PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بحث و تبادل نظر در مورد سری ها و مدل های مختلف هارد Seagate (سیگیت)

nw_nk
12-04-2009, 23:34
سلام.

این روزها به عنوان اولین انتخاب همه دنبال سری 7200.12 هارد Seagate هستند. معمولا ظرفیت 500 گیگ یا 1 ترا. کسانی هم که مبتدی هستند معمولا نتیجه مشاوره شون به همین سری هارد ختم میشه.

در روزهای اخیر نسخه دوم تاپیک تست هارد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ایجاد شده که تست های متنوعی درونش قرار گرفته.

دو مورد کاربردی برای بحث ما هاردهای 7200.11 و 7200.12 درون تاپیک فوق هستند.

یک نمونه 7200.11 با ظرفیت 1 ترا و بافر 32 مدل St31000333as

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

و یک نمونه 7200.12 با ظرفیت 500 گیگ و بافر 16 مدل stm3500418as

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

میانگین سرعت (نرخ انتقال) هارد اول 96.7 مگابایت تخمین زده شده و هارد دوم 102.9 مگابایت در ثانیه.

زمان دسترسی هارد اول 15 میلی و هارد دوم 14 میلی ثانیه.

...

از اونجایی که هاردهای سری 7200.12 هنوز در بازار کمیاب هستند به نظر شما پافشاری برای خرید یک هارد 7200.12 منطقیه؟ تفاوت کاراییشون رو که مشاهده می کنید.

بد نیست بحث باز بشه و موضوعاتی مثل استفاده هارد مثلا بعضی ها فقط برای آرشیو رو در نظر بگیریم. شاید بعضی ها هم به حداقل افزایش سرعت اهمیت بدن. حتی کاربردی براشون نداشته باشه اما دوست داشته باشن قطعاتشون بهترین باشه.

راستی دو هارد فوق دو نمونه از سری های 11 و 12 هستند و نمیشه گفت حتما عملکرد دقیق اون سری رو نشون میدن. اما تا وقتی که تست های بیشتری انجام بشه رو همینا می تونیم بحث کنیم.

iraniran2
13-04-2009, 15:13
از اونجایی که هاردهای سری 7200.12 هنوز در بازار کمیاب هستند به نظر شما پافشاری برای خرید یک هارد 7200.12 منطقیه؟ تفاوت کاراییشون رو که مشاهده می کنید.
بله منطقيه. فقط تفاوت كارآيي مطرح نيست. سيگيت 7200.12 از يك پلاتر 500 گيگي استفاده ميكنه و سرعت بالاش هم به همين دليل هست.
هاردهاي سگيت 7200.11 بعضي از مدل‌هاش firmware ش مشكل داشته و كاربران رو با مشكل مواج كرده. حالا معلوم نيست موقع خريد شانس شما چي باشه. بنابر اين به نظر من عقل حكم ميكنه انسان موقع خريد اطمينان داشته باشه.
اگر هم كسي براي آرشيو بخواد هارد western green هست. كه سرعت نداره و براي آرشيو مناسبه.

nw_nk
13-04-2009, 16:29
بله منطقيه.
1- فقط تفاوت كارآيي مطرح نيست. سيگيت 7200.12 از يك پلاتر 500 گيگي استفاده ميكنه و سرعت بالاش هم به همين دليل هست.
2- هاردهاي سگيت 7200.11 بعضي از مدل‌هاش firmware ش مشكل داشته و كاربران رو با مشكل مواج كرده. حالا معلوم نيست موقع خريد شانس شما چي باشه. بنابر اين به نظر من عقل حكم ميكنه انسان موقع خريد اطمينان داشته باشه.
3- اگر هم كسي براي آرشيو بخواد هارد western green هست. كه سرعت نداره و براي آرشيو مناسبه.

1- صحبت یک پلاتر 500 گیگی که همون تفاوت کاراییه.

2- شانسی در کار نیست. اولا می تونید هنگام خرید فیرمور رو که روی هارد حک شده چک کنید تا MX15 نباشه. دوما آپگرید فیرمور بسیار سریع و راحت انجام میشه.

3- سرعت مدل هایی که از Western پیشنهاد می کنید چنده؟ اگر برند غیر از Seagate دارید تست بگیرید و در تاپیک تست هاردهای کاربران انجمن با برنامه HD Tune (نسخه دوم) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) قرار بدید.

Stream
13-04-2009, 20:44
قضیه فقط Performance نیست.

ظرفیت پلاتر ها هر چقدر بیشتر باشه جدا از اینکه باعث بالا رفتن کارایی میشه باعث کم شدن صدا، پایین اومدن مصرف و حرارت، عملکرد بهتر در RAID هم میشه (بواسطه کم شدن تعداد پلاتر ها در حجم یکسان)

یک مسئله دیگه که در هاردهای 500 گیگابایتی 7200.11 وجود داره استفاده از دو پلاتر 375 گیگابایتی (یا 320, 330, 333, 340 در سری های مختلف!) هست. ولی حجم دو پلاتر 375 گیگابایتی 775 گیگابایت میشه و نه 500 گیگابایت!
از اینجا میشه متوجه شد پلاتر هایی که در هاردهای 500 گیگابایتی 7200.11 استفاده می شد پلاتر های Harvest شده بودند. یعنی بعد از تولید مشخص شده اونها نمی تونند به استاندارد هایی که ازشون انتظار می ره برسند و با پایین آوردن Specification به رده محصولات پایین تر میرن. البته این مسئله چیز جدیدی نیست و اکثر تولید کننده ها از Harvesting استفاده می کنند (حتی AMD, Intel, NVIDIA !) ولی من ترجیح می دم محصولی که می خرم Harvest شده نباشه!

البته فقط برای حجم های خاصی اینطوریه، هاردهای 750 گیگابایتی و 1 ترابایتی 7200.11 در این قضیه صدق نمی کنند و البته مشکلاتشون هم کمتر از 500 گیگابایتی ها بود.

nw_nk
13-04-2009, 21:32
قضیه فقط Performance نیست.

1- ظرفیت پلاتر ها هر چقدر بیشتر باشه جدا از اینکه باعث بالا رفتن کارایی میشه باعث کم شدن صدا، پایین اومدن مصرف و حرارت، عملکرد بهتر در RAID هم میشه (بواسطه کم شدن تعداد پلاتر ها در حجم یکسان)

2- یک مسئله دیگه که در هاردهای 500 گیگابایتی 7200.11 وجود داره استفاده از دو پلاتر 375 گیگابایتی (یا 320, 330, 333, 340 در سری های مختلف!) هست. ولی حجم دو پلاتر 375 گیگابایتی 775 گیگابایت میشه و نه 500 گیگابایت!
از اینجا میشه متوجه شد پلاتر هایی که در هاردهای 500 گیگابایتی 7200.11 استفاده می شد پلاتر های Harvest شده بودند. یعنی بعد از تولید مشخص شده اونها نمی تونند به استاندارد هایی که ازشون انتظار می ره برسند و با پایین آوردن Specification به رده محصولات پایین تر میرن. البته این مسئله چیز جدیدی نیست و اکثر تولید کننده ها از Harvesting استفاده می کنند (حتی AMD, Intel, NVIDIA !) ولی من ترجیح می دم محصولی که می خرم Harvest شده نباشه!

3- البته فقط برای حجم های خاصی اینطوریه، هاردهای 750 گیگابایتی و 1 ترابایتی 7200.11 در این قضیه صدق نمی کنند و البته مشکلاتشون هم کمتر از 500 گیگابایتی ها بود.

1- راستش من هرکاری کردم صدایی از هاردهای سری 11 هم در نیومد. سری 10 ها کمی خرخر می کنند اما این ها نه. نمی دونم ساکت تر از این ها دیگه چی میتونه باشه. در رابطه با پلاترهای کمتر, مصرف و حرارت و Raid نکات کاربردی بود که من تا حالا بهشون توجه نکرده بودم. درصد یا مقداری هم از بهینه شدن هر سه مورد فوق در سری 12 نسبت به 11 دارید؟ قابل توجهه؟

2- جالبه. با این قضیه آشنایی داشتم اما نمی دونستم بهش Harvest گفته میشه.

3- درسته. انصافا 1 تراهای سری 7200.11 قابل قبول هستند.