PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درخواست آموزش پارتیشن بندی هارد ساتا

vahid_civil
16-01-2009, 12:25
سلام
من میخام یه سیستم با هارد Seegate 500GIG ببندم.
پارتیشن بندی رو بلد نیستم ولی استعداد خوبی دارم !
اول بگید چه حجمی از این هارد رو باید به ویندوز اختصاص بدم و اگه فقط 2 درایو دیگه به جز ویندوز درست کنم اشکال نداره؟
یه آموزش اگه بزارید ممنون میشم.(در حالت صفر که هنوز ویندوز نصب نشده و تازه مادربورد و ... وصل شدن)

M.K_Soft
16-01-2009, 13:25
خوب بهترین روش برای کسی که زیاد وارد نیست استفاده از قابلیت خود ویندوز xp یا vista هست که به راحتی میتونی این کار رو انجام بدی.
مشکل خاصی هم نداره. با بوت سی دی ویندوز xp وقتی بیای بالا و تائید بکنی و برای اینستال ویندوز وارد بشی, ازت میپرسه که روی کدوم درایو نصب کنی. توی گزینه ها اگر قبلا کاری انجام نداده باشی, یک فضای 500 گیگابایتی خام میبینی که پارتیشن بندی نشده.
میتونی با دکمه هایی که خودش در بالا توضیح داده ( برای ایجاد درایو فکر کنم دکمه c ) کار رو شروع میکنی.
اون دکمه رو میزنی و مقدار فضایی که میخوای رو برای درایو ویندوزت تعیین میکنی و بقیه رو هم به هر تعداد و هر حجمی که خواستی ایجاد میکنی و بالاترین درایوت یعنی همون c رو انتخاب میکنی و در ادامه ازت میپرسه که فرمتش کنم یا نه. به نظر من NTFS فرمتش کنی بهتره تا Fat.
با ویندوز ویستا هم تقریبا همینطوره فقط مراحلش یه خورده فرق داره. یعنی بعد از اینکه تعیین کردی ویندوز فول اینستال بشه باید درایوت رو انتخاب کنی. حالا باید یک گزینه که پایین هست به معنی تنظیمات بیشتر رو انتخاب کنی. بعد از انتخاب گزینه های تعیین و فرمت و... در اختیارت قرار میگیره.
اگر هم اینطوری برات راحت نیست میتونی یک درایو با بوت ویندوز بسازی و بعد که نصب شد در داخل ویندوز XP با Patition Magic و در ویندوز ویستا با Partition Manager که بهترین گزینه ها برای هر ویندوز هستند, به تعدادی که میخوای از اون درایو بزرگ بکنی و یه درایو جداگانه درست کنی. البته من راه دوم رو پیشنهاد میکنم هرچند راه اول آسون تره.
در کل چون هاردت خالیه مطمئن باش که هیچ مشکلی به وجود نمیاد. چون اکثرا افراد ناوارد وقتی هاردشون پره و اقدام به پارتیشن بندی میکنن در مواقعی قسمتی یا تمام اطلاعاتشونو میپرونن. مورد شما بهترین گزینه برای یادگیری هم میتونه باشه. پس نهایت استفاده رو هم بکن.
در مورد ساتا و پاتا هم هیچ فرقی در نحوه پارتیشن بندی وجود نداره. فقط رابط و سرعت هارد تغییر کرده که اون هم سخت افزاریه و به نرم افزار مربوط نمیشه.
برای ویندوز هم اگر XP نصب میکنی و داخلش نرم افزار نصب نمیکنی یعنی به طور کامل میگذاریش برای ویندوز, 4 یا 5 گیگ از سرش هم زیاده چون خود ویندوز 1.5 گیگ بیشتر جا نمیگیره.
برای ویستا هم کمتر از 10 گیگ نگذار.
البته این مقدار برای من که نر افزار هامو هم داخل درایو ویندوز نصب میکنم الان 40 گیگابایت برای ویستاست. اکس پی رو هم چند وقتیه که کلا حذف کردم و کاملا هم راضیم.

اگر سوال دیگه ای بود در خدمتم.

vahid_civil
16-01-2009, 13:38
توضیحاتتون خیلی کامل بود.ممنون دوست عزیز.
من xp نصب میکنم و مثل شما هم برنامه هامو تو درایو ویندوز نصب میکنم.
با این حساب 20 تا 40 گیگ فضا میخاد.
پس میتونم 2 تا درایو دیگه ایجاد کنم که حجم هر کدوم 220 گیگ باشه حدودا.
==
من یه هارد ide هم میخام بهش وصل کنم که مال سیستم فعلیمه. (80 گیگ)
کار خاصی که واسه اضافه کردنش نباید انجام بدم؟
===

zodiac
16-01-2009, 13:49
سلام
من میخام یه سیستم با هارد seegate 500gig ببندم.
پارتیشن بندی رو بلد نیستم ولی استعداد خوبی دارم !
اول بگید چه حجمی از این هارد رو باید به ویندوز اختصاص بدم و اگه فقط 2 درایو دیگه به جز ویندوز درست کنم اشکال نداره؟
یه آموزش اگه بزارید ممنون میشم.(در حالت صفر که هنوز ویندوز نصب نشده و تازه مادربورد و ... وصل شدن)
نرم افزار خاصي وجود داره براي ايجاد پارتيشن هاي بزرگتر از حد قبول ويندوز .با اين نرم افزار مي توانيد هارد را به قسمت هاي حجيم تبديل كنيد . گزينه پارتيشن بندي موجود در cd ويندور xp داراي محدوديت پارتيشن بندي براي حجم هاي بزرگ هست و شما ناچار مي شويد هارد خود را به پارتيشن هاي كم حجم و متعدد تبديل كنيد .

vahid_civil
16-01-2009, 14:10
نرم افزار خاصي وجود داره براي ايجاد پارتيشن هاي بزرگتر از حد قبول ويندوز .با اين نرم افزار مي توانيد هارد را به قسمت هاي حجيم تبديل كنيد . گزينه پارتيشن بندي موجود در cd ويندور xp داراي محدوديت پارتيشن بندي براي حجم هاي بزرگ هست و شما ناچار مي شويد هارد خود را به پارتيشن هاي كم حجم و متعدد تبديل كنيد .

حد قبول ويندوز چقدره ؟ یعنی من حتما باید از روش دوم برم واسه پارتیشن بندی؟
(آخه با پارتیشن مجیک خاطره خوبی ندارم!)

M.K_Soft
16-01-2009, 20:24
توضیحاتتون خیلی کامل بود.ممنون دوست عزیز.
من xp نصب میکنم و مثل شما هم برنامه هامو تو درایو ویندوز نصب میکنم.
با این حساب 20 تا 40 گیگ فضا میخاد.
پس میتونم 2 تا درایو دیگه ایجاد کنم که حجم هر کدوم 220 گیگ باشه حدودا.
==
من یه هارد ide هم میخام بهش وصل کنم که مال سیستم فعلیمه. (80 گیگ)
کار خاصی که واسه اضافه کردنش نباید انجام بدم؟
===

خواهش میکنم. خوشحالم که تونستم کمکی کرده باشم.
بله به نظر من همون 30 گیگ رو بذاری خوبه.
اگه هم مثل من از نرم افزار های حجیم تر مثل دایره المعارف انکارتا و لانگمن و فتوشاپ و ... استفاده میکنی یه 10 گیگ دیگه هم روش بزار تا بعدا مجبور نباشی حجمش رو افزایش بدی.
در جواب او دوستمون هم تا جایی که من اطلاع دارم فرمت فایل ntfs توانایی کار با درایو های 4 ترابایتی را دارد. پس درایوهاتو با ntfs فرمت کن تا به جز پشتیبانی از این حجم بالا, از سرعت و امنیت بیشترش هم استفاده کرده باشی.
من خودم الان بزرگترین درایوی که دارم 120 گیگ هست اما در ویندوز ویستا.
هارد ide هم اگه اضافه کنی مشکلی پیش نمیاد فقط به صورت یک درایو یک پارچه اضافه میشه و نمیتونی از اون یه خورده به درایوهای ساتا بدی والا خودش میتونه به چند قسمت تقسیم بشه فقط وقتی با پارتیشن مجیک نگاه کنی, یک درایو اول که شامل همون هارد 500 هست و یک درایو دوم که همون 80 پاتا هست رو میبینی.
در آخر بهت پیشنهاد میکنم که به سمت ویستا بیای چون به نظر من که شخصا تجربه اش کردم واقعا سیستم عامل کاملیست.
مطمئن باش اگه کسی ایرادی ازش میگیره, عدم داشتن علم خودش در اون مورد رو میرسونه.
مطمئن باش تمامی کارهایی که میتونستی با xp انجام بدی با ویستا با قدرت بیشتری میتونی انجام بدی.
حداقل من تا به حال باهاش به مشکلی نخوردم و تمامی کارهام رو هم باهاش به نحو احسن انجام میدم.

h k_pax
08-03-2009, 18:32
M.K_soft عزیز اگه میشه در مورد نصب درایور هارد ساتا هم توضیح بده
ممنون

M.K_Soft
09-03-2009, 00:04
m.k_soft عزیز اگه میشه در مورد نصب درایور هارد ساتا هم توضیح بده
ممنون

نمیدونم منظورت از درایور چیه. حداقل من تا به حال باهاش برخوردی نداشتم.
الان خودم یه هارد 250 و یک 1 ترابایت دارم و در سه تا سیستم عاملم یعنی ویستا و اکس پی و لینوکس اوبونتو, بدون هیچ مشکل و نصب درایوری کار میکنم.

h k_pax
09-03-2009, 00:39
منظورم زمان نصب ویندوزه
ویندوز هاردهای ساتا رو نمیشناسه باید درایورش رو بریزی تو فلاپی
البته خودم امتحان نکردم به همین دلیل خواستم شما توضیح بدین

vahid_civil
09-03-2009, 01:12
منظورم زمان نصب ویندوزه
ویندوز هاردهای ساتا رو نمیشناسه باید درایورش رو بریزی تو فلاپی
البته خودم امتحان نکردم به همین دلیل خواستم شما توضیح بدین

نه نمیخاد. من که اصلا فلاپی دیسک ندارم !

h k_pax
09-03-2009, 11:09
تعجبه!
مطمئنی هاردت ساتاست؟
مین بردت چیه؟

vahid_civil
09-03-2009, 22:51
آزراک twins 1600

هاردم هم 500 ساتا سامسونگ