PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل در ساخت مدار تشخیص فاصله مادون قرمز

Nimra
05-01-2009, 21:54
با سلام به اساتید
برای ساخت رویات دنبال یه مدار فاصله سنج رفتم با مادون قرمز
مدار با فوتو دیود مادون قرمز(گیرنده) کار نکرد ولی با فوتو ترانزیستور گیرنده کار کرد ولی بجای اینکه تا فاصله 20 سانت رو تشخیص بده حتی دو سانت هم نمیتونه منظور اینکه با فوتو ترانزیستور قدرت گیرندگی پایین میاد
اگه میشه بگین که چرا با فوتو دیود کار نکرد؟؟آیا باید نوع خاصی باشه
و اینکه چجوری میشه با فوتو ترانزیستور بردش زیاد شه
ممنون
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

jnicou
08-01-2009, 21:12
سلام دوست من .

اگه اشتباه نكنم ، d1 فرستنده هست و d2 گيرنده .

D5 - d7 هم كه همون آلارم فاصله هستن . من فكر ميكنم اين مدار در حالت ايده آل 20 سانت رو تشخيص ميده . در فاصله ي 20 سانتي تا مانع d5 روشن ميشه ، وقتي فاصله كمتر ميشه d6 و d7 به ترتيب روشن ميشن . حالا اين بستگي داره كه اون مانع چي باشه . مثلا اگه شيشه ي بي رنگ باشه بعيد ميدونم تشخيص بده مانع رو . مثلا اگه مانع رنگ كدر داشته باشه ، تشخيص فاصله با مشكل مواجه ميشه .

حالا منظور شما از اينكه ديود گيرنده ( فتو ديود ) كار نكرد ، چيه ؟ يعني مدارت جواب نداد ؟

فتو ترانزيستور رو چجوري جايگزين كردي ؟

Nimra
09-01-2009, 14:45
والا دقیق پایه های فتو ترانزیستور رو نمیشناسم ولی اونجوری که خودم وصل کردم بردش کم شد خیلی کم
حالا فرض کنیم که بخوام با همین فتو دیود معمولی کار کنه
باید نوع خاصی باشه؟؟
چون من به فروشنده گفتم گیرنده مادون قرمز بده(از این مشکی تیره ها داد) که باید کار کنه ولی نکرد
حالا سوالم اینه که باید نوع خاصی باشه که کار کنه یا نه باید با هر فتو دیودی کار کنه؟

Nimra
09-01-2009, 15:04
والا دقیق پایه های فتو ترانزیستور رو نمیشناسم ولی اونجوری که خودم وصل کردم بردش کم شد خیلی کم
حالا فرض کنیم که بخوام با همین فتو دیود معمولی کار کنه
باید نوع خاصی باشه؟؟
چون من به فروشنده گفتم گیرنده مادون قرمز بده(از این مشکی تیره ها داد) که باید کار کنه ولی نکرد
حالا سوالم اینه که باید نوع خاصی باشه که کار کنه یا نه باید با هر فتو دیودی کار کنه؟

jnicou
09-01-2009, 15:56
قاعدتا بايد با همون فتو ديود معمولي كار كنه اين مدار .
فتو ديود انواع مختلفي داره . اما اين مدار بايد با اين نوع كار ميكرد :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Nimra
09-01-2009, 21:55
خب کار نکرد
ممکنه برم از یه جای دیگه ای بخرم کار کنه(منظور اینکه ممکنه فتو دیودهایی که این شکلین یه سری پارامتراشون فرق کنه؟؟ و جای هم کار نکنن)

jnicou
10-01-2009, 00:16
نه مشكل كه اون نميتونه باشه . عجيبه كه چرا كار نكرده .

راستي ، باياسينگ و ولتاژ تغذيه ي فتو ترانزيستور با فتو ديود متفاوت هستش .