PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : یه سوال درباره حرکت زمین!!!

dampayi
14-01-2009, 22:52
سلام
چند وقت پیش دوستم از من پرسید به نظر تو تو زمستون فاصله زمین از خورشید بیشتره یا تو تابستون ؟؟
منم خندیدم و گفتم خب معلومه تو زمستون دیگه!! آخه به نظر خیلی تابلو می یومد!
بعد که گفت تو تابستون بیشتره من باورم نمی شد تا کتاب نشونم داد!!!!!!!!:18:
من یه 2 روزی تو هنگ بودم!!!
همیشه فکر می کردم دلیل ایجاد تابستون و زمستون اینه که مدار زمین بیضیه و فاصله زمین تا خورشید متغیر !!!
ولی مثل اینکه دلیلش این نیست!!!!!
دلیلش چیه؟

dampayi
14-01-2009, 22:57
یه سوال دیگه هم داشتم!
این کج بودن زمین (36 درجه 37 درجه نمی دونم چند درجه چی جوریه!)
منظورم اینه که اگه زمین کجه شکلش تو دو طرف خورشید این جوریه /0/ یا /0\ ??
منظورمو متوجه شدید؟

Babak
15-01-2009, 12:48
تاثیر حرکات زمین و تغییر فصول

اگر محور زمین کاملا بر مدار انتقالی عمود بود، تغییر فصول و تغییر طول شبانه روزی پیش نمی‌آمد ولی ثابت بودن جهت محوری و در نتیجه ثابت بودن زوایه تمایل محوری نسبت به مدار حرکت انتقالی سبب می‌گردد که در تابستان در نیمکره شمالی خورشید در حد مدار 23.5 شمالی یعنی مدار راس السرطان به حالت عمودی بتابد و دایره عظیم روشنایی قطب شمال را در بر گیرد ولی قطب جنوب ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ir%2Fmavara%2Fmavara-index.php%3Fpage%3D%25D9%2582%25D8%25B7%25D8%25A8% 2B%25D8%25AC%25D9%2586%25D9%2588%25D8%25A8) در تاریکی به سر برد. در همین حال خورشید در نیمکره شمالی وسط روز در بالای افق ظاهر می‌شود و مقدار انرژی خورشیدی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ir%2Fmavara%2Fmavara-index.php%3Fpage%3D%25D8%25A7%25D9%2586%25D8%25B1% 25DA%2598%25DB%258C%2B%25D8%25AE%25D9%2588%25D8%25 B1%25D8%25B4%25DB%258C%25D8%25AF) که به نیمکره شمالی می‌رسد بیشتر از نیمکره جنوبی است.

در زمستان در نیمکره شمالی وضع برعکس است. خورشید در اوج خود در حد مدار 23.5 جنوب خط استوا به حالت عمودی بر زمین می‌تابد. دایره عظیمه روشنایی قطب جنوب را روشن می‌کند و قطب شمال در تاریکی فرو می‌رود خورشید در نیمکره شمالی در افق پائین ظاهر می‌شود ولی در نیمکره جنوبی در افق بالاست. انرژی خورشیدی در این در این حال بیشتر به نیمکره جنوبی می‌رسد. مدار 23.5 نیمکره جنوبی را راس الجدی می‌گویند.

1:
چند سال قبل در بین دانشجویان دانشگاه تهران یه مجموعه سوال عمومی علمی پخش شد . حدود 92 درصد دانشجوها دلیل تغییر فصل رو مرتبط با فاصله میدونستن. در حالی که تا مقطع دیپلم فکر میکنم حدود 3 یا 4 یار در دروسمون دلیل تغییر فصل رو میخونیم.

2:
شما میتونید مدار زمین رو دایره فرض کنید تا بیضی، مدار زمین یک بیضی به شدت نزدیک به دایره است. شعاع کوچک دایره مدار 147 میلیون کیلومتر و شعاع بزرگ 152 میلیون کیلومتره.

دوستانی که تصور میکنن فاصله زمین با خورسید در ایجاد فصول در ارتباطه باید توضیح مناسبی پیدا کنن که چرا فصل های دو نیمکره شمالی و جنوبی معکوس هستند. الان که ما داریم اینجا یخ میزنیم استرالیایی ها زیر کولر دارن خودشونو باد میزنن.

/0/ اینجوری

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

برای مطالع بیشتر :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

dampayi
15-01-2009, 16:53
آقا خیلی ممنون استفاده کردیم
فقط یه چیزی !!
یه جایی وجود داره که در دو سمت خورشید، بازم نور خورشید با یه زاویه بهش می تابه !!
اون جا زمستون تابستون تعریف نمی شه؟

چند سال قبل در بین دانشجویان دانشگاه تهران یه مجموعه سوال عمومی علمی پخش شد . حدود 92 درصد دانشجوها دلیل تغییر فصل رو مرتبط با فاصله میدونستن. در حالی که تا مقطع دیپلم فکر میکنم حدود 3 یا 4 یار در دروسمون دلیل تغییر فصل رو میخونیم.
خیلی جالب بود

باز هم ممنون که پاسخ دادید!

مرتضی nvcd
16-01-2009, 04:07
یه جایی وجود داره که در دو سمت خورشید، بازم نور خورشید با یه زاویه بهش می تابه !!
اون جا زمستون تابستون تعریف نمی شه؟

با اجازه بابك جان عزيز ...

كجا منظورتونه ؟ ...

dampayi
16-01-2009, 20:13
نمی دونم چی جوری بگم!!
روی شکلی که بابک جان گذاشتند (فصل های روی زمین)! این نقطه چینه افقی رو می بینید ! جایی که به زمین می خوره !
اونجا رو نگاه کنید! حالا فرض کنید سمت چپ یا راست 12 ساعت بگذره ! بازم همون نقطه با همون زاویه ولی در دو طرف !!
ممنون که جواب دادید

مرتضی nvcd
16-01-2009, 21:25
حالا فرض کنید سمت چپ یا راست 12 ساعت بگذره ! بازم همون نقطه با همون زاویه ولی در دو طرف !!
ممنون که جواب دادید

بازم نفهميدم چي شد ... دي:

seymour
16-01-2009, 22:17
یعنی منظورت اینه که باید در اون روز زمستون یا تابستون شروع بشه ؟ ... خب همینطور هم هست دیگه و روی شکل هم که نوشته ...

حالا فرض کنید سمت چپ یا راست 12 ساعت بگذره ! بازم همون نقطه با همون زاویه ولی در دو طرف !!
اصلا ربط گذشت 12 ساعت به این قضیه رو من نفهمیدم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] همینطوری حدسی میگم : نکنه تغییر شب و روز رو با تغییر فصول اشتباه کرده باشی ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] چون 12 ساعت که هیچی ، 112 ساعت هم اگر بگذره ، بازم وقتی سمت راسته نور خورشید با زاویه تندتری می خوره و زمستانه و سمت چپ با زاویه مستقیم تری می خوره و تابستانه ...

dampayi
17-01-2009, 00:31
خب مثل اینکه منظورمو خیلی بد رسوندم!
می خوام بدونم درست فکر می کنم یا نه؟
الان به نظر شما جایی وجود نداره که در دو طرف خورشید، خورشید بهش با یه زاویه بتابه؟
به نظر من اون جایی که گفتم اینجوریه!
اون 12 ساعتم به خاطر این گفتم که زمین بچرخه و تو تصویر دقیقا همون جایی که نشون دادم معلوم بشه و اینکه خورشید داره هم تو تابشتون هم تو زمستون با یه زاویه می تابه!

اگه بد می گم ببخشید!
در کل من جواب سوال اصلیمو گرفتم!
ممنون که جواب دادید!
ولی این برام جالب بود!