PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : میخوام Raid0 ببندم 2 تا 1 ترابایت یا 3 تا 500گیگ؟؟؟

bijan666
26-02-2009, 00:47
دوستان بالاخره بعد از کلی خوندن مقالات در انترنت تصمیم گرفتم که raid 0 ببندم

ولی چندتا سوال برام باقی موند

2تا هارد 1 ترابایت یا 3 تا 500 گیگ کدوم بهتر و به صرفه تره؟

بین برند وسترن و هیتاچی کدوم رو پیشنهاد میکنید ؟

ودر اخر که من مثلا 2تا 1 ترا رو رید صفر کنم یا 3 تا 500 چقدر فضا برام باقی میمونه ؟؟

همون مقدار اصلی یا کمتر ؟

خیلی ممنون از همه دوستان

Stream
26-02-2009, 01:10
هر چقدر تعداد هاردها در RAID 0 بیشتر باشه Performance بالاتر می ره ولی ریسک از دست دادن اطلاعات هم بیشتر میشه.

برای RAID 0 من به شما هاردهای Seagate Barracuda 7200.12 رو پیشنهاد می کنم (500 گیگابایت) که از یک پلاتر استفاده می کنند. WD و HITACHI فعلا در بازار همچین محصولاتی ندارند.

ظرفیتشون هم برابر میشه با ظرفیت کمترین هارد ضرب در تعداد هاردها.

bijan666
26-02-2009, 01:41
خیلی ممنون از نظر شما دوست عزیز Stream

منتظر نظرات دیگر دوستان نیز هستم

ممنون از همه دوستان

iraniran2
26-02-2009, 01:55
اينم يه عكس اچ دي تيون از ريد دو هارد سيگيت 7200.12
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اينم لينك اصليش

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدسرعت وسوسه كننده‌اي داره.

vioman
26-02-2009, 04:19
دوستان بالاخره بعد از کلی خوندن مقالات در انترنت تصمیم گرفتم که raid 0 ببندم

ولی چندتا سوال برام باقی موند

2تا هارد 1 ترابایت یا 3 تا 500 گیگ کدوم بهتر و به صرفه تره؟

بین برند وسترن و هیتاچی کدوم رو پیشنهاد میکنید ؟

ودر اخر که من مثلا 2تا 1 ترا رو رید صفر کنم یا 3 تا 500 چقدر فضا برام باقی میمونه ؟؟

همون مقدار اصلی یا کمتر ؟

خیلی ممنون از همه دوستان

دوست عزیز
برای محاسبه ی میزان فضای مفید از راهکاری که Stream عزیز پیشنهاد دادند استفاده کنید ، برای مثال:
یعنی اگر 2 تا هارد یک ترابایت رو 0 ببندید 1 ترابایت فضای مفید براتون باقی میمونه:20:

3 تا هارد 500 بیشتر برای رید 5 مناسبه و در رید 0 یک هارد عملا بدون کاربرد در رید باقی میمونه ، میتونید از 4 تا هارد هم در رید 0 استفاده کنید اما میزان امنیت اطلاعات شما به شدت پائین میاد.
اگر مشکل کنترلر نداشته باشید و سرعت تا حد" نه خیلی زیاد(در حد رید 0)" براتون کافی باشه پیشنهاد میکنم از رید 5 استفاده کنید تا امنیت رو در کنار سرعت داشته باشید.
اگر هم باز مشکل کنترلر و این بار هزینه رو نداشته باشید به رید های 01 یا 10 فکر کنید:20:

موفق باشید:11:

vioman
26-02-2009, 04:47
اينم يه عكس اچ دي تيون از ريد دو هارد سيگيت 7200.12
اينم لينك اصليش

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدسرعت وسوسه كننده‌اي داره.

دوست عزیز سلام:20:

من چون دیدم مثل خودم روی هارد دیسک و سرعت اون حساسید گفتم شاید این دیوایس براتون جالب باشه
البته اگر قبلا ندیده باشید.
یک منبع ذخیره سازی 640 گیگا بایتی ساخت شرکت Fusion-IO که سرعتی معادل 800 مگابایت بر ثانیه داره و بصورت PCI X به سیستم متصل میشه!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

bijan666
26-02-2009, 14:30
دوست عزیز سلام:20:

من چون دیدم مثل خودم روی هارد دیسک و سرعت اون حساسید گفتم شاید این دیوایس براتون جالب باشه
البته اگر قبلا ندیده باشید.
یک منبع ذخیره سازی 640 گیگا بایتی ساخت شرکت fusion-io که سرعتی معادل 800 مگابایت بر ثانیه داره و بصورت pci x به سیستم متصل میشه!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اقا این خیلی با حاله:19: قیمتش چنده و تو تهران گیر میاد :10:

اگه میتونی یه سرس اطلاعات در اختیارم قرار بده
ممنون

راستی اگه 3 تا هارد 500 رو رید 5 کنم چند گیگ فضای مفید برام باقی میمونه ؟؟؟ سرعت چه وضعیتی پیدا میکنه ؟

Stream
26-02-2009, 16:41

ممنون

راستی اگه 3 تا هارد 500 رو رید 5 کنم چند گیگ فضای مفید برام باقی میمونه ؟؟؟ سرعت چه وضعیتی پیدا میکنه ؟
اون موقع از هر سه Array یکی حالت Parity پیدا می کنه و فضایی که در دسترس دارید میشه تقریبا 1 ترابایت.

iraniran2
26-02-2009, 17:08
حالا كه بحث ريد شد. دوستاني كه اطلاع دارند براي امثال من كه سرعت براشون مهمه، بگن چكار كنيم كه هم سرعت در حد ريد 0 باشه هم امنيت اطلاعات حفظ بشه. منظورم يكي از همين حالت هاي ريد هست.
آقاي stream شما هم از ريد استفاده ميكنيد؟

Stream
26-02-2009, 18:05
به نظر من RAID 5 مناسبه. البته هیچ کدوم هیچ وقت Performance ای در حد RAID 0 ندارند. RAID 0 هم ارزون ترین به حساب میاد و هم سریع ترین و تنها مشکلش اینه که امنیت اطلاعات پایینه. البته احتمال خراب شدن یکی از هاردها در RAID 0 مثل خراب شدن هر دارد دیگه ایه فقط مشکل اینه که همه اطلاعات از بین میره (البته راه بازگشت وجود داره)

من از دو درایو 500 گیگابایتی در RAID 0 استفاده می کنم برای سیستم عامل و بازی ها و برنامه ها. یک درایو یک ترابایت و یک درایو 500 گیگابایتی هم دارم برای آرشیو اطلاعات.

این هم یک اسکرین شات از RAID 0 یا NVIDIA Stripe من:

iraniran2
26-02-2009, 18:37
NVIDIA Stripe چيه؟
ريد 0+1 چطوره؟
راه بازگشت وجود داره؟ بيشتر توضيح بديد. يعني ميشه با برنامه ريكاوري اطلاعات رو برگردوند؟

vioman
26-02-2009, 20:31

ممنون

راستش تکلنولوژی جدیدیه ، بعید میدونم حالا حالاها گیر بیاد اگرم گیر بیاد قیمتش باید خیلی بالا باشه

شما اگر 3 تا هارد رو رید5 ببندید فضای یکی از اونها صرف پریتی میشه ، یعنی 3 تا هارد 500 (465.7) گیگابایتی در نهایت فضایی حدود 1 ترابایت (931.5 گیگابایت) برای ما باقی میگذاره.

من سعی میکنم با HD تست بگیرم و نتیجشو بگذارم

موفق باشید:11:

Stream
26-02-2009, 21:06
NVIDIA Stripe چيه؟
ريد 0+1 چطوره؟
راه بازگشت وجود داره؟ بيشتر توضيح بديد. يعني ميشه با برنامه ريكاوري اطلاعات رو برگردوند؟
NVIDIA Stripe اسم همون RAID0 هست در چیپست های NVIDIA.

RAID 0+1 هم که از اسمش معلومه هم RAID 0 هست و هم RAID 1 . یعنی دو تا درایو رو Stripe می کنند و بعد از همین دو درایو Stripe شده یک Mirror می گیرند. این عکس قشنگ نشون داده این قضیه رو:

RAID 1+0 هم برعکس RAID 0+1 هست:

vioman
26-02-2009, 21:08
حالا كه بحث ريد شد. دوستاني كه اطلاع دارند براي امثال من كه سرعت براشون مهمه، بگن چكار كنيم كه هم سرعت در حد ريد 0 باشه هم امنيت اطلاعات حفظ بشه. منظورم يكي از همين حالت هاي ريد هست.
آقاي stream شما هم از ريد استفاده ميكنيد؟

دوست عزیز
شما اگر واقعا براتون سرعت در کنار امنیت مهمه باید با هزینه ی اون هم کنار بیایید.
قبل بررسی رید ها باید به این نکته توجه داشته باشید که هرچقدر هاردهای Sata سرعت در حد X به ما در حالات رید بدن هارد های اسکازی حداقل 1.5 تا 2 برابر سرعت رو به عدد X اضافه میکنند.

شما برای بهره بردن از رید 0 باید کاری کنید که هرکدام از شاخه ها خودشون ترکیبی باشن از دیسک ها
یعنی استفاده از رید های ترکیبی
0 + 1 یعنی استفاده از 2 مجموعه ی 2 تایی رید 0 در حالت رید 1 (Mirror)
یا رید 10 برعکس رید بالا ، استفاده از 2 مجموعه ی رید 1 در حالت 0 و...

رید های ترکیبی خیلی زیادن ، یعنی تقریبا اکثر رید ها رو میشه با هم ترکیب کرد اما هزینه ی اونها خیلی بالا میره ، از طرفی خیلی کنترل اونها مشکل میشه ، تو استوریج های خیلی بزرگ از ترکیب ترکیب رید های استفاده میکنند ، مثلا 4 مجموعه ی 20 تایی از رید های 6 رو به صورت ترکیبی(3 ، 7 یا حتی 10 (برای مجموعه ی بک آپ دور از مرکز)) با هارد های اسکازی با هم سوار میکنند!!!
یعنی حدودا 240 تا هارد!!!!!:19:(البته بیشتر تئوریکه)
این مجموعه به به درد دیتا سنتر های خیلی خیلی بزرگ میخوره و مطئنا مسئولینی (Storage Admin) رو لازم داره تا به مراقبت از اون بپردازن.

از این بحث های گرون که بگذریم میرسیم به رید های خودمون:46:

شما در راحت ترین حالت میتویند از رید 5 استفاده کنید.
در حالات بهتر ، رید 01 و رید 10 هم هست اما هردوی اینها احتیاج به کنترلر دارند ، مایکروسافت هم در XP هنوز رسما از 10 و 01 پشتیبانی نمیکنه اما میشناسه و مشکلی به هم نمیزنه.

موفق باشید
یاعلی:11:

bijan666
26-02-2009, 23:54
دوستان خیلی ممنون از پستهای مفیدتون

اگه یک مقاله یا اموزشی هم برای raid 0 و 5 که از ابتدا یعنی از setup bios تا نصب ویندوز و غیره هم قرار بدید دیگه سنگ تموم گذاشتید

من عجیب تو فکر این raid 0 رفتم

مادربورد من مدل

ASUS M2N32SLI-DELUXE WI-FI
هست که از این مدل RAID ها پشتیبانی میکنه

Dual RAID
The NVIDIA nForce 590 SLI™ chipsets incorporate six Serial ATA connectors with high performance RAID functions in RAID 0, 1, 0+1, 5 and JBOD. The Silicon Image controller provides another two Serial ATA connectors for RAID 0, 1, and JBOD functions. This motherboard is the ideal solution to enhance hard disk performance and data back up protection without the cost of add-on cards.

becareful
27-02-2009, 19:27
به نظر من raid 5 مناسبه. البته هیچ کدوم هیچ وقت performance ای در حد raid 0 ندارند. Raid 0 هم ارزون ترین به حساب میاد و هم سریع ترین و تنها مشکلش اینه که امنیت اطلاعات پایینه. البته احتمال خراب شدن یکی از هاردها در raid 0 مثل خراب شدن هر دارد دیگه ایه فقط مشکل اینه که همه اطلاعات از بین میره (البته راه بازگشت وجود داره)

من از دو درایو 500 گیگابایتی در raid 0 استفاده می کنم برای سیستم عامل و بازی ها و برنامه ها. یک درایو یک ترابایت و یک درایو 500 گیگابایتی هم دارم برای آرشیو اطلاعات.

این هم یک اسکرین شات از raid 0 یا nvidia stripe من:

اگه همین raid رو با raid controller اینتل مثل ich9 یا 10 بسته بودی سرعت بیشتر میشد :دی

Stream
27-02-2009, 19:41
اگه همین raid رو با raid controller اینتل مثل ich9 یا 10 بسته بودی سرعت بیشتر میشد :دی
درسته. کلا از این نظر چیپست های Intel بهتر هستند تا NVIDIA. البته NVRAID هم خودش عالمی داره!

amin123
28-02-2009, 12:24
به نظر بنده از raid 5 استفاده کن....

مخصوصا برای شما که 3 تا hdd داری خیلی بهتره......

اینطوری دیگه نگران از دست رفتن اطلاعاتت هم نیسی هم سرعت را داری هم ایمنی را........

amin123
28-02-2009, 12:26
دوست عزیز
شما اگر واقعا براتون سرعت در کنار امنیت مهمه باید با هزینه ی اون هم کنار بیایید.
قبل بررسی رید ها باید به این نکته توجه داشته باشید که هرچقدر هاردهای Sata سرعت در حد X به ما در حالات رید بدن هارد های اسکازی حداقل 1.5 تا 2 برابر سرعت رو به عدد X اضافه میکنند.

شما برای بهره بردن از رید 0 باید کاری کنید که هرکدام از شاخه ها خودشون ترکیبی باشن از دیسک ها
یعنی استفاده از رید های ترکیبی
0 + 1 یعنی استفاده از 2 مجموعه ی 2 تایی رید 0 در حالت رید 1 (Mirror)
یا رید 10 برعکس رید بالا ، استفاده از 2 مجموعه ی رید 1 در حالت 0 و...

رید های ترکیبی خیلی زیادن ، یعنی تقریبا اکثر رید ها رو میشه با هم ترکیب کرد اما هزینه ی اونها خیلی بالا میره ، از طرفی خیلی کنترل اونها مشکل میشه ، تو استوریج های خیلی بزرگ از ترکیب ترکیب رید های استفاده میکنند ، مثلا 4 مجموعه ی 20 تایی از رید های 6 رو به صورت ترکیبی(3 ، 7 یا حتی 10 (برای مجموعه ی بک آپ دور از مرکز)) با هارد های اسکازی با هم سوار میکنند!!!
یعنی حدودا 240 تا هارد!!!!!:19:(البته بیشتر تئوریکه)
این مجموعه به به درد دیتا سنتر های خیلی خیلی بزرگ میخوره و مطئنا مسئولینی (Storage Admin) رو لازم داره تا به مراقبت از اون بپردازن.

از این بحث های گرون که بگذریم میرسیم به رید های خودمون:46:

شما در راحت ترین حالت میتویند از رید 5 استفاده کنید.
در حالات بهتر ، رید 01 و رید 10 هم هست اما هردوی اینها احتیاج به کنترلر دارند ، مایکروسافت هم در XP هنوز رسما از 10 و 01 پشتیبانی نمیکنه اما میشناسه و مشکلی به هم نمیزنه.

موفق باشید
یاعلی:11:

دوست عزیز حتی اگه بحث کنترلر هم نباشه نمیتونه از raid 1+0 و یا raid 0+1 استفاده کنه....... چرا که این دو هر کدوم حداقل به 4 هارد نیاز دارند و با 3 تا hdd نمیشه پیاده سازی شوند

bijan666
01-03-2009, 15:39
دوستان این دو مدل هارد مکستور که هر دو 250 گیگ و 8 مگ کش هستن رو میشه با هم رید صفر کرد ؟؟؟

stm3250310as

stm3250820as

???

iraniran2
01-03-2009, 20:01
طبيعاتا بايد بشه. فقط اميدوارم داخلش اطلاعاتي نباشه.