بزرگنمایی نشون بده.به نظر شما همه اینا لازمند؟یعنی اون وقتا که هیچکدوم اینا نبودن،اصلا هیچ عملی انجام نمی شد؟
در واقع این دستگاهها به جراح کمک می کنن که کارش رو با دقت بیشتر و خطای کمتری انجام بده تا تلفات جانی حین عمل کاهش پیدا بکنه.
هیستوگرام هم همچین وظیفه ای داره.شما میتونین بدون اون هم عکس بگیرین،ولی مطمئنا وقتی از اون استفاده می کنین،خطای انسانی کاهش پیدا می کنه و تلفات احتمالی عکس ها کمتر میشه.

prowler88
12-10-2009, 21:33
در کل خلاصه ی مطلب این که اگه بخواین با دقت تمام از یه منظره عکس بگیرین که تنظیمات نور هم exposure هم کاملا با اون چیزی که در واقعیت هست انتطباق داشته باشه هیستوگرام خیلی کمک میکنه. ولی خیلی وقتا هم هست که شما از قصد میخواین تنظیمات رو دستکاری کنین و عکستون رو تاریک تر یا روشنتر کنین. همونطور که گفتم شما آزادین هر طور که میخواین عکس بگیرین. البته بعضی وقتا اگه بخواین از تکنیک های خاص استفاده کنین اصلا باید با این تنظیمات بازی کنین و کم و زیادشون کنین. بستگی به خودتون داره که میخواین چه جور عکسی بگیرین و سوژه رو چطور نشون بدین.

Your Friend
21-10-2009, 14:28
دوستان می تونین نظرتونو راجع به فرق های دوربین های حرفه ای با دوربین های نیمه حرفه ای بیان کنید؟ یه دوربین حرفه ای چه امکاناتی داره که یه دوربین نیمه حرفه ای نداره؟ و یا بر عکس... فکر کنم دوربین های حرفه ای امکان فیلمبرداری ندارن. درسته؟

prowler88
21-10-2009, 15:39
دوستان می تونین نظرتونو راجع به فرق های دوربین های حرفه ای با دوربین های نیمه حرفه ای بیان کنید؟ یه دوربین حرفه ای چه امکاناتی داره که یه دوربین نیمه حرفه ای نداره؟ و یا بر عکس... فکر کنم دوربین های حرفه ای امکان فیلمبرداری ندارن. درسته؟
سوالتون خیلی کلی و گنگه. باید مشخص کنید منظورتون از دوربین حرفه ای و دوربین نیمه حرفه ای چیه؟

Your Friend
21-10-2009, 15:52
سوالتون خیلی کلی و گنگه. باید مشخص کنید منظورتون از دوربین حرفه ای و دوربین نیمه حرفه ای چیه؟
منظور همون SLR و SLR Like ها دیگه...

prowler88
21-10-2009, 16:19
منظور همون SLR و SLR Like ها دیگه...
آهان. حالا شد.
چند تا از اونا که به ذهنم میرسه رو میگم:
قابلیت تعویض لنز
کیفیت بالاتر لنزها
محدوده ی دیافراگم بیشتر لنزها
تنظیمات دستی متعدد
dynamic range بهتر و گسترده تر
کیفیت ساخت بالاتر
اندازه ی بزرگتر سنسور و عملکرد بهتر روی حساسیت های بالا (خیلی مهم)
معمولا سرعت شاتر بهتر
فلاش داخلیشون اغلب قوی تره. هر چند عکاس های حرفه ای از فلاش اکسترنال استفاده میکنند.
سرعت عکاسی پیاپی بالاتر (continuous drive)
metering بهتر
اکثرا دوربین های SLR قابلیت کنترل با ریموت رو دارند
زمان بندی عکاسی (timelapse recording)
فرمت RAW که روی بعضی SLR ها نیست و روی بقیه هم چندان تفاوتی نمیکنه
چشمی اپتیکال (و بزرگ)
کیفیت کلی بالاتر عکس
فوکوس دقیق تر
سرعت بالاتر (سرعت روشن شدن, سرعت فوکوس, سرعت shot-to-shot, سرعت عکس پیاپی)
ضمن این که طراحی داخلیشون هم فرق میکنه

فیلمبرداری هم الان اکثر SLR های جدید دارند.

Your Friend
21-10-2009, 16:26
آهان. حالا شد.
چند تا از اونا که به ذهنم میرسه رو میگم:
قابلیت تعویض لنز
کیفیت بالاتر لنزها
محدوده ی دیافراگم بیشتر لنزها
تنظیمات دستی متعدد
dynamic range بهتر و گسترده تر
کیفیت ساخت بالاتر
اندازه ی بزرگتر سنسور و عملکرد بهتر روی حساسیت های بالا (خیلی مهم)
معمولا سرعت شاتر بهتر
فلاش داخلیشون اغلب قوی تره. هر چند عکاس های حرفه ای از فلاش اکسترنال استفاده میکنند.
سرعت عکاسی پیاپی بالاتر (continuous drive)
metering بهتر
اکثرا دوربین های SLR قابلیت کنترل با ریموت رو دارند
زمان بندی عکاسی (timelapse recording)
چشمی اپتیکال (و بزرگ)
کیفیت کلی بالاتر عکس
فوکوس دقیق تر
سرعت بالاتر (سرعت روشن شدن, سرعت فوکوس, سرعت shot-to-shot, سرعت عکس پیاپی)
ضمن این که طراحی داخلیشون هم فرق میکنه

فیلمبرداری هم الان اکثر SLR ها دارند و مدل های جدید هم تقریبا همه مجهز به قابلیت فیلمبرداری هستند.
بابا شما دیکشنری on line دوربین عکاسی هستی. دمت گرم...

prowler88
21-10-2009, 18:22

البته منظور SLR-LIKE ها بود.

Your Friend
26-10-2009, 15:18
آپشن زوم دیجیتال به چه دردی می خوره؟ وقتی استفاده از اون کیفیت عکاسی رو می آره پایین و همه هم باهاش مخالفن و استفاده از اونو توصیه نمی کنن، اصولا چرا این امکانو گذاشتن و چه مواقعی می شه ازش استفاده کرد؟

prowler88
26-10-2009, 18:06
آپشن زوم دیجیتال به چه دردی می خوره؟ وقتی استفاده از اون کیفیت عکاسی رو می آره پایین و همه هم باهاش مخالفن و استفاده از اونو توصیه نمی کنن، اصولا چرا این امکانو گذاشتن و چه مواقعی می شه ازش استفاده کرد؟
سوال خوبی پرسیدی. شاید به خاطر این که کاربرهای آماتور به این مورد اهمیت میدن. حتما میدونید که دوربین های حرفه ای (SLR) چیزی به اسم زوم دیجیتال ندارند. این به این معنی نیست که نمیتونند داشته باشند. به این دلیله که کاربرهای حرفه ای اصلا از این قابلیت استفاده نمیکنند. چون زوم دیجیتال در حقیقت اصلا زوم نیست. بلکه دوربین شما یه crop از عکس میگیره (یک قسمت از عکس یا همون تصویری که از لنز عبور کرده رو بزرگ میکنه). تنها مزیتی که میتونه داشته باشه اینه که کسایی که آماتور هستند و فقط میخوان یه عکسی بگیرن و بعدا هرگز سمت فتوشاپ یا برنامه های دیگه برای edit نمیرن میتونن کادرشون رو با استفاده از زوم دیجیتال بسته تر کنند.

Your Friend
27-10-2009, 16:50
سوال خوبی پرسیدی. شاید به خاطر این که کاربرهای آماتور به این مورد اهمیت میدن. حتما میدونید که دوربین های حرفه ای (SLR) چیزی به اسم زوم دیجیتال ندارند. این به این معنی نیست که نمیتونند داشته باشند. به این دلیله که کاربرهای حرفه ای اصلا از این قابلیت استفاده نمیکنند. چون زوم دیجیتال در حقیقت اصلا زوم نیست. بلکه دوربین شما یه crop از عکس میگیره (یک قسمت از عکس یا همون تصویری که از لنز عبور کرده رو بزرگ میکنه). تنها مزیتی که میتونه داشته باشه اینه که کسایی که آماتور هستند و فقط میخوان یه عکسی بگیرن و بعدا هرگز سمت فتوشاپ یا برنامه های دیگه برای edit نمیرن میتونن کادرشون رو با استفاده از زوم دیجیتال بسته تر کنند.

پس می شه گفت چیز مسخره ایه. ولی من دیدم تو بعضی دوربین های SLR like هم این امکانو گداشتن. اینا که آماتوری نیستن!

prowler88
27-10-2009, 22:17
پس می شه گفت چیز مسخره ایه. ولی من دیدم تو بعضی دوربین های SLR like هم این امکانو گداشتن. اینا که آماتوری نیستن!
کدوم دوربین؟
همونطور که گفتم تنها مزیتی که میتونه داشته باشه همون کراپ گرفتن هست. مثلا فرض کن شما از ماه میخوای عکس بگیری و با حداکثر زوم تله اندازه ی ماه توی کادرت نسبتا کوچیکه. با زوم دیجیتال میتونی بزرگترش کنی (به قیمت از دست رفتن کیفیت). نمیشه گفت کلا چیز مسخره ایه. ولی روی دوربین SLR دیگه به نظرم واقعا مسخره است که این قابلیت رو گذاشته باشند.

Mohammad Hosseyn
28-10-2009, 02:49
تو بعضی از دوربین ها از قابلیت زوم دیجیتال استفاده ی خوبی کردن .

برای دوربین های آماتور پیشرفته ی سونی به اسم زوم هوشمند هست . اینطوریه که هرچی رزولوشن رو پائینتر بیاری زوم دیجیتالی که در دسترس هست میره بالاتره و جالب اینکه اصلا کیفیت کم نمیشه . به این دلیل که دوربین تا حد استاندارد عکسو کراپ میکنه ، پس هیچ کاه کیفیتی مشاهده نمیشه . این کاربرد خوبیه برای اماتور ها که نمیخوان دردسر کراپ تو فتوشاپ رو بکشن .
با این قابلیت حتی میشه از دوربین مثل تلسکوپ استفاده کرد . میتونید توی رزولوشون پائین تا 80 برابر زوم داشته باشید .

prowler88
28-10-2009, 09:40
تو بعضی از دوربین ها از قابلیت زوم دیجیتال استفاده ی خوبی کردن .

برای دوربین های آماتور پیشرفته ی سونی به اسم زوم هوشمند هست . اینطوریه که هرچی رزولوشن رو پائینتر بیاری زوم دیجیتالی که در دسترس هست میره بالاتره و جالب اینکه اصلا کیفیت کم نمیشه . به این دلیل که دوربین تا حد استاندارد عکسو کراپ میکنه ، پس هیچ کاه کیفیتی مشاهده نمیشه . این کاربرد خوبیه برای اماتور ها که نمیخوان دردسر کراپ تو فتوشاپ رو بکشن .
با این قابلیت حتی میشه از دوربین مثل تلسکوپ استفاده کرد . میتونید توی رزولوشون پائین تا 80 برابر زوم داشته باشید .
خب تا حدودی درسته. ولی توجه داشته باشید که اصلا کیفیت کم نمیشه قضاوت درستی نیست. چون به قول شما رزولوشن عکس رو پایین میاره. در حقیقت اون قسمت کراپ شده رو با همون رزولوشن خودش نشون میده و نه رزولوشن بالاتر. یه جورایی در مصرف رزولوشن صرفه جویی میکنه.

Your Friend
28-10-2009, 14:14
کدوم دوربین؟

مثلا همین دوربین nikon p90

prowler88
28-10-2009, 19:58
مثلا همین دوربین nikon p90
آهان! ببخشید حواسم نبود فکر کردم گفتی SLR!
خب SLR-Like هم حرفه ای به اون معنی به حساب نمیاد. به این نکته هم دقت داشته باش که فقط کاربرای حرفه ای SLR-Like نمیخرند. مثلا اون کسی که آماتوره و از عکاسی زیاد سررشته نداره اگه بخواد یه دوربین با زوم بالا بخره میاد سراغ SLR-Likeها.
مثالش همین سری FZ پاناسونیک و چند مورد دیگه هست که با این که امکانات و کیفیت قابل توجهی دارند ولی منوها و صحنه ها هم طوری طراحی شده که افراد تازه کار هم بتونن به راحتی باهاشون کار کنند. وگرنه کسی که حرفه ای باشه از تشخیص لبخند و صحنه هایی مثل fireworks و party و... استفاده نمیکنه.
ضمنا یه وقتایی هم ممکنه پیش بیاد شما به هیچ برنامه ی خاصی برای ادیت دسترسی نداشته باشین و بخواین خیلی سریع یه عکس با زوم بیشتر و حالت کراپ شده بگیرین و ازش استفاده کنین که در این حالت زوم دیجیتال به کار میاد.

Your Friend
20-12-2009, 14:30
زمان تابش نور را بشناسیم
بدون نور، عکاسی غیر ممکن است. تفاوتی نمي‌کند که از فیلم استفاده کنیم یا سیستم دیجیتالی! در هر صورت این نور است که تصویر را به وجود مي‌آورد. اما همه نورها یکسان نیستند، در برخی از ساعت‌ها، نور درخشان تر است. اگرچه این مساله اهمیت چندانی ندارد، زیرا کمبود نور را مي‌توان با افزایش طول نوردهی و استفاده از دیافراگم بازتر جبران کرد. با این وجود، کیفیت نور در توفیق یک عکس نقش بسزایی دارد.
نور متغیر
تاثیری که خورشید بر نحوه نمایش یک صحنه مي‌گذارد، به عوامل متفاوت و متعددی بستگی دارد.
این عوامل آنقدر متغیرند، که ممکن است هرگز نتوانید، همانند عکسی را که امروز گرفته‌اید، دوباره به وجود آورید. موقعیت خورشید در آسمان نه تنها با تغییر زمان، بلکه با عوامل دیگری مانند فصل و مکان نیز تغییر مي‌کند. همه این عوامل روی رنگ، زاویه و میزان درخشندگی نور تاثیر مي‌گذارند و تغییر نور به همان اندازه که روی موضوع اثرگذار است، بر روی حالت سایه‌ها نیز تاثیر دارد.
مسلما شرایط جوی نیز روی وضعیت نور تاثیر داشته و هر لحظه امکان تغییر آن وجود دارد. برای مثال ابرها فقط جلوی خورشید را نمي‌گیرند، بلکه همانند فیلتر‌ها و پخش‌کننده‌ها، کیفیت نور را تغییر مي‌دهند و بدین ترتیب وضعیت نوری هر عکس در هر ثانیه ممکن است تغییر کند.
مغز انسان نیز طبق عادت، اشیا را مطابق ذهنیت و تصور خود مي‌بیند نه به شکل واقعی. البته گاهی اوقات ما به تفاوت وضعیت نورپردازی پی مي‌بریم (برای مثال موقعی که غروب خورشید، اشعه‌های طلایی خود را از سطح یک منظره پاک مي‌کند) این در حالی است که در اکثر مواقع تفاوت چندانی را مشاهده نمي‌کنیم.
حقیقت این است که نورپردازی طبیعی از لحاظ رنگ، به طور مداوم و به شدت تغییر مي‌کند و در اثر این تغییرها نحوه نمایش همه چیز در تصویر دچار تغییر مي‌شود. عکاس باید خوب دیدن را تمرین کند تا بتواند قبل از فشردن دکمه شاتر (مسدودکننده) تشخیص دهد كه با چه شرایطی در نورپردازی، عکس بهتری خواهد گرفت.
لطفا اگر دوستان توضیح بیشتری برای این مطلب دارند بفرمایند.

seymour
20-12-2009, 19:14
زمان تابش نور را بشناسیم
بدون نور، عکاسی غیر ممکن است. تفاوتی نمي‌کند که از فیلم استفاده کنیم یا سیستم دیجیتالی! در هر صورت این نور است که تصویر را به وجود مي‌آورد. اما همه نورها یکسان نیستند، در برخی از ساعت‌ها، نور درخشان تر است. اگرچه این مساله اهمیت چندانی ندارد، زیرا کمبود نور را مي‌توان با افزایش طول نوردهی و استفاده از دیافراگم بازتر جبران کرد. با این وجود، کیفیت نور در توفیق یک عکس نقش بسزایی دارد.
نور متغیر
تاثیری که خورشید بر نحوه نمایش یک صحنه مي‌گذارد، به عوامل متفاوت و متعددی بستگی دارد.
این عوامل آنقدر متغیرند، که ممکن است هرگز نتوانید، همانند عکسی را که امروز گرفته‌اید، دوباره به وجود آورید. موقعیت خورشید در آسمان نه تنها با تغییر زمان، بلکه با عوامل دیگری مانند فصل و مکان نیز تغییر مي‌کند. همه این عوامل روی رنگ، زاویه و میزان درخشندگی نور تاثیر مي‌گذارند و تغییر نور به همان اندازه که روی موضوع اثرگذار است، بر روی حالت سایه‌ها نیز تاثیر دارد.
مسلما شرایط جوی نیز روی وضعیت نور تاثیر داشته و هر لحظه امکان تغییر آن وجود دارد. برای مثال ابرها فقط جلوی خورشید را نمي‌گیرند، بلکه همانند فیلتر‌ها و پخش‌کننده‌ها، کیفیت نور را تغییر مي‌دهند و بدین ترتیب وضعیت نوری هر عکس در هر ثانیه ممکن است تغییر کند.
مغز انسان نیز طبق عادت، اشیا را مطابق ذهنیت و تصور خود مي‌بیند نه به شکل واقعی. البته گاهی اوقات ما به تفاوت وضعیت نورپردازی پی مي‌بریم (برای مثال موقعی که غروب خورشید، اشعه‌های طلایی خود را از سطح یک منظره پاک مي‌کند) این در حالی است که در اکثر مواقع تفاوت چندانی را مشاهده نمي‌کنیم.
حقیقت این است که نورپردازی طبیعی از لحاظ رنگ، به طور مداوم و به شدت تغییر مي‌کند و در اثر این تغییرها نحوه نمایش همه چیز در تصویر دچار تغییر مي‌شود. عکاس باید خوب دیدن را تمرین کند تا بتواند قبل از فشردن دکمه شاتر (مسدودکننده) تشخیص دهد كه با چه شرایطی در نورپردازی، عکس بهتری خواهد گرفت.
لطفا اگر دوستان توضیح بیشتری برای این مطلب دارند بفرمایند.
ممنون از پست هات .. یه زحمت بکش منابع رو هم ذکر کن.. مرسی.

Your Friend
23-12-2009, 14:56
چشم. فقط بعضی مطالبو با عجله از سایت های مختلف ورداشتم که سر وقت بزارم... سعی می کنم منبعشونو پیدا کنم.

Pejvak61
24-12-2009, 12:23
من يه دوربين Canon Powershot SX10 IS دارم. الآن نزديك به 4 ماهه كه اين دوربين رو خريدم:biggrin::happy:
بعد از كلي مطالعه تازه فهميدم كه دوربين نيمه حرفه اي يعني چي.

در راستاي همون مطالعات من متوجه شدم كه در دوربين هاي حرفه اي ميشه نقطه نورسنجي رو جابجا كرد ولي من در اين دوربيني كه دارم نميدونم چطوري ميشه نقطه نورسنجي رو تغيير داد و در حالت Spot فقط از مركز تصوير نورسنجي ميكنه و نميشه منطقه نورسنجي رو تغيير داد. آيا از دوستان كسي هست كه بدونه آيا اين دوربين ها اصلاً قابليت تغيير منطقه‌ي نورسنجي رو دارن يا نه؟ اگر دارن چطوري اين كارو ميكنن؟

من در يك نما منطقه فوكوس رو ميتونم به راحتي تغيير بدم :31:ولي نورسنجي رو نتونستم.:angry:

seymour
24-12-2009, 18:54
من يه دوربين Canon Powershot SX10 IS دارم. الآن نزديك به 4 ماهه كه اين دوربين رو خريدم:biggrin::happy:
بعد از كلي مطالعه تازه فهميدم كه دوربين نيمه حرفه اي يعني چي.

در راستاي همون مطالعات من متوجه شدم كه در دوربين هاي حرفه اي ميشه نقطه نورسنجي رو جابجا كرد ولي من در اين دوربيني كه دارم نميدونم چطوري ميشه نقطه نورسنجي رو تغيير داد و در حالت Spot فقط از مركز تصوير نورسنجي ميكنه و نميشه منطقه نورسنجي رو تغيير داد. آيا از دوستان كسي هست كه بدونه آيا اين دوربين ها اصلاً قابليت تغيير منطقه‌ي نورسنجي رو دارن يا نه؟ اگر دارن چطوري اين كارو ميكنن؟

من در يك نما منطقه فوكوس رو ميتونم به راحتي تغيير بدم :31:ولي نورسنجي رو نتونستم.:angry:
اینطور که متوجه شده ام شما میخواهید از قابلیت spot metering، در حالتی استفاده کنید که بجای مرکز تصویر، نقطه فوکوس تعقیب بشه ...

برای این کار باید بری توی منوی دوربین و دنبال گزینه Spot AE point بگردی .. بعد بجای Center، حالت AF point رو انتخاب کنی.

alone_boy
18-06-2012, 19:21
سلام
میشه توضیحی در مورد ISO،Shutter و سایر تنظیمات دوربین بدین؟!
مقدارشون چه تاثیری بر روی عکاسی داره؟!

Hapoofesgeli
18-06-2012, 20:09
سلام
میشه توضیحی در مورد ISO،Shutter و سایر تنظیمات دوربین بدین؟!
مقدارشون چه تاثیری بر روی عکاسی داره؟!
سلام
خیلی سوال کلی پرسیدید.در مورد اینا کلی توضیح تو نت هست ولی خوب منم یکم توضیح میدم(دوستان اگه اشکالی تو توضیحات بود متذکر بشین)
سه تا از اساسی ترین تنظیمات دوربین iso و شاتر و دیافراگام هست

سرعت شاتر سرعت جابجایی پرده ی جلوی سنسور رو و در واقع زمان نوردهی رو مشخص میکنه.هر چی سرعت شاتر کمتر باشه زمان نوردهی بالا میره . که هرچی زمان نوردهی بالا باشه میزان نور عکس بیشتره.و یک نکته هم هست که اگر با سرعت شاتر پایین از تصاویر متحرک عکس بندازین سوژه محو میشه و همچنین در این حالت لرزش باعث تار شدن و کشیدگی عکس میشه و بالعکس.(میزان سرعت شاتری که عکاس انتخاب میکنه بستگی به حرکت سوژه و نور محیط داره)

تنظیم دیافراگم اندازه اون سوراخ داخل لنز رو تنظیم میکنه که باعث میشه نور بیشتر به سنسور برسه یا نه.تغییر دیافراگم بر دو تا عامل اساسی تاثیر میذاره.یکی میزان نور هست که مشخصه و دیگری هم عمق میدان هست.هر چی دیافراگم باز تر باشه(عدد دیافراگم کوچتر)عمق میدان کمتر و هرچه دیافراگم بسته تر(عدد دیافراگم بیشتر)عمق میدان بیشتر میشه.(باز هم تنظیمش به سوژه،فاصله کانونی لنز و فاصله از سوژه(عواملی که بر عمق میدان اثر میذارن) و نور محیط بستگی داره)
باز هم میگم عدد تنظیم دیافراگم با اندازه قطر دیافراگم رابطه ی عکس داره.

iso هم نشان دهنده میزان حساسیت سنسور به نور هست که هر چی بیشتر بشه عکس روشنتر میشه و به دنبال اون نویز هم افزایش پیدا میکنه...( این هم تنظیمش به نور محیط بستگی داره و اگر دست عکاس تو کاهش سرعت شاتر باز باشه معمولا برای حفظ کیفیت عکس iso رو در پایینترین حد میذارن)

همه ی این عوامل میتونن به خاطر نوع عکسی که میخواد عکاس بگیره تغییر کنن...

solitiude19
25-06-2012, 20:20
سلام خدمت دوستان
به نظر شما این عکس با چه نرم افزاری ویرایش شده ؟!
داخل توضیحات عکس نوشته بود که با تکنیک BRK گرفته شدن
کسی میدونه این تکنیک دقیقا چطوره ؟

AliSub
25-06-2012, 23:09
سلام خدمت دوستان

من برای این نوع عکاسی این کار رو میکنم حالا نمیدونم درسته یا اشتباست!

دوربین رو روی سه پایه میزارم بعد گزینه توی دوربین هست که شاتهای پشت سر هم میگیره که توی دوربینهای مختلف سرعتش فرق میکنه. بعد از گرفته شدن این چند عکس در فتوشاپ به ترتیب عکسها رو روی هم میازاری و بعد قسمتهایی که میخواین رو پاک میکنید. چون عکسها بر هم منطبق هستند برای همین پاک کردن قسمتی از هر عکس توی عکس اصلی نشون داده نمیشه!
(فکر کنم خیلی بد توضیح دادم:44:)

solitiude19
26-06-2012, 00:01
توضیحاتتت خوب بود ولی به نظرم راهش سخته .
احساس میکنم با یه نرم افزار میشه عکسا رو تلفیق کرد ولی نمیدونم چه نرم افزاریه :دی

solitiude19
26-06-2012, 17:28
هیچ کس نیس کمک کنه ؟ :41:

Aless
27-06-2012, 01:33
سلام خدمت دوستان

این تکنیک براکتینگ هستش
خود دوربین معمولا 3 تا 6 تا عکس پشت سرهم میگیره با این تفاوت نسبت به عکاسی پیاپی که زمان هر عکس را خودتون مشخص میکنید و شاتر را فشار میدید
بعد هم توی فتوشاب با تکنیک stacking و یا شبیه اون عکس ها ادغام میشن
تکنیک BRK یا براکتینگ همون تکنیکیه که باهاش عکس های HDR میگیرن با این تفاوت که توی هر شات با نورسنجی های مختلف عکس میگیرن

Переклад не
16-07-2012, 10:59
فلسفه ی ISO در عکسبرداری چیه؟ مثلا دوربینی با ایزوی اتوماتیک 100 و200و..و12800
در حین عکاسی این پارامتر کمتر باشه خوبه یا بیشتر؟
ممنون

amin khan
16-07-2012, 14:24
فلسفه ی ISO در عکسبرداری چیه؟ مثلا دوربینی با ایزوی اتوماتیک 100 و200و..و12800
در حین عکاسی این پارامتر کمتر باشه خوبه یا بیشتر؟
ممنون
iso مخفف international standard organization هستش ، به زبون ساده یعنی میزان حساسیتی که فیلم ( توی دوربین های آنالوگ ) یا سنسور( توی دوربین های دیجیتال ) نسبت به نور نشون میده ، به این معنا که هرچی این فاکتور بیشتر باشه عکس دارای نور بیشتر و روشن تر ثبت میشه ، ولی به همون نسبت نویز هم افزایش پیدا میکنه ، بنابراین باید سعی بشه حین عکاسی این فاکتور رو تا حد امکان کم کرد ، مگر اینکه نتونیم دیافراگم را باز کنیم یا شاتر رو پایین بیارم ، مثل عکاسی توی شب از اجسام متحرک....
توی دوربین های کامپکت و ارزون این فاکتور معمولا تا 1600 یا نهایت 3200بیشتر نمیشه برد بالا ، ولی دوربینهای حرفه ای این فاکتور تا 12800 و گاهی بیشتر هم بالا میره چون سایز سنسورش بزرگتره ، و در نتیجه نویزشون کمتره
توجه کنید که اگه دو تا دوربین که یکی کامپکت و یکی حرفه ای باشه داشته باشیم و ایزوی هر دو رو مثلا روی 3200 بزاریم دوربینی که کامپکت هستش به مراتب عکسی با نویز بیشتر ثبت میکنه چون سایز سنسورش کوچیکتره....
این لینک هم دیدنش خالی از لطف نیست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

farryad
06-08-2012, 12:31
نرم افزاری هست که عکس کوچیکو وقتی بزرگ میکنی تاریشو از بین ببره؟
یه فیلم دیدم یارو همچی کاری میکرد! :31:

dash_mehdi
06-08-2012, 12:49
یه فیلم دیدم یارو همچی کاری میکرد! :31:

با فتوشاپ ميشه اما نه در حد زياد
مثل يه عكس رو اگه اندازشو 2برابر كني افت كيفيت زيادي داره كه شايد تا 20 درصدشو بشه جبران كرد كه فقطم با فتوشاپ ميشه.

Mohammad Hosseyn
07-08-2012, 13:05
یه فیلم دیدم یارو همچی کاری میکرد!
بستگی داره فرمت عکس چی باشه چقدر کیفیت داشته باشه ...

نرم ازفرا PhotoZoom Pro برای اینکار خوبه ... تو انجمن هم میتونی پیدا کنی. اما انتظار معجزه نمیشه داشت.
این نرم افزار از روش های مختلف به نسبت نیاز شما بزرگنمایی میکنه. تنظیمات پیشرفته هم داره ...

kamy_R
11-08-2012, 14:39
دوستان یه سوالانواع لنز هودها رو میشه بفرمایید چه کاربردهایی دارن؟

Mohammad Hosseyn
12-08-2012, 03:17

تفاوت لنز ها در چند چیزه ... اول کیفیت ساخت ... گفته میشه بیشتر کیفیت یک عکس وابسته به کیفیت لنز هست و در درجه ی دوم کیفیت سنسور ...

دوم مشخصات فنی که مهمترینش فاصله کانونی و دیافراگم هست....

حالا با توجه به این مشخصات و یا امکانات جانی که دارن ممکنه به یه لنزی اسم خاص بدن مثلا لنز واید یا لنز ماکر و ...

معمولا از اسم هر لنز نوع کاربردش مشخصه ... لنز های واید و سوپر واید برای عکاسی از یک منظره یا فضای بزرگ در کادر کاربرد داره و تله و سوپر تله هم برای عکاسی هایی که نیاز به زوم بالا دارن مثلا ورزشییا حیات وحش و ...

دیافراگم هم که مشخصه ، دامنه ی تغییر دهانه ی لنز برای نوردهی های سریع یا کند ...

سوالتون خیلی کلیه ، توضیح لنزها هم خیلی زیاده ... به نظرم این صفحه ی ویکی پدیا رو بخونید کمکتون میکنه ... اگر جاییش سوال پیش اومد مطرح کنید ...

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]لنز_دوربین_عکاسی

kamy_R
12-08-2012, 18:51
تفاوت لنز ها در چند چیزه ... اول کیفیت ساخت ... گفته میشه بیشتر کیفیت یک عکس وابسته به کیفیت لنز هست و در درجه ی دوم کیفیت سنسور ... دوم مشخصات فنی که مهمترینش فاصله کانونی و دیافراگم هست....حالا با توجه به این مشخصات و یا امکانات جانی که دارن ممکنه به یه لنزی اسم خاص بدن مثلا لنز واید یا لنز ماکر و ... معمولا از اسم هر لنز نوع کاربردش مشخصه ... لنز های واید و سوپر واید برای عکاسی از یک منظره یا فضای بزرگ در کادر کاربرد داره و تله و سوپر تله هم برای عکاسی هایی که نیاز به زوم بالا دارن مثلا ورزشییا حیات وحش و ... دیافراگم هم که مشخصه ، دامنه ی تغییر دهانه ی لنز برای نوردهی های سریع یا کند ... سوالتون خیلی کلیه ، توضیح لنزها هم خیلی زیاده ... به نظرم این صفحه ی ویکی پدیا رو بخونید کمکتون میکنه ... اگر جاییش سوال پیش اومد مطرح کنید ...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]لنز_دوربین_عکاسیممنون دوست عزیز اما من لنزها زو میشناسم.سوال من در مورد انواع لنز هود ها بود (سایه بان لنز ها

a.g g.a
12-08-2012, 19:05
دیافراگم هم که مشخصه ، دامنه ی تغییر دهانه ی لنز برای نوردهی های سریع یا کند ...

ببخشید جناب محمد حسین قصد جسارت ندارم
فکر کنم یه اشتباه تایپی اتفاق افتاده

سرعت نوردهی به دیافراگم و لنز بستگی نداره و
دیافراگم فقط روی عمق میدان و تاریکی و روشنی عکس تاثیر میذاره(البته تاثیر ناچیزی هم روی کیفیت عکس داره)

سرعت شاتر به بدنه دوربین مربوطه و توسط اون تغییر میکنه

بازم ببخشید

a.g g.a
12-08-2012, 22:11

سلام

هود یه قطعه ایه که به جلوی لنز وصل میشه تا نور اضافی(از اون قسمتایی که توی زاویه دید لنز نیستن)وارد لنز نشه و با بازتابش توی لنز کیفیت تصویر رو پایین نیاره.

هر چی لنز وایدتر باشه هودش کوتاه تره(برای این که جلوی تصویر رو نگیره) و هرچی زاویه لنز بسته تر باشه(لنزای تله)هودش بلندتره(برای این که جلوی نور بیشتری رو بگیره)

Mohammad Hosseyn
13-08-2012, 04:02
a.g g.aa.g g.a
ممنون دوست عزیز اما من لنزها زو میشناسم.سوال من در مورد انواع لنز هود ها بود (سایه بان لنز ها

آها ... خب به اون میگن هود ... لنز هود نمیگن ... من فکر کردم منظورت لنزهاست ... دوستمون a.g g.a توضیح داد ... چیز خاصی نمیشه اضافه کرد ...

ببخشید جناب محمد حسین قصد جسارت ندارم
فکر کنم یه اشتباه تایپی اتفاق افتاده

سرعت نوردهی به دیافراگم و لنز بستگی نداره و
دیافراگم فقط روی عمق میدان و تاریکی و روشنی عکس تاثیر میذاره(البته تاثیر ناچیزی هم روی کیفیت عکس داره)

سرعت شاتر به بدنه دوربین مربوطه و توسط اون تغییر میکنه

بازم ببخشید

بله درست میفرمائید ... منظورم سرعت نوردهی نبود ... حتما شنیدید میگن لنز های سریع و کند و ... در حالی که لنز بقول شما ربطی به سرعت نداره. اما اون چیزی که از دیافراگم میگید اثر دیافراگمه نه کاربردش. کاربرد اصلی دیافراگم تعیین میزان نور ورودی هست. عین شاتر. شاتر و دبافراگم یه وظیفه دارن که به دو شکل اونو انجام میدن. در هر شرایطی شما از هر شیوه ای که بتونی (ترکیبی از شاتر و دیافراگم مناسب) عکسبرداری میکنی.

حالا لنز سریع یعنی چی ؟ یعنی اینکه قابلیت ایجاد دیافراگم های پائین (منظور عدد دیافراگم هست) رو برای بالا بردن عدد شاتر (عکسبرداری سریعتر) فراهم میکنه. منم همین رو گفتم. میزان باز بودن دهانه ی دیافراگم برای عکسبرداری سریع یا کند ...

cao-cao
04-09-2012, 12:13
سلام به همه
نخ سوزن اساتید
دوستان یه sx150 کانن گرفتم میخوام ببینم در نظر اساتید دوربین خوبی هست یا نه؟

و اینکه اتخاب این دوربین بین sx150 و fuji 2890
انتخاب درستی بدوه؟

ایا جدولی وجود داره که بشه باهاش رابطه دیاف سرعت شاتر و ایزو رو مشخص کرد؟

a.g g.a
08-09-2012, 10:07
سلام به همه
نخ سوزن اساتید
دوستان یه sx150 کانن گرفتم میخوام ببینم در نظر اساتید دوربین خوبی هست یا نه؟

و اینکه اتخاب این دوربین بین sx150 و fuji 2890
انتخاب درستی بدوه؟

ایا جدولی وجود داره که بشه باهاش رابطه دیاف سرعت شاتر و ایزو رو مشخص کرد؟

سلام

سوال اولتون که مربوط میشه به بخش دوربین دیجیتال این جا برا عکاسی هست

جدول برای نشون دادن خطای لنز توی دیافراگم های مختلف من دیدم ولی اینی که شما میگید...

ببینید,حساسیت(حساسیت سنسور به نور ,که با ایزو نشونش میدن) روی نور و عکس تاثیر میذاره,یعنی با افزایش حساسیت نور عکس بیشتر میشه

حساسیت روی میزان نویز عکس هم تاثیر میذاره که البته به نوع دوربین هم بستگی داره,به طور کلی افزایش حساسیت باعث افزایش نویز عکس میشه ولی این افزایش نویز توی دوربین های کامپکت بیشتر از دوربینای حرفه ایه(چون دوربینای حرفه ای سنسور بزرگتری نسبت به دوربینای کامپکت دارن)

اندازه باز بودن دیافراگم هم,روی روشنایی عکس و عمق میدانش تاثیر میذاره, یعنی هرچی دیافراگم بسته تر باشه(عدد F بزگتر) عکس تاریک تر میشه و عمق میدانش بیشتر میشه و برعکس

محدوده دیافراگم هم به لنز دوربین ربط داره معمولا دوربین های کامپکت به خاطر داشتن لنز کوچیک و ساده تر نسبت به دوربینای حرفه ای محدوده دیافراگم کمتری دارن
مثلا لنز دوربین من که یه دوربین کامپکته محدوده دیافراگمش بین F3.5 تا F8 هست ولی لنز 18-55 کنون(برای دوربینای حرفه ای)که یه لنز کیت و ارزون قیمت هست محدوده دیافراگم بین F3.5 تا F22 داره(حالا دقیق دقیقش یادم نیست فکر کنم همین حدودا بود)(البته با بسته تر کردن زاویه دید(همون زوم کردن خودمون)دیافراگم هم بسته تر میشه و محدوده دیافراگم تغییر می کنه,مثلا محدوده دیافراگم لنز دوربین من وقتی که تا آخر وزوم می کنم بین F4 تا F10 میشه و محدوده دیافراگم اون لنزی که گفتم وقتی که تا آخر زوم می کنیم به F5.6 تا F32 تغییر می کنه)

سرعت شاتر هم روی نور عکس و میزان فریز شرن سوژه تاثیر میذاره,یعنی با افزایش سرعت شاتر نور عکس کمتر میشه و میزان فریز شدن سوژه افزایش پیدا میکنه و بر عکس
فکر کنم بهتر باشه یه کم این فریز شدنو توضیح بدم مثلا اگه شما بخواین از یک سوژه که به سرعت حرکت می کنه عکس بگیرین باید برای جلوگیری از تار شدن عکستون سرعت شاتر بالایی انتخاب کنین,ولی وقتی می خواین از یک سوژه ثابت عکس بگیرین و سه پایه هم دارین می تونین سرعت شاتر رو تا جایی که دلتون می خواد کم کنید !
محدوده سرعت شاتر هم در دوربینای مختلف متفاوته,دوربین های حرفه ای یه مودی دارن به اسم بالب که میشه این طوری شاتر رو تا زمانی که دکمه شاتر فشردشت باز نگه دارین(و سرعت شاتر خیلی پایین بیارین)(یه نفر می گفت بعضی دوربین های کامپکت هم این قابلیتو دارن)البته باز نگه داشتن شاتر برای مدت طولانی خودش می توته باعث داغ شدن سنسور و ایجاد نویز بشه

فوکال یا زاویه دید هم روی عمق میدان تاثیر میذاره,هر چی زاویه دید بسته تر باشه(هر چی بیشتر زوم کنید)عمق میدان کمتر میشه و بر عکس
مثلا یکی از دوستان که لنز 8mm(یه لنز خیلی واید) داره,می گفت وقتی دیافراگم رو روی F8 تنظیم میکنه همه اجسام از یک متری تا بی نهایت واضح می افتن,در حالی که با زاویه های دید بسته تر این عمق میدان به دست نمیاد(عمق میدان کمتره)

موقع عکاسی شما باید با توجه به میزان تحرک سوژه,نور محیط,عمق میدان مورد نیاز برای عکسی که می خواین بگیرین و نویزی که دوربینتون توی حساسیت های مختلف به عکس میده,سرعت شاتر,اندازه دیافراگم و حساسیت رو انتخاب کنید(البته میشه هم از مود اتوماتیک استفاده کرد!)
میشه از مود های تقدم شاتر یا دیافراگم استفاده کرد,مثلا شما فقط اندازه دیافراگم یا سرعت شاتر یا حساسیت رو تنظیم می کنید(فقط یکی رو) و بقیه رو خود دوربین تنظیم میکنه

نیازی نیست همیشه همه بخش های عکس در محدوده فوکوس قرار بگیرن یا همه جای عکس فریز بشه یا همه عکس ها بدون نویز باشه

گاهی اوقات بهتره مخصوصا سرعت شاتر رو کم کرد تا بعضی چیزا تار بیفته یا بعضی قسمتای عکس رو مخصوصا تار کرد یا مخصوصا به عکس نویز داد

برای گرفتن عکسای خوب باید خلاق باشید

ببخشید خیلی در هم و برهم نوشتم,امیدوارم براتون مفید باشه

cao-cao
18-09-2012, 16:45
سلام

سوال اولتون که مربوط میشه به بخش دوربین دیجیتال این جا برا عکاسی هست

جدول برای نشون دادن خطای لنز توی دیافراگم های مختلف من دیدم ولی اینی که شما میگید...

ببینید,حساسیت(حساسیت سنسور به نور ,که با ایزو نشونش میدن) روی نور و عکس تاثیر میذاره,یعنی با افزایش حساسیت نور عکس بیشتر میشه

حساسیت روی میزان نویز عکس هم تاثیر میذاره که البته به نوع دوربین هم بستگی داره,به طور کلی افزایش حساسیت باعث افزایش نویز عکس میشه ولی این افزایش نویز توی دوربین های کامپکت بیشتر از دوربینای حرفه ایه(چون دوربینای حرفه ای سنسور بزرگتری نسبت به دوربینای کامپکت دارن)

اندازه باز بودن دیافراگم هم,روی روشنایی عکس و عمق میدانش تاثیر میذاره, یعنی هرچی دیافراگم بسته تر باشه(عدد F بزگتر) عکس تاریک تر میشه و عمق میدانش بیشتر میشه و برعکس

محدوده دیافراگم هم به لنز دوربین ربط داره معمولا دوربین های کامپکت به خاطر داشتن لنز کوچیک و ساده تر نسبت به دوربینای حرفه ای محدوده دیافراگم کمتری دارن
مثلا لنز دوربین من که یه دوربین کامپکته محدوده دیافراگمش بین F3.5 تا F8 هست ولی لنز 18-55 کنون(برای دوربینای حرفه ای)که یه لنز کیت و ارزون قیمت هست محدوده دیافراگم بین F3.5 تا F22 داره(حالا دقیق دقیقش یادم نیست فکر کنم همین حدودا بود)(البته با بسته تر کردن زاویه دید(همون زوم کردن خودمون)دیافراگم هم بسته تر میشه و محدوده دیافراگم تغییر می کنه,مثلا محدوده دیافراگم لنز دوربین من وقتی که تا آخر وزوم می کنم بین F4 تا F10 میشه و محدوده دیافراگم اون لنزی که گفتم وقتی که تا آخر زوم می کنیم به F5.6 تا F32 تغییر می کنه)

سرعت شاتر هم روی نور عکس و میزان فریز شرن سوژه تاثیر میذاره,یعنی با افزایش سرعت شاتر نور عکس کمتر میشه و میزان فریز شدن سوژه افزایش پیدا میکنه و بر عکس
فکر کنم بهتر باشه یه کم این فریز شدنو توضیح بدم مثلا اگه شما بخواین از یک سوژه که به سرعت حرکت می کنه عکس بگیرین باید برای جلوگیری از تار شدن عکستون سرعت شاتر بالایی انتخاب کنین,ولی وقتی می خواین از یک سوژه ثابت عکس بگیرین و سه پایه هم دارین می تونین سرعت شاتر رو تا جایی که دلتون می خواد کم کنید !
محدوده سرعت شاتر هم در دوربینای مختلف متفاوته,دوربین های حرفه ای یه مودی دارن به اسم بالب که میشه این طوری شاتر رو تا زمانی که دکمه شاتر فشردشت باز نگه دارین(و سرعت شاتر خیلی پایین بیارین)(یه نفر می گفت بعضی دوربین های کامپکت هم این قابلیتو دارن)البته باز نگه داشتن شاتر برای مدت طولانی خودش می توته باعث داغ شدن سنسور و ایجاد نویز بشه

فوکال یا زاویه دید هم روی عمق میدان تاثیر میذاره,هر چی زاویه دید بسته تر باشه(هر چی بیشتر زوم کنید)عمق میدان کمتر میشه و بر عکس
مثلا یکی از دوستان که لنز 8mm(یه لنز خیلی واید) داره,می گفت وقتی دیافراگم رو روی F8 تنظیم میکنه همه اجسام از یک متری تا بی نهایت واضح می افتن,در حالی که با زاویه های دید بسته تر این عمق میدان به دست نمیاد(عمق میدان کمتره)

موقع عکاسی شما باید با توجه به میزان تحرک سوژه,نور محیط,عمق میدان مورد نیاز برای عکسی که می خواین بگیرین و نویزی که دوربینتون توی حساسیت های مختلف به عکس میده,سرعت شاتر,اندازه دیافراگم و حساسیت رو انتخاب کنید(البته میشه هم از مود اتوماتیک استفاده کرد!)
میشه از مود های تقدم شاتر یا دیافراگم استفاده کرد,مثلا شما فقط اندازه دیافراگم یا سرعت شاتر یا حساسیت رو تنظیم می کنید(فقط یکی رو) و بقیه رو خود دوربین تنظیم میکنه

نیازی نیست همیشه همه بخش های عکس در محدوده فوکوس قرار بگیرن یا همه جای عکس فریز بشه یا همه عکس ها بدون نویز باشه

گاهی اوقات بهتره مخصوصا سرعت شاتر رو کم کرد تا بعضی چیزا تار بیفته یا بعضی قسمتای عکس رو مخصوصا تار کرد یا مخصوصا به عکس نویز داد

برای گرفتن عکسای خوب باید خلاق باشید

ببخشید خیلی در هم و برهم نوشتم,امیدوارم براتون مفید باشه
دوست من
سلام
خیلی ممنون از توضیحاتتون خیلی خوب بران توضیح دادین
والا تو این 1 ماهه هر چی سایت عکاسی بود گشتم و لی هیچکی به این رونی براتوضیح نداده بود
والا یه اس ایکس 150 کانن گرفتم
یکمی سخته باهاش کار کردن تو مود مانوئل ولی خوب باید تمرین کرد
خیلی لطف کردین بابت پاسخگوییتون

part gah
15-11-2012, 17:41
ســـلام

توی عکس یه منظره ای که انسان هم باشه HDR کردن به صورت انسان لطمه ای نمیزنه؟من HDR که میکنم صورتها خیلی بد میشه.
میخوام بدونم اصولیه یا نه؟اگه هست یه عکس با چهره انسان که تو منظره قرار داره و HDR هست برام قرار بدین. : )

ممنون

ELSIN
15-11-2012, 19:11
ســـلام

توی عکس یه منظره ای که انسان هم باشه HDR کردن به صورت انسان لطمه ای نمیزنه؟من HDR که میکنم صورتها خیلی بد میشه.
میخوام بدونم اصولیه یا نه؟اگه هست یه عکس با چهره انسان که تو منظره قرار داره و HDR هست برام قرار بدین. : )

ممنون

سلام

اگه نور صورت مشکلی نداشته باشه و اون فرد توی عکس ها حرکتی نداشته باشه خیر ، البته اگر عکس ها شرایط رو داشته باشند و شما تنظیمات درستی رو اعمال نکنید واضحه که ممکنه خروجی خوبی نداشته باشید

فکر کنم مشکل شما اینه که لک پیس و چین و چروک صورت رو بیشتر نشون میده درسته ؟

یه جورایی مثل این

part gah
15-11-2012, 22:01
آره دقیقا .مخصوصا صورت خانوم ها رو خیلی بد میکنه حالت زمختی بهشون میده.مگه اینکه تصویر یه تصویر پیر مردی پیر زنی باشه که چین چروک و اغراق توش به زیبایی عکس کمک بکنه.

ELSIN
15-11-2012, 23:53
آره دقیقا .مخصوصا صورت خانوم ها رو خیلی بد میکنه حالت زمختی بهشون میده.مگه اینکه تصویر یه تصویر پیر مردی پیر زنی باشه که چین چروک و اغراق توش به زیبایی عکس کمک بکنه.

خوب یه جورایی این خاصیت HDR هست ، اگر سعی کنید HDR سبکی انجام بدید این مشکل براتون پیش نمیاد

Aless
16-11-2012, 01:20
اگه به فتوشاپ خوب مسلط باشید میتونید بعد از انجام عمل HDR عکس نهایی را با یکی از عکسهایی که نور مناسبی داره توی مناطق مورد نیاز ادغام کنید.

part gah
16-11-2012, 05:45
پس این خاصیت HDR هست و ایرادی به عکس نمیشه گرفت: ) این حرفتون برام مهم بود.چون شنیدید
میگن بعضی ها با ادیت عکس و از بین برده.میخواستم بدونم اینکار از بین بردن عکس هست یا نه یه کار اصولیه.

mokarx
23-12-2012, 10:09
سلام
من همیشه موقع عکس گرفتن از یک آتلیه عکاسی استفاده می کنم
بعد از اینکه عکاس مورد بحث ما چند تا عکس می گیره و از بین اونها یکی را به پیشنهاد مشتری انتخاب می کنه

با فتوشاپ در عرض 3 دقیقه حدود 10 تا 15 گزینه را تنظیم می کنه
یعنی کلا در اکثر عکسها همین جوری عمل می کنه
و به علت تکرار، خیلی سریع

و نتیجه اش، عکسهای پرتره جالبی می شه

راستش ازش قول گرفتم به من هم بگه دقیقا چیکار می کنه
ولی هنوز فرصت نکردم پیشش برم
از طرفی شک هم دارم فوت کوزه گری خودشو شاید بهم نگه

کسی تجربه ای داره؟
عکسهای عروسی برادرم یک حالت رمانتیک داره
نمی دونم چه تغیراتی را رو عکسها اعمال می کنند

خلاصه کلام

لینکی، آموزشی
در مورد ترفند این آتلیه ها کسی سراغ داره
ممنون می شم

smagoli
01-01-2013, 11:33
سلام
بعد از اینکه عکاس مورد بحث ما چند تا عکس می گیره و از بین اونها یکی را به پیشنهاد مشتری انتخاب می کنه

کسی تجربه ای داره؟

خلاصه کلام

لینکی، آموزشی
ممنون می شم

شما یک عکس نمونه مثال بزنید تا بهتر بشه راهنمایی کرد!

5DII
03-01-2013, 08:43
سلام

کسی تجربه ای داره؟

خلاصه کلام

لینکی، آموزشی
ممنون می شم

سلام

بقول دوستمون نمونه عکس بذارید بهتر میشه صحبت کرد

ولی پلاگین های زیادی وجود دارد دارند که حالتی دراماتیک به عکس می دهند

پلاگین هایی اعم از Color Efex, Star Filter Pro, Topaz star effect, .....

مثلا پلاگین Color Efex با استفاده از اون میتونید (گزینه هایی زیادی داره من دارم در مورد یکیشون صحبت میکنم) با انتخاب گزینه Soft Focus کمی حالت نرمی و دراماتیک به عکس بدید

و اون دو پلاگین دیگه برای ستاره ستاره کردن بعضی جاهاست

آموزش زیر iهم بدردتون میخوره (ویدئو مربوط به جناب یاسر دلباز می باشد)

این هم یه نمونه از ویدئو:

شاد باشید......

mahyarSAMSUNG
19-01-2013, 00:12
متخصص کسی اینجا هست بگه کدوم بیشتر برای عکاسی بهتره از نظر مشخصات سنسور میگم .. خواهشا به مارکها کاری نداشته باشید ... اگه میتونید مورد اول دوم و چهارم و پنجم رو تخصصی توضیح بدید که چی هستند

ELSIN
19-01-2013, 14:00
اولی، نوع سنسور و بهتر بگم روش دریافت نور توسط سنسور هست

دومی، مهم ترین مورد هر دوربین اندازه سنسور ، 808 خیلی خیلی بهتره

چهارمی، میزان سرعت لنز هست چون 808 بزرگ نمایی نداره و لنزش ثابته فقط f در حالت واید رو نوشته که زده 2.4 بسیار سرعت خوبی هست و البته هر دو یکی هستند ، اون یکی عدد 8 برای کالاکسی کمرا همونه فقط در حالت تله (زوم)

پنجمی، عدد اول میزان واید بودن لنز ( در این جا 8 یا 4.1) و عدد دوم میزان تله رو نشون میده (زوم) ، واید 808 خیلی خیلی بده

یه نکته مقایسه این دو دستگاه با هم کاملا اشتباه ـه

saeediranzad
19-01-2013, 16:06
اولی، نوع سنسور و بهتر بگم روش دریافت نور توسط سنسور هست
دومی، مهم ترین مورد هر دوربین اندازه سنسور ، 808 خیلی خیلی بهتره
چهارمی، میزان سرعت لنز هست چون 808 بزرگ نمایی نداره و لنزش ثابته فقط f در حالت واید رو نوشته که زده 2.4 بسیار سرعت خوبی هست و البته هر دو یکی هستند ، اون یکی عدد 8 برای کالاکسی کمرا همونه فقط در حالت تله (زوم)
پنجمی، عدد اول میزان واید بودن لنز ( در این جا 8 یا 4.1) و عدد دوم میزان تله رو نشون میده (زوم) ، واید 808 خیلی خیلی بده
یه نکته مقایسه این دو دستگاه با هم کاملا اشتباه ـه
1- من متوجه نشدم. 808 که 1.2" هست و گالاکسی 2.3". یا یک به 1.2؟
2-مگه دوربین موبایل هم زوم داره؟ یعنی لنز میآد بیرون؟

ELSIN
20-01-2013, 18:12
1- من متوجه نشدم. 808 که 1.2" هست و گالاکسی 2.3". یا یک به 1.2؟
2-مگه دوربین موبایل هم زوم داره؟ یعنی لنز میآد بیرون؟

1 شما این عکس رو ببنید متوجه میشید

2 نه دیگه این 808 نداره ، البته من قبلا دیده بودم سامسونگ یه موبایل زده بود زوم اپتیکال داشت اونم فکر کنم 18 ، خیلی بد بود

Mehdi canon
20-01-2013, 21:48
متخصص کسی اینجا هست بگه کدوم بیشتر برای عکاسی بهتره از نظر مشخصات سنسور میگم .. خواهشا به مارکها کاری نداشته باشید ... اگه میتونید مورد اول دوم و چهارم و پنجم رو تخصصی توضیح بدید که چی هستند

خوب گلم اين كه معلومه برتري با سامسونگه. گلكسي كمرا يه دوربين كامپكته هوشمنده اما نوكيا فقط يك گوشي با دوربين خوب.
در اين مقايسه سنسور رو اصلا در نظر نميگيرم.
دريچه ديافراگم سامسونگ قابل تغييره و اين خيلي خوبه (F-number)
فوكال هم كه ميبيني چه اختلافي دارند.
اما زوم. نميدونم تفاوت زوم ديجيتال با اپتيكال رو ميدونيد يا نه اما بايد بگم زوم ديجيتال فقط يه نوع قدرت تبليغاتيه و صرفا كاربري اي نداره. به زبان ساده اصلا بدرد نمي خوره.زوم اپتيكال 808 تنها 3 ايكس هست در مقابل زوم اپتيكال 21 سامسونگ
حالت ويدئو سرعت بالا هم كه داره اين ساميه. با كيفيت 512پي با سرعت 120فريم.
اما قيمتش رو كه من ديدم(سامي) اگر براي استفاده به عنوان موبايل هم براي كاربر مهمه خوب انتخاب بدي نيست اما بيشتر نظر كاربر رو به استفاده از دوربينه شه خوب بايد بگم با پول اين سامي ميتونيد يه 450d خوشگل جيگر بگيري كه اصلا قابل مقايسه با اين جور دوربينا نيست گلم. canon EOS 450D

keykavoos
25-01-2013, 19:38
دريچه ديافراگم سامسونگ قابل تغييره و اين خيلي خوبه (F-number)

اتفاقا این اصلا خوب نیست که یه لنز در حالت تله افت سرعت داشته باشه (اونم با این شدت). اتفاقا لنزهای خوبی مثل canon 70-200 توی حالت تله هم همون سرعت بالا رو حفظ می کنن. موافق نیستید؟

saeediranzad
28-01-2013, 17:38
سلام
تو انجمن گشتم. دیدم بهتر از اینجا جایی برای طرح موضوع نیست.
یه نرم افزاری هست بنام Photomatrix که همه میشناسید و تو ویندوز اجرا میشه.
جالب اینکه یه نرم افزار با نام عجیب Qtpfsgui در لینوکس هست برای ساختن عکس HDR.
وقتی باش کار میکنید، انگار برگشتید به عکاسی آنالوگ و حالا دارید اسلایدهای تهیه شده را روی هم میندازید تا HDR بشه.
(نمیدونم در عکاسی آنالوگ هم HDR داشتیم؟)
من هم که معمولاً بی سه پایه عکس میگیرم. حالا تصور کنید چه شود!
ولی باحاله. چون میفهمید موقع عکس گرفتن چه چیزی را باید رعایت میکردید.

Amateِur
29-01-2013, 21:41
نميدونم جاش اينجاه يا نه حالا اگه كسي بلده زحمت بكشيه منو كمك كنه.
من 40دي گرفتم. بعد تو سايت Dpreview زده كه لايو ويو داره اون وقت هرچي باهاش ور ميرم نتونستم لايو ويو رو راه بندازم.:n13: البته فروشنده هه هم گفت لايو ويو نداره. گيج شدم:n29::دی

Amateِur
29-01-2013, 22:41
نميدونم جاش اينجاه يا نه حالا اگه كسي بلده زحمت بكشيه منو كمك كنه.
من 40دي گرفتم. بعد تو سايت Dpreview زده كه لايو ويو داره اون وقت هرچي باهاش ور ميرم نتونستم لايو ويو رو راه بندازم.:n13: البته فروشنده هه هم گفت لايو ويو نداره. گيج شدم:n29::دی

نمي خواد بگيد. خودم فهميدم:دی
كليد SET رو بزني رفته رو لايو :20:

saeediranzad
30-01-2013, 04:24
سلام
من یه سوال دارم. شیوه درست گرفتن عکس HDRکدام است؟
۱− تغییر سرعت شاتر (زمان نوردهی)
۲− تغییر دیافراگم
۳− تغییر ISO
۴− همه موارد:n02:
کاری به ویرایش بعد از عکاسی ندارم.

ELSIN
30-01-2013, 13:41
همه چیز باید ثابت باشه (f-ISO) شما با کنترل سرعت شاتر و اگر لازم بود با کم و زیاد کردن نوردهی میتونید یه سری شات خوب بزنید و خروجی خوب بگیرید
البته سه پایه فراموش نشه :n06:

keykavoos
30-01-2013, 13:44
سلام
من یه سوال دارم. شیوه درست گرفتن عکس HDRکدام است؟
۱− تغییر سرعت شاتر (زمان نوردهی)
۲− تغییر دیافراگم
۳− تغییر ISO
۴− همه موارد:n02:
کاری به ویرایش بعد از عکاسی ندارم.

سلام. معمولا از تغییر سرعت شاتر استفاده میشه (مگر در شرایط خاص) چون تغییر دهنه دیافراگم روی کنتراست و عمق میدان عکس تأثیر میذاره و تغییر ISO هم اصولا توی عکاسی در فضای باز انجام نمیشه (چون بخاطر کاهش نویز ISO از قبل روی کمترین میزان حساسیت تنظیم شده) اما تغییر زمان نوردهی معمولا کمترین تأثیر رو روی ویژگی های بصری عکس به جا می‌ذاره. البته دوربین های DSLR خودشون حالتی دارن که وقتی فعال بشه سه شات پشت سر هم رو با سه نوردهی متفاوت ثبت می‌کنه (حالت براکتینگ بش میگن)

(نمیدونم در عکاسی آنالوگ هم HDR داشتیم؟)

اصولا شیوه عکاسی HDR بخاطر ضعف سنسورهای دوربین‌های دیجیتال در ثبت دامنه پویایی به وجود اومده که در فیلم های عکاسی این ضعف وجود نداشت و فیلم ها گاها تا 11 استاپ اختلاف نور رو به راحتی و با جزئیات تمام ثبت می کردند اما الان عموما سنسور ها بین 3 تا 7 استاپ رو (بسته به نوع دوربین) پشتیبانی می کنن.

Amir..H
08-02-2013, 22:44
دوستان تو تاریکی مطلق چطوری عکس بگیرم..؟!
چند وقت پیش با یکی از رفیقا رفتیم جایی شب تو جاده زدیم کنار خواسم عکس بگیرم هر کاری کردم این دوربین لامصب نتونست فوکوس کنه! خلاصه نتونستم عکس بگیرم..
شاترم هر جور تنظیم کردم فایده نداشت ! فقط یادمه یه بار ایزو رو 1000 گذاشتم که یه عکس گرفت که جالبم نشد..!
دوربین 5100 لنز 18 55
ویرایش:
دوستان منظورم عکسه قابل قبوله... نه اینکه ایزو رو خیلی ببریم بالا که همش بشه نویز..

Amateِur
09-02-2013, 00:10
دوستان تو تاریکی مطلق چطوری عکس بگیرم..؟!
چند وقت پیش با یکی از رفیقا رفتیم جایی شب تو جاده زدیم کنار خواسم عکس بگیرم هر کاری کردم این دوربین لامصب نتونست فوکوس کنه! خلاصه نتونستم عکس بگیرم..
شاترم هر جور تنظیم کردم فایده نداشت ! فقط یادمه یه بار ایزو رو 1000 گذاشتم که یه عکس گرفت که جالبم نشد..!
دوربین 5100 لنز 18 55
ویرایش:
دوستان منظورم عکسه قابل قبوله... نه اینکه ایزو رو خیلی ببریم بالا که همش بشه نویز..

خوب، اول نياز به يك تكيه گاه يا سه پايه هست تا دوربين هيچ تكوني نخوره. توجه داشته باش كه كوچكترين تكون عكس رو خراب ميكنه. حالا حساسيت يا ايزو رو روي 200 بزار.البته من با 5100 كار كردم و با توجه به قدرتش ميتوني تا 400 هم ايزو رو بياري. يعني بيار رو همون 400. حالا سرعت شاتر تا 30 ثانيه داره و 30 ثانيه براي نور نسبتن زياد(مثلا مثل نور خيابون تو شب البته كمي تاريك تر) مناسبه، حالا شما كاري كه بايد انجام بدين اينه: سرعت رو روي buLb بزاريد كه حالت بعدي بعد از 30 ثانيه هست. اگر تاريكي مطلق هست طوري كه با چشمتون جايي رو نمي بينيد كاري از دست دوربين ساخته نيست اما اگر نور موضعي و بسيار كمي وجود داشته باشه ميشه كاري كرد.
وقتي سرعت رو روي buLb ميزاريد ميتونيد تا هر تايمي دكلان شور‌ (كليد شاتر) رو نگه داريد. براي تاريكي بسيار شديد اما با نور موضعي (مثلا اتاق تاريك در شب) بهتون 7 تا 15 دقيقه رو پيشنهاد ميدم. براي جايي مثل بيابون كه نور آسمون وجود داره 3 تا 7 دقيقه. و هر چه نور بيشتره سرعت رو كمتر بگيريد. مثلا خودم يادمه تو كلاس هام تو دانشگاه استاد كلاس رو مثل گور تاريك كرد اما حدود 20 دقيقه شاتر رو نگه داشتم و عكس جالبي در اومد.
دقت داشته باش كه در اين تايم حتي 1 لحظه هم دستت رو از شاتر برنداري.
اين رو هم يادتون باشه كه وقتي سرعت شاتر خيلي پايين مياد مثلا 2 دقيقه عكس به خوديه خود تار و از وضوحش كاسته ميشه كه البته اگر بدنه هيچ تكوني نخوره زياد به چشم نمياد.
فوكوس هم وقتي دهانه لنز رو به سمت راست بچرخوني فاصله فوكوس كم ميشه و به سمت چپ بچرخوني فوكوس بينهايت.پس با كمي دقت مي توني فوكوس خوبي داشته باشي. :20:

راستي،دياف رو هم روي 3.5 بزار :20:. يا بهتره بگم در باز ترين حالت كه رقمي عدد پاييني ميشه.3.5 يا 4 يا 5.6 :20:
+
اينم عكسيه كه در تاريكيه مطلق با نور موضعي گرفتم. سرعت شاتر رو اگر نگاه كني نوشته. 5 دقيقه و 5 ثانيه شاتر رو نگه داشتم تا اين درومد.ايزو هم 200

Amateِur
09-02-2013, 01:31
اتفاقا این اصلا خوب نیست که یه لنز در حالت تله افت سرعت داشته باشه (اونم با این شدت). اتفاقا لنزهای خوبی مثل canon 70-200 توی حالت تله هم همون سرعت بالا رو حفظ می کنن. موافق نیستید؟

من تو موضوع نبودم اما قضيه رو فهميدم! 808 ديافش بسته نميشه چون فاصله كانونيش ثابته و تغيير نميكنه.سامسونگ اونطور كه نوشته تا 86 ميليمتر تله داره هرچند دياف 8 رو به بسته شدن ميره :)

Amir..H
09-02-2013, 14:50
خوب، اول نياز به يك تكيه گاه يا سه پايه هست تا دوربين هيچ تكوني نخوره. توجه داشته باش كه كوچكترين تكون عكس رو خراب ميكنه. حالا حساسيت يا ايزو رو روي 200 بزار.البته من با 5100 كار كردم و با توجه به قدرتش ميتوني تا 400 هم ايزو رو بياري. يعني بيار رو همون 400. حالا سرعت شاتر تا 30 ثانيه داره و 30 ثانيه براي نور نسبتن زياد(مثلا مثل نور خيابون تو شب البته كمي تاريك تر) مناسبه، حالا شما كاري كه بايد انجام بدين اينه: سرعت رو روي buLb بزاريد كه حالت بعدي بعد از 30 ثانيه هست. اگر تاريكي مطلق هست طوري كه با چشمتون جايي رو نمي بينيد كاري از دست دوربين ساخته نيست اما اگر نور موضعي و بسيار كمي وجود داشته باشه ميشه كاري كرد.
وقتي سرعت رو روي buLb ميزاريد ميتونيد تا هر تايمي دكلان شور‌ (كليد شاتر) رو نگه داريد. براي تاريكي بسيار شديد اما با نور موضعي (مثلا اتاق تاريك در شب) بهتون 7 تا 15 دقيقه رو پيشنهاد ميدم. براي جايي مثل بيابون كه نور آسمون وجود داره 3 تا 7 دقيقه. و هر چه نور بيشتره سرعت رو كمتر بگيريد. مثلا خودم يادمه تو كلاس هام تو دانشگاه استاد كلاس رو مثل گور تاريك كرد اما حدود 20 دقيقه شاتر رو نگه داشتم و عكس جالبي در اومد.
دقت داشته باش كه در اين تايم حتي 1 لحظه هم دستت رو از شاتر برنداري.
اين رو هم يادتون باشه كه وقتي سرعت شاتر خيلي پايين مياد مثلا 2 دقيقه عكس به خوديه خود تار و از وضوحش كاسته ميشه كه البته اگر بدنه هيچ تكوني نخوره زياد به چشم نمياد.
فوكوس هم وقتي دهانه لنز رو به سمت راست بچرخوني فاصله فوكوس كم ميشه و به سمت چپ بچرخوني فوكوس بينهايت.پس با كمي دقت مي توني فوكوس خوبي داشته باشي. :20:

راستي،دياف رو هم روي 3.5 بزار :20:. يا بهتره بگم در باز ترين حالت كه رقمي عدد پاييني ميشه.3.5 يا 4 يا 5.6 :20:
+
اينم عكسيه كه در تاريكيه مطلق با نور موضعي گرفتم. سرعت شاتر رو اگر نگاه كني نوشته. 5 دقيقه و 5 ثانيه شاتر رو نگه داشتم تا اين درومد.ايزو هم 200

ممنون عزیز
با این توضیحات نا امید شدم:n02:
اخه منظورم عکس 2 نفره بود! سه پایم داشتم ولی فکر کنم انتظار من زیاد بوده!!:n02:
فقط یه چیزی این قسمت یعنی چی..؟ یعنی تو تاریکی دستی فوکوس کنم...؟

Amateِur
09-02-2013, 15:40
ممنون عزیز
با این توضیحات نا امید شدم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اخه منظورم عکس 2 نفره بود! سه پایم داشتم ولی فکر کنم انتظار من زیاد بوده!![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

امير جان شما هيچ سمپل عكسي تو نت پيدا نميكني كه چند نفر از خودشون در تاريكي مطلق بدون فلش عكس گرفته باشن.پس زياد اميدي در اين ضمينه نداشته باش كه عكس خوبي بتوني دربياري.
خوب اينجا بايد يه چوب بگيري دستت و با چوب شاتر رو نگه داري :دی
شاتر رو بزار رو 30 ثانيه حساسيت رو هم 800 يا 1000 بزار دياف رو هم بازه باز كن. مثلا 3.5 بعد تايمر رو هم طبق عكس زير فعال كن. البته اينا رو روي دوربين خودم نشون دادم.
تو اين 30 ثانيه هم نبايد جوم بخوريد از جاتون :دی
عكس هم گرفتم ولي براي موقعي خوبه كه كسي باشه كه شاتر رو چند دقيقه نگه داره.

فقط یه چیزی این قسمت یعنی چی..؟ یعنی تو تاریکی دستی فوکوس کنم...؟[

فوكوس دستي هميشه بهتر از فوكوس لنزه. اره ديگه بايد دستي فوكوس كني :)

saeediranzad
09-02-2013, 15:47
سلام
این حرفهایی که شما درباره فوکوس دستی و دکلانشور میزنید، مربوط به دوربینهای SLR هست دیگه؛ نه؟
چون ما آماتورها همین کامپکتها و سوپرزومها را داریم. بدونیم که برای ما نیست.

Amir..H
09-02-2013, 16:54
امير جان شما هيچ سمپل عكسي تو نت پيدا نميكني كه چند نفر از خودشون در تاريكي مطلق بدون فلش عكس گرفته باشن.پس زياد اميدي در اين ضمينه نداشته باش كه عكس خوبي بتوني دربياري.
خوب اينجا بايد يه چوب بگيري دستت و با چوب شاتر رو نگه داري :دی
شاتر رو بزار رو 30 ثانيه حساسيت رو هم 800 يا 1000 بزار دياف رو هم بازه باز كن. مثلا 3.5 بعد تايمر رو هم طبق عكس زير فعال كن. البته اينا رو روي دوربين خودم نشون دادم.
تو اين 30 ثانيه هم نبايد جوم بخوريد از جاتون :دی
عكس هم گرفتم ولي براي موقعي خوبه كه كسي باشه كه شاتر رو چند دقيقه نگه داره.

فوكوس دستي هميشه بهتر از فوكوس لنزه. اره ديگه بايد دستي فوكوس كني :)
فکر نکنم شدنی باشه اخه حتی شاترم بزارم رو 30 ثانیه مگه میشه ثانیه واساد تکون نخورد:n02: کلا سالی مسخره ای مطرح کردم از جمع عذر میخوام:n02:
میگم دوربینت چیه راسی؟ معلومه از این دره پیتاس .. اخه ما فکوس دستیمون با دکمه روی لنز فعال میشه:n07:
راسی اهای اقایی که زیر نوشته ایشون تشکر کردی اخه رواس تو اصفهان باشی منم اصفهان باشم بعد نیای بمون یاد بدی چطوری چند تا عکس بگیرم ..احسان تو چیکاره ای پ؟!:n18:

سلام
این حرفهایی که شما درباره فوکوس دستی و دکلانشور میزنید، مربوط به دوربینهای SLR هست دیگه؛ نه؟

سلام
نه بعضی از کامپکتا هم فکوس دسی دارن.. سوپر زوم ها هم که خیایاشون دارن

Amateِur
09-02-2013, 17:32
فکر نکنم شدنی باشه اخه حتی شاترم بزارم رو 30 ثانیه مگه میشه ثانیه واساد تکون نخورد:n02: کلا سالی مسخره ای مطرح کردم از جمع عذر میخوام:n02:
میگم دوربینت چیه راسی؟ معلومه از این دره پیتاس .. اخه ما فکوس دستیمون با دکمه روی لنز فعال میشه:n07:
راسی اهای اقایی که زیر نوشته ایشون تشکر کردی اخه رواس تو اصفهان باشی منم اصفهان باشم بعد نیای بمون یاد بدی چطوری چند تا عکس بگیرم ..احسان تو چیکاره ای پ؟!:n18:

30 ثانيه كه چيزي نيست براردرم :دی باو رفيقم تو آتليه براي آموزش 5 دقيقه ميخ كوب نشست :دی
بعد امير جان دكمه AF يا MF براي تمام دوربين هاي حرفه اي كنون و نيكون روي لنزه (بقيه برند هارو نميدونم) براي منم همينطور. دوربينم Canon EOS 40D هست كه بسي از دوربينت قوي تره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سلام

دوربين اس.ال.آر نگو. دوربيني كه ويو فايندرش (چشمي) از طريق آينه به لنز وصله ميشه SLR. خيلي از دوربين هاي آلترازوم SLR هستند ولي حرفه اي نيستن. :20:
بعد همنطور كه دوستمون گفتن بعضي دوربين هاي آلترازوم ،فوكوس دستي دارند.

saeediranzad
10-02-2013, 05:39
سلام
خوب اگه سوپر زومها فوکوس دستی دارند؛ مال Canon SX30 کجاست؟
مطمئناْ منظور زوم دستی نیست که؟

Amateِur
11-02-2013, 13:31
سلام

نمي دونم والا اين دوربين داره يا نه چون باهاش كار نكردم. اما مثلا فوجي اچ اس 20 كه باهاش كاركردم فوكوس دستي داره و فاصله كانونيش هم از رو لنز تنظيم ميشه :20:

ELSIN
11-02-2013, 14:30
سلام

داشتنش رو داره من تو dp دیدم اما کجاش رو شما باید پیدا کنی :دی

Aless
11-02-2013, 16:59
سلام

اول برید به حالت Manual Focus و بعد با گردش این رینگ فوکاس دستی کنید

hamy_jengir
22-02-2013, 23:09
با سلام. من علاقه زیادی به عکاسی از آسمان شب دارم اما اطلاعات زیادی در این خصوص ندارم. ممنون میشم از دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند اینجا ارائه کنند. برای مثال عکسی که در زیر میگذارم چطور ثبت شده؟

Amateِur
23-02-2013, 00:12
با سلام. من علاقه زیادی به عکاسی از آسمان شب دارم اما اطلاعات زیادی در این خصوص ندارم. ممنون میشم از دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند اینجا ارائه کنند. برای مثال عکسی که در زیر میگذارم چطور ثبت شده؟

سلام دوست من
يادش بخير اون اوايل كه اين كارو ياد گرفتيم چقدر از اين عكسا مينداختيم :دی

خوب ببينيد اول از همه شما نياز به دوربين حرفه اي SLR داريد و يا دوربين bridge كه قابليت تنظيم دستي ديافراگم و سرعت شاتر رو داشته باشه در ضمن خيلي از دوربين هاي سطح بريج قابليت تنظيم سرعت شاتر رو دارند اما حالت BULB رو ندارند.
در واقع حالت بالب به شما اين اجازه رو ميده كه تا هر تايمي كه دلتون مي خواد شاتر رو نگه داريد.
سرعت شاتر: BULB
ديافراگم: بسته ترين حالت (عدد بالاتر بسته تر عدد پايين تر باز تر) - با بستن دريچه ديافراگم {ديافراگم دريچه اي كوچك درون لنز دوربين هست كه با باز و بسته بودنش مقدار نور عبوري به سنسور دوربين رو كنترل ميكنه} نور خيلي كمي به سنسور دوربين ميرسه.
حالا شما سرعت بالب رو كه انتخاب كرديد بايد حدودا 10 دقيقه شاتر رو نگه داريد تا سنسور حركت ستاره هارو ثبت كنه.

در ضمن اين رو هم بايد بهتون بگم كه ثبت اين عكس ها فقط با كمك سه پايه ميسره و كوچك ترين و ريز ترين تكون، در خروجي خودشو نشون ميده. همچنين بايد كنترل از راه دور دكلانشور هم داشته باشيد تا تو اين 10 دقيقه دستتون با دوربين تماس پيدا نكنه و تكون نخوره بدنه.
به همين ساده گي به همين خوشمزه گي :دی
سوالي بود در خدمتم

ترنم اعتمادی
23-02-2013, 12:41
چه جوری میتونم قدرت فیلم برداری دوربین رو بیارم پایین؟

ELSIN
23-02-2013, 14:24
چه جوری میتونم قدرت فیلم برداری دوربین رو بیارم پایین؟

توی تنظیمات شما هم میتونید اندازه (رزولوشن) فیلم هم کیفیت فیلم رو کاهش بدید ، توی تنظیمات اینا رو میبینید ؟

ترنم اعتمادی
23-02-2013, 15:06
من نتونستم پیدا کنم
اما مرسی

ELSIN
23-02-2013, 15:33
من نتونستم پیدا کنم
اما مرسی

چیز خاصی نیست ، دمبال کلمه ای مثل Quality باشید

hamy_jengir
23-02-2013, 19:49
سلام دوست من
يادش بخير اون اوايل كه اين كارو ياد گرفتيم چقدر از اين عكسا مينداختيم :دی

خوب ببينيد اول از همه شما نياز به دوربين حرفه اي SLR داريد و يا دوربين bridge كه قابليت تنظيم دستي ديافراگم و سرعت شاتر رو داشته باشه در ضمن خيلي از دوربين هاي سطح بريج قابليت تنظيم سرعت شاتر رو دارند اما حالت BULB رو ندارند.
در واقع حالت بالب به شما اين اجازه رو ميده كه تا هر تايمي كه دلتون مي خواد شاتر رو نگه داريد.
سرعت شاتر: BULB
ديافراگم: بسته ترين حالت (عدد بالاتر بسته تر عدد پايين تر باز تر) - با بستن دريچه ديافراگم {ديافراگم دريچه اي كوچك درون لنز دوربين هست كه با باز و بسته بودنش مقدار نور عبوري به سنسور دوربين رو كنترل ميكنه} نور خيلي كمي به سنسور دوربين ميرسه.
حالا شما سرعت بالب رو كه انتخاب كرديد بايد حدودا 10 دقيقه شاتر رو نگه داريد تا سنسور حركت ستاره هارو ثبت كنه.

در ضمن اين رو هم بايد بهتون بگم كه ثبت اين عكس ها فقط با كمك سه پايه ميسره و كوچك ترين و ريز ترين تكون، در خروجي خودشو نشون ميده. همچنين بايد كنترل از راه دور دكلانشور هم داشته باشيد تا تو اين 10 دقيقه دستتون با دوربين تماس پيدا نكنه و تكون نخوره بدنه.
به همين ساده گي به همين خوشمزه گي :دی
سوالي بود در خدمتم

ممنون از توضیحاتی که دادین. دوربین من Lumix FZ40 هست که تا حالا چیزی به نام BULB توش ندیدم. پس با این اوصاف باید دوربین رو عوض کنم.:n03:
اگر در رده دوربین های Bridge دوربین هایی که این قابلیت رو دارن معرفی کنید ممنون میشم. :35:

Amateِur
23-02-2013, 20:36
ممنون از توضیحاتی که دادین. دوربین من Lumix FZ40 هست که تا حالا چیزی به نام BULB توش ندیدم. پس با این اوصاف باید دوربین رو عوض کنم.:n03:
اگر در رده دوربین های Bridge دوربین هایی که این قابلیت رو دارن معرفی کنید ممنون میشم. :35:

خواهش ميكنم
دوربين خودتون هم بريج هست ولي نمي دونم اين قابليت رو داره يا نه. در مورد معرفي هم شرمندم دوربيني با اين مشخصه نمي شناسم. ولي اينو مي تونم خدمتتون بگم كه ديگه دوربين هاي آلترازوم (سطح بريج) هم بالاي 1 تومن شدن . لاكن ميتونيد با هزينه ي 1400 تومني دوربين حرفه اي كنون 1100d رو بگيريد و كاركرده هم تا 1 تومن مورد هاي خوبي هست.

Aless
23-02-2013, 22:12

شما با هر دوربینی داشته باشید میزارید روی سه پایه و بعد شروع میکنید عکس هایی با سرعت شاتر 30 یا 20 ثانیه میگیرید(حدود200-300تا) بعد با نرم افزارهایی مثل Star trail تمام این عکس ها را روی هم قرار میدید و به تصویر فوق میرسید

hamy_jengir
24-02-2013, 00:37
شما با هر دوربینی داشته باشید میزارید روی سه پایه و بعد شروع میکنید عکس هایی با سرعت شاتر 30 یا 20 ثانیه میگیرید(حدود200-300تا) بعد با نرم افزارهایی مثل Star trail تمام این عکس ها را روی هم قرار میدید و به تصویر فوق میرسید

ممنون بابت پاسختون. دوربینی که دارم تا سرعت 60 ثانیه هم داره. میشه تا 60 ثانیه هم نورگیری رو انجام داد یا حتما می بایست 20 تا 30 ثانیه باشه؟ در کل برای ثبت عکسی که ابتدا گذاشتم بعد از چند دقیقه حرکت ستاره ها به اون شکل در میاد؟
ضمناً بعضی عکس ها هست که ستارگان حول یک ستاره دیگه حرکت میکنند. این عکسها به صورت عادی هستن یا اینکه ادیت خاصی روی اونها انجام شده؟ یک نمونه از این عکس ها رو در پایین میگذارم

Aless
24-02-2013, 00:46
ممنون بابت پاسختون. دوربینی که دارم تا سرعت 60 ثانیه هم داره. میشه تا 60 ثانیه هم نورگیری رو انجام داد یا حتما می بایست 20 تا 30 ثانیه باشه؟ در کل برای ثبت عکسی که ابتدا گذاشتم بعد از چند دقیقه حرکت ستاره ها به اون شکل در میاد؟
ضمناً بعضی عکس ها هست که ستارگان حول یک ستاره دیگه حرکت میکنند. این عکسها به صورت عادی هستن یا اینکه ادیت خاصی روی اونها انجام شده؟ یک نمونه از این عکس ها رو در پایین میگذارم

60 ثانیه ممکنه توی طولانی مدت به سنسور اسیب بزنه.معمولا چون DSLR تا 30 ثانیه داره اکثرا از 30 ثانیه استفاده میکنند
معمولا حدود 1 ساعت تا 1.5 هستند ولی من تا 4.5 ساعت هم دیدم!
ادیت نیست.واقعیه.فکر کنم ستاره قطبی باشه

تذکر:
سه پایه خوب خیلی کمک میکنه
ریموت کنترل بسیار کمک میکنه.حتی مدل هایی که تایمر خودکار دارن
توی شب هایی که مهتاب هست این کار جواب نمیده
توی هوای ابری این کار جواب نمیده

موفق باشید

Behsood
25-02-2013, 21:46
سلام
پیشنهاد دوستان در مورد DSLR خوب برای فیلم چیه؟!
بودجه هم محدوده! لطفا نگید برو اسکارلت و اری و ... بخر!
نهایت 3 م تومن

Amateِur
25-02-2013, 23:29
سلام
پیشنهاد دوستان در مورد DSLR خوب برای فیلم چیه؟!
بودجه هم محدوده! لطفا نگید برو اسکارلت و اری و ... بخر!
نهایت 3 م تومن

توي تاپيك خودش دوست من :20:

Amateِur
25-02-2013, 23:41

دوست من همونطور كه مفصل براتون توضيح دادم و شما هم گوش ندادي:دی ببينيد:
وقتي شاتر رو ميفشاريد شاتر ميره بالا و نور به ماده حساس به نور يعني سنسور CCD يا CMOS ميرسه. اگه شاتر با سرعت بالايي باز و بسته شه عملا نور كمتري ميرسه و اگه با سرعت پايين تر،نور بيشتر.
وقتي شاتر بالا ميره و ديگه پايين نمياد سنسور تماميه حركات رو ثبت ميكنه و اينطور ميشه كه نور ها دنباله دار ميشن. همونطور كه ميدونيد زمين در حال چرخش هست و به همين دليل در طول شب ستاره ها مانند خورشيد جاشون تغيير ميكنه و اين ميشه كه بعد يه مدت نور دهي طولاني اين عكس ها بدست مياد.
اولا من انجام اين كار با نرم افزار رو بلدم اما با اين كار رسما بايد با شاتر و سنسور خداحافظي كنيد. براي رسيدن به اين خروجي با استفاده از نرم افزار بايد حداقل 200 بار شات بزنيد با سرعت 10 ثانيه كه ببخشيد، پدر شاترو سنسور در مياد و بلاشك دوربين هم با ضربات (حتي بسيار كوچك) جاش تغيير ميكنه و تكون ميخوره و در نتيجه خروجيتون خراب ميشه.
براي ثبت چنين عكسي حداقل بايد 15 دقيقه نوردهي انجام بشه تا حركت ستاره ها چشم گير باشه. در طول اين مدت بايد از دكلانشور بي سيم استفاده كنيد وگرنه دستتون خسته ميشه و همچننين دوربين تكون ميخوره.
من با استفاده از دكلانشور و حدود 40 دقيقه نوردهي ،تجربه اين نوع عكس هارو بدست آوردم. خيلي زيباست خروجيش اگه همه چيت دقيق باشه

cao-cao
28-02-2013, 10:26
خواهش ميكنم
دوربين خودتون هم بريج هست ولي نمي دونم اين قابليت رو داره يا نه. در مورد معرفي هم شرمندم دوربيني با اين مشخصه نمي شناسم. ولي اينو مي تونم خدمتتون بگم كه ديگه دوربين هاي آلترازوم (سطح بريج) هم بالاي 1 تومن شدن . لاكن ميتونيد با هزينه ي 1400 تومني دوربين حرفه اي كنون 1100d رو بگيريد و كاركرده هم تا 1 تومن مورد هاي خوبي هست.

سلام
دوست من با کانن sx150 هم میشه همچین عکسهایی انداخت؟

cao-cao
28-02-2013, 10:27
دوستان برای دوربینم میخوام باتری بگیرم چیو پیشنهاد میکنین؟قیمت خواصی هم مدنظرم نیست حدود 50-60 اگه با شارژر خودش باشه بهتره ممنون

ali_ab
17-03-2013, 10:59
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

ایا دوربین سونی nex-c3 قابلیت عکس گرفتن به صورت hdr رو داره یا که بایستی چند عکس با نوردهی مختلف گرفت و با نرم افزار عکس رو ایجاد کرد؟

از راهنمایی دوستان بی نهایت سپاسگزارم

پیروز و پاینده باشید

Behsood
17-03-2013, 11:17
دوستان برای دوربینم میخوام باتری بگیرم چیو پیشنهاد میکنین؟قیمت خواصی هم مدنظرم نیست حدود 50-60 اگه با شارژر خودش باشه بهتره ممنون
سلام
انتخاب های زیادی نداری.
سونی های 2300 میلی آمپر میتونه گزینه ی خوبی باشه
[اگه هنوزم دوربین ات SX 150 باشه البته]

ELSIN
17-03-2013, 21:57

سلام
این جا جاش نیست اما
باطری های کاملیون سفید رنگ هست و بسیار قوی و ماندگار

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

ایا دوربین سونی nex-c3 قابلیت عکس گرفتن به صورت hdr رو داره یا که بایستی چند عکس با نوردهی مختلف گرفت و با نرم افزار عکس رو ایجاد کرد؟

از راهنمایی دوستان بی نهایت سپاسگزارم

پیروز و پاینده باشید

سلام
من مشخصاتش رو دیدم گویا نداره
گرفتن 3 عکس و ترکیبشون خیلی سخت نیستا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) :n06:

ali_ab
17-03-2013, 23:00
دوست خوبم از راهنمایی شما بی نهایت سپاسگزارم اما مشکل اینجاست که سه پایه ندارم که ممنون میشم اگه اطلاعاتی در این زمینه دارید مثل همیشه بنده رو مورد لطف قرار دهید

با سپاس فراوان

پیروز و پاینده باشید

cao-cao
18-03-2013, 12:12
سلام
این جا جاش نیست اما
باطری های کاملیون سفید رنگ هست و بسیار قوی و ماندگار

سلام
من مشخصاتش رو دیدم گویا نداره
گرفتن 3 عکس و ترکیبشون خیلی سخت نیستا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) :n06:

سلام
انتخاب های زیادی نداری.
سونی های 2300 میلی آمپر میتونه گزینه ی خوبی باشه
[اگه هنوزم دوربین ات SX 150 باشه البته]

ممنون دوستان
کاملیوم گرفتم میدونستم جاش اینجا نیست ولی همه حرفه ای ها اینجا میان
اقا فقط یه سوالی با sx150 میشه مثل عکس بالا از ستاره ها عکس گرفت؟

Behsood
18-03-2013, 12:48
ممنون دوستان
کاملیوم گرفتم میدونستم جاش اینجا نیست ولی همه حرفه ای ها اینجا میان
اقا فقط یه سوالی با sx150 میشه مثل عکس بالا از ستاره ها عکس گرفت؟
سلام
برای همچون! عکسهایی باید یه 5D Mark III داشته باشید با یه لنز توپ!
میگن عالیه برا عکاسی نجومی این 5D
Sx150 هم تو نور کم خیلی ضعیفه چه برسه به عکاسی نجومی

mohammadirani
19-03-2013, 10:15
وقتي شاتر بالا ميره و ديگه پايين نمياد
اولا من انجام اين كار با نرم افزار رو بلدم اما با اين كار رسما بايد با شاتر و سنسور خداحافظي كنيد. براي رسيدن به اين خروجي با استفاده از نرم افزار بايد حداقل 200 بار شات بزنيد با سرعت 10 ثانيه كه ببخشيد، پدر شاترو سنسور در مياد و بلاشك دوربين هم با ضربات (حتي بسيار كوچك) جاش تغيير ميكنه و تكون ميخوره و در نتيجه خروجيتون خراب ميشه.

با canon powershotSx40 HS هم میشه چنین عکس هایی گرفت؟ زمان نوردهیش نهایتا 15 ثانیه هستش فقط :(

راستی نیاز نیست که 200 بار شاتر رو هی بزنیم.تو مود عکس برداری پیایی میشه گذاشت و شاتر رو فقط پایین نگه داشت خودش تا جایی که حافظه رم اجازه بده عکس میگیره

من یه بار همین طوری تو چند دقیقه 350 تا عکس گرفتم( میخواستم صخره نوردی دوستم رو به صورت عکاسی متحرک در بیارم که خیلی هم خوب جواب داد)

.::SMS::.
07-07-2013, 06:05
سلام
یه سوال فنی
من میخوام دوتا دوربین کنون رو به هم متصل کنم (برای گرفتن عکس آناگلیف)
مشکل اول من سه پایه ای بود که بشه دوتا دوربین رو روش سوار کرد، که اون حل میشه (خودم میتونم بسازم)
ولی مشکلی بعدی که برام پیش اومد اینه که چطور کاری کنم که دو تا دوربین با هم از یه صحنه عکس بگیرن چون همزمانی عکسها برام خیلی مهمه
کسی پیشنهادی نداره؟

yaray
11-07-2013, 20:08
ت
قریبا در فضای نت همه مطالب در خصوص ست نورپردازی مال دو سه سال پیشه و قیمتها بروز نیست کلا فضای سردرگمی هست.
از اساتید لطفا جهت خرید سیستم نورپردازی آتلیه کمک کنند.
یک سری ست آماده چند تکه در سایتها موجوده،به صرفست که از اینها تهیه بشه یا جداگانه خرید بشه بهتره.
برای یه محیط حدودا 40 متری 8*5 با ۷ دی ولنز احتمالی 24-105 ممنون میشم راهنمایی کنید البته لنزهای سابت 50 هم در دست خریده
با تشکر.
Sent from my KFTT

Amateِur
12-07-2013, 00:49
ت
قریبا در فضای نت همه مطالب در خصوص ست نورپردازی مال دو سه سال پیشه و قیمتها بروز نیست کلا فضای سردرگمی هست.
از اساتید لطفا جهت خرید سیستم نورپردازی آتلیه کمک کنند.
یک سری ست آماده چند تکه در سایتها موجوده،به صرفست که از اینها تهیه بشه یا جداگانه خرید بشه بهتره.
برای یه محیط حدودا 40 متری 8*5 با ۷ دی ولنز احتمالی 24-105 ممنون میشم راهنمایی کنید البته لنزهای سابت 50 هم در دست خریده
با تشکر.
Sent from my KFTT

شما نياز به حداقل 3 تا فلاش داريد. اگر محدوديت چنداني در بودجه نداريد به 4 يا 5 تا هم ميتونيد ارتقاع بديد.
فلاش 150 ژول براي محيط شما كافيه.

3 عدد فلاش 150 ژول تقريبا 1200 تومن ميشه (قيمت فلاش هارو دقيق ندارم)
2 عدد سافت باكس و يك چتر يا 1 عدد سافت باكس 2 عدد چتر و يا هر سه سافت باكس. بستگي به پولتون داره. سافت باكس حدوده 70-80 تومن تا 300-400 تومنه اما چتر زيره 60-70 تومن.
سايز سافت باكس هم بهتره براي پرتره قدي يك سافت باكس قدي و مابقي متوسط داشته باشيد

اگر بهترين كيفيت نورپردازي رو ميخوايد يك عدد فلاش متر هم بگيريد. قيمتش از 400-500 تومن هست به بالا. (فلاش متر ميزان نور فلاش رو تنظيم ميكنه و سرعت و كيفيت كار رو خيلي بالا ميبره)

بكگراند هم كه در نظر داشته باشيد.

يك دكلانشور حرفه اي هم تهيه كنيد ( 150 تومن)

yaray
12-07-2013, 14:55
شما نياز به حداقل 3 تا فلاش داريد. اگر محدوديت چنداني در بودجه نداريد به 4 يا 5 تا هم ميتونيد ارتقاع بديد.
فلاش 150 ژول براي محيط شما كافيه.

3 عدد فلاش 150 ژول تقريبا 1200 تومن ميشه (قيمت فلاش هارو دقيق ندارم)
2 عدد سافت باكس و يك چتر يا 1 عدد سافت باكس 2 عدد چتر و يا هر سه سافت باكس. بستگي به پولتون داره. سافت باكس حدوده 70-80 تومن تا 300-400 تومنه اما چتر زيره 60-70 تومن.
سايز سافت باكس هم بهتره براي پرتره قدي يك سافت باكس قدي و مابقي متوسط داشته باشيد

اگر بهترين كيفيت نورپردازي رو ميخوايد يك عدد فلاش متر هم بگيريد. قيمتش از 400-500 تومن هست به بالا. (فلاش متر ميزان نور فلاش رو تنظيم ميكنه و سرعت و كيفيت كار رو خيلي بالا ميبره)

بكگراند هم كه در نظر داشته باشيد.

يك دكلانشور حرفه اي هم تهيه كنيد ( 150 تومن)

خیلی ممنون از توضیحاتتون اما چه برندی بگیرم الان ست های آماده با ترکیب همینایی که فرمودید هست با کمی تغییرات مسل اس اند اس.اینا به صرفه است یا هر کدومو از یه برند بگیرم بهتره?

Sent from my KFTT

Amateِur
12-07-2013, 18:13
خیلی ممنون از توضیحاتتون اما چه برندی بگیرم الان ست های آماده با ترکیب همینایی که فرمودید هست با کمی تغییرات مسل اس اند اس.اینا به صرفه است یا هر کدومو از یه برند بگیرم بهتره?

Sent from my KFTT

S & S رو والا من تاحالا باهاش كار نكردم و نظري ندارم اما اوناي كه دارن خيلي راضي نيستند (به هر حال هر چقدر پول بدي آش مي خوري)
اگر برا آتليه ميخواي و كاره حرفه اي من خريد كيت رو پيشنهاد نميكنم. (حداقل كيت هاي زير 3-4 تومن كامل و حرفه اي نيستند)
فتوفلكس ، هنسل ، وي استار ، رو من تاييد ميكنم.

يه سري به پيكسل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بزن قيمت هارو ببين

sara_program
20-09-2013, 15:05
سلام دوستان
سوالات عکاسیم را اینجا می پرسم. سوال اول:

در عکاسی ، سوژه باید توی نقاط طلایی باشه ؟

ما از کجا بفهمیم که یه عکس قانون 2/3 داره یا 1/3 ؟ اصلا چند تا قانون داریم؟

vtn54
20-09-2013, 17:46
سلام دوستان
سوالات عکاسیم را اینجا می پرسم. سوال اول:

در عکاسی ، سوژه باید توی نقاط طلایی باشه ؟

ما از کجا بفهمیم که یه عکس قانون 2/3 داره یا 1/3 ؟ اصلا چند تا قانون داریم؟
سلام

سری به لینک زیر بزنید:

Only 50#3!14
17-11-2013, 12:56
سلام. من تازین NICKON D5200 خریدم. یکم باهاش ور رفتم، ISO و شاتر رو الان تقریبا بلدم تنظیم کنم، ولی دیافراگم رو بلد نیسم عددی که میخوام تنظیم کنم. لطفا راهنمایی کنین :n03:

mahpesar
17-11-2013, 22:45
سلام. من تازین NICKON D5200 خریدم. یکم باهاش ور رفتم، ISO و شاتر رو الان تقریبا بلدم تنظیم کنم، ولی دیافراگم رو بلد نیسم عددی که میخوام تنظیم کنم. لطفا راهنمایی کنین :n03:

تنظیم دیافراگم مقدار محدوده ای که در در دایره فوکس قرار داره رو بالا میبره

هر چی عدد f بالا بره عمق میدان زیاد میشه و چون دریچه دیاف کوچک میشه نور کاهش پیدا میکنه

برای مثال برای عکاس از طبیعت در طول روز دیاف 8 تا 11 پیشنهاد میشه که سوژه با وضوح بهتری ثبت میشه

از اون طرف سرعت شاتر رو میتونید کم کنید تا نور افزایش پیدا کنه اگه چهار پایه باشه کیفیت کاار بهتره

اگه توضیحی دیگری لازم بود دوستان نظر بدن

ممنون از شما :n01:

senaps
18-11-2013, 00:12
صحبت های دوستمون کاملا تایید میشه...

دیاف دو کاربرد کلی داره : یکی میزان فوکوسه و یکی هم میزان نور عبوری....
هرچی این دهانه بزرگ‌تر باشه، قطعا نور بیشتری میگیره و محیط کوچیکتری رو در فوکوس قرار میده... ( یعنی دیافی با عدد 1.8، یک نقطه‌ی خیلی کوچیک رو فوکوس میده به شما و جلو و عقبش به شدت فوکوس خواهند بود...
در حالی که اگر مثلا دیاف روی عدد 22 باشه، شما نور کمتری میگیری و در مقابل، محیط بیشتری در فوکوس قرار میگیره...

برای گرفتن عکس‌های هنری که بوکه‌ی شدید و گنده ای دارن، از دیافی مثل 1.8 و 1.4 استفاده میشه (یا مثل اون!!) و در نتیجه عکس ممکنه زیادی روشن بشه که این مورد رو با اصلاح مدت زمانی که شاتر میزنه( زمان رو سریعتر میکنن) و ISO رو پایین تر میارن اصلاح میکنن....

شخصا پیشنهاد میکنم که غیر از فول منوال، اپچر مود که همین تعیین دیاف باشه رو تمرین کنین تا تنظیم کردن سرعت و ISO رو برای گرفتن نور مناسب یاد بگیرید! :)

ROEE
27-12-2013, 18:36
سلام دوستانسوالات عکاسیم را اینجا می پرسم. سوال اول:در عکاسی ، سوژه باید توی نقاط طلایی باشه ؟ما از کجا بفهمیم که یه عکس قانون 2/3 داره یا 1/3 ؟ اصلا چند تا قانون داریم؟عکاسی در کل دو روش دارد 1:عکاسی قانونمند 2:عکاسی ساختارشکن شما اگه روش اول دوست داری بله معمولا سوژه باید در نقطه طلایی باشد و قانون یکسوم هم رعایت شود.ولی اگر ساختارشکنی هیچ قانون دست وپا گیری نداری.

the dead
10-01-2014, 00:50
سلام دوستان
سوال من درباره پايه دوربين هست!!
البته نه پايه معمولی،
تا حالا شده شنيده باشيد که طرف رفته از سينما و از روی پرده فيلم گرفته؟؟؟
پايه خاص و جمع و جور و کوچيک و کوتاه که توانايی چسبين به ميز يا دسته صندلی را داشته باشد!!
دنبال همچين پايه ای هستم، لطفاً راهنمايی کنيد.

senaps
10-01-2014, 09:34
سلام...
اولا این کار جرمه و اگر بگیرن، باید اعتراف کنین فیلم های قبلی که ظبت کردین چی بودن!! ...
حالا اگر میخواید اون کار رو بکنید، از الان به فکر جمع کردن مدرک در خصوص اثبات اینکه قبلا این کار رو نکردین باشین...!!!
یه سری پایه ها هستن معروف به عنکبوتی فک کنم... دور خودشون عین چی می‌چرخن!! اون جونورها رو شما نیاز دارین! به همه چی می‌چسبن و ول کنی نیستن!!....
فک کنم اسم رسمیشون هم همون پایه‌ی عنکبوتی باشه...

این ایتم رو بررسی کنین!! موقع خرید، وزن نهایی دوربین رو یادتون باشه! :)

the dead
10-01-2014, 12:12
سلام...
اولا این کار جرمه و اگر بگیرن، باید اعتراف کنین فیلم های قبلی که ظبت کردین چی بودن!! ...
حالا اگر میخواید اون کار رو بکنید، از الان به فکر جمع کردن مدرک در خصوص اثبات اینکه قبلا این کار رو نکردین باشین...!!!
یه سری پایه ها هستن معروف به عنکبوتی فک کنم... دور خودشون عین چی می‌چرخن!! اون جونورها رو شما نیاز دارین! به همه چی می‌چسبن و ول کنی نیستن!!....
فک کنم اسم رسمیشون هم همون پایه‌ی عنکبوتی باشه...

این ایتم رو بررسی کنین!! موقع خرید، وزن نهایی دوربین رو یادتون باشه! :)

عزيز دل برا اون جرائم که نميخوام، انقدر ادم از رو پرده فيلم ميگيره که نياز به ما نيست!!!
به نظرت چجوری آدرس بايد ميدادم که متوجه شين؟؟
بهترين راحش همين بود

senaps
10-01-2014, 12:15
عذرخواهی بنده رو پذیرا باشید لطفا...

the dead
10-01-2014, 12:47
عذرخواهی بنده رو پذیرا باشید لطفا...

آقا دمت گرم واقعاً اينو از کجا شما پيدا کردين !!
يه سوال تو ايران از کجا گيرش بياريم؟؟
شما کارت خيلی درسته ها!!

senaps
10-01-2014, 12:51
:)....
خیلی ها دارنش...
این فروشگاه های تجهیزات عکاسی که مجهز باشن قطعا دارن...! باید دید شما کدوم شهری...
یکی از دوستان بنده، یه دونه از اینا رو اورده بود از بانه که خیلی هم جنس خوبی بودش...!!!

البته، غیر از این حالت سه‌پایه‌ای که میچسبه به همه چیز، یه مدل دیگه از اینا هست که حالت انبردستی داره و باهاش چیزا رو میگیرن!! مثلا یه سمتش به لبه‌ی لیوان گیر میکنه و یه سمتش به چوبی که سر مثلا سیب هست و اینجوری سیب رو توی یه ظرف اویزوون میکنن و از این حرفا...!!!

خلاصه باید ببینید که میخواید با اون وسیله، دروبین رو نگه دارید یا سوژه هاتون رو....
چیز خوبیه و به نرم هر عکاس باید داشته باشه! من دوربین رو که بخرم، این قطعا جزو تجهیزاتی که میخرم خواهد بود! :)

amir-shakh
28-04-2014, 13:48
سلام دوستان
من 2 دوره کلاس عکاسی رفتم و دوربین فوق حرفه ای خریداری کردم
حالا واسه آموزش عکاسی حرفه ای دنبال کلاسم
دوستان یکسری گفتن جهاد دانشگاهی و یک سری خانه عکاسان را پیشنهاد داده اند
و خودم با جستجو در ا ینترنت این جاهارو پیدا کردم
شماره 1: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
شماره 2 : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
شماره 3: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ازبین این 5 جا منو لطفا راهنمایی کنید کجا بهتره برای آموزش عکاسی حرفه ای ؟

ممنون میشم سریع تر اساتید راهنمایی داشته باشن منو

Nocturne
29-04-2014, 18:34
سلام به دوستای گل
بهترین و راحت ترین راه برای برطرف کردن نویز عکسها چیه ؟ (اگه تو فتوشاپ امکانی داشته باشه خوبه اگرم چیزای دیگه هست بگید )

:n16:

amir-shakh
03-05-2014, 11:33
سلام دوستان
شماره 1: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
شماره 2 : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
شماره 3: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممنون از این همه جواب دوستان عکاس حرفه ای ؟!

keykavoos
04-05-2014, 20:56
سلام به دوستای گل
بهترین و راحت ترین راه برای برطرف کردن نویز عکسها چیه ؟ (اگه تو فتوشاپ امکانی داشته باشه خوبه اگرم چیزای دیگه هست بگید )

:n16:

دوست عزیز توی فتوشاپ از منوی فیلتر زیر مجموعه ی نویز رو پیدا کنید و گزینه ی Noise Reduction رو انتخاب کنید.

keykavoos
04-05-2014, 21:03
سلام دوستان

دوست عزیز دو گزینه ی اول بهتره نسبت به عکاسی. دو گزینه ی آخر رو هم شناختی ازشون ندارم. البته نیازی به تذکر نیست که خودتون هم باید حسابی کتاب بخونید دیگه.

*QWERT*
02-06-2014, 12:30
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سلام دوستان
ما یه دوربین FZ30 پاناسونیک داریم
یه دونه دکمه AE Lockروش هست که میخواستم بعد از نزدیک به هشت سال بدونم که کارش چیه؟؟
و این که تو عکسه بهش وصل میشه کارش چیه؟ (فک کنم آفتابگیره:n02:

Ali_Best
04-06-2014, 20:34
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سلام دوستان
ما یه دوربین FZ30 پاناسونیک داریم
یه دونه دکمه AE Lockروش هست که میخواستم بعد از نزدیک به هشت سال بدونم که کارش چیه؟؟
و این که تو عکسه بهش وصل میشه کارش چیه؟ (فک کنم آفتابگیره:n02:
AE-L که بعضا با دو عبارت AE-L / AF-L هم نوشته میشه به معنای :
Auto Exposure Lock هست. شما گاهی روی سوژه اصلی نمیتونید نورسنجی خوبی داشته باشید
و قسمتی از عکس اور و یا آندر اکسپوز میشه. واسه همین روی نقطه دیگری که نور مناسبتری داره با فشردن نیمه دکمه شاتر نورسنجی کرده و این دکمه رو نگه میدارید
بعد کادر رو تغییر میدید روی سوژه . یعنی کادر میشه از سوژه.. اما نور از یه جا دیگه و بعد ادامه دکمه شاتر رو میزنید تا عکس ثبت بشه

اون آفتاب گیر هم هود اسمشه که همون آفتاب گیر کارشه و بیشتر هم برای کلاسه !

*QWERT*
05-06-2014, 10:42
AE-L که بعضا با دو عبارت AE-L / AF-L هم نوشته میشه به معنای :
Auto Exposure Lock هست. شما گاهی روی سوژه اصلی نمیتونید نورسنجی خوبی داشته باشید
و قسمتی از عکس اور و یا آندر اکسپوز میشه. واسه همین روی نقطه دیگری که نور مناسبتری داره با فشردن نیمه دکمه شاتر نورسنجی کرده و این دکمه رو نگه میدارید
بعد کادر رو تغییر میدید روی سوژه . یعنی کادر میشه از سوژه.. اما نور از یه جا دیگه و بعد ادامه دکمه شاتر رو میزنید تا عکس ثبت بشه

اون آفتاب گیر هم هود اسمشه که همون آفتاب گیر کارشه و بیشتر هم برای کلاسه !

متشکر
برا کلاس؟؟!!!
ینی کا نمیکنه؟؟؟

Ali_Best
10-06-2014, 14:04
متشکر
برا کلاس؟؟!!!
ینی کا نمیکنه؟؟؟

آخه ظاهر دوربینو قشنگ میکنه
ضمنا همیشه هم کارایی نداره خب
در ساعاتی که خورشید به افق نزیدک باشه که دیگه فایده نداره
ولی بی تاثیرم نیس وسط روز که آفتاب عموده

a.g g.a
11-06-2014, 16:05
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]این که تو عکسه بهش وصل میشه کارش چیه؟ (فک کنم آفتابگیره:n02:

این که به جلوی لنزِ اسمش هودهِ

هود یه قطعه ایه که به جلوی لنز وصل میشه تا نور اضافی(از اون قسمتایی که توی زاویه دید لنز نیستن)وارد لنز نشه و با بازتابش توی لنز کیفیت تصویر رو پایین نیاره.

هر چی لنز وایدتر باشه هودش کوتاه تره(برای این که جلوی تصویر رو نگیره) و هرچی زاویه لنز بسته تر باشه(لنزای تله)هودش بلندتره(برای این که جلوی نور بیشتری رو بگیره)

نمی دونم هود لنز دوربین شما تا چه حد کارایی داشته باشه ولی در کل هود مزایای خودش رو داره

milad_heartsick
20-06-2014, 13:36
سلام دوستان
چطور این عکسهارو میشه ثبت کرد
اگه نوردهی زیاده پس چرا رد ستاره ها ثبت نشده
[[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Sent from my HTC EVA_UTL using Tapatalk

senaps
20-06-2014, 15:13

سلام....
این دست عکس‌ها به نظرم با کمک تلسکوپ های موتور دار برداشته میشه.... تلسکوپ های موتور دار، بعد از قفل کردن و اینا، روی یه جهت بخصوص یا به قولی یه ستاره یا سیاره یا هر جرم اسمانی دیگه قفل میشه و بعد اون رو دنبال میکنه( با یه سرعتی حرکت میکنه...)
این حرکت انقدر اروم و درست انجام میشه که از نظر دوربین اصلا حرکتی رخ نداده و برا همین، دوربین و ستاره ها با هم حرکت میکنن و اینجوری میشه که ردی نمی‌مونه! :)

milad_heartsick
20-06-2014, 18:31
مرسی دوست عزیز از توجهت
بله این هم میشه ولی شامل همه عکسها نمیشه مثلا این عکسی که من گذاشتم تو پس زمینه خونه و درخت داره اونها که حرکت نمیکنند پس یه روش دیگه ای هم باید باشه

persianpiano
07-07-2014, 00:35
من عکاسی رو با دوربین sony nex5 شروع کردم اما بخاطر علاقه شدید به عکاسی خصوصا عکاسی نوزاد و کودک با توجه به بودجه خودم قصد خرید دوربین بهتر با ابزارهای لازم رو دارم. مشخصات عکس های آرشیو عکاس معروف Carrie Sandoval رو که دیدم با دوربین nikon d3s و لنز 50mm f1.4 گرفته شده از شما بزرگواران میخواستم بپرسم ایا با دوربین Nikon D610 یا Canon 6D و لنز 50mm f1.8 میتونم یه همچین عکسهای زیبایی رو بگیرم .البته ابزارهای نورپردازی لازم هم رو هم به اطلاع من برسونید واقعا دوستانی که تجربه زیادی دارن اگه کمکم کنن سپاس گزارم.

masoudtr
08-07-2014, 23:42
عکس هات باز نمیشه لینک بده تا ببینم دقیقا چی مد نظرت هست؟

riyazi85
13-01-2015, 00:38
با سلام
چند وقتیه دارم بصورت نسبتا تخصصی عکاسی استدیویی انجام میدم
یک سوال از بزرگان این رشته داشتم
همانطور که میدونید برای اینکه دوربین با نور فلاش نورپردازی ست بشه سرعت شاتر تقریبا باید تو رنج 100 تا 160 صدم باشه تا فرصت کامل برای نوردهی سنسر باشه. درسته؟
حالا سوالم اینه: اگه میخواسته باشیم از جسمی که حرکتش زیادتره مثلا جسمی در حال پرتاب عکس بگیریم مجبوریم از سرعت شاتر بالا استفاده کنیم تا جسم و فریز کنیم.
اما اگه از 160 سرعت شاتر و بیشتر کنیم زمان نوردهی سنسر کم میشه و عکس سیاه میوفته اگرم با همون 160 عکس بگیریم یک مقدار کشیدگی و تارشدگی در عکس بوجود میاد
باید چیکار کنم؟؟؟؟!!

mahr 1394
08-11-2015, 00:18
سلام یک سوال چرا دریچه دیافراگم داخل لنز قرار گرفته

senaps
08-11-2015, 14:53
سلام یک سوال چرا دریچه دیافراگم داخل لنز قرار گرفته

حتی پشت دریچه‌ی دیاف، لنز ها یه سری المنت و اینا دارن....
بنابراین نیازه که دیاف رو خود لنز باشه...

یعنی دیاف اخرین قسمت یه لنز نیست....

اگر هم اخر قرار بگیره، کارای پرداخت و نور و این صحبتا برای لنز‌های واید و امثالهم فوق‌العاده سخت میشه....! :)))

mahr 1394
08-11-2015, 17:08
باتشکر میشه بیشتر توضیح بدید

mahr 1394
08-11-2015, 17:23
مثلا اگه داخل بدنه باشه چه اتفاقی میفته

a.g g.a
16-12-2015, 15:51
سلام دوستان
اگه نوردهی زیاده پس چرا رد ستاره ها ثبت نشده
[[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
Sent from my HTC EVA_UTL using Tapatalk

سلام دوست عزیز

با زیاد کردن دریافت نور از سه جزء مثلث نوردهی این کار رو میکنن :
دیافراگم باز : برای همین هست که هر چی دیافراگم لنز وایدی بازتر باشه برای عکاسی آسمان شب مناسبتر هست
ISO بالا : به همین دلیل دوربین های فولفریم که نویز کمتری توی حساسیت های بالا دارن برای این مدل عکاسی مناسب تر هستن
سرعت شاتر کم : سرعت شاتر رو تا جایی که تاثیر کشیدگی ستاره ها داخل عکس قابل چشم پوشی باشه کم میکنن کمترین سرعت شاتر مجاز برای هر لنز به زاویه دیدش بستگی داره یک فرمول هست که میگه کمترین سرعت شاتر مجاز برای هر لنز از تقسیم عدد 600 به فوکال لنز ضرب در ضریب کراپ به دست میاد
مثلا اگه شما یک لنز 10-22 کنن و یک دوربین کراپدار کنن داشته باشین(با ضریب کراپ 1.6) وقتی از فوکال 10mm لنزتون استفاده میکنین میتونین سرعت شاتر دوربینتون رو تا 37.5 ثانیه کم کنین بدون این که اثری از کشیدگی ستاره ها داخل عکستون مشهود باشه

برای همین هست که ایده آل ترین لنز ها برای این مدل عکاسی از آسمان شب(مدل های دیگه ای هم هست غیر از این) لنز های واید دیافراگم باز هستن (مثل Sigma Art 20mm F1.4 که نیومده دل همه عکاسای آسمون شب رو برده !)
و ایده آل ترین دوربین ها هم دوربین های فولفریم هستن ، هم به دلیل نویز کمتر و توانایی استفاده از حساسیت بالا و هم به دلیل توانایی استفاده بیشتر از زاویه دید لنز و...

a.g g.a
16-12-2015, 18:15
من عکاسی رو با دوربین sony nex5 شروع کردم اما بخاطر علاقه شدید به عکاسی خصوصا عکاسی نوزاد و کودک با توجه به بودجه خودم قصد خرید دوربین بهتر با ابزارهای لازم رو دارم. مشخصات عکس های آرشیو عکاس معروف Carrie Sandoval رو که دیدم با دوربین nikon d3s و لنز 50mm f1.4 گرفته شده از شما بزرگواران میخواستم بپرسم ایا با دوربین Nikon D610 یا Canon 6D و لنز 50mm f1.8 میتونم یه همچین عکسهای زیبایی رو بگیرم .البته ابزارهای نورپردازی لازم هم رو هم به اطلاع من برسونید واقعا دوستانی که تجربه زیادی دارن اگه کمکم کنن سپاس گزارم.

بله میتونین :n01:

drangiana
26-02-2016, 11:16
چرا هرچقدر دریچه ی دیافراگم بسته تر باشه عمق میدانی بیشتری تولید میشه؟؟ منظورمه از نظر علمیه

shabnam1986
29-02-2016, 11:18
میخواستم بدونم دوربین های کامپکت عمر مفید دارن؟
من احساس میکنم عکسام ب عکسای روزای اول کیفیت خوبی ندارن

riyazi85
01-03-2016, 12:44
میخواستم بدونم دوربین های کامپکت عمر مفید دارن؟
من احساس میکنم عکسام ب عکسای روزای اول کیفیت خوبی ندارن
دوست عزیز اگر درست استفاده بشه خیر اما به مرور زمان به دلیل نشستن گرد و غبار بر روی سنسور و ناتوانی در تمیز نمودن آن کم کم از شارپ بودن تصاویر کم می شود
اما در بیشتر مواقع به دلیل اسیب دیدن فیزیکی و یا افتادن دوربین است که فوکوس لنز کامپکت از تنظیم خارج شده و همانند اول کار نمی کند.

riyazi85
01-03-2016, 12:48
چرا هرچقدر دریچه ی دیافراگم بسته تر باشه عمق میدانی بیشتری تولید میشه؟؟ منظورمه از نظر علمیه
این مطلب میتونه کمکتون کنه دوست عزیز

drangiana
01-03-2016, 15:20
این مطلب میتونه کمکتون کنه دوست عزیز
ممنون قبلا خونده بودمش. از نظر علمه فیزیک مدنظرمه.

shabnam1986
20-02-2023, 18:17
با لنز ۱۸-۵۵ کنن چجوری میشه ماکرو کار کرد؟

shabnam1986
17-06-2023, 19:50
سلام دو تا عکس گرفتم یکی با کامپکت کنن آ 2500

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

یکی با پایین رده کنن 2000 لنز 18-55

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

کاری با موضوع و فوکوس ندارم چرا هر دو از لحاظ کیفی در ی رده(پایین) هستن؟؟؟

Переклад не
04-07-2023, 22:56

باید لنز رو دربیارید و برعکس بگیرید جلوی بادی . ماکرو میشه .

- - - Updated - - -

shabnam1986
05-07-2023, 07:20

- - - Updated - - -

ب بادی آسیب نمیزنه؟البته ایده جالبیه:»

Переклад не
08-07-2023, 22:26

نه آسیب نمیزنه . خودتون با دست میگیرید جلوی بادی .نهایت نهایتش گرد خاک میره داخل سنسور .

- - - Updated - - -

نه آسیب نمیزنه . خودتون با دست میگیرید جلوی بادی .نهایت نهایتش گرد خاک میره داخل سنسور .

shabnam1986
17-08-2023, 17:29
خطای 70 در دوربین کنن چ معنی میده؟

shabnam1986
25-08-2023, 20:20
سلام
چجوری با لنز 18-55 از ماه کامل عکاسی کنم

سه پایه عکاسی دارم
دوربین کنن
ممنون