PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بحث هاي مرتبط با div-x

lord_ashkan_z
30-09-2008, 16:06
با سلام...

همون طور كه مي دونيد divx نوعي تكنولوژي جديد هست كه در قالب پسوند divx تعريف شده است. اين تكنولوژي نسبتا جديد، بدون افت كيفيت حجم را به طرز بسيار ،بسيار ،بسيار ،بسيار ،بسيار ،بسيار (و...) قابل توجهي كم مي كنه.

تمامي اين بحث ها در اين تاپيك مطرح مي شود.
ما ميخواهيم ببينيم كه چرا با توجه به گذشت مدت زمان قابل توجهي از زمان ايجاد اين تكنولوژي هنوز رايج نشده و نتوانسته است كه جاي DVD ها را بگيرد.

نظر شخصي من اين است كه، دليل آن مي تواند اين باشد كه براي اين دسته از پسوند ها دستگاه هاي player خانگي (مانند DVD Playerها) به وجود نيامده. و همچنين نياز به نرم افزارهاي خاصي براي رايت دارد. چون هموان طور كه اگر شما يك فيلم را همين طوري(به صورت DATA) روي cd يا dvd رايت كنيد، در اين دستگاه ها قابل پخش نيست. بلكه نياز به اين است كه به صورت Video cd يا Video dvd رايت بشه.

.
.
.

Zoolbia
30-09-2008, 16:58
با سلام...

همون طور كه مي دونيد divx نوعي تكنولوژي جديد هست كه در قالب پسوند divx تعريف شده است. اين تكنولوژي نسبتا جديد، بدون افت كيفيت حجم را به طرز بسيار ،بسيار ،بسيار ،بسيار ،بسيار ،بسيار (و...) قابل توجهي كم مي كنه.

تمامي اين بحث ها در اين تاپيك مطرح مي شود.
ما ميخواهيم ببينيم كه چرا با توجه به گذشت مدت زمان قابل توجهي از زمان ايجاد اين تكنولوژي هنوز رايج نشده و نتوانسته است كه جاي DVD ها را بگيرد.

نظر شخصي من اين است كه، دليل آن مي تواند اين باشد كه براي اين دسته از پسوند ها دستگاه هاي player خانگي (مانند DVD Playerها) به وجود نيامده. و همچنين نياز به ترم افزارهاي خاصي باي رايت دارد. چون هموان طور كه اگر شما يك فيلم را همين طوري(به صورت DATA) روي cd يا dvd رايت كنيد، در اين دستگاه ها قابل پخش نيست. بلكه نياز به اين است كه به صورت Video cd يا Video dvd رايت بشه.

.
.
.
دایویکس چندان هم جدید نیست
امروزه اکثر دی وی دی پلیرها و دستگاههای پخش قادر به خواندن و پخش این فرمت هستند
و معمولا لوگوی Divx بروی این دستگاهها حک شده
عمومی نشدن دایویکس دلایل زیادی داشت که یکیش مسئله حق امتیاز و همچنین رفتار نادرست شرکت باجامعه کاربران انجمن اپن سورس این برنامه بود که از قضا به تشویق همین شرکت گردهم امده بودند
شرکت که در ان زمان برای عمومی شدن و گسترش استفاده از فرمت دایویکس تصمیم به پایه گذاری یک جامعه اپن سورس برای این فرمت جدید گرفت البته دسترسی به کد اصلی و تغییر ان تحت لیسانس و مقررات ویژه ای صورت می گرفت و هر کسی حق تغییر در کد را نداشت
به هر حال توسط بعضی از اعضای جامعه اپن سورس این کد چندین بار ارتقا و بهبود یافت تا اینکه که شرکت بدون هر گونه اخطار فعالیت این پروژه را متوقف کرد
چندی بعد این شرکت Divx4 را به روانه بازار کرد که در واقع بر پایه همان کد ارتقا یافته توسط جامعه اپن سورس بود
این مسئله کاربران جامعه اپن سورس را به شدت عصبانی کرد وسیل انتقادات به طرف شرکت سرازیر شدکه به رایگان از ایده های ابتکاری اعضای این جامعه اپن سورس استفاده کرده ولی حاضر به باز گرداندن عوض مناسبی (همچون فراهم کردن نسخه رایگان و متن باز ) به عموم نیست.
پاسخ شرکت به این انتقادات این بود که هدف این شرکت و کاربران این فرمت ایجاد برنامه همچون winamp و بوده و نه لینوکس!
با دریافت این پاسخ کاربران جامعه اپن سورس گردهم امدند اخرین کد ارتقا یاقته را که پیش از متوقف شدن پروژه در اختیار داشتند اساس کار قرار دادند و با کامل کردن ان Xvid متولد شد
در ابتدا انتشار Xvid به خاطر حق امتیاز دایویکس محدودیت هایی داشت امروز با بازنویسی تمامی کد این مشکل برطرف شده است
به این ترتیب دایویکس با رفتار نادرست خود نه تنها از مزیت های داشتن یک جامعه فعال اپن سورس استفاده نکرد که در این ماجرا رقیب قدرتمندی نیز برای خود تراشید

جنگ فرمت ها
بدون مشکلات ذکر شده در بالا هم فراگیر شدن فرمتی جدید و گرفتن بازار کار راحتی نیست علاوه برا انکه هر فرمت جدید می بایست مزایای قابل توجهی نسبت به فرمتهای قبلی داشته باشد تا جایگزین شدن ان و ... به صرفه باشد
استقبال شرکتهای بزرگ چه نرم افزاری و چه سخت افزاری و دلمشغولی های حق امتیاز و غیره همگی در عمومی شدن یک فرمت جدید نقش دارند
برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به Xvid و مسیر تکامل ان می توانید به لینک زیر نیز مراجعه کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

lord_ashkan_z
30-09-2008, 20:00
هرچند دستگاه هاي توليد شده ي جديد، اين تكنولوژي را ساپورت مي كنند ولي با اين حال تعداد بسيار محدودي از اين دستگاه هاي player موجود در جهان در حال حاضر اين تكنولوژي را ساپورت مي كنند. الان شناخته شده ترين دستگاه هاي موجود براي پخش اين پسوند ها همون كامپيوترها هستند.

با اين اوصاف شركت هاي سازنده فيلم مشخصا ترجيح مي دهند از همون سيستم موجود قبلي استفاده كنند. زيرا تقريبا مردم براي نگاه كردن فيلم ها از كامپيوتر ها استفاده نمي كنند چون مانيتور كامپيوتر بسيار كوچك تر از screen تلوزيون ها و LCD ها هست.
پس درنتيجه اگر فيلم ها به صورت گسترده به اين پسوند منتشر شوند، فروش چنداني نخواهد داشت.
هرچند كه اين تكنولوژي براي تمام مردم به صرفه تر است

nw_nk
30-09-2008, 23:16
عنوان فعلی: " بحث هاي مرتبط با div-x "

سلام, یک پیشنهاد داشتم.

بهتره عنوان تاپیک کلی تر بشه تا کلیه بحث های مربوط به فرمت های (فشرده سازی) تصویر و صدا

مثل x264 و DivX و Xvid و RMVB و ...

و MP3 و AAC و AC3 و WMA و ...

در اون انجام بشه.

مطمئنا تاپیک جالب و مفیدی خواهد بود. مثل تاپیک بحث های فشرده سازی (RAR و ...) در زیر انجمن آرشیو بحث های مهم.

نکته: البته اگر همچین تاپیک کلی وجود داره که بی خیال عوض کردن موضوع این تاپیک.

lord_ashkan_z
02-10-2008, 21:56
عنوان فعلی: " بحث هاي مرتبط با div-x "

سلام, یک پیشنهاد داشتم.

بهتره عنوان تاپیک کلی تر بشه تا کلیه بحث های مربوط به فرمت های (فشرده سازی) تصویر و صدا

مثل x264 و DivX و Xvid و RMVB و ...

و MP3 و AAC و AC3 و WMA و ...

در اون انجام بشه.

مطمئنا تاپیک جالب و مفیدی خواهد بود. مثل تاپیک بحث های فشرده سازی (RAR و ...) در زیر انجمن آرشیو بحث های مهم.

نکته: البته اگر همچین تاپیک کلی وجود داره که بی خیال عوض کردن موضوع این تاپیک.

موافقم هستم. همچنين بعيد مي دونم كه چنين تاپيكي باشه. من كه خودم نديدم. البته اگر هم بود الان اين تاپيك اينجا نبود.

حالا اين بحث ها را بي خيال.
اين divx تا چه حد مي تونه فيلم را فشرده كنه؟
مثل اينكه يه فيلم كه روي DVD رايت ميشه را به انداه يك CDمي كنه!...
يعني 4.7گيگابايت ← 700 مگ

واقعا اگر اين جوري باشه، سازنده اش واقعا نابغه بوده ...

nw_nk
03-10-2008, 00:59
موافقم هستم. همچنين بعيد مي دونم كه چنين تاپيكي باشه. من كه خودم نديدم. البته اگر هم بود الان اين تاپيك اينجا نبود.

حالا اين بحث ها را بي خيال.
1- اين divx تا چه حد مي تونه فيلم را فشرده كنه؟
مثل اينكه يه فيلم كه روي DVD رايت ميشه را به انداه يك CDمي كنه!...
يعني 4.7گيگابايت ← 700 مگ
2- واقعا اگر اين جوري باشه، سازنده اش واقعا نابغه بوده ...

1- البته فشرده سازی هیچ کدوم از این فرمت ها Lossless نیست. اما خوب بسیار جدید تر از MPEG2 هستند و مشخصه که برتری از نظر کیفیت و حجم دارن. یعنی با حجم کمتری میشه همون کیفیت رو تولید کرد.

در مورد مثال حجمیتون, اینجوری هم نیست. الان حداقل حجمی که کیفیتش با DVD برابره یا بالاتر از اونه, HDRip های 1100 مگی با فرمت x264 هستند. DVDRip های 700 مگی و حتی 1400 مگی کیفیتشون کمی از DVD پایینتره.

2- DivX دیگه چندان تازه حساب نمیشه. مدتی XviD رو دور بود و حالا x264 که معمولا برای HDRip استفاده میشه جرف اول رو میزنه.

lord_ashkan_z
03-10-2008, 23:35
با تشكر ...

گفتم لينك برنامه اش رو هم بدم شايد مفيد واقع بشه:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

D.D.K
21-10-2008, 15:22
آقا يه سوال اگه بخواهيم فيلم هاي Avi رو آرشيو كنيم يعني حجمشو كم كنيم و مثلا رو Dvd بزنيم وبعداً هم بخواهيم روش كار كنيم؛ مثلا باپريمير؛ بايد از كدوم كدك استفاده كنيماين X264 رو از كجا ميشه پيدا كرد؟با تشكر

lord_ashkan_z
21-10-2008, 21:30
منظورتون این هست که فایل های فشرده شده به این سبک را میکس و ویرایش کنید؟

برای میکس این گونه فایل ها به طور مستقیم می توانید از ابزارهایی مثل Video Sudio و امثال این برنامه استفاده کنید. چون این نرم افزارها کلا روش کارشون این هست که فایل را اجرا می کنند(کاری که یک player انجام می دهد) و کارهای مورد نظر کاربر را اجرا می کند.
برای ذخیره شدن آن (Export) قسمت های مورد نظر از فیلم اجرا شده و در واقع Capture می شود. البته ابزار Capture این برنامه ها مصلا از ابزارهای capture برنامه ای مثل hypercam با کیفیت تر است. به هر حال یک افت کیفیت در این جور برنامه ها هست.
در نتیجه چون کدک های divx برای player ها نصب است، این برنامه ها هم می توانند آن را اجرا و میکس کنند.

البته برنامه هایی برای تبدیل avi های فشرده شده با تکنولوژی divx به فرمت dvd هم هست؛ که اگر کسی مشکلی پیدا کرد، از آن استفاده کنه

rrppjj
16-02-2009, 09:57
سلام به همه ی دوستان٬
گاها" پیش میآد که یک فیلم را در دو پارت تقریبا ۶۰۰ مگابایتی باید دانلود کنم تا آن فیلم را داشته باشم! اما پیش آمده که مدتی بعد بر حسب اتفاق همان فیلم را با تک لینک پیدا کرده و دانلود کردم جالب آنکه کیفیت اصلا فرقی نداشت (عالی عالی..) الان در میان فیلمهایی که دارم هنوز ۱۷ فیلم هست که بخاطر علاقه و کمیاب بودنش راضی به دانلود با همان دو پارت شده ام که این یعنی ۱۷ بار چیزی حدود + ۱۴۰۰ - مگابایت..
آیا راهی هست که این فیلمها را بدون تغییر کیفیتشان به همان ۶۰۰ یا ۷۰۰ مگابایت تبدیل کنم؟