PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عبور کردن انسان یا جسم مادی از دیوار یا موانعی دیگر

کاپیتان رضائی
16-01-2009, 13:24
با سلام
شنیدیم که انسان هم میتونه از اجسام مادی مثل دیوار و یا موانع دیگر عبور کنه.
این مسئله رو سوق دادن به طرف خواص موجی. به گونه ای که مطرح میشه اگه طول موج جسمی با جسم دیگر برابر باشه از هم عبور می کنن. حالا به درستی این قضیه کاری نیست . بنابراین از شما برای بحث و تبادل نظر در مورد موضوع تاپیک دعوت میکنیم تا شک و شبهه از درستی این سخن برطرف بشه
ممنون

Babak
16-01-2009, 18:36
شنیدیم که انسان هم میتونه از اجسام مادی مثل دیوار و یا موانع دیگر عبور کنه.
من نشنیدم تا حالا کسی از دیوار رد شده باشه، جز دیوید کاپرفیلد که اونهم با تکیه بر تکنیک های سینمایی این کار رو کرد.

این مسئله رو سوق دادن به طرف خواص موجی.
به این میگن شبه علم. استفاده از مفاهیم علمی برای واقعی جلوه دادن خرافات، افسانه‌ها و تخیلات. با استفاده از آگاهی های عمومی علمی عامه (علم به زبان ساده )

به گونه ای که مطرح میشه اگه طول موج جسمی با جسم دیگر برابر باشه از هم عبور می کنن
طول موج اجسام؟ موج جرم داره؟ سنگ طول موج داره؟

حالا به درستی این قضیه کاری نیست

من به دانش ایمان دارم، اطمینان دارم که دانش زمانی در آینده توانایی عبور دادن جسمی از جسم دیگر رو پیدا میکنه. علم میتونه این کار رو انجام بده. مثل بسیاری از ناممکن هایی که تا حالا انجام داده و بسیاری از آرزو های دست نیافتنی رو در دسترس قرار داده. اما شبه علم هرگز نمیتونه دستاوردی برای بشر بیاره . همونطور که تا بحال هیچ ابداع اختراع و ... از شبه علم و ضد علم بیرون نیومده.

شعار من:
حتی استاد ترین تله پاتیست های دنیا هم زمانی که میخوان با هم دیگه از راه دور صحبت کنن، از تلفن استفاده میکنن.

کاپیتان رضائی
16-01-2009, 18:44
سوپر مدیر قربونت من هم این تاپیکو زدم چون باورم نمیشد اون مطالب
ممنون که حرف دل مارو گفتی
آخه منم میدونم که طول موج جرم نداره دیگه
اما اینو میدونم که هر شیء از خودش موج ساطع میکنه

saba estakhri
20-01-2009, 20:54
چرا که نه ؟ ایده ی خوبیه ! و واقعا بحث برانگیز !

حامدرضائی
25-01-2009, 20:01
دوستان اگه در این مورد مطلبی چیزی دارید حتما بذارین استفاده کنیم
ممنون:27:

mohammad24
25-01-2009, 23:11
سلام

با علم امروزه ما، خیلی چیزها امکان پذیره یا می تونه امکان پذیر باشه، اما نه در عمل، بلکه روی کاغذ و فقط درون ذهن. شاید این ایده های جالب و دست نیافتنی یا دور از دسترس روزی عملی بشن.
در مورد سوالات یا بهتر بگم شبهاتی که بابک عزیز وارد کردند باید عرض کنم:
بله، طبق مکانیک کوانتومی، هر جسمی یک موج و طول موج وابسته داره که میشه آن را از رابطه ی "دوبروی" (de broglie) استخراج کرد. برای اجسام ماکروسکوپیک (بزرگ مقیاسی) که ما در اطراف خود می بینیم این طول موج بسیار بسیار کوچک تر از آن است که با آشکارسازهای امروزی قابل رویت باشد. این امواج فقط برای ذرات میکروسکوپیک مانند الکترون ها یا ذرات زیر اتمی قابل آشکارسازی هستند.
از طرفی طبق فرمول معروف انیشتین، انرژی و جرم هم ارزند و وقتی یک موج حامل انرژی است می توان به آن جرم معادل نسبت داد.
پس می بینیم تا اینجای کار همه چیز خوب پیش میره. یعنی شما می توانید یک جسم مادی را به یک موج انرژی تبدیل کنید.
همچنین ما می دانیم که اجسام (بیشتر منظورم جامدات است) از شبکه ای اتمی یا مولکولی تشکیل شدند. این اتم ها و مولکول ها دقیقا چسبیده به هم نیستند و فواصلی بین آنها وجود دارد. حالا اگر ما یک جسم را به موج و انرژی تبدیل کردیم، اگر طول موج این موج تولیدی از فاصله ی بین اتم ها کوچک تر باشد، می تواند از لا به لای آنها رد شود و آن طرف جسم آشکار شود (مثل ذرات آردی که می توانند از یک الک خیلی ریز رد شوند)
به نظر می رسه تا اینجای کار همه چیز حل شده. اما اگر این طور بود که من تا حالا یک دستگاه ساخته بودم که من را از دیوار رد کنه!!!
مشکل کجاست؟
به همان مکانیک کوانتمی بر می گردم. یکی دیگه از روابط مکانیک کوانتومی که حتما با آن آشنا هستید یا اسمش به گوشتان خورده، عدم قطعیت هایزنبرگ است. طبق این رابطه وقتی شما در حال تبدیل جرم به موج هستید (و طبیعتا در یک فرآیند برگشتی در حال تبدیل موج به ماده) با عدم قطعیت و خطا و به نحوی گم شدن اطلاعات مواجهید. یعنی به زبان ساده ممکن است آدمی که آن طرف دیوار ظاهر می شود، آأم این طرف دیوار نباشد. مثلا فکر کنید یک آدم ظاهر شود که قلب یا ریه ندارد. این آدم بیچاره جانش را بر سر رد شدن از دیوار گذاشته است.
مساله ی دیگه تبدیل ماده به انرژی است. حالا باید به فرمول جناب انیشتین برگردیم. برای این که ماده به انرژی تبدیل بشه باید با سرعت نور حرکت کنه (مثل همه ی امواج الکترومغناطیسی که می شناسیم) خوب برای شتاب دادن یک جسم تا رسیدن به سرعت نور، طبق نظر آقای انیشتین، ما نیاز به بینهایت انرژی داریم. یعنی کل منابع انرژی زمین هم که جمع شوند، بنده از این طرف دیوار به آن طرف منتقل نمی شوم.
..............
به همین ترتیب اگر بخواهید بحث کنید، مشکلات علمی و فنی زیادی برای عملی کردن این ایده ی جذاب وجود داره.
خوش باشید

855226409
15-02-2009, 14:01
سلام.وقتي معادله شرودينگر را براي مثلا الكترون تحت تاثير يك پتانسيل حل ميكنيم تابع موجي بدست ميايد كه اين تابع موج در خارج از پتانسيل نيزوجود دارد .جالب شد يعني الكترون با احتمالي از پتانسيل ميگريزد كه احتمال ان كم است ولي اين گريز در ازمايش مشاهده شده.مثل ديود تونلي.حال تا بع موجي براي انسان در ان طرف ديوار وجود دارد اما احتمال اين تابع موج تقريبا صفراست.گفته اند اگر انسان از اغاز خلقت تا پايان خود را به ديوار بزند احتمالا يك بار از ديوار عبور ميكند.ولي باز بايد منتظر اينده بود.