PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : وظیفه کش در Cpu چیست؟

sinaset
23-10-2008, 13:42
سلام دوستان
یک سوالی برایم پیش اومد که وظیفه کش در Cpu چیست؟
چه کار رو انجام می ده می شه به صورت فنی بگیید
ممنون می شم..

smfr
23-10-2008, 15:15
كش cpu يه حافظه با ظرفيت محدود ولي باسرعت بسيار بالاست كه درون cpu قرار دارد.
cpu براي پردازش ديتاهايي كه از رم دريافت مي كنه نياز به اطلاعتي در مورد اونها داره. پردازنده مياد اين اطلاعات يا احيانا خود dataهارو كه قرار براي مدت مشخصي پردازش بشن رو از رم به حافظه موقتي خودش (cash) انتقال ميده و جون سرعت اين حافظه به مراتب از رم سريع تره تو سرعت پردازش خيلي تاثير داره.
cpuها بسته به مدلشون معمولا چند رديف cash دارن كه L1 ، L2 و L3 نام گذاري ميشن.
سي پي يو هاي اينتل core2duo كه در حال حاضر تو بازار موجوده فقط L1 , L2 دارن وليnehalem از L3 هم بهره ميبره.
در Core2douها L1 با حافظه 128 يا 256Kb به هر هسته اختصاص داده ميشه ولي L2 با حافظه بالاتري مثلا 6MB بين تمام هسته ها به اشتراك گذاشته ميشه.

ببخشيد اگه نتونستم خوب توضيح بدم!

milky way
23-10-2008, 16:11
اصلا انگار این مطلب منتظره تا من بیام توضیحش بدم من که خدایه این مزخرفات.

البته مبحث Cache مبحث خیلی پیچیده‌ای در CPU هست ولی کاری که انجام میده خیلی ساده هست.

ببین CPU اطلاعت رو از رم و هارد تامین میکنه درسته ولی یه مشکلی وجود داره این وسط فکر کنید Ram یه تامین کننده اطلاعات باشه و CPU یک مصرف کننده اطلاعات مسئله‌ای که وجو داره اینه که CPU ها میتونن خیلی بیشتر از اون چیزی که رم برای اونها تامین میکنه مصرف کنن و این یه مشکل بزرگ ایجاد میکنه چون با هر افزایش سرعت کلاک CPU، سیکل های زمانیه CPU از رم و باس کوتاه تر میشه برای همین CPU بعضاً باید تعداد زیادی سیکل زمانی الکی بگذرونه تا رم بتونه درخواستی که CPU ارجاع داده رو انجام بده و اطلاعات بفرسته حالا با هر افزایش کلاکی همینطور رم از CPU عقب میفته و کاملا یه گپ سرعت این وسط به وجو میاد که اصلا جالب نیست.
اینو معمولا با مثال ساده و قابل فهم برای همه کارگاه نجاری و مخزن الوار تشریح میکنن فکر کن CPU یک نجاریه و Ram هم مخزن الواره حالا فکر کن این مخزن الوار همینطور از نجاری دور تر و دورتر بشه، زمان بیشتری طول میکشه تا الوار به نجاری برسه یه راه اینه که بیای از کامیون‌های بزرگ‌تر و بیشتر استفاده کنی با این حال بازم مشکلی که وجود داره اینه که بازم یه گپ زمانی بین وقتی که نجاری سفارش الوار رو میده تا وقتی بخواد سفارشش به الواری برسه طول میشه.
خوب یه راه دیگه‌ای که وجود داره اینه که بیایم یه انبار کوچیکتر الوار بقل همین کارگاه نجاری درست کنیم و آخرین درخواست‌هایی که نجاری فرستاده رو داخل این انبار الوار داشته باشیم؛ این انبار رو میتونیم به کش تشبیه کنیم بدون شک یه انبار کوچیک و نزدیک خیلی میتونه کار ساز باشه و سریع میتونی درخواست الوار رو از داخلش برداری تا زمانی که نوع الواری که میخوای دیگه در داخل انبار کوچیک موجود نباشه اونقت مجبوری به انبار بزرگه که فاصله زیادی هم از کارگاه داره بری و این خیلی بده چون باید کارگاه رو هوا همین طور بمونه تا کامیون ها برن و الوار ها رو بیارن.

این انبار کوچیک رو میتونی کش L1 در نظر بگیری یه حافظه بسیار سریع و البته گرون قیمت (از نظر ساخت نسبت به Ram) که در خوده CPU هم قرار داره و به سرعت CPU میتونه اطلاعات لازم رو از توش بگیره.

ولی خیلی وقتا اطلاعاتی که میخوای داخل کش L1 موجود نیست و باید بری از Ram بیگری، این اطلاعات رو اصطلاحا بهش Cache Miss میگن و خوب برای گرفتن اطلاعات از رم تاخیر و لتنسی مجددی وجود داره که قابل توجه هم هست.
خوب میان چیکار میکنن، دوباره میگن ما بازم کش اضافه کنیم، البته میشه بجایه اینکار کش L1 رو بزرگتر کرد ولی این کار صرفه اقتصادی نداره و هزینه زیادی داره در مثال کارگاه نجاری میشه گفت هزینه اجاره یا خرید انباری در شهر نزدیک به کارگاه بسیار زیاده ولی میشه در فاصله دورتر و حتی خارج شهر انبار دیگه ای با هزینه کمتر فراهم کرد که همون کش L2 هست، کش L2 در اصل همون اطلاعات داخل کش L1 رو داره به اضافه یسری اطلاعات اضافی کلا این حافظه‌ها با هم رابطه سلسله مراتبی دارن و ... خوب تاخیر و زمان دسترسی بیشتری نسبت به L1 داره ولی در عوض بزرگتره.

این تا اینجا اگر حسش بود بقیشم بعدا میگم ولی اصل مطلب همین بود.

sinaset
23-10-2008, 19:16
سلام دوستان
خیلی خیلی ممنون
بحث خیلی خوب بود
ادامه می دیم
خوب نتیجه می گیریم که که کش رابط ببین سی پی یو و رم است
و اطلاعات رو ببین این دوتا رد و بدل می کنه
حالا چندتا سوال پیش میاید
اول این که چه اطلاعاتی رو رد و بدل می کنه ( ایا منظور شما این که کلیه اطلاعات رو ببین هم رد و بدل می کنند)
و اگر کلیه اطلاعات رو رد و بدل می کنند پس سی پی یو اینجا چه کار است ؟
البته من یه بوی ها بردم
من فکر کنم به خاطره این که
اول کش اطلاعات ببین رم و سی پی یو رو ردل و بدل می کنه و دوم سی پی یو عمله محاسباتی رو انجام می ده ..

اگر می شه خودتون توضیحات تکمیلی رو بفرمایید ممنون می شم ..

milky way
23-10-2008, 19:36
سلام دوستان
خیلی خیلی ممنون
بحث خیلی خوب بود
ادامه می دیم
خوب نتیجه می گیریم که که کش رابط ببین سی پی یو و رم است
و اطلاعات رو ببین این دوتا رد و بدل می کنه
حالا چندتا سوال پیش میاید
اول این که چه اطلاعاتی رو رد و بدل می کنه ( ایا منظور شما این که کلیه اطلاعات رو ببین هم رد و بدل می کنند)
و اگر کلیه اطلاعات رو رد و بدل می کنند پس سی پی یو اینجا چه کار است ؟
البته من یه بوی ها بردم
من فکر کنم به خاطره این که
اول کش اطلاعات ببین رم و سی پی یو رو ردل و بدل می کنه و دوم سی پی یو عمله محاسباتی رو انجام می ده ..

اگر می شه خودتون توضیحات تکمیلی رو بفرمایید ممنون می شم ..
پست منو دقیقتر بخونی متوجه میشی CPU هم کارش محاسبست .

sinaset
25-10-2008, 12:02
پست منو دقیقتر بخونی متوجه میشی CPU هم کارش محاسبست .
سلام دوست من

می شه به صورت فنی بگیید خودتون
که اطلاعات ببین رم و سی پی یو چطوری رد و بدل می شه ایا به وسیله کش هست یا خود رم یا سی پی یو

و
بعد
L1
L2
L3
سرعتاشون چنده
و سوال بعدی L1 گیرونتر از l2 , l3 هست؟
و l2 گیرونتر از l3
می شه یک توضیحی بفرمایید:10::11:

sinaset
25-10-2008, 20:24
سلام دوست من

که اطلاعات ببین رم و سی پی یو چطوری رد و بدل می شه ایا به وسیله کش هست یا خود رم یا سی پی یو

و
بعد
L1
L2
L3
سرعتاشون چنده
و l2 گیرونتر از l3
سلام دوستان
کسی پیدا نشود پاسخ بده
با تشکر..:11:

milky way
26-10-2008, 03:12
سلام دوست من

و
بعد
L1
L2
L3
سرعتاشون چنده
و l2 گیرونتر از l3
بازم من باید جواب بدم مثل اینکه :27: من که خدایه این مزخرفات :27:.
من مسائل رو خیلی ساده شده میگم چون اگر بخواین خیلی دقیق واردش بشین خیلی مسائل سخت و پیچیده هست و از دانش منم خارج خیلی چیزارو هم یادم نمیاد اگر خیلی از این چیزها خوشت میاد برو VLSI بخون یا فوق، معماری کامپیوتر، همش از همین چیزاست ولی خوب خیلی علمی‌تر و دقیق‌تر و البته کلی مزخرفات دیگه.
کلا در مینبورد چه اینتل چه AMD این باس‌ها هستن که اطلاعات گنده رو منتقل میکنن، اینو تو ذهنتون داشته باشن تا ادامه رو بگم.
تو اینتل (و معماری‌های قدیمی‌تره AMD و کلا معماری‌های قدیمتر) اطلاعات از CPU توسط FSB به NorthBridge مینبورد میره در NorthBridge مموری کنترلر وجود داره (البته در معماری های اینتل تا الان) بعد از طریق Bus مموری به NorthBridge، اطلاعات به مموری میره همین اتفاق برعکسشم میفته یعنی دو طرفست؛ یک BUS دیگه هم وجود داره از NorthBridge که به کارت گرافیک میره و یه باس داخلی هم وجود از NorthBridge به SouthBridge و ... در اصل تو معماری اینتل چه اطلاعات مموری و چه I/O از طریق FSB منتقل میشه و حتما میدونی که FSB رابطه مستقیم با فرکانس CPU داره در اصل فرکانس CPU از ضرب FSB در یه مضربی که همون Multi باشه بدست میاد که FSB هم رابطه مستقیمی با Bus رم داره؛ قبلا‌ها این Bus رم باید با FSB پردازنده یکی یا متناسب میبود ولی الان دیگه میتونه متناسب هم نباشه یعنی مثلا تناسب 3/4 داشته باشه این نوع سیستم‌ها رو نا هماهنگ یا غیر‌هم زمان میگن.

ولی تو معماری AMD یک Bus مستقیم به Memory متصل هست چون مموری کنترلر در AMD در داخل CPU هست و دیگه برای دسترسی به مموری نیازی به مراجعه به NorthBridge نیست و یه Bus دیگه به NorthBridge متصله که اون باس رو HyperTransport میگن (که در اصل یک تکنولوژِی است که توسط یه کنسرسیوم ساخته شده برای دسترسی سریع و نقطه به نقطه بین اجزا در کامپیوتر هاست که البته مربوط به AMD نمیشه فقط در اصل یه تکنولوژِی هست که توسط خیلی شرکت ها استفاده میشه و استفاده های زیادی داره که حالا بحث در موردش زیاده) در اصل HyperTransport تو معماری AMD کار نقل انتقالات I/O رو بعهده داره که ورژنهای مختلفی هم داره تا 3.1 مثل اینکه داره که هر کدوم سرعت بهتر شده و...

اینکه چرا در اینتل مموری کنترلر رویه CPU نیست (که البته اینتلم دیگه از Nehalem مموری کنترل رو اورده داخل) و در NorthBridge ولی در AMD هست، دلایلی داره. خوب مموری کنترلر در NorthBridge باعث تاخیر دسترسی به مموری میشه، که در معماری AMD خیلی خیلی کمتره این تاخیر. ولی از دلایل مموری کنترلر خارجی اینه که خوب وقتی مموری کنترلر داخل CPU باشه اگر مموری با تکنولوژی جدیدتر و سریعتر بیاد شما باید معماری CPU رو تغییراتی بدی ولی اگر رو مینبورد باشه شما فقط NorthBridge رو تو مینبورد تغییر میدی این یه دلیلش هست (برای همینه که AMD هر زمان نوع مموری جدیدی مثل DDR3 میاد دهنش صاف میشه و باید تقریباً یه معماری جدید بده). یه دلیل دیگش اینه که اینتل مقدار زیادی کش تو CPU میزاره که نیاز به مموری کنترل داخلی رو کم میکنه و دلیل دیگش که شاید مهمترین دلیل باشه محدودیت تکنولوژیکی بوده گذاشتن مموری کنترلر تو CPU با تکنولوژی های ساخت CPU امروزی (دیروزی در اصل) مثلا 65 نانومتر یا 95 باعث بزرگتر شدن CPU میشد و این یعنی استفاده از سیلیکن بیشتر و تولید کمتر CPU که جالب نیست ولی خوب الان با تکنولوژِی 45 نانومتری مثل اینکه اینتل تونسته این مشکل رو هم رفع کنه برای همین تصمیم داره مموری کنترل از نوع DDR3 رو تو پردازندهای Nehalem بزاره.

این سوال اولتون تا جایی که حسش بود سعی کردم خیلی کلی و کامل باشه سوال دومتون رو هم بعد حسش بیاد جواب میدم فقط اینو بگم کش از حافظه‌هایی نوع Static Ram ساخته میشن که سلولها در Static Ram از 6 ترانزیستور ساخته شدن در حالی که تو Dram (رم‌های معمولی) 2 تا هست (البته اینو شک دارم دقیقا یادم نیست الان)؛ که اینجوری یعنی شما اگر بخواین 4 کیلوبایت اطلاعات داشته باشین 4*1024*6*8 تا ترانزیستور نیاز دارین و یه تعدادی هم برای گیت های لاجیک میخواین تازه، که همین قیمت تموم شده این نوع رم‌ها رو زیاد میکنه. اینم یادم رفت اضافه کنم که، Static Ram ها خاصیتی که دارن اینه که مثل Dram ها Refresh نمیشن.

Amir312
27-10-2008, 00:49
این سوال واقعا پیچیدست و البته اقای "milky way ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])" خوب جواب دادند ( واقعا حوصله کرده اینها را نوشته ، من حوصلش را نکردم !!!) ولی خیلی ساده میشه گفت که cpu اطلاعات را بسته به این که چه اهمیتی داشته باشند تقسیم بندی میکنه ، البته سی پی یو که نه بلکه برنامه نویسی یک برنامه خاص با استفاده از فایل های سیستم عامل با سخت افزار ارتباط برقرار میکنه و بر این اساس میتونه پردازش خودش را انجام بده ، در کل از کند ترین به سریع ترین حافظه میشه رده بندی زیر را داشت :
هارد دیسک ( Page file)
رم
کش l3
کش L2
کش L1
البته به نظرم این موضوع اومد که بعضی از نرم افزار ها بسیاری از اعمال محاسباتی را به صورتی انجام میدهند که نیاز به کش بالا هست و البته بعضی از نرم افزار ها نیاز به رم بالا تری دارند ، مثل یک نرم افزار واحد مثل مایا ، در حالت رندر نیاز به رم بالایی داره ولی در حالت کار و ساخت تصویر کش بالا تاثیر بالایی در کارکرد اون ایجاد میکنه و دلیل اون محاسبات ریاضی زیادی که در این حالت پیش میاد ولی در حالت رندر چون محاسبات انجام شده و نیاز به ساخت تصاویر میره و ابته هر تصویر ابتدا در رم ساخته میشه و بعد به هارد دیسک انتقال پیدا میکنه پس کش به اندازه محیط کاری مفید نیست ،
در معماری های قدیمی ، نرم افزار باید منتظر پر شدن کش و خالی شدن ان در یک سیکل داده میموند و این برای سی پی یو مثل 3.2 2m باعث میشد که حتی در نرم افزار های کوچیک این پردازنده که در زمان خودش خیلی قوی بود کند عمل کنه ولی در حال حاضر پردازنده میتونه با اختصاص کش مورد نیاز هر برنامه سرعت اجرای اون برنامه را بالا ببره و البته یا باقی کش را خاموش کنه ( برای هدر نرفتن انرژی ) و یا با اختصاص به برنامه های دیگه انجام کارهای مختلف را به راحتی امکان پذیر کنه ، در آخر باید بگم موضوع واقعا پیچیدست و اطلاعات ما هم ناقص!!!

mmsm
03-09-2009, 10:15
یه سوال فنی کش در سرعت رندر گرفتن از کارها در تری دی مکس و مایا و ... تاثیر داره ؟

Kianoosh
03-09-2009, 12:43
یه سوال فنی کش در سرعت رندر گرفتن از کارها در تری دی مکس و مایا و ... تاثیر داره ؟

اهل فن نیستند من جواب میدم :دی

بله!

amir_dre
03-09-2009, 14:00
در زمینه کانورت فایل های صوتی تصویری چه طور مثلا دی وی دی به دایوایکس
با حداکثر فشردگی کش تو این مورد چه تاثیری داره؟

فاطمه ذبيحي
04-09-2009, 00:02
در انجام همزمان چند كار ،برنامه هاي ويديويي ، برنامه هاي سنگين گرافيكي، برنامه هاي پردازشي سنگين هست كه كش بالا خودشو نشون مي ده ولي در حالت عادي شايد شما تفاوت محسوسي بين 4 مگ كش با 6 مگ يا 8 و حتي 12 مگ احساس نكنيد.
البته كش يكي از عوامل قدرت پردازنده در كنار ساختار و فركانس پردازنده و تعداد هسته ها و... محسوب ميشه
البته كش اوليه اهميتش بيشتره چيزي كه يكي از نكات قوت پردازنده هاي amd است.

BZ7
04-09-2009, 13:32
در انجام همزمان چند كار ،برنامه هاي ويديويي ، برنامه هاي سنگين گرافيكي، برنامه هاي پردازشي سنگين هست كه كش بالا خودشو نشون مي ده ولي در حالت عادي شايد شما تفاوت محسوسي بين 4 مگ كش با 6 مگ يا 8 و حتي 12 مگ احساس نكنيد.
البته كش يكي از عوامل قدرت پردازنده در كنار ساختار و فركانس پردازنده و تعداد هسته ها و... محسوب ميشه
البته كش اوليه اهميتش بيشتره چيزي كه يكي از نكات قوت پردازنده هاي amd است.
دوستان عزیز معمولا در خود ویندوز از کش پردازنده کامل استفاده نمیشه ! مثلا من رفتم نگا کردم یه قسمت هست توی رجیستری که این کش رو تعیید میکنه که سیستم عامل چقدر از اون رو استفاده میکنه !
256 کیلوبایت استفاده میکرد
من که 2 مگابایت داشتم به این مقدار تغییرش دادم به تغییرات محسوسی دیدم !
در بازی Burnout Paradise بازی بعضی مواقع افت فریم پیدا میکرد ! که بعد از انجام این تغییرات خیلی خیلی کمتر شد ! و همچنین در ویندوز 7 نسخه 7100 موقعی که سیستم عامل تازه میومد بالا در ثانیه های اول از پردازنده بین 98 تا 100 درصد استفاده میشد ( ربط به برنامه های استارت آپ داره این که توضیح نمیخواد :31:) اما بعد از تغییر در سایز مورد استفاده کش این مقدار بین 90 تا 94 درصد کم شد !
برای انجام اینکار برید به رجیستری و به این قسمت برید :
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management
بعد در این قسمت یه رکورد هست به اسم secondleveldatacache
که اون رو باید باز کنین اگر 0 بود یعنی داره از 256 کیلوبایت از کش استفاده میکنه !
اگه میخواین بیشترش کنین باید اول بدونین مقدار کش پردازنده شما (سطح 2) چقدره
در صورتی که میدونین این اعداد رو جای 0 وارد کنین :
اگر 0.2 باشد عدد 0 ( به صورت پیش فرض 0 است)
اگر 0.5 باشد، عدد 200.
اگر 1 باشد، عدد 400.
اگر 2 باشد، عدد 800.
اگر 3 باشد،عدد 1200
اگر 4 باشد، عدد 1600.
اگر 6 باشدعدد 2400
اگر 8 باشد،عدد 3200.
اگر 12 باشد عدد 4400

اگه بیشتر وارد کنین شنیدم ممکنه به پردازنده آسیب بزنه دقیق اطلاعی ندارم ...
بعد یه بار reset کنین سیستم رو تا تغییرات هم اعمال شه
این تغییرات وقتی قابل مشاهده هستش که شما یه سی پی یو مثلا با 6 مگ کش داشته باشین و اون مقدار هم روی 0 باشه و هنگام تغییر اون به 6 مگابایت تغییرات خیلی خوبی رو مشاهده میکنین !

فاطمه ذبيحي
04-09-2009, 14:53
ظاهرا تغيير مقدار بهره برداري ويندوز از كش به هنگام بالا اومدن از طريق رجيستري غير استانداردو چيزي تو مايه هاي اوركلاكه

Lord_theOne
04-09-2009, 20:47
يك نكته ديگه كه بعضي ها فراموش مي كنند
مثلا CPU 9550 اين مدل 12 مگابايت كش دارد
اما هر هسته اين پردازنده فقط مي تواند از 3 مگابايت استفاده كند
مثله مدلهاي I7 نيستند كه اين مقدار رم را Share كنند و هر هسته مي تواند به مقدار لازم از كش استفاده كند محدوديتي مثله مدلهاي پايينتر ندارد

فاطمه ذبيحي
04-09-2009, 23:46
البته اگر چه كور تو ها كش 3 ندارن اما فكر كنم اين قابليت رو دارن كه در مورد لزوم يك هسته بتونه از همه كش به صورت يك پارچه استفاده كنه

Lord_theOne
05-09-2009, 00:07
فقط Nehalem مي تواند از كشها استفاده كند مثلا يك هسته مي تونه از كش بصورت نامحدود استفاده كند
اما بقيه مدلها نمي توانند براشون تعريف شده هر هسته چقدر كش استفاده كند

sepinood1
05-09-2009, 00:39
البته اگر چه كور تو ها كش 3 ندارن اما فكر كنم اين قابليت رو دارن كه در مورد لزوم يك هسته بتونه از همه كش به صورت يك پارچه استفاده كنه

درسته کور تو هم می تونه از حافظه ی کش به صورت اشتراکی استفاده کنه !!!

فاطمه ذبيحي
05-09-2009, 00:59
در پردازنده های مبتنی بر معماری Core تكنولوژي intel Advanced Smart Cache گنجانده شده است این تکنولوژی موجب شده تا کش پردازنده های دو هسته ای مبتنی بر معماری Core با همدیگر

ادغام شوند و یک حافظه کش یکپارچه را ایجاد کنند . بنابراین در پردازنده های مبتنی بر این معماری ، کارایی به دلیل کاهش زمان دسترسی به حافظه کش و همچنین عدم کپی اطلاعات یکسان در حافظه های کش افزایش پیدا کرده

است . البته اين قابليت در cor i 7 به دليل وجود كش 3 بهينه شده تر است اما اگه به سايت اينتل مراجعه كنيم در قسمت كور تو ودر بخش Features and benefitsاين قابليت رو براي كور تو ها

هم ذكر كرده است ;اين عبارت اينتله:
Get higher-performance, more efficient cache subsystem enabled by Intel® Advanced Smart Cache,

optimized for multi-core and dual-core processors

qaflan
06-09-2009, 13:12
با تشكر از اطلاعات مفيدتون
ميخواستم ببينم cpu با اين مشخصات تو بازي كردن مشكل ايجاد ميكنه يا نه
p8700 2.53Ghz 3Mb 1066
با اين كارت گرافيك ati 4650 1gig dedicated
در ضمن لپ تاپه

Kianoosh
06-09-2009, 14:26
با تشكر از اطلاعات مفيدتون
ميخواستم ببينم cpu با اين مشخصات تو بازي كردن مشكل ايجاد ميكنه يا نه
p8700 2.53Ghz 3Mb 1066
با اين كارت گرافيك ati 4650 1gig dedicated
در ضمن لپ تاپه

مشکلی که ایجاد نمی کنه ولی در کل متوسط - هست برای گیمینگ ...

فاطمه ذبيحي
20-09-2009, 11:58
[يخواستم ببينم cpu با اين مشخصات تو بازي كردن مشكل ايجاد ميكنه يا نه]
براي يك لپ تاپ خوبه و مي شه خيلي از بازيها مثل COD4 رو باهاش انجام داد

Kianoosh
20-09-2009, 19:48

کلمه خوب و اجرا کردن نسبی هست....

Kianoosh
20-09-2009, 19:57

کلمه خوب و اجرا کردن نسبی هست....

iMbaQ_SiR
24-09-2009, 23:28
با عرض سلا م خدمت دوستان عزیز.امید وارم شادو سر حال باشید.
ی سوال داشتم که ذهنمو مشغول کرده.

من خودم ی CPU i7 920 دارم ولی همون طور که می دونید این Cpu 2.62 mh هست. می خواستم بدونم پس چه طور این cpu تو Benchmark قوی تر از core dou qude 9550 عمل میکنه با این که 9550 فک کنم 3 یا 3.2 mh هست؟
این به خاطر قابلیت cash هاش هست؟
دوستان لطف کنید جواب بدید یا سایت خوبی در این ضمینه یا کتاب خوبی که به صورت خلاصه و مفید ، تا کید دارم دوستان که خلاصه و مفید با شه رو معرفی کنن اگه حس تایپ ندارن.
با تشکر.

iMbaQ_SiR
03-10-2009, 00:00

من خودم ی CPU i7 920 دارم ولی همون طور که می دونید این Cpu 2.62 mh هست. می خواستم بدونم پس چه طور این cpu تو Benchmark قوی تر از core dou qude 9550 عمل میکنه با این که 9550 فک کنم 3 یا 3.2 mh هست؟
دوستان لطف کنید جواب بدید یا سایت خوبی در این ضمینه یا کتاب خوبی که به صورت خلاصه و مفید ، تا کید دارم دوستان که خلاصه و مفید با شه رو معرفی کنن اگه حس تایپ ندارن.
با تشکر.

کسی نیست جواب من و بده؟ یعنی این سوال این همه تخصصی بود؟

amir200812
03-10-2009, 18:44

با تشکر.
سلام
اولا mh یعنی چی؟ احتمالا منظورت MHz هست! که این باشه اشتباه نوشتی! چون 2.6 GHz هست! هزار برابر کمتر نوشتی!:31:
عزیز کور 2 کواد که 4 هسته ای هستند نسل قبل سی پی یو های اینتل هست! کور ای 7 نسل بعدی هست! طبیعی هست قدرتش بیشتر باشه(البته من خودم تست نکردم)
کور ای 7 کش سطح 3 داره! حافظه 3 کاناله داره! سوکت 1366 هست! همه چی فقط خود سی پی یو نیست!

iMbaQ_SiR
03-10-2009, 22:27
سلام
اولا mh یعنی چی؟ احتمالا منظورت MHz هست! که این باشه اشتباه نوشتی! چون 2.6 GHz هست! هزار برابر کمتر نوشتی!:31:
عزیز کور 2 کواد که 4 هسته ای هستند نسل قبل سی پی یو های اینتل هست! کور ای 7 نسل بعدی هست! طبیعی هست قدرتش بیشتر باشه(البته من خودم تست نکردم)
کور ای 7 کش سطح 3 داره! حافظه 3 کاناله داره! سوکت 1366 هست! همه چی فقط خود سی پی یو نیست!

دست درد نکنه.بازم شما ....:10:

دوست عزیز آخه این جوری شنیدم که میگن سرعت کار CPU به گیگا هرتزش بستگی داره ...
ولی مصلا i7 920 با گیگاهرتز 2.66 تو بنچ ما رک ها قوی تره تا AMD Phenom™ II X4 Quad-Core 955 -
lHDZ955FBGIBOX - 3.2GHz - 6MB

میشه بگید چرا؟
بخا طره اینه که i7 L3 داره؟ سوکت که گفتین چه نقشی داره؟

amir200812
04-10-2009, 00:30
دست درد نکنه.بازم شما ....:10:

دوست عزیز آخه این جوری شنیدم که میگن سرعت کار CPU به گیگا هرتزش بستگی داره ...
ولی مصلا i7 920 با گیگاهرتز 2.66 تو بنچ ما رک ها قوی تره تا AMD Phenom™ II X4 Quad-Core 955 -
lHDZ955FBGIBOX - 3.2GHz - 6MB

میشه بگید چرا؟
بخا طره اینه که i7 L3 داره؟ سوکت که گفتین چه نقشی داره؟

خوب تا یک حددی این حرف درست هست! ولی نه همیشه! یعنی عوامل دیگهای هم دخیل هستند!
اگه اینطور بود یک سی پی یو اینتل پنتیوم 4اینتل با فرکانس 3600 مگاهرتز باید بی رغیب بود! ولی نیست! خیلی راحت از یک سی پی یو 2.5 دو هستهای شکست میخوره!

فرکانس هسته در کنار معماری و تکنولوژی ساخت مهم هست! سرعت و کیفیت رسوندم اطلاعات به سی پی یو مهم هست! همون رم 3 کناله خیلی مهم هست! و خیلی چیزهای دیگه!
مثل این هست که شما میگید در یک ماشین مهم ترین چیز قدرت موتور هست!
پس وقتی روی یک پیکان مدل 60 یک موتور فورد موستانگ با قدرت 450 اسب نصب کنید باید بتونه با خود فورد موستانگ رقابت کنه!!!؟ ولی نمیتونه تو اولین پیچ چپ میکنه!(البته اگه به اولین پیچ برسه)
سی پی یو هم مثل همین هست! فرکانس هسته به تنهایی مهم نیست! در کنار مشخصات دیگه مهم هست!

iMbaQ_SiR
04-10-2009, 12:11
خوب تا یک حددی این حرف درست هست! ولی نه همیشه! یعنی عوامل دیگهای هم دخیل هستند!
اگه اینطور بود یک سی پی یو اینتل پنتیوم 4اینتل با فرکانس 3600 مگاهرتز باید بی رغیب بود! ولی نیست! خیلی راحت از یک سی پی یو 2.5 دو هستهای شکست میخوره!

فرکانس هسته در کنار معماری و تکنولوژی ساخت مهم هست! سرعت و کیفیت رسوندم اطلاعات به سی پی یو مهم هست! همون رم 3 کناله خیلی مهم هست! و خیلی چیزهای دیگه!
مثل این هست که شما میگید در یک ماشین مهم ترین چیز قدرت موتور هست!
پس وقتی روی یک پیکان مدل 60 یک موتور فورد موستانگ با قدرت 450 اسب نصب کنید باید بتونه با خود فورد موستانگ رقابت کنه!!!؟ ولی نمیتونه تو اولین پیچ چپ میکنه!(البته اگه به اولین پیچ برسه)
سی پی یو هم مثل همین هست! فرکانس هسته به تنهایی مهم نیست! در کنار مشخصات دیگه مهم هست!

دست شما درد نکنه دوست عزیز، ولی من می خوام جواب تخصصی تر با شه.
من می دونم چیزها ی دیگه هم دخیلن و می خوام بدونم اون چیزها چی هستن و چطوری تا ثیر گذار هستن.:20:

senobar2010
06-09-2010, 23:37
salam kasi mitune bege ferekans va cache chi juri ba ham qabel jam shodan hastan , yani kodum mohemtare

ieeeman
23-09-2010, 00:44
بچه ها کسی نیست یه نرم افزار تستر کم حجم (برای دانلود میگم )مناسب برای تست L3 بزاره
من میتونم
با 435 amd خیلی مانور بدم
یک هسته ای با 0.5MB L2 0MB L3 و 128KB L1
یک هسته ای با 0.5MB L2 6MB L3 و 128KB L1

2 هسته ای با 1MB L2 0MB L3 و 128KB L1
2 هسته ای با 1MB L2 6MB L3 و 128KB L1

3 هسته ای با 1.5MB L2 0MB L3 و 128KB L1
3 هسته ای با 1.5MB L2 6MB L3 و 128KB L1

4 هسته ای با 0.5MB L2 6MB L3 و 128KB L1