PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تقاضای راهنمایی جهت اورکلاک در حد مبتدی

raeesi
05-04-2009, 02:10
با سلام

دوستان من یک سیستم دارم با مشخصات زیر که میخوام اورکلاک کنم (صرفاً برای تجربه) تابحال حتی 1 مورد هم اورکلاکینگ تجربه نکردم و این اولین موردم خواهد بود!

مشخصات سیستم:

Main Board: Asus P5Q Deluxe

Processor: Intel Quad Q6600
Ram: OCZ DDR2 PC2-8500 Gold Edition 4GB Dual Channel
VGA: Inno3d Nvidia Geforce 9600 GSO

دمای قطعات در حالت عادی (بدون هیچ‌گونه کولر و خنک کننده حرفه‌ای و با فن اصلی پردازنده):

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید. (توجه کنید که بنده از اولین مفاهیم اورکلاک هم چیزی سر در نمی‌آرم پس خواهشاً در حد کاملاً مبتدی توضیح بدین)

alborz_k
17-04-2009, 14:04
با سلام

دوستان من یک سیستم دارم با مشخصات زیر که میخوام اورکلاک کنم (صرفاً برای تجربه) تابحال حتی 1 مورد هم اورکلاکینگ تجربه نکردم و این اولین موردم خواهد بود!

مشخصات سیستم:

Main Board: Asus P5Q Deluxe

Processor: Intel Quad Q6600
Ram: OCZ DDR2 PC2-8500 Gold Edition 4GB Dual Channel
VGA: Inno3d Nvidia Geforce 9600 GSO

دمای قطعات در حالت عادی (بدون هیچ‌گونه کولر و خنک کننده حرفه‌ای و با فن اصلی پردازنده):

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید. (توجه کنید که بنده از اولین مفاهیم اورکلاک هم چیزی سر در نمی‌آرم پس خواهشاً در حد کاملاً مبتدی توضیح بدین)
سلام. در اورکلاک ، برای افزایش کارایی ، قطعات رو مجبور می کنیم که در فرکانس بالاتر از فرکانس اصلی خودشون کار کنند!! البته این کار باعث افزایش مصرف قطعه می شه و ما مجبور می شیم که ولتاژ قعات رو زیاد کنیم که این کار هم خود به خود باعث افزایش دمای تولیدی و کاهش عمر قطعه می شه!! البته این رو هم بگم که قابلیت میزان افزایش فرکانس یک پردازنده به معماری اون برمی گرده و کلأ نمی شه برای قابلیت اورکلاک تمام قطعات ، یک نظر قطعی داد!!
خوشبختانه قطعاتی که شما انتخاب کردین ، بسیار مناسب هستند و کلأ همشون برای اورکلاک ، آماده شدن و به کمک این قطعات می شه کارایی رو بسیار بالا برد و میزان ریسک هم خیلی کمه. در کل در اورکلاک پردازنده باید خیلی حواستون به دما باشه که از حد مجاز بالتر نره!! کلأ پردازنده ی q6600 رو می تونید تا جایی اورکلاک کنید که دما از حد مجاز پردازنده ، یعنی 60 درجه ی سانتی گراد بیشتر نشه. برای اطمینان از دنای اعلامی ، می تونید از نرم افزار realtemp استفاده کنی و برای تست پایداری بعد از اوکلاک و برای رسیدن به حداکثر دما می تونید از نرم افزار occt استفاده کنید .
برای اورکلاک این سری از پردازنده های اینتل ، شما باید فرکانس مسیر رو زیاد کنید ، هر چه قدر که این فرکانس رو بیشتر کنید ، پردازنده بیشتر اورکلاک می شه !! فقط باید مراقب دما و فرکانسی که بهش می رسید باشین!! کلأ اورکلاک یک کار تجربی هست و خودتون باید با آزمون و خطا اون رو یاد بگیرین ، من فقط می تونم راهنماییتون کنم که چند تا پیشنهاد اورکلاک بهتون بدم ، مثلأ شما برای این که فرکانس پردازنده رو از 2400 به 3000 برسونید ، کافیه که وارد بایوس بشین ، در قسمت aitweker ،
ai overclock tuner رو روی manual بزار , و بعد fsb frquency رو روی 333 بزار و بعدش هم dramfrequency رو روی 1066 بزار .حالا تنظیمات اورکلاک تموم شده ، ولی به خاطر افزایش فرکانس ، سیستم احتیاج به افزایش ولتاژ داره ، cpu vol رو روی 1.375 بزار و dram vol رو روی 2 بزار و به سایر گزینه ها دست نزن (بعقیه رو خود سیستم به صورت اتومات تنظیم می کنه ) حالا گزینه ی f10 رو بزن و تنظیمات رو save کن ! سیستم ریست می شه و بعد از چند ثانیه دوباره می اد بالا و پردازنده در فرکانس 3000 مگاهرتز کار خواهد کرد ! فقط این رو هم بگم که اورکلاک یک نوع ریسکه و هر نوع آسیبی به قطعه ، به عهده ی خودتونه!!