PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشكل با Q6600

bleu2u4u
24-09-2008, 23:08
بچه ها من يه 6600 دارم با P5Q ولي نميدونم چرا تو CPU-Z سرعتشو 1000 تا كم نوشته

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

bleu2u4u
25-09-2008, 01:09
چرا كسي جواب منو نميده؟

راستي ويندوزم هم Xp Sp 2 شايد به اين ربط داشته باشه

hardware2000
25-09-2008, 02:03
بایوس رو اپدیت کن مشکلت حل میشه.:13:

alborz_k
25-09-2008, 02:56
بچه ها من يه 6600 دارم با P5Q ولي نميدونم چرا تو CPU-Z سرعتشو 1000 تا كم نوشته

دوست عزیز ، این به خاطر قابلیت speed step در پردازنده های اینتل هست که در زمان بی کاری فرکانس و ولتاز پردازنده رو کم می کنه و کاملأ طبیعی هست و اصلأ مشکل محسوب نمی شه. شما اگه یک نرم افزار رو باز کنید ، می بینید که فرکانس دوباره به همون 2.4 می ره.

alborz_k
25-09-2008, 02:59
بایوس رو اپدیت کن مشکلت حل میشه.:13:
سلام
این اصلأ مشکل نیست که بخواد با آپدیت بایوس حل بشه.

behradsn
25-09-2008, 10:33
دوست عزیز ، این به خاطر قابلیت speed step در پردازنده های اینتل هست که در زمان بی کاری فرکانس و ولتاز پردازنده رو کم می کنه و کاملأ طبیعی هست و اصلأ مشکل محسوب نمی شه. شما اگه یک نرم افزار رو باز کنید ، می بینید که فرکانس دوباره به همون 2.4 می ره.

تائید میشه :20:

MicroSystem
25-09-2008, 14:03
اين يه قابليت مادبرده كه باعث صرفه جوئي تو مصرف انرژي ميشه
مال منم همينجوره
شما كافيه يه برنامه مثلا Winrar اجرا كني بعد ميبيني كه فركانست همون 2400 ميشه
فنت استوك هست؟ OCCT رو ران ميكني ببينيم دماهات چقدره(بعد از 5 دقيقه)؟ البته دماي پردازنده رو اشتباه نشون ميده بايد بايوس رو آپديت كني ولي دماي هسته ها درستند.

البته اين مادبرد ولتاژ رو كم نميكنه و فقط فركانس رو مياره پايين دليلش نامعلومه هر چند كه ولتاژ خودش به اندازه كافي پايين هست.

MicroSystem
25-09-2008, 14:03
و البته يه مشكل ديگه اي كه من با اين مادبرد دارم ببين شما نداري؟ دماي Nb انقدر زياده كه اگه بهش دست بزني دستت ميسوزه متاسفانه سنسور نداره ولي دماسنج كه بهش زدم تو حالت معمول 62 و تو حالت اوركلاك به 70 هم ميرسيد تازه اين دماي دماسنجه و دماي واقعي ممكنه بيشتر هم باشه

bleu2u4u
25-09-2008, 17:50
اقا همگي دمتون گرم مشكل حل شد
ولي من نفهميدم بالاخره اين قابليت مادربرد يا سي پي يو يا هر دو

فنت استوك هست؟ OCCT رو ران ميكني ببينيم دماهات چقدره(بعد از 5 دقيقه)؟ البته دماي پردازنده رو اشتباه نشون ميده بايد بايوس رو آپديت كني ولي دماي هسته ها درستند.

ميكرو جان خيلي سطح بالا صحبت ميكني ما نفهميديم اين سوال بود جواب بود چي بود(البته اشكال از بي سوادي منه)

دماي Nb انقدر زياده كه اگه بهش دست بزني دستت ميسوزه

اين nb كه ميگن چي چيه؟
به ما هم بگو شايد مال ما هم زياد باشه

Benygh
25-09-2008, 18:39
سلام
البته این تکنولوژی شاید صرفه جویی کنه ولی به نظر من زیاد مفید نیست که CPU هی فرکانسش بیاد پایین که همین تغییر فرکانس کمی تاثیر داره که شاید احساس هم بشه مثلا در ابتدای اجرای یک برنامه ...
nb همون North Bridge یا پل شمالیه مادربورده !
این یک قابلیت هست که توسط سی پی یو های جدید پشتیبانی میشه و توسط بایوس مادربورد روشن/خاموش میشه !

یک مشکل دیگه ای هم که سری های چند هسته ای دارند اینکه که به دلیل بهینه نبودن کامل نرم افزار های جدید مشکلاتی مثل اونایی که در زیر بهشون اشاره میکنم وجود داره !
مثلا دقت کردید سیستم توی Word 2007 و یا برنامه هایی مشابه مثل 3D MAX 2009 و Autocad 2008 کمی گیر داره و رون نیست ؟
این دلیلش پرش پروسس ها از یک هسته به هسته ی دیگریه که همین خودش این افت کارایی رو باعث میشه !
برای جلوگیری از این عمل میتونید در داخل تب Process بخش Task Manager میتونید با کلیک راست روی اون پروسه و انتخاب گزینه Affinity سه هسته را حذف و یکی از هسته هایی رو که فکر میکنید بار کمتری براشون هست که معمولا 2 به بعد مناسب ترند چون از Core یک توسط ویندوز زیاد استفاده میشه . استفاده کنید و تیک بقیه رو بردارید ! مشکلتون حل میشه !

ببخشید بحث ربطی به این مسئله نداشت ولی به نظرم مفید میتونه باشه !

MicroSystem
25-09-2008, 18:54
اين nb كه ميگن چي چيه؟
به ما هم بگو شايد مال ما هم زياد باشه
پل شمالي مادبرد هست اون هيسينك مسي كه زير پردازنده است رو ميگم

یک مشکل دیگه ای هم که سری های چند هسته ای دارند اینکه که به دلیل بهینه نبودن کامل نرم افزار های جدید مشکلاتی مثل اونایی که در زیر بهشون اشاره میکنم وجود داره !
مثلا دقت کردید سیستم توی Word 2007 و یا برنامه هایی مشابه مثل 3D MAX 2009 و Autocad 2008 کمی گیر داره و رون نیست ؟
این دلیلش پرش پروسس ها از یک هسته به هسته ی دیگریه که همین خودش این افت کارایی رو باعث میشه !
برای جلوگیری از این عمل میتونید در داخل تب Process بخش Task Manager میتونید با کلیک راست روی اون پروسه و انتخاب گزینه Affinity سه هسته را حذف و یکی از هسته هایی رو که فکر میکنید بار کمتری براشون هست که معمولا 2 به بعد مناسب ترند چون از Core یک توسط ویندوز زیاد استفاده میشه . استفاده کنید و تیک بقیه رو بردارید ! مشکلتون حل میشه !
خب سيستم عامل عمدا اين كار رو ميكنه كه از همه هسته ها به طور مساوي استفاده بشه تا مثلا يك هسته دماش نشه 70 درجه بقيه 50 بمونند بهتره موقعي كه نرم افزار تك هسته اي هست مرتب بين هسته ها سويچ بشه تا دماي هسته ها همگي مثلا 60 درجه بشند.
اما من چند تا بنچمارك هم گذاشتم فرقي نكرد موقعي كه يك برنامه تك هسته ساپورت داره از يك هسته مجزا استفاده ميكنه تا اينكه مثلا مرتبا بين 4 هسته سويچ ميكنه به نظر ميرسه اين كار فوق العاده سريع اتفاق ميافته مثلا به يك هسته ميگه تو اين دستور رو اجرا كردي خب بسته دستور بعد واسه هسته بعدي.

البته این تکنولوژی شاید صرفه جویی کنه ولی به نظر من زیاد مفید نیست که CPU هی فرکانسش بیاد پایین که همین تغییر فرکانس کمی تاثیر داره که شاید احساس هم بشه مثلا در ابتدای اجرای یک برنامه ...
درسته اين واسه شروع يه مقدار سرعت رو ميگيره

Benygh
25-09-2008, 18:58
خب سيستم عامل عمدا اين كار رو ميكنه كه از همه هسته ها به طور مساوي استفاده بشه تا مثلا يك هسته دماش نشه 70 درجه بقيه 50 بمونند بهتره موقعي كه نرم افزار تك هسته اي هست مرتب بين هسته ها سويچ بشه تا دماي هسته ها همگي مثلا 60 درجه بشند.
اما من چند تا بنچمارك هم گذاشتم فرقي نكرد موقعي كه يك برنامه تك هسته ساپورت داره از يك هسته مجزا استفاده ميكنه تا اينكه مثلا مرتبا بين 4 هسته سويچ ميكنه به نظر ميرسه اين كار فوق العاده سريع اتفاق ميافته مثلا به يك هسته ميگه تو اين دستور رو اجرا كردي خب بسته دستور بعد واسه هسته بعدي.

به دما فکر نکرده بودم ولی با تک هسته توی منو های برنماه راحت تر بودم !

alborz_k
25-09-2008, 21:15
و البته يه مشكل ديگه اي كه من با اين مادبرد دارم ببين شما نداري؟ دماي Nb انقدر زياده كه اگه بهش دست بزني دستت ميسوزه متاسفانه سنسور نداره ولي دماسنج كه بهش زدم تو حالت معمول 62 و تو حالت اوركلاك به 70 هم ميرسيد تازه اين دماي دماسنجه و دماي واقعي ممكنه بيشتر هم باشه

سلام . من هم این مادربرد رو داشتم. اما دماش هیچ وقت از 48 بیشتر نشد. در ضمن نمایشگر دمای پل شمالی هم داشت. :18:
فکر می کنم که مادربردت مشکل داشته باشه.:46:
یک چکی بکن.

alborz_k
25-09-2008, 21:17
اين يه قابليت مادبرده كه باعث صرفه جوئي تو مصرف انرژي ميشه
مال منم همينجوره
شما كافيه يه برنامه مثلا Winrar اجرا كني بعد ميبيني كه فركانست همون 2400 ميشه

البته اين مادبرد ولتاژ رو كم نميكنه و فقط فركانس رو مياره پايين دليلش نامعلومه هر چند كه ولتاژ خودش به اندازه كافي پايين هست.

البته من با احتساب epu گفتم که ولتاژ رو کم می کنه.:31:

bleu2u4u
25-09-2008, 23:19
از همتون كه اومديد اينجا پست داديد ممنونم

ميكرو نرم افزاري نيست كه بشه باهاش دماي Nb رو تشخيص داد

ولي با اين حال همينطور با دست زدن و مقايسه ان با دماي گرافيك

فكر كنم حداكثر 75 درجه باشه

alborz_k
25-09-2008, 23:22
از همتون كه اومديد اينجا پست داديد ممنونم

ميكرو نرم افزاري نيست كه بشه باهاش دماي Nb رو تشخيص داد

سلام دوست عزیز .
همون دمایی که در al suite به نام system معرفی می شه ، مگه دمای پل شمالی نیست؟؟؟؟؟؟
در ضمن ، وقتی که دمای پل شمالی به 75 برسه ، دیگه باید یواش یواش فاتحه اش رو خوند . چون حداکثر دمای مجاز 70 هست.

MicroSystem
25-09-2008, 23:43
سلام دوست عزیز .
همون دمایی که در al suite به نام system معرفی می شه ، مگه دمای پل شمالی نیست؟؟؟؟؟؟
در ضمن ، وقتی که دمای پل شمالی به 75 برسه ، دیگه باید یواش یواش فاتحه اش رو خوند . چون حداکثر دمای مجاز 70 هست.
نه دماي NB نيست اون دماي داخل كيس هست كه واسه من بين 40-50 متغيره(بستگي داره كولر خونه روشن باشه يا نه) P5Q سنسور NB نداره ولي فكر كنم P5Q-E داشته باشه.

دست درد نكنه همين رو ميخواستم اتفاقا منم با دست زدن و مقايسه با كارت گرافيك به اين نتيجه رسيدم كه دماي NB خيلي بيشتره

راستي من يه مشكل ديگه دارم سيستم كه روشن ميشه همون اول يه صفحه ميياد به اسم Express Gate و زيرش مينويسه Error code فلان
شما هم اين مشكل رو داريد و اصلا اين چي هست؟
اين رو هم بگم كه سيستم الان با اوركلاك هيچ مشكلي نداره و الان يه هفته است كه روشنه.

bleu2u4u
25-09-2008, 23:58
راستي من يه مشكل ديگه دارم سيستم كه روشن ميشه همون اول يه صفحه ميياد به اسم Express Gate و زيرش مينويسه

اره براي منم هست ولي وقتي برنامشو از روي dvd ش نصب كردم بجاي ارور صفحه Express Gate مياد

راستي يك مقدار زيادي طول نميكشه تا به بوت برسه منظورم اين ارور و صفحه ابيس نميشه اونا رو برداشت

bleu2u4u
26-09-2008, 00:57
راستي من يدونه از اين رم اشغاليا پاتريوت با باس 800 (5-5-5-16 از اين ابيا)گرفتم ولي تو CPU-Z نوشته كه 400

اين ديگه چه مرگشه؟

alborz_k
26-09-2008, 02:15
راستي من يدونه از اين رم اشغاليا پاتريوت با باس 800 (5-5-5-16 از اين ابيا)گرفتم ولي تو CPU-Z نوشته كه 400

اين ديگه چه مرگشه؟
این نرم افزار ، فرکانس رم رو به صورت ddr بیان می کنه و شما برای بدست آوردن فرکانس حقیقی رم باید اون عدد رو در 2 ضرب کنید.
بی چاره هیچ مرگیش نیست.

alborz_k
26-09-2008, 02:23
نه دماي NB نيست اون دماي داخل كيس هست كه واسه من بين 40-50 متغيره(بستگي داره كولر خونه روشن باشه يا نه) P5Q سنسور NB نداره ولي فكر كنم P5Q-E داشته باشه.

دست درد نكنه همين رو ميخواستم اتفاقا منم با دست زدن و مقايسه با كارت گرافيك به اين نتيجه رسيدم كه دماي NB خيلي بيشتره

راستي من يه مشكل ديگه دارم سيستم كه روشن ميشه همون اول يه صفحه ميياد به اسم Express Gate و زيرش مينويسه Error code فلان
اين رو هم بگم كه سيستم الان با اوركلاك هيچ مشكلي نداره و الان يه هفته است كه روشنه.

اون دمایی که در نرم افزار al suite ازش به نام دمای سیستم نام برده ، همون دمای پل شمالی هست به چند دلیل:
1_ در بایوس مادربرد ، اسم این دما رو m.b temp یعنی دمای مادربرد گذاشتن و تنها جای مادربرد که داغ می کنه و نیاز به گزارش دما داره ، پل شمالی هست.
2_چیپ کنترل دما در درون پل شمالی هست و این طور نیست که یک مادربرد داشته باشه و دیگری نداشته باشه.
3_ مثلأ وقتی که شما می گید که اون 40 درجه دمای کیسه ، مگه ممکنه که دمای درون کیس 40 درجه باشه و بعدش دمای پردازنده 33 درجه؟؟؟؟ این امر غیر ممکنه.
4_ دمای 75 درجه ، یعنی فقط 4 درجه خنک تر از کارت 4850 ، در صورتی که حتی یک لحظه هم نمی تونم دست رو روی کارت گرافیک نگه دارم ، اما می تونم تا مدت ها دستم رو روی هیت سینک پل شمالی نگه دارم.
5_ من وقتی که مادربرد p5q_e رو گرفتم ، دمای اعلامی ، 4 درجه کمتر شد ، این یعنی که دمای پل شمالی به دلیل هیت سینک بهتر کم شده و نه این که دمای داخل کیسم کم شده باشه.:13:
امیدوارم که بتونم قانعتون کرده باششم که اون دما ، همون دمای پل شمالی هست .

M659
26-09-2008, 02:34

سلام محمد رضا...
مبارکه ، سیستمت از لحاظ پردازنده و برد مثل خودمه.
در مورد دمای سیستم والا ما با این PC Probe که Bundle خود برد هست دمای main رو روی همین 40-47 نشون میده ولی منم احساس کردم سینک NB یکمی داغه.

Express Gate رو هم باید نصب کنی تا اون اروره بره ، البته فکر کنم میتونی از بایوس غیر فعال کنی ولی به نظر من نصبش کلی خیلی بهتره کلا خیلی به درد بخوره.
برای نصبش باید توی Utilities خود DVD که به صورت bundle با خود برد هستش بگردی.

اورت هم خیلی سنگینه ها ، دمای لودت چه قدره؟
مواظب باش 65 رو رد نکنی (با این فن شک دارم)
در مورد Temp Monitoring هم من موندم چی کار کنم ، تو هم این مشکل رو داری؟:

bleu2u4u
26-09-2008, 05:19
4_ دمای 75 درجه ، یعنی فقط 4 درجه خنک تر از کارت 4850 ، در صورتی که حتی یک لحظه هم نمی تونم دست رو روی کارت گرافیک نگه دارم ، اما می تونم تا مدت ها دستم رو روی هیت سینک پل شمالی نگه دارم.

حتي اگه تو درست بگي و دماهايي كه probe & al suite نشان ميده دماي nb باشه پس مطمئنا دمايي كه اين برنامه ها نشون ميدن (جفتشون يكيه)اشتباهه چون من با EXPERT Tool دماي كارتم (4850) رو تا حول و حوش 60 پايين اوردم. وقتي بهش دست ميزنم دستم داغ ميشه ولي وقتي به nb دست ميزم دستم ميسوزه(نه خيلي) پس حتي 75 كه هيچي الان ميگم 85 درجه دماشه

يه سوال هم در مورد نرم افزار epu داشتم
من با 18 درصد اور كردن cpu تو turbo فركانس رو به 2800 ميرسونم ولي ديگه بالا تر از اون كه ميزنم موس قفل ميكنه
اخه 400 تا اور كردن براي اين cpu چيزي نيست كه اين اينهمه ناز ميكنه

راستي اين همه بالا و پايين كردن فركانس به وسيله p5q ببراي cpu مشكلي ايجاد نميكنه

MicroSystem
26-09-2008, 10:52
اون دمایی که در نرم افزار al suite ازش به نام دمای سیستم نام برده ، همون دمای پل شمالی هست به چند دلیل:
1_ در بایوس مادربرد ، اسم این دما رو m.b temp یعنی دمای مادربرد گذاشتن و تنها جای مادربرد که داغ می کنه و نیاز به گزارش دما داره ، پل شمالی هست.
2_چیپ کنترل دما در درون پل شمالی هست و این طور نیست که یک مادربرد داشته باشه و دیگری نداشته باشه.
3_ مثلأ وقتی که شما می گید که اون 40 درجه دمای کیسه ، مگه ممکنه که دمای درون کیس 40 درجه باشه و بعدش دمای پردازنده 33 درجه؟؟؟؟ این امر غیر ممکنه.
5_ من وقتی که مادربرد p5q_e رو گرفتم ، دمای اعلامی ، 4 درجه کمتر شد ، این یعنی که دمای پل شمالی به دلیل هیت سینک بهتر کم شده و نه این که دمای داخل کیسم کم شده باشه.
امیدوارم که بتونم قانعتون کرده باششم که اون دما ، همون دمای پل شمالی هست .
نوچ دماي داخل كيس هست مادبرد قبلي خودمم سنسور NB نداشت و سنسور دماي كيس رو داشت چون وقتي يه فن ميگرفتم روي اسلاتهاي PCI دما خيلي ميامد پايين.
بعدشم دست ميزنم به NB دستم ميسوزه بيشتر از يك ثانيه نميتونم نگه دارم دما سنج هم كه بهش زدم تا 70 درجه نشون داد درصورتيكه دماي كيس 40 درجه بود.
اون 33 درجه هم بايد اشتباه باشه مال خودمم خيلي پايين نشون ميده

سلام محمد رضا...
مبارکه ، سیستمت از لحاظ پردازنده و برد مثل خودمه.
در مورد دمای سیستم والا ما با این PC Probe که Bundle خود برد هست دمای main رو روی همین 40-47 نشون میده ولی منم احساس کردم سینک NB یکمی داغه.

Express Gate رو هم باید نصب کنی تا اون اروره بره ، البته فکر کنم میتونی از بایوس غیر فعال کنی ولی به نظر من نصبش کلی خیلی بهتره کلا خیلی به درد بخوره.
برای نصبش باید توی Utilities خود DVD که به صورت bundle با خود برد هستش بگردی.

اورت هم خیلی سنگینه ها ، دمای لودت چه قدره؟
مواظب باش 65 رو رد نکنی (با این فن شک دارم)
در مورد Temp Monitoring هم من موندم چی کار کنم ، تو هم این مشکل رو داری؟:
سلام
مبارك صحابش: دانشگاه خواجه نصير
كلا اين Express gate چي هست؟
65 درجه درصورتيكه در كيس باز باشه.
Q6600 G0 تا 71 درجه رو بصورت مطمئن تحمل ميكنه(طبق سايت اينتل) حتي تو مقاله تامز هم گفته كه عمر پردازنده بعد از اين 71 درجه كم ميشه پس زير 71 درجه (واسه هسته) خيالت راحت
مشكلي من نميبينم منظورت دقيقا چيه؟

ه سوال هم در مورد نرم افزار epu داشتم
من با 18 درصد اور كردن cpu تو turbo فركانس رو به 2800 ميرسونم ولي ديگه بالا تر از اون كه ميزنم موس قفل ميكنه

راستي اين همه بالا و پايين كردن فركانس به وسيله p5q ببراي cpu مشكلي ايجاد نميكنه
بابا اون نرم افزاره 2 زار نميارزه شما برو تو ستاپ باس رو ببر بالا مثلا بزار رو 333 هيچ تنظيم ديگه اي نميخواد همه چي اتوماتيك تنظيم ميشه فقط مواظب دماي لودت باش كه از 71 نزنه بالا
بالا پايين رفتن فركانس هم هيچ ضرري نداره.

alborz_k
26-09-2008, 10:56
حتي اگه تو درست بگي و دماهايي كه probe & al suite نشان ميده دماي nb باشه پس مطمئنا دمايي كه اين برنامه ها نشون ميدن (جفتشون يكيه)اشتباهه چون من با EXPERT Tool دماي كارتم (4850) رو تا حول و حوش 60 پايين اوردم. وقتي بهش دست ميزنم دستم داغ ميشه ولي وقتي به nb دست ميزم دستم ميسوزه(نه خيلي) پس حتي 75 كه هيچي الان ميگم 85 درجه دماشه

يه سوال هم در مورد نرم افزار epu داشتم

دوست عزیز من p5q رو تا 480 , p5q_e رو تا 515 مگاهرتز اورکلاک کردم ، و ولتاژ پل و مسیر روی 1.46 بودند . اما دما از 48 بیشتر نشد و حرارت پل شمالی هم همین رو نشون می داد.
p45 از فناوری 65 نانومتری استفاده می کنه و خنک ترین پل شمالیی هست که تا حالا برای پردازنده ی اینتل منتشر شده. و اگه هم مال شما اینقدر گرم هست ، بهتره که مادربرد تون رو به شرکت گارانتی نشون بدین.
ظرفیت تحمل حرارت پل شمالی از پردازنده هم کمتره و وقتی دما از 60 رد بشه ، سیستم ناپایدار می شه و نتیجش ایرور در ارتوس و کرش شدن برنامه ها و صفحه ی آبی هست.
دوست عزیز ، اگه شما می بینید که دمای 4850 به 80 درجه می رسه ، دلیل داشتن نزدیک به 1 میلیارد ترانزیستور هست که در فرکانس 650 مگاهرتز کار می کنند ، اما پل شمالی که حتی 5% اون پردازش رو انجام نمی ده چرا باید دماش بالا باشه؟؟؟
بالا پایین شده فرکانس پردازنده ، اشکالی رو ایجاد نمی کنه.

alborz_k
26-09-2008, 11:09
نوچ دماي داخل كيس هست مادبرد قبلي خودمم سنسور NB نداشت و سنسور دماي كيس رو داشت چون وقتي يه فن ميگرفتم روي اسلاتهاي PCI دما خيلي ميامد پايين.
بعدشم دست ميزنم به NB دستم ميسوزه بيشتر از يك ثانيه نميتونم نگه دارم دما سنج هم كه بهش زدم تا 70 درجه نشون داد درصورتيكه دماي كيس 40 درجه بود.
اون 33 درجه هم بايد اشتباه باشه مال خودمم خيلي پايين نشون ميده

.
نمی دونم که چرا مادربر های من ، دماشون این قدر الا نیست و به راحتی بهشون دست می زنم.:13:
از اون جایی که امار برگشتی مادربرد p5q ، خیلی بالاست ، بهتره که تا کار دستت نداده ببریش گارانتی.
اون 33 هم درسته چون تو لود تا 58 هم می آد بالا و اگر هم یک کم سر به سرش بزارم به 70 هم می رسه.
در ضمن اگه دمای داخل کیس ، 40 درجه باشه ، پردازنده نمی تونه کار کنه چون همون طور که تو دفترچه ی پردازنده های اینتل نوشتند ، حداکثر دمای محیط اطراف پردازنده نباید از 37 بیشتر باشه.

MicroSystem
26-09-2008, 12:12
نمی دونم که چرا مادربر های من ، دماشون این قدر الا نیست و به راحتی بهشون دست می زنم.:13:
از اون جایی که امار برگشتی مادربرد p5q ، خیلی بالاست ، بهتره که تا کار دستت نداده ببریش گارانتی.
اون 33 هم درسته چون تو لود تا 58 هم می آد بالا و اگر هم یک کم سر به سرش بزارم به 70 هم می رسه.
در ضمن اگه دمای داخل کیس ، 40 درجه باشه ، پردازنده نمی تونه کار کنه چون همون طور که تو دفترچه ی پردازنده های اینتل نوشتند ، حداکثر دمای محیط اطراف پردازنده نباید از 37 بیشتر باشه.
خب مال شما P5Q-E هست
نكته اينكه ولتاژ NB رو تا 1.9 ميشه برد بالا و جالب اينكه بصورت اتوماتيك وقتي اور ميكنه اين رو ميبره بالا مثلا من با تست دما فهميدم مه وقتي باس رو تا 370 ميبرم بالا بصورت اتوماتيك ولت NB تا نزديكيهاي 1.36 ميره بالا
پايين اوردن ولت به صورت دستي هم باعث ميشه صفحه آبي پديد بياد هر چند كه تو باس 370 من الان گذاشتم روي 1.24 ولت و سيستم استيبله

alborz_k
26-09-2008, 13:12
خب مال شما P5Q-E هست
نكته اينكه ولتاژ NB رو تا 1.9 ميشه برد بالا و جالب اينكه بصورت اتوماتيك وقتي اور ميكنه اين رو ميبره بالا مثلا من با تست دما فهميدم مه وقتي باس رو تا 370 ميبرم بالا بصورت اتوماتيك ولت NB تا نزديكيهاي 1.36 ميره بالا
پايين اوردن ولت به صورت دستي هم باعث ميشه صفحه آبي پديد بياد هر چند كه تو باس 370 من الان گذاشتم روي 1.24 ولت و سيستم استيبله

البته اصلأ لازم نیست که ولتاز تا 1.9 بره بالا چون احتمال آسیب جدی به مادربرد در این ولتاز بسیار بالاست. من در فرکانس مسیر 510 ، فقط به 1.5 ولت احتیاج پیدا کردم که بسیار مناسب هست. من قبل از این که این مادربرد رو بگیرم p5q داشتم و خصوصیاتش رو می شناسم. این برد خیلی سخت به 500 می رسه و فشار زیادی رو باید در این فرکانس تحمل کنه.
در ضمن من در فرکانس 400 با هر دو برد به بیش از 1.22 برای پل شمالی نیاز نداشتم و در این ولتاژ کاملأ پایدار بود . کلأ در حالت auto سطح بالای ولتاز رو در نظر می گیره تا سیستم پایدار بمونه.

MicroSystem
26-09-2008, 13:34
البته اصلأ لازم نیست که ولتاز تا 1.9 بره بالا چون احتمال آسیب جدی به مادربرد در این ولتاز بسیار بالاست. من در فرکانس مسیر 510 ، فقط به 1.5 ولت احتیاج پیدا کردم که بسیار مناسب هست. من قبل از این که این مادربرد رو بگیرم p5q داشتم و خصوصیاتش رو می شناسم. این برد خیلی سخت به 500 می رسه و فشار زیادی رو باید در این فرکانس تحمل کنه.
در ضمن من در فرکانس 400 با هر دو برد به بیش از 1.22 برای پل شمالی نیاز نداشتم و در این ولتاژ کاملأ پایدار بود . کلأ در حالت auto سطح بالای ولتاز رو در نظر می گیره تا سیستم پایدار بمونه.
البته سيستم استيبل هست ولي بطور متوسط هر 24 ساعت يكبار صفحه ابي مياد اگه ولت NB رو خيلي كم كنيم شما كه با كم كردن ولت NB همين مشكل رو داشتي يا مشكلات ديگه؟
من يه سرچي كردم هيچ موردي از خرابي p5q نديدم يادمه چند وقت پيش كه يه مدل مادبرد MSI مشكل داشت يه سرچ ميزدي تو گوگل 100 تا سايت مياورد
نميدونم تو ايران چي ميگذره!

alborz_k
26-09-2008, 13:43
البته سيستم استيبل هست ولي بطور متوسط هر 24 ساعت يكبار صفحه ابي مياد اگه ولت NB رو خيلي كم كنيم شما كه با كم كردن ولت NB همين مشكل رو داشتي يا مشكلات ديگه؟
من يه سرچي كردم هيچ موردي از خرابي p5q نديدم يادمه چند وقت پيش كه يه مدل مادبرد MSI مشكل داشت يه سرچ ميزدي تو گوگل 100 تا سايت مياورد
نميدونم تو ايران چي ميگذره!

سلام. من با کم کردن nb مشکلی برام پیش نیومد.کلأ اگه ولتاژ پل شمالی کم باشه ، نرم افزار ها کرش مس شن.
کلأ در اکثر اوقات صفحه ی آبی ، برای مشکل رم و پردازنده هست. یک مقدار ولتاژ پردازنده رو زیاد کن ببین خوب می شه یا نه. آخه پردازندت دیگه تا آخر اورکلاک شده و 1.4 براش خیلی کمه. مثلأ بزارش روی 1.46 ببین چه طور می شه.
رم هات که مطمئن هستند فقط تایمینگشون رو چک ک که روی 4و4و4و12 باشن.
ولتاز مسیر رو روی چند گذاشتی؟
در مورد مشکل p5q ، این تاپیک رو یک نگاهی بکن.

M659
26-09-2008, 14:31
سلام.
منم فکر میکنم دمای هیت سینک nb بالاست ، حداقل دست رو که میسوزونه.
می خواستم بپرسم که که این دمای برد نیست و دمای کیسه... این سنسور دقیقا کجا نصبه؟
من دارم به این نتیحه می رسم که I45 می گرفتم بهتر بود.... الان دمای برد رو 46 نشون میده.

M659
26-09-2008, 14:36
سلام
مبارك صحابش: دانشگاه خواجه نصير
كلا اين Express gate چي هست؟
65 درجه درصورتيكه در كيس باز باشه.
Q6600 G0 تا 71 درجه رو بصورت مطمئن تحمل ميكنه(طبق سايت اينتل) حتي تو مقاله تامز هم گفته كه عمر پردازنده بعد از اين 71 درجه كم ميشه پس زير 71 درجه (واسه هسته) خيالت راحت
مشكلي من نميبينم منظورت دقيقا چيه؟

سلام.
Express Gate یک نسخه لینوکس هستش که با همکاری (اگه اشتباه ننوشته باشم)Splash و asus آماده شده و روی برد های جدید ایسوس قرار گرفته. در حقیقت سیستم در اولین مرحله Boot به محیط این سیستم عامل بوت میشه و میتونی با استفاده از مرورگر این سیستم (که همون Firefox هستش:31:) وب گردی کنی و با Skype و یک نرم افزار چت ، چت کنی و تماس تلفنی بر قرار کنی. یک نرم افزار هم برای Photo Managing داره.
کلا ابزار خوبیه.
----
مشکل هم در تفاوت دما های گزارش شده هستش که توی عکس مشخصه:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

دمای هسته ها رو نگاه کن...

MicroSystem
26-09-2008, 19:38
يه فن بزاري روي كيس باد بزنه به NB مشكل حله اين هيتسينك مسي با اون جرم بالائي كه داره هادي گرمائي بسيار خوبي هست طراحيش هم عاليه
الان متوجه شدم احتمالا اين Real temp دماها رو اشتباه نشون ميده. دماها تو بار كامل هست اور نكردي؟

M659
26-09-2008, 19:46
يه فن بزاري روي كيس باد بزنه به NB مشكل حله اين هيتسينك مسي با اون جرم بالائي كه داره هادي گرمائي بسيار خوبي هست طراحيش هم عاليه
الان متوجه شدم احتمالا اين Real temp دماها رو اشتباه نشون ميده. دماها تو بار كامل هست اور نكردي؟

آره... دما توی لود کامل هست باPrime 95 small FTTs اونم در حد چند ثانیه:18: اور هم ذره ای نشده. دوستان گفتن کیفیت HSF های intel پایین اومده ولی دیگه به نظر من این زیاد از حده.
شخصا فکر میکنم (و البه امیدوارم) دماهای Everest درست نباشه ولی بازم وندم چی کار کنم. تا حالا یک بار مقدار بسیار کمی اورش کرده بودم ولی بعدا به حالت Default بر گردوندم .
حالا بالاخره قانع شدی اون دما دمای NB هست ؟... منم دارم به شک می افتم:41:

MicroSystem
26-09-2008, 21:50
آره... دما توی لود کامل هست باPrime 95 small FTTs اونم در حد چند ثانیه:18: اور هم ذره ای نشده. دوستان گفتن کیفیت HSF های intel پایین اومده ولی دیگه به نظر من این زیاد از حده.
شخصا فکر میکنم (و البه امیدوارم) دماهای Everest درست نباشه ولی بازم وندم چی کار کنم. تا حالا یک بار مقدار بسیار کمی اورش کرده بودم ولی بعدا به حالت Default بر گردوندم .
حالا بالاخره قانع شدی اون دما دمای NB هست ؟... منم دارم به شک می افتم:41:
نه شك ندارم كه دماي مادبرد هست خود نرم افزاز پي سي پروب ايسوز اين رو ميگه اون كه ديگه اشتباه نميكنه
بعد طبق تجربه من اورست تو نشون دادن دما خيلي قابل اعتمادتر هست.
شما با Q6600 نبايد نگران دماي NB باشي چون اين مادبرد باس 1600 رو هم ساپورت ميكنه(با اوركلاك) پس اگه پردازنده باس 1600 روش بزاري چي ميگي خودش ولتاژش رو به مقدار قابل ملاحظه ميبره بالا و خيلي بيشتر گرم ميكنه

M659
26-09-2008, 23:41
نه شك ندارم كه دماي مادبرد هست خود نرم افزاز پي سي پروب ايسوز اين رو ميگه اون كه ديگه اشتباه نميكنه
بعد طبق تجربه من اورست تو نشون دادن دما خيلي قابل اعتمادتر هست.
شما با Q6600 نبايد نگران دماي NB باشي چون اين مادبرد باس 1600 رو هم ساپورت ميكنه(با اوركلاك) پس اگه پردازنده باس 1600 روش بزاري چي ميگي خودش ولتاژش رو به مقدار قابل ملاحظه ميبره بالا و خيلي بيشتر گرم ميكنه

خوب خدارو شکر.... شما هم قانع شدی.
نگرانی من بیشتر در مورد دمای پردازنده بود محمد رضا.
آخه چرا با لود توی فرکانس پیش فرض من باید به 60 برسم؟
تازه ولش نکردم بره جلوتر وگرنه شاید به 65 هم می رسید (قلبم طاقتش رو نداره:31::31:- شوخی)

bleu2u4u
27-09-2008, 01:58
1-شما برنامه six engine رو اصلا نصب ميكنيد؟
2- راهي براي خنك كردن nb هست

MicroSystem
27-09-2008, 09:52
خوب خدارو شکر.... شما هم قانع شدی.
نگرانی من بیشتر در مورد دمای پردازنده بود محمد رضا.
آخه چرا با لود توی فرکانس پیش فرض من باید به 60 برسم؟
تازه ولش نکردم بره جلوتر وگرنه شاید به 65 هم می رسید (قلبم طاقتش رو نداره- شوخی)
من كه از همون اول گفتم اين دماي مادربرده (اگر هم گفتم كيس منظورم مادبرد بوده)
اين مشكل از Q6600 هست تازه خوبه ما ما رويژن G0 هست اين پردازنده چيزي شبيه اتو برقي هست و دماي عاديش بدون اوركلاك 65-68 هست موقع بار كامل و با فن استوك.
تازه برو خوا رو شكر كن Asus P5Q هشت فاز رو داري به Q6600 فقط 1.18 ولت ميده درحاليكه پيش فرض اين پردازنده 1.25 هست اين خيلي تو خنك نگه داشتن اين اتو برقي كمك ميكنه مادبرد قبلي من Asrock 4core dual sata2 كه چيپش VIA بود به Q6600 حدود 1.35 ولت ميداد اون دماش بدون اور به 71 هم ميرسيد.

يه فن تونيك تاور بخر بدون اور تو بار كامل دمات حدود 50 ميشه.

-شما برنامه six engine رو اصلا نصب ميكنيد؟
2- راهي براي خنك كردن nb هست
اين برنامه تو اور كار نميكنه و من چون اور كردم از طريق بايوس پاكش كردم.
اگر اوركلاك ميخواي بكني بصورت دستي ولتاژ NB رو روي حداقل يعني 1.1 بزار. دما حول حوش 62 بود كه من با دماسنج اندازه گرفتم. اين دما جاي نگراني نداره يكي از دلائلي كه ما وقتي دست ميزنيم دستمون ميسوزه جرم زياد هيتسينك مسي هست
اگر هم مقابل NB كيسيت سوراخ داره يه فن روش نصب كن باد رو بزنه به NB مال من متاسفانه سوراخ نداره در ضمن چند وقت ديگه زمستون ميشه.

M659
27-09-2008, 21:36
من كه از همون اول گفتم اين دماي مادربرده (اگر هم گفتم كيس منظورم مادبرد بوده)
اين مشكل از Q6600 هست تازه خوبه ما ما رويژن G0 هست اين پردازنده چيزي شبيه اتو برقي هست و دماي عاديش بدون اوركلاك 65-68 هست موقع بار كامل و با فن استوك.
تازه برو خوا رو شكر كن Asus P5Q هشت فاز رو داري به Q6600 فقط 1.18 ولت ميده درحاليكه پيش فرض اين پردازنده 1.25 هست اين خيلي تو خنك نگه داشتن اين اتو برقي كمك ميكنه مادبرد قبلي من Asrock 4core dual sata2 كه چيپش VIA بود به Q6600 حدود 1.35 ولت ميداد اون دماش بدون اور به 71 هم ميرسيد.

يه فن تونيك تاور بخر بدون اور تو بار كامل دمات حدود 50 ميشه.

اين برنامه تو اور كار نميكنه و من چون اور كردم از طريق بايوس پاكش كردم.
اگر اوركلاك ميخواي بكني بصورت دستي ولتاژ NB رو روي حداقل يعني 1.1 بزار. دما حول حوش 62 بود كه من با دماسنج اندازه گرفتم. اين دما جاي نگراني نداره يكي از دلائلي كه ما وقتي دست ميزنيم دستمون ميسوزه جرم زياد هيتسينك مسي هست
اگر هم مقابل NB كيسيت سوراخ داره يه فن روش نصب كن باد رو بزنه به NB مال من متاسفانه سوراخ نداره در ضمن چند وقت ديگه زمستون ميشه.

کیس من Silent Storm هست و یک فن 120 میلیمتری 1000RPM دور ورش رو خنک میکنه ولی یک جای فن 8 سانتی هم دارم.
مشکلش اینکه دسترسی تو به برد قطع میکنه.

Mahdi_Moosavi
27-09-2008, 22:14

فقط جهت اطلاع عرض میکنم : طراحی مدار تغذیه NB این مدل از مین بورد های ASUS طوری هست که معمولا به دلیل استفاده از Mosfet کیفیت بالا ، تحمل آمپراژ بالاتر از حد نیاز مقدار نامی NB رو هم داره . به همین دلیل حتی در FSB 1600Mhz هم نیازی به اعمال ولتاژ بیشتر برای پایداری نیست .

نکته : خود شرکت سازنده هم فرکانس FSB 1600Mhz ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو به صورت تضمین شده برای این برد تایید کرده و حرفی از اورکلاک محصوب شدن این برد در FSB 1600Mhz زده نشده .

MicroSystem
27-09-2008, 23:54
فقط جهت اطلاع عرض میکنم : طراحی مدار تغذیه NB این مدل از مین بورد های ASUS طوری هست که معمولا به دلیل استفاده از Mosfet کیفیت بالا ، تحمل آمپراژ بالاتر از حد نیاز مقدار نامی NB رو هم داره . به همین دلیل حتی در FSB 1600Mhz هم نیازی به اعمال ولتاژ بیشتر برای پایداری نیست .

نکته : خود شرکت سازنده هم فرکانس FSB 1600Mhz ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو به صورت تضمین شده برای این برد تایید کرده و حرفی از اورکلاک محصوب شدن این برد در FSB 1600Mhz زده نشده .
من كم كم داره به اين نتيجه ميرسم كه مشكل صفحه آبي مربوط به درايور LAN توي ويستاي 64 بيتي بود چون الان 30 ساعته كه سيستم توي ايكس پي 64 بيتي روشنه و مشكل صفحه آبي نداشتم با همون حداقل ولتاژ NB يعني 1.1 ولت.
ولي تو باسهاي بالا خودش اتوماتيك به NB ولت ميده اين نتيجه 4-5 ساعت تستهاي من تو باسهاي مختلف بود شايد ميخواد كه صد درصد مطمئن بشه سيستم پايدار هست.
تسها هم اينطور بود كه وقتي باس رو تا 370 بردم بالا دماي NB رو با دماسنج اندازه ميگرفتم هر دفعه هم 15 دقيقه صبر ميكردم دما متعادل بشه.
تو حالت Auto دما حدود 72 بود
با 1.1 ولت دما حدود 62
با 1.2 ولت حدود 66
با 1.3 ولت حدود 70

سيستم رو دفالت كردم باس 266 دما همون حدود 62 بود.
پس اين مادبرد تو باس 370 بايد چيزي حدود 1.36-1.4 طبق تخمين من به NB ولت بده.

M659
28-09-2008, 00:17
من كم كم داره به اين نتيجه ميرسم كه مشكل صفحه آبي مربوط به درايور LAN توي ويستاي 64 بيتي بود چون الان 30 ساعته كه سيستم توي ايكس پي 64 بيتي روشنه و مشكل صفحه آبي نداشتم با همون حداقل ولتاژ NB يعني 1.1 ولت.
ولي تو باسهاي بالا خودش اتوماتيك به NB ولت ميده اين نتيجه 4-5 ساعت تستهاي من تو باسهاي مختلف بود شايد ميخواد كه صد درصد مطمئن بشه سيستم پايدار هست.
تسها هم اينطور بود كه وقتي باس رو تا 370 بردم بالا دماي NB رو با دماسنج اندازه ميگرفتم هر دفعه هم 15 دقيقه صبر ميكردم دما متعادل بشه.
با 1.1 ولت دما حدود 62
با 1.2 ولت حدود 66
با 1.3 ولت حدود 70

آره... من به این مشکل رسیدم ولی از کارت شبکه نبود ، ویندوزم رو آپدیت کردم برطرف شد.
من اون موقع Memory Management یا یه همچین چیزی میگرفتم.
اگه Driver Equal..... میگیری احتمالا مشکل درایور داری.
توصیه اینکه ویندوز حتما آپدیت بشه.:46:

Mahdi_Moosavi
28-09-2008, 00:39
با 1.1 ولت دما حدود 62
با 1.2 ولت حدود 66
با 1.3 ولت حدود 70

شما منظور من رو متوجه نشدی . به هیچ وجه نیازی به اعمال ولتاژ بیشتر نیست ، وقتی هنوز جا برای جبران توان مصرفی با جریان هست . افزایش حرارت هم به همین دلیل هست . شما با افزایش ولتاژ بیشتر ، باعث کاهش جریان کشیده شده میشی .

مطمئنی که ترمومتر درست حرارت رو نشون میده ؟!

ضمنا برای گرفتن تست Max temp NB بهتره یه برنامه گرافیک سه بعدی + Orthos Blend Test در حال اجرا باشند .

MicroSystem
28-09-2008, 09:18
شما منظور من رو متوجه نشدی . به هیچ وجه نیازی به اعمال ولتاژ بیشتر نیست ، وقتی هنوز جا برای جبران توان مصرفی با جریان هست . افزایش حرارت هم به همین دلیل هست . شما با افزایش ولتاژ بیشتر ، باعث کاهش جریان کشیده شده میشی .

مطمئنی که ترمومتر درست حرارت رو نشون میده ؟!

ضمنا برای گرفتن تست Max temp NB بهتره یه برنامه گرافیک سه بعدی + Orthos Blend Test در حال اجرا باشند .
نه اون رو گرفتم
گفتم با اين وجود باز هم مادبرد تو حالت اتوماتيك داره ولت ميده
آره دماسنج رو كه چند ساله دارم و درسته
قبل از اندازه گيري هم 15 دقيقه چهار برنامه فرترن كه هر كدوم تك هسته ساپورت بودند رو ران ميزاشتم