PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سال 2006 چه چيزی برای Open Source به ارمغان می‌آور

Babak_King
31-12-2005, 12:43
نويسنده: Neil McAllister
Infoworld
مترجم: زهره چكنی

سانفرانسيسكو- با نزديك شدن به پايان دسامبر، طبق روال همه ساله تحليلگران ما خواندگان را با پيشگويی‌هايی در مورد سال آينده سرگرم می‌كنند و من قصد ندارم سنت شكنی كنم. می توانم ميان‌بر زده و به شما در مورد كه تكنولوژی‌های مبتنی بر انواع استاندارد و انواع منبع باز صحبت كنم. ولی اگر اين مطلب را می‌خوانيد، قطعا در اين مسائل اطلاعات داريد: ادامه عرضه نرم‌افزارهای آزاد و enterprise تجاری در سال 2006 بسيار بديهی است.

متاسفانه، اين به معنای افزايش بازاريابی منبع باز هم است. هر چه بيشتر سازندگان منبع باز برای بدست آوردن توجه تلاش می‌كنند، يافتن يك پروژه منبع باز واقعی در ميان اين همه رقيب واقعا سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

كسانی كه می‌خواهند منبع باز به عنوان مهمترين جنبش اجتماعی محسوب شود تا به صورت يك استراتژی تجاری، محسوب شود، نسخه 3.0 از GNU GPL يا General Public License) را می‌پسندند، كه توسعه آن در 2006 نيز ادامه خواهد داشت. البته، به طور كلی بنظر من GPL 3.0 با تاكيد و پافشاری خود بر مسائل patent و ليسانس بين‌المللی، تاثير بدی بر شركتهای بزرگ می‌گذارد كه فراتر از پيش بينی متخصصين بوده است. بحث پيرامون برخی از قوانين پر محتوا در ليسانس جديد ممكن است منجر به اختلاف نظر ميان بخش‌هايی خاص از جامعه منبع باز شود اما اين مسئله جديدی نيست.

با توجه به اختلاف نظرهای مذكور، من پيش‌بينی می‌كنم كه 2006 آغاز يك تلاش هماهنگ برای گسترش بازار لينوكس باشد. سازندگان IT برحسته مثل HP و آی‌بی‌ام تا حالا بسيار كوشيده‌اند تا مشاركت‌ها و همكاری‌هايی را شكل دهند، بخصوص با دو شركت بسيار بزرگ سازنده لينوكس يعنی ناول و ردهت تا ساير فعالان اين عرضه نظير Linspire، Man driva، Ubunt و Xandros را دلسرد كنند. البته توقع نداشته باشيد كه گروه دوم بيكار بنشينند و كاری نكنند. سال آينده زمزمه‌های بسيار جدی هم در مورد از بين بردن اين انحصار دوگانه توسط ناول و ردهت را نيز خواهيم شنيد (بخصوص از سوی مشتريان) شركت‌های Linspire، Mandriva، Ubuntu و Xandras ديگر چه مشتركاتی دارند. اين هماهنگی توزيع‌ كنندگان لينوكس هستند كه تاكيد بسيار فراوانی بر تجربه كاربر دسك تاپ دارند و قصد دارند كاربران انتهايی را از ويندوز دور كنند. آيا اين مسئله، به معنای آن است كه سال 2006 سال تحقق افسانه سال لينوكس دسك تاپ خواهد بود؟

متاسفانه، من در اين مورد ترديد دارم، آنچه كه رخ می‌دهد، رشد تعداد سازمان‌هايی خواهد بود كه استفاده از برنامه‌های توليدی منبع باز را در محل كار خود به جای معادل‌های تجاری آنها آغاز كرده‌اند، به ويژه در بخش توليدی اين رشد بيشتر خواهد بود. در واقع OpenOffice.org سردمدار اين كار خواهد بود.

اين حقيقت مايكروسافت را وادار به سرمايه‌گذاری سنگين در راستای ارتقای فرمت‌های متن XML جايگزين خواهد كرد و به طبع با گل آلود شدن آب ديگران را تحت تاثير قرار می‌دهد. مطمئن هستم كه پشتيبانی Open Document برای آفيس مايكروسافت آرام آرام از يك ISV كوچك آغاز می‌شود، البته پشتيبانی رسمی هنوز اعلام نشده است.

هر چند، هيچكدام از اين مسائل به معنای عدم تاثير گسترده لينوكس بر سمت كلاينت طی سال آينده نخواهد بود. دسك تاپ كامپيوتر ديگر جای مناسبی برای توجه نيست. بزرگترين پيش‌بينی من برای 2006 آن است كه اين سال، سالی است كه لينوكس به سيستم‌های مجهز داخلی برای بازار مشتری از جمله تلفن‌های موبايل بدل می‌شود، و يا در بازارهايی نظير انواع PDA، دوربين ، media players و ساير امور، قبلا برخی از اين شركت‌ها مثل نوكيا، پالم، پاناسونيك و شارپ را ديده‌ايم كه لينوكس را در سيستم‌هايشان به كار می‌برند، سال اينده حتما شركت‌های بيشتری به ارزش لينوكس پی می‌برند چه از لحاظ كاستن قيمت‌ها و هزينه‌ها و تسريع در بازاريابی محصولاتشان در اين صنعت بسيار رقابتی، هر چند كه اغلب مشتريان هم بی اطلاع می‌مانند.

اگر فكر می‌كنيد، بيل گيتز از ترس جايگزينی لينوكس با ويندوز خواب و خوراك خود را از دست می‌دهد، كمی صبر كنيد تا ببينيم مايكروسافت چقدر برای باز پس گيری بازار اين ابزار انرژی می‌گذارد