PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تبديل پاور كامپيوتر به منبع تغذيه متغير

semaphor_001
29-09-2008, 21:22
سلام
دوستان من يك پاور 200w بلا استفاده دارم كه ميخوام از اون به عنوان يك منبع تغذيه متغير استفاده كنم...
به اين صورت كه يك سلكتور (مثلاً پتانسيومتر يا ولوم) به عنوان تغيير ولت و يكي ديگه به عنوان تغيير آمپر داشته باشه...
اگه همچين چيزي ممكنه ممنون ميشم كه كمكم كنيد تا بسازمش...

KhepeleSibilo
29-09-2008, 21:54
پاور كامپيوتر ولتاژهاي -5 -12 5 12 3.3 ولت رو مي ده
رنگهاي سيمهايي كه اين ولتاژ ها توي اون هست رو مي تونين توو اينترنت پيدا كنين(منظورم كابل مربوط به برقي هست كه به مادربودر مي ره) البته توو بعضي دفترچه هاي مادر بودر اونها رو نوشته
معمولا منابع تغذيه از 2 قسمت تشكيل مي شن،‌قسمت اول كه ولتاز و جرياني ثابت رو تهيه مي كنه و قسمت دوم كه محدود كننده ولتاژ و چريان به مقدار دلخواه ما خواهد بود

يا خيلي ساده روي 5 ولتاژي كه گفتم سلكتور بگذارين كه محدود كننده جريان هم نخواهد داشت،‌يا نقشه يكي از منابع تغذيه رو بگيرين و قسمت ترانس رو حذف كنين و قسمت دوم رو به اين اضافه كنين

KhepeleSibilo
29-09-2008, 21:58
والبته يادم رفت بگم كه اصولا شما 5 ولت و 12 ولت رو مي تونين خيلي راحتتر از سيم قرمز و زرد،‌نسبت به سايه كه زمين هست بگيرين ... و اينكه اگر منبع تغذيه مانند بسازين،‌چون حداكثر ولتاژي كه دارين 12 ولت هست و معمولا توو طبقات محدود كننده ،‌بخشي از اينها تلف مي شه، اثولا منبعي 0-10~11 ولت مي تونين داشته باشين ...

semaphor_001
30-09-2008, 01:52
ممنونم از راهنماييتون
سيمها رو پيدا كرده بودم و كمو بيش كار هم كردم...
ولي من ولتاژ و جريان بالاتر با امكان تغيير نياز داشتم...

semaphor_001
30-09-2008, 01:56
اليته مشكل هم زمان كا با 12 ولت دارم...
وقتي يك وسيله ي 12 ولت رو وصل ميكنم پاور حالت خاموشي به خودش ميگيره ولي خاموش نيست...
يعني ولتاژي حدود 1-2 ميده و فنش هم خاموش ميشه...
به نظرتون مشكل از پاور ميتونه باشه ؟

KhepeleSibilo
30-09-2008, 20:08
جريان پاور خيلي زباد هست،‌براي اينكه بدونين چه جرياني مي ده مي تونين برچسب روي اون رو بخونين
براي ولتاژ بالاتر بايد ساختار پاور رو دست كار كنين، ارزش نداره
براي متغير همونطور كه گفتم بايد طبقه آخر يكي از منابع تعذيه كه معمولا نقشه اونها توو اينترنت زياد هست رو به اين اضافه كنين

من آدمي هستم كه شديدا اهل ساخت همه چيز براي خودم هستم،‌يعني تا اونجا كه ممكنه مقاومت مي كنم و نمي رم به سمت خريد مداري كه مي خوام،‌ام با توجه به هزينه هاي امروزي ترانس و ... توو ساخت منبع تغذيه،‌الان منابع چيني كه حدود 40-50 تومن هستن خيلي به صرفه تر هستن !‌ يكي از دوستان 40 ولت 5 آمپر رو به من 45 تومن مي گه ...

semaphor_001
30-09-2008, 21:17
ممنون دوست من از راهنماييت
من ميگردم ببينم نقشه ي اين پاور رو پيدا ميكنم يا نه ...
به نظرت اينكه موقعي كه وسيله 12 ولتي ميزنم افت ولتاژ پديد مياد چه دليلي ميتونه داشته باشه...

KhepeleSibilo
30-09-2008, 21:47
اون دستگاه اتصال كوتاه نداره ؟
روي ورودي تغذيه نوسان نمي ندازه كه روو سوئيچينگ پاور اثر بگذاره ؟
تغذيه اش متقارنه ؟ يعني -12 -5 رو هم استفاده كردين ؟ چون جريان اونها خيلي كمه ...

e.khafan!
02-10-2008, 15:45
اون دستگاه اتصال کوتاه داره ، یا اینکه بیشتر از حد مجاز برق میکشه که تقریبا محاله

ببین از پاور میتونی 24 ولت هم بگیری ، با + 12 و - 12 ، البته من 36 هم گرفتم ولی یادم نمیاد چیکارش کردم ...

یه مدار برای تنظیم ولتاژ تا حداکثر 1 آپر داشتم ، اگر نقششو پیدا کردم برات میفرستم ...

semaphor_001
03-10-2008, 17:58
اون دستگاه اتصال کوتاه داره ، یا اینکه بیشتر از حد مجاز برق میکشه که تقریبا محاله

ببین از پاور میتونی 24 ولت هم بگیری ، با + 12 و - 12 ، البته من 36 هم گرفتم ولی یادم نمیاد چیکارش کردم ...

یه مدار برای تنظیم ولتاژ تا حداکثر 1 آپر داشتم ، اگر نقششو پیدا کردم برات میفرستم ...
ممنونم...:11:
ولي من نتونستم از پاور خروجي 24 ولت بگيرم...
به نظرتون به اين صورتي كه گفتين (سري كردن خروجي) روي بقيه پاورها جواب ميده ؟
هر وقت سري ميكنم پاور باز هم به همون حالتي كه گفتم ميره...
يعني افت ولتاژ پيدا ميكنه...
راستي اتصال كوتاه داره يعني چي؟؟؟

e.khafan!
13-10-2008, 21:10
نه بابا ، سری نکنیا ، من کی گفتم سری کردم ؟ بابا ، این مگه باطریه سری کنیم ؟ پاور میسوزه ، احتمالا برای شما هم نیم سوز شده ...

ببین با استفاده از سیم آبی ( - ) , سیم زرد ( + ) اگر پاورت سالم باشه ولتاژی بین
تا میتونی بگیری ...

پوزش برای اینکه دیر شد ...

semaphor_001
30-10-2008, 23:53
عزيز همه كاري كردم...
ولي اين پاور مثل اينكه مشكل داره - وقتي از 12 ولتش استفاده ميكني هنگ ميكنه...
ميخوام بزنم به سيم آخر...
يعني اوراق ميكنم ببينم چي از توش در مياد...
الآن فقط ميخوام 12 ولتش راه بيوفته بعد به يك منبع متغير تبديلش ميكنم...

mohsen++
31-10-2008, 16:47
عزيز همه كاري كردم...
ولي اين پاور مثل اينكه مشكل داره - وقتي از 12 ولتش استفاده ميكني هنگ ميكنه...
ميخوام بزنم به سيم آخر...
يعني اوراق ميكنم ببينم چي از توش در مياد...
الآن فقط ميخوام 12 ولتش راه بيوفته بعد به يك منبع متغير تبديلش ميكنم...
چند نکته تو پاور کامپیتر وجود داره
اول اینکه فیدبک ولتاژ از هر دو ولتاژ 5 و 12 گرفته میشه
دوم اینکه پاور کامپیوتر در اثر اضافه با و یا بالارفتن ولتاژ خروجی شات دان میشه و تا خاموش و روشن نشه دوباره کار نمیکنه
این دو مساله ممکنه دلیل ایراد کار شما باشه شاید شما از پاور زیاد جریان میکشین و یا بعلت ساختار خاص مدار فیدبک ولتاژ 5 ولت پاور شما از حد مجاز بالاتر میره و پاورتون شات دان میشه

ne555
30-07-2009, 19:57
کی میگه نمی شه پاور رو متغیر کرد فقط اطلاعات ما کمه توضیحات کامل رو تو وبلاگم می ذارم.
ne555.blogfa.com

payam
30-07-2009, 22:11
کی میگه نمی شه پاور رو متغیر کرد فقط اطلاعات ما کمه توضیحات کامل رو تو وبلاگم می ذارم.
ne555.blogfa.com

سلام دوست عزیز . لطف کنید از این به بعد اگر قصد معرفی پروژه یا مقاله ای رو داشتید ؛ خود مقاله رو بزارید و در آخر هم منبع رو ذکر کنید . نه اینکه لینک به مطلب بدید .
امیدوارم رعایت بشه .
ممنون و موفق باشید . . /

payam
30-07-2009, 23:07
دوستان عزیز علاقه مند به ساختن این نوع پروژه که انصافا بسیار شیک و قابل استفاده تر و البته بی دردسر تر و 100% با عمر بیشتر نسبت به نمونه های آماده هستش ؛ هستند . . . لینک های زیر رو ببینند .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

فعلا"

anti_girl
30-07-2009, 23:25
دوست عزيز افت ولتاژ در مدارات برقي به دليل بار بيش از حد هست....وقتي بار بالا ميره جريان زياد ميشه...وقتي جريان زياد شد گرما زياد ميشه و انرژي به صورت گرما هدر ميشه....و در اخر افت ولتاژ به وجود مياد....!
شما با سري كردن اين پاور دو تا ic كه يكي برق منفي رو ميده و ديگري برق مثبت رو با هم سري ميكني تقريبا اين ic ها نسبت به برق ورودي از خودشون عكس العمل نشون ميدن....
امتحان كن ببين هنوز ولتاژ همون قبليه در غير اين صورت اون ic ها سوخته يا نيم سوز سده....!
در ضمن دوست عزيز ميشه بگي شما چقدر جريان از اون برق 12 ميكشي؟

payam
30-07-2009, 23:29
Anti Girl جان ؛ دوست عزیزمون ne555 تاپیک رو از زیر خاک بالا کشیدند . . . احتمالا تا به حال مشکل اون دوستمون هم رفع شده :دی
مرسی از توضیحاتت .