PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درخواست كمك فوري در حل مسئله(براي بدست آوردن نيرو ي وارد بر اتومبيل در اثر تصادف)؟؟؟؟

p30world user
29-10-2008, 17:41
سلام دوستان درگير مسائله اي هستم كه اگر كمكم كنيد ممنون ميشم...

درضمن اگر نيروهايي كه از قبل تست شده(Crash Test) وجود دارد در اختيارم بگذاريد ممنون ميشوم خودم چيزي پيدا نكردم.مثلا جداولي از قبل تهيه شده باشه كه با سرعت km/h 100 چقدر نيرو وارد ميشود.....

دارم روي طرح مفهومي كار ميكنم و در محاسبات اين قسمت شك دارم .

مسئله
اتومبيلي با جرم 1000 kg و سرعت 100 km/h در حال حركت است (سرعت ثابت هست و شتاب نداريم)
مساحت مقطع قسمت جلوي ماشين كه برخورد ميكند 1700 سانتيمتر مربع هست.
هنگام تصادف 50 سانتيمتر جلوي ماشين مچاله ميشود.

اتومبيل با ديواري برخورد ميكند ، نيروي وارد بر اتومبيل چقدر هست؟

ببينيد خودم تا اينجا پيش رفتم آيا درست است؟

v=100 km/h , 27.77 m/s
m=1000 kg , 1000 000 g
a=1700 cm^2 , 0.17 m^2
------------------------
m*(V-v)=F*(T-t) RESPECT
سرعت بعد از تصادف بايد 0 شود
پس v ميشود 100-
-------------------
زمان از فرمول
v=s/t
بدست مي آيد
t=0.018 second
------------------

آيا نيرو از اين رابطه درست بدست مي آيد؟
1000*-27.77 =f*0.018

Iron
29-10-2008, 18:43
سلام

شما نیرو رو ثابت گرفتید، اما اینطور نیست و بنظر نمیاد که حتی نزدیک به واقعیت هم باشه.

p30world user
29-10-2008, 19:15
خيلي ممنون از جوابتون ...ما موئلفه هاي سرعت ، جرم و بازه زماني رو داريم نيروي وارد بدست مي آيد ...

p30world user
29-10-2008, 19:19
كسي ميتونه دياگرام crash test و نيروي تصادف رو براي من پيدا كند؟

براي مثال به طور تقريبي وقتي تصادف رخ ميدهد چند نيتون نيرو به اسكلت خودرو وارد ميشه؟

به كار بردن فرمول اندازه حركت كه در بالا حل كردم درست هست؟

Iron
29-10-2008, 19:49
نکته اول اینه که رابطه v=s/t برای سرعت ثابت بکار میره. اما پس از برخورد تا لحظه توقف حرکت شتابدار هست. و شما نمی تونید از این رابطه استفاده کنید.
در مورد پست قبلی منظور این بود که تغییرات اندازه حرکت برابره با انتگرال نیرو در dt. شما چون نیرو رو ثابت درنظر گرفتید مقدار انتگرال شده f*t. اما در حقیقت مقدار نیرو ثابت نیست و شما اون انتگرال رو نمی تونید برابر با f*t بگیرید.:41:

p30world user
29-10-2008, 22:07
دقيقا درست ميگيد پس با اين تفاسير نياز به معادله داريم تا بتونيم انتگرال رو حساب كنيم ....حتي اگر اون رو هم حساب كنيم مقدار بدست آمده باز هم با مقداري كه در واقعيت بدست مي آيد فرق ميكند چون در اينجا بحث تنش و كرنش
(مقاومت مصالح) و جنس فلز و مساحت مقطع سپر خودرو و انقال نيرو از مساحت بزرگ سپر به 2 ستون سازه خودرو با مساحت كمتر كه خيلي متفاوت هست و خيلي تائثير ميگذارد هم مطرح مي باشد (همه اين موئلفه ها در اين بازه زماني يعني مسافت 50 cm دخيل هستند) .پس بسيار جاي محاسبه دارد ....خوشبختانه من فقط نيرو در لحظه برخورد رو نياز دارم چون از اون قسمت به بعد طبق سيستم هيدروليكي كه جايگذاري كردم محاسبات رو انجام دادم و فقط به اين نيروي لحظه برخورد نياز دارم پس با اين تفاسير سرعت همان 100 ميشود و زمان صفر ميشود درسته؟
يعني فرمول به اين صورت
m*v=F*t زمان در لحظه 0

Iron
30-10-2008, 11:25
سلام
در حقیقت V سرعت برخورد نیست، بلکه تغییر سرعت هست و ما می دونیم که تغییر سرعت در لحظه شروع برخورد برابر با 100 نیست. t رو هم میشه کوچک درنظر گرفت اما نمیشه اونو برابر با صفر قرار داد.
حقیقتش فکر نمی کنم از این روابط بتونید به نتیجه مطلوب برسید. یحتمل یا باید یه مدلسازی و شبیه سازی کامپیوتری بکنید و یا اینکه از نتایج تحقیقاتی که قبلا با بررسی نتایج شبیه سازی یا انجام تست بدست اومده استفاده کنید.

zahedy2006
30-10-2008, 11:54
سلام
به نظرم ابتدا شما بايد e را تعريف و در نظر بگيريد. كه به صورت انتگرال نيرو از زمان شروع برخورد و تغيير شكل تا تغيير شكل كامل تقسيم بر انتگرال نيرو از زمان عوض شدن تغيير شكل و رسيدن به شكل اول است.

اگر e=1 باشد يعني برخورد كشسان و تغيير شكل نداريم و
اگر كمتر باشد يعني تغيير شكلي رخ داده و
اگر e=0 يعني دو جسم به هم مي چسبند و طبق اصل پايستگي تكانه، اتلاف انرژي در برخورد ناكشسان كامل ماكزيمم مقداري است كه اين اصل اجازه مي دهد

اگر اين e را ساده كنيد خواهيد داشت
e مساوي است با منفي سرعت نسبي بعد برخورد تقسيم بر سرعت نسبي قبل برخورد

توي مثال شما عملا سرعت نسبي بعد برخورد صفر (اگه مانع آزمايشگاهي باشه) و دو جسم به هم ميچسبند.
بقيه اش رو يادم نيست!!

البته اين E كه به شكل سرعت در مياد در برخورد يك بعدي مستقيم هست (زاويه نداشته باشند)

p30world user
30-10-2008, 13:20
جناب زاهدي عزيز از راهنماييتون ممنونم. بيشتر من دنبال فرمولي هستم كه بتونم جدولي تهيه كنم و در سرعت هاي مختلف نموداري تهيه كنم...
اگر دوستان كمك كنند كه جداول از قبل تهيه شده در اختيارم قرار بدهند ممنون ميشم خودم دارم سرچ ميكنم ولي چيزي گيرم نمياد.

حقیقتش فکر نمی کنم از این روابط بتونید به نتیجه مطلوب برسید. یحتمل یا باید یه مدلسازی و شبیه سازی کامپیوتری بکنید و یا اینکه از نتایج تحقیقاتی که قبلا با بررسی نتایج شبیه سازی یا انجام تست بدست اومده استفاده کنید.

درسته من هم به خاطر همين اول پست هم گفتم اگر جداولي از تست برخورد وجود دارد نياز دارم چون دقيق تر هست من مدل سازي كردم و ميتونم آناليز كنم ولي نميتونم اين نيروي تصادف رو با آناليز بدست بيارم به خاطر همين نياز به نيروي تصادف دارم و تست كنم كه اين سيستم هيدروليكي كه نيروي تصادف رو كم ميكندبا اين نسبت كاهنده اصلا موثر هست يا خير به خاطر همين نياز به فرمول يا دياگرامي دارم كه با سرعت هاي مختلف مقايسه كنم.