PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مفهوم پورت irq چیست ؟

هوشنگ پیشدادی
19-02-2009, 00:30
1- مفهوم پورت irq چیست ؟ من یه جا خوندم که 16 عدد پورت irq داریم ... و در ضمن نوشته بود که " یک پورت com ترکیبی از یک خط irq و یک آدرس i/o خاص را به خود اختصاص می دهد "
2- آیا این پورت com با همون پورت com (سریال) اهست ؟ اگه اینطوره اونها که فقط دو تا بودند ...
3- یک بار هم شنیدم که 256 عدد پورت داریم که مثلا یاهو مسنجر برای تبادل اطلاعات از یکی از اون پورتها استفاده می کنه ..
می شه کلا یه توضیحی در مورد این پورتها بدبد که من بفهمم .

milky way
19-02-2009, 12:39
IRQ پورت نیست، خطوط سخت افزاری هستند که درخواست وقفه رو از Device های مختلف برای CPU میفرستند! حالا اینکه وقفه چیه خودش مطلب و مفهوم گنده ایه که تو مباحث I/O در معماری کامپیوتر خیلی روش مانور داده میشه، فقط به زبون ساده اینطوری میشه گفت که مثلا قطعه مثل یه مودم یا کارت صدا یا هر وسیله ورودی دیگه ای حتی وقتی شما یه کلید رو روی کیبورد میزنی یا هرچی که میخواد کاری انجام بده الان یه درخواست به CPU می فرسته میگه آقای CPU یکمی دست نگه دار (وقفه) من میخوام فلان کار رو بکنم این وقفه ها دسته بندی میشن و ترتیب و برتری نسبت به هم دارن شما الان داری تایپ میکنی مودم یه پیغام میفرسته با مایس داری کار میکنی کارت صدا هم کار میکنه آهنگ پخش میکنه اینا همه با مدیریت بشن و درخواستهای اینا طبقه بندی میشه، ارجحیتاشون مشخص میشه، معمولا این جور مدیریت ها رو سیستم عامل انجام میده مثلا ویندوز بخشی داره که کارش مدیریت همین IRQ هست.روی مینبوردم یه کنترلر هست به اسم PIC که 16 تا خط IRQ داره و این قطعات برای دسترسی به CPU از این کنترل و از یکی یا چند تا از این مسیر ها استفاده میکنن.
البته این مبحث هم جزئیات بسیار زیادی ولی خوب کلیاتش اینا بود که گفتم.
پورت های Com هم پورتهای فیزیکی هستند که حالا قبلا پشت کامپیوتر بود مثلا مایس یا کیبورد میزدی بهش، یا ممکنه داخلی باشن مثلا شما مودمت رو پورت COM مثلا 3 میزاری که این داخلیه ولی دیگه تقریبا این پورتهای سریال خارجی با USB و پورتهای مشابه جایگزین شدن این پورتهای Com هم معمولا IRQ که میگرن 3 یا 4 هست فکر کنم، مثلا کیبورد فکر کنم 1 رو میگیره معمولا و...
اون پورتهای دیگه میگی که البته تعدادشون خیلی بیشتره 16 بیتی هستن، در مباحث شبکه استفاده میشن و نرم افزاری هستن که نرم افزارها برای استفاده از اون شبکه از این پورت ها استفاده میکنن و البته یسری پورتها هم ثابت هستن مثلا پورت HTTP فکر کنم 80 هست یا TCP فکر کنم 20 هست و...

ebicross
01-04-2009, 04:45
3- یک بار هم شنیدم که 256 عدد پورت داریم که مثلا یاهو مسنجر برای تبادل اطلاعات از یکی از اون پورتها استفاده می کنه ..
تعداد پورتهای tcp فکر میکنم 65535 تا هستش.