PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : برای یاد گرفتن نجوم چی رو باید بخونم ؟

سایه آسمون
17-02-2009, 13:55
سلام من تازه عضو شدم.سوالم هم چندان علمی نیست.

اگه من بخوام نجوم رو خیلی عالی بطور اماتور دنبال کنم الان هم سال سوم راهنمایی هستم .باید چه کتابهایی مطالعه کنم.:11:

مرتضی nvcd
17-02-2009, 18:35
سلام دوست عزیز ...

عضویتت رو تبریک می گم ...

عنوان !!

اگه من بخوام نجوم رو خیلی عالی بطور اماتور دنبال کنم الان هم سال سوم راهنمایی هستم .باید چه کتابهایی مطالعه کنم.

بستگی به علاقه و میزان اطلاعات الانت از نجوم داره ... تو همین انجمن یه سرچ بکنی می تونی مقالات زیادی رو در سطح های مختلف پیدا کنی ...

یا می تونی یه نگاهی به تاپیک فهرست کامل مقالات و مباحث انجمن نـجـوم و اخــتر شـناســي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بندازی و لیست مقالاتی که ردیف شده رو ببینی و هر کدوم رو که خواستی مطالعه کنی.

تاپیک معرفـی انواع کتاب و مجله مرتبط با نجوم و اخترشناسي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هم کتاب هایی رو برای مطالعه نجوم معرفی کرده که خوندنشون خالی از لطف نیست ...

امیدوارم به جواب سوالت رسیده باشی ... اگه یکم در مورد سطح اطلاعات الانت گفته بودی شاید بهتر می شد کتابی رو مستقیما بهت معرفی کنم ...

بهر حال سوالی داشتی بپرس ..

seymour
17-02-2009, 21:29
یادش بخیر من هم حدودا دوم-سوم راهنمایی بودم که به نجوم علاقه مند شدم ... تا همین الان هم عاشقانه مونده رابطه مون ! .. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اون موقع سری کتابهای ایزاک آسیموف گیر میومد ..یه سری حدوداً 30 جلدی بود با حجم بسیار کم ... واقعا آدم رو مسحور می کرد .. هنوزم گاهی تورقشون می کنم ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

الان دیگه انقدر کتاب خوب و مصور فراوونه که خوش به حالتون ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سایه آسمون
19-02-2009, 12:54
من سطح اطلاعات خیلی پایینه
کتاب نجوم به زبان ساده،سری کتابهای ایزاک اسیموف،شناخت مبانی نجوم 1و2،تئوری ومسائل نجوم را مطالعه کردم.
ولی چون از فیزیک چندان سر در نمیارم مشکل دارم و الان بیشتر سعی دارم که کتابهای فیزیک وریاضیات رو بخونم.
اگه میشه کتابهای جامع در مورد فیزیک بهم معرفی کنید بعدش هم اگه میشه نجوم.
متشکرم

farbod123
19-02-2009, 14:16
من سطح اطلاعات خیلی پایینه
کتاب نجوم به زبان ساده،سری کتابهای ایزاک اسیموف،شناخت مبانی نجوم 1و2،تئوری ومسائل نجوم را مطالعه کردم.
ولی چون از فیزیک چندان سر در نمیارم مشکل دارم و الان بیشتر سعی دارم که کتابهای فیزیک وریاضیات رو بخونم.
اگه میشه کتابهای جامع در مورد فیزیک بهم معرفی کنید بعدش هم اگه میشه نجوم.
متشکرم
از نظر من این ترتیب خوبه:
1.شناخت مبانی نجوم انتشارات مدرسه(البته کم یابه و اگه شهرستان باشی پیدا نمی کنی خود من از تهران گرفتم)
2.نجوم به زبان ساده
3.نجوم دینامیکی
4.ساختار ستارگان و کهکشان ها
5.حکایت خلقت عالم پس از نخستین سه دیقیه
و...
حالا شما اینارو بخون تا بقیه رو هم بگم...
البته مقالات جی خودشونو دارن و باید فیزیک رو هم در سطح دبیرستان بدونی...
باز اگه دوستان پیشنهادی دارن بگن...

seymour
20-02-2009, 17:24
شما می خوای به سمت نجوم رصدی (آماتوری) بری یا اخترفیزیک ؟.. حداقل برای ابتدای کار ، بهتره روی یه شاخه متمرکز بشی به نظرم...

سایه آسمون
25-02-2009, 18:16
اختر فیزیک

seymour
25-02-2009, 22:44
از این نظر گفتم که مثلا کتاب نجوم به زبان ساده ی آقای خواجه پور که خیلی جاها بعنوان مرجع اولیه معرفی میشه (و بخصوص بخاطر "به زبان ساده" که توی اسمش هست ، توجه رو جلب می کنه) ، مثلا در کتاب اول: بخش اولش نجوم رصدیه و بخش دومش هم به زبان ساده نیست !! ...

(من چاپ دومش رو دارم و ضمنا قصد جسارت هم ندارم و تجربیات خودم و دوستانی که اینو بهشون معرفی کرده ام رو دارم میگم)

mohammad.y1993
26-02-2009, 12:04
سلام...

ببخشيد شما مطمئنين كه منظورتون همون كتاب آقاي ماير دگاني هست...

من ويرايش 61 اين كتاب رو دارم و هم ويرايش جديدش رو...من به محضي كه مطلب شمار و خوندم بازش كردم...

ميشه بگيد كجاش به زبان ساده نيست...در ضمن بدونين كه زبان علم ساده و خلاصه شدني نيست و براي هر كاري هم بايد رنجي كشيد ولي اين بي انصافيه كه چنين مرجع خوبي رو بخوايم بگيم سخت هست...

درسته كه بخش دومش پر ميشه از محاسبات فيزيكي و رياضي ولي شما هيچ چاره اي براي اينكه يك بخواي فاصله ي يك ستاره از زمين رو محاسبه كني به جز استفاده از اين محاسبات نداري...و البته اين بخشش رو هم شما ميتوني از محاسباتش فاكتور بگيري ( مثل من چون واقعا هر وقت به اين شدت نياز داشته باشم ميتونم برم بازش كنم و قوانينش رو ببينم...)...

اين جمله رو كه بنده از استاد گرام ي خودم شنيدم رو هميشه به خاطر داشته باشين...:

نجوم آماتوري بايد همراه با لذت باشد...

چون ما مي خوايم از رصدمون لذت ببريم نه اينكه خودمون رو با محاسبات مون خفه كنيم...البته بدونين ثبت اطلاعات هم خودش بسيار مهم هست و به اين طور به اين قضيه نگاه نكنيد كه ما فقط بايد بريم و رصد كنيم و برگرديم...گزارش نوشتن خيلي مهم و به درد بخوره...

موفق باشيد :11::11::11:

seymour
26-02-2009, 15:02
من جلد اول ، چاپ 61 و جلد دوم چاپ 68 رو دارم ... همونطور که عرض کردم بخش اول بحث رصدی غالبه و بخش دوم هم همونطور که خودت گفتی پر از محاسباته ... عرض بنده چی بود در پست قبلی ؟ ... گفتم این نظر من بوده و نظر یکی دوتا از دوستانی که بهشون معرفی کردم ... بدون استثنا خوششون نیومده بود و برخلاف نظر شما ، من فکر می کنم " این بی انصافی در حق این کتاب ، بعنوان یه مرجع خوبه که بخاطر اینکه ساده به نظر میاد ، از نظرها دور بمونه " (=اونی که تازه کاره ، متوجه نشه و بذارش کنار و اونی که خودش رو وارد می دونه بگه چون "به زبان ساده" اس پس بدردم نمی خوره![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ضمنا دوستمون ظاهرا اخترفیزیک رو می پسنده و خب ، این هم یه دلیل دیگه ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دقیقا بخاطر اینکه یه نفر تازه کاره ، من فکر می کنم مهمه که کتابی رو انتخاب کنه که حتی اگه ساده انگارانه تره ، اما در عوض بیشتر جذبش کنه ؛ چندتا عکس حسابی داشته باشه که طرف مشعوف باشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]، تا اینکه چندتا فرمول داشته باشه که سریعاً بره صفحه بعدی![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (با هدفی که مطرح کردی مبنی بر "لذت جویی" هم جور در میاد ... )

تصادفا من در بخش زبان همین فوروم هم پاسخ دوستان در زمینه یادگیری زبان رو میدم و اونجا هم دقیقا الگوی مساله همینه ... جالبه که ایندوتا موضوع حداقل در سطح یادگیری شبیه هم هستن ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Haj_Amoo
26-02-2009, 16:13
بايد كم كم شروع كني. بايد از منظومه شمسي شروع كني بعد كم كم بري سمت سايه چا له ها. هر چي از زمين دورتر بشي بايد اطلاعاتت از فيزيك بيشتر بشه. از كتاب هاي كوچك كه نصفشون عكس هست شروع كن بعد كتاب هاب بزرگ تر و توضيحات بيشر. هر چي بيشتر بخوني كنجكاو تر ميشي و ميخواي چيز هاي بيشتري بخوني.
من خودم راهنمايي كه بودم جلد چهارم فيزيك اوهانيان را مي گرفتم مي خوندم! چيزي هم ازش حاليم نمي شد. ولي چون مي خواستم بدونم مي خوندمش.

يحيي فروزنده
26-02-2009, 16:23
آسمان شبم بد نيست كتاب اخترهاي نوين هم خوبه +نجوم به زبان ساده

mohammad.y1993
26-02-2009, 16:30
من جلد اول ، چاپ 61 و جلد دوم چاپ 68 رو دارم ... همونطور که عرض کردم بخش اول بحث رصدی غالبه و بخش دوم هم همونطور که خودت گفتی پر از محاسباته ... عرض بنده چی بود در پست قبلی ؟ ... گفتم این نظر من بوده و نظر یکی دوتا از دوستانی که بهشون معرفی کردم ... بدون استثنا خوششون نیومده بود و برخلاف نظر شما ، من فکر می کنم " این بی انصافی در حق این کتاب ، بعنوان یه مرجع خوبه که بخاطر اینکه ساده به نظر میاد ، از نظرها دور بمونه " (=اونی که تازه کاره ، متوجه نشه و بذارش کنار و اونی که خودش رو وارد می دونه بگه چون "به زبان ساده" اس پس بدردم نمی خوره![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ضمنا دوستمون ظاهرا اخترفیزیک رو می پسنده و خب ، این هم یه دلیل دیگه ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دقیقا بخاطر اینکه یه نفر تازه کاره ، من فکر می کنم مهمه که کتابی رو انتخاب کنه که حتی اگه ساده انگارانه تره ، اما در عوض بیشتر جذبش کنه ؛ چندتا عکس حسابی داشته باشه که طرف مشعوف باشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]، تا اینکه چندتا فرمول داشته باشه که سریعاً بره صفحه بعدی![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (با هدفی که مطرح کردی مبنی بر "لذت جویی" هم جور در میاد ... )

تصادفا من در بخش زبان همین فوروم هم پاسخ دوستان در زمینه یادگیری زبان رو میدم و اونجا هم دقیقا الگوی مساله همینه ... جالبه که ایندوتا موضوع حداقل در سطح یادگیری شبیه هم هستن ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دوباره سلام...

بابا دمت گرم..اينكه نشد...يعني فقط چون روش نوشته به زبان ساده بخواي بگي من كه بلدم پس بي خيال...اين چه طور جستجوي علم هست...در ضمن شما ويرايش 86 رو بگير...خيلي بهتر شده...)

اگه شما براي ياد گرفتن علم دنبال راه ساده ميگردي كه بهتره اصلا بي خيال بشي...مثلا من وقتي آينه تلسكوپ مي تراشيدم به مشكلاتي از قبيل خش افتادنش ميرسيدم كه آدم رو از نجوم سير ميكرد...ولي ناميد كه نشدم... و ادامه دادم...

شما خودت اينو به عنوان يك كتاب كه بخشي از اون آسان هست قبول داري...؟؟؟

خوب پس منم همينو ميگم ديگه...لازم نيست كه شما بياي همه فرمول هاش رو حفظ كني..ولي كتاب خوبي هست براي شروع...

ضمنا دوستمون ظاهرا اخترفیزیک رو می پسنده و خب ، این هم یه دلیل دیگه ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]مي گم اگه اين شد دليل كه خيلي بد تر شد...مثلا نجوم و اختر فيزيك مقدماتي سادس كه دوستمون بخوان ياد بگيرن...

اگر هم كسي مي گه اين سادس ( در صورتي كه خونده ياشش نه فقط از رو اسمش...) خوب بزارش كنار و كتابهاي تخصصي تر رو مطالعه كنه...

اگر هم ميگن سخته...خوب اول از همه اون بخش سختاشو نخونن... شما همون اول اين تاپيك نوشتي كه كتابهاي ايزاك آسيموف رو بخوني...خوب اين كتابها داستانن...مگه نه...؟؟؟ با خوندن داستان كه آدم رصد كردن ياد نمي گيره ...ميگيره :34::34:

راستي اينم يادت نره كه بد نيست شما بدوني مثلا چه طوري فاصله يك ستاره رو حساب ميكنن...مثلا من الان خودم بيشتر فرمول هاي مورد نياز خودم رو در رابط هب ااپتيك تلسكوپ مي دونم...كار سختيم نيست كه....

در ضمن اگر دوستمون اينقدر تازه كارند( تفاوت ستاره و سياره رو نمي دونن) .... كتابهايي مثلا 186 پرسش و پاسخ نجومي و 100 نكته درباره فضا براشون مناسب هست...البته كتابهايي مانند صورتهاي فلكي و نشانه هاي نجومي هم هست...ولي خوب بازم به سطح دوستمون بستگي داره...
البته بنده به نوبه خودم از اين حرفهاي شما استفاده كردم...ممنون :11::11::11:

seymour
27-02-2009, 16:51
دوست خوبم ، شما توجه کردی که ایشون گفتن " سوم راهنمایی هستن " و "سطح اطلاعاتشون بسیار پایینه" ..؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]، بنابراین به نظر من اولویت اینجا اینه که ایشون علاقه شون تضعیف نشه ، تو ذوقش نخوره ، و این ذهنیت واسه اش پیش نیاد که نجوم ، همه اش یعنی فرمول و محاسباتی که بالاتر از سطح ایشونه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (که خب ، خوشخبتانه خود شما هم در پاراگراف آخر به همین درک درست رسیدی[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) .. چون حداقل من خودم در بین اطرافیانم (که میشه فرض کرد اتوماتیک وار خیلی ها از نجوم خوششون میاد ، ولی نمی دونن چطوری علاقه رو پیگیری کنن) زیاده دیده ام که به همین راحتی بی خیال شدن : چون رفتن سراغ منابعی که مناسب حالشون نبوده .. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در ضمن شما فرمودید که "کارای آسیموف داستان هستن" ؛ که اصلا اینطوری نیست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] سری دانشنامه جهان ایشون (نشر فرهنگ اسلامی) حدود 30 جلد درباره نجوم به زبان ساده اس (این ساده اش دیگه واقعیه!) با عکس های بسیار عالی ... کتاب "در جهان علم" ایشون (انتشارات فاطمی) به همین ترتیب ، با زبان ساده حتی وارد بحث نسبیت و کوانتوم هم شده ... و نمونه های دیگه ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mohammad.y1993
27-02-2009, 17:08
خوب...شايد من ايشون رو با خودم مقايسه كردم....آخه من اولين بار با كتاب نجوم به زيان ساده ( كه خواهرم براي خودش گرفته بود) به نجوم كشيده شده بودم...( دوم راهنمايي بودم...)

اما حداقل قبول كنين كه براي اشنايي آسمان و صورت هاي فلكي كتاب خوبي هست...( منم دوم كه بودم فقط از اين بخش و بخش منظومه شمسي سر در مياوردم...)

راستي...بهتره دوستمون اول نره سراغ شاخه مشخصي...بره تمام شاخه ها رو ببينه و بعد بفهمه كه كدوم رو بيشتر دوست داره....

موفق باشيد....