PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ارور فن سی پی یو و خاموش کردن ناگهانی

sada
12-11-2008, 15:53
سلام
من یه مشکلی پیدا کردم با این کامپیوترم.و اونم اینه که وقتی سیستم رو روشن می کنم اول یه صفحه میاد چنتا بوق هم میزنه بعد مینویسه cpu fan error! بعد میگه اف 1 بزن تا ادامه بده.بعد ویندوز هم میاد بالا راحت ولی بعد از یه مدت که کار می کنم باهاش سیستم یهو خاموش میشه.
یه چنتا تاپیک هم دیدم همچین مشکلی دارن یه جورایی.آخه من یه ویستا دارم یه اکس پی تو اکس پی وقتی می خوام فیلم اجرا کنم یا بازی یا یه برنامه سنگین همون صفحه آبی میاد ریست میشه.ولی تو ویستا خاموش میشه.
خواستم تو بایوس ولتاژ رم رو ببرم بالا همچین تنظیمی ندیدم.بعد یه دور هم سیستم رو تمیز کردم مخصوصا فن سی پی یو سالم بود .یه چند وقت پیش هم همین مشکل رو داشتم ولی ویندوز عوض کردم یه زمانی نداشتم دوباره مشکل دار شدم.بعد من مانیتور رو عوض کردم یعنی چند اینچ پایین تر گرفتم همون مدل.
مشخصات:
hard : 160 maxtor sata
geraphic : 8400 gs geforce
cpu : intel 3 ghz
motherboard : asus p5kpl_c
ram : 1 gig model ddr2 umax
power : model: logitex atx_600w p4

shahramcat
12-11-2008, 17:25
به دلیل بالارفتن حرارت CPU هست .... شما اول در کیس رو باز کن ببین فن کار میکنه ؟اگر کار میکرد ببین فیش برق فن سی پی یو به کدوم پایه خورده 3 پین یا 4 پین ؟! اگر مادربورد شما 2 تا جای اتصال فن سی پی یو داشته باشه از تو دفترچه دقیق چک کن . رو هر کدوم هست بردار بزار رو اون یکی ..

از تو ستاپ هم باید چک کنی قسمت system health تمام آیتمها رو . اگر تونستی با موبایل هم از این صفحه که گفتم یک عکس بگیر بزار اینجا .

sada
13-11-2008, 13:43
یه 3 پین داره یه 4 پین.اول خورده بود تو 4 پین.الان زدم تو 3 پین.ولی بازم ارور اول رو میده.ولی قبل از اینکه بزنم کیس رو که خوابوندم خواستم بزنم تو 3 پین ولی نزدم دوباره به همون 4 پین که وصل کردم دیگه کار نکرد.
والا من جایی به نام سیستم هلس پیدا نکردم ولی از 2 جا عکس گرفتم ببینم همونه:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

shahramcat
13-11-2008, 23:16
الان تو کدوم هست یعنی الان تو 4 پین هست و کار نمیکنه ؟

تو عکس دومی که سرعت فن سی پی یو اصلا نرده ! یعنی فن متصل نیست !

اصلا فن الان کار میکنه ؟ دمای سی پی یو شما الان بالاس !!!

مراقب باش

sada
14-11-2008, 19:46
الان تو کدوم هست یعنی الان تو 4 پین هست و کار نمیکنه ؟

تو عکس دومی که سرعت فن سی پی یو اصلا نرده ! یعنی فن متصل نیست !

اصلا فن الان کار میکنه ؟ دمای سی پی یو شما الان بالاس !!!

مراقب باش

منم خودم موندم.اینطوری هست که اول که سیستم رو روشن می کنی ریپ فن ریپ میزنه یعنی خیلی یواش و تیک تیک کار می کنه.بعد که ویندوز میاد بالا سرعت که میره بالا درست میشه.الان که دارم تایپ می کنم درست کار می کنه.الان که تو 3 پین هست داره کار می کنه.

shahramcat
14-11-2008, 22:15
منم خودم موندم.اینطوری هست که اول که سیستم رو روشن می کنی ریپ فن ریپ میزنه یعنی خیلی یواش و تیک تیک کار می کنه.بعد که ویندوز میاد بالا سرعت که میره بالا درست میشه.الان که دارم تایپ می کنم درست کار می کنه.الان که تو 3 پین هست داره کار می کنه.

پس گذاشتی رو 3 پین کار کرد به هر حال !

اشکال شاید از فن باشه شما در بیار از پشتش برچسب رو کنار بزن 2 تا قطره روغن بریز توش .....

vivid806
15-11-2008, 01:55
فن مشکل داره اگر دیدی با روش دوستمون کار کرد که احتمال زیاد کار میکنه که هیچ اگر نه فن Lga تو بازار به راحتی پیدا میشه بخر و البته سیلیکون هم بخر خودت میتونی عوض کنی

sada
15-11-2008, 13:39
مرسی از همتون.دیگه امروز رفتم که فن دیگه گرفتم شد 6 هزار تومن.
ولی حالا 2 تا سوال
1- جطوری می تونم قشنگ فن رو تمیز کنم؟
2 - آیا سیستم کولر و خنک کننده به درد من می خوره با اون مشخصات سیستم که گفتم؟ جه مارکی خوبه قیمتش جقدره؟

shahramcat
15-11-2008, 18:07
مرسی از همتون.دیگه امروز رفتم که فن دیگه گرفتم شد 6 هزار تومن.
ولی حالا 2 تا سوال
1- جطوری می تونم قشنگ فن رو تمیز کنم؟
2 - آیا سیستم کولر و خنک کننده به درد من می خوره با اون مشخصات سیستم که گفتم؟ جه مارکی خوبه قیمتش جقدره؟

خوب شما پس رفتی کلا یک فن خریدی ! خوبه ....

فن رو اگر گرد و خاک گرفته میتونی یه صورت حرفه ای با اسپری هوای فشرده پاک کنی مثل Blower هوا رو برعکس جاروبرقی به بیرون میده ! یا محکم فوتش کنی ..... فن رو از هت سینک جدا کن و حالی بهش بده .

همیشه سیستم کولینگ برای هر سیستمی واجب هست . شما با در نظر گرفتن ظرفیت کیس که داری ببین چندتا جای فن داره و به چه اندازه برو براش فن بگیر ..... 8 سانتی یا 12 سانتی .

sada
19-11-2008, 09:33
خوب شما پس رفتی کلا یک فن خریدی ! خوبه ....

فن رو اگر گرد و خاک گرفته میتونی یه صورت حرفه ای با اسپری هوای فشرده پاک کنی مثل Blower هوا رو برعکس جاروبرقی به بیرون میده ! یا محکم فوتش کنی ..... فن رو از هت سینک جدا کن و حالی بهش بده .

همیشه سیستم کولینگ برای هر سیستمی واجب هست . شما با در نظر گرفتن ظرفیت کیس که داری ببین چندتا جای فن داره و به چه اندازه برو براش فن بگیر ..... 8 سانتی یا 12 سانتی .

ممنون
میشه یه مارک خوب هم معرفی کنید؟

shahramcat
19-11-2008, 13:10
فن برای کیس میخای بگیری برو پاساژ ایران و مارک Thermaltek بگیر که عالی و حرفه ای هست .

برای سی پی یو هم همینطور البته cooler master هم عالیه .

m_benz2008
06-12-2009, 06:56
نه cpu و نه fan شما هیچ مشکلی ندارد فقط دقت کن که کابل فن درست وصل شده باشد ( برروی مادربورد نوشته cpu fan و pwr fan که احتمالا شما آنرادر pwr fan وصل کرده اید ) من خودم دقیقا این مشکل را داشتم و از این طریق حل شد .