PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تجربیات کوچک ولی گرانبها...

maaars
23-09-2008, 15:57
حتما براتون پیش اومده که به خاطر یه غفلت ، تصمیم گیری اشتباه یا...... اتفاقاتی براتون افتاده باشه که مجبور شدین غرامت سنگینی بابتش بپردازین.... بهتره این تجربیات گرانبها تونو با ما قسمت کنین. (البته لطفا موضوعات در مورد ماشین باشه . با تشکر)

سباستین
23-09-2008, 21:00
معمولا تجربه بعد از یه اتفاق بد به وجود می یاد. من خیلی از جاده لغزنده می ترسم ( برف و بارون). مهمترین تجربه من در این شرایط این بود که نباید ترمز کرد. معمولا اولش آدم به خودش می گه خب این که کاری نداره. ولی وقتی تو موقعیت ستم ناک گیر افتادی اولین کاری که می کنی ترمزه چون عادت کردی که موقع خطر ترمز کنی. بازم می گم اگه ماشین ته انداخت و داشت سر می خورد گاز رو ول نکنین و به هیچ وجه ترمز نکنین.

Farshadd
24-09-2008, 11:46
خوشبختانه تجربه ای به اون صورت ندارم به جز:

1- با پیکان استاندارد، دونات و دریفت نکشید. (البته دونات رو برف زیاد اشکالی نداره)
2- وقتی برن اوت زدید اگه زیادی بهتون حال داد فکر نکنید تا آخر همیجوری میمونه، چون اگه کیفتون رو ادامه بدید، لاستیک میترکه و کیف، به کوفت تبدیل میشه.
3- برای بارهای اولی که میخوایید دریفت بکشید یه جاده باز انتخاب کنید که اطرافش زمینهای کشاورزی هم سطح باشه.
5- مهم و رایج : اگه یه جایی ماشینو خاموش کردین، به هیچ وجه هول نشید و دوباره استارت بزنید و روشن کنید. چون این کار نشانه ناشی بودن در رانندگی میشه. اگه این اتفاق افتاد مثل من بیایید پایین و کاپوت رو بزنید بالا بعدش یه دستی به سیما بکشید و استارت بزنید. حالا کاپوت رو ببندید و ... (اینجوری خیلی حرفه ای تره)
6- قبل از دستی کشیدن اول مطمئن بشید دستی سالم سالم هست (برای این کار در ماشین های دیف جلو) میتونید ماشینو تو دنده عقب بذارید و گاز بدید، اگه عقب ماشین زیاد اومد بالا بدونید دستی سالمه (وگرنه ظایه میشید) برای ماشینهای دیف عقب هم با سرعت 40-60 کیلومتر برید و بعد کلاج و سریعا دستی بکشید.....

خسته شدم...

بقیش رو هم بعدا میذارم

maaars
24-09-2008, 13:58
خوشبختانه تجربه ای به اون صورت ندارم به جز:

1- با پیکان استاندارد، دونات و دریفت نکشید. (البته دونات رو برف زیاد اشکالی نداره)
2- وقتی برن اوت زدید اگه زیادی بهتون حال داد فکر نکنید تا آخر همیجوری میمونه، چون اگه کیفتون رو ادامه بدید، لاستیک میترکه و کیف، به کوفت تبدیل میشه.
3- برای بارهای اولی که میخوایید دریفت بکشید یه جاده باز انتخاب کنید که اطرافش زمینهای کشاورزی هم سطح باشه.
5- مهم و رایج : اگه یه جایی ماشینو خاموش کردین، به هیچ وجه هول نشید و دوباره استارت بزنید و روشن کنید. چون این کار نشانه ناشی بودن در رانندگی میشه. اگه این اتفاق افتاد مثل من بیایید پایین و کاپوت رو بزنید بالا بعدش یه دستی به سیما بکشید و استارت بزنید. حالا کاپوت رو ببندید و ... (اینجوری خیلی حرفه ای تره)
6- قبل از دستی کشیدن اول مطمئن بشید دستی سالم سالم هست (برای این کار در ماشین های دیف جلو) میتونید ماشینو تو دنده عقب بذارید و گاز بدید، اگه عقب ماشین زیاد اومد بالا بدونید دستی سالمه (وگرنه ظایه میشید) برای ماشینهای دیف عقب هم با سرعت 40-60 کیلومتر برید و بعد کلاج و سریعا دستی بکشید.....

خسته شدم...

بقیش رو هم بعدا میذارم
(حالا که گفتی یادم اومد) یه بار با یکی از دوستان این تجربه رو داشتیم (شماره 3). دوستم راننده بود و منم شاگرد نشسته بودم. اومد دریفت بزنه که یهو از مسیر خارج شد. شانس آوردیم بغل زمین کشاورزی بود.

Farshadd
24-09-2008, 16:26
(حالا که گفتی یادم اومد) یه بار با یکی از دوستان این تجربه رو داشتیم (شماره 3). دوستم راننده بود و منم شاگرد نشسته بودم. اومد دریفت بزنه که یهو از مسیر خارج شد. شانس آوردیم بغل زمین کشاورزی بود.

جالبه...

البته من خودم نه چپ شدم نه خارج.

ولی اون لحظه تمام زورمو زدم که دو چرخو طوری بیارم رو زمین که به خونه های بغل هم نزنم. واسه همین میگم خوبه زمین کشاورزی هم سطح باشه.:46:

سباستین
24-09-2008, 18:40
قبلا هم تو یه تاپیک این مطلبی رو که می خوام بگم رو گفته بودم. در باره بالبورینگ اکسل ماشین های 405, پرشیا, و انواع سمند. دوستان یادشون باشه مثل تعویض تسمه تایم ( که تقریبا هر 60-50 هزار کیلومتر عوض می شه) باید بالبورینگ های اکسل عقب رو گریس کاری کنند. وقتی این قطعات رویه هم ساییده می شن به مرور گریس می سوزه و وقتی سیستم خشک کار کنه بالبورینگها رو خورد می کنه و دردسر زیادی به وجود می یاره. حواستون باشه...

Pario
24-09-2008, 22:48
ویرایش شد...

سباستین
24-09-2008, 23:50
همیشه میزان آب رادیات رو چک کنین. ولی اگه روزی به هر دلیلی ماشین جوش آورد مطلقا موتور رو خاموش نکنین. کاپوت رو بزنین بالا و آستینتون را بکشین پایین و لنگ ماشینو دور دستتون بپیچین. ( یه کم می سوزین ولی از ضرر جلوگیری می کنین) درب رادیات رو بردارین و فرار کنین. دوباره برگردین و کمی آب تو رادیات بریزین. یه کم صبر کنین. تمام 4 لیتری رو هم یه جا خالی نکنین. چرا که موتور خیلی گرمه و اگه آب زیادی بهش بدین شوک حرارتی می بینه. دوباره یکم دیگه آب توش بریزین و صبر کنین. این کار رو انقدر تکرار کنین تا 4 لیتری رو تموم کنین یا رادیات رو پر کنین. جایی خوندم که بهتره موتور رو یکی 2 دقیقه خاموش کنین و دوباره روشن کنین و این کار رو چند بار تکرار کنین. اگه امکانش وجود داره و ترافیک جاده بهتون اجازه میده بشینین پشت فرمون و به آرامی به سرعت 80-70 برسین. بعد بزارین تو دنده 5 و همین سرعت رو چند دقیقه حفظ کنین تا با فشار باد به خنک کردن موتور کمک کنین. ( اگه توجه کرده باشین دمای موتور تو اتوبان های خلوت همیشه پایینه و دلیلش فشاره باده). بعد از خنک کردن بزنین کنار و با بکسل تا تعمیر گاه ببرین. به امید روزی که هیچ سرسیلندری نسوزه...موفق باشید

2299
25-09-2008, 00:35
قبلا هم تو یه تاپیک این مطلبی رو که می خوام بگم رو گفته بودم. در باره بالبورینگ اکسل ماشین های 405, پرشیا, و انواع سمند. دوستان یادشون باشه مثل تعویض تسمه تایم ( که تقریبا هر 60-50 هزار کیلومتر عوض می شه) باید بالبورینگ های اکسل عقب رو گریس کاری کنند. وقتی این قطعات رویه هم ساییده می شن به مرور گریس می سوزه و وقتی سیستم خشک کار کنه بالبورینگها رو خورد می کنه و دردسر زیادی به وجود می یاره. حواستون باشه...

البته زياد هم گريس نزنين چون گريس ميريزه بيرون و گند كاري ميشه اگه هم نزنينن يا گريس معمولي بزنين باعث خراب شدن محور بلبرينگ و خود بلبرينگ ميشه

maaars
25-09-2008, 04:47
خیلی مراقب شیشه خورده باشین. من یه بار به ناچار مجبور شدم از روی شیشه خورده رد شم (راه دیگه ای نبود). یه تیکه شیشه لای تایر عقب گیر کرد و بعد از 3 ، 4 ساعت تایر عقب ماشین رو به طور کامل جر داد (شانس آوردم سرعتم زیاد نبود). مجبور شدم نصفه شب تو جاده بوئین زهرا :18: (و در حالی 10000000 پشه طعمه اون شبشونو پیدا کرده بودن) تایر ماشینو عوض کنم.

سباستین
25-09-2008, 05:02
صحبت از تایر شد. فصل سرد در راهه و توصیه می کنم اصلا خسیس بازی در نیارین. من در آوردم چوبشو خوردم. اگه تایرهاتون صاف شده حتما عوضشون کنید یا لا اقل دوتای عقبی رو نو بندازین. اگه سر بخورین جلو رو می شه با فرمون جمع کرد ولی عقب!!!!!!!
در ضمن همیشه تایر ها رو پر باد نگه دارین. دو سه پی اس آی اضافه زدین هم ضرر نمیکنه ولی کم باد = فاجعه.

Farshadd
25-09-2008, 12:11
صحبت از تایر شد. فصل سرد در راهه و توصیه می کنم اصلا خسیس بازی در نیارین. من در آوردم چوبشو خوردم. اگه تایرهاتون صاف شده حتما عوضشون کنید یا لا اقل دوتای عقبی رو نو بندازین. اگه سر بخورین جلو رو می شه با فرمون جمع کرد ولی عقب!!!!!!!
در ضمن همیشه تایر ها رو پر باد نگه دارین. دو سه پی اس آی اضافه زدین هم ضرر نمیکنه ولی کم باد = فاجعه.

عماد جون شما انگار شانسی و بدون اجازه خدا زنده ای... این همه اتفاق بد که واست افتاده... :46:

سباستین
25-09-2008, 22:21
عماد جون شما انگار شانسی و بدون اجازه خدا زنده ای... این همه اتفاق بد که واست افتاده... :46:
:39:خیلی با مزه بود. دمت گرم اوس فرشاد. با آدم هایی که چاشنی طنز دارن حال می کنم.:39:
برای اینکه تاپیک شخصی نشه هم:
سرعت ماشین و طول خط ترمز تا توقف با هم رابطه مستقیم ندارن. مثلا اگه 100 کیلومتر با یه ترمز شدید در 50 متر به صفر می رسه. 150 کیلومتر در 75 متر صفر نمی شه, شاید طول خط ترمز در 150 کیلومتر به 150-140 متر برسه. لذا از سرعتهای بالا پرهیز کنید یا اگه می رید این قضیه رو هم به خاطر بسپارید.
مطلب دیگه هم اینکه ( باز هم به مناسبت فصل سرما) اگه ماشینتون ABS نداره بدون کلاچ ترمز کنید. در این حالت حد اکثر یه چرخ که چسبندگی کمتری داره روی هرزگرد قفل می کنه و چرخ دیگه به فرمون جواب می ده. راستی اگه خیلی خیلی شدید تو دنده و بدون کلاچ ترمز کنید امکان داره که موتور خاموش بشه و دردسر چند برابر بشه. خواهشا به جایی نرسونید که از این بلاها نازل بشه...

سباستین
26-09-2008, 06:15
باز هم فصل سرد...
توی شب های بارونی میدان دید خیلی کم میشه و گاهی بعضی راننده ها از نور بالا استفده می کنن. وقتی راننده روبرویی نور بالا زده, قطرات بارون روی شیشه ماشین تبدیل به نقاط درخشان می شن و چشم تو فکوس کردن روی جاده و این نقطه های نورانی دچار مشکل می شه. تمنای بنده از همه دوستان اینه که وقتی ماشینی از روبرو می یاد تا وقتی از کنارشون رد می شه چراغ رو در وضعیت نور پایین نگه دارند. تو همین هفته هم وقت بذارن و تیغه های برف پاک کن رو هم عوض کنند و مخزن شیشه شور رو با مواد دارای صابون و الکل پرکنن.

سباستین
27-09-2008, 02:48
به نظر میاد من تنها مشتریه این تاپیکم.
معمولا همیشه به کاسه های ترمز کم لطفی می شه. چند وقته که کاسه های چرخ عقب رو سرویس نکردین؟ اگر سطح روغن ترمزتون پایین می یاد و نشانه ای از محل نشتی پیدا نمی کنید, به کاسه های فراموش شده یه سری بزنین. حتی اگه مشکل روغن هم ندارین, با یه سرویس و رگلاژ که هزینه ای هم نداره. از قابلیت ترمز و دستی قوی تری بهره می برین.

2299
27-09-2008, 03:02
به نظر میاد من تنها مشتریه این تاپیکم.
معمولا همیشه به کاسه های ترمز کم لطفی می شه. چند وقته که کاسه های چرخ عقب رو سرویس نکردین؟ اگر سطح روغن ترمزتون پایین می یاد و نشانه ای از محل نشتی پیدا نمی کنید, به کاسه های فراموش شده یه سری بزنین. حتی اگه مشکل روغن هم ندارین, با یه سرویس و رگلاژ که هزینه ای هم نداره. از قابلیت ترمز و دستی قوی تری بهره می برین.

البته مال پرايد و پيكان نميخواد ببرين براي رگلاژ يه چند باري درحالي كه ترمز دستي بالاست ماشين را جلو عقب كنيد خودش رگلاژ ميشه
اساتيدد ديگه كودوم ماشين رگلاژ اتو ماتيكه ؟

سباستین
27-09-2008, 19:50
باز هم توصیه های فصل سرد:
دو گروه امکان داره در فصل سرد از کولر استفاده کنند, دیوانه ها و عاقل ها. :دی. به این سامانه نازنین که باعث می شه تحمل جهنم تابستون ممکن بشه, در زمستون کم لطفی می شه. لا اقل 15 روز یک بار کولرتون رو برای چند دقیقه روشن کنید تا خوابه چند ماهه باعث خارج شدن سیستم از وضعیت روتین نشه. این طوری اوایل گرما در سال بعد هم تو صف شارژ گاز کولر قرار نمی گیرین. احتمال آسیب کمپرسور خیلی کمه ولی فرضا اگه ماشینتون زانتیا باشه فکر نکنم ریسکه 650 تومنی (قیمت پارسال, شاید هم بالاتر) رو بپذیرین. با ماشین هاتون دوست باشین...

behnam_mobile
27-09-2008, 22:10
همیشه احتمال بدین که رانندگان اطرافتون سالم نباشن!

چند وقت پیش ستاری جنوب به شمال روی پل بودم یه دفعه راننده کامیون به راستش که من بودم انحراف پیدا کرد.هر چی بووووووووووق زدم انگار نه انگار. گفتم این یارو کره بخوام ادامه بدم ماشینم له می شه.زود نیم کلاجو پرش به جلو.
این کارو کردم تازه درب عقب سمت راننده کشیده شد به سپرش.

خدا نسل هرچی آدم بی دقت و پرتٍ از رو زمین منقرض کنه!

سباستین
28-09-2008, 22:59
کارت سوخت رو فورا بعد از گذاشتن نازل بنزین بر ندارین. چند لحظه صبر کنین تا پیغام " کارت خود را بردارید" ظاهر بشه, ( در غیر این صورت امکان داره چند لیتری از سهمیه تون کم بشه). تمام پمپ های بنزین رو چک کنین و در منصف ترین پمپ بنزین بزنید. ( برای من پیش اومده به اجبار تو جاده بنزین زده باشم و باکم کمتر از اون چیزی که تو پمپ بنزین همیشگی بنزین می زدم, نشون بده). اگر یک پمپ بنزین مخصوص خودتون دارید, همیشه سوال کنید که قطع کن نازل سالمه یا نه.( برای من پیش اومده که در پمپ همیشگی خودم بنزین از باک سر ریز کنه بدون اینکه نازل با پر شدن باک قطع کنه). نذارین باکتون بیشتر از سه چهرم خالی بشه, چون بنزین ته باک وارد سیستم می شه و بیشتر باید انژکتور تمیز کنید و فیل تر بنزین تعویض کنید. اگر مامور پمپ براتون بنزین زد حتما انعام بدین.

becareful
29-09-2008, 12:39
کارت سوخت رو فورا بعد از گذاشتن نازل بنزین بر ندارین. چند لحظه صبر کنین تا پیغام " کارت خود را بردارید" ظاهر بشه, ( در غیر این صورت امکان داره چند لیتری از سهمیه تون کم بشه). تمام پمپ های بنزین رو چک کنین و در منصف ترین پمپ بنزین بزنید. ( برای من پیش اومده به اجبار تو جاده بنزین زده باشم و باکم کمتر از اون چیزی که تو پمپ بنزین همیشگی بنزین می زدم, نشون بده). اگر یک پمپ بنزین مخصوص خودتون دارید, همیشه سوال کنید که قطع کن نازل سالمه یا نه.( برای من پیش اومده که در پمپ همیشگی خودم بنزین از باک سر ریز کنه بدون اینکه نازل با پر شدن باک قطع کنه). نذارین باکتون بیشتر از سه چهرم خالی بشه, چون بنزین ته باک وارد سیستم می شه و بیشتر باید انژکتور تمیز کنید و فیل تر بنزین تعویض کنید. اگر مامور پمپ براتون بنزین زد حتما انعام بدین.
مورد آخر که گفتی باک از 3/4 ام خالی نشه تصور اشتباه خیلی هاست یکی میگه از نصف خالی نشه و خلاصه هر کی یه چیزی شنیده و بعضی ها هم اینطوری هر روز توی پمپ بنزینن. اولا ماشین ف ی ل تر بنزین داره که هر 20 30 هزار کیلومتر باید عوض شه قیمت بالایی هم نداره. دوما اصلا مکش بنزین از ته باک انجام میشه حالا چه پر باشه چه خالی از روی سطح بنزین توی باک که مکش نمیکنه پس فرقی نداره و سوما ماشین اینقدر تکون داره که مایع بنزین در باک به کل بیشتر به هم میخوره و ته نشینی کثافات خیلی خیلی کم انجام میشه. نمیدونم چرا بعضی ها بدون فکر هر چی مکانیکی ها گفتن بهش عمل میکنن. پی هر چقدر بنزین کثیف یا تمیز باشه باز بنزین از کف باک کشیده میشه.

XMAN9
29-09-2008, 14:43
سلام
توصيه هاي خوبي بود
ممنون

behnam_tr
29-09-2008, 15:05
سعی کنید هیچ وقت موقع رانندگی جو گیر نشید......

behnam_tr
29-09-2008, 15:07
اگر میخایید حرفه ای بشید تو جاده های برون شهری تا جون دارید سرعتو زیاد کنید و لی تو جاده درون شهری همیشه احتیاط کنید و سرعت رو از حد مجاز بالا نبرید.....

maaars
29-09-2008, 15:55
مورد آخر که گفتی باک از 3/4 ام خالی نشه تصور اشتباه خیلی هاست یکی میگه از نصف خالی نشه و خلاصه هر کی یه چیزی شنیده و بعضی ها هم اینطوری هر روز توی پمپ بنزینن. اولا ماشین ف ی ل تر بنزین داره که هر 20 30 هزار کیلومتر باید عوض شه قیمت بالایی هم نداره. دوما اصلا مکش بنزین از ته باک انجام میشه حالا چه پر باشه چه خالی از روی سطح بنزین توی باک که مکش نمیکنه پس فرقی نداره و سوما ماشین اینقدر تکون داره که مایع بنزین در باک به کل بیشتر به هم میخوره و ته نشینی کثافات خیلی خیلی کم انجام میشه. نمیدونم چرا بعضی ها بدون فکر هر چی مکانیکی ها گفتن بهش عمل میکنن. پی هر چقدر بنزین کثیف یا تمیز باشه باز بنزین از کف باک کشیده میشه.
من مطمئن نیستم ، ولی به نظر می آد حرف شما منطقی باشه. قبول دارم که مکانیک ها بعضی وقتا حرفای بیهوده می زنن. مثلا خیلی هاشون معتقدند تایر های تازه و آج دار باید رو چرخ های جلو بسته بشه و تایر های صاف شده برن رو چرخ های عقب. در حالی که این کار درست نیست و تایر های آج دار باید رو چرخ عقب بسته بشن.

maaars
29-09-2008, 15:58
اگر میخایید حرفه ای بشید تو جاده های برون شهری تا جون دارید سرعتو زیاد کنید و لی تو جاده درون شهری همیشه احتیاط کنید و سرعت رو از حد مجاز بالا نبرید.....
من جمله ی شما رو اینجوری اصلاح می کنم : اگر حرفه ای شدید ، تو جاده های برون شهری تا جون دارید سرعتو زیاد کنید.
سرعت بالا :41: برای رانندگان غیر حرفه ای :41: بسیار خطرناکه. هم واسه خودشون هم واسه دیگران.

behnam_tr
29-09-2008, 16:39
من جمله ی شما رو اینجوری اصلاح می کنم : اگر حرفه ای شدید ، تو جاده های برون شهری تا جون دارید سرعتو زیاد کنید.
سرعت بالا :41: برای رانندگان غیر حرفه ای :41: بسیار خطرناکه. هم واسه خودشون هم واسه دیگران.

به نظر من فرد زمانی حرفه ای خواهد شد که سرعت بالا را تجربه کند... من نگفتم بار اول 200 تا برید یواش یواش و به مرور زمان....

نظر شخصی من اینه که تا سرعت نری نمیتونی حرفه ای بشی.....

YOUCOM
29-09-2008, 18:04
بذاريد يه توصيه هم من كنم.
حتي اگر همه دنيا هم شما رو راننده خوبي ميدونن، هيچوقت مغرور نشين.
مثل من كه امروز ماشينو به... دادم.
پستشو تو صفحه اصلي گذاشــتمو

franch
29-09-2008, 19:06
اگر قوانين رانندگي رو هميشه وهمه جا رعايت كنيد مطمئن باشيد كه هيچ وقت ضرر نميكنيد.

Farshadd
29-09-2008, 19:08

مخالفم.

اینجوری به جای حرفه ای شدن احتمال مرگ میره بالا.

به نظر من اگه میخواییم حرفه ای شیم اول باید از مدارس رانندگی استفاده کنیم. اگه به اونا دسترسی نداریم (که در حال حاضر نداریم) اول دست فرمون رو تقویت کنیم.
یه تقویت بدون خطر برای دیگران. حالا اگه ما بریم تو خارج شهر یا داخل شهر تند بریم خطر زیادی ایجاد میشه ( توجه کنید ه من جون خودم برام مهم نیست، ولی جون بقیه براشون مهمه) .
به نظر من بهترش اینه توی جایی که هیچ ماشینی نیست این کارو کنیم (ارتقائ دستفرمون) مثلا یه جاده مکروته یا در دست ساخت که تعطیله رو پیدا کنیم و چوب زیادی توی اون بکاریم. چوبها رو طوری بزنیم که ماشین بزور رد بشه. اینقدر اینو تمرین کنیم که بتونیم هر وقت اراده کردیم هر چوبی رو بتونیم فقط با آینه بزنیم (اگه اینه نبود یه چیزی بچسبونیم)

من مطمئن نیستم ، ولی به نظر می آد حرف شما منطقی باشه. قبول دارم که مکانیک ها بعضی وقتا حرفای بیهوده می زنن. مثلا خیلی هاشون معتقدند تایر های تازه و آج دار باید رو چرخ های جلو بسته بشه و تایر های صاف شده برن رو چرخ های عقب. در حالی که این کار درست نیست و تایر های آج دار باید رو چرخ عقب بسته بشن.

این موضوع بستگی به دیف عقب و جلو بودن ماشین داره.

ولی برای راحتی فرمون حرف شما درسته

خوبه.

به نظر من فرد زمانی حرفه ای خواهد شد که سرعت بالا را تجربه کند... من نگفتم بار اول 200 تا برید یواش یواش و به مرور زمان....

نظر شخصی من اینه که تا سرعت نری نمیتونی حرفه ای بشی.....

سرعت تنها شرط حرفه ای شدن نیست.
تقریبا هر کسی میتونه پاشو بذاره رو گاز و تا جایی که ماشین میره سرعتو پر کنه. ولی فقط حرفه ای ها میتونن راحت توی سرعتای بالا کنترل کنن و ...

هيچوقت مغرور نشين.

آفرین

سباستین
30-09-2008, 06:00
یه قاشق خاک تو یه فنجان بیشتر نمود داره یا تو یه سطل آب؟ حرف شما درسته که ماشینی که حرکت می کنه, اجرام داخل باکش مخلوط می شن. و هر چه مقدار بنزین داخل باک کمتر بشه غلظت ناخالصی بیشتر می شه. قیمت فیل تر در ماشینی مثل پراید و پزو پایینه. اگه یه دفعه فیل تر فولگس گل عوض کنی, منظور من واضح تر می شه. ماشین های مدل بالاتر رو هم که دیگه صحبتش نیست. در ضمن تو این دوره زمونه 5-4 هزار تومن هم واسه خیلی ها پول محسوب میشه. واقعا فیل تر رو رو 30 هزار عوض می کنی؟!:46:
راستی, سه چهارم خالی= یک چهارم پر. یعنی باکه 60 لیتری از 15 کمتر نشه. نکنه منظور رو چپول گرفتی؟!
نقل قول کرده بودم, نمی دونم چرا تنها اومد...

behnam_tr
30-09-2008, 10:20
سرعت تنها شرط حرفه ای شدن نیست.
تقریبا هر کسی میتونه پاشو بذاره رو گاز و تا جایی که ماشین میره سرعتو پر کنه. ولی فقط حرفه ای ها میتونن راحت توی سرعتای بالا کنترل کنن و ...

منم منظورم آموزش دیدن کنترل ماشین در سرعت های بالا بود عزیز دلم.....

سباستین
30-09-2008, 18:43
راننده حرفه ای کسیه که کمترین مکث رو برای تصمیم گیری انجام میده. و آماتور کسیه که باید مباحث یک به یک به خاطر بیاره تا به مبحثی برسه که الآن درش قرار داره.
داشتم فرمول وان می دیدم. تایر عقب ماشین فراری تو پیچ ترکید. ولی ماشین به راهه خودش ادامه داد.:18: این غیر ممکن بود. اون ماشین باید دور خودش می چرخید. در صحنه آهسته دیدم که دقیقا و تقریبا در زمان صفر, در لحظه ترکیدن تایر مایکل شوماخر ( که ازش خوشم هم نمی یاد) فرمون رو عکس پیچ می کنه.:18: این برای منه بیننده هم غیر ممکنه.
تصور کن یه آماتور به هر دلیلی تو سرعت بالا ته انداخت. خب ته به چپه یا راست؟ فرمون رو به چپ کنه یا راست؟ گاز بده یا ترمز کنه؟ اشاره به دستی کنه یا نکنه؟و... . قبل از این که فرصت کنه اینا رو مرور کنه یک یا چند نفر مردن.
هرچه سرعت بالاتر بره زمان برای فکر کردن کمتر می شه. و یه آماتور زمان زیادی رو در تصمیم هاش هدر می ده. گاهی بیشتر از یک ثانیه.

Farshadd
30-09-2008, 20:03
راستی برای حرفه ای شدن واقعی باید پول داشته باشیم.

اگه میخوایید حرفه ای بشید و در مسابقات و ... شرکت کنید، میتونید از اقا مجید همکار انجمن سوال کنید.

هر چی باشه ایشون راننده سرعت کلاس پروتون بودن و مقام هم آوردن...

سباستین
01-10-2008, 15:49
یه ماشینه نو گرفته بودیم که بعد از یکی 2 ماه شروع کرد به اذیت کردن. داستان از این قرار بود که فرمون به صورت نامحسوسی شروع کرد به زدن. قطعه یدک ماشین هم کم بود و قیمت ها بالا به همین دلیل به خودم می گفتم که این ماشین نوعه و تو توهم داری. اما مدتی بعد فرمون با یه ریتم خاص می رقصید. تو سرعت پایین هم مشهود تر بود. قبل از این که بخوام برم نمایندگی و بیچاره بشم, با وجودی که می دونستم بالانس نبودن چرخ تو سرعت بالا خودشو نشون می ده, به خودم دلداری دادم و رفتم پیشه پنچر گیرم و گفتم جلو رو بالانس کن. وقتی کارشو می کرد شاگردش چرخ های دیگه رو بازرسی کرد و گفت عقب-شاگرد پیته. تایری که فقط 10 تا کارکرد داشت و تقریبا نو بود. زاپاس رو انداختم پای ماشین. مشکل فرمون حل شد. خیلی غریبه ولی واقعا به هم ربط دارن. ولی تو ماشین بعدیم همین که اولین ریتمه فرمون رو حس کردم تایر جابجا کردم. باز هم تایر عقب و مشکل حل شد!!!

سباستین
05-10-2008, 01:05
یه دوستی داشتیم که می گفت: زمستون باید کولر خرید, تابستون بخاری.
دوستانی که در مناطق برف خیز زندگی می کنند به خاطر داشته باشند که بعد از ریزش اولین برف, قیمت ابزاره کمکی 4-3 برابر می شه. هر چه زودتر برای خرید زنجیر چرخ, بیل های تاشو یا پارو اقدام کنید و اونها رو تو صندوق عقب جاساز کنید. من در شرایطی که مجبور بودم, زنجیر چرخه 40 تومنی هم خریدم ( یکی تو راه مونده بود و من باید می رفتم, می آوردمش. البته انقدر بارش شدید شد که پیاده رفتم و حالا زنجیره 15 تومنی رو که 40 تومن پول دادم به عنوان آینه دق, تو صندوق عقب دارم.)

سباستین
07-10-2008, 18:41
شما توی جاده تنها نیستید و انواع ماشین های مختلف در خیابون هستند. سعی کنید یه سیستم رانندگی تدافعی داشته باشین و همیشه آماده باشین. ذهن راننده های دیگه رو بخوننین ( منظورم جادوگری نیست) و حرکت بعدیشون رو حدس بزنین. از تمام حواستون, برای رانندگی استفاده کنین.
مثلا: وقتی من صدای موتورسیکلت می شنوم, حتی اگه قصد داشته باشم گردش به راست و چپ کنم, از خیرش می گذرم و سرعتم رو در مسر مستقیم آروم پایین میارم و در 90% موارد یه موتور مثله فشنگ رد می شه که در صورت فرمون گرفتنه من, قیچی می شد. هر چند ثانیه یک بار 3 آینه رو چک کنین تا از موقعیت و وضعیت خودتون نسبت به محیط و ماشین های دیگه مطلع باشید. همیشه تاکسی های در حال حرکت قصد توقف و تاکسی های متوقف قصده حرکت دارن! وانت های بدون بار از قوانین پیروی نمی کنن و خطرناکند چرا که می خوان به باره بعدی برسن. همیشه از پشت عابر رد بشین. هیچ وقت به چراغ سبز اعتماد نکنین و زیر چشمی چپ رو بپایین. جسارت نباشه, اگه خانومی پشتتونه و شما قصده دور زدن از بریدگی دارین, به راهنما اکتفا نکنین و با دست هم اشاره کنین و راه بخواین. پشت سرعت گیر یه چشمتون به آینه باشه و اگه ماشین سنگین یا وانت با بار پشتتونه و خیلی نزدیکه از خیر زیربندی بگذرین. یادتون باشه همه حرفه ای نیستن و شاید ماشین بغلی تازه گواهینامه گرفته باشه پس به دست فرمون هیچ کس و اینکه به شما راه خواهد داد, اعتماد نکنین. تو اتوبان, در پیچ های چپ گرد ماشین ها . به خصوص ماشین های سنگین به سمت لاینه سرعت متمایل می شن, این جور مواقع از خیر سبقت بگذرین و اگه وسط کار بودین معکوس رو فراموش نکنین. دور میدون اگه ماشین سنگین سمته راستتونه و هر دو قصده گردش به چپ دارین, بذارین اون اول بره که خدای نکرده از بغل سوارتون نشه.

XMAN9
07-10-2008, 23:12
واقعا همه دوستان چه توصيه هاي به جايي ميكنن. حقا كه همتون يه پا راننده اين.

maaars
20-10-2008, 14:56
به قول یکی از دوستان ، وقتی پشت یه کامیون باشی که داره بار میبره (مثلا تیر آهن) همش به این فکر می کنی که یکی از اون تیر آهن ها رها بشه ، از شیشه ماشین رد شه ، بره تو قلبت ، و از صندوق عقب ماشین بزنه بیرون ، و تو مثل کباب سیخ زده بشی.
پریروز داشتم میرفتم تهران ، تو اتوبان (کرج به تهران) بار یه کامیون از پشتش خالی شده بود رو زمین. البته کسی سیخ زده نشد ولی ده دوازده تا ماشین زدن به هم.
وقتی دارید پشت یه کامیون که بار داره حرکت می کنین مراقب باشین. این احتمال وجود داره که یهو بارش بیوفته ....

سباستین
20-10-2008, 16:23
پست بالا تایید می شه.
یه دفعه داشتم تو اتوبان می روندم. وانته جلووییم داشت تشک خوش خواب حمل می کرد. سرعت بالا بود ( حدود 100 تا) و ناگهان طنابه مهار کننده تشک ها پاره شد و باد یه تشک رو بلند کرد. تو یه لحظه تشک مثل دیوار جلوم قرار گرفت ولی جریان باد در آخرین لحظه منحرفش کرد. من و ماشین هایه پشتی هم مثله فیلم ها به چپ و راست فرمون می گرفتیم که به چیزی نخوریم.
همیشه وقتی پشته وانت یا کامیون یا هر چیزه بارکشی قرار می گیرین, به اتصالات مهار کننده بار , یه نیم نگاهی داشته باشین و اگه حس امنیت نکردین ازش فاصله بگیرین. شانس نداریم که, اد سره ما می ریزه درده سر می شه.

سباستین
01-11-2008, 21:44
کارگر اومده بود که پارکینگ رو بشوره. واسه همین ماشینم رو بردم گذاشتم تو کوچه. شب شد و حال نداشتم ماشین رو بیارم تو. فردایی که می خواستم برم بیرون, دیدم پرنده هایی که رو سقف خونه بغلی می نشستن, رو ماشینم خرابکاری کردن. عجله داشتم پس تمیزش نکردم. ماشینم رو کارواش نمی برم چون همیشه بعد از شستن, چند تا خط رو ماشینم اضافه می شه. واسه همین برگشتم و تو خونه ماشین رو شستم.
دقیقا همون جاهایی که مدفوع پرنده مونده بود, رنگ کاپوتم خورده شده بود و آسترش بیرون زده بود.:18:
اگه ماشین هاتونو دوست دارین, اجازه ندین حتی یک دقیقه مدفوع پرنده روش بمونه و شده با گوشه آستینتون, تمیزش کنین.( البته مراقب باشین دکمه آستین رو ماشین خط نندازه:46:)

2299
02-11-2008, 00:48
رنگ کاپوتم خورده شده بود و آسترش بیرون زده بود [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Farshadd
02-11-2008, 23:25
کارگر اومده بود که پارکینگ رو بشوره. واسه همین ماشینم رو بردم گذاشتم تو کوچه. شب شد و حال نداشتم ماشین رو بیارم تو. فردایی که می خواستم برم بیرون, دیدم پرنده هایی که رو سقف خونه بغلی می نشستن, رو ماشینم خرابکاری کردن. عجله داشتم پس تمیزش نکردم. ماشینم رو کارواش نمی برم چون همیشه بعد از شستن, چند تا خط رو ماشینم اضافه می شه. واسه همین برگشتم و تو خونه ماشین رو شستم.
دقیقا همون جاهایی که مدفوع پرنده مونده بود, رنگ کاپوتم خورده شده بود و آسترش بیرون زده بود.:18:
اگه ماشین هاتونو دوست دارین, اجازه ندین حتی یک دقیقه مدفوع پرنده روش بمونه و شده با گوشه آستینتون, تمیزش کنین.( البته مراقب باشین دکمه آستین رو ماشین خط نندازه:46:)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بله عماد و جلیل جان.

فضله هر پرنده ای اینقدر خطرناک نیست.

از پارک کردن خودروی خود در مکانی که احتمال ریختن فضله کلاغ وجود داره، به شدت خود داری کنید. در غیر اینصورت رنگ خودرو در مکانی که فضله ریخته برده خواهد شد.

لازم به ذکره کلاغ ها معمولا از غروب به بعد میان روی درخت ها و شب رو هم توی درخت ها...

:46:

YOUCOM
09-11-2008, 21:54
همسايه ما ماشينشونو ميذارن توي حياطشون. چندتا درخت هم دارن. يا بايد هر روز چادر ماشينو بشورن يا سر صبح رنگ ماشين عوض شده...

D r i v e r
12-11-2008, 23:01
سلام
من یه پیشنهاد دارم
100 به بالا با پراید لایی تند نکشید
من شانس آوردم 2 نفر عقب نشسته بودن وگر نه العان به دیار باقی شتافته بودم!!!!
ولی تصادف کردم
ماشین 5 دفعه عقبش رفت و برگشت تا خورد به یه تاکسی!!!
کسایی که دیده بودن میگفتن حدود 2 سانت چرخه سمته چپت بلند شده تا خوردی به تاکسی
اینم عکس تاکسی اون بنده خدا!!!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]