PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در باره Heat Transfer

LordMMD
26-03-2009, 08:24
سلام دوستان،

يک متني رو درباره Heat Transfer ميخوندم که يک دسته بندي بر اساس direct يا indirect بودن انتقال بيان کرده بود، اما من درست متوجه نشدم،

متني که ازش برداشت کردم و براي خودم نوشتم اين هست :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

من آخرش نفهميدم که هر کدوم يعني چي ؟

آخه تو direct ، گفته توسط يک صفحه (سطح) از هم جدا هستند !
اما تو indirect گفته که تبادل حرارت بين اين دو تا به صورت intermittent هست، يعني ناپيوسته !

من کلا و مخصوصا اين intermittent رو نفهميدم،‌کسي اگر بلده برام توضيح بده ممنون ميشم.

پ.ن: اين فاروم قسمت مخصوص مهندسي مکانيک نداره ؟!

saber57
31-03-2009, 23:19
سلام دوستان،

يک متني رو درباره Heat Transfer ميخوندم که يک دسته بندي بر اساس direct يا indirect بودن انتقال بيان کرده بود، اما من درست متوجه نشدم،

متني که ازش برداشت کردم و براي خودم نوشتم اين هست :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

ترجمه متن شما:

جنبه دیگه مبدلهای حرارتی اینه که نوع انتقال گرماشون به صورت مستقیم هست یا غیر مستقیم
در بسیاری از موارد ، سیالات مبادله کننده حرارت با یک سطح انتقال از هم جدا میشن طوری که هیچ اختلاط یا نشت مایع نداریم .به این نوع مبدلها ، نوع مستقیم اطلاق میشه
سایر مبدلها که تبادل حرارت بین سیالاتشون بصورت تناوبیه ،از نوع انتقال غیر مستقیم به حساب میان .

نتیجه گیری :
در این متن اشاره به نوع انتقال حرارته . مثلا یک مبدل پوسته -لوله ای (shell & tube) مثل چگالنده (کندانسور)رو در نظر بگیر که وظیفه چگالش بخار رو بر عهده داره . در این نوع چگالنده، بخار آب وارد یک سری لوله متعدد شده و با ریختن آب سرد بر روی لوله های حاوی بخار آب ، آب چگالیده میشه(انقباض) و با دادن گرمای خودش به آب این اتفاق میفته .در این مبدل انتقال حرارت توسط لوله های توخالی استوانه ای انجام خواهد شد و هیچ اختلاطی هم نداریم و دو سیال کاملا از هم ایزوله هستند .

در نوع دیگه که به نظرم intermittent مترادف با تناوبی هست یا یک در میان منظور اینه که سطح تبادل انتقال حرارت دو سیال اصلی ، بدون واسطه سطح حایل یا جداساز فرض شده و احتمالا دو سیال مستقیما یا با کمک یک سیال واسطه با هم تبادل گرما دارند هر چند ممکنه از یک سطح برای کمک به سرعت انتقال گرما استفاده بشه مثل برجهای خنک کن (cooling towers) که آب گرم شده کندانسور رو با پمپ به بالای برج هدایت کرده و آب مستقیما به پایین سرازیر میشه و با هوای محیط تبادل حرارت و جرم انجام میده و برای اینکه زمان تبادل و سطح رو بالا ببرن در مسیر ریزش آب سطوح گرماگیر(اصطلاحا پکینگ) نصب میکنن . پس میبینیم که تبادل انجام میشه اما با اختلاط دو سیال آب گرم و هوای محیط و کمک پکینگ!
تذکر: به این دلیل غیر مستقیم گفته شده که اختلاط بین دو سیال داریم و تبادل با یا بی سطح انتقال انجام و در نوع مستقیم ،سیالات کاملا از هم ایزوله و حتما سطح حایل تبادل گرما خواهیم داشت.

LordMMD
01-04-2009, 10:10
ممنون،
توضيح خوب بود.

اما من اگر بخوام اسم بگذارم ، بر عکس اين اسم ميذارم،
چون وقتي دو تا ماده با هم برخورد دارند (intermittent) ، مستقيم هست ديگه،
و در صورت وجود واسط (سطح حايل) غير مستقيم.

مشکلم در همين اسم گذاري هست.