PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : به روز رسانی بایوس مادربرد

pashangparsi3
18-02-2009, 15:09
با درود دوباره

گویا دو سال پیش که من این رایانه رو خریداری کردم فروشنده جعبه ی مادربرد دیگه ای رو به جای جعبه ی اصلی ....

هر چند در AMD 3000 بودن cpu شکی ندارم ولی همان گونه که می بینید از روی مادربرد عکس گرفتم و گویا نوع دیگری هست:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

پس در نتیجه اگر درایور ویژه به روز رسانی بایوس این مادربرد را به همراه نرم افزارهای مورد نیاز دیگر معرفی کنید سپاس گزار خواهم شد.

با سپسا

ehsankalak
18-02-2009, 15:42
این خودش : GA-K8N51GMF
این بایوس :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیداین درایوراش :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
اینم Utility :

یاعلی

pashangparsi3
18-02-2009, 16:10
با سپاس

من برنامه بایوس رو دریافت کردم. اگر ممکنه دربار ی چگونگی به روز رسانی بایوس هم روشنگری کنید. این فایل پس از بیرون آوردن از حالت فشرده سه فایل را ارائه می دهد
autoexec.bat
n51gmf.f9
FLASH895.EXE

برای به روز رسانی باید چکار کرد؟

ehsankalak
19-02-2009, 02:38
اول بگم که تا به یه مشکل مهم برنخوردی که حتما با بایوس آپدیت حل میشه هیچوقت اینکارو نکن چون تو بهترین شرایط هم امکان خطر هست به هر حال
فایل های بالا رو داخل یه فلاپی بریز بعد
سیستمو ریست کن کلید F8 رو بزن تا بری تو برنامه Q-Flash
گزینه Load Main BIOS from Floppy رو انتخاب کن اینتر
حالا ازت میپرسه میخوای آپدیت شروع بشه که شما باید کلید Y روبزنی
بعدش پیغام !! copy bios complete - pass !! میاد که بازدن ESC و انتخاب YES سیستم ریست میشه !
نکته : بعد تموم شدن فلش و ریست شدن سیستم شما باید بری تو تنظیمات بایوس و Load Optimized Defaults رو انتخاب کنی !
از ورژن برنامه بایوست مطمئن شو ! ( یعنی برنامه مخصوص همین بایوس باشه )
اگه وسط کار به هر دلیلی ( رفتن برق و ...) کار ناتموم بمونه سیستمت دیگه بالا نمیاد و باید بره گارانتی (اگه داشته باشه )
فلش کردن بایوس هم کاره ساده ایه هم خطرناک ( بستگی به خودت داره ) درضمن مسئولیت تمام عواقب احتمالی به عهده خودته !!

pashangparsi3
19-02-2009, 02:57
پس کمابیش کار خطرناک شد!

بنده چند روز پیش یک dvd rw سامسونگ خریداری کردم که وقتی dvd شروع به چرخیدن می کنه (خوانش داده ها) رایانه ریستارت می شه.

در حالی که با dvd rw پیشین من مشکلی نداره و به خوبی کار می کنه.

دلیل من برای به روز رسانی بایوس مادربرد این هست.

حالا با این شرایط موندم که چکار کنم...

ehsankalak
19-02-2009, 02:57
راستی با برنامه BIOS@ هم میتونی تحت ویندوز بایوس سیستم رو آپدیت کنی

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدمنتها اگه میخوای این مدلی بایوس آپدیت کنی باید آنتی ویروس و هر برنامه دیگه ای که روی رم سیستم نشسته رو غیر فعال کنی !
روش کار
اول سیستمو ریست می کنی میری تو تنظیمات بایوس یه Load Optimized Defaults میزنی
وقتی اومدی تو ویندوز برنامه ای رو که از بالا دان کردی و نصب کردی بازش می کنی فقط دکمه update new bios رو میزنی ( بابقیه تنظینات کاری نداشته باش ) تو صفحه ای که باز میشه مسیر فایل آپدیت رو ( که همون n51gmf.f9 باشه!) به برنامه میدی بعد YES میزنی و صبر می کنی وقتی با موفقیت تموم شد یه پیغام میده که میگه آپدیت بایوس با موفقیت تموم شد (بچه به دنیا اومد !!) حالا شما OK میکنی و سیستمو یه ریست میزنی دوباره میری تو تنظیمات بایوس یه Load Optimized Defaults میزنی !!
خسته نباشی!
یاعلی

ADuser
19-02-2009, 09:01
حالا یه سوال برام پیش اومد
برا یه مادربردی اپدیت بایوس میخواستم چند تا برام آپدیت آورد . با ورژنهای مختلف
آیا لازمه به ترتیب اونا رو اجرا کنم یا همون آخری اجرا بشه کافیه ؟

راستش مادربردی دارم که CPU های بالای 2000 رو ساپورت نمی کنه برا آپدیتش این سوال برام پیش اومد

اینم مادربرده :

ehsankalak
19-02-2009, 09:36
دوست عزیز شما بالاترین ورژنشو ( که همون f10 باشه ) بگیری کافیه !!

armintirand
19-02-2009, 11:04
سلام دوست عزیز من میخوام بایوسم رو آپدیت کنم البته به علت افزایش سرعت. چند سوال داشتم:
آپدیت بایوس سرعت بوت و یا سرعت کل سیستم رو بهتر میکنه؟
از کجا مدل بایوسم رو بدونم ؟
این برنامه که معرفی کردید میشه رو فلش مموری کپی کرد؟ چون سرعت فلش مموری بیشتر از فلاپی هست و احتمال قطع برق تو زمان کم کمتره.
ممنون

ehsankalak
19-02-2009, 11:45
سلام دوست عزیز
آپدیت بایوس اصولا یه سری قابلیت جدید به مین اضافه می کنه مثلا پشتیبانی Cpu های جدید پشتیبانی از هارددیسک هایی با حجم بیشتر رفع خطاهاحالا برای اینکه مدل بایوس سیستمتون رو بفهمید 2 تا راه دارین یا در کیس رو باز کنید و مدل مادربرد و بایوس رو ببینید یا استفاده از نرم افزار هست که نرم افزار های زیادی وجود داره که یکیشون cpu-z هست :

بعد از دانلود برنامه رو باز کنید و به تب motherboard برید اونجا مشخصات مین و بایوس رو زده !
یه چیز دیگه ای که هست اینه که فایل آپدیت بایوس ابتدا ( از روی فلاپی یا هارد )روی رم سیستم کپی میشه بعدش فلش بایوس شروع میشه و قطع یا نوسان برق فقط موقع فلش بایوس خطرناکه !
احتمال قطع برق خیلی کمه چون فلش بایوس خیلی بخواد طول بکشه 5 دقیقه است !! ( البته اگه شانس ماست که همون موقع قطع میشه !!! آخه یه بار سرم اومده )

ehsankalak
19-02-2009, 14:52
پس کمابیش کار خطرناک شد!

بنده چند روز پیش یک dvd rw سامسونگ خریداری کردم که وقتی dvd شروع به چرخیدن می کنه (خوانش داده ها) رایانه ریستارت می شه.

در حالی که با dvd rw پیشین من مشکلی نداره و به خوبی کار می کنه.

دلیل من برای به روز رسانی بایوس مادربرد این هست.

حالا با این شرایط موندم که چکار کنم...
دوست عزیز آپدیت بایوس اگه اصولی انجام بشه نه خطرناکه نه مشکلی پیش میاد خیلیم ساده و سریعه به هرحال شما اول برو اینجا :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید optical disk drivesرو انتخاب کن بعد مدل رایترتو پیدا کن و آخرین نسخه firmware شو بگیر بعد بایوس دی وی دی رایترتو یه آپگرید بکن ببین درست میشه یانه!

pashangparsi3
19-02-2009, 15:01
راستی با برنامه BIOS@ هم میتونی تحت ویندوز بایوس سیستم رو آپدیت کنی

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدمنتها اگه میخوای این مدلی بایوس آپدیت کنی باید آنتی ویروس و هر برنامه دیگه ای که روی رم سیستم نشسته رو غیر فعال کنی !
روش کار
اول سیستمو ریست می کنی میری تو تنظیمات بایوس یه Load Optimized Defaults میزنی
وقتی اومدی تو ویندوز برنامه ای رو که از بالا دان کردی و نصب کردی بازش می کنی فقط دکمه update new bios رو میزنی ( بابقیه تنظینات کاری نداشته باش ) تو صفحه ای که باز میشه مسیر فایل آپدیت رو ( که همون n51gmf.f9 باشه!) به برنامه میدی بعد YES میزنی و صبر می کنی وقتی با موفقیت تموم شد یه پیغام میده که میگه آپدیت بایوس با موفقیت تموم شد (بچه به دنیا اومد !!) حالا شما OK میکنی و سیستمو یه ریست میزنی دوباره میری تو تنظیمات بایوس یه Load Optimized Defaults میزنی !!
خسته نباشی!
یاعلی

با سپاس گمان کنم تونستم بایوس رو به روز رسانی کنم.

البته مشکل dvd rw من حل نشده باقی ماند.

یک پرسش: چگونه می توان دریافت که بایوس به راستی به روز شده؟ (البته یک نوشته ی تازه در آغاز راه اندازی رایانه میاد که پیش از این نبود) ولی آیا راهی وجود دارد که بتوان این را فهمید؟

pashangparsi3
19-02-2009, 15:07
دوست عزیز آپدیت بایوس اگه اصولی انجام بشه نه خطرناکه نه مشکلی پیش میاد خیلیم ساده و سریعه به هرحال شما اول برو اینجا :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید optical disk drivesرو انتخاب کن بعد مدل رایترتو پیدا کن و آخرین نسخه firmware شو بگیر بعد بایوس دی وی دی رایترتو یه آپگرید بکن ببین درست میشه یانه!

به این نشانی رفتم تا فریمور dvd سامسونگ مدل: sh-s223 رو پیدا کنم ولی در میون اونها چنین چیزی نبود!

در هر صورت سی دی همراه dvd رو روی رایانه گذاشتم و از طریق اون به این نشانی راهنمایی شدم:

و دو فایل مورد نظر رو دریافت کردم و نصب کردم ولی باز هم مشکل حل نشد.
آیا این نشانی و فایل های آن درایور dvd رام من بودن؟ اگر نه از چه نشانی می تونم پیدا کنم؟

روشنگری: دیشب dvd rw رو روی یک رایانه دیگه آزمایش کردم و هیچ مشکلی نداشت.

ehsankalak
19-02-2009, 15:27
با سپاس گمان کنم تونستم بایوس رو به روز رسانی کنم.

البته مشکل dvd rw من حل نشده باقی ماند.

یک پرسش: چگونه می توان دریافت که بایوس به راستی به روز شده؟ (البته یک نوشته ی تازه در آغاز راه اندازی رایانه میاد که پیش از این نبود) ولی آیا راهی وجود دارد که بتوان این را فهمید؟
با cpu-z :

ehsankalak
19-02-2009, 15:35
مدل دقیقش چیه q - f ؟ از توی دیوایس منیجر ببین هرچی جلوی دستگاهت نوشته بگو !

pashangparsi3
19-02-2009, 15:38
مدل دقیقش چیه q - f ؟

f هست فکر می کنم

مدل رو پشتش جعبش زده: SH-S223F / RSBN

pashangparsi3
19-02-2009, 15:39
از این نشانی باید دریافت کنم؟

با نشانی دیگه ای باید رفت؟

ehsankalak
19-02-2009, 15:46