PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بازيهاي RolePlaing

مرد مباح
16-04-2009, 17:10
اميدوارم اينجا كسي باشد كه درباره اين موضوع اطلاعاتي داشته باشد.
ضمنا در ابتداي اين موضوع بايد عرض كنم كه اين بازي اصلا كامپيوتري نيست و چون انجمن براي بازيهاي ديگر كه با كامپيوتر سروكار ندارد، جايي نداشت، به ناچار اين موضوع رو اينجا قرار دادم.
پس افرادي كه دنبال كامپيوتر و بازيهاي مربوط به اونن ميتونن از اينجاي بحث به بعد رو نخونن.

بازيهاي RolePlaing كه در بعضي نقاط به اونا Pen & Paper نيز ميگويند، بازيست كه افراد از تخيلات خودشون ايتفاده ميكنند.
براي يك مثال بسيار ساده بايد بگم كه بازي شاه، دزد، وزير كه اكثر ايرانيها در بچگي انجام دادن نمونه بسيار مقدماتي و ساده اين باري است.
در واقع در اين بازي يك نفر به عنوان مسئول حفظ قوانين و تعريف كننده داستان، خواهد بود و در واقع اين نوع باز همانند خواندن كتاب است. با اين تفاوت كه هنگام خواندن كتاب، افراد مطابق ميل نويسنده عمل ميكنند و تصميم ميگيرند ولي در اين نوع بازي، افراد خودشان تصميم ميگيرند كه به كجا خواهند رفت ويا در شرايط خاص، چه كاري را انجام دهند.
اين بازي سبكهاي مختلفي دارد كه در زمانهاي مختلف بازي ميشود. براي مثال :
AD&D: اين نوع بازي در دنيايي شبيه به دنياي WarCraft ويا LordOfTheRing اتفاق مي افتد.
Call of Catalou: اين بازي در دنياي انسانها و در زمان محدوده 1700-1800 ميلادي اتفاق مي افتد.
Cyber Punk: اين بازي در زمان آينده است و شبيه به دنياي جنگ ستارگان ميباشد.

البته فوانين هر يك از اين بازيها با هم متفاوت است. من خودم تا كنون فقط در زمينه AD&D كار كردم و نسبتا آشنايي بالايي با قوانين و شرايط آن دارم. خوشحال ميشوم اگر كساني كه اين بازي را انجام داده اند و يا درباره آن چيزي شنيده اند و يا با توجه به توضيحات بسيار مختصر من به اين موضوع علاقمند شده اند اينجا پست بگذارند تا با هم آشنا شويم.
اگر مايل بوديد، ميتوانيد به من پيغام خصوصي هم ارسال نماييد.
موفق باشيد!

مرد مباح
17-04-2009, 23:50
با عرض پوزش، براي اينكه اين پست خيلي پائين رفته بود دوباره پست دادم.
اميدوارم كه اين بار كسي پستي بده و صحبتي بشه.

قول ميدم كه اين آخزين آپديت من خواهد بود

S.E.S
18-04-2009, 08:43
سلام, من هم عاشق قوانین d&d هستم اما بدلیل ضعف تو زبان نمیتونم اطلاعات زیادی تو این زمینه بدست بیارم.
منظور شما بازیهایی هستند که توسط کارت انجام میشند یا نه؟ اگه میشه توضیح بیشتری بدید :10:

*Ali*
18-04-2009, 12:25
فکر کنم منظورت Roling playing game یا همون RPG باشه ؟؟ یا نه ؟؟

milky way
18-04-2009, 12:50
ادیت شد....

S.E.S
18-04-2009, 13:09
دوستان, فکر نکنم منظور این دوستمون, سبک rpg بازی های کامپیوتری باشه چون تو پست اولش گفته:

ضمنا در ابتداي اين موضوع بايد عرض كنم كه اين بازي اصلا كامپيوتري نيست و چون انجمن براي بازيهاي ديگر كه با كامپيوتر سروكار ندارد، جايي نداشت، به ناچار اين موضوع رو اينجا قرار دادم.
پس افرادي كه دنبال كامپيوتر و بازيهاي مربوط به اونن ميتونن از اينجاي بحث به بعد رو نخونن.

بازيهاي roleplaing كه در بعضي نقاط به اونا pen & paper نيز ميگويند، بازيست كه افراد از تخيلات خودشون ايتفاده ميكنند.
براي يك مثال بسيار ساده بايد بگم كه بازي شاه، دزد، وزير كه اكثر ايرانيها در بچگي انجام دادن نمونه بسيار مقدماتي و ساده اين باري است.
در واقع در اين بازي يك نفر به عنوان مسئول حفظ قوانين و تعريف كننده داستان، خواهد بود و در واقع اين نوع باز همانند خواندن كتاب است. با اين تفاوت كه هنگام خواندن كتاب، افراد مطابق ميل نويسنده عمل ميكنند و تصميم ميگيرند ولي در اين نوع بازي، افراد خودشان تصميم ميگيرند كه به كجا خواهند رفت ويا در شرايط خاص، چه كاري را انجام دهند.
Ad&d: اين نوع بازي در دنيايي شبيه به دنياي warcraft ويا lordofthering اتفاق مي افتد.
Call of catalou: اين بازي در دنياي انسانها و در زمان محدوده 1700-1800 ميلادي اتفاق مي افتد.
Cyber punk: اين بازي در زمان آينده است و شبيه به دنياي جنگ ستارگان ميباشد.

البته فوانين هر يك از اين بازيها با هم متفاوت است. من خودم تا كنون فقط در زمينه ad&d كار كردم و نسبتا آشنايي بالايي با قوانين و شرايط آن دارم. خوشحال ميشوم اگر كساني كه اين بازي را انجام داده اند و يا درباره آن چيزي شنيده اند و يا با توجه به توضيحات بسيار مختصر من به اين موضوع علاقمند شده اند اينجا پست بگذارند تا با هم آشنا شويم.
موفق باشيد!

milky way
18-04-2009, 13:18
نکنه منظورت این نوع بازیهاست که مردم واقعی لباس میپوشن و هرکسی در نقشی بازی میکنه تو فیلم Role Models نصف فیلم در مورد همین بازیست.

مرد مباح
19-04-2009, 00:26
خدا رو شكر كه چند نفري نظر دادن تا حداقل اميدوارم بشم كه كسي اين پيتها رو خونده!

اولا درباره RPG بودن بايد بگم كه كاملا RPG هست ولي به اين معني كه با رشد خودتون و قدرتتون كاراكتري كه ساختين هم قوي ميشه! ولي باز هم بايد بگم كه اصلا با كامپيوتر نيست! مثالهاي كامپيوتر اين بازي WorldOfWarcraft,Neverwinter Nights و ... هست. ولي اصول همه اونها از روي اين بازيها گرقته شده!
دوما اين بازي با كارت نيست. با تاس هست! البته نه اون تاس 6 وجه كه ما ايرانيا براي مارو پله و تخته نرد ميشناسيم!
تاس 6 تايي فقط يكي از تاسهاي بازي است و تاسهاي مهمتري هم وجود داره (4و6و8و10و12و20و100)
اين تاسها خيلي چسزها رو مشخص ميكنه!
سوما هيچ لزومي نيست كه خودتون لباس خاصي بپوشين و كارهاي عجيب بكنين. تنها نياز شما براي اين بازي، چند ورق كاغذ، يك مداد، يك پاك كن و چندين تاس است. همين!

براي اين بازي چند قدم مهم لازمه!
1. كه مهمترين مسئله هم هست داشتن تخيل قوي است. چون تمام چيزهايي كه اتفاق مي افته رو شما بايد توي ذهنتون تجسم كنيد تا هم بازي برايتان لذتبخشتر شود و هم انتخابهاي بيشتري براي شرايط كنوني خود داريد!
2. ساختن يك كاراكتر مطابق علاقه و روحيات خودتون كه اون هم بر اساس يك كتاب قوانين ساخته ميشه! درست شبيه كاري كه اول خيلي از بازيها انجام ميدين. قدرت، دقت، هوش ، ظاهر، تواناييها و ...
3. يك نفر كه داستاني را براي شما تعريف كند و شما قهرمانان داستان و انتخاب كنيد كه چه كاري بهتر است. به اين فرد در اين بازي DM(Dungeons Master) گفته ميشود و در واقع خداي بازي ميباشد!
4. داشتن اطلاعات از قوانين بازي كه به مرور كاملتر ميشه و عيده هايي كه براي حل مشكلات مختلف به ذهن شما ميرسد!

AD&D مخفف Advanced Dungeons & Dragons ميباشد كه خود اين بازي هم ورژنهاي مختلفي دارد و من ورژن 2.5 اون رو بيشتر از همه دوست دارم! ضمنا مجموعه قوانين اين بازي حدود 60-70 سال پيش ساخته شده! يعنس زماني كه كامپيوتري در كار نبوده. ولي هم اكنون فايلهاي كتابهاي قوانين اين بازي به راحتي قابل يافتن هستند.
براي آشنايي اوليه و شروع بازي كافيست كه فقط 20-30 صفحه كتاب بازكنان را مطالعه نمائيد. ولي فقط براي اينكه شما با قدرت و دقت و عظمت اين بازي و نويسندگان و تذئين كنندگان و به روز رسانندگان آن آشنا شويد عرض ميكنم كه بيش از 20 كتاب مختلف وجود دارد كه قوانين، جادوها و ... را توضيح داده اند و ميانگين صفحات اين كتابها حدود 450 صفحه براي هر كتاب است!

اگر مايل به ادامه بحث بودبد، پست بگذاريد! خوشحال ميشوم كه به سوالات شما نيز پاسخ بدهم!

mostafa_gm
19-04-2009, 08:16
من متوجه نشدم. این چه ارتباطی به بازیهای کامپیوتری داره؟

S.E.S
19-04-2009, 08:40
دوست عزیز, من برای انجام این بازی اعلام آمادگی میکنم همونطور هم که گفتم , عاشق قوانین d&d هستم و کمی هم از این قوانین سر رشته دارم.
چندتا سوال دارم که در زیر آوردم:
هرچند که گفتید برای انجام بازی به چند عدد تاس نیاز است اما میخواستم بدونم این تاس های چندین ده وجهی رو هم باید همه تهیه کنند یا فقط dm داشته باشه کافیه (چون فکر نکنم اینا رو بشه راحت گیر اورد)
حداقل افراد برای انجام این بازی چند نفره (با توجه به داستان بازی مشخص میشه؟)
درضمن منابع ای که گفتید فارسی هستند و روی نت؟ اگه اره, لینکشون رو قرار بدید

لطفآ بجز پاسخ به سوالات, بحث هایی هم که فکر میکنید نیازه رو هم بگید. با تشکر

S.E.S
19-04-2009, 08:49
من متوجه نشدم. این چه ارتباطی به بازیهای کامپیوتری داره؟
دوست عزیز, تو پست اولشون, دلیلش رو گفتند.
مدیرها و همکارای عزیز هم اگه دیدند این تاپیک در جای مناسبش قرار نداره, لطف کنند این تاپیک رو به محل مناسبش منتقل کنند (قفلش نکنید)

بازيهاي roleplaing كه در بعضي نقاط به اونا pen & paper نيز ميگويند، بازيست كه افراد از تخيلات خودشون ايتفاده ميكنند.
Ad&d: اين نوع بازي در دنيايي شبيه به دنياي warcraft ويا lordofthering اتفاق مي افتد.
Call of catalou: اين بازي در دنياي انسانها و در زمان محدوده 1700-1800 ميلادي اتفاق مي افتد.
Cyber punk: اين بازي در زمان آينده است و شبيه به دنياي جنگ ستارگان ميباشد.

البته فوانين هر يك از اين بازيها با هم متفاوت است. من خودم تا كنون فقط در زمينه ad&d كار كردم و نسبتا آشنايي بالايي با قوانين و شرايط آن دارم. خوشحال ميشوم اگر كساني كه اين بازي را انجام داده اند و يا درباره آن چيزي شنيده اند و يا با توجه به توضيحات بسيار مختصر من به اين موضوع علاقمند شده اند اينجا پست بگذارند تا با هم آشنا شويم.
موفق باشيد!

مرد مباح
19-04-2009, 22:43
مصطفي جان. بهتر بود اولين پست رو كامل ميخونديد و بعد اين سوال رو ميپرسيدين. چون همونجا جوابشو دادم!

دوست عزيز! تقريبا اين تاسهارو توي ايران نميتوني پيدا كني. به خيليا بگي كه اين تاس رو ميخوام (براي مثال 20 وجهي) بهت ميگن برو بابا! رفيقت سر كارت گذاشته!
ولي من خودم يك برنامه براي كامپيوتر و يك برنامه براي موبايل نوشتم كه اين تاسها رو ميريزه. ضمنا تاسهاي واقعي هم دارم. موقع بازي خودم تاسهارو ميدم به بازيكنان و آخرش پس ميگيريم!

تعداد بازيكنان ميتونه از 2 نفر تا 8 نفر باشه!
البته هرچي تعداد بازكنان بيشتر بشه كار dm كه ما بهش ميگيم گيم مستر سختتر ميشه. باز هم بگم كه اون 8 هم فقط به خاطر اينه كه بايد بازي كنترل بشه. يعني اگه 12 تا بازيكن داشته باشيد، بهتره كه 2تا گيم مستر باشه!

متاسفانه تمامي منابعي كه تاكنون من از اين بازي ديدم، انگليسيه. البته لازم نيست كه همه كتابهارو بخوني تا بازكن بشي! ولي به هر حال دونستن و خوندن اونا به صورت تيكه تيكه خيلي توي نحوه بازيت و قدرتهاي كاراكترت موثره!

ضمنا خيلي مشتاق شدم بدونم كه شما اين بازي رو از كجا آشنا شديد و يا شنيديد؟ و ضمنا چند سالتونه!
اگر مايل به گفتن اونها در عموم نيستيد به من پيغام خصوصي بدهيد!

hobgoblin
20-04-2009, 07:49
داداش منم چيزي از ازش نمي دونم اما خيلي علاقه مندم آشنا بشم

براي شروع چيكار بايد بكنم؟ فايل آموزشي داري؟

S.E.S
20-04-2009, 12:20
خوب, مرد مباح عزیز, با توجه به ابراز علاقه دوست خوبمون (hobgoblin) حداقل برای شروع از نظر نفر امادگی داریم. (راستی این بازی از طریق راه دور که مشکلی نداره, نه؟) اگر هم نکته ای مونده که فکر میکنید برای شروع باید دونست, اونها رو هم بگید. با تشکر

مرد مباح
20-04-2009, 13:58
دوستان عزيز. اولا كه اين بازي رو نميشه از راه دور بازي كرد. بايد كنار هم بشينيم و بازي كنيم. حالا چه تو پارك و چه توي خونه و يا ...
كتابهاي زيادي براي اين قضيه هست كه اولين كتاب اون Players HandBook هست.
اين كتاب به زبان انگليسيه و تقريبا 400 صفحه داره. ولي لازم نيست همه چيزش رو بخونين.

فقط لطف كنيد و بگيد كه آيا شما از WinXP استفاده ميكنيد يا نه؟ يكي از فايلهاي اين كتاب به گونه اي است كه در Vista اجرا نميشه. براي همين لطفا سيستم عاملتون رو بگيد تا براتون فايل مناسب رو آپلود كنم.

S.E.S
20-04-2009, 17:08
دوستان عزيز. اولا كه اين بازي رو نميشه از راه دور بازي كرد. بايد كنار هم بشينيم و بازي كنيم. حالا چه تو پارك و چه توي خونه و يا ...
كتابهاي زيادي براي اين قضيه هست كه اولين كتاب اون players handbook هست.
اين كتاب به زبان انگليسيه و تقريبا 400 صفحه داره. ولي لازم نيست همه چيزش رو بخونين.

فقط لطف كنيد و بگيد كه آيا شما از winxp استفاده ميكنيد يا نه؟ يكي از فايلهاي اين كتاب به گونه اي است كه در vista اجرا نميشه. براي همين لطفا سيستم عاملتون رو بگيد تا براتون فايل مناسب رو آپلود كنم.
من با زبان مشکل دارم (هرچند, ویندوزم هم ویستا هست) ولی در هر صورت ممنون:10:

مرد مباح
20-04-2009, 20:23
لينك زير فايل كتاب آموزش اين بازي است.
اين كتاب تقريبا مرجع اصلي بازيكنان محسوب ميشود. ولي كتابهاي ديگري نيز براي بازي و اطلاعات و جادوهاي بيشتر نيز وجود دارد

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
اين كتاب با برنامه Word قابل باز شدن است و به سيستم عامل حساسيت ندارد.

hobgoblin
21-04-2009, 13:16
ممنون

بريم ببينيم چجورياس

مرد مباح
23-04-2009, 12:42
اگه كسي اين كتاب رو خونده ويا نظري يا سوالي داره خوشحال مسشم توضيح بدم.
واقعيتش دارم دنبال 1-2 نفر ميگردم كه Clan بازيمو بيشتر و بازي كه ميكنيم رو هيجاني تر بكنمش.
من خودم گيم مستر يك كمپينگم و 4-5 بازيكن توي بازي هستن. ولي اگه بشه 1 يا 2 نقر ديگه به اين كلن اضافه بشه بيشتر خوش ميگذره!
خوشحال مسشم دوستان علاقمند نظر بدن!