PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چرا ماشین های ساخت داخل میخریم؟

rami_hemi
06-03-2009, 22:46
عنوان رو کاملا روشن و واضح زدم چرا با همه نا رضایتی و کیفیت نا مطلوب و علنا کلاهبرداری و ضعف خدمات پس از فروش باز هم ماشین جدید و تولید داخل میخریم.
من در طی مدتی که نسبت به صنایع علاقه مند شدم همیشه شاهد این مسله بودم که تولیدکننده گان ما در ابتدای تولید یک محصول با توجه به اینکه بیشتر تبلیغات در کشور ما فرد به قرد هستش محصولات اولیه رو با کفیت تولید میکنن ولی وقتی نسبت به بازار اطمینان پیدا کردن کم کم یا در برخی موارد از کیفیت کم میکنن و به کمیت اضافه.
اصولا من خودم شاهد این بودم که چطور توی یک کارخونه تولید خودرو کمیت اهمیت بیشتری از کیفیت داره و به اصطلاح فله ای تولید میشد .
این موضوع یعنی کمبود کیفیت و اهمیت به کمیت توی صنعت انحصاری خودرو که در دست توانمند و مافیایی دولت هم هستش بیبشتر نمود پیدا میکنه و حمایت بی دریغ دولت از این صنعت به حدی هستش که بدون اون نمیتونن سر پا وایسن و این راهی میشه برای یک منبع بی پایان رانت برای مدیران ارشد این شرکتها که به جای استفاده از این حمایت برای پیشرفت در مسیر کیفیت بهتر به تنبلی و رانتخواری بپردازن .
در این وضعیت قبیهانه هم اعلام کنن که نباید جلوی واردات باز بشه و موانع بیشتر هم بشه تا مبادا منبع سود سر شار شون از بین بره و هزارن حرفی که متاسفانه نمیشه گفت (من احترام خاصی به این سایت و فروم قتائلم و نمیخوام حتی به خاطر کلمه ای از حرفام اتفاقی بی افته)
حالا ما با دیدین این همه دروغ و کلاهبرداری چرا باز هم میریم طرف ماشینای تولید داخل به خصوص دو شرکت دولتی معلوم الحال (بقیه تولید کنندگاه در حد واردکنندگان مشکلات زیادی دارن)
واقعا چرا ما نمیتونیم تحریم کنیم تولیداتشون رو چرا باید حتما ماشین داشته باشیم .....
میخوام نظر شما ها رو هم بدونم.

tatu_lover1366
06-03-2009, 23:07
فکر میکنم تنها علتش اینه که ما مجبوریم چون تمام راهها رو به رومون بستن الا ایران خودرو و سایپا
وگرنه فکر میکنم اگه محدودیتها رو بردارن خودروساز ایرانی حتی 1سال هم نتونه دوام بیاره

2299
06-03-2009, 23:19
چون مجبوريم بنظرت اگه گمرگ نبود يكي از اين ماشيناي مزخرف داخلي تو خيابونا ميديدي اگه گمرك نبود رقابت ميرفت بالا اينا اشغال نميدادن دست مردم مثلا دلمون خوشه ميريم خودرو صفر ميخريم فرداش بايد تو تعمير گاه باشيم رامين گفتي مافيا بابا صد رحمت به مافيا

milky way
06-03-2009, 23:23
همونطور که دوستمون گفتن دلیلش که مشخص و همه میدونن چون بازار ما کاملا انحصاری هست.
ولی قضیه به این سادگی نیست اصلا،ا گر از یه زاویه دیگه اگر به قضیه نگاه کنی دوست عزیز، به خاطر بهای بیش از حد مسئولین به این صنعت جدای از سود دار با بدون سود بودنش حالا یکی از پایه های اصلی صنعت مملکته و هزاران نفر دارن از همین صنعت نون می خورن الان و همه و حتی خوده دولت هم میدونه که ورود آزاد خودرو به کشور یعنی نابودی این صنعت یعنی دقیقا چاهی کندن خودشون که با کله توش میفتن، و این وسط گیر کردن نه میشه واردات رو آزاد کرد چون حداقل حداقلش صدمات بسیار زیادی به گروه بزرگی از سطح متوسط یا پایینتر مردم میخوره نه میشه گمرک رو بیشتر کرد چون اونقت شرکت های خودرو سازی بی خیال میشن واقعا سیاستهای فوق العاده اشتباه گذشته حالا یه مشکل بزرگ که به این راحتی نمیشه راهی براش پیدا کرد.
فعلا تنها راهی که مسئولین به ذهنشون رسیده اینه که صبر کنن (چقدر؟) تا این صنعت شاید پا بگیره و ما شاید بتونیم با خودروسازهای دیگه در آینده رقابت کنیم (!!!؟؟؟) اونقت شاید بشه گمرک رو آزاد کرد (در خواب).

Libra
06-03-2009, 23:24
انحصار بازار ، محدودیت گمرکی ، عدم اطلاع کافی مردم و جلوگیری از ایجاد نمایندگی های فعال خودروسازان خارجی

steps
06-03-2009, 23:48
به نظر من مجبوریم
اما خودمون هم مقصریم
اگه مردم از این دوشرکت دزد 2ماه ماشین نخرن اینا مجبور میشن قیمت رو بیارن پایین
من العان خودم توکف تویوتا یاریس هستم که توقشم یه دست دوم 2006 بود طرف 6 میلیون می گفت

bleu2u4u
07-03-2009, 00:00
مشکل اینجاست که خودرو سازهای ما حتی با تعرفه های 110 درصدی هم قدرت رقابت ندارن و دارن فشار میارن تا این
تعرفه رو بالاتر هم ببرن که فکر کنم موفق هم شدن و سال بعد تعرفه ها بالاتر میره

MoHaMaD ZaNd
07-03-2009, 00:08
واقعا مسخرت . با پول سمند اون ور بتوني تويوتا كمري بخري !!!
اين يعني بايد به آشغال هاي تو كشور بسنده كنيم !!!

علیرضا
07-03-2009, 00:15
مجبور نیستیم . فکر می کنیم که مجبوریم . چرا ؟
به خاطر اینکه تقریباً اولین آرزوی هر جوونی شده داشتن ماشین و چرخ زدن تو خیابون ها.
هر جوونی تا یکم پول در میاره سریع به سرش می زنه که بره و یه ماشین بخره ، چه نیاز داشته باشه چه نداشته باشه . چون پز خوبیه ، تفریح خوبیه ... نمونش تمام دوستان و آشناهای من.
از جمله اولین تصاویری که تو ذهن پوک این جوون های "تازه پول دیده" یا "تازه ماشین دیده"(جسارت به هیچ یک از دوستای عزیزم نمی کنم ، منظورم همین آشناهای خودمه) شکل می گیره، تصویر یک پراید یا یک 206 هست !

دوم این گمرکی کمر شکنه . مطمئن باشید اگه این گمرکی های فضایی نبودن خودروسازهای ایرانی در کارخونه هاشونو باید می بستن . صد در صد همون طورکه دوستان ذکر کردن یکی از مهمترین منابع درآمد دولت همین صنعت خودرو اندازی (به جای خودروسازی) داخله . مگه مخشون عیب داره که بیان گمرکی رو آزاد کنن ؟
نامردای پست، ماشینی که میدن دست ملت انقدر بی کیفیت و نا امنه که تن ملت می لرزه وقتی می شینن تو یکی از اینا . rami_hemi جان به قول خودت بعد از چند وقت کیفیت میره کنار ...
بعد از یه مدتی هم سر و کله ی ال-نود و مینیاتور و ماشین های مثلاً جدید پیدا میشه . که در حقیقت یه نون خوری دیگه واسه خودشونه .
داستان ال-نود که هنوز ادامه داره و ملت هنوز نمیدونن چه کلاهی سرشون رفته !

یه چیز دیگه . مطمئن باشید اکثر خودروهای وارداتی امروزی ، خودروهای تاریخ گذشته ی دیروز کشورهای دیگه است ...

واقعاً متأسفم

علیرضا
07-03-2009, 00:20
واقعا مسخرت . با پول سمند اون ور بتوني تويوتا كمري بخري !!!
اين يعني بايد به آشغال هاي تو كشور بسنده كنيم !!!

آره آمارها خیلی مسخره اند محمد جان.

به قول شما با پول سمند می تونی کمری بخری !
ایران که از این خبرا نیست !!!؟؟ باید پول خون بدی تا کمری بهت بدن . تازه چه کمری ای ؟ کمری برگشت خورده ی بازارهای آمریکا و اروپا . کمری ای که سال 2004 تو آمریکا تو جاده بود ، سال 2007 به عنوان New Camry اومد ایران ملت کلی حال کردن !!!

به نظر شما ، همین سران و مدیران دو شرکت سایپا و ایران خودرو سوار چه ماشین هایی هستن ؟ جرأت می کنن تو پراید 132 و سمند بشینن ؟؟؟

milky way
07-03-2009, 01:20
به خاطر اینکه تقریباً اولین آرزوی هر جوونی شده داشتن ماشین و چرخ زدن تو خیابون ها.
هر جوونی تا یکم پول در میاره سریع به سرش می زنه که بره و یه ماشین بخره ، چه نیاز داشته باشه چه نداشته باشه . چون پز خوبیه ، تفریح خوبیه ... نمونش تمام دوستان و آشناهای من.
از جمله اولین تصاویری که تو ذهن پوک این جوون های "تازه پول دیده" یا "تازه ماشین دیده"(جسارت به هیچ یک از دوستای عزیزم نمی کنم ، منظورم همین آشناهای خودمه) شکل می گیره، تصویر یک پراید یا یک 206 هست !

دوم این گمرکی کمر شکنه . مطمئن باشید اگه این گمرکی های فضایی نبودن خودروسازهای ایرانی در کارخونه هاشونو باید می بستن . صد در صد همون طورکه دوستان ذکر کردن یکی از مهمترین منابع درآمد دولت همین صنعت خودرو اندازی (به جای خودروسازی) داخله . مگه مخشون عیب داره که بیان گمرکی رو آزاد کنن ؟
نامردای پست، ماشینی که میدن دست ملت انقدر بی کیفیت و نا امنه که تن ملت می لرزه وقتی می شینن تو یکی از اینا . Rami_hemi جان به قول خودت بعد از چند وقت کیفیت میره کنار ...
بعد از یه مدتی هم سر و کله ی ال-نود و مینیاتور و ماشین های مثلاً جدید پیدا میشه . که در حقیقت یه نون خوری دیگه واسه خودشونه .

یه چیز دیگه . مطمئن باشید اکثر خودروهای وارداتی امروزی ، خودروهای تاریخ گذشته ی دیروز کشورهای دیگه است ...

واقعاً متأسفم
نه اتفاقا نکته جالب اینه که این صنعت سود دهی نداشته تا الان، و تازه که قیمت های جهانی به خاطر این بحران ها افت کرده با ثابت نگه داشتن قیمت های ماشین در داخل تازه دارن کمی سود می کنن شک نکنین شرکتی به عظمت ایران خودرو بدون کمک های دولتی تا الان ده ها بار بر شکست شده بود، و این شرکت های خودرو سازی اصلا سودی ندارن یعنی امیدوارن که در آینده سود آور بشن. پس مطمئن باشین دولت به صورت مستقیم هیچ سود مالی از این شرکت ها نمی بره. الانم که می خواد سهامش رو تو بورس واگذار کنن تا اینجوری یه پول گنده ای شاید به جیب بزنن.

rami_hemi
07-03-2009, 13:27
خب دوستان از نظراتتون ممنونم میدونم این بحث تا حدودی تکراری میتونه باشه چون تعدای یادمه خودم شبیهش رو زده بودم ولی خب آخرش مثل بعضی موارد به نتیجه نرسید باید عمقی بحث کرد.
متاسفانه مجبورم یه حرفی بزنم اونم ایکه این تازگیخا هم خودرو سازها نمیدونم بهش بگم پر رویی یا بی شرمی تمام بعد از سالها بازار انحصاری باز هم نتونستن خودشون رو بالا بکشن و حمایت بیشتری میخوان
یعنی 110 درصد تعرفه واردات کافی نیست یعنی اینها توی این 19-20 سال بازار انحصاری نتونستن خودشون تقویت کنن و به تنبلی عادت کردن
تقصیر از من خریدار هم هست از سیستم نظارتی هم که نمیتونم به جایی شکایت ببرم که انگار شکایت قاضی رو میبری به خود قاضی اگر عادل باشه در مورد خودش قضاوت میکنه و گر نه تو میمونی هزار سوال بی پاسخ
چرا نیمایم یک حرکت رو آغاز کنیم
مثلا گلف 15 ساله چه کمی از پراید صفر داره
مگه بدنه قویتری نداره
وقتی پراید و بی ام و مربوط به 1975 در یک نوع تصادف دو نتیجه متفاوت میدن و در وضعیتی که پراید 3 کسته میده در حالی که راننده بی ام و حتی کوچکترین صدمه هم نمیبینه میتونیم بگیم این پیشرفت هستش .آیا این یک خیانت به ملت نیست .
حالا مسله اینجاس چرا کسی نمیتونه به خودروسازان دولتی کماری بکنه .
چرا مردم هنوز هم دنبال یک پژو معیوب هستن ؟
چرا نمیخوایم قبول کنیم که میتونیم کار ی بکنیم ؟
حالا باید دنبال راهکاری برای دادن یک درس فراموش نشدنی به دولت و خودرو سازانش باشیم که جون و مال مردم رو بازیچه ندونن

Farshadd
08-03-2009, 00:33
نمیخوام بحثو طولانی کنم.

همینقدر میگم که خودروساز توسط دولت حمایت میشه. و تا وقتی که به فکر این هستیم که از میان بد و بدتر یکی رو انتخاب کنیم قضیه همینه.
و ما الان یا در حالت بد هستیم یا بد تر که میبینیم هیچ کدوم کاری نکردن.

اگه میخواییم خودروی خوب سوار بشیم باید از بین خوب و خوبتر انتخاب کنیم که متاسفانه چنین حقی رو نداریم فعلا.

پس بازم اگه میخواییم خودروی خوب سوار بشیم به فکر راهی برای وارد کردن خوب و خوب تر باشیم.

در ایران نه تنها خودرو بلکه همه چیز دیگه حتی ورزش به سیاست گره خورده. پس خواهشا اینجا دنبال ریشه یابی نباشیم و بریم جاهای دیگه مطالعه کنیم که چرا ماشین گرونه و بی کیفیته و صدای اعتراض شنیده نمیشه و ...

:12:

! Alex !
08-03-2009, 00:42
اولا برای همه مقدور نیست بخوان از بیرون ماشین بیارن دوما ارزش این همه دنگ و فنگ رو نداره و از همه مهم تر و سوما این که وقتی وسایل همین خودروهای ساخت داخل به زور پیدا میشه چطور لوازم ماشین های بیرون رو باید گیر بیاریم

tatu_lover1366
08-03-2009, 00:52

نامردای پست، ماشینی که میدن دست ملت انقدر بی کیفیت و نا امنه که تن ملت می لرزه وقتی می شینن تو یکی از اینا . Rami_hemi جان به قول خودت بعد از چند وقت کیفیت میره کنار ...

واقعاً متأسفم
نکته هم همینجاست که گمرک مارو مجبور کرده وگرنه کدوم عقل سالم می اد و پول به همچین مونتاژ بی کیفیتی میده؟

علیرضا
08-03-2009, 14:06
نظر همه ی بچه ها درستو ملموسه و دور از عقل نیست .
موضوع ماشین هم تنها موضوعی نیست که نیاز به اصلاح و پالایش داره.
همون طور که فرشاد جان گفت :

در ایران نه تنها خودرو بلکه همه چیز دیگه حتی ورزش به سیاست گره خورده. پس خواهشا اینجا دنبال ریشه یابی نباشیم و بریم جاهای دیگه مطالعه کنیم که چرا ماشین گرونه و بی کیفیته و صدای اعتراض شنیده نمیشه و ...

:12:

تقریباً علت تمام این نارضایتی ها برمی گرده به سیاستی که پشت اون صنعت یا قسمت داره اعمال میشه و اگه بریم بخونیم و در بیابیم که چرا اینجوریه می فهمیم که مشکل ریشه ایه و البته سیاسی (!) و به این زودی ها حل نمیشه مگه اینکه یه اعتراض همگانی از سوی مردم صورت بگیره .

Balrog
08-03-2009, 16:49
مسلما عاشق چشم و ابروی سمند و پراید نیستم. پاسخ سؤال شما در یک عبارت کوتاه اینه: چون اسیر یک حکومت مستبد هستیم.

orangeboy
11-03-2009, 13:05
عنوان رو کاملا روشن و واضح زدم چرا با همه نا رضایتی و کیفیت نا مطلوب و علنا کلاهبرداری و ضعف خدمات پس از فروش باز هم ماشین جدید و تولید داخل میخریم.
من در طی مدتی که نسبت به صنایع علاقه مند شدم همیشه شاهد این مسله بودم که تولیدکننده گان ما در ابتدای تولید یک محصول با توجه به اینکه بیشتر تبلیغات در کشور ما فرد به قرد هستش محصولات اولیه رو با کفیت تولید میکنن ولی وقتی نسبت به بازار اطمینان پیدا کردن کم کم یا در برخی موارد از کیفیت کم میکنن و به کمیت اضافه.
اصولا من خودم شاهد این بودم که چطور توی یک کارخونه تولید خودرو کمیت اهمیت بیشتری از کیفیت داره و به اصطلاح فله ای تولید میشد .
این موضوع یعنی کمبود کیفیت و اهمیت به کمیت توی صنعت انحصاری خودرو که در دست توانمند و مافیایی دولت هم هستش بیبشتر نمود پیدا میکنه و حمایت بی دریغ دولت از این صنعت به حدی هستش که بدون اون نمیتونن سر پا وایسن و این راهی میشه برای یک منبع بی پایان رانت برای مدیران ارشد این شرکتها که به جای استفاده از این حمایت برای پیشرفت در مسیر کیفیت بهتر به تنبلی و رانتخواری بپردازن .
در این وضعیت قبیهانه هم اعلام کنن که نباید جلوی واردات باز بشه و موانع بیشتر هم بشه تا مبادا منبع سود سر شار شون از بین بره و هزارن حرفی که متاسفانه نمیشه گفت (من احترام خاصی به این سایت و فروم قتائلم و نمیخوام حتی به خاطر کلمه ای از حرفام اتفاقی بی افته)
حالا ما با دیدین این همه دروغ و کلاهبرداری چرا باز هم میریم طرف ماشینای تولید داخل به خصوص دو شرکت دولتی معلوم الحال (بقیه تولید کنندگاه در حد واردکنندگان مشکلات زیادی دارن)
واقعا چرا ما نمیتونیم تحریم کنیم تولیداتشون رو چرا باید حتما ماشین داشته باشیم .....
میخوام نظر شما ها رو هم بدونم.

اخه كفش پاره در بيابان نعمت است..........................