PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : توضيحاتي كامل در مورد خرید Pocket PC

WooKMaN
20-01-2006, 14:15
برای اینکه جنبه های مختلف خرید PPC در ایران را بررسی کرده باشم قصد دارم بیشتر از یک پست را به این مساله اختصاص دهم و در دو پست امروز و فردا به بررسی این موضوع در دو جنبه بپردازم: یکی وضعیت فرهنگی و مسائلی که در نگهداری از PPC در ایران پیش می آید و دانستن و توجه به آنها قبل از اقدام به خرید به نظر من ضروری است و دومین پست هم در مورد مدلهای رایج و قیمتهای مختلف و طرز خرید آنهاست. البته سر من و آقای بنایی درد می کند برای اینکه کسی از این دستگاهها بخرد و ما هم لذت ببریم ولی خرید آن را برای همه توصیه نمی کنم! به نوعی اگر حال و حوصله سر و کله زدن با این چیزهای ناشناخته در ایران را دارید سراغ آنها بروید در غیر این صورت نخواهید توانست از این ابزارها استفاده مثبت داشته باشید. خواهشا اگر دنبال کلاس گذاشتن هستید دنبال موبایلهای سبک ، کوچک و گران قیمت بروید نه این دستگاههای پر دردسر!

متاسفانه اکثریت جمعیت کشور ما در مورد PPC و Smart Phone هیچ اطلاعی ندارند ومردم تنها به استفاده از تلفنهای همراه می پردازند و قابلیتهای PPC را هم تنها در گوش دادن موسیقی و دیدن فیلم جستجو می کنند. (البته اگر PPC را دست کسی ببینند و بفهمند که چیست!) همه اینها را نگفتم که آبروی مردم را ببرم ، گفتم که بدانید داشتن چنین ابزاری مشکلاتی هم به دنبال دارد و اگر آدم حساسی هستید و حال و حوصله کشتی گرفتن با این چیزها را ندارید بهتر است کمی صبر کرده و اجازه دهید دیگران خط مقدم را بشکنند! در ضمن خرید این دستگاهها ریسک زیادی دارد چون ممکن است قیمت آنها به یکباره افت کند و ضرر زیادی را به خریدار وارد کند.

در مورد نگهداری از PPC هم باید بدانید که نمی توانید به سادگی تلفن همراه از PPC نگهداری کنید. PPC دارای سایز بزرگ و بعضا وزن زیادتری نسبت به گوشی های تلفن همراه است و نمی توانید آنرا به سادگی جا به جا کنید. قطعات آن در ایران در دسترس نیستند و در صورت آسیب دیدگی فکر نمی کنم در ایران بتوانید آنرا تعمیر کنید. خیلی از مدلها اصلا در ایران گارانتی ندارند. همانطور که قبلا اشاره کرده ام اگر شارژ باطری آن تمام شود محتویات RAM پاک می شود و عملا همه چیز از نو شروع می شود. من خیلی اوقات مجبور هستم شبها بیدار شوم تا PPC را شارژ کنم! از سوی دیگر نرم افزارهایی که برای PPC استفاده می شوند به خاطر نبود کارت اعتباری در ایران به سادگی دردسترس نیستند. البته فکر می کنم ایجاد این سایت به عنوان اولین و تنهاترین مرجع تخصصی این ابزارها گام خوبی در جهت حل این مشکل بوده است.

امّا در مورد خرید فعلا این مقدمه را عرض می کنم که کلا دستگاههای PDA از دو جهت قابل دسته بندی هستند:

1-سیستم عاملی که روی آنها نصب می شود: که سیستمهای عامل رایج Windows ، Palm و Linux هستند. دستگاههای مجهز به سیستم عامل Windows در ایران رایج تر هستند و بیشتر مدلهای موجود در بازار بر مبنای آنها ساخته شده اند. دستگاههای PPC همه از سیستم عامل Windows استفاده می کنند.
2-مجهز به GSM هستند یا نه؟ یعنی می توانند به عنوان تلفن همراه هم استفاده شوند یا خیر؟! که به انواعی که GSM هم دارند PPCPE می گویند که قیمت اینگونه دستگاهها به شکل قابل توجهی بیشتر از مدلهای بدون GSM است. اگر از مدلهای بدون GSM استفاده کنید و تلفن همراه هم داشته باشید به قول آقای بنایی باید دو گوشت کوب را حمل کنید!

برای خرید یک Smart Device فقط به فکر PPC نباشید دستگاههای Smart Phone هم از همین سیستم عاملی که روی PPC نصب است (تنها با کمی تغییر) استفاده می کنند و خیلی از مشکلات دستگاههای PPC که در قسمت قبل اشاره کردم را ندارند .

در مورد مدلها من فقط به بحث در مورد PPC (یعنی PDA های دارای سیستم عامل Windows) می پردازم ، چون در ایران رایج تر هستند و البته کیفیت بیشتری دارند. دستگاههای PPC را بر حسب چند فاکتور مقایسه می کنند: سرعت پردازنده ، حافظه RAM ، کیفیت تصاویر LCD ، کیفیت دوربین ، داشتن Keyboard سخت افزاری و ...

در گروه PPC های بدون GSM مدلهای رایج در کشور ما از دو شرکت DELL و HP هستند. این خانواده دارای سرعت پردازنده بالاتری نسبت به دستگاههای PPCPE (دارای GSM) هستند ولی امکاناتی مثل دوربین را در اختیار ندارند ، اندازه RAM آنها معمولا 64 مگا بایت و قیمت آنها به طور متوسط حدود 300 هزار تومان است. مشهورتین مدل این خانواده Axim X50 (ساخت DELL) می باشد.

در گروه PPC های GSM دار (یعنی PPCPE) مارکهای مختلفی در کشور ما رایج هستند: i-mate ، Qtek ، O2 ، Orange و ... ولی نکته مهم اینجاست که تمام این مدلها در واقع یکی هستند. قطعات سخت افزاری مورد استفاده در این مدلها همه یکسانند و تنها شرکتهای مختلفی آنها را کنار هم قرار داده اند به همین خاطر مدلهای آنها دقیقا یکی است و قیمت نزدیکی هم دارند تفاوت آنها تنها از این نظر است که برخی از این شرکتها نرم افزارهای اختصاصی برای مدلهای خود خریده و روی آنها نصب می کنند. مثلا i-mate نرم افزار Arabizer را روی دستگاههای خود نصب کرده ولی Qtek این طور نیست و باید خریدار خودش این نرم افزار را نصب کند. در حال حاضر 3 مدل از این خانواده در کشور ما رایج هستند که من بر حسب مدلهای i-mate عنوان می کنم ولی مدلهای کاملا مشابه از دیگر شرکتها هم موجودند. یکی i-mate که قدیمی ترین مدل است و یک مدل جا افتاده محسوب می شود دوم i-mate JAM که دارای سایز کوچکتری است و دیگری PDA2K که دارای Keyboard سخت افزاری و کیفیت LCD بالایی است. مدلهای اول و دوم قیمتهای نزدیکی به هم دارند و حدود 650 هزار تومان هستند و مدل سوم حدود 800 هزار تومان قیمت دارد. همه این مدلها دوربین دارند. مدل JAM علی الظاهر برای فارسی نوشتن مشکلاتی دارد ولی دو مدل دیگر با نصب نرم افزار فارسی می شوند. از بین شرکتهای مختلف i-mate در ایران بیشتر جا افتاده و نمایندگی رسمی آنها ، شرکت Fitco است (نماینده گوشیهای Pantech هم هستند) برای خرید PPC در تهران بهترین مکانها به ترتیب مجتمع کامپیوتر پایتخت، مجتمع ایرانیان و خیابان جمهوری اسلامی است.

علاوه بر هزینه های فوق هزینه های جانبی مثل خرید کارت حافظه SD ، و لوح فشرده مجموعه نرم افزارها را هم در نظر بگیرید.

مدلهایی که نویسندگان این سایت از آنها استفاده می کنند هم اینهاست: من و آقای فروتن Qtek 2020 داریم که معادل مدل i-mate است. آقای بنایی که از همه قدیمی ترهستند هم از مدل i-mate استفاده می کنند. آقای احسانی DELL Axim X50 X30 و آقای زینالی که ان شا الله در آینده به جمع ما خواهند پیوست PDA2K دارند و تا جایی که می دانم همه از دستگاههای خود راضی هستند.

+ نکته آخر اینکه از PPC توقع نداشته باشید Laptop باشد. ضمنا این ابزارها چه از نظر مالی چه از نظر استفاده ریسک بالایی دارند که قبول آن با خود شماست.

موفق باشيد ;)

mehdi_mahan
21-01-2006, 23:37
واقعا اگر يكي PPC داشته باشه يه اين مقاله ميخنده! چون اينا يه باطري External و يه باطري Internal دارن! پس هيچوقت اطلاعات با تمام شدن باطري پاك نمي شه!

WooKMaN
21-01-2006, 23:41
به نظر تو يه روز نميرسه كه هم باطري اكسترناله و هم باطري اينترناله شارژشون تمومشه ؟
اون روز همون روزي كه ديگه كسي به اين مقاله نميخنده !!!

mehdi_mahan
21-01-2006, 23:51
:laughing: :laughing: نه مطمئن باش باطري اينترنال حداقل 3 ماه تموم نميشه!
ثانيا : ديگه نصف شب نميخواد از خواب پا شي و گوشيو بزاري تو شارژ كه نكنه اين اطلاعات پاك بشه! :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:

WooKMaN
21-01-2006, 23:57
خوبه خودت ميگي سه ماه !!!
هيچ زماني نيست كه به پايان نرسه
اگه سه ماه يك سال هم باشه دوباره تمومه ميشه
نه ؟؟؟؟؟؟ ;)

WooKMaN
21-01-2006, 23:58
در ضمن من اين مطلب رو از معتبر ترين مجلات تخصصي موبايل گير آوردم
بهتره زياد در مورد اين موضوع كل كل نكني

mehdi_mahan
22-01-2006, 00:09
شماره و اسم اين مجله رو بگو منم بخونم! چرا تو نمي فهمي من چي ميگم؟ من كل نميندازم! به اين ميگن بحث! اين هم واسه تو خوبه هم واسه من! ببين چيا نوشتي! خودت خودتو محكوم ميكني! تو مقاله چاپ كرده بود كه تو شبا از خواب پا ميشي و گوشيتو ميزني به شارژ؟؟؟؟
ثانيا اگر تو از رو مقاله بحث كني من تجربي بحث ميكنم! نزديك يكساله من Imate Jam استفاده ميكنم! پارسال 750000 تومن خريدمش! واقعا يعني تو فكر ميكني يه همچين كارخانه اي كه همچين گوشي توليد ميكنه فكر اينو نكرده كه اگر باطري تموم شه اطلاعات پاك ميشه؟؟؟؟

WooKMaN
22-01-2006, 00:11
آهان پس شما چون از اين مدل داري نميتوني حرف من رو قبول كني
حالا گرفتم چي شد !

WooKMaN
22-01-2006, 00:12
ادامه گفتگو (به قول شما بحث) تا فردا
شب خوش ;)

mehdi_mahan
22-01-2006, 00:18
آقا جون ميگي هر شب ميزني به شارژ! اگه گوشيت امروز باطريش تموم شه و تا سه ماه ديگه (حداقل) نزني شارژ هيچ بلايي به سر اطلاعاتت نمياد! فهميدي حالا؟ .....

WooKMaN
22-01-2006, 22:30
عزيزم اصلا هرچي شما بگي !
ديگه چرا ميزني ؟؟؟؟

soleares
09-08-2006, 16:37
بابا شما دوتا چي ميگيد ووكمن جان يه جورايي درسته اطلعات به زودي و همين طوري پاك نميشن .
البته اگه شما رو قبول نداشتم اسمتون رو اول نمي ذاشتم توي امضاي خودم .