PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تغيير مقدار ميدان مغناطيسي در پست فشار قوي؟

றД ĵ ĭ Đ
14-02-2009, 01:06
آيا مقدار ميدان الكتريكي و مغناطيسي در پست هاي فشار قوي برق (مثلا 230kv) با گذشت زمات تغيير مي كنه؟ در حقيقت آيا ويژگي مثل ولتاژ يا چيزهاي ديگه در طول روز در پست تغيير مي كنه كه ما به تبعش تغيير مقدار ميدان ها رو داشته باشيم؟
ممنون ميشم اگه راهنمايي ام كنيد.

samansat
14-02-2009, 01:11
سلام .ببين دوست من منبع میدان مغناطیسی همان جریان الکتریکی هست که چون جریان الکتریکی به میزان بار بستگی داره و میزان بار هم در طول روز بنا به درخواست مصرف کننده تغییر می کنه پس میدان مغناطیسی ناشی از خطوط هم تغییر می کنه

றД ĵ ĭ Đ
14-02-2009, 01:12
اما تا جایی که من یادم میاد تو جریانات الکترو مغناطیس منبع ولتاژه . حالا شما می فرمایید حتما باز نگاهی می کنم ولی باور کن چیزی که تو چنگ یادمه اینه .

samansat
14-02-2009, 01:17
دوست گرامی من ،
به طور کل میدان مغناطیسی ناشی از میزان ولتاژ خط است . در واقع جریان خط به هیچ عنوان تاثیری در میزان میدان مغناطیسی نخواهد داشت. چرا که در خطوط فشار ضعیف جریان به مراتب بالاتر
از خطوط فشار قوی است ، اما میدان مغناطیسی ایجاد شده در یک سیم حاوی ولتاژ فشار ضعیف به مراتب کمتر از سیم حاوی ولتاژ فشار قوی است .

در ضمن عواملی هستند که میتوانند بر روی میزان قدرت میدان مغناطیسی تاثیر بگذارند.
به عنوان مثال فاصله بین هادی ها ، نحوه قرار گرفتن هادی بر روی گنتری و نوع باسبارها میتوانند این میزان را تغییر دهند . البته این تغییرات بسیار جزئی است و در نهایت تاثیر چندانی در اصل قضیه نخواهد داشت.

موفق باشید

றД ĵ ĭ Đ
14-02-2009, 01:19
ممنون اما فکر کنم این جمله اشتباهه

فشار ضعیف جریان به مراتب بالاتر
از خطوط فشار قوی است ، اما میدان مغناطیسی ایجاد شده در یک سیم حاوی ولتاژ فشار ضعیف به مراتب کمتر از سیم حاوی ولتاژ فشار قوی است .

ین جمله در اصل اشتباه است . اگه همون جریان که در خط انتقال هست رو به خطوط فشار ضعیف ببریم اونوقت جریان به شدت بالا رفته و میدان شدیدا بالا خواهد بود
این چیزی که شما در عمل دیدید به این دلیل هست که توی خطوط توزیع بار کم هست و توی انتقال چون ابار زیاد هست میدان بیشتره
در اصل باید هر دو سیستم رو ( انتقال و توزیع ) تحت شرایط یکسان ( بار مساوی ) مقایسه کرد که چون ولتاژ توزیع کمتره جریانش بیشتر و در نتیجه میدان بیشتری هم داره

samansat
14-02-2009, 01:21
دوست من
عرایض شما در حقیقت بازگو کننده قانون اهم است که ما نیز منکر آن نیستیم .
بله حرف شما کاملاً صحیحه . اگر جریان خط فشار قوی وارد خط فشار ضعیف شود میدان مغناطیسی افزایش میابد . اما در بحث شبکه های قدرت شما تغییرات جریان را در یک سیستم نمیبینید و لذا وجه تمایز خطوط از یکدیگر ولتاژ آنها است .

றД ĵ ĭ Đ
14-02-2009, 01:23
دوست عزيزم :
تغييرات بار به هيچ عنوان به شکل تغييرات جريان خودش را آشکار نخواهد کرد . بلکه شما اين تغييرات را عموماً با تغيير فرکانس و حتي ولتاژ روي خطوط خواهيد ديد . همانطور که اول عرايضم حضورتان عرض کردم در بخش انتقال به خاطر جلوگيري از افزايش تلفات جريان را حتي المقدور پايين مي آورند . لذا شما تغييرات جريان را به هيچ عنوان در خطوط انتقال نخواهيد ديد

samansat
14-02-2009, 01:25
دوست عزيزم :
تغييرات بار به هيچ عنوان به شکل تغييرات جريان خودش را آشکار نخواهد کرد . بلکه شما اين تغييرات را عموماً با تغيير فرکانس و حتي ولتاژ روي خطوط خواهيد ديد . همانطور که اول عرايضم حضورتان عرض کردم در بخش انتقال به خاطر جلوگيري از افزايش تلفات جريان را حتي المقدور پايين مي آورند . لذا شما تغييرات جريان را به هيچ عنوان در خطوط انتقال نخواهيد ديد

دقيقا اين موضوع رو تصذيق مي کنم اگر خاطر تون باشه آزمايشگاه ماشين . وقتي رو ژنراتور بار گذاري ( با افزايش تعداد لامپ ها ) هم افت ولتاژ داشتيم و هم فرکانس که اگه يادتون باشه سنکروسکوپ شروع به گردش مي کرد و براي اين کار مجبور بوديم تحريک ژنراتور رو افزايش بديم .
افزايش بار يعني افت فرکانس و افت ولتاژ که ما تو شبکه هميشه سعي داريم اين دو رو در رنج ثابت و قابل قبولي نگه داريم .